Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-08, 00:14
egohome Ο χρήστης egohome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Ροή νερού μέσα στο φίλτρο

Καλησπέρα στην παρέα,

Θα ηθελα να ρωτήσω για την σειρά που θα πρεπει να εχουν τα διάφορα σφουγγάρια μέσα στο εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου αλλα και για την συχνότητα αλλαγής τους.

Με βάση την ροη του νερού μεσα στο φιλτρο μου,
το νερο πρωτα διέρχεται απο το μακαρόνι
μετά απο το μπλε σφουγγάρι (Juwel Filter Sponge Coarse)
μετά απο το πράσινο σφουγγάρι (Juwel Nitrate Removal )
μετά απο τον υαλοβάμβακα
μετά απο την τύρφη
και ξαναπέφτει στο ενυδρείο

το μακαρόνι δεν το αλλαζω ποτέ
το πράσινο και το μπλε σφουγγαρι τα αλλαζω καθε μηνα
τον υαλοβάμβακα καθε 2 εβδομαδες
και την τυρφη καθε 3 μήνες

Μπορεί καποιος να μου πει αν η σειρα ειναι σωστη και αν η συχνότητα αλλαγής ειναι οκ?

Θενκς
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-08, 01:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προφανως το Juwel εχεις ε?
Και πως ειναι η ροη, προς τα πανω ή προς τα κατω? για να ειμαστε σιγουροι για την σειρα τοποθετησης των υλικων που εχεις κανει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-08, 06:49
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως το Juwel εχεις ε?
Και πως ειναι η ροη, προς τα πανω ή προς τα κατω? για να ειμαστε σιγουροι για την σειρα τοποθετησης των υλικων που εχεις κανει.

και ακομα μπορω να συμπληρωσω οτι δεν χρειαζεται να αλλαζεις τα σφουγγαρια σου τοσο συχνα, για να μη πω καθολου!!!
απλα οταν βλεπεις οτι μειωνεται η ροη μπορεις να αλλαζεις τον υαλοβαμβακα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-08, 07:08
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Το σωστό είναι το νερό πρώτα να περνά από τον γυαλοβάμβακα για να γίνεται μηχανική φίλτρανση και μετά να περνάει από τα άλλα υλικά. Τον γυαλοβάμβακα τον βάζουμε κάπου ώστε να μπορούμε εύκολα να τον αλάζουμε όταν "μπουκώνει"
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-08, 08:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στα μοντερνα φιλτρα, ο υαλοβαμβακας συνηθως ειναι για να προστατευει την αντλια, αρα τελευταιος στη σειρα, ωστε να μην τον αλλαζουμε συχνα. Τη δουλεια του μηχανικου φιλτρου την κανει το πρωτο ΜΗ πορωδες μακαρονι.
Τωρα αν καποιος θελει να βαλει τον υαλοβαμβακα πρωτο, τοτε θα πρεπει να ειναι "απο πανω" ωστε μολις μπουκωσει να τον αλλαξει....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-08, 08:40
Το avatar του χρήστη PUF
PUF Ο χρήστης PUF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2008
Περιοχή: Athens City
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Κοιτα εδω την σειρα που μπαινουν




1.λευκο (αλλαγη αναλογα ποση βρωμια μαζευει σε 1 η 2 εβδομαδες)
2.μαυρο (ανθρακα) το αφαιρεις και το βαζεις μονο αν κανεις καποια θεραπια με χημικα
3.μπλε με αραιες τρυπες
4.πρασινο (απονιτριποιησης) το αφαιρεις αν εχεις φυτα.
5.μπλε με μικρες τρυπες
6.μπλε με μικρες τρυπες

εγω οταν ειχα το εσωτερικο τα ειχα ως εξης:

1. λευκο
2. οχι
3. μπλε με μικρες τρυπες
4.οχι
5.siporax
6.siporax

Μονο το λευκο θελει αλλαγη αν βρωμισει.
Αν καθε εβδομαδα το ξεπλενεις καλα με νερο βρυσης (να γινει λευκο παλι), οταν κανεις και την αλλαγη νερου στο ενυδρειο, μπορεις να καθυστερησεις και την αλλαγη του.
Δηλαδη 1 εβδομαδα πλυσιμο, δευτερη εβδομαδα πλυσιμο, τριτη εβδομαδα αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-08, 12:40
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Το πρασινο σφουγγαράκι (απονιτριποιησης) μετά από πόσο περίπου καιρό χάνει τις ιδιότητες του;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-08, 13:20
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Το πράσινο, πέραν του θέματος της απονιτροποίησης, εγώ το έβγαλα και για λόγους χώρου.. Στα compact φίλτρα της Juwel, βγάζοντας τον άνθρακα (μαύρο) και το απονιτροποίησης (πράσινο), σου μένει, εκμεταλλευόμενος και τα κενά, χώρος για 1 περίπου λίτρο siporax..

Κι εγώ, έχω με τη σειρά (από πάνω προς τα κάτω, όπως πάει και η ροή):
- υαλοβάμβακα (που τον ξεπλένω στη βρύση κάθε εβδομάδα, και μόλις γίνει πολύ χάλια - κάθε μήνα π.χ. - τον αλλάζω)
- μπλε χοντρό σφουγγάρι
- μπλε λεπτό σφουγγάρι (αυτά τα δύο δεν παθαίνουν τίποτα, δε θέλουν αντικατάσταση, απλά που και που τα ξεπλένω σε νερό ενυδρείου)
- siporax (αυτό το έχω βγάλει κανά-δυο φορές να το δω, αλλά δεν ήθελε καν ξέπλυμα)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-08, 17:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUF Εμφάνιση μηνυμάτων
...
4.πρασινο (απονιτριποιησης).....
Πως επιτυγχανεται η απονιτροποιηση?
Εγω νομιζω οτι ουσιαστικα ειναι για starter βιολογιας. http://www.juwel-aquarium.de/data/Pd...ter_System.pdf

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα μοντερνα φιλτρα, ο υαλοβαμβακας συνηθως ειναι για να προστατευει την αντλια, αρα τελευταιος στη σειρα,......
Στο συγκεκριμενο φιλτρο ειναι δυσκολο να ειναι στο τελος ο "υαλοβαμβακας", γιατι η ροη ειναι προς τα κατω και θα πρεπει να βγαζεις ολα τα υλικα για να τον βγαζεις και να τον πλενεις-αλλαζεις.
Γι'αυτη τη δουλεια εχει τα δυο ψιλα μπλε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
....Κι εγώ, έχω με τη σειρά (από πάνω προς τα κάτω, όπως πάει και η ροή):
- υαλοβάμβακα
- μπλε χοντρό σφουγγάρι
- μπλε λεπτό σφουγγάρι
- siporax
Δεν εχεις ετσι τελικο ψιλο φιλτραρισμα πριν την αντλια.

Το εσωτερικο της juwel εχει καποια "πονηρη επεμβαση" στη ροη του νερου και ειναι "διαφορετικο" φιλτρο απο τα αλλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-08, 17:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις ετσι τελικο ψιλο φιλτραρισμα πριν την αντλια.

Το εσωτερικο της juwel εχει καποια "πονηρη επεμβαση" στη ροη του νερου και ειναι "διαφορετικο" φιλτρο απο τα αλλα.
Ακριβώς ο τρόπος με τον οποίο είναι κατασκευασμένη η έξοδος (μάλλον, οι έξοδοι, γιατί είναι δύο), του νερού από το φίλτρο προς την αντλία, δεν επιτρέπει τη χρήση κάποιου υαλοβάμβακα π.χ. για να κρατάει τη βρώμα από την αντλία.. Με αποτέλεσμα η αντλία να ενδέχεται να "κολλάει" (π.χ. σε διακοπές ρεύματος), και να θέλει καθάρισμα συχνά.. Τώρα, να βάλουμε λίγο υαλοβάμβακα, στο σωλήνα εξόδου του φίλτρου πριν την αντλία, έχει νομίζεις νόημα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-08, 18:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τώρα, να βάλουμε λίγο υαλοβάμβακα, στο σωλήνα εξόδου του φίλτρου πριν την αντλία, έχει νομίζεις νόημα?
Οχι
Οποτε το ψιλο μπλε που εχεις πριν το βιολογικο κανει αυτο το τελευταιο ψιλο φιλτραρισμα που λεμε ε?
Και ειναι πριν τις 2 εξοδους
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-08, 18:44
Το avatar του χρήστη PUF
PUF Ο χρήστης PUF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2008
Περιοχή: Athens City
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως επιτυγχανεται η απονιτροποιηση?
Εγω νομιζω οτι ουσιαστικα ειναι για starter βιολογιας. http://www.juwel-aquarium.de/data/Pd...ter_System.pdf

Filter Wool (white pad)
The white filter wool acts as a mechanical pre-filter, removing large particles of dirt
and excess food which in turn ensures that the other sponges do not get clogged.
Active Carbon Sponge (black)
The black activated carbon sponge sits on top of the blue coarse filter sponges, and
removes chemical impurities from the water which cannot be removed biologically.
Nitrate Removal Sponge (green)
The Sponge contains micro-organisms, which will, once developed, reside inside the
sponges and in the water. These micro-organisms feed of nitrates and will reduce them
significantly. The JUWEL Filtration system provides the optimum housing for these
micro-organisms.

Filter Sponge Coarse (blue)
The coarse blue filter sponges allow bacteria cultures to develop quickly, cleaning the
water which is now free from chemical impurities.
Filter Sponge Fine (blue)
The fine blue sponges and the bacteria cultures living in them, clean the water of even
the smallest impurities.

http://64.233.183.104/search?q=cache...1&client=opera
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-08, 23:19
egohome Ο χρήστης egohome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Επειδη εχω καταμπερδευτεί με τις απαντήσεις, ετοιμασα ενα σχεδιο του εσωτερικου φίλτρου του ενυδρείου (80lt απο carrefour)


Το νερό εισέρχεται στο φίλτρο και περνάει πρωτα απο το μακαρόνι. Το μακαρόνι, απ' ό,τι ξέρω δεν το αλλαζουμε ποτέ.
Στην συνέχεια το νερό περνάει απο το μπλε σφουγγάρι Juwel Filter Sponge Coarse (αυτο καθε πότε το αλλαζουμε? νομιζω πανω στο κουτί ανέφερε κάθε μηνα).
Στην συνέχεια το νερό περνάει απο το πράσινο σφουγγάρι Juwel Nitrate Removal. Εδω παλι μπερδευτηκα απο τις απαντησεις σας. Αυτο το σφουγγάρι αν εχω φυτά, πρεπει να το αφαιρέσω? Και το nitrate πως θα αφαιρείται απο το νερό? Αν μπορει καποιος να γινει πιο σαφής πανω σε αυτο το θέμα...
Μετά το νερό περνάει απο τον υαλοβάμβακα. Αυτο το αλλάζω καθε 2 εβδομάδες. Καλά ειναι? πρεπει να κανω κατι αλλο?
Στην συνέχεια το νερό περνάει απο την τύρφη (την αλλάζω καθε 3 μήνες)
Και μετα το νερό περνάει απο την αντλία και ξαναβγαίνει στο ενυδρείο.

Μπορεί καποιος να απαντησει συνολικά και εμπεριστατωμένα αν η σειρα των φίλτρων ειναι σωστή, αν πρεπει και γιατι να αφαιρεθεί το πράσινο σφουγγάρι Juwel Nitrate Removal και γενικα καθε ποτε αλλαζουμε τα σφουγγάρια, τον υαλοβάμβακα και την τύρφη...

Ισως μια τετοια απαντηση να γινει κανονας και για αλλους που εχουν τις ιδιες απορίες...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-11-08, 00:31
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Έτσι είναι όπως τα έχεις, ή η προτεινόμενη σειρά?
Το "default" ποιο είναι?

Κατ'αρχήν, συγνώμη για τις μπερδεμένες πληροφορίες, αλλά για κάποιο λόγο η συζήτηση γύρισε γύρω από τα φίλτρα των juwel..

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
- Εκεί που μπαίνει το νερό, έχεις το siporax.. Καλύτερα θα ήτανε να έχεις κάποιο μηχανικό φίλτρο, για να μαζεύει βρωμιές, κ.τ.λ. και να μή σου μπουκώνουνε τα βιολογικά σου υλικά (τα βακτηρίδια που ζούν εκεί θέλουν οξυγόνο για να πραγματοποιήσουν τον κύκλο του αζώτου, άρα και καλή ροή νερού).. Ίσως λοιπόν να ήταν χρήσιμο να βάλεις εκεί, κάτω από το siporax, ένα σφουγγαράκι.. Αλλά δε βολεύει αυτό, γιατί το σφουγγαράκι θα πρέπει να αντικαθίσταται συχνά.. Οπότε, στο 1ο διαμέρισμα έχεις το siporax, που δεν πολυμπουκώνει (έτσι όπως είναι χαλαρό)..
Αυτό το βγάζεις αραιά και που (π.χ. ανά μήνα/δίμηνο), και αν δεις ότι είναι πολύ "μπουκωμένο", το ξεπλένεις σε νερό ενυδρείου (δε χρειάζεται αντικατάσταση, εκτός αν δεις ότι έχει διαλυθεί).. Σε άλλα φίλτρα, όπου προηγείται μηχανικό φίλτρο, το ξέπλυμα αυτό γίνεται ακόμη πιο σπάνια..

- Αμέσως μετά, έχεις το σφουγγάρι σου, που λειτουργεί παράλληλα και ως μηχανικό, και ως βιολογικό.. Αυτό εκεί που είναι, λογικά θα μαζεύει βρώμα από τις ακαθαρσίες που δεν κατακρατώνται από το siporax.. Καθώς λοιπόν είναι και εύκολα προσβάσιμο, μπορείς να το βγάζεις και να το ξεπλένεις πιο συχνά.. Κανονικά θέλει σε νερό ενυδρείου, για να μή χάνεις τη βιολογία (το χλώριο του νερού της βρύσης είναι επικίνδυνο για τα βακτηρίδια).. Δεδομένου όμως ότι έχεις αρκετή βιολογία και στο siporax, δε νομίζω ότι θα χαλάσει ο κόσμος αν το ξεπλύνεις και στη βρύση.. Αυτό κάθε φορά που βλέπεις ότι έχει πιάσει πολύ βρώμα.. Ίσως και κάθε 1-2 εβδομάδες.. Αντικατάσταση ..ποτέ! Δεν παθαίνει τίποτα απολύτως..

- Το σφουγγάρι απονιτροποίησης, κατά πολλούς δεν κάνει αυτό που λένε οι εταιρείες, αλλά είναι λειτουργεί ως απλό βιολογικό υλικό.. Αν όμως τα λεγόμενα των εταιρειών ισχύουν, τότε περιέχει κάποια βακτηρίδια, που με αναερόβιες διαδικασίες αποσυνθέτουν τα νιτρικά.. Σε πολλά ενυδρεία, υπάρχει υπερσυγκέντρωση νιτρικών (λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτισης, ή μή τακτικών αλλαγών νερού).. Σε πυκνοφυτεμένα όμως ενυδρεία, με χαμηλή ιχθυοφόρτιση, τα νιτρικά καταναλώνονται από τα φυτά, και μάλιστα μπορεί να χρειαστεί και να ρίχνουμε ακόμη περισσότερα.. Το σε ποια κατηγορία ανήκεις, θα στο πει το τεστάκι NO3.. Αν λοιπόν έχεις ΝΟ3=0, και έχεις πρόβλημα με την ανάπτυξη κάποιων φυτών, δοκίμασε να το βγάλεις.. Ίσως να μήν κάνει και τίποτα.. Αλλά και πάλι, μπορείς στη θέση του να βάλεις κάποιο άλλο υλικό, π.χ. μπλε σφουγγαράκι με πιο λεπτές τρύπες..

- Ο υαλοβάμβακας (ή ορθότερα, όπως λέει και ο delta66, filter pad - υαλοβάμβακας κανονικά είναι ένα μονωτικό υλικό), τέλος, είναι εκεί για να μαζεύει ό,τι έχει απομείνει και να προστατεύει την αντλία σου.. Αυτόν θεωρητικά μπορείς αν δεις ότι γέμισε να τον ξεπλύνεις στη βρύση.. Εγώ θα τον αντικαθιστούσα, δεδομένου και του χαμηλού κόστους του.. Κάθε πότε? Σπανίως λογικά.. Την περισσότερη βρώμα θα την τραβάει το σφουγγάρι από πάνω..

- Τέλος, τύρφη χρησιμοποιούμε για να μαλακώσουμε το νερό και να ρίξουμε το pH.. (ανάλογα με το αν απαιτείται αυτό από τα ψάρια σου) Απελευθερώνει πρακτικά διάφορα οξέα στο νερό, και οι ιδιότητές της εξασθαινούν με τον καιρό.. Απ'ότι διαβάζω (δεν έχω χρησιμοποιήσει), την αντικαθιστούν ανά 2-4 εβδομάδες.. Στο δείχνουν οι μετρήσεις του pH, οι οποίες θα σου υποδείξουν επίσης την ποσότητα που πρέπει να χρησιμοποιείς..
Δεδομένου ότι ίσως χρειάζεται αλλαγή πιο συχνά από ότι ο υαλοβάμβακας, εγώ θα την έβαζα μάλλον πάνω πάνω, πάνω από το siporax και το μπλε σφουγγάρι σου..

Αυτά..
Πιο συνολικά & εμπεριστατωμένα δε μπορούσα!

Υ.Γ. Sorry για άλλο ένα μακροσκελές post, αλλά με προκάλεσε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-11-08, 00:36
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

θα πρεπει να εχεις γυμνασμενα δαχτυλα...
ΥΓ.ευτυχως δεν εισαι και ιταλος,να μας κανεις να τελειωσουμε μεθαυριο το διαβασμα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-08, 07:20
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

To κανονικο για τα εσωτερικα του carefour ειναι το πρωτο διαμερισμα, εκει που μπαινει το νερο απο σχισμες χαμηλα, να μπει ο θερμαντηρας
στο μεσαιο διαμερισμα πανω βαζουμε το συνθετικο βαμβακι, ακριβως απο κατω το μπλε σφουγγαρι και εαν εχουμε επιπλεον υλικο τοτε μπαινει τερμα κατω στο μεσαιο διαμερισμα
στο τριτο διαμερισμα μπαινει η αντλια
(εχω δει πολους οτι βαζουν και εκει υλικα στο κατω μερος με την αντλια να παταει απο πανω, πολυ εξυπνη σκεψη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είναι όπως τα έχεις, ή η προτεινόμενη σειρά?
Το "default" ποιο είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-11-08, 09:01
egohome Ο χρήστης egohome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο συνολικά & εμπεριστατωμένα δε μπορούσα!
Υ.Γ. Sorry για άλλο ένα μακροσκελές post, αλλά με προκάλεσε!
Να σε ευχαριστήσω για την απάντηση και να σου προσφέρω τις φωτο απο το aquarium του Βερολίνου...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-11-08, 11:14
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων

Απ'ότι διαβάζω (δεν έχω χρησιμοποιήσει), την αντικαθιστούν ανά 2-4 εβδομάδες.. Στο δείχνουν οι μετρήσεις του pH, οι οποίες θα σου υποδείξουν επίσης την ποσότητα που πρέπει να χρησιμοποιείς..
Δεδομένου ότι ίσως χρειάζεται αλλαγή πιο συχνά από ότι ο υαλοβάμβακας, εγώ θα την έβαζα μάλλον πάνω πάνω, πάνω από το siporax και το μπλε σφουγγάρι σου..

Σε ποσότητες τύρφης όπως τα εσωτερικά φίλτρα που χρησιμοποιούμε πάνω κάτω 500g τη φορά ανάλογα στα λίτρα η τύρφη χάνει γρήγορα τις ιδιότητες της και χρειάζεται αλλαγή κάθε 3η με 4η μέρα! τώρα την έχω δει να την χρησιμοποιούνε σαν φίλτρο σε δεξαμενή νερού 5 τόνων για να ρίξει το PH και ήταν εκπληκτικό! Είχαν ένα PH controler στην δεξαμενή και όταν το ΡΗ ήταν σε υψηλές τιμές έδινε εντολη σε μια αντλία να κάνει κύκλομα το νέρο απο ένα στογγυλό μπετόνι 50-60 κιλών απο ότι θυμάμαι το οποίο ήταν γεμάτο με τύρφη και βάζανε και σίτες και υαλοβάμβακα στις εισόδους και εξόδους για να μην περνάει τύρφη στη δεξαμενή! Τωρα εκει ναι την άλλαζαν την τυρφη καθε 3-4 εβδομαδες.

Τώρα θέλω να ξαναγυρίσουμε στα φίλτρα της Jewel στα οποία δεν μαζεύω καθόλου "βρώμα" στα μπλέ σφουγγάρια αλλά αλλάζω υαλοβάμβακα σχεδόν κάθε 10 μέρες ο οποίος εχει γίνει πράσινος και στο κάτω κάτω μέρος του φίλτρου βρίσκω όλων των λογιών τισ "μπιχλες" τις οπο'ιες δεν μπορώ να καθαρίσω κ όλας γιατι γίνεται το νερό του ενυδρείου χάλια και όταν ξαναμοντάρω το φίτλρο μπουκώνει στο δευτερόλεπτο. Εχω αρχισει και πιστεύω οτι δεν κάνουν και πολυ καλά την δουλεία τους τα εσωτερικά "μηχανικά" φίλτρα. επίσης εχει δει κανείς αυτο το καινούριο υλικό της Jewel για τα εσωτερικά της φίλτρα που είναι σαν τετράγωνο ταπεράκι και έχει βιολογικό υλικό μεσα? κανει καθόλου δουλειά? το έχει δοκιμάσει κανείς? ρωτώ γιατι εχώ αφαιρέσει φίλτρο άνθρακα και το πράσινο απονιτροποίησης και έχω πόλυ χώρο στο φίλτρο για να προσθέσω κάτι για εξτρα φίλτρανση!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-11-08, 11:25
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

το εχω δει το ταπερακι που λες αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε μου

μια εναλλακτικη σε αυτο ειναι ενα διχτακι (θα βρεις σε ενυδριακα καταστηματα) και βαζεις μεσα το βιολογικο υλικο της επιλογης σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια μέσα στο φίλτρο benetton Αρχάριοι γλυκού νερού 13 25-08-08 17:39
ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ - Φίλτρο JUWEL compact H & αλλαξή νερού;;; batman_gardiki Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 08-04-08 13:36
Διάχυση CO2 - με Φίλτρο Νερού Ρολογιών TaitO DIY . Φτιάχτο μόνος σου 31 05-09-07 22:56
φίλτρο νερού και μετρησεις αλλαγων PanosII Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-07-07 15:09
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11614 seconds with 15 queries