Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-10, 13:57
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Ερωτήσεις υποψήφιου αλμυρού

Γεια σας για πρώτη φορά (και ελπίζω όχι τελευταία) σε αυτή την κατηγορία.
Δειλά - δειλά τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι και μαθαίνω σχετικά με τα θαλασσινά ενυδρεία. Για την ώρα, έχω στην κατοχή μου 2 ενυδρεία γλυκού νερού σε λειτουργία, και μικρή πείρα ενάμιση περίπου χρόνου. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω, είναι είτε να πουλήσω ότι έχω και να πάρω ένα έτοιμο μικρό (~80lt) nano reef, είτε αν κριθεί οτι ο εξοπλισμός που έχω μπορεί να φανεί χρήσιμος, να κρατήσω ότι χρειάζομαι και να συμπληρώσω τα υπόλοιπα, ότι είναι οικονομικότερο γιατί μην ξεχνάμε οτι οι μέρες που ζούμε είναι και δύσκολες (αλλά τα βίτσια, βίτσια...)

Το ζητούμενο είναι ένα reef που θα φιλοξενεί 2 ocellaris (κοινώς clown) και ένα ή το πολύ 2 ακόμη ψαράκια παρεμφερούς μεγέθους (μικρά) και μερικά μαλακά κοράλια προφανώς με τη συνοδεία του απαραίτητου βράχου.

Τα ενυδρεία που "τρέχουν" αυτή τη στιγμή είναι ένα Ferplast Cayman 110 (110M*55Y*45Π, 270lt μεικτά) με τις εργοστασιακές 2xT8 στο καπάκι όπου φιλοξενεί κιχλίδες Malawi με την υποστήριξη ενός eheim 2217 και ένα Aquatlantis 80 (80M*40Y*30Π, 96lt μεικτά) με πατενταρισμένο φωτισμό (1xT8 + 2xT5) όπου ξεκίνησε με Co2 και πολύ φυτεμένο αλλά λόγω πολλών απαιτήσεων αναθεώρησα και πλέον έχει μέσα πολλές γαρίδες και μερικά εντλεράκια με ενα eheim 2213.

Τι νομίζετε οτι συμφέρει καλύτερα; Απο τα λίγα που έχω μάθει ως τώρα διαβάζοντας, καταλαβαίνω οτι ίσως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την δεύτερη γυάλα και να εκμεταλλευτώ απο την μια το μέγεθος (που δεν θέλω να ξεφύγει καθαρά για λόγους οικονομίας χρημάτων, ίσως και χρόνου) και απο την άλλη τον φωτισμό, αλλά δεν ξέρω αν κάνει π.χ. το πάχος τζαμιών (έχει άλλες απαιτήσεις το αλμυρό σε σχέση με το γλυκό; ) και δεν μου αρέσει και το καπάκι του, ανοίγει μόνο το μισό και δεν εξυπηρετεί...

Δεν υπάρχει βιασύνη αλλά αρκετή όρεξη για μελέτη, γι'αυτό και οι όποιες απόψεις τεθουν, θα ληφθούν σοβαρά υπόψιν.


Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι!!!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-10, 15:43
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

καλησπερα και καλωσηρθες στα θαλασσινα..
στην θεση σου θα χαλαγα και τα δυο γλυκαναλατα και θα εφτιαχνα τα 270 λιτρα θαλασσινο..
μην νομιζεις οτι μεταξυ των δυο θα ξεφυγεις πολυ στο οικονομικο,ενω και τα δυο απαιτουν τον ιδιο χρονο για την συντηρηση τους, ομως το πρωτο θα σου δωση σαφεστατα πολυ περισσοτερες επιλογες ως προς την επιλογη των ζωντανων.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-10, 15:46
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μην δωσεις κανενα ενυδρειο το μεγαλο πανω και το μικρο καντο σαμπ φτιαξε επιπλακι που μπαινει το μικρο απο κατω ,βαλε μια εξ.υπερχειλιση και εισαι σενιος
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-10, 19:34
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν μπορώ να ανταπαξέλθω οικονομικά... 270 λίτρα συνεπάγεται πολύ περισσότερων εξόδων (άλλη βάση, περισσότερος ΖΒ, μεγαλύτερο σκίμερ, μεγαλύτερη Α/Ο κλπ κλπ) και δυστυχώς δεν είναι εφικτό...

(με βλέπω να ανοίγω θέμα "το θαλασσινό του φτωχού" όπως πάω με κάτι απο Βασιλάκη Καίλα και Μάρθα Κλάψα...)

Πάντως θα ήταν ιδανικό έτσι
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-10, 19:48
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

γεια σου φιλε persival.ειμαι ο μιχαλης που ειχες ερθει σπίτι μου στο ηρακλειο με τον νίκο.που μου σύστησες αυτή τη σελίδα.θυμάσαι το ενυδρείο μου?έγινε θαλλασινό.... οποτε θέλεις πάρε τον νίκο και έλα να πιούμε καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-10, 20:06
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Λάβε υπόψη σου και τη συντήρηση του στα έξοδα.

Τα κοράλια θέλουν φως, καλή κυκλοφορία, νερό από RO, ζουμιά (Ca, Mg, Str, Io, βιταμίνες, ένζυμα), κτλ.
Θα χρειαστείς και τα test για τα παραπάνω στοιχεία.
Επίσης τα κοράλια το καλοκαίρι θα χρειαστούν ψύξη για να την παλέψουν.
Με τα κοράλια έρχονται και οργανισμοί που δεν θέλεις, που είναι πιθανό να σε βάλουν σε άλλα έξοδα (υγρά για να τα κάνεις dip, "φάρμακα" για απταίζιες κτλ)

Έχω ένα με κοράλια και ένα fish only.Το πρώτο "τραβάει" συνεχώς τη τσέπη, το δεύτερο είναι σα να έχεις γλυκού νερού (μόνο το αλάτι) και το προτείνω όσο αφορά τα έξοδα συντήρησης.

Για εμένα, ξεκίνα με ένα fish only (που θέλει και λιγότερο χρόνο ενασχόλησης) και σιγά σιγά το πας για κοράλια, αν δεις ότι σου αρέσει.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-10, 20:13
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Γεια σου Μιχαλιό

Την καλύτερη δουλειά έκανες μάλλον! Το μικρό έκανες ή το μεγάλο;
Για πες περισσότερες πληροφορίες γιατί μέχρι να έρθω Ηράκλειο και να βρεθούμε και με τον Νίκο, θα περάσει κανένας μήνας!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάβε υπόψη σου και τη συντήρηση του στα έξοδα.

Τα κοράλια θέλουν φως, καλή κυκλοφορία, νερό από RO, ζουμιά (Ca, Mg, Str, Io, βιταμίνες, ένζυμα), κτλ.
Θα χρειαστείς και τα test για τα παραπάνω στοιχεία.
Επίσης τα κοράλια το καλοκαίρι θα χρειαστούν ψύξη για να την παλέψουν.
Με τα κοράλια έρχονται και οργανισμοί που δεν θέλεις, που είναι πιθανό να σε βάλουν σε άλλα έξοδα (υγρά για να τα κάνεις dip, "φάρμακα" για απταίζιες κτλ)

Έχω ένα με κοράλια και ένα fish only.Το πρώτο "τραβάει" συνεχώς τη τσέπη, το δεύτερο είναι σα να έχεις γλυκού νερού (μόνο το αλάτι) και το προτείνω όσο αφορά τα έξοδα συντήρησης.

Για εμένα, ξεκίνα με ένα fish only (που θέλει και λιγότερο χρόνο ενασχόλησης) και σιγά σιγά το πας για κοράλια, αν δεις ότι σου αρέσει.
Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου.

Μιας και έχεις και απο τα 2 (fish only & reef) μπορείς να μου πεις (στο πολύ περίπου πάντα) κόστος κτήσης και συντήρησης για το καθένα; Ξέρω είναι σχετικό, όμως μια προσέγγιση θα με βοηθούσε να βγάλω συμπεράσματα.
__________________
_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη persival : 26-09-10 στις 20:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-10, 20:44
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Κόστος κτήσης είναι το κόστος:
  • ενυδρείου: για reef καλό είναι να πας σε μεγαλύτερο και για να μπορούν να αναπτυχθούν τα κοράλια σου και για τον χημικό πόλεμο που θα αναπτύξουν μεταξύ τους.
  • φωτισμού: καλό είναι να είσαι στο 1w/lt (όπως στα φυτεμένα) και αν γίνεται και πολυφασματικός. Στο fish, κρατάς την λευκή και βάζεις και μια μπλε και είσαι o.k.
  • κυκλοφορητές: τα κοράλια θέλουν καλή (από όλες τις πλευρές), δυνατή και χαοτική κυκλοφορία. Αυτό σημαίνει κυκλοφορητές σε διάφορα σημεία (που θα σε οδηγήσει σε χρονοδιακόπτες ή/και controller ή/ και wavemaker). Τα fish only θέλουν το νερό απλά να γυρίζει καλά. (Εδώ οι τιμές για ένα κυκλοφορητή, μπορεί να είναι 30€/ κινέζικος ή 100€/ αγγλικός).
  • σαμπ: το fish only τρέχει άνετα χωρίς (εννοείται με φυσιολογική ιχθυοφόρτιση), το reef θα το ζητήσει κάποια στιγμή αργότερα (όταν θα φτάσει το σύστημα στο οριά του από την αύξηση των κοραλιών).
  • skimmer: το ίδιο καλά, παίρνεις για διπλάσια λίτρα από ότι τα δίνει ο κατασκευαστής.
  • κοράλια: από 30€ (μικρό σκληρό και με μικρές πιθανότητες επιβίωσης), μέχρι 100€ το ένα (ανάλογα τον τύπο, την σπανιότητα το μέγεθός και άλλα). Υπολόγισε και τις απώλειες που θα έχεις (όλοι έχουμε μέχρι να ισσοροπήσει το σύστημα).
  • αναλώσιμα: στο fish only, δεν ρίχνω απολύτως κανένα συμπλήρωμα. Στο reef πρέπει να μετράς και να ρίχνεις ασβέστιο, μαγνήσιο, στρόντιο, ιοδίνη, βακτήρια. Το κόστος εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου και από τα υλικά. Για τάξη μεγέθους, στα 450lt reef θέλω 30€-50€ το μήνα όταν στο fish only είναι 0€ το μήνα. Επίσης, το reef απαιτεί αλλαγές νερού (κόστος από την RO και από το αλάτι) στο FO δεν έχω αλλάξει, μόνο συμπληρώνω ότι εξατμίζεται (8 μήνες τρέχει τέλεια).


Ο λόγος που έχω και τα 2 είναι γιατί δεν είχα ασχοληθεί με το αλάτι μέχρι πέρισυ και ήθελα να φτιάξω 2 συστήματα. Στο fish only να μην κάνω "τίποτα" (και να δω αν θα τρέχει κανονικά και τρέχει) από ότι λένε τα βιβλία ότι πρέπει να κάνει κάποιος.

Στο reef ξεκίνησα με την ίδια λογική όσο πιο απλό σύστημα γίνεται και κατέληξα να έχω ένα από τα πιο πολύπλοκα συστήματα. Απλά γιατί το ένα φέρνει το άλλο.


* Στα λέω όλα αυτά, όχι για να σε αποθαρύνω, αλλά για να σου πω τι είδα εγώ στην πράξη. Θα δεις και θαλασσινά που είναι "τούμπανο" χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό, αλλά για πόσο; Το θέμα στο ενυδρείο είναι το έχεις στημένο και να τρέχει χρόνια, όχι να το φορτώσεις με 100 κοράλια, να το φωτογραφίσεις και μετά να γυρίσουν κωλοτούμπα όλα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-10, 20:58
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Απλά υπέροχη ανάλυση. Για να το πω πιο απλά, νομίζω μου άνοιξες ένα ακόμη δρόμο, πολύ πιο προσβάσιμο και προσιτό γενικότερα.
Θα αφιερώσω λοιπόν χρόνο στο διάβασμα περί Fish Only να καταλάβω τι παίζεται. Ήδη έμαθα ότι μπορείς να έχεις και ζωντανό βράχο (ενθουσιάστηκα στην ιδέα οτι προκύπτουν ζωντανοί οργανισμοί, μάλιστα κάποιοι ορατοί με γυμνό μάτι) στο FO. Αυτός θα έχει την ίδια "ανάπτυξη" όπως και σε reef;

Μια ακόμη ερώτηση, σε περίπτωση που τελικά κατασταλάξω στο FO, εμένα μου φαίνεται λογικό ότι εφόσον το επιτρέψουν οι συνθήκες, θα μπορέσω σιγά σιγά να το μετατρέψω σε reef απλά με την προσθήκη εξοπλισμού / κοραλιων, είναι όντως έτσι;

Να είσαι καλά!!!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-10, 21:04
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

καλησπερα κι απο μενα!
καταρχην φιλε persival να σου ευχηθω καθε επιθυμια σου να γινει με τον καλυτερο τροπο και κατα δευτερον να ρωτησω κατι ασχετο αλλα και σχετικο?
στο fish only τι ψαρια μπαινουν ενω στο reef τι μπαινουν?
μπαινουν ολα τα ειδη θαλασσινου και στα δυο?
υποθετο οχι ε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-10, 21:05
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ναι και ναι.

1. Μπορείς να βάλεις ζωντανό βράχο και θα έχει την ανάπτυξη που έχει σε reef (οργανισμούς, κοραλίνη κτλ). 'Ασε που υπάρχουν υπέροχα ψάρια (σε σχήμα και χρώμα) που δεν είναι reef safe.

2. Ναι, το μετρατρέπεις όποτε θες σε reef, αφού το reef θέλει ότι το fish only + επιπλέον κάποιο εξοπλισμό. Το skimmer σου μόνο κοιτάς να είναι πολύ δυνατό, για να σε καλύψει και μετά. (Ή μπορείς μετά να βάλεις άλλο ένα skimmer όταν θα το κάνεις reef, αλλά να ξέρεις ότι ένα δυνατό skimmer κάνει καλύτερη δουλειά από 2 skimmer που αθροιστικά έχουν την ίδια δυναμική σε lt (αέρα) /h).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-10, 21:07
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

χα, να το παίξω ξερόλας;

Ευχαριστώ για τις ευχές.
Υπάρχουν πίνακες συμβατότητας. Σίγουρα στο fish only μπαίνουν περισσότερα ψάρια τα οποία δεν κάνουν σε reef γιατί τρώνε τα κοράλια.

Που θα πάει, θα μάθω κι άλλα!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-10, 21:11
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drak7family Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κι απο μενα!
καταρχην φιλε persival να σου ευχηθω καθε επιθυμια σου να γινει με τον καλυτερο τροπο και κατα δευτερον να ρωτησω κατι ασχετο αλλα και σχετικο?
στο fish only τι ψαρια μπαινουν ενω στο reef τι μπαινουν?
μπαινουν ολα τα ειδη θαλασσινου και στα δυο?
υποθετο οχι ε?
Υπάρχουν ψάρια που τρώνε τα κοράλια (δεν είναι reef safe) και ψάρια που δεν τα τρώνε (είναι reef safe).

Αυτά που δεν τρώνε κοράλια τα βάζεις όπου θέλεις ενώ τα άλλα όχι.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-10, 21:16
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Φίλε almost, μιας και σε έχω βάλει στο "τριπάκι" και με έχεις πάρει απο το χέρι, αν σε ρωτούσα σε μια γυάλα 270λτ τι εξοπλισμό θα χρειαστω για να το κάνω FO, τι θα μου απαντούσες;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-10, 21:18
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε almost, μιας και σε έχω βάλει στο "τριπάκι" και με έχεις πάρει απο το χέρι, αν σε ρωτούσα σε μια γυάλα 270λτ τι εξοπλισμό θα χρειαστω για να το κάνω FO, τι θα μου απαντούσες;
θα κανεις το μεγαλο θαλασσινο?
αυτο οταν με το καλο γινει θελω να το δω!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-10, 21:21
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω... και επειδή η πρόταση του fish only μου φαίνεται πολύ καλή (για να είναι αληθινή ) προσπαθω να καταλάβω μέχρι που φτάνει το χεράκι μου, πριν το απλώσω
Η σκέψη ήταν να πουλήσω οτι έχω και με την προσθήκη ίσως μερικών ευρώ να κάνω θαλασσινό. Αν όμως εν τέλει είναι εφικτό να χρησιμοποιήσω κάτι που έχω ήδη, σαφώς θα ήταν προτιμότερο.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-10, 21:30
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω... και επειδή η πρόταση του fish only μου φαίνεται πολύ καλή (για να είναι αληθινή ) προσπαθω να καταλάβω μέχρι που φτάνει το χεράκι μου, πριν το απλώσω
Η σκέψη ήταν να πουλήσω οτι έχω και με την προσθήκη ίσως μερικών ευρώ να κάνω θαλασσινό. Αν όμως εν τέλει είναι εφικτό να χρησιμοποιήσω κάτι που έχω ήδη, σαφώς θα ήταν προτιμότερο.
οπως διαβαζω πιο πανω μπορει και να μην χρειστεις τιποτα!!!!!!!!!1
ισως κατι λιγα!
-------------------------
επισης ειδα πιο πανω που σου γραφει ενας φιλος οτι μπορεις να κανεις το μικρο σαμπ οστε να γλυτωσεις και απο κει κατι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drak7family : 26-09-10 στις 21:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-10, 01:04
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παιδία μπραβο για αυτό το υπ΄ρπχπ θρεντ.Δίνει σε κάποιον άσχετο (σαν και εμένα) μια ιδέα για το τί παίζει στα αλάτια γιατί οπου και αν ρωτήσεις το πρώτο πράγμα που ακούς είναι ετοιμάσου για τρελά έξοδα και σε κολώνει!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-10, 08:27
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε almost, μιας και σε έχω βάλει στο "τριπάκι" και με έχεις πάρει απο το χέρι, αν σε ρωτούσα σε μια γυάλα 270λτ τι εξοπλισμό θα χρειαστω για να το κάνω FO, τι θα μου απαντούσες;
  • Κρατάς τη μία λευκή λάμπα που έχει το ενυδρείο και την άλλη την κάνεις μπλε (για FO δε χρειάζεται να προσθέσεις άλλες, απλά να αλλάξεις λίγο το φάσμα μετατρέποντας τη μία λευκή σε μπλε).
  • Κρατάς το 2217 και το γεμίζεις με καινούργια βιολογικά υλικά, πχ eheim substrat pro ή τις bactoballs της Aqua Medic (εγώ τέτοιες έχω βάλει, στο ίδιο φίλτρο που έχω). Έτσι στηρίζεις τη βιολογία σου και στο βράχο μέσα αλλά και στο φίλτρο. Αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι αν θες/ χρειαστεί να βγάλεις κάποιο κομμάτι βράχου (να το καταργήσεις, να το καθαρίσεις από οργανισμούς κτλ) η βιολογία στο ενυδρείο θα υποστεί μικρότερη μεταβολή. Επίσης, έχεις το πλεονέκτημα να μη στουμπώσεις το ενυδρείο μέσα με βράχο (μικρότερο κόστος απόκτησης βράχου, περισσότερο χώρο για τα ψάρια. Αρκεί να κάνεις καλό aquascape για να έχουν μέρη τα ψαράκια να κρύβονται).
  • Μέσα στο skimmer (αν μπορεί/ χωράει) ή σε εσωτερικό φίλτρο θα χρειαστείς άνθρακα ( τον activated όχι τον απλό) και αντιφώσφορο (προτίμησε με βάση σίδηρο, είναι πολύ πιο καλός). Αλλιώς μέσα στο 2217, απλά θα πρέπει να το ανοίγεις για να αλλάζεις τα υλικά. Για άνθρακα κορυφή είναι ο Matrix της Seachem (κρατάει και πολύ περισσότερο χρόνο από οποιοδήποτε άλλο).
  • Μηχανική φίλτρανση αν θες μόνο με υαλοβάμβακα, όχι σε φίλτρο αλλά σε έξοδο νερού (να πέφτει ας πούμε η έξοδος του 2217 πάνω σε υαλοβάμβακα). Ίσως χρειαστεί να πάρεις ένα bubble stop για να βάλεις τον υαλοβάβμακα, τον οποίο θα πρέπει να πετάς (όχι ξεπλένεις) όταν βρωμίζει γιατί είναι πηγή νιτρικών. Αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις μηχανική φίλτρανση.
  • Φτηνότερα skimmer είναι τα hung on, αν μπορεί να ανοίξει το καπάκι σου πλάι ή πίσω και να μένει ανοιχτό, μπορείς να το βάλεις. Ένα Deltec MCE 600 αποτελεί μια καλή λύση, αλλά θα είσαι οριακά στα λίτρα (η deltec θεωρείται από τις καλύτερες μάρκες, αλλιώς κοιτάς για άλλες όπως: Aqua Medic, ATB, Tunze κτλ). Αλλιώς για εμένα κοίτα για εσωτερικό skimmer (όχι με αεραντλία αλλά με venturi αντλία) γιατί τα εξωτερικά θέλουν σωληνώσεις, τροφοδοσίες κτλ.
  • Δύο -τρεις ακόμα καλύτερα- κυκλοφορητές είναι αρκετοί (το λιγότερο 2000lt/h όχι παραπάνω από 4500 lt/h ο κάθε ένας). Φθηνή λύση κινέζικοι Boyou, καλή λύση οι κυκλοφορητές της Hydor οι coralia, ακριβή λύση της Tunze. Δεν χρειάζεται να πάρεις με ρυθμιζόμενη ένταση ή controller (αυτά θα τα χρειαστείς αν πας για reef, έχετο υπόψην σου όμως). Προσπαθείς οι βράχοι να έχουν καλή κυκλοφορία.
  • Θερμοστάτης, αυτός που έχεις.
  • Για ψύξη ξεκινάς με τους κλασσικούς ανεμιστήρες για υπολογιστή με elliwel ή με χρονοδιακόπτη (τα ψάρια θα την παλέψουν το καλοκαίρι).
  • Για σύστημα αναπλήρωσης, παίρνεις αυτό της WaterWaves με 30€ (ή 40€ με 2 φλοτεράκια για μεγαλύτερη ασφάλεια). Έχω 2 τέτοια (με 1 φλοτερ το κάθε ένα) και 1 Osmolator (σύστημα αναπλήρωσης) της Tunze που έχει 137€. Της Tunze κάνει διάφορα κόλπα αλλά πίστεψέ με περισσότερες φορές έχω καθαρίσει τον οπτικό σένσορα της Tunze παρά το φλοτέρ της Water Waves. Το σύστημα αυτό (όποιο επιλέξεις) το χρειάζεσαι για να μένει σταθερή η αλατότητα στο ενυδρείο (το νερό που εξατμίζεται δεν περιέχει πολύ αλάτι, άρα σε αυτό που μένει αυξάνεται).
  • Δοχείο αναπλήρωσης, ένας κουβάς, αρκεί να μπορεί να κρυφτεί μέσα στο έπιπλο. Αν μπει μέσα στο έπιπλο, να έχει και καπάκι, γιατί υπάρχει εξάτμιση και καλό είναι κάτω από το έπιπλο του ενυδρείου να μην υπάρχει υγρασία (για τις αντοχές του επίπλου).
  • Αραγωνίτης: όσο πιο ψηλό το στρώμα του αραγωνίτη, τόσο ποιο καλά για την αποίκηση του με βακτήρια. Όχι λιγότερο από 4 cm ύψος, όχι περισσότερο από 15 cm. Αν τον διαλέξεις με ψιλή κοκκομετρία (πχ sugar size) τότε από τα 8-10 cm ύψος αρχίζει να λειτουργεί ως DSB, δηλαδή σου κάνει απονιτροποίηση (λειτουργεί ως φίλτρο). Εκεί σου προτείνω να φτάσεις σε ύψος, θα έχεις τσάμπα ένα πολύ καλό φίλτρο, για πάντα.
  • Βράχος: μπορείς να βάλεις μόνο νεκρό βράχο (μισά λεφτά από τον ζωντανό). Εγώ έτσι ξεκίνησα και τα 2 ενυδρεία. Βασικός λόγος που το έκανα, να μην έχω ζωντανά που δεν θέλω στο ενυδρείο (καβούρια, γαρίδες mantis, απταίσζιες, τεράστια bristle worms κτλ). Προσθέτεις βακτήρια (πχ probidio) και τον ζωντανεύεις. Θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο από το να ζωντανέψει ο βράχος αν ο μισός ήταν ήδη ζωντανός αλλά αν δεν βιάζεσαι, είναι για εμένα η καλύτερη λύση. Θα χρειαστείς περίπου 30Kg (το 10% των 270lt) αλλά αυτό είναι εμπειρικός κανόνας, έχει να κάνει με το ειδικό βάρος του βράχου, την ποιότητά του κτλ. Απλά για να υπολογίσεις στο περίπου το κόστος, εξάλλου μπορεί να θέλεις λιγότερο ή περισσότερο για αισθητικούς λόγους. Μπορείς να πάρεις μεγάλα κομμάτια, για να μην χρειαστεί να τα ενώσεις ή να πάρεις πολλά μικρά (εδώ θα έχεις περισσότερες κρυψώνες). Θα πρέπει να τον στηρίξεις πάνω σε πλαστική βάση πχ eggcrate (γκουγλαρέ το και θα δεις τι είναι) ή την πλαστική βάση που στραγγίζουν τα ποτήρια. Αυτό για να μην απελευθερώνει ο βράχος διάφορα βλαβερά οξείδια λόγο της επαφής του με τον αραγωνίτη.
  • Αλάτι: όσο μεγαλύτερη συσκευασία, τόσο πιο οικονομική. Της Tropic Marin (αυτό χρησιμοποιώ και εγώ) είναι πολύ καλό. Δηλαδή έχει πολλά στοιχεία και ανεβάζει την αλατότητα χωρίς να χρειαστεί να πετάξεις το μισό αλάτι μέσα (έτσι μου τελείωναν οι κουβάδες της Korallen reefer salt, Pro reef salt και άλλα πριν καταλήξω σε αυτό). Ένα 25Kg θα σε βγάλει για κανά χρόνο (θέλει αρκετό στην αρχή για να σηκώσει αλατότητα, μετά με κάθε αλλαγή νερού, και πάρα πολύ λίγο στην εξάτμιση). Μην λυπηθείς τη συσκευασία, αν σε παίρνει, είναι το μόνο που δεν θα πάει χαμένο ποτέ..
  • Test: οπωσδήποτε ρεκτραφρόμετρο για την αλατότητα (μπορείς να πάρεις κλασικό με 50€ περίπου ή ηλεκτρονικό της American Marine με 110€). Οπωσδήποτε test pH (θέλεις τιμή στο 8,2 περίπου), test για νιτρικά (θα σου καθορίζουν τις αλλαγές νερού, αν δεν σου βγουν διάφορες άλγες που τρώνε τα νιτρικά, οπότε το test θα λέει κοντά στο 0 και εσύ θα είσαι τίγκα) και για φωσφορικά (θα καθορίζουν τις αλλαγές του αντιφώσφορου).

Νομίζω ότι κάλυψα όλα τα βασικά, υπάρχει η περίπτωση να χρειαστείς και κάτι άλλο, αλλά θα το δεις όταν/αν στο ζητήσει το ενυδρείο.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-09-10, 14:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παρεπιπτόντως υπάρχει παιδί στον Αγιο που έχει reef και τώρα είναι στην αναβάθμιση να πάει σε τόνο.

Το κρίσιμο κόστος που πρεπει να υπολογίσεις είναι αυτό του κόστους συντήρησης (ουσιαστικά φωτισμός και συμπληρώματα).
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-09-10, 14:57
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιπτόντως υπάρχει παιδί στον Αγιο που έχει reef και τώρα είναι στην αναβάθμιση να πάει σε τόνο.

Το κρίσιμο κόστος που πρεπει να υπολογίσεις είναι αυτό του κόστους συντήρησης (ουσιαστικά φωτισμός και συμπληρώματα).
Αυτό σε περίπτωση που καταλήξω σε reef, γιατί σύμφωνα με όσα έχουν ειπωθεί, το fish only έχει παρόμοια συντήρηση με ένα ενυδρείο γλυκού νερού, σχεδόν μηδαμινή.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-09-10, 19:34
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

οπως διαβαζω στον φιλο πιο πανω δεν ειναι και λιγα αυτα που χρειαζονται!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-09-10, 20:00
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι οτι μου έπεσε κάπως βαρύ
Για να τα λέει όμως, έτσι θα είναι, πόσο μάλλον να πήγαινα σε reef που σκεφτόμουν.
Τώρα είμαι στο ψάξιμο των εξοπλισμών που περιγράφει ο φίλος almost αλλά προβληματίζομαι γιατί ούτε σαμπ μπορώ να βάλω στο έπιπλο που έχω (άρα κι άλλα έξοδα για κατασκεύη) αλλά ούτε και έχω ιδέα με αυτόματη αναπλήρωση.
Τα ψάχνω όμως και θα επανέλθω
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-09-10, 21:17
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

ακομα και στα λιτρα του μεγαλου, 270 λιτρα, οι επιλογες σου για fish only ειναι πολυ περιορισμενες και θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο.
επαναλαμβανω οτι το κοστος για ενα reef με soft κοραλια και ενος fish only δεν εχει μεγαλες διαφορες, με φωτισμο 0,5w ανα λιτρο θα εισαι μια χαρα, ζουμια μπορει καν να μην χρειαζεσαι, κυκλοφορια θα χρειαστεις την ιδια μεταξυ των δυο, skimmer το ιδιο, ισως και καλυτερο για το fish only,αο και για τα δυο..
απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-09-10, 21:52
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομα και στα λιτρα του μεγαλου, 270 λιτρα, οι επιλογες σου για fish only ειναι πολυ περιορισμενες και θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο.
επαναλαμβανω οτι το κοστος για ενα reef με soft κοραλια και ενος fish only δεν εχει μεγαλες διαφορες, με φωτισμο 0,5w ανα λιτρο θα εισαι μια χαρα, ζουμια μπορει καν να μην χρειαζεσαι, κυκλοφορια θα χρειαστεις την ιδια μεταξυ των δυο, skimmer το ιδιο, ισως και καλυτερο για το fish only,αο και για τα δυο..
απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου
Λέγοντας "δεν αξίζει τον κόπο", εννοείς να καταλήξω σε FO αντί για reef; Και όταν λες περιορισμένες επιλογές; Δεν θέλω πολλά πράγματα, 2-3 ψαράκια ήταν ο αρχικός σχεδιασμός
Τώρα βέβαια λέγοντας οτι πάνω κάτω είναι τα ίδια, με βάζεις στη διαδικασία να σκεφτώ, όμως ο φίλος almost μου έδωσε να καταλάβω με επιχειρήματα οτι κάθε άλλο παρά το ίδιο κόστος κτήσης / συντήρησης έχουν.
Άσε που έχω δει αρκετά μικρά FO να παίζουν χωρίς Α/Ο - skimmer...
Για να το πάμε αλλιώς, πιο εύκολα, πες μου σε παρακαλώ αν θέλεις, στη θέση μου τι θα έκανες (με δεδομένο όμως και το οικονομικό);
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-09-10, 21:35
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να το πάμε αλλιώς, πιο εύκολα, πες μου σε παρακαλώ αν θέλεις, στη θέση μου τι θα έκανες (με δεδομένο όμως και το οικονομικό);
σου ειπα τι θα εκανα, θα χαλαγα και τα δυο του γλυκου και θα εφτιαχνα τον υφαλο,το να βαλεις δυο ψαρακια και να εχεις ενα κομματι βραχου μεσα πιστεψε με δεν θα σε καλυψη, ειναι θεμα χρονου να το αναβαθμισης σε reef..
τωρα στο οικονομικο, αφου αποφασιζεις για θαλασσα δεν γινεται να μην δωσεις καποια χρηματα στην αρχη για εξοπλισμο, αυτο δεν το γλυτωνεις.
βεβαιως χρειαζεσαι οσμωση και για τα δυο, και βεβαιως μπορει και να μην χρειαζεσαι skimmer και για τα δυο, με ανθρακα και συχνες αλλαγες αkα ξοδεμα περισσοτερο αλατι μπορει και να το γλυτωσεις, αλλα συνηθως στο θαλασσινο οτι παμε να περικοψουμε ειναι θεμα χρονου στο να το βρουμε μπροστα μας..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-10-10, 21:55
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Δεν το παράτησα το θέμα, απλά διαβάζω, διαβάζω πολύ
Λοιπόν η απόφαση ελήφθη. Θα κάνω το 270 FOWLR.
Το ενυδρείο άδειασε, καθάρισα καλά το φίλτρο (2217) και περιμένω υλικά / εξοπλισμό:
20 κιλά νεκρό αραγωνίτη (+ λίγο ζωντανό για βοήθεια)
15 κιλά νεκρό βράχο (μόλις είμαι έτοιμος + 10 κιλά ζωντανό)
Αλάτι tropic marine
A/O
Ενεργό άνθρακα - Αντιφώσφορο
2x Tunze 6045
Ρεφρακτόμετρο

Τουλάχιστον στην αρχή δεν θα μπει skimmer. Στη συνέχεια βλέποντας και κάνοντας... Είμαι στο ψάξιμο για λάμπα Τ8 30W 90cm μπλε ακτινική, αν υπάρχει καμιά καλή πρόταση και απο που θα μπορέσω να πάρω...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-10-10, 01:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα σου προτεινα να το ξανασκεφτεις για το σκιμμερ. μπορεις να βρεις ενα επωνυμο μεταχειρισμενο σε πολυ λογικη τιμη.
ενα καλο σιμερ ειναι η καρδια του θαλασσινου ενυδρειου.
γινεται και χωρις αυτο φυσικα αλλα....
1) θα τα δωσεις στο αλατι με τις αλλεπαλληλες αλλαγες νερου...(δε μπορεις να φανταστεις ποση "βρωμια" πεταει ενα αξιοπιστο σκιμερ)
2) δεν προκειται να εχεις τη διαυγεια του νερου που θα εχεις με σκιμινγκ
3) αναλογα την ιχθυοφορτιση μπορει καποιες εποχες να εχεις θεμα οξυγονωσης.
σου τα λεω αυτα εχοντας κρατησει και το ριφ και το μεσογειακο μου και με σκιμερ και χωρις κατα περιοδους.
μεγααααλη διαφορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-10-10, 07:26
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Είμαι πλέον σίγουρος για όσα αναφέρεις σχετικά με το skimmer, δεν υπάρχουν αμφιβολίες.
Όμως λίγο η ανωτέρα βία (€€€), λίγο το ότι τουλάχιστον μέχρι τον Γενάρη δεν θα μπουν πάνω απο 2 -max 3- ψαράκια (και λέγοντας ψαράκια, το εννοώ, μέγεθος tiny - small) , μου δίνει το περιθώριο να το αναβάλλω. Απ' όσο έχω καταλάβει, αυτό που χρειάζομαι είναι το deltec mce600 που δεν είναι και πολύ οικονομικό... Εκτός και αν με καλύπτει και το 300άρι όπου μεταχειρισμένο βρίσκεται σε καλή τιμή.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-10-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω παρει 2 deltec m600 μεταχειρισμενα...κανουν αψογη δουλεια και τα πηρα 100 ευρω το καθενα...απο αγγελια εδω.. εφοσον εχεις χρονο μπροστα σου...κατι θα βρεθει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρακας αλμυρού νερού Over Tassos1 Θαλασσινό νερό - Γενικά 59 08-03-08 20:43
Σκουλήκι και γαρίδα αλμυρού νερού. Κάνει για τροφή? skourkou Γλυκό νερό - Γενικά 9 24-06-07 14:02
ερωτήσεις... Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-04-06 13:36
Ερωτήσεις Filippos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 31-01-05 19:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10898 seconds with 13 queries