Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-01-09, 17:08
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Γιατι θα βαλεις uv?
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-01-09, 18:30
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

δεν ειναι σε λειτουργια τωρα, την ειχα στην εξοδο του κανιστρου για αργοτερα...

μιωνει κυνδινους παρασιτα και τετοια
-------------------------
ααααααααα
την ξερετε την ιστορια με τον παππου και τον εγγονο?

παει ο παπους Κωστας απο το μαντρι στο χωριο να πουλισει το γαλα της ημερας
περνει μαζι τα 2 γαιδουρια, σο ενα φωρτωνει το γαλα και στο αλλο τον εγγονο του τον γιαννακη

στον δρομο τους βλεπει η κυρα μαριγω και λεει στον γιαννακι 'δεν ντρεπεσε παιδακι μου να αφινεις τον παππου να κουραζετε? κατεβα αμεσως απο το γαιδαρο να ανεβει ο παπους'

κατεβενει ο γιαννακης, ζηταει και συγνωμη απο τον παπου και απο την κυρα μαριγω και συνεχιζουν

σε λιγο πετιχενουν ην Θεια Κουλα, και η θεια κουλα απο μακρια αρχιζει την μανουρα... και τι το πιρες το παιδι μαζι , ποσα χιλιομετρα θα κανει, να το αφινεσ πισω στο μαντρι αν ηθελες εσυ την ανεση σου κτλ... και ο παπους ανεβαζει και τον γιαννακι στον γαιδαρο, και προχορανε ετσι για λιγο ακομα μεχρι.....

που πετιχενουν τον παπα του χωριου, και δεν ντρεπεστε το ζωντανο, που αγκομαχαει με τους δυο σας στην πλατη του, και αυτο πλασμα του θεου ειναι, και πρεπει να σεβομαστε τα δημιουργηματα του Κυριου κτλ κτλ



ετσι ακριβως νιωθω.... ο ενας βαλτο, ο αλος βγαλτο....

εγω το ειχα βαλει επιδι δεν ειχα ακρετη επιφανια να αναπτιχθουν βακτιρια αρκετα για τα λιτρα και την ιχθιοφορτιση που θα εχει....

το εβγαλα επιδι το βιολογικο υλικο ανταγονιζετε τον βραχο ....

τι ειναι χειροτερο, να εχω λιγοτερα nitro-βακτιρια ή να εχει ανταγωνιστη ο βραχος???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phaerimm : 21-01-09 στις 18:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-01-09, 19:46
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Επειδη σε λιγο θα βλεπεις εφιαλτες με βιολογικα φιλτρα να σε κυνηγανε για τελευταια φορα λεω οτι ειναι καλυτερο να αφησεις μονο του τον βραχο οσος και αν ειναι. Στην απονιτρωποιηση συμμετεχει και ο αραγωνιτης.
Και η uv εκτος απο απο κινδυνους παρασιτα και τετοια , σκοτωνει και καθε ειδους πλανγκτον στο ενυδρειο που ειναι πολυτιμο για τους ζωντανους οργανισμους.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-01-09, 20:06
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη σε λιγο θα βλεπεις εφιαλτες με βιολογικα φιλτρα να σε κυνηγανε για τελευταια φορα λεω οτι ειναι καλυτερο να αφησεις μονο του τον βραχο οσος και αν ειναι. Στην απονιτρωποιηση συμμετεχει και ο αραγωνιτης.
Και η uv εκτος απο απο κινδυνους παρασιτα και τετοια , σκοτωνει και καθε ειδους πλανγκτον στο ενυδρειο που ειναι πολυτιμο για τους ζωντανους οργανισμους.
τι ιχθιοφορτιση να υπολογισο με 45 κιλα αραγονιτι και 35 κιλα βραχο?
(μου φενετε ποσ εκει ειναι το προβλιμα με λιγοτερες επιφανιες αναπτιξης βακτιριων)

την UV την ειχα στη εξοδο του κανιστρου... δεν θα υπηρχε τιποτα να σκοτωσει μεσα απο το κανιστρο....
-------------------------
εγω σκοπευα με ρυθμο 3-4 ψαρια το μηνα να βαλω τα παρακατω (4-6 μηνες)

1 foxface
2 ocelaris
1 bleny convict
4 cardinal pajama
1-2 gobies
1 zebrasoma, μαλον το scopas για πιο ευκολο
1-2 wrasse 6 εκατοστων-τα μικρα
1 loreto
1 fox coral
αρκετα μανιταρια και πολιποδες

τι να αφερεσω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phaerimm : 21-01-09 στις 20:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-01-09, 20:07
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Στα 450 λιτρα που εχεις βαζεις 10 ψαρακια (οχι 10 tang ή αγγελοψαρα).
Πες μας τι σου αρεσει και βλεπουμε.

Οσο για το αν περναει το πλαγκτον μεσα απο το φιλτρο ... περναει και παραπερναει και ολο υαλοβαμβακα να το βαλεις μπορει να κρατησεις το "χοντρο" .
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-01-09, 15:38
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

1 foxface
1 bleny convict
4 cardinal pajama
1 zebrasoma, μαλον το scopas για πιο ευκολο
1-2 wrasse 6 εκατοστων-τα μικρα McCosker ή Carpenter
-------------------------
παντος ευχαριστο βασιλη για τον χρονο σου και την προσοχη σου
-------------------------
τεστ
__________________
Οι ερωτήσεις μου, αναζητούν την άποψη σας, τις κάνω και σε άλλα φόρουμ, και μετά διαμορφώνω άποψη δική μου... εκφράστε ελεύθερα την άποψη σας, με όποιον τρόπο σας αρέσει-σας πάει, δεν θα σας θεωρήσω ποτέ υπεύθυνο για δική μου απόφαση που βασίστηκε ή όχι σε δική σας άποψη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phaerimm : 22-01-09 στις 15:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-02-09, 20:19
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή



τι ειναι αυτα? εχω χιλιαδες τετοια.... ειμαι 1 μερα πριν βαλω το πρώτο ψαρι..... 1-3 χιλιοστα μεγεθος εχουν, βλεπουμε τα 3 χιλιοστα
__________________
Οι ερωτήσεις μου, αναζητούν την άποψη σας, τις κάνω και σε άλλα φόρουμ, και μετά διαμορφώνω άποψη δική μου... εκφράστε ελεύθερα την άποψη σας, με όποιον τρόπο σας αρέσει-σας πάει, δεν θα σας θεωρήσω ποτέ υπεύθυνο για δική μου απόφαση που βασίστηκε ή όχι σε δική σας άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-02-09, 12:58
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ο πληθυσμός των βακτηριδίων δεν εξαρτάται μονο από την ποσότητα τις επιφανειας για ανάπτυξη αλλα από το βιοφορτιο.

Δηλαδή για να αναπτυχθούν θέλουν τροφή. Αμμωνία(NH4), νιτρώδη(NO2) και νιτρικά (NO3).
Όλα τα πιο πάνω είναι τοξικά.
Και σε περίπτωση που σκέφτεσαι να ταΐζεις περισσότερο για να αυξηθεί γρήγορα ο αριθμός, επιπλέον τροφή = επιπλέον νιτρικά.
Τα ψαρια αντέχουν λίγα νιτρικά αλλα τα ασπονδυλωτα όχι. Το κάνιστρο ναι μεν θα έχει βακτηρίδια για να τα διασπάσουν αλλα δεν έχει την ιδιότητα να αναπτυχθούν βακτηρίδια που διασπούν νιτρικά και επιπλέον αφού θα μαζεύει βρώμα θα σου αυξάνει τα νιτρικά και θα έχεις προβλήματα με πράσινη άλγη και νεκρά ασπονδυλωτα.

Τι μπορείς να κανεις:
1) Βγάζεις το κάνιστρο, και αφού κάνει τον κύκλο με τον υπάρχον βράχο, συνεχίζεις προσθέτοντας ένα ένα κομμάτι βράχο σιγά σιγά, για να αυξήσεις την δυνατότητα βιοφορτιο χωρίς να ανεβάσεις απότομα αμμωνία και πεθάνουν τα ζωντανά σου. Υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις καλής ποιότητας κουραρισμενο βράχο χωρίς να ανεβάσεις αμμωνία.
Το αποτέλεσμα πιο πάνω θα είναι πιο argos κύκλος και δυνατότητας βιοφορτιου αλλα γλιτώνεις την ανάγκη για ρύθμιση νιτρικών και μπορείς να βάλεις κοραλία και αλλα ασπονδυλωτα σύντομα.

2) Αφήνεις το κάνιστρο, και όταν γίνει ο κύκλος βάζεις μονο ψαρια. Επίσης όταν θα έχεις την δυνατότητα θα προσθέσεις και άλλο βράχο γιατί είναι καλύτερη επιφάνεια ανάπτυξης βακτηριδίων σε σύγκριση με το κάνιστρο μιας και δεν θα μαζεύει βρώμα και δεν θα σου αυξάνει τα νιτρικά. Όσο έχεις το κάνιστρο θα έχεις αυξημένα νιτρικά και πιθανότατα hair άλγη. Όταν αποφασίσεις να το βγάλεις, θα αφαιρέσεις ένα πληθυσμό βακτηριδίων. Αυτό σημαίνει αυξημένο βιοφορτιο για τα βακτηρίδια στο βράχο που δεν θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν. Αποτέλεσμα: θα αυξηθεί η αμμωνία και πιθανότατα να χάσεις κάποια ζωντανά εκτος και αν είσαι διαθετειμένος να κανεις ημερήσιες αλλαγές νερού κρατώντας την αμμωνία σε μηδενικά επίπεδα μέχρι να αυξηθεί ο πληθυσμός βακτηριδίων στο βράχο για να την αναλάβουν.

Και εγώ πριν ένα μηνα σκεφτόμουν να το λειτουργήσω με ένα DIY φίλτρο με κεραμικά, υαλοβάμβακα και άνθρακα. Μονο και μονο για να μπορέσω να ρίξω ένα ψαράκι μέσα να βλέπω κάτι να κινείται μέχρι να καταφέρω να αγοράσω όλο τον εξοπλισμό.

Σταθερά θα έχω πράσινη άλγη. Είναι για να τραβάω τα μαλλιά μου μετά?
Έκανα υπομονή 2 χρονια για να στήσω το ενυδρείο διαβάζοντας συνεχώς. Ο ένας δυο μήνες ακόμα υπομονή για να μπει όλος ο βράχος θα με πειράξει?
Να ξέρεις ότι στον ύφαλο ότι γίνετε γρήγορα δεν γίνετε για καλο
Δεν μπορώ να αριθμήσω ποσα λάθη θα έκανα και από πλευράς εξοπλισμού και οικονομίας και βιολογίας αν είχα την οικονομική ευχέρεια από την πρώτη μέρα να αγόραζα ότι νόμιζα ότι ήταν κατάλληλο.
Εγώ σου προτείνω αντί να πάρεις τον λόγο μου για δεδομένο (όσο αφορά τον βράχο και την βιολογία) να αναζητήσεις περισσότερες πληροφορίες και να διαβάσεις πριν κανεις τις επόμενες σου κινήσεις. Μια καλή πηγή είναι το www.reefcentral.com που εκτος από ένα forum με πολλά meli εκ των οποιων αρκετά είναι έμπειρα έχει και πολλά ενδιαφέροντα άρθρα στο ηλεκτρονικό περιοδικό που βγάζει κάθε μηνα.

να προσθέσω και εγώ μια ερώτηση για ιχθυοφορτωση:

Όταν με το καλο τελειώσω με την κατασκευή και το κουράρισμα του βράχου, θα έχω
σε ενυδρείο 300 λίτρων:
20 κιλά ζωντανό, 20 κιλά νεκρό για βάση και 40 κιλά άμμο.

Όταν είναι μονο 20 κιλά ο ζωντανός βράχος, τι ιχθυοφορτωση μπορώ να έχω και τι ιχθυοφορτωση όταν ζωντανέψει μετά από 1 χρόνο και ο βράχος βάσης?

Τα ψαρια που θέλω είναι ένα ζευγάρι clown, 1 κίτρινο tang και 1 ψάρι για ανακάτεμα τις άμμου(κάποιες εισηγήσεις?)
Το κίτρινο tang δεν ξέρω πως θα τα πάει σε 300 λίτρα. Είναι λίγα?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-02-09, 14:29
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι μπορείς να κανεις:
1) Βγάζεις το κάνιστρο, και αφού κάνει τον κύκλο με τον υπάρχον βράχο, συνεχίζεις προσθέτοντας ένα ένα κομμάτι βράχο σιγά σιγά, για να αυξήσεις την δυνατότητα βιοφορτιο χωρίς να ανεβάσεις απότομα αμμωνία και πεθάνουν τα ζωντανά σου. Υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις καλής ποιότητας κουραρισμενο βράχο χωρίς να ανεβάσεις αμμωνία.
Το αποτέλεσμα πιο πάνω θα είναι πιο argos κύκλος και δυνατότητας βιοφορτιου αλλα γλιτώνεις την ανάγκη για ρύθμιση νιτρικών και μπορείς να βάλεις κοραλία και αλλα ασπονδυλωτα σύντομα.

2) Αφήνεις το κάνιστρο, και όταν γίνει ο κύκλος βάζεις μονο ψαρια. Επίσης όταν θα έχεις την δυνατότητα θα προσθέσεις και άλλο βράχο γιατί είναι καλύτερη επιφάνεια ανάπτυξης βακτηριδίων σε σύγκριση με το κάνιστρο μιας και δεν θα μαζεύει βρώμα και δεν θα σου αυξάνει τα νιτρικά. Όσο έχεις το κάνιστρο θα έχεις αυξημένα νιτρικά και πιθανότατα hair άλγη. Όταν αποφασίσεις να το βγάλεις, θα αφαιρέσεις ένα πληθυσμό βακτηριδίων. Αυτό σημαίνει αυξημένο βιοφορτιο για τα βακτηρίδια στο βράχο που δεν θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν. Αποτέλεσμα: θα αυξηθεί η αμμωνία και πιθανότατα να χάσεις κάποια ζωντανά εκτος και αν είσαι διαθετειμένος να κανεις ημερήσιες αλλαγές νερού κρατώντας την αμμωνία σε μηδενικά επίπεδα μέχρι να αυξηθεί ο πληθυσμός βακτηριδίων στο βράχο για να την αναλάβουν.

Και εγώ πριν ένα μηνα σκεφτόμουν να το λειτουργήσω με ένα DIY φίλτρο με κεραμικά, υαλοβάμβακα και άνθρακα. Μονο και μονο για να μπορέσω να ρίξω ένα ψαράκι μέσα να βλέπω κάτι να κινείται μέχρι να καταφέρω να αγοράσω όλο τον εξοπλισμό.

Σταθερά θα έχω πράσινη άλγη. Είναι για να τραβάω τα μαλλιά μου μετά?
........
σε ενυδρείο 300 λίτρων:
20 κιλά ζωντανό, 20 κιλά νεκρό για βάση και 40 κιλά άμμο.
Λεμεσιανε σε ευχαριστω, δεν σκευτομε διαφορετικα απο εσενα, το προβλιμα με πολλα οργανικα στο νερο το αντιμετοπιζω με 2 τροπους, 1.overskimming me tunze 9210 -1000λιτρων και 2. αλγες και dsb sto sump.
hairline αλγη εχω ηδη, και αυτη ειναι που κραταει τα ΝΟ3 μου σε χαμιλα επιπεδα, (κάτω απο 10), εχω βαλει 1 ξενια 2 μανιταρια λι λιγα πολιπ, ολα πανε πολυ καλα, και με τα κοπιποδα που πολλαπλασιαστικα εβαλα και το πρωτο μου ψαρι -6line wrasse- να τα ελενχει λιγο... ειχα παει για να παρω αλγοφαγο αλλα δεν ειδα κατι που να το θελω...
μεχρι αρχες (ισως και τελος) Μαρτη θα βαλω αλλα 2-3 μανιταρια (δωρο) και μπορει και 1-2 σαλιγκαρια αλγης... σημερα οτι ειχε το μαγαζι που πηγα ηταν... ανενεργα-ακινιτα... το μαρτη , αν ολα πηγενουν καλα μάλλον θα παραγγιλω 1 μπλενυ που εχω βαλει στο ματι...

πελαγοδρομω παλι εε?
__________________
Οι ερωτήσεις μου, αναζητούν την άποψη σας, τις κάνω και σε άλλα φόρουμ, και μετά διαμορφώνω άποψη δική μου... εκφράστε ελεύθερα την άποψη σας, με όποιον τρόπο σας αρέσει-σας πάει, δεν θα σας θεωρήσω ποτέ υπεύθυνο για δική μου απόφαση που βασίστηκε ή όχι σε δική σας άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-02-09, 15:00
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

T manitaria exw akousei oti pollaplasiazontai sxetika eukola kai kataligoun na enoxloun alla koralia. Kapoioi ta kratane se ena mono vraxo pou den exei epafi me tous allous gia na min metapidisoun se alla kommatia. Mou aresoun kai emena kai einai eukola koralia sxetika, filter feeders alla an einai na mou kanoun katalipsi...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-02-09, 15:14
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

εσυ μαλλον θελεισ να βαλεισ sps kai lps... εγω παλι οχι, αν βαλω θα βαλω μια εριφιλια, και θα απομονώσω αυτην απο ξενιες και μανιταρια, αντι για το αντιθετο...
παντος τα σταρπολιπ που εβαλα τα εχω απομονομενα
__________________
Οι ερωτήσεις μου, αναζητούν την άποψη σας, τις κάνω και σε άλλα φόρουμ, και μετά διαμορφώνω άποψη δική μου... εκφράστε ελεύθερα την άποψη σας, με όποιον τρόπο σας αρέσει-σας πάει, δεν θα σας θεωρήσω ποτέ υπεύθυνο για δική μου απόφαση που βασίστηκε ή όχι σε δική σας άποψη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Στρωσιμο s-vitzi Αρχάριοι γλυκού νερού 23 15-02-07 00:44
στρωσιμο Mariel Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-12-06 02:30
Στρωσιμο κανω, αλλα στρωσιμο δεν βλεπω! Nik25 Γλυκό νερό - Γενικά 54 26-10-06 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06086 seconds with 13 queries