Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-07, 18:19
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Αγορα εξ.φιλτρου και θερμαντικου σωματος

Γεια σας φιλοι μου εχω ενα ενυδρειο 1208x428x640 και θελω να παρω εξ.φιλτρο(σκεφτομαι το 2217 eheim)και θερμαντικο σωμα γυρω στα 300 watt.Ειναι καλα ετσι οπως τα σκεφτομαι η πρεπει να παρω απο 2 στο καθε ειδος?Απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα μαλλον εχω σωστα επιλεξει αλλα υπαρχουν ατομα που εχουν απο 2 τεμαχια σε αυτα τα ειδη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-07, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι διαστασεις υποθετω ειναι σε χιλιοστα, οποτε εχεις ενα ενυδρειο
121Χ43Χ64=333 λιτρα (αν οι διαστασεις που εδωσες ειναι των τζαμιων και οχι του χωρου που πιανει το ενυδρειο μαζι με το καπακι κλπ εχεις 333 λιτρα νερο, βγαλε το εξοπλισμο, το χαλικι που θα μπει και ενα κενο πανω μεχρι το καπακι , θα ειναι λεμε περιπου 260-280 λιτρα καθαρα.
Για αυτα τα λιτρα θελεις μια φιλτρανση της ταξης των 1500 λιτρων/ωρα και αρκετα λιτρα χωρητικοτητας για βιολογικα και μηχανικα υλικα φιλτρανσης.

-Θα προτεινα κατ'αρχην 2 θερμαντικα σωματα 150 W το καθενα (jager κατα δικη μου προτιμηση) γιατι ειναι αρκετα μακρυ το ενυδρειο και θα πρεπει να μοιραζεις τη θερμανση στις 2 ακρες του ενυδρειου.
-Για εξωτερικο φιλτρο αν παρεις 2 φιλτρα θα ελεγα δυο 2026 αλλα το συνολο τους κοστους (300Ε) θα ειναι τοσο που θα μπορουσες να παρεις το 2076 (230Ε + 55Ε τα υλικα) = συνολο 285Ε
"-Complete with accessories, like filter foam pads, hose, pipes, suction cups, inlet strainer, but without any filter media
-recommended filter media: 2x 2 l SUBSTRATpro, 2x 1 l EHFIMECH"
Υλικα:

1 πενταλιτρο EHEIM SUBSTRATpro
45Ε (θα περισεψει και 1 λιτρο για αργοτερα)
2Χ1 λιτρα EHEIM MECH 11Ε

Οι τιμες ειναι γερμανιας (χωρις μεταφορικα, καμια 25Ε συνολο νομιζω, και τις βαζω ενδεικτικα).
Κανε τη δικη σου ερευνα αγορας απο ιντερνετ ή ελλαδα.
Το 2026 παντως το πηρα τιμη γερμανιας (+7Ε για την ακριβεια, 157Ε κομπλε με υλικα) απο ελλαδα (water inn). Σε αλλα φιλτρα μπορει να διαφερει απο λιγο εως πολυ η τιμη με ιντερνετ.

Εκτος και αν πας στο "απολυτο" φιλτρο EHEIM professionel 3 2080 με 250Ε + 72E για τα υλικα.
Συνολο 322Ε (+μεταφορικα) (καθολου ασχημα κατα τη γνωμη μου, εγω αυτο θα επαιρνα τωρα)

Αν κοιταμε μονο τα classic φιλτρα τo 2217 δεν φτανει μονο του για 260-280 λιτρα θα πρεπει να παρεις και το 2215.
Οι τιμες μαζι με τα υλικα και τις βανες ποσο πανε?
Δεν εχουν αυτοματη εναρξη (priming) και δεν εχουν καλαθακια για τα υλικα.
Δεν ειμαι ο "ειδικος" για να σου πω πληροφοριες για αυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-07, 21:07
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου τελικα λεω να παρω 2 2026 καλυτερα παρα ενα 2080 σωστος???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-07, 21:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parashos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου τελικα λεω να παρω 2 2026 καλυτερα παρα ενα 2080 σωστος???
σωστος,αλλα ΜΗΝ το τιγκαρεις με δισκους...μαξιμουμ 5 ζωα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-07, 21:54
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

2080=περισσοτερος χωρος υλικων+μικροτερη καταναλωση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-07, 22:00
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ναι αλλα τα δυο 2026 ειναι μεγαλυτερη ασφαλεια
(φαντασου να παθει κατι το ενα και μοναδικο 2028 που εχεις, τι κανεις;και συνηθως τετοιες ζημιες γινονται το Σαββατο μεσημερι που εχουν κλεισει τα μαγαζια αν παθει κατι το ενα 2026, απλα κανεις οσο πιο συντομα μπορεις στην επισκευη του χαλασμενου και τελειωσες)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas K Εμφάνιση μηνυμάτων
2028=περισσοτερος χωρος υλικων+μικροτερη καταναλωση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-07, 22:30
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος και αν πας στο "απολυτο" φιλτρο EHEIM professionel 3 2080 με 250Ε + 72E για τα υλικα. Συνολο 322Ε (+μεταφορικα) (καθολου ασχημα κατα τη γνωμη μου, εγω αυτο θα επαιρνα τωρα).
Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε. Αυτο το φιλτρο εχω αγορασει εδω και τρεις μηνες 400ευρω απο ενα petshop εδω στην Αθηνα μαζι με δυο πληρη γεμισματα υλικων. Δεν το εχω μετανοιώσει καθολου. Σκεφτομαι να βαλω και μια λαμπα UV στην εξοδο του και να ησυχασω με την υποθεση φιλτρανση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-07, 23:45
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα τα δυο 2026 ειναι μεγαλυτερη ασφαλεια
(φαντασου να παθει κατι το ενα και μοναδικο 2028 που εχεις, τι κανεις;και συνηθως τετοιες ζημιες γινονται το Σαββατο μεσημερι που εχουν κλεισει τα μαγαζια αν παθει κατι το ενα 2026, απλα κανεις οσο πιο συντομα μπορεις στην επισκευη του χαλασμενου και τελειωσες)
Eheim και ασφαλεια ειναι λεξεις συνωνυμες.Αν ''καταφερεις'' να χαλασεις το 2080...θα με εντυπωσιασεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-07, 06:15
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Μοναδικη περιπτωση να χαλασει το Eheim Pro 3 2080 ειναι οταν κατα τη διαρκεια του καθαρισμου οταν αποσπουμε την μαγνητικη φτερωτη για να την ξεπλυνουμε. Εκει θελει λιγο προσεκτικες κινησεις για να μη σπασουμε το αξονακι που υπαρχει. Πηγα να την κανω την ζημια αλλα ευτυχως το ειδα εγκαιρως ........ διαφορετικα θα .....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-07, 09:11
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

οκ ειναι καλα το δεχομαι και το βλεπω και στο δικο μου την ποιοτητα τους
μην υπερβαλουμε ομως, δεν υπαρχει κατι τελειο στον κοσμο που ζουμε, αν μου λες οτι δεν εχει χαλασει ποτε κανενα Eheim τοτε ηδη με εχεις εντυπωσιασει
για το αξονακι ειχα ακουσει και εγω οτι επειδη ειναι κεραμικο καλο ειναι να εχεις ενα δευτερο σε περιπτωση που κατι παει στραβα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas K Εμφάνιση μηνυμάτων
Eheim και ασφαλεια ειναι λεξεις συνωνυμες.Αν ''καταφερεις'' να χαλασεις το 2080...θα με εντυπωσιασεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-07, 09:52
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παιδιά ας μην υπερβάλουμε....

Σίγουρα τα Eheim σαν φίλτρα είναι πάρα πολύ καλα και δοκιμασμένα χρόνια από πολλούς χομπίστες...
Όπως σίγουρα το να βάλεις δύο φίλτρα είναι ακόμη καλύτερο από ένα...
Αν μπορούμε να εξασφαλίσουμε παραπανω λίτρα/ώρα γιατι να μην το κάνουμε...? Με μέτρο πάντα...Και αν τίθεται το θέμα της κατανάλωσης τα φίλτρα δεν ξεπερνάνε νομίζω τα 25 w...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-12-07, 19:51
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

2 φιλτρα δεν ειναι καλυτερα?μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το ενα για βιολογικο και το αλλο για κατακρατηση στερεων σωματιδιων?τα λεω καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-12-07, 20:05
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

το εχω διαβασει και αυτο
αλλα για ποιο λογο να το κανεις;
θα κερδισεις χωρο σε υλικα; το ιδιο δεν ειναι να εχεις (2Λ βιλογικο+2Λ μηχανικο)Χ2φιλτρα απο το να εχεις 4Λ βιλογικο +4Λμηχανικο;
ενω αν τα βαλεις μικτα σαν ανεξαρτητα εισαι καλυμενος (μεχρι ενα σημειο βεβαια) σε περιπτωση βλαβης
ειναι λαθος το σκεπτικο;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parashos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
2 φιλτρα δεν ειναι καλυτερα?μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το ενα για βιολογικο και το αλλο για κατακρατηση στερεων σωματιδιων?τα λεω καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-12-07, 21:09
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
για το αξονακι ειχα ακουσει και εγω οτι επειδη ειναι κεραμικο καλο ειναι να εχεις ενα δευτερο σε περιπτωση που κατι παει στραβα
Πλαστικο ειναι φιλε το αξονακι και θελει προσοχη. Το αξονακι ειναι ενσωματωμενο στην κεφαλη του φιλτρου. Πρεπει να τραβηξουμε την φτερωτη πιανοντας την απο .... ας πουμε τα δυο αντιδιαμετρικα αντιθετα πτερυγια με τα δυο χερια γιατι ο μαγνητισμος ειναι ισχυρος και βγαινει σχετικα δυσκολα αλλα οταν αρχισει να βγαινει βγει πρεπει να βγει απολυτως καθετα ωστε να μην ζοριστει το αξονακι που μπαινει μεσα στην φτερωτη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-12-07, 03:20
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas K Εμφάνιση μηνυμάτων
Eheim και ασφαλεια ειναι λεξεις συνωνυμες.Αν ''καταφερεις'' να χαλασεις το 2080...θα με εντυπωσιασεις!!!
Φιλικά πάντα θα σου έλεγα πως ότι φτιάχνεται χαλάει ή αλλιώς :Ότι γεννιέται πεθαίνει.
Και στην περίπτωση μας (ενυδρεία) όσον αφορά την φίλτρανση που είναι η "καρδιά" νομίζω πως χρειάζεται η καβάντζα οπότε ΙΜΟ να έχει δύο φίλτρα για τους λόγους που έχουν ειπωθεί...
Φιλικά πάντα...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-12-07, 13:57
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

καλα τα 2 φιλτρα(σε περιπτωση που χαλασει το 1 εχεις το αλλο προσωρινα)αλλα και οι σωληνες να κρεμονται απ΄εξω αηδια ειναι που να κρυψεις τοσες σωληνες και καλωδια αστα να πανε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-12-07, 14:05
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

παρα πολυ ευκολα κρυβονται οχι 2-3 αλλα 100 τετοιοισωληνες και καλωδια..
ορεξη να'χεις μονο....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-12-07, 17:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα τα δυο 2026 ειναι μεγαλυτερη ασφαλεια...
Εγω σκεφτηκα το εξης για αυτο το προβλημα.
Ειχα ενα εσωτερικο φιλτρο μεσα στο ενυδρειο το οποιο εβγαλα,
αλλα το φυλαξα και σε περιπτωση που γινει κατι στο εξωτερικο φιλτρο,
βγαζω τα υλικα -οσα χωρανε- και τα βαζω στο εσωτερικο το οποιο θα το βαλω προχειρα μεσα μεχρι να επισκευσατει το αλλο.
Ετσι δεν "χανω" το βιολογικο υλικο και εχω και φιλτρανση προσωρινα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parashos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
2 φιλτρα δεν ειναι καλυτερα?μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το ενα για βιολογικο και το αλλο για κατακρατηση στερεων σωματιδιων?τα λεω καλα?
Αν το κανουμε αυτο χανουμε την "ασφαλεια" που λεγαμε, γιατι αν χαλασει το μηχανικο δεν θα εχουμε μηχανικη φιλτρανση και αν χαλασει το βιολογικο δεν θα εχουμε βιολογικη.
Εκτος και αν κανουμε και εδω "αλχημιες" και βγαλουμε τα μισα υλικα (βιολογικα-μηχανικα) απο το καθενα και τα βαλουμε στο φιλτρο που συνεχιζει και λειτουργει.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-12-07, 17:20
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

[quote=πλυμμήρας;224671]Φιλικά πάντα θα σου έλεγα πως ότι φτιάχνεται χαλάει ή αλλιώς :Ότι γεννιέται πεθαίνει.
quote]
Συμφωνω...
...εκτος απο...
HONDA(μηχανες)
ΥΑΜΑΗΑ(εξωλεμβιες)
TOYOTA(αυτοκινητα)
EHEIM(φιλτρα)... Το πρωτο μου eheim με ''υπηρετει'' για πανω απο 25 χρονια αδιαλλειπτα και δικαιουται οποιασδηποτε υπερβολης μιας κι απ οτι φαινεται μαζι θα παρουμε συνταξη,εστω και με το καινουριο ασφαλιστικο,(αν παρουμε...).Αντιθετως εχω κλαψει για πολλα fluval,sera κ.λ.π. και για τα χρηματα που κοστισαν..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Yλικα φιλτρου και καλσον Nik25 Φίλτρανση 7 18-03-07 14:42
Αγορα αλατιου και σαλινομετρου Tricky Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 7 06-02-06 09:09
Αγορα Φιλτρου SpyrosK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 09-08-05 10:32
Βιολογικο υλικο "Substrat" σε εξ. φιλτρο, πιο και mikenuke Γλυκό νερό - Γενικά 30 18-07-03 21:44
Υλικα φιλτρου και πρόβλημα αμμωνίας Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06593 seconds with 15 queries