Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-05, 17:09
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή To παλευω αλλα δυσκολα τα πραγματα...

Ωραιοι οι δισκοι δεν λεω αλλα μαλλον θα πρεπει να παραιτηθω απο τη δουλεια για να προλαβαινω να τους φροντιζω...... Απομακρυνα τα μισα ψαρια απο το ενυδρειο , τωρα εχω τους 2 δισκους , 5 sae, 4 γκουραμις και 5 κοριντορας αλμπινο και παλευω με το νερο..... Προσθεσα υλικα στο φιλτρο και τωρα ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗς ΣΥΝΘΕSΗ. ΦΙΛΤΡΟ EHEIM 2028 pro II, 2 θηκες με subtrat pro, το μακαρονι της eheim μια θηκη, τυρφη της prodac χυμα στον πατο του φιλτρου, hylith της Hydor χυμα στον πατο κατω απο την τυρφη και τα συνθετικα σφουγγαρια της Eheim. Αγορα τεστ για PH , Kh, GH και NH3 NO3 και εχει παρει φωτια ο μικρος χημικος. Τα νουμερα μου πλεον που τα μετρω με μεγαλυτερη ακριβεια εχουν το μαυρο τους χαλι. PH 8, KH 11, GH 14 μονο τα νιτρικα και η αμμωνια ειναι σωστα. Εκανα δευτερη αλλαγη νερου 10% με μισο απιονισμενο νερο απο ΣΜ και μισο νερο γεωτρησης με βελτιωτικο νερου. Σημερα θα επαναλαβω. Οι δισκοι μου πανε καλουτσικα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ... Ειδικα ο μεγαλος τους ριχνω granules και κανει λες κοι του πεταω πετρες.... Ξεκινησα να εκκολαψω αρτεμιες και πηρα και λιγο συκωτι να τους ετοιμασω. Ενα περιεργο που βλεπω στον μεγαλο δισκο ειναι οτι ωρες ωρες σκοτεινιαζει και φαινονται στο σωμα του κατι μικρα καρουμπαλακια . Τι μπορει να ειναι. Γενικα συμπονεστε με και συν- αγωνιστειτε μπας και δω χαϊρι χωρις να χασω και τη δουλεια μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-05, 18:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εκανα δευτερη αλλαγη νερου 10% με μισο απιονισμενο νερο απο ΣΜ και μισο νερο γεωτρησης με βελτιωτικο νερου.
Αρχιζουμε και λεμε. Μετρα τι σόι πραγμα ειναι αυτο το νερο γεωτρησης. Ψυλιαζομαι τιποτα ασβεστολιθικα κολπα γιαυτο εχεις τοσο σκληρο και αλκαλικο νερο. Στο φιλτρο βγαλε την τυρφη διοτι με τοσο σκληρο νερο δεν κανεις τιποτα. ΙΜΟ ασε μονο την βιολογια σου μεσα στο φιλτρο και αφαιρεσε ολα τα αλλα. Το νερο σου ειναι "ΒΑΡΥ" φιλε μου. Πρεπει κατι να κανεις να το μαλακωσεις. Με σκετη τυρφη δεν κανεις τιποτα απολυτως. Ενημερωνε μας για τις εξελιξεις!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-05, 19:42
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε Γιαννη οπου και να παω σε βλεπω μπροστα μου..... Εχουμε κοινη πορεια φαινεται... Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και την προθυμια σου. Οσο αφορα τη γεωτρηση εχεις απολυτο δικιο την μετρησα πριν την βαλω και ειχε τραγικα ψηλη σκληροτητα, τωρα θα μου πεις γιατι την εβαλα; Κατα ενα διαβολεμενο λογο την προτιμησα ως πιο αγνη απο το νερο της βρυσης που βεβαια και αυτο εχει αρκετα ψηλη σκληροτητα. Δεν θα ξαναγινει. Αλλα τι προτεινεις να κανω. Βρηκα απιονισμενο νερο με 0,65€ /4 λιτρα και αγοραζω κασες. Να κανω αλλαγες μονο με αυτο στην αρχη ωσπου να ριξω την σκληροτητα και μετα να αρχισω να το ανακατευω με βρυσης; Την τυρφη γιατι να την βγαλω μπορει να βλαψει κατι; Εστω και περιορισμενα μπορει να βοηθησει....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-05, 19:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Να αγορασεις μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης,για να παραγεις μονο σου το απιονισμενο νερο και να μη δινεις λεφτα για μπετονακια.Το χουν κανει και αλλοι με μικροτερα ενυδρεια και δεν τους συνεφερε.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-05, 01:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: To παλευω αλλα δυσκολα τα πραγματα...

Να αρχίσω να ρίχνω?
καλαααά....Ακυρο
Την τύρφη κακώς την έχεις χύμα μια και έτσι δεν πρόκυτε να κάνει δουλειά.
Βάλτην μέσα σε ενα καλτσόν και φρόντισε να μπεί και να απλωθεί μέσα σε ενα απο τα δοχειάκια της eheim πάνω απο το μακαρόνι.
Αλλιώς απλά θα περνάει το νερό και θα στροβιλίζεται μαζί της στον πάτο.
Η τυρφη με αυτόν τον τρόπο θα σου προσφέρει μια σταθερότητα στο pH όμως όχι ουσιαστική δουλεια για τον λόγο οτι ΔΕΝ επαρκεί.
Και ακόμη καλύτερα εφόσον αντιμετοπίζεις πρόβλημα σκληρότητας θα ήταν καλό να φιλτράρεις απο πρίν με τύρφη το νερό που πρόκυτε να βάλεις στην αλλαγή.

Εφόσον αποφάσισες να ασχοληθείς με δίσκους η συσκευη RO ειναι μονόδρομος.
Μια απο τις απορίες μου ειναι τι ειναι αυτό το "βελτιωτικό νερού" που αναφέρεις.
Επειτα πως ειναι οι Δίσκοι "καλούτσικα" εφοσον δεν τρώνε?
ΥΓ.
Και βγάλε τον ζεόλιθο (HYLITH) απο τον πάτο του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-05, 02:00
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Επειδή "τα 'παθα και τα 'μαθα"...

Το νερό της βρύσης σου είναι αυτό που έχω και γω στη δικιά μου.
Με τη τύρφη δεν πρόκειται να κάνεις "σοβαρή" δουλειά.
Μόνο με RO θα λυθεί το "πρόβλημα"...

Και γω έχω την ίδια απορία με τον lasal. Τι είναι αυτό το "βελτιωτικό νερού" ??????
Και ΠΩΣ οι δίσκοι σου είναι "καλούτσικα" αφού ΔΕΝ τρώνε????? Αν δεν τρώνε, σημαίνει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ !

Αν αποφασίσεις να κάνεις αλλαγές με απιονισμένο από σουπερμάρκετ, κάνε έναν υπολογισμό τι λεφτά θα σου "φάει" σε κανα χρόνο... μην αναφέρω και τη ρύπανση του περιβάλλοντος από τα αμέτρητα πλαστικά μπετονάκια που θα πετάξεις στα σκουπίδια...
Πάρε RO το συντομότερο δυνατόν.

Δίσκοι = πολλά λεφτά. Η θα τα δώσεις "μια και καλή" για να "φτιάξεις" το ενυδρείο, η θα δίνεις (ακόμα πιο πολλά) για να αγοράζεις κι άλλους δίσκους, αφού οι δικοί σου αργά η γρήγορα θα πεθάνουν.

*** 10% αλλαγή νερού που γράφεις, ίσον μηδέν αλλαγή νερού. Εκτός κι αν τη κάνεις κάθε μέρα...
Εγώ κάνω 50% τη βδομάδα και πάλι λίγο είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-05, 10:53
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παιδιά καλά όλα αυτά, καλό είναι να υπάρχει μαλακό νερό και R/O, αλλά μέχρι τότε θα ρωτήσω δυο πραγματάκια να μου απαντήσετε πριν τρελλάνετε τον ανθρωπο,

1. Φταίει το σκληρό νερό που οι δίσκοι του δεν πηγαίνουν καλά? Καλά από τον αμαζόνιο τους έκανε εισαγωγή κατευθείαν?

2. τι ειναι πολυτιμότερο μέχρι να βάλει R/O, να μην πειράζει το νερό του και να έχει σταθερές συνθήκες ή να πειραματίζετε με νερό για ηλεκτρικά σίδερα να κατεβάζει το ph του και την σκληρότητα του και μετά από λίγο άντε πάλι?

Για 4 μηνες τώρα οι δίσκοι μου μεγαλώνουν και μεγαλώνουν και δεν έχω δει αρρώστια με ευλαβικές αλλαγές νερού 30-40% Χ 2 φορές την εβδομάδα, 28 θερμοκρασία, σωστή προσαρμογή και μόνοι στο ενυδρείο.

Είπαμε το σωστό είναι να έχουμε μαλακό νερό αλλά πολύ σημαντικότερο είναι με αυτήν την σειρά

γενναίες αλλαγές + σταθερές συνθήκες + σωστή θερμοκρασία
οι δίσκοι να μπούνε τουλάχιστον 4 με ιδανικό 6 και απάνω
σωστή τροφή
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-05, 11:11
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Tο σκληρο νερο harris εχει και αυτο διαβαθμισεις. Αν ειχε νερο απο την ΕΥΔΑΠ τοτε θα συμφωνουσα μαζι σου. Αλλα ασβεστολιθικο νερο φιλε μου ειναι βαρυ ακομα και για δισκους αναπαραγωγης. Κατι πρεπει να κανει για να το μαλακωσει και να το φερει σε "κανονικες τιμες "(ΚΗ=6-7, GH=10) δικτυου υδρευσης τουλαχιστον. Τωρα για πραγματικα μαλακο νερο θα μιλησουμε αργοτερα

Παράθεση:
Η τυρφη με αυτόν τον τρόπο θα σου προσφέρει μια σταθερότητα στο pH όμως όχι ουσιαστική δουλεια για τον λόγο οτι ΔΕΝ επαρκεί.
H τυρφη σε τετοιο νερο δεν θα κανει τιποτα η σχεδον...τιποτα. Πρεπει πρωτα να μαλακωσειε το νερο σου.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-05, 11:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Lasal σε περιμενα με αγωνια να μου τα χωσεις , γιατι αργησες; Θα βαλω ξανα την τυρφη στο καλτσον και θα την στριμωξω μαζι με το pro sto 2 σκαφακι. Μετα απο νεα αλλαγη νερου με 20λιτ. απιονισμενο και 15 λιτ. βρυσης αποτελεσματα πρωινα αμεταβλητα. Lasal τωρα φανταζομαι οτι θα με βρισεις δεν θα τη γλυτωσω..... Προσπαθω να ριψω το ph με χυμο λεμονι.... . Εκανα ενα δοκιμαστικο ρυθμιστικο διαλυμα και βρηκα αναλογια για να ριψω μιση μοναδα το ph , και εχω ξεκινησει απο εχθες προσθηκες αραιωμενου χυμου αργα και τμηματικα...... πιπερι Lasal θα σου βαλω . Εχθες εριξα και αρτεμια ζωντανη μπας και .... αλλα μονο ο Ελβις εφαγε ο αλλος τιποτα. Εβγαλα φωτο τον μεγαλονα τον δειτε πως εχει γινει, τι να κανω;;; Ειναι ομως αρκετα ζωηρος και τρεχει περα δωθε. Οταν κλεινω το φως δειχνει να επανερχονται τα χρωματα του ή μαλλον μου φαινεται.

ΥΓ το βελτιωτικο νερου ειανι αποχλωριοτικο της ΑΣΤΡΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-05, 13:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Προσπαθω να ριψω το ph με χυμο λεμονι.... . Εκανα ενα δοκιμαστικο ρυθμιστικο διαλυμα και βρηκα αναλογια για να ριψω μιση μοναδα το ph , και εχω ξεκινησει απο εχθες προσθηκες αραιωμενου χυμου αργα και τμηματικα...... πιπερι Lasal
Δεν ρίχνεις και κοκα κόλα "που πάει με όλα" και έχει και χαμηλό pH

Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως και αρχίσουν να πιστεύουν τα ψάρια σου πως υπάρχει Θεός.
http://www.marksfish.f9.co.uk/diy/peat.htm
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-05, 16:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

φιλε lassal
εισαι γιγαντας, θα θελα να ξερω που τα βρισκεις αυτα τα σαϊτ. Αυριο κιολας που δεν εχω δουλεια θα το κανω. Σκεφτομαι για μια αλλαγη 50% . Το νερο που θα βγαλω απο το φιλτρο τυρφης να το ριξω ετσι ή να το αναμειξω με βρυσης; Αν ναι σε τι αναλογια; Η εν πασει περιπτωση τι προτεινεις να κανω; Τα ψαρακια μου σε εχουν κανει εικονισμα και σου αναβουν μικρα αδιαβροχα κερακια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-05, 18:58
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

αν και δεν ειμαι ειδικος στους δισκους . εχω μια επισυμανση να κανω και ειναι απο τις φωτο που βλεπω

εχεις καθολου φυτα στο ενυδρειο γιατι πολυ "αφρικανικο" το βλεπω το περιβαλλον ???
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-05, 20:02
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

φυσικα και εχω φυτα , απλα αυτη ειναι μια γωνια που βλεπεις μονο στην οποια ειναι η σπηλια που εχω φτιαξει...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-05, 21:45
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να κάνεις τέτοιες διαδικασίες για να μαλακώσεις το νερό μέσω της τύρφης. Αρκεί να έχεις ένα δοχείο χωρητικότητας Χ, μια αεραντλία και τύρφη μέσα σε καλσόν.
Αφού γεμίσεις το δοχείο με νερό και έχεις βάλει το καλσόν με την τύρφη στο δοχείο, θέτεις σε λειτουργία την αεραντλία (για καλύτερα αποτελέσματα προσπάθησε το καλσόν με την τύρφη να βρίσκεται κοντά στην ροή που δημιουργεί η αεραντλία) και μετά από μερικές ημέρες κάνεις μετρήσεις και διαπιστώνεις πόσο καλή δουλειά έχει κάνει η τύρφη.

Πρόσεξα στις φωτογραφίες ότι οι πέτρες που έχεις χρησιμοποιήσει για σπηλιές πολύ πιθανό να είναι ασβεστολιθικές. Τις έχεις δοκιμάσει με υδροχλωρικό οξύ;
Επίσης θα ήθελα να δω και καμιά καλή φωτογραφία του δεύτερου δίσκου (όχι του Έλβις) μιας και δεν φαίνεται να είναι στα καλά του... (φαίνεται να έχει τα χάλια του για να λέμε την αλήθεια)

Επίσης θέλω να πω ότι συμφωνώ με αυτό που είπε παραπάνω ο harris. Για αρχή είναι πολύ πιο σημαντικό να προσφέρεις σταθερές συνθήκες στα ψάρια. Τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-02-05, 22:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δισκάς δεν είμαι , αλλά αυτές οι κοτρώνες....δεν μου κάνουν καθόλου σαν τοπίο για δίσκους και πολύ φοβάμαι ότι παίζουν και αυτές τον ρόλο τους στην σκληρότητα (μπορεί μικρό)
Βγάλε 2-3 και ρίξε επάνω τους υδροχλωρικό οξύ-aquaforte-Κεζάπ (χε,χε κάτι έμαθα από Σαλλόνικα) και αν αφρίσουν...Σουτ και γκολ στον σκουπιδοντενεκέ.
Φιλικά G.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-05, 07:36
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για αρχή είναι πολύ πιο σημαντικό να προσφέρεις σταθερές συνθήκες στα ψάρια.
Γιωργη αν εγω σε παω στην Αλασκα με σταθερους -30 θα εισαι ΟΚ? Μαλλον οχι. Ξαναλεω οτι δεν μιλαμε για νορμαλ νερο απο ΕΥΔΑΠ αλλα για νερο γεωτρησης που δυναται να ειναι πολυ σκληρο. Ε αυτο το νερο ειναι ακαταλληλο ακομα και σταθερες συνθηκες να εχει. Και αναφερομαι και σε δισκους αναπαραγωγής!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-05, 22:10
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τζώνυ... συμφωνώ απολύτως με αυτό που είπες και το ξέρεις. Αλλά είδες τον δίσκο στις φωτο #2, 3 και 4?
Πιστεύω ότι προέχει να γίνει κάτι με αυτόν τον δίσκο (αφού δούμε άλλη φωτογραφία και βεβαιωθούμε για την κατάστασή του) και μετά με την σκληρότητα (σωστή χρήση τύρφης, αγορά συσκευής Α/Ο, απομάκρυνση μη κατάλληλων πετρωμάτων).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-02-05, 10:29
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Οι δίσκοι του δεν έχουν αυτή την εικόνα επειδή το νερό του είναι σκληρό. Ας μιλήσει κάποιος από θεσσαλονίκη ρε παιδιά που κρατάει δίσκους σε σκληρό νερό, να τελειώνουμε με αυτήν την ιστορία και να πάμε παρακάτω να δούμε πως θα φέρουμε τους δίσκους στα καλά τους και στην συνέχεια πως θα κάνουμε κάτι για το ενυδρείο του φίλου. Μετά μπορόυμε να ασχοληθούμε με λύσεις για το νερό του γιατί ΚΑΙ εγώ θα του προτείνω ΜΕΤΑ να φιάξει το νερό του.

- δηλαδή στα pet shop της συμπρωτεύουσας τα δίσκάκια σε δύο βδομάδες δείχνουν έτσι? Και πως τα πουλάνε?

Τώρα στο θέμα μας. Από εκεί που αγόρασες τους δίσκους μάθε από που ήρθαν τι τους τάιζε και κόψε και λίγο από το φως σου (όχι σε διάρκεια αλλά σε ένταση). Φαντάζομαι ότι θα έχεις ήδη ανεβάσει την θερμοκρασία σου και θα είσαι διακριτικός με τις εργασίες του ενυδρείου σου (όχι πολλά χέρια μέσα, όχι κάθε τρεις και λίγο στο μπροστινό τζάμι, καλό είναι να τους παρατηρείς από μακριά).
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-02-05, 11:45
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι δίσκοι του δεν έχουν αυτή την εικόνα επειδή το νερό του είναι σκληρό. Ας μιλήσει κάποιος από θεσσαλονίκη ρε παιδιά που κρατάει δίσκους σε σκληρό νερό
Στη Θεσσαλονίκη (τουλάχιστον στην περιοχή μου) έχουμε GH=22, KH=15, και το ph αν το μετρήσεις όχι την ώρα που βγαίνει από τη βρύση αλλά μετά από μια μέρα είναι κάπου στο 8,5. Σε αυτό το νερό δίσκοι δε μπαίνουν και αν μπουν σε μερικές μέρες αρχίζουν τα προβλήματα.

Παράθεση:
- δηλαδή στα pet shop της συμπρωτεύουσας τα δίσκάκια σε δύο βδομάδες δείχνουν έτσι? Και πως τα πουλάνε?
Ναι σε όσα petshop τα κρατούν σε τέτοιο νερό έτσι δείχνουν. Για αυτό στη Θεσσαλονίκη δε βρίσκεις δίσκους παρά μόνο σε 2-3 μαγαζιά που τους κρατούν αν όχι σε καλές τουλάχιστον σε ανεκτές συνθήκες.

Προσωπική μου άποψη είναι να βελτιώσεις τις συνθήκες. Μέχρι να πάρεις μια RO μπορείς να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό από σούπερ μάρκετ. Ξέρω ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα αλλά είναι λύση ανάγκης.
Δε λέω να ρίξεις τη σκληρότητα στο 4 ή στο 5 αλλά τουλάχιστον κατάβασε το GH κάπου στο 10 και τη ΚΗ κάπου στο 5-7.
Παράθεση:
Επίσης θέλω να πω ότι συμφωνώ με αυτό που είπε παραπάνω ο harris. Για αρχή είναι πολύ πιο σημαντικό να προσφέρεις σταθερές συνθήκες στα ψάρια. Τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα
Συμφωνώ ότι η σταθερότητα των συνθηκών είναι πολύ σημαντική ίσωα και πιο σημαντική από το μαλακό και όξινο νερό αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με ακραίες τιμές τότε τα πράγματα αλλαζουν.
Τι μετρήσεις έχεις στην περιοχή σου Pritanis και από που πήρες τους δίσκους;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-02-05, 12:08
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Niko μπες στο site μου να δεις τις φωτο απο τους δισκους του thediscusman.Αυτοι ειναι χαρουμενοι δισκοι.
Τους δισκους σου,στις φωτο σχεδον δεν καταλαβα οτι ειναι δισκοι,με τα πτερυγια μαζεμενα,αν ειναι την περισσοτερη ωρα ετσι,υπαρχει σοβαρο προβλημα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-02-05, 12:47
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους.... Εφαγα ενα ΣΚ να ασχολουμαι με το ενυδρειο. Η κοπελα μου μου ειπε οτι το σπιτι μοιαζει με το εργαστηριο του Φρανκενσταϊν. Αρχικα εφτιαξα την μοσχαροκαρδια η οποια δουλεψε αψογα. Μετα ετοιμασα το φιλτρο τυρφης που προτεινε ο Lassal και εφτιαξα γυρω στα 80 λιτρα νερο χωρις ομως τρομερα αποτελεσματα. PH 7,5 , KH 11 , GH 11. Σιγουρα καλυτερα απο της βρυσης αλλα θελουν δουλεια. Δουλευω τωρα το καλσον με την αεραντλια που προταθηκε και περιμενω να δω αποτελεσματα. Για καλο και κακο θα αγορασω παλι απιονισμενο νερο για να κανω την αλαγη μου σημερα. Ο δισκος αρχισε να τα πηγαινει καλυτερα αλλα παλι εχει κατι λευκες ινες πανω του σαν ιστο αραχνης. Ο Ελβις ανοιξε και τα πτερυγια του και κυριαρχει στο ενυδρειο. Επισης πεταξα και τις πετρες που ηταν οντως ασβεστολιθικες. Και συνεχιζω τον αγωνα..... Ευχαριστω για την μεγαλη συμμετοχη.


ΥΓ το νερο της γεωτρησης εχει παρει μερος μονο σε μια μικρη αλλαγη νερου γυρω στα 20 λιτρα ηταν, μην το αναφερετε αδικα.

ΥΓ2 Ειναι παντως ο ογκος πληροφοριων τοσο μεγαλος και τοσο αντιφατικος.... Στο simplydiscus.com λεει οτι το PH δεν επηρρεαζει και οτι αυτος κραταει δισκους με 7,8 και δεν εχει κανενα προβλημα. Τελειωνει λεγοντας πως αν μπορεις να πιεις το νερο της βρυσης κανει και για το ενυδρειο σου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-02-05, 12:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

οι φωτο του ΣΚ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-02-05, 12:58
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο simplydiscus.com λεει οτι το PH δεν επηρρεαζει και οτι αυτος κραταει δισκους με 7,8 και δεν εχει κανενα προβλημα. Τελειωνει λεγοντας πως αν μπορεις να πιεις το νερο της βρυσης κανει και για το ενυδρειο σου
Είναι γεγονός ότι στο simplydiscus συναντάς διάφορες τέτοιες απόψεις με τις οποίες φυσικά δε συμφωνώ.
Και να σημειώσω ότι το 7.8 ίσως δεν είναι τόσο τραγικό (αν και εγώ είμαι αντίθετος) αλλά το ph>8 που φτάνει μέχρι 8.5 και σκληρότητα πάνω από 20 που έχουμε στη Θεσσαλονίκη είναι τραγικό.
Εγώ θα πρότεινα, μέχρι να πάρεις μια RO, ως πιο καλή επιλογή το νερό από το σούπερ μάρκετ γιατί με αυτό το νερό(αναμιγνύοντας το με νερό βρύσης) έχεις σταθερότητα στις συνθήκες γιατί είναι όπως το νερό που θα βγάζεις από τη RO.
Υ.Γ. Στις τελευταίες φωτογραφίες οι δίσκοι είναι σαφώς σε καλύτερη κατάσταση. Συνέχισε με αλλαγές νερού, καλές και κυρίως σταθερές συνθήκες και σύντομα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-02-05, 18:56
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μετα ετοιμασα το φιλτρο τυρφης που προτεινε ο Lassal και εφτιαξα γυρω στα 80 λιτρα νερο χωρις ομως τρομερα αποτελεσματα.
Στο ειχα πει οτι με τοσο σκληρο νερο αποτελεσματα δεν θα εβλεπες ουτως η αλλως. ΟΛΑ τα site στο ιντερνετ που ασχολουνται με την βελτιωση των συνθηκων νερου το τονιζουν αυτο. Καλα εκανες ομως και δοκιμασες για να πειστεις και μονος σου.

Παράθεση:
Προσωπική μου άποψη είναι να βελτιώσεις τις συνθήκες. Μέχρι να πάρεις μια RO μπορείς να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό από σούπερ μάρκετ. Ξέρω ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα αλλά είναι λύση ανάγκης.
Συμφωνω απολυτως. Προχωρα ετσι μεχρι να δεις πως θα αντιμετωπισεις ριζικα την βελτιωση των συνθηκων του νερου σου.

Οι δισκοι σου πανε καλυτερα. Αν δωσεις την πρεπουσα σημασια στην βελτιωση των συνθηκών σου θα εισαι πρωτος. Λιγη υπομονη και δουλεια θελει. Καλη τυχη
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-02-05, 00:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Μετα ετοιμασα το φιλτρο τυρφης που προτεινε ο Lassal και εφτιαξα γυρω στα 80 λιτρα νερο χωρις ομως τρομερα αποτελεσματα.
Διάβασε εδώ
http://www.greekaquarist.com/board/v...?p=37734#37734
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-02-05, 11:06
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Ειδα στις φωτογραφιες καποιες ασπριλες στο σωμα?Πιστευω οτι πρεπει να πας στον Αμαζονιο και να παρεις το discus safe.Ειναι ειδικα για δισκους.Αντιστρ. Οσμωση οπωσδηποτε.Το συγκεκριμενο φαρμακο μπορεις να το συνδυασεις με flagyl.Ο johny98130 γνωριζει τι περασα και πως θεραπευτηκαν.Οι δικοι μου δισκοι ειχαν αρχισει να πλαγιαζουν.Στην Ανθεων στον αμαζονιο.Κι` αλλοι δοκιμασαν λεμονι και μετα ηπιαν λεμονιτα.Στο δικο μου ενυδρειο εκανα αλλαγες 50% καθε μερα απο τα 500 λιτρα μονο με οσμωση.Καλη τυχη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-02-05, 12:28
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το θεμα λεμονι εγκαταλειφθηκε οριστικα. Η αποφαση παρθηκε και θα αγορασω ΑΟ απο το ιντερνετ με 100€ για να βελτιωσω το νερο. Για το discus safe τι εχετε να πειτε, γενικα τα χημικα και τα φαρμακα ειναι κατι που αντιπαθω σφοδρα.....Παντως νομιζω οτι φτιαξαμε ολοι μαζι ενα post ιδανικο για καθε αρχαριο με δισκους που περιλαμβανει ολα τα λαθη που μπορει να κανει καποιος ασχετος σαν εμενα που ομως εχει τη διαθεση τουλαχιστον να την ψαξει. Ο δισκος ξαναμαυρισε..... Αυτο δεν ειναι ψαρι , φθινοπωρινος καιρος ειναι . Πλεον το ονομασα Οτομν που σημαινει φθινοπωρο στα αγγλικα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-02-05, 12:36
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
το θεμα λεμονι εγκαταλειφθηκε οριστικα.
Επιτέλους (Φοβήθηκα και για την κοκα κολα)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Η αποφαση παρθηκε και θα αγορασω ΑΟ απο το ιντερνετ με 100€ για να βελτιωσω το νερο.
Επιτέλους
Ομως γιατί αρχίσαμε τις τσιγκουνιές?
Που είδες Α/Ο με 100 ευρώπουλα?
Δεν αξίζουν οι Δίσκοι σου κάτι καλύτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-02-05, 13:04
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Απαπα τι ειναι αυτα που του λες του παιδιου??

http://www.premiumaquatics.com/Merch..._Code=SP2stage

για να δεις οτι με 100 δολλαρια +μεταφορικα παιρνεις Α/Ο ικανοποιητικής απόδοσης.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-02-05, 01:16
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Απαπα τι ειναι αυτα που του λες του παιδιου??

http://www.premiumaquatics.com/Merch..._Code=SP2stage

για να δεις οτι με 100 δολλαρια +μεταφορικα παιρνεις Α/Ο ικανοποιητικής απόδοσης.
Σωστά του πρότεινα
Οταν προτείνες κάτι........ προτείνω να το μελετας λίγο πρώτα
Προτείνεις να πάρει απο premiumaquatics
Τι να πάρει 2 σταδίων?
Είδες καμια ευκαιρία?
Εγώ θα του πρότεινα να πάρει απο εδώ
http://www.ro-man.com/
Κάντο bookmark για την επόμενη φορά που θα προτείνεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,23845 seconds with 14 queries