Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-04, 19:38
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή Ασυμβατότητα ψαριών + Tests ?

Καλησπέρα παιδια. Λοιπον εχω ενα Juwel 96 lt με εσωτερικό εργοστασιακό φίλτρο.Έχω βάλει το υπόστρωμα και το χαλίκι και σιγά σιγά θα βάλω το νερό για να αρχίσω και το στρώσιμο. Σήμερα πήγα σε ένα lfs και μου είπαν ότι:
1) Καλύτερα να πάρω all-in-one tests από την άποψη ότι οι αποκλίσεις που παρουσιάζουν δεν είναι τόσο σημαντικές για τα ψάρια που σκέφτομαι να βάλω (Κοινωνικό ενυδρείο) καθως επείσης γιατι είναι και πιο εύχρηστα
2) Guramies(Pearl) και Guppies δεν πάνε μαζι. Γενικά να μην βάλω ζωοτόκα και ωοτόκα μαζι.


Ακούω σωστά και λάθη...
Γενικά στα lfs ο καθένας λέει το μακρυ του και το κοντό του και το χειρότερο από όλα είναι οτι παίζουν και τους έξυπνους !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-04, 12:20
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Για το πρωτο οι αποψεις ειναι διχασμενες , εαν θες ακριβεις μετρησεις τοτε υγρα τεστς , εαν θες απλως να παρακολουθεις τυχων καποιες διακυμανσεις τοτε σου κανουν και αυτα σε στικς αλλα θα πρεπει να παρεις και ενα για αμωνια που δεν εχει το στικ , εγω ας πουμε δουλευω τα στικς γιατι δεν με νοιαζουν οι ακριβεις μετρησεις , απλως με αυτα παρακολουθω την σταθεροτητα του ενυδρειου μου , και εχω και υγρο τεστ για την αμωνια .
Εσυ ομως θα ελεγα οτι χρειαζεσαι τωρα στην αρχη υγρα τεστ , για να ξερεις ακριβως τι σου γινεται , και αργοτερα βλεπεις και πρατεις αναλογως .
Για το δευτερο , πολυ καλα σου ειπανε .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-04, 17:20
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Sot-zone. Μήπως ξέρεις το test αμωνίας πόσο περίπου κοστίζει;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-04, 18:27
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Από €11 έως €18 ανάλογα την εταιρεία.
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-04, 11:18
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Εσυ ομως θα ελεγα οτι χρειαζεσαι τωρα στην αρχη υγρα τεστ , για να ξερεις ακριβως τι σου γινεται , και αργοτερα βλεπεις και πρατεις αναλογως .
Δωσε προσοχη σε αυτο , γιατι νομιζω οτι θες να παρεις στικς απο την αρχη και υγρο μονο της αμωνιας.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-04, 12:52
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Πάρε τα τρία βασικά που χρειάζεσαι για το στρώσιμο αμμωνία , νιτρικά, νιτρώδη αυτά για το νερό από την στιγμή που δεν το πειράζεις με οποιοδήποτε τρόπο (R.O , σόδα, ζουμιά ,CO2) άστα για αργότερα η πάρε ένα από τα stick για να έχεις μια ιδέα .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-04, 19:46
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ πολύ.Έπραξα αναλόγως. Μόλις πριν απο λίγο γέμισα το ενυδρειάκι μου και του έβαλα μερικά διακοσμητικά (πέτρες) και τρία φυτά( Anubias nana, Bacopa monnieri και Ceratophyllum demersum).
Για το στρώσιμο τι αμμωνία πρέπει να βρω; έχω πάει σε κάποια φαρμακεία και δεν έχουν.το μόνο που βρήκα ήταν στο κέντρο σε κάτι χημικάδικα μία μπουκάλα των 2,5 λίτρων και έλεγε αμμωνία 25%. Τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω;

Thanks και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σας ! (Να δούμε τι θα κάναμε αν δεν υπήρχε αυτό το forum)

Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-04, 22:24
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Επίσης το νερό είναι θολό.Έχει κάτι σαν σκόνη μέσα.(ότι έβαλα μέσα το καθάρισα πολύ καλα) Έχω βάλει στο φιλτρο τα σφουγγαράκια και τον υαλοβάμβακα.Δεν έχω βάλει τον άνθρακα ακόμα.Υπάρχει περίπτωση να καθαρίσει μόνο με τον υαλοβάμβακα ή θα πρέπει να βάλω τον άνθρακα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-04, 23:35
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Για την θολούρα στο νερό μην αγχόνεσε. Το πολύ σε μία εβδομάδα θα έχει καθαρίσει το νερό. Μέρα με τη μέρα θα το βλέπεις και ποιο καθαρό. Πάντως τον άνθρακα να μην το βάλεις. Ανθρακας χρησιμοποιείται κυρίως μετά από θεραπεία. Μην ξεχάσεις να πάρεις αντιχλώριο έτσι? Πάντα μαζί με κάθε αλλαγή νερού θα βάζεις αντιχλώριο. Λογικά με PH δεν θα έχεις πρόβλημα για το ποιό πολλά ψάρια μιας και το νερό της Αθήνας έχει PH γύρω στο 7,5. Φυσικά εννοείται οτι και τα ψάρια που θα βάλεις θα είναι αυτής της κατηγορίας.
Ομως σιγά σιγά βάλε στο πρόγραμμα να πάρεις και τα άλλα τεστ και σίγουρα τεστ Αμμωνίας. Αν κατάλαβα καλα έψαχνες να βρείς να ρίξεις αμμωνία στο νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-04, 00:28
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Αντιχλώριο πήρα και έβαλα. Έλεγε στο μπουκαλάκι 5ml για 10l νερού. Έτσι έχοντας ενυδρείο περι των 100 l έβαλα 50ml περίπου αντιχλώριο. Testάκια πήρα και έκανα και μία δοκιμαστική μέτρηση.
NO3 --> 0
NO2 --> 0
GH --> >14
KH --> 6
Ph --> 7,4

NO3 και NO2 λογικό μηδεν αφου δεν έχει αρχίσει το στρώσιμο ακόμα.
Για την αμμωνία σωστά κατάλαβες. Έχω διαβάσει για τους τρόπους στρωσίματος και είπα να προτιμίσω αυτόν γιατι δεν θέλω να ταλεπωρήσω κανένα κακόμοιρο ψαράκι. Με πήρε ένας φίλος και μου είπε πως μου βρήκε καθαρή αμμωνία από ένα φαρμακείο αλλά δεν ξέρω, να την βάλω;

Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05331 seconds with 14 queries