Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-10-03, 13:10
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Re entry to arena

Βρε παιδια (Μανθος ) το θαλλασινο θα γινει τροπικο αφου δεν με παιρνει ακομα (τουλαχιστον) για ενα chiller συν οτι η ομορφια του τροπικου κατ'εμε ειναι ανωτερη απο το μεσογειακο (sorry Γιωργο...) . Οχι πως εαν καποια στιγμη στο μελλον βρω χωρο,διαθεση και χρημα δεν θα μπω στο πειρασμο να το κανω... : .
Τα νεωτερα ειναι πως εδω και μια εβδομαδα το ενυδρειακι μου εχει τους πρωτους του κατοικους οι οπιοι συνηπαρχουν με αρμονια και κατανοηση ο ενας με τον αλλον(περιπου...).

4 turbo snails
4 ερημητες (2 μπλε + 2 κοκκινους)
1 Μπλε με πορτοκαλι ουρα damsel
1 Εξατενια - Six Line Wrasse - Pseudocheilinus hexataenia

Προστεθηκαν ακομα 3 κιλα ζωντανου βραχου (cured) και ειναι και ετοιμο το overflow. Πιστευω πως με 20 κιλα βραχο για κυριο ενυδρειο και 8 με 10 κιλα για sump θα ειμαι ενταξει.
Συντομα θα εχω και φωτογραφιες με τα αντικειμενα του εγκληματος οπως επισης και αναλητικες φωτο και κειμενο για το overflow,ισως μερικους να σας ενδιαφερει
Συντομα πιστευω πως θα ξεκινησω και το sump, φτανει να βρω χρονο γιατι τα εχω παιξει αυτο τον καιρο...


Τα σχεδια μου για το overflow+sump βασιζονται ιδιαιτερα σε αυτα τα sites

http://www.cichlid-forum.com/article...s_overflow.php

http://www.cichlid-forum.com/articles/diy_overflow.php

http://home.att.net/~rstockman/overflow.htm

http://www.rl180reef.com/pages/stand...pipe_frame.htm

http://www.geocities.com/bigreefproject/equipment.html

http://saltaquarium.about.com/gi/dyn...Frefugium.html

Πιστευω να μην σας κουρασα
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-12-03, 16:35
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Μετα απο την απουσια αναφορας μου για το Reef που ετοιμαζω, ειμαι και παλι εδω . Οι αλλαγες πολλες,ευχαριστες και πανω απο ολα παρα παρα πολυ ενδιαφερουσες...

Σε αυτο τον εναμιση μηνα με τις αλλαγες+προσθηκες που εγιναν,φτασαμε στο σημειο να μιλαμε σχεδον για διαφορετικο ενυδρειο πια...

Αγοραστηκε reverse osmosis (Aquamedic 150 carbon) και εκτοτε ολες οι αλλαγες και οι προσθηκες νερου γινομαι με αυτη.Η διαφορα παο τοτε που το νερο ειναι απο την αντιστροφη οσμοση στο ενυδρειο ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!! .Ο βραχος ξαφνικα αρχισε να αναπτυσει διαφορες αλγες,φυτα και μικροοργανισμους,τα ψαρια μου εχουν ενα χρωμα απιστευτο,και τα σαλιγκαρια που τοσο ευκολα τα ειχα χασει (μεσα σε 1 μηνα) την προηγουμενη φορα τωρα ζουν και βασιλευουν.....Μετραω ειδη 6 διαφορετικα ειδη macro αλγων,διαφορα πολυποδα κτλ. Η κοραλινη εχει μπει δυνατα στο παιχνιδι και οποια πλαστικη επιφανεια εχει βρει την τιμαει με τον τροπο της.Φανταζομαι πως ειναι και αυτο ενα δειγμα οτι εως τωρα ολα βαινουν καλως.

Φανταζομαι πως το γεγονος αυτο εχει να κανει πως το νερο της βρυσης οσο "καθαρο" μπορει να ειναι για εμας,για τα ασπονδυλοτα και τον βραχο ειναι οτι χειροτερο.Δεν λενε πως δεν κανει θεραπεια χαλκου οταν εχεις ζωντανο βραχο και κοραλια+διβαλβιδα+σαλιγκαρια κτλ...? Ε υποθετω πως το νερο της βρυσης εχει καποια βαρεα μεταλα τα οποια σε εμας ειναι σχεδον απαρατηρητα ενω σε αυτα τα ζωντανα που ζουν και αναπνεουν μεσα σε αυτο το περιβαλον ειναι τοξικα μακροπροθεσμα. Το καλο αντιχλωριο ολοι γνωριζουμε πως εχει και ουσια που "φιμωνουν" τα βαρεα αυτα μεταλλα,αλλα οτι και να κανουν δεν τα βγαζουν απο το ενυδρειο....Με καποια αλλη μορφη ειναι μεσα στο νερο και κυκλοφορει μαζι του.

Πριν απο 20 ημερες κομπλαρα το DIY overflow μαζι με το sump το οποιο τελικα ειναι 55 λιτρα με 1 χωρο για κυκλοφορητες+σκιμμερ+θερμοστατη,ενω ο δευτερος χωρος εχει ενα DSB 12-13 ποντων με ζωντανο βραχο απο πανω με ενα ειδος caulerpa σχετικα μικρο σε σχεση με την πλειοψηφια του γενους αυτου. Το refugium πια δουλευει σε αναποδο προγραμα σε σχεση με το κυριο ενυδρειο για 18 ωρες την ημερα. Πηγες στο ιντερνετ αναφερουν πως ετσι αποδειδη καλυτερα απο το να το ειχα σε 24/7-συνεχεια ανοικτο.Ισως να εχει να κανει οτι ακομα και η caulerpa θελει να ξεκουραζεται και αυτη....

Ο συνολικος ζωντανος βραχος εχει φτασει τα 21 περιπου κιλα -20 main tank/1 refugium- ενω η αμμος εχει φτασει συνολικα τα 44 κιλα(18 κιλα για DSB+26 κιλα κυριο ενυδρειο), ολη η αμμος ειναι απο αραγονιτη ενω εχει μπολιαστει και το κυριο ενυδρειο και το refugium με 18 κιλα συνολικα ζωντανης αμμου.

Ο φωτισμος μου εχει ανεβει,αλλα ακομα δεν εχει φτασει σε full επιπεδα αφου οταν δινω λιγο παραπανω αντιμετωπιζω ενα μικροξεσπασμα τριχωειδους αλγης και αφου περιμενω λιγο καιρο και τα σαλιγκαρια το αντιμετοπισουν δινω λιγο ακομα διαρκεια. .Τωρα εχω 2 ακτινικες μπλε που δουλευουν για 12 ωρες,1 μπλε και μια λευκη ακτινικη για 10 ωρες και την metal halide για 3,5 ωρες απο χθες.Την ειχα πριν στις 3 ωρες την ημερα.Το refugium φωτιζεται με 2 λαμπες λευκες ακτινικες 15w η καθε μια.Συνολο 30w.

Οταν το sump μπηκε σε λειτουργεια,τα ξεσπασματα αλγης εγιναν πολυ ποιο ηπια και σχεδον το φαινομενο εχει κοπασει.H αλγη ΑΦΡΙΖΕΙ και αναπτυσεται γρηφορα.Αυτο ειναι ενα πολυ καλο σημειο οτι εχει αρχισει να δουλευει σωστα και να τραβαει τα οργανικα απο το ενυδρειο.Προσεξα επισης πως απο την στιγμη που μπηκε το refugium το skimmer βγαζει πολυ λιγοτερο "πραγμα".

Στους κατοικους προστεθηκε ενας maroon clown (Premnas biaculateus) καθως και ενας μπλε γιατρος-ψαρι καθαριστης η αλλιως Cleaner Wrasse (Labroides dimidiatus),μια γαριδα καθαριστης (Lysmata amboinensis) και για τελος αφηνω τα καλα.
Το πρωτο κοραλι μου ειναι μαλακο και ειναι μια κιτρινη πανεμορφη Sinularia.Ενω μια ακομα ποιο ομορφη προσθηκη ειναι μια Tridacna η οποια ειναι ενα ονειρο.... :P .Ολα εως τωρα βαινουν καλως,μακαρι να μεινουν ετσι και να μην εχουμε καποια κακια στιγμη στην πορεια.

Οι μετρησεις μου απο την τριτη ημερα που ξεκινησε το sump-refugium ειναι ολες μηδενικες!!.Ηταν στρωμενο ηδη απλα επεσαν στο μηδεν τα νιτρικα αλατα(ειχα περιπου 5 μοναδες) και οι φωσφορικες ενωσεις(ειχα 0-0,25).

Αυτη τη στιγμη εχω.
Συνολικα λιτρα 220 (καθαρο νερο-εξω πετρες αμμους και αλλα)
Οι αριθμοι:
NH4 0
NO2 0
NO3 0
PO4 0
Sp. Gravity 1,255
KH 8
PH 8,31
ALKALINITY 2,86
Ca 440

Το hardware εχει μεινη το ιδιο,με κυκλοφορια 18x. Σκεφτομαι μονο την αγορα ενως αλλου ποιο δυνατου σκιμμερ αλλα ειμαι προβληματισμενος για αυτο το γεγονος απο την χρηση του refugium που δειχνει να ειναι ενας εξαιρετικος τροπος εξαγωγης οργανικου υλικου απο το ενυδρειο...

Ολο το λεω αλλα δεν καθετε ποτε τελικα.Μολις βρω χρονο θα βγαλω στο board και φωτογραφιες.Το ποιο περιεργο δεν ειναι το ποσο μου αρεσει το reefακι,αλλα το οτι με πιανω να το χαζευω και να του αφιερωνω σε διαβασμα,ασχολια,περιποιηση περισοτερο χρονο απο οτι στα ενυδρεια με τις μπουνες μου (mbuna)... Λετε αυτο να δειχνει κατι?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-12-03, 15:31
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Κατι δειχνει... Θαλασσινο ΟΛΕ!!! Καλη συνεχεια και σε περισσοτερα λιτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-12-03, 00:41
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

TRIDACNA????????
που την βρηκες και εχω φαει τα λυσιακα μου να ψαχνω να βρω........
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-12-03, 02:45
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Η ατυμη ειναι κουκλα!! Την πηρα απο το Pet-city στην Γλυφαδα.Κατα καιρους το καταστημα αυτο φερνει "σπεσιαλ" πραγματακια..... Περιμενω μια νεα εισαγωγη να φερει. Μολις εχω νεα θα σε πω.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-12-03, 11:26
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

H tridacna δεν ειναι αυτη η "αχιβαδα" που γινεται τεραστια ?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-12-03, 16:29
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Θεωρητικα ναι αλλα μετρανε πολλοι παραγωντες οπως νερο, διατροφη, φωτοπεριοδος, ηλικια και αλλα. Εαν φτασει στο σημειο να μεγαλωσει τοσο πολυ ωστε να μην χωραει τοτε θα πρεπει να εχω γινει καθηγητης PhD του reef.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04651 seconds with 14 queries