Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 24-12-07, 14:31
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Moy to alaksan!Toys pira thlefono kai moy eipan ferto na to allaksoume,xtyphma htan moy hpan apo oti fenete.Eytyxos giati den hthela na paro risko me molynseis kai bakthria...To proi eixe kathisei xamhla sto enydreio kai den kinountan poly eno to allo kolympouse sthn epifaneia,giauto kai anyshxhsa...pantos moy ksigithikan poly kala ston okaiano poy to allaksan!
Ante kales giortes!!!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-12-07, 20:36
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

hi guys!Και παλι προβλημα,μεσα στισ γιορτες!Μαζι με τα κλοθν ειχα αγορασει κ ενα bluetang και τη δευτερη μερα παρατηρησα ενα λευκο στιγμα στην αριστερη του πλευρα,εχω την εντυπωση οτι μεγαλωσε και αυτο με εχει οδηγησει σε υποψιες οτι προκειτε για marine ich!Τι πρπει να κανω τωρα ,πωσ το αντιμετωπιζω?υπαρχει καμια φωτο με καποιο ψαρι που εχει προσβληθει απο ich για να δω να οτντος προκειτε γι'αυτο?μπορει να ειναι κτυπημα?το ψαρι κολυμπα κανονικα νακ αι κρυβεται οταν παω κοντα στο ενυδρειο αλλα οταν φευγο εμφανιζεται...και τροει και βοσκει κανονικα απο την αλγη του πισω τζαμιου...Σορρυ για το μεγαλο μυνημα αλλα ανυσηχω πολυ,και επειδη θα κλεισουν τα μαγαζια λογω πρωτοχρονιας θελω να μαθω τι φαρμακα πρεπει να παρω για να αντιμετωπιστει το πορβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-01-08, 21:11
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

καλη χρονια σε ολους!Μετα απο 3 μηνες λειτουργιας το ενυδρειο παει μια χαρα,χαρη και στη δικη σας βοηθεια!Μεχρι στιγμης ολα τα ψαρακια ειναι μια χαρια.λογικα η διαγνωση ick στο blue tang ηταν λαθος?Κανενα ψαρι δεν εχει εμαφανισει λευκα στιγματα απο την αγορα του και μετα...Μονο ενα απο τα 2 κλοουν που επεισης αγοραστηκαν στις γιορτες μαζι με το tang εβγαλε ενα κοκκινο στιγμα στο στομα του (σαν το κλοουν που πηγα πισω στον ωκεανο),το οποιο εβγαλα απο το ενυδρειο εδω και 8 μερες και ζει ακομα σε μιαλεκανη με το νερο που αφαιρεσα και ενα κυκλοφορητη!Το αλλο κλοουν ειναι πεντακαθαρο και δεν εχει εκδηλωσει τιποτα τοσο καιρο...

Αυτο το κοκκινο στιγμα στο στομα του κλοουν δε ξερω τι ειναι για να προχωρησω σε θεραπεια...

Τελος παντων,αποφασισα να γορασω μια λαμπα uv για εξτρα φιλτραρισμα και για λογους προληψης των αρρωστιων αυτη εδω σκεφτομαι να παρω με την ανταλλακτηκη της λαμαπα:

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...l%20UV-C%209W/

Καθως και μια μοναδα αντιστρωφης οσμοσης μιας και θελω αν προχωρησω στην εισαγωγη κοραλιων και ποιο εϋαισθητων ψαριων τους προσεχεις μηνες
και λεω να παρω αυτην εδω:


http://www.aquaristic.net/shop.php/s.../listtype/list

τελως με ενδιαφερει και η αγορα 2 ακομη λαμπων τ5 για το ενυδρειο κια θα θελα αν αρωτησω για το αν αειναι ασφαλης η αγορα του απο το διαδικτυο και ειδικα απο το aquaristic.net,μην ερθουν σπασμενες...Εχω 2 λαμπες της arcadia μαι actinic blue και μια marine white 13-14.000k ποιες μου προτεινετε απο το site του aquaristic γιατι εχει πολλες και εχω μπερδευτει
το ενυδρειο εχει μηκος 1,23 (οποτε για λαμπα μενει γυρο στο 1,21)
και οριστε η λιστα λαμπων τ5 του site:

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...57657.66452466

Zητω την γνωμη και τις προτασεις σας για τον εξοπλισμο αυτο γιατι θελω να ολοκληρωσω τον εξοπλισμο μου και να μου μεινει πλεον η αγορα του ψυγειου για τις αρχες του καλοκαιρου!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-01-08, 22:15
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Για την UV διαφωνω ..ειδικα αυτη που λες ειναι πολυ μικρη.

Η οσμωση ειναι φθηνη για basic unit και νομιζω πως θα κανει τη δουλεια της ...μπορεις να προσθεσεις και ενα DI unit σαν τελευταιο σταδιο.

Λαμπες απο aquaristic μπορεις να αγορασεις αφοβα ...συνηθως , τις συσκευαζει πολυ καλα Αν δεν κανω λαθος , θες 54 watt T5 .
Στειλε ενα mail στον Harald για Αquamedic T5 ...δεν τις εχει στο site αλλα τις πουλαει σε καλες τιμες .
Ρωτα για Aquamedic Reef White 15.000K ή και για Aquamedic Reef blue στα 54 watt .Αν τις εχει ακομα , θα σου πει τιμες (οι οποιες ειναι καλες).
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 21-01-08, 00:44
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εδω και 6 μερες εχω βαλει το buetang μου σε ενθδρειο καραντινα,ειχα υποψια οτι ειχε ick αφου ξινοταν στα βραχεια,τωρα εχει κατι λευκες κοιλιδες πανω στο δερμα του,μηπως ξερετε τι εχει?οριστε και ενα βιντεο που εγραψα πριν απο λιγο
http://www.youtube.com/watch?v=_ChypZxAnVY
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 21-01-08, 07:32
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Τελικα , εκδηλωσε ick το ψαρι ή οχι ? Του εκανες καποια θεραπεια ?
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 21-01-08, 09:47
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

toyu kana therapia me xalko,tora poy to des kataferes na deis kati leykew koilides pano sro derma toy,mhpos einia kapsimata apo ton xalko?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 21-01-08, 11:01
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

ΙΜΟ , κακως κατεφυγες στο χαλκο ... δεν ξερω ποσο ασχημη ηταν η κατασταση του ψαριου αλλα το ick δεν θεραπευεται ετσι.
Τι χαλκο εριξες και πως τον μετρησες ?

Πριν τον χαλκο , δοκιμασες αλλες πιο ηπιες θεραπειες ? (ταισμα με φρεσκο σκορδο + βιταμινες και πολυ πρασιναδα , ηπια reef safe φαρμακα).

Το ψαρι φαινεται ταλαιπωρημενο αλλα εχει καλη κινητικοτητα ...οι ασπριλες δεν φαινονται στο βιντεο ...μαλλον θα εχει χασει το slime coat / δεν τρεφεται σωστα.Πρεπει να του ενισχυσεις τη διατροφη αλλα στην καραντινα θελει προσοχη μη τυχον ανεβασεις αμμωνια απο το πολυ ταισμα.

Γενικα , διακρινω να εχεις μια μικροβιοφοβια ...η θεραπεια με χαλκο θελει γενικα προσοχη ....Το παρασιτο του crypto (ick) δεν ζει μονο πανω στο ψαρι ...ζει μεσα στο ενυδρειο και περιμενει τα στρεσαρισμενα / αδυναμα ψαρια για να ''γατζωθει''. Το ενυδρειο δηλαδη που εχεις τωρα το ψαρι δεν ειναι καραντινα αλλα νοσοκομειο ...η καραντινα εχει νοημα μονο αν γινεται προληπτικα , πριν την εισαγωγη στο Main tank .
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-01-08, 14:38
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Τα αλλα ψαρια του ενυδρειου ειναι μια χαρα και δεν εχου διξει κανενα σημαδι ick τις 6 αυτες μερες,ουτο κλοοθν ουτε το νταμσελ που εχω,κριμα που δεν φενοντια στο βιντεο οι λευκοι λεκεδες πανω στο δερμα του...Θα το παω στο petshop να το δοθ=υν και εκει απο κοντα και τηα το βαλω παλι πισω στο κυριως ενυδρειο αν ειναι σημερα το βραδυ...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 21-01-08, 14:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

greeklish? τα ματάκια μας.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-03-08, 19:49
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Γεια σε ολους!Μετα την περιπετεια με το ick του blue tang,(η οποια ειχε ευτηχισμενο τελος μετα την θεραπεια με χαλκο) και λογο εξεταστικης στο του πανεπιστημιο αφησα το ενυδρειο στην ''ησυχια'' του.Πριν 15 μερες πηρα τα πρωτα μου 2 κοραλια των οποιων τα ονοματα μου διαφευγουν...:




και προχθες μετα την πετυχημενη επιβιωση τον 2 πρωτων αγορα hairy mushroom και μια ανεμωνη νομιζω plate λεγεται τα οποια δε μου φενεται να πηγενουν και τοσο καλα ειδιακα το hairy που αλλαξε οψη σημερα σε σχεση με το σαββατο,η ανεμωνη ηταν ετσι εξ αρχης,και προσπαθησα να την ταισω γαριδα αλλα δενπηγε την τροφη στο στομα της αν και παρατηρω αλλαγεσ στο μεγεθος και στη κινηση τον πλοκαμιων...Οριστε και μερικες φωτο για να μου πητε την γνωμη σας:






Σας φαινεται φυσιολογικη η οψη τους?Τι να παρατηρησω για να καταλαβω αν πεθαινουν?Καμια συμβοθλη για την αρχικη προσαρμογη τους?
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-03-08, 20:10
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Καταρχήν φίλε μου η "ανεμώνη" που σου πούλησαν δεν είναι ανεμώνη αλλά ανήκει στην κατηγορία των lps και ονομάζεται heliofungia. Εκεί που την έχει τοποθετήσει δεν φαίνεται και πολύ ευτυχισμένη πιθανόν απο την κυκλοφορία. Για τον χαλκό τώρα θα πρέπει να σου πώ πως δεν φεύγει απο μόνος του απο τα συστήματα μας. Προσπάθησες με κάποιο τρόπο ή φάρμακο να τον διώξεις απο το ενυδρείο?Τα κοράλια δεν μπορούν να επιβιώσουν σε ένα ενυδρείο που έχει ανιχνευσιμο χαλκό.Τέσταρες το νερό σου πρίν τα βάλεις?
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-03-08, 20:29
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ο χαλκος δεν μπηκε ποτε στο κανονικο ενυδρειο αλλα σε αλλο νοσοκομειο οπου εγινε η θεραπεια,θα την βαλω ποιο χαμηλα,καλα αφου δεν ειναι ανεμωνη αυτο σημενει μηπως οτι δεν τρωει ομη τροφη?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-03-08, 20:35
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Πάλι καλά που κατάλαβα λάθος σχετικά με τον χαλκό.Η δικιά μου έχει φάει απο pellets μέχρι και lobster eggs. Δες όμως νατην ταίζεις μικρά κομμάτια.Μερικές πληροφορίες εδώ http://www.liveaquaria.com/product/p...cfm?pCatId=481
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο alexinio Μεσογειακό 22 27-07-07 01:04
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο jimfytakis Μεσογειακό 8 02-05-07 22:57
ερωτήσεις για ενυδρείο 50 - 60 λίτρων Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 18 02-10-06 09:00
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26
Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-09-04 13:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05606 seconds with 13 queries