Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-10-07, 22:53
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Λεω εγω τωρα...
Ο συλλογος δεν μπορει να επεμβει με καποιο τροπο...
Υπο την μορφη της συστασης,η δεν ξερω εγω πως.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-10-07, 22:58
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οσο παει και πληθαινουν τα "εμπορικα" κολπακια - χρυσοψαρα στολιδια σε γαμους, βαμμενα ψαρια, ενυδρειακια "βαλτε νερο και νεμο" κι ειναι οκ...Τι να πρωτοκαμει ο Συλλογος. Σε διαμαρτυρια που ειχαμε κανει στον Τυπο παλιοτερα για τα χρυσοψαρα, υπηρξε μια ελαχιστη απηχηση, που εδωσε κι εναυσμα για μερικες τηλεοπτικες εμφανισεις - στη διαμαρτυρια για τα βαμμενα (μονιμη εδω, υποθετω και στο σαιτ του Συλλογου μολις φρεσκαριστει), παλι ειχαμε μια μικρη απηχηση κι ενα επιπλεον αρθρο στην Ελευθεροτυπια. Δινουμε παρουσια. Αλλά περα απο το να δωσουμε παρουσια, δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα, τουλαχιστον οσο ειμαστε λιγοι.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-10-07, 23:08
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Μήπως πρέπει να μαζέψουμε πολλές τέτοιες "καλές πράξεις" και να βγούμε σε καμμιά μεσημεριανή εκπομπή που παρακολουθεί αρκετός κόσμος?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-10-07, 23:55
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν "πουλαει" το θεμα.....
Αν με μια απλη ανακοινωση,ο Π.Σ.Φ.Ε.,"καταγγειλει" η καταγγειλει τα συγκεκριμενα μαγαζια και προτρεψει,τουλαχιστον τα μελη του,που εχουν
δει τα συγκεκριμενα "εμπορικα τερτιπια",να τα καταγγειλουν επωνυμα με τη στηριξη του συλλογου και να μπουκοταρουν τα συγκεκριμενα μαγαζια?
Ετσι δεν θα πουλανε κι αυτα τα μαγαζια...
Εκτος βεβαια απο ανυποψιαστους γονεις,μικρων θαυμαστων του "νεμο".Γιατι
εκει δεν παλευεται..Ειναι μεγαλη η επιτυχια και τα επακολουθα της ταινιας.
Οποιος ερχεται σε επαφη με παιδια μεχρι 10 ετων καταλαβαινει.Εκτος των ανυποψιαστων η και ανωριμων 40+αρηδων.
Εκει θελει οντως ενημερωση μεγαλης κλιμακας,η οποια απο οτι καταλαβαινω ειναι παρα πολυ δυσκολη.
Αλλα τη ζημια θα τη παθουν τα μαγαζια.(παντα επωνυμα και διασταυρωμενα)
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-10-07, 00:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν και στη θεωρεια ακουγεται καλό, στη πραξη η διαφορά στις συνολικες πωλησεις θα ειναι τοσο μικρες που δεν θα ιδρωσει το μαγαζί.
Αντιθετα το σιγουρο ειναι οτι οι οργανωτες θα μπουν στην μαυρη λιστα γενικοτερα....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-10-07, 00:52
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και στη θεωρεια ακουγεται καλό, στη πραξη η διαφορά στις συνολικες πωλησεις θα ειναι τοσο μικρες που δεν θα ιδρωσει το μαγαζί.
Αντιθετα το σιγουρο ειναι οτι οι οργανωτες θα μπουν στην μαυρη λιστα γενικοτερα....
Οχι οτι πιστευω οτι θα ιδρωσουν οι εν λογω επαγγελματιες...
Οργανωτης θα ειναι ενας
Ο Π.Σ.Φ.Ε.
Και θα δρασει εκπροσωποντας τα μελη του αν μη τι αλλο...
Ισως μια εγγραφη συσταση πρωτα,σε τετοια μαγαζια?
Εκτος κι αν χρειαζεται τα μαγαζια μαζι του για να προωθησει,μεσω αυτων την υπαρξη του,το περιοδικο ισως...?
Πολυ φαυλο ολο το σκηνικο.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-10-07, 05:29
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Δίκοπο μαχαίρι θα έλεγα...
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-10-07, 07:57
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Νομίζω ότι αν ο σύλογος προβεί σε καταγκελίες και μποικοτάζ αυτών των προιόντων και καταστημάτων θα "χάσει" το δίκιο του στα μάτια αυτών μου δεν ξέρουν, οι καταστηματάρχες θα απαντήσουν με επιχείρημα ότι το προιόν είναι επώνυμο από εταιρίες που δραστηριοποιούντε στη διεθνή αγορά.... όλο και κάτι παραπάνω ξέρουν οι εταιρίες....οπότε δώρον άδωρον.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι όταν βγέπουμε τέτοια φαινόμενα κακομεταχείρησης ζωντανών να μην ξαναπατήσουμε στο μαγαζί(αυτό έκανα εγώ για 2 μαγαζιά τις γειτονίας μου και τώρα είμαι fun-πελάτης ενως πετ σοπ αρκετά μακρυά από το σπίτι μου). Αυτό θα είναι ένα μεγάλο πλήγμα για το κατάστημα γιατι εμείς που ασχολούμαστε εντατικά με τα ενυδρεία είμαστε και εντατικοί πελάτες στα πετ σοπ, ενώ ένα πιτσιρίκι που θα παρει ενα χρυσοπσαράκι σε γυαλα 10 λίτρων θα παρει και μια τροφή και ένα αντιχλώριο και τέλος.

Το δέυτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δίνουμε την σωστή πληροφόρηση σε συγκενεις, φίλους και γνωστούς, εμένα έρχοντε και με ρωτάνε οι ίδιοι επειδή ξέρουν το χόμπι μου, δεν χρειάζεται καν να ξεκινήσω εγώ την κουβέντα.

Πρόσφατα, περπατούσα στον δρόμο και περνόντας τυχαία έξω από ένα πετ σοπ που στη βιτρίνα είχε ενα θαλασινό 200-300 λίτρα με βράχο, 2 ανεμόνες και 2-3 μπλε ψαράκια.... ακουσα ένα πιτσιρίκο να λέει... μπαμπά! μπαμπά! δες.. ο ΝΕΜΟ...!!! Όταν ο πιτσιρίκος θα αρχίσει να ζητάει επίμονα μία γυάλα με τον "νέμο" και ο πατέρας δεν έχει ασχοληθεί ξανά με ανυδρεία και δεν ξέρει... αλλά δεν έχει και πληροφόρηση για να μάθει..... το κόστος είναι βατό επομένος θα του πάρει δώρο τον "νέμο" σε 10 λιτρα γυαλα. Ας μη κατηγορούμε το αγοραστικό κοινό, το 95% αυτών έχουν αγνια.

Το ίδιο "πρόβλημα" είχε και ο αδερφός μου. Οι ανυψούλες μου άρχισαν να του ζητάνε τον "νέμο", σε μία κατιιδίαν συζήτηση που έιχα με τον αδερφό μου του πρότεινα να παρει ένα μέτριο ενυδρείο γλυκού νερού και να βάλει 2 μπλε αφρικανικες κυχλίδες.. τελικά έκατσε και εξίγησε στις μικρές ότι δεν είναι σωστό να βασανίσουμε τον "νέμο" αυτές το κατάλαβαν(υπαρχει τρόπος να δώσεις σε 2 κοριτσάκια 8 και 6 χρονών να το καταλάβουν)... και τους έκανε δώρο ένα 60αρι με ζωοτόκα. Αυτό που λείπει είναι η πληροφόρηση και όχι η συνηδηση.

Τελειόνοντας ήθελα να πώ ότι ας μην κατακρήνουμε τους καταστηματάρχες, και αυτοί βιοπαλεστές είναι. Η ιδιότητα τους δεν είναι οικολόγοι-φιλόζωοι, είναι καταστηματάρχες! γιαυτό άλωστε τους συναντάμε στα καταστήματα τους και όχι πάνω στα βουνά να κυνηγάνε λαθροκυνηγούς.Πριν κατηγορήσουμε αυτούς, ας σκεφτούμε, πόσοι από εμάς που αυτοαποκαλούμαστε φιλόζωοι έχουμε βάλει στο σπίτι μας ηλιακό θερμοσίφωνα και έχουμε αντικαταστήσει τις λαμπες με λάμπες οικονομιας??

ΥΓ. δεν είναι καταστηματάρχης, και από τους συγκενής μου κανένας δεν έχει πετ σοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-10-07, 17:14
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Αφού σίγουρα πρόκειται για παιχνίδι, ας πάρουν τότε καλύτερα αυτό!

http://www.techtickerblog.com/2005/1...-usb-aquarium/
__________________
TO AΛΛO MOY XOMΠI: H ΦΩTOΓPAΦIA

www.trekearth.com/members/stat/photos/


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 29-04-08 στις 12:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-10-07, 17:21
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Unhappy η μοναξια του πλανητη μας......

δυστυχως ετσι ειναι....ολα στο βωμο της βλακειας,της επιδειξης,του νεοπλουτισμου,και του εγω μας.....
και συνεχιζεται χωρις οριο αυτη η εκμεταλλευση ζωντανων οργανισμων,που σκοπο δεν εχει σιγουρα να γινει η τροφη μας,αλλα να ταισει τον αρρωστο εγωισμο που τρεφει τον κορυφη της τροφικης και μη αλυσιδας αυτου του ερμου πλανητη.....
τι ειπα παλι τωρα.....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-10-07, 17:34
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Σε πολλες τροφες λενε : for decorative fish only,ornamental". Το λενε και τροφες της Σερρα.Τι να κανουμε οταν ακομα και οι εταιριες που πουλανε βασικα ενυδρειακα εξαρτηματα τροφες κτλ τα χαρακτηριζει διακοσμητικα?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-10-07, 23:53
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Απαράδεκτο αυτό το ενυδρείο... Καλά δεν ντρέπονται λιγάκι αυτοί που το φτιάξανε? Που να πέσει φωτιά και να τσι κάψει παλιάθρωποι.....
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-11-07, 19:24
elvis572 Ο χρήστης elvis572 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2007
Περιοχή: lamia
Μηνύματα: 4
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elvis572 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην elvis572 Send a message via Skype™ to elvis572
Cool ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΣΦΑΖΕΙ......

Λ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ........Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΥΡΩ.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υπολογισμος λιτρων dinos99 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 22-09-07 22:27
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ 240 ΛΙΤΡΩΝ msigouros Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 25 14-02-07 15:32
Συνάντηση 21/10/2006 - Κατασκευή 3μετρου ενυδρείου στο Σύλλογο Giorgos Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 7 16-10-06 11:44
Ενυδρειο 100 λιτρων. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 8 20-05-05 16:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05581 seconds with 15 queries