Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-07, 18:24
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή fish only

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και δύομέρες στρώνω ένα πολύ μικρό ενυδρείο 60λτ για fish only με βράχο και υποστρωμα ζωντανά. Έχω 2 εσωτερικά φίλτρα με συνολική κυκλοφορία περίπου 900 λτ/ώρα.Το ένα βιολογικο με siporaxκαι το άλλο με σφουγγαρι και άνθρακα(θα μπεί και αντιφωσφορος). Έβαλα και την ανάλογη ποσότητα sera nitrivec βιολογική καλλιέργεια.Δέν θα βάλω skimmer διότι δεν θα προσθέσω πάνω απο 2 ψαράκια και διάβασα εδώοτι θα κάνει δουλειά ο βράχος(5κιλα και θα προσθέσω). Έχω 2 ερωτήσεις .καλώς χρησιμοποιώ το υγρό με τα βακτήρια για το στρώσιμο?
Είναι κακό που μέσα στις πτυχές τών βράχων υπήρχαν 2 μικρά ασπροκόκκινα καβουράκια??? Επίσης σε πόσο καιρό θα μπορώνα βάλω το πρώτο ψαράκι(μόνο 2 κλόουν θέλω )
μετρήσεις: αμωνία 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 σχεδον 0, αλατότητα 1024 περίπου, θερμοκρασία 26. PH 8
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-07, 19:49
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε καλησπερα ,

Το nitrivec τζαμπα το ριχνεις ...απλα δεν προσφερει τιποτε , ειτε καλο ή κακο.

Τα καβουρακια μην σε προβληματιζουν εφοσον πας για fish only.
Οσο αφορα τα ψαρια , ταιζε το ενυδρειο σου σαν να ειχες 2 ψαρια μεσα για τουλαχιστον 10μερες και δες τις μετρησεις σου , κυριως αμμωνια/nitrites ...αν δεν εμφανιστει καμμια απο τις δυο αυτες βλαβερες ουσιες σημαινει οτι ο ζωντανος βραχος ηταν ενεργος και κουραρισμενος.Στην παρουσα φαση , οι μετρησεις σου δεν ειναι απολυτα αξιοπιστες αφου μπορει να μην εχει ξεκινησει καν κυκλος στρωσιματος.

Προσπαθησε να διατηρησεις αλατοτητα/θερμοκρασια σταθερη . Πως μετρας αλατοτητα ?

Αντιφωσφωρο βαλε αμεσα και σε διπλασια απο το συνιστωμενο δοση αφου στην αρχη ενος ενυδρειου μαζευεται αρκετη ποσοτητα απο το βραχο/υποστρωμα και θα εχεις προβληματα αλγης ειδικα εφοσον δεν χρησιμοποιεις νερο απο RO .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-07, 20:14
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Πρίν απο όλα σε ευχαριστώ πολύ tricky
Αντιφωσφορος λοιπόν θα μπεί άμεσα.
Τί τροφή να ρίχνω? Γιατί δεν έχω ακόμα πάρει.
Οβράχος είναι άριστα κουραρισμένος τουλάχιστον τρείς μήνες σε ενυδρείο στο κατάστημα που τους εμπιστεύομαι πολύ τελικά. Για την αλατότητα δεν έχω refractometer (λόγω τιμής) .Πήρα ένα πράγμα σαν θερμόμετρο, μακρύ όμως, που το αφήνεις μέσα στο νερό κάθετα και αναλόγως με το πόσο βυθιστεί βλέπεις τιμές. μου είπαν είναι αρκετά ακριβές, οχι όμως refractometre. Τα καβουράκια δεν θα φάνε οτιδήποτε φυτρώσει στο βράχο ή αν αργότερα βάλω κάποιο κοραλάκι με λίγες απαιτήσεις?? και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

Παρατηρώ τις ώρες που σβήνει το φώς οτι απο κάποιες τρύπες του βράχου εμφανίζονται κάποια πλοκαμάκια σε χρώμα σαν του βράχου και ελαφρώς διάφανα και περιφέρονται σαν να φλείφουν γύρο το βράχο.Σαν σκουλικάκια .Ξέρει κανείς τί είναι αυτά??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 11-03-07 στις 12:39
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-07, 23:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για spageti worm μου ακούγεται και εφόσον είναι αυτό δεν έχεις πρόβλημα.
Για τροφή μπορείς να πάρεις μια σε φυλλαράκι για θαλασσινά, εγώ χρησιμοποιώ της ocean nutrition formula 1.
Κάποια στιγμή μπορείς να φέρεις λίγο νερό από το ενυδρείο σου και εμείς το refractometer μας, για να δούμε τυχόν απόκλιση. Π.χ. ένα Σάββατο στον σύλλογο.
Τα καβουράκια μακάρι να τρώνε αυτά που θα φυτρώσουν στον βράχο, δηλαδή τυχόν άλγες. Τώρα στα 60 λίτρα άντε να βάλεις κάνα μανιταράκι που δεν θα το πειράξουν. Αν τώρα θες στο μέλλον να πας σε άλλα κοράλλια, δεν ξέρουμε αν τα καβουράκια θα είναι αθώα…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-07, 00:32
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Πολύ οραία ,γιατι είχα αγχωθεί με αυτά τα καβουράκια λαθρεπιβάτες.
Μπορώ λέτε να βάλω απο τώρα κάποιο σαλιγκαράκι ερημίτη? Το υπόστρωμά μου βέβαια είναι ελάχιστο.Απλά καλύπτει το γυαλί.Είναι κακό αυτό??
Αρχισα να ταϊζω με φυλλαράκι γλυκού νερού και απο Δευτέρα θα πάρω για θαλασσινα.Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να τα καταφέρω...

ΟΥΠΣ....accnt ευχαριστώ και για την πρόσκληση στο σύλλογο για να ρυθμίσουμε το όργανο.Μου είπαν και στο πετσοπ να πάω.Πάντως θα περάσω΄΄οταν μπορέσω κάποια στιγμή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 11-03-07 στις 12:39
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-07, 08:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Mην βάλεις τπτ ακόμη... πάρε τον βράχο διάβασε και εδώ και βλέπουμε.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-07, 12:54
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

ok accnt..Σε ευχαριστώ..επειδή θα αγοράσω αύριο το υπόλοιπο βράχο μου θα ήθελα να ξέρω αν μου χρειάζεται να πάρω και αλλο ζωντανό αραγωνίτη.Έχω απλά ένα πολύ λεπτό στρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-07, 18:26
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παιδιά δύο απορίες σας παρακαλώ
1)Χρειάζεται να κάνω και αλλαγές νερού σε αυτό το δεκαήμερο που θα ρίχνω την τροφή για να στρώσει το βιολογικό ??
2)Τι δυνατοτήτων κυκλοφορητή να βάλω? Πάνε σε ζευγάρια ή οι τιμές είναι με το ένα κομμάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-07, 19:41
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν είναι απαραίτητες.
Έχεις ήδη 2Χ900 λίτρα από τα εσωτερικά σου φίλτρα. Αν και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει τελικά να κρατήσεις το βιολογικό σου φίλτρο. Ίσως θα πρέπει την βιολογία σου να την αναλάβει εξ΄ ολοκλήρου ο ΖΒ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-07, 01:12
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Φίλε μου accnt έχω 2 εσωτερικά φίλτρα με ΣΥΝΟΛΟ κυκλοφορίας 900( και παίζεται αυτό , γιατί όλοι λένε οτι οι εταιρίες τα παραλένε). Τώρα για τον αν πρέπει να έχω βιολογικό ΄φοβάμαι οτι μόνο΄ εσείς μπορείτε να μου δώσετε μια απάντηση.Πάντως δεν είναι κανένα μεγάλο φίλτρο .Μια τριανταριά μακαρονάκια siporax έχει μέσα και σφουγγαρι.Εγώ θα πάρω κιάλλο βράχο και θα βάλω αντιφωσφορο που δεν έχω και θα συνεχίσω να ρίχνω λίγο φαγάκι. (Μετά απο 2 μέρες τάισμα οι μετρήσειςμου μηδενικές σε αμωνια νιτρώδη νιτρικα) .Βλέπωλίγη άλγη πάντως , είχε και ο βράχος άπο οταν τον πήρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-07, 08:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η άποψή μου είναι ο φυσικός τρόπος φίλτρανσης. Δηλαδή ζωντανός βράχος και άμμος. Αλλά για να αποδώσει τα μέγιστα ο ΖΒ θέλει καλή κυκλοφορία. Οπότε αν βγάλεις το εσωτερικό βιολογικό φίλτρο θα θες κυκλοφορητή. Υπάρχουν διάφορες λύσεις άλλες ακριβές και καλύτερες και άλλες πιο φθηνές. Π.χ. Νanostream της Tunze ή maxijet.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-07, 13:38
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Εμενα παλι αποψη μου ειναι να αφησει αυτο το μικρο βιολογικο φιλτρο ,εφοσον δεν θελει ο φιλος μας να βαλει skimmer
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-07, 15:24
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Σήμερα έβαλα αντιφωσφορο. Βράχο δεν βρήκα γιατί δεν είχα πολύ χρόνο.Πήρα και ένα κυκλοφορητή μικρό (400λτ). Νομίζω οτι λίγο ανέβηκαν οι τιμές αμωνίας και νιτρικών αλλά δεν είμαι σίγουροσ με ταχρώματα.Πάντως ελάχιστες διαφορές. Θα αφήσω το φιλτράκι το βιολογικό προς το παρόν τουλάχιστον. Και πάλι στην γνώμη σας βασίζομαι όμως. Βλέπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-07, 15:26
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το ένα καβουράκι είναι κατάμαυρο και το άλλο κοκκινόασπρο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-07, 15:37
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Τα καβουρια μην σε ανησυχουν ...εφοσον δεν εχεις κοραλια , δεν βλαπτουν σε τιποτε (ΙΜΟ δινουν και ποικιλια σε ενα fish only) .

Οσο αφορα το στρωσιμο , ελπιζω να μην ριχνεις πολυ τροφη ...ριχνε λιγα flakes , οσο τσιμπανε δυο δακτυλα του χεριου σου .Μην μετρας καθε μερα και κουραζεσαι ...ξαναμετρα Πεμπτη / Παρασκευη αλλα αν βαλεις στο μεταξυ αλλο ζωντανο βραχο να ξερεις οτι μπορει να βγαλει λιγη αμμωνια παραπανω.
Ψαρια θα σκεφτεις οταν η αμμωνια / nitrites ειναι ΜΗΔΕΝ , περα απο καθε αμφιβολια
Οπως ειπα , το βιολογικο φιλτρακι αστο να δουλευει ...απλα πετα το σφουγγαρι και ασε μονο σιποραξ μεσα.

Τι αντιφωσφωρο εβαλες ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-07, 15:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τι θα έκανα εγώ...
Αν είναι μαλιαρά... δρόμο. Αν όχι θα τα κρατούσα....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-03-07, 15:51
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα έκανα εγώ...
Αν είναι μαλιαρά... δρόμο. Αν όχι θα τα κρατούσα....
Ακαρδε καβουροφονια

Αν τα κουρεψει ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-03-07, 15:58
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Εντάξει θα το έτσι το φίλτρο.
Δεν βάζω πολύ τροφή.τρία τέσσερα φυλλάράκια.Απλά μένει κάτω στο τέλος .Την τρώει ο κάβουρας είδα σήμερα.
Αντιφώσφορο πήρα JBL FILTRAX PHOSEX ULTRA. αλλά δε χωράει πολύ στο φιλτράκι μου.στρίμωξα όσο μπορούσα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-03-07, 16:02
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Στο φιλτράκι αυτό έχω πρώτα σφουγγάρι ,μετά το φώσφωροκαι μετά τον άνθρακα .Σωστό??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-03-07, 16:09
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ginodim Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φιλτράκι αυτό έχω πρώτα σφουγγάρι ,μετά το φώσφωροκαι μετά τον άνθρακα .Σωστό??
Καλα ειναι ...ροη εχει το φιλτρο ή ειναι εντελως στουμπωμενο με υλικα ?

Ποιο φιλτρο ειναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-03-07, 16:26
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

μια φοτο για να μου πείτε τη γνώμη σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1418.JPG
Εμφανίσεις:  470
Μέγεθος:  95,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-03-07, 16:27
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Έχει μιαχαρά ροή.Δέν το στούμπωσα. ΤΟ ΦΊΛΤΡΟ ΛΈΓΑΙΤΑΙ MAGIK JET ΔΕΝ ΘΥΜΆΜΑΙ ΜΆΡΚΑ (ΙΣΩΣ ΤΕΤΡΑ????)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-03-07, 21:06
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Νομιζω πως ειναι της Resun αυτα ...οντως δυνατα φιλτρα και για τα λεφτα τους μια χαρα .
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-03-07, 21:50
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις ένα μαύρο χαρτόνι πίσω από το ενυδρείο. Χάνει πολύ έτσι όπως το έχεις να φαίνονται τα καλώδια.
Ο αριστερός βράχος είναι λίγο αφύσικος έτσι τοποθετημένος, αλλά από την άλλη έχει όλη την δυναμική του (δεν χάνει δηλαδή ακουμπώντας στην άμμο). Αυτό είναι και θέμα γούστου.
Τέλος λίγο παραπάνω άμμο δεν θα έβλαπτε!
Τώρα για τα καβούρια, γίνονται και ωραία ψητά!!!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-07, 01:18
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά......το σαβατοκύριακο εγώ βάζω τα κάρβουνα και τον καβουρομεζέ....φέρτε κανένα ουζάκι και είστε όλοι καλεσμένοι!!!! :))))

Εβγαλα συμπέρασμα απο αυτά που διάβασα οτι οι βράχοι όσο πιο λίγο ακουμπάνε στο τζάμι και στην άμμο τόσο πιο καλά φιλτράρουν.Γι'αυτό τους έβαλα έτσι.Θα προσθέσω λίγακομματάκια μπροστά για να τελειώνουν ομαλά. Ρε παιδιά πουλάνε κάτι συσκευασίες ζωντανής άμμου τεράστιες οι περισσότεροι.Τί να κάνω .Θα την πάρω αλλάθα μείνει το περισσότερο για πέταμα.Ένα δίκιλο έχω μέχρι τώρα βρεί και έβαλα μόνο αυτό .
Χαρτόνι θα μπεί σίγουρα.
Ρε παιδιά με έχετεβοηθήσει πολύ...ευχαριστώ.Ελπίζω να μπορέσω να φτιάξωτο ενυδρείο και να διατηρήσω 2κλοουνάκια....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-07, 09:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ginodim Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μπορέσω να φτιάξω το ενυδρείο και να διατηρήσω 2 κλοουνάκια....
Αυτό επιθυμούμε και εμείς .

Όσο για την άμμο υπάρχουν και μικρότερες συσκευασίες. Για ψάχτο λίγο...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-03-07, 10:08
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

9 κιλα ζωντανης αμμου (ενα σακι) θα ηταν οκ.

Ή αν το Budget ειναι περιορισμενο , βαλε λιγη ακομα ψοφια αμμο (αραγωνιτη) + 5 κιλα Live rock οσο καλυτερης ποιοτητας μπορεις να βρεις.Ετσι , θα μπορεσεις να φτιαξεις ενα πιο φυσικο ντεκορ.

Επισης , τα δυο εσωτερικα φιλτρα ειναι λιγο ογκος μεσα στο ενυδρειο απο οτι φαινεται στη φωτο .

Κοιτα τη λυση ενος ΗΟΤ φιλτρου , που θα ειναι κρεμαστο στην πλατη , εκτος και αν σκεφτεσαι μεσοπροθεσμα να φτιαξεις μεγαλυτερο ενυδρειο.Σε καποιο ποστ εδω ειχα προτεινει ενα HOT της ΟΤΤΟ οπου προσθετεις απο πανω πυργακια και μου φαινεται καλη λυση για μικρα ενυδρεια. Φυσικα , θα μπορουσες να πας και σε ενα εξωτερικο κανιστρο με double tap connectors οπου θα εβαζες ολα τα υλικα μεσα .
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-03-07, 13:37
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ναιτο ξέρω , είναι άσχημο να έχεο τόσα φίλτρα μέσα. Προς το παρόν θα τα αφήσω γιατί λέω να βάλω αργότερα ένα εξωτερικό με κάνιστρο. Σε λίγο καιρόγια να μην υπάρχει τιποτα μέσα στο ενυδρείο.Θα πάω να πάρω άμμο και βράχο όμως γιατί έχετε δίκιο οτι έχει ελλέιψεις. Να ρωτήσω..η ψόφια άμμος ζωντανεύει σταδιακά επηρεαζόμενη ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΆΧΟ???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-03-07, 13:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι αλλά πολύ καλύτερα ακόμα από ζωντανή άμμο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-03-07, 19:26
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

έβαλα ακόμα 2 κίλά βράχο και η άμμος σε λίγες μέρες ελπίζω να βρεθεί.Τα καβουράκια έφυγαν. Σήμερα παρατήρησα σε μία σπηλιά του βράχου κάτι ποδαράκια....ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑΣ μικρός μπεζ με μικρές τριχούλες στα πλοκάμια και όλο δακτυλίους κοκκινοπούς . . Πάρα πολύ μικρός . Τί να κάνω γιαυτόν?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Nano fish only? joman Fish Only 44 24-08-06 08:38
fish index ΠΕΤΡΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-01-06 21:15
Fish ID Manos M. Malawi 2 08-02-05 20:10
Χαλκός σε Fish only? x-nos Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 19-10-04 00:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12243 seconds with 14 queries