Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-11-12, 18:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω πηγα χτες και πηρα 10λιτρο μπουκαλι που βαζουν ανταλακτικο στους ψυκτες οι εταιρειες. 3,5 κιλα ζαχαρη και 1 κουταλακι μαγια φρεσκια απο ψυγειο. Θα το δοκιμασω μεσα στη βδομαδα να δω πως θα παει μια που τελειωνει σιγα σιγα το CO2 που ειχα φτιαξει. Ανεπιστροφη δεν εβαλα, μια φορα ειχα θεμα απο δικη μου μλκια, πατησα το μπουκαλι και εβγαλε τοσο αερα που σιφονιασε πανω πανω στο ενυδρειο και "μεταμορφωθηκε" σε σκουπα. ΠΑΛΙ καλα το καταλαβα κατευθειαν και το κουνησα να δωσει γκαζι το αεριο και ηρθε στα ισα του, επεσαν καπου 100 ml στο μπουκαλι παντως, αλλα δεν επαθε τιποτα. Απλα κατι δεν μου πηγαινε στο μιγμα και εβγαζε αργα φυσαλιδες, 1/5δευτερολεπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-11-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το δεύτερο μπουκάλι τι κάνει ρε παιδιά??

Αν κάνεις την τρύπα στο καπάκι πολύ μικρή, και μπει σφηνωτά το λάστιχο, δε θέλει ούτε ταινίες, ούτε σιλικόνη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-11-12, 18:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ε απλα για νασαι σιγουρος την βαζεις την σιλικονη ρε συ, το αεριο περναει και ας μην φαινεται, εστω λιγη uhu παντοκολητη (εγω αυτο εβαλα) σε 5 λεπτα στεγνωνει. To 2o μπουκαλι το βαζουν σαν bubble counter αν η εξοδος στο ενυδρειο ειναι καπου που δεν φαινεται, αλλα πρεπει να ειναι γεματο νερο. Ισως να μπαινει και σαν ασφαλεια να μην περασει μιγμα απτο μπουκαλι στο ενυδρειο? Δεν βλεπω πως μπορει να γινει κατι τετοιο βεβαια αλλα λεμε τωρα. Μονο αν πεσει το μπουκαλι στα πλαγια και καλυφτει με μιγμα το σωληνακι που κανονικα περνουσε αεριο, και λογω της πιεσης που αναπτυσεται, αρχιζει και σπρωχνει μιγμα. Αλλα ειναι περιτο αν γινει σωστη και ασφαλης τοποθετηση.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-11-12, 18:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δεύτερο μπουκάλι τι κάνει ρε παιδιά??
μπουρμπουλιθρες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-11-12, 18:23
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπουρμπουλιθρες
Και πρέιπει να είναι τόσο μεγάλο?? εγώ είχα δοκιμαστικό σωληνάκι απο τεστ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-11-12, 18:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πρέιπει να είναι τόσο μεγάλο?? εγώ είχα δοκιμαστικό σωληνάκι απο τεστ..
Καλυτερα. Οπως τοχει ο malawi (χωρις νερο) μονο για ασφαλεια μπορω να σκεφτω....αλλα και παλι θα γεμισει καποια στιγμη, και αφου τοχει δεμενο μαζι με το μπουκαλι αν πεσει το μεγαλο μπουκαλι -νομιζω δεν ειμαι σιγουρος- οτι θα πεσει και αυτο μαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-11-12, 18:32
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Λοιπον...απ'οτι βλεπω, βγαζει μπουρμουληθρες το σωληνακι...αλλα οχι συνεχειαα...μια καθε 1/2 ή 3 λεπταα! Αυτο ειναι φυσιολογικο ή πρεπει να βγαζει συνεχεια?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-11-12, 18:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυριο θα βγαζει συνεχεια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-11-12, 18:33
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Θα φουντώσει.. άστο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-11-12, 17:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Nα κανω μια ερωτηση, οταν λεμε θα φουντωσει, οκ απτη μαγια δεν μπορεις να ελεγξεις κατι αλλα, υπαρχει καποιος μπουσουλας για το ποσες φυσαλιδες/δευτερολεπτο ανα λιτρα ενυδρειου χρειαζονται? Η τελωσπαντων που να κυμαινεται. Το σκεπτικο μου ειναι οτι ενα ενυδρειο full φυτεμενο 50 λιτρων (πχ για διαγωνισμο) και ενα full φυτεμενο 250 λιτρων, εχουν αλλες αναγκες σε co2 για την ακριβεια 5 φορες περισσοτερες το ενα. Το ξερω οτι απο ενα σημειο και πανω καλυτερα ενα κανονικο συστημα co2 αλλα αυτα μπορουμε για την ωρα.

http://www.theaquatools.com/co2-calculations
πχ εδω αν βαλω ph 6 και KH 4 μου λεει οτι ειναι too much το διοξειδιο εκει μεσα. ΤΟ KH μου τοσο ειναι (4-5) το ph στο 7 αλλα κατεβαινει, αρα τι εννοει? Δεν χρειαζομαι καν co2?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-11-12, 18:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

υπαρχει και ο παραλληλισμος μπουκαλιων, δεν ειδες στο Αμερικανικο που σε ειχα παραπεμψει τι εκανε ο τυπος με τα 5 μπουκαλια παραλληλα στο 450ρι?
Δε λεω πως ειναι ο καλυτερος τροπος, αλλα δε μπορεις να τον σνομπαρεις κι ολας οταν βλεπεις τετοια ενυδρεια να στηριζονται σε τετοια μεθοδο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-11-12, 20:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σε μενα το λες?? Ποιον αμερικανο? Και ποιον σνομπαρα?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-11-12, 21:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι καλε, σε σενα δεν ειχα στειλει το λινκ απο τον τυπο με το 450ρι που ηταν ολοκληρη ζουγκλα και ειχε 5 μπουκαλια κοκα κολας με ζαχαρη και μαγια παραλληλησμενα? (χμμμ... σε σενα το στειλα? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-11-12, 02:12
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θα το θυμομουν. Στειλτο στειλτο. Ακριβως η περιπτωση μου. Πιστευω οτι με το 10λιτρο την ιδια δουλεια θα κανω. βαλτο εδω να υπαρχει, η με πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-01-13, 18:03
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Ειναι η μερα μου σημερα να ξεθαβω ποστ δεν μου λετε ρε παιδια εγω στο μικρο που θελω να βαλω CO2 αλλα εχω εσωτερικο φιλτρο πως θα το κανω;;;;να σφινωσω το σωλινακι στις εγκοπες του φιλτρου;;;
Και στο εξωτερικο φιλτρο οταν λετε στην εισοδο του πως;;;; που ακριβως;;;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-01-13, 18:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι η μερα μου σημερα να ξεθαβω ποστ δεν μου λετε ρε παιδια εγω στο μικρο που θελω να βαλω CO2 αλλα εχω εσωτερικο φιλτρο πως θα το κανω;;;;να σφινωσω το σωλινακι στις εγκοπες του φιλτρου;;;
Και στο εξωτερικο φιλτρο οταν λετε στην εισοδο του πως;;;; που ακριβως;;;
Να το σφηνώσεις στις "γριλιες" με προσοχή όμως να μην το κλείσεις τελείως και σκάσει το μπουκάλι!
Αν δεις οτι δεν χωραει να περάσει ή ότι κλείνει, "φάε" λίγο τις γρίλιες σε εκείνο το σημείο με ένα μαχαιράκι, με προσοχή όμως να μην διαλύσεις το φίλτρο

Εναλλακτικα, μπορείς να συνδέσεις το σωληνάκι απευθείας με την έξοδο του φίλτρου, αλλά έτσι δεν θα έχεις καλή διάχυση

Για τα εξωτερικά φίλτρα....ας απαντήσει άλλος
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-01-13, 18:13
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Οκ οι γριλιες ειναι αυτες οι μικρες εγκοπες που εχουν κατω τα φιλτρα για να ρουφανε το νερο;;;
αν ειναι αυτες τις εχω ψιλο κλιστες με σφουγγαρι θα εχω προβλημα;;;
Για το εσωτερικο με νοιαζει τωρα αυτο με καιει ποιο πολυ το μεγαλο δεν το εχω πολυ φυτεμενο
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-01-13, 18:21
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ οι γριλιες ειναι αυτες οι μικρες εγκοπες που εχουν κατω τα φιλτρα για να ρουφανε το νερο;;;
αν ειναι αυτες τις εχω ψιλο κλιστες με σφουγγαρι θα εχω προβλημα;;;
Για το εσωτερικο με νοιαζει τωρα αυτο με καιει ποιο πολυ το μεγαλο δεν το εχω πολυ φυτεμενο
Ναι αυτές είναι οι γρίλιες
Δεν σε επηρεάζει το σφουγγάρι, αρκεί όταν θα περάσει το σωληνάκι να προσέξεις να μην κλείσει
Πχ το δικό μου είχε αρκετό πάχος, χωρούσε οριακά να περάσει αλλά τελικά διαπίστωσα πως ακουμπούσε η μία πλευρά στην άλλη, οπότε πρακτικά ήταν κλειστό και δεν άφηνε το CO2 να περάσει
Ε εκεί κάνεις πατέντα. Είτε με μαχαιράκι να ανοίξεις λίγο τις γρίλιες, είτε απευθείας τον σωλήνα στην έξοδο του φίλτρου
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-01-13, 23:11
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Μαλιστα το καταλαβα σε ευχαριστω παρα πολυ παω να αγορασω τα συνεργα!!!!
-------------------------
ετοιμο!!!!! πριν καμια ωρα!!!!!
αλλα δεν εφτιαξα με 2λιτρο μπουκαλι αλλα με μονολιτρο η ποσοτιτα μαγιας-ζαχαρης ειναι η ηδια;;;;
η αλαζει αναλογα με τα λιτρα που εχουμε στα μπουκαλια;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 14-01-13 στις 23:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-01-13, 23:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα το καταλαβα σε ευχαριστω παρα πολυ παω να αγορασω τα συνεργα!!!!
-------------------------
ετοιμο!!!!! πριν καμια ωρα!!!!!
αλλα δεν εφτιαξα με 2λιτρο μπουκαλι αλλα με μονολιτρο η ποσοτιτα μαγιας-ζαχαρης ειναι η ηδια;;;;
η αλαζει αναλογα με τα λιτρα που εχουμε στα μπουκαλια;
Εφόσον πήρες μονόλιτρο, βάλε τη μισή ποσότητα σε ζάχαρη και σε μαγιά
Απλά θα σου τελειώσει γρήγορα και μετά θα πρέπει να ξαναφτιάχνεις

Κάθε φορά που θα κάνεις νέο μείγμα, να κρατάς λίγο από το παλιό, στον πάτο..για "μαγιά"! Παίρνει πιο γρήγορα μπροστά
Επίσης, εγώ χτυπάω τη μαγιά σε ένα μικρό σεικερ πριν τη ριξω στο μπουκάλι
Πάντα σε χλιαρό νερό...γιατί στο πολύ καυτό, την καταστρεφεις

Να ελέγξεις το σωληνάκι που έχεις περάσει στο μπουκάλι, μήπως χάνει και πάει τσάμπα ο κόπος

Καλή επιτυχία!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-01-13, 23:27
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

μισο μισο
δηλαδη θα βαλω 1,5 φλυτζανι ζαχαρη και 0,5 του κουταλιου μαγια
στο σεικερ χτυπας μονο την μαγια;;;; η ολο το μιγμα;;;; η τι μαγια με λιγο νερο;;;
και γιατι το κανεις αυτο παιρνει μπροστα ποιο νωρις;;;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-01-13, 00:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
μισο μισο
δηλαδη θα βαλω 1,5 φλυτζανι ζαχαρη και 0,5 του κουταλιου μαγια
στο σεικερ χτυπας μονο την μαγια;;;; η ολο το μιγμα;;;; η τι μαγια με λιγο νερο;;;
και γιατι το κανεις αυτο παιρνει μπροστα ποιο νωρις;;;
Η "συνταγη" για 2λιτρο μπουκάλι, λέει 3 και 1/4. Εσυ βάλε 1,5 και 1/8
Προσοχή στα "κοκκινα"!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723
Το παρακατω ειναι ενας πολυ βασικος οδηγος για παρασκευή Διοξειδιου του ανθρακα:

Υλικά:

* 1 μπουκαλι διλιτρο Coca Cola.

* 1/4 του μικρου κουταλιου μαγια (αγοραστε μερικα φακελακια μαγιά του supermarket ναχετε).

* 3 φλυτζανια ζαχαρη

* Ενα κομματι (+/-10 ποντους) σκληρο σωληνακι διαμετρου λιγο μικροτερης του κοινου σωληνα για αερα.

* Μερικα μετρα κοινου σωληνα για αερα - προτιμειται ο σιλικονουχος.

* Μια ανεπίστροφη βαλβίδα πλαστική (όπως αυτές που χρησιμούνται στις αεραντλίες)-προαιρετικά

* Τεφλον.

* Κολλα σιλικονη.

Πινετε την Coca Cola.
Ανοιγετε με ενα καυτο καρφι μια τρυπα στο καπακι του μπουκαλιου.
Περνατε το σκληρο σωληνακι απο την τρυπα.
Βαζετε σιλικονη γυρω απο την τρυπα, και απο τις δυο πλευρες.
Αφηνετε να στεγνωσει ενα 24ωρο.
Βραζετε νερο και λιωνετε τη ζαχαρη.
Αφηνετε να κρυωσει.
Σε ενα shaker του φραππέ χτυπατε 1/4 του κουταλιου του γλυκου μαγιά με λιγο χλιαρο νερο μεχρι να διαλυθει.
Το ριχνετε στο μπουκαλι μαζι με την λιωμενη ζαχαρη (να εχει κρυωσει το νερο αλλιως θα σκοτωσει την μαγιά), και προσθετετε νερο μεχρι τον "ώμο" του μπουκαλιου.
Τυλιγετε με τεφλον το στομιο του μπουκαλιου και βιδωνετε το καπακι.
Συνδεετε το σκληρο σωληνακι που προεξεχει απ'το καπακι, με τον σιλικονουχο σωληνα. Στο ενδιάμεσο τοποθετείτε και την ανεπίστροφη βαλβίδα (για να αποφύγετε τυχόν αναρροφήσεις από το ενυδρείο προς το μίγμα, που έχουν παρατηρηθεί).
Τοποθετειτε την αλλη ακρη στο ενυδρειο, στην εισοδο του φιλτρου σας.
Μετα απο μερικες ωρες, (απο 6 ως 12 αναλογα τη θερμοκρασια) αρχιζει η παραγωγη CO2. Συνηθως κραταει 3 βδομαδες.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-01-13, 05:42
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Την εχω βαλει την βαλβιδα με την μαγειρικη εχω ενα θεμα 1/4 του γλυκου κτλπ
οποτε θα επιστρατευσω την μανα μου!!!!!
παζει να ξερεις σε γραμμαρια ποσο να ειναι;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-01-13, 09:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Την εχω βαλει την βαλβιδα με την μαγειρικη εχω ενα θεμα 1/4 του γλυκου κτλπ
οποτε θα επιστρατευσω την μανα μου!!!!!
παζει να ξερεις σε γραμμαρια ποσο να ειναι;;;;;
Βάλε λίγη στη μύτη του κουταλιού
Δεν πετυχαίνει πάντα με την πρώτη
Απλά όταν σου πετύχει και δεις ότι κρατάει μέρες, είναι καλό να θυμάσαι τι ακριβώς έκανες ώστε να το επαναλαβεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-01-13, 09:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλυτερα μη χρησιμοποιησεις μαγια σε σκονη, παντως. Απο προσωπικη εμπειρια, η πιο αποδοτικη ειναι η φρεσκια απο φουρνο. Επειδη δε μου τη χρεωσαν, ομως και γενικως ειναι σαν να κανουν χαρη που στη δινουν, παρε απο σουπερμαρκετ νωπη. Ειναι πιο αποδοτικη απο σκονη, αλλα ληγει γρηγορα.

Μιας και το μπουκαλι ειναι μικρο, μολις κανεις μιγμα και το σφραγισεις, κανε ενα τεστ για να δεις αν χανει απο καπου καλου κακου. Αν εχει απωλειες, μην περιμενεις να δουλεψει. Βουτα το ολο σε μια κατσαρολα με νερο, αφηνοντας την ακρη απο το σωληνακι εξω, βεβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 15-01-13, 09:47
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

πως να χανει;;απο που δεν εχω καταλαβει οι τρυπες που ανοιξα ειναι μικρες και εχουν σφυνωσει τα σολινακια της αεραντλιας..... παραυτα τα περασα και με σιλικονη γυρω γυρω
το μονο που θα μπορουσα να σκεφτω οτι θα εχανε ειναι απο το καπακι του μπουκαλιου στις στροφες
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 15-01-13, 10:07
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γιατι, δεν υπαρχει περιπτωση να χασει, εστω και λιγο απο καπου? Δεν μου ετυχε ποτε, αλλα δεν ξερεις. Τυλιξε το στομιο με τεφλον πριν βαλεις το καπακι, ωστε να βιδωνεται με δυσκολια, για να μην υπαρχει περιπτωση να χασει, ουτε απο εκει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 15-01-13, 10:13
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

yes sir!!!! τωρα καθομαι και βραζω νερο για να λιωσω την ζαχαρη(πολυ ειναι κοντα 200 γραμμαρια)
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-01-13, 10:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αντε καλη τυχη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-01-13, 10:22
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Το νερο με την ζαχαρη περιμενω να κρυωσει τελειως ετσι;;; θερμοκρασια δωματιου;;;
η μπορω να το βαλω και στο ψυγειο για λιγο;;;;να κρυωσει ποιο γρηγορα;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Led project 96L+13L GiWrGoS198 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 31-03-12 21:29
project ζευγαρωμα. Singha Αναπαραγωγή 158 04-08-11 11:41
Νέο project! vag0s Malawi 31 11-06-10 17:38
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09629 seconds with 14 queries