Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-03, 02:25
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Βιότοπος Betta

Γειά σας, είμαι καινούριος στο¨άθλημα¨ και θα ηθελα την βοηθεια σας για να στήσω ενα ενυδρειο μικρων διαστασεων για 1 ζευγάρι Betta Splendens. Εχουν αναφερθει παρα πολλα στα topics αλλα υπαρχουν καποια αναπαντητα ερωτηματα ως προς την διακοσμιση του περιβαλλοντος του. Θελω να καταφερουμε τις οσον τον δυνατον καλυτερες συνθηκες για τα Bettas. Ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-03, 13:39
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

AAAAaaaaa επιτελους...
Να ενα καλο θεμα προς συζήτηση ....
αν και έχει συζητηθει εκτενώς εδω http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1145 αντε να το ξαναγράψουμε....

Λοιπον...
Τα Μπεττα στο φυσικο τους περιβάλλον ζούνε είτε σε πολύ ρηχα νερα ( <30εκ) είτε ακόμα και σε χαντακια άρδευσης..
Μιλαμε για λιμνουλες που είνια πηκτρα στην βλαστηση ή για αργόκινηνιτα σώματα νερου (ρυακια , χαντακια κλπ)

Το ζήτημα είναι να έχουν χώρο. και μπόλικες κρυψώνες.
Παιρνεις λοιπον μια δεξαμενη σχετικα ρυχη και πλατια και την ετοιμάζεις για φυτεμενο ενυδρειο.
Προσωπικα είχα βάλει χαλαζίακη αμμο κατω αλλα και ψιλο χαλικακι παίζει.
Απο φύτα μπορεις να χρησιμοποιήσεις Βλυξα , βαλισνεριες και γενικα φυτα που μπορούν να βγάλουν και έξω απο το νερο κλαρακια.
Απο παραμέτρους δεν έχουν ιδαιτερες προτημησεις απλα προτημουν γενικα μαλακο νερο και θερμοκρασιες της τάξης των 28 βαθμων.
Το βαθος του νερου μετα το φύτεμαθα πρεπει να είνια γύρω στα 15-25εκ.
Απο φιλτραρισμα μπορεις να χρισημοποιήσεις ενα απλο κρεμαμενο βιολογικου τύπου (Μιλένιουμ ή κατι αντιστοιχο ) με μικρη ρόη.

Τωρα.....
Παιρνουμε ενα γαμπρό και καμποσες κυριες.
ή αν θελεις 1 κυρια.
Ξαμολας τον νεο και τον αφήνεις να ανακαλύψει τον χώρο και να τον κάνει δικο του. Μην ξεχνας ότι στην φύση τα betta δημιουργούν περιοχες περιπου 1 τμ ανα αρσενικο που συνορευουν μεταξυ τους. "μαχες" στα "συνορα" των περιοχών έχουμε αλλα εφοσον υπάρχουν κρυψώνες συνήθως δεν καταλήγουν στο μοιραιο. Ναι τα betta μπορουν να σκοτόσουν το ένα το άλλο αλλα θα το κανουν σε σημεία που δεν έχουν διαφυγη να κρυφτουν τουλάχιστον 1-1.5 μετρο μακρια το ένα απο το άλλο,
εαν αμολύσεις και την κυρια μεσα τότε φροντιζεις το ενυδρειο να έχει πολλλλές κρυψώνες και να είνιαι σχετικα μεγαλο σε μηκος και πλάτος.. Η απλα αμολας την/τις κυριες όταν δεί τον κυριο να έχει αρχίσει και δημιουργεί μια φωλια απο φυσαλιδες στην επιφάνεια του νερου.

Και τότε αρχίζει το show.
Μετα το ζευγάρωμα θα δείς ότι η θυληκια θα κρυβεται με ψιλοσχισμνεα πτυρυγια και τον αρσενικο να φυλάει την φωλια.
Όποτε καλο θα είνια να την αφαιραίσεις την θυληκια απο το ενυδρειο. Μετα απο 2-3 μερες βγαινουν τα νεογνα και θα βεις οτι ο αρσενικος πολλές φορες θα περνει τα μωρα που θα πεφτουν απο την φωλια στον βυθο με το στόμα του και τα φτυνει στην φωλια.
Μετα απο 1-2 μερες μπορεις να αφαιρεσεις και τον αρσενικο και να αρχίσεις το τάϊσμα με microworms και αρτεμια. Ή μπορεις αν εισαι προσεκτικος να αφαιρεσεις όλη την φωλια σε ένα άλλο ενυδρείο και να αφήσεις τα μικρα να μεγαλώσουν εκει.

Αντε και καλή επυτηχία .
Περιμένουμε ενημέρωση.[/url]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-03, 21:25
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

. Ή μπορεις αν εισαι προσεκτικος να αφαιρεσεις όλη την φωλια σε ένα άλλο ενυδρείο και να αφήσεις τα μικρα να μεγαλώσουν εκει.

Η παραπάνω είναι μια εξίσου καλή ιδέα γιατί διαφορετικά,θα καταλήξεις απο ενυδρείο για μονομάχο να έχεις ενυδρείο με μονομαχάκια(καθόλου ασχημο,αλλά μεγαλώνουν ΑΡΓΑ!).
Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή,μη βάλεις θυληκια μέσα κατα τη γνώμη μου.Για δύο αρσενικά ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΆΜΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-03, 07:12
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες.
Ομως θα ηθελα να προχωρησουμε λιγακι την ερευνα και να μου πειτε (οποιος γνωριζει), πχ ποια φυτα αρεσουν στους μονομαχους,κανουν καλο οι κορμοι,οι πετρες;

Εγω σκεφτομαι να κατασκευασω μονος μου ενα ενυδρειο με διαστασεις 40χ23χ23 ,να εναι φυτεμενο, και διακοσμημενο οσον το δυνατον παρομοια με εναν βιοτοπο στην Ταιλανδη.
Εχω ηδη χαλικι που ειναι μιγμα απο λαβα και ψιλο χαλικι(και τα δυο σκουροχρωμα για να μην στρεσαρονται τα ψαρια), εχω επισης εναν μικρο κορμο mopani (ελπιζω να το γραφω σωστα).Τελος εχω πλακες βυθου, σωληνα για βιολογικο καθαισμο και μια καλη αεραντλια.Τα πλαστικα μου φυτα δεν θα τα χρησιμοποιησω καθολου γιατι διαβασα οτι τα betta δεν θελουν πλαστικα αντικειμενα στο χωρο τους .
Περιμενω τις συμβουλες σας και τις ιδεες σας πριν στησω το ενυδρειο μου,δεν θελω να κανω λαθη που αργοτερα θα τα διαβασω σε καποιο post και θα χτυπαω το κεφαλι μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-03, 04:16
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Υποθέτω οτι με το να αναρωτιέσαι ποιά φυτά αρέσουν στα betta μιλάς για biotope ενυδρείο αυστηρά... δηλ μόνο με ότι φυτά ευδοκιμούν στην περιοχή τους...και κατ επέκταση με παρόμοια ξύλα πέτρες κλπ

Είναι πολλά τα φυτά της περιοχής, μερικά απο αυτά
hygrophila polysperma, java moss (vesicularia dubyana), Riccia fluitans, java fern (microsorium pteropus) κ.α.

Τα δικά μου μονομαχάκια αρέσκονται να "ξεκουράζονται" πάνω στην java moss που είναι στρωμένη σε ξύλο, επίσης χώνονται στην Riccia όταν είναι στην επιφάνεια αλλα και πάνω σε ξύλο ή πέτρα, η δε τελευταία χρησιμοποιείται (όταν είναι στην επιφάνεια) για να φτιάχνουν και φωλιά για ζευγάρωμα.

Γενικώς τους αρεσουν τα φυτουλάκια και θα έλεγα οτι ένα πυκνοφυτεμένο (και ας είναι και μικρό) ενυδρειάκι βοηθά πολύ απο όλες τις απόψεις, είτε για να ζουν είτε για να ζευγαρώνουν.

Επειδή είδα οτι ψάχνεις και για φύτουλες, κανόνισε να μου στείλεις pm όταν τα χρειαστείς. Κλαδέματα δεν έχω τώρα, το μόνο που έχω είναι κάμποση Riccia.

Και εννοείται χωρίς λεφτά έτσι...


Αντε και καλούς fighter-απογόνους.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-04, 00:16
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΝΑ ΚΑΝΩ μια διευκρηνηση,.
μονο ενα ζευγαρι μπορει να μπει εκει μεσα και οχι 4-5 θυληκες οπως αναφερθηκε ποιο πανω
εκτος αν θες να τις δεις να τρωγονται μεταξυ τους η να ειναι συνεχεια κρυμενες << αν βεβαια εχουν καπου να κρυφτουν>>
αλλα και με την μια που θα βαλεις θα ειναι τον περισοτερο καιρο κρυμενη<< εκτος απο την εποχη που θα εχει ορεξη να ζευγαρωση>>
τωρα οσο αφορα τον βιοτοπο για τα ΒΕΤΤΑ αφου βεβαια μιλαμε για betta splendens αποκλειστηκα , ισχυουν αυτα που αναφερονται ποιο πανω, (( καλο ειναι να λεμε ακριβως για ποιο ειδος ΒΕΤΤΑ μιλαμε, για να μαθαινουν και οι νεοι τα ονοματα ))
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-04, 05:16
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Πολυ ωραια!
τι θα λεγατε για συμβιωση betta και pelmatochromis Kribenis?????
Ετσι βεβαια βγαινω ισως απο τα ορια του βιοτοπου αλλα:
Και τα 2 ειδη εχουν ιδιες απαιτησεις σε θερμοκρασια και χαρακτηριστικα νερου. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω διαβασει πως τα kribensis δεν πρεπει να τοποθετουνται σε ενυδρειο συνολου.... γιατι????
Αν μεγαλωνα τις διαστασεις του ενυδρειου και τις εκανα καταλληλες για 4 ψαρια (1 ζευγαρι Βetta Splendens και 1 ζευγαρι pelmatochromis Kribenis), και τοποθετουσα αντι για εσωτερικο φιλτρο οδηγουμενο απο αεραντλια, 1 εξωτερικο φιλτρο,το γεμιζα με φυτα που να αρεσουν και στα 2 ειδη,τι προβληματα πιστευετε οτι θα εχω???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-04, 13:26
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ .Τα kribs είναι ιδιαίτερα επιθετικά όταν ζευγαρώνουν.Δεν θα αφήσουν όχι πτερύγιο,αλλά ούτε και το μονομάχο .Και ο αρσενικός κριμπένσις είναι αρκετά επιθετικός από μονος του.Δεν ξέρω για μια θηλυκιά ,αλλά επιφυλάσομαι......ας απαντήσουν πιό σχετικοι με το είδος.Εγώ είπα απλώς να σε προλάβω να μην κάνεις το έγκλημα .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-04, 14:03
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Kαλα για βιοτοπο δεν λεγαμε??? Με kribs δεν ειναι βιοτοπος, ειναι κρεματοριο . Δεν θα μεινει ουτε λεπι . Ουτε για αστειο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-04, 22:28
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Kαλα για βιοτοπο δεν λεγαμε??? Με kribs δεν ειναι βιοτοπος, ειναι κρεματοριο . Δεν θα μεινει ουτε λεπι . Ουτε για αστειο.
αυτο ακριβως!!!!!!
εξαλου τα ΒΕΤΤΑ και τα ΚRIBENSIS ειναι απο διαφορετικες περιοχες ,ακομα και αν υπηρχε καποια συμβατοτητα ( στο να μπορουν να ζησουν αρμονικα)) θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου κ.τ.λ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-04, 03:52
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Εχετε απολυτο δικιο παιδια, αλλα μην με κατηγορειτε, ειμαι καινουριος και καταλαβαινετε...
(Συνεχως) 2 φορες προς το παρον,αλλαζω γνωμη για τα ψαρια,δεν μπορει, θα τα εχετε περασει και εσεις αυτα καποτε,σωστα???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-04, 01:03
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Για αυτο τρεξαμε να σε προλαβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-01-04, 16:23
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή βιοτοπος betta!!!!

Παντως αφου ξεκινησαμε αυτο το θεμα (εστω και αν εγω τελικα ασχοληθω με αλλα ειδη),καλο θα ειναι οποιος ξερει ή μαθει κατι καινουριο επι του θεματος, να το μοιραστει μαζι μας. Θα βοηθηθουν πολυ αρχαριοι σαν εμενα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05470 seconds with 12 queries