Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-11, 12:36
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Η περιπέτεια ξεκινά!

Πρίν από ένα χρόνο έκαναν δώρο στην κοπέλα μου δυο χρυσόψαρα σε γυάλα. Μετά από κανένα μήνα με το σκεπτικό ότι είναι πολύ λίγος ο χώρος για τον Τάσο και τον Σώτο, αγοράστηκε μια http://www.aquatlantis.com/uk-frame-...?id_produto=13 χωρητικότητας 25l λόγω άγνοιας των πραγματικών αναγκών -μιας και τα δυο χρυσόψαρα φαίνονταν μικρά-.

Κάπου στο γενάρη, όταν άρχισα κι εγώ να ασχολούμαι με τα ενυδρεία μετά από δικό της δώρο διαπιστώνουμε ότι ο Τάσος κι ο Σώτος ασφυκτιούν μέσα στο 25λιτρο λαμπατέρ οπότε αποφασίζουμε με την πρώτη -οικονομική- ευκαιρία να πάρουμε μεγαλύτερο. Ταυτόχρονα προκύπτει από δώρο γεννεθλίων και ένα πανέμορφο Black Moore οπότε η ανάγκη γίνεται επιτακτική!

Βρίσκουμε από αγγελία στο φόρουμ μας ένα aquatlantis aquadream 100 (120l μικτά) και θα το έχουμε γυρίζοντας από διακοπές του Πάσχα.

Έχοντας διαβάσει αρκετά άρθρα και threads ενυδρειούχων με χρυσόψαρα για προετοιμασία έχω ακόμα κάποιες απορίες σε σχέση με το στήσιμο ούτως ώστε τα μικρά να είναι στις καλύτερες δυνατές συνθήκες που μπορούμε να τους προσφέρουμε.

Αρχικά η φίλτρανση θα γίνεται με biobox2 που υπάρχει στο ενυδρείο. Η αντλία που έχει το δικό μου biobox 2 έχει ένδειξη 600l/h. Αν η αντλία είναι ίδια και με τη δεδομένη πτώση της απόδοσης της και από τα υλικά φίλτρανσης και τις αυξημενες αναγκες που εχουν τα χρυσόψαρα, θα είναι επαρκής για τα περίπου 110l που θα έχει καθαρά το ενυδρείο;

Συγκάτοικους καταλήξαμε σε 2 apple snails από αυτά που διάβασαμε αλλά υπάρχει εναλλακτική σε άλλο σαλιγκάρι ή οργανισμό; Σηκώνει περισσότερα από 2 σε αυτά τα λίτρα. (Υπόστρωμα θα είναι ψιλό χαλίκι.)

Από φυτά ακόμα έχω πέλαγος στο μυαλό μου οπότε μόλις ξεκαθαρίσει θα ζητήσω συμβουλες

Για το διάκοσμο μάζεψα λείες ασβεστολιθικές πέτρες από ποτάμι -αθάνατο τεστ με HCl-. Κάπου διάβασα ότι αρέσει στα χρυσόψαρα διάκοσμος με περάσματα κλπ αληθέυει;
Επίσης η ένταση της ροής της εξόδου του φίλτρου διάβασα αλλού ότι πρέπει να είναι έντονη κι αλλού μέτρια προς ήπια. Αν και η λογική νομίζω υπαγορεύει το δεύτερο τι γνωρίζετε εσείς;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων! Θα επανέλθω με περισσότερη ζαλάδα αργότερα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-11, 16:43
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

λοιπόν το 120ρι ήρθε σπίτι και καθαρίσαμε, ψωνίσαμε και είμαστε σε διαδικασία στησίματος.

Τώρα πλύσιμο και βράσιμο χαλικιού.
Αγοράστηκαν 1 Anubia Nana, 1 Echinodorus Red Devil (δε βρηκα bleheri), 2 Βαλισνέριες και μία τοματιά δοκιμαστικά...
τελικά τα υλικά φίλτρανσης θα είναι:
υαλοβάμβακας, μπλε σφουγγάρι, eheim substrat pro και siporax.

φωτογραΦίες σύντομα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-11, 18:59
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

τι ειναι η τοματια??? οεεοο_???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-11, 19:10
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Η ντοματια ειναι ενα πολυ ωραιο φυτο,αλλη ειναι η κανονικη ονομασια της αλλα κι εγω ντοματια την ξερω.

Φιλαρακι με το καλο να στησεις το ενυδρειο σου και να μας το δειξεις,να χαζεψουμε και λιγακι...

Εγω παλι εχω διαβασει οτι στα χρυσοψαρα αρεσουν τα φυτα ως προς την γευση οποτε μην απογοητευτεις αν τσιμπανε κανενα μεζεδακι...
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-11, 20:19
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

καμμια εικονα παιζει να την μαθω και εγω???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-11, 21:07
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
καμμια εικονα παιζει να την μαθω και εγω???
σύντεκνε η τοματιά είναι η Hygrophila difformis και ονομάζεται κοινά έτσι γιατί τα φύλλα τρης μοιάζουν πολύ με τοματιάς. γκούγκλαρε να δεις φώτος!!!

παιδιά φυτέψαμε άλλα φώτος δε βγάλαμε! :P
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
νέος, Στήσιμο, ενυδρείου, χρυσόψαρα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04205 seconds with 13 queries