Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 08-02-03, 20:53
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Καινούριος στο forum και στα ενυδρεία...

Γεια σε ολους.. Ειμαι καινουριος στο "επαγγελμα" (απο σποντα κατοχος ενυδρειου) και οπως εχω καταλαβει μετα απο λιγο surfing κλασσικο κοροιδο-πελατης ενυδρειαδικου. Λοιπον μου δωρισαν πριν απο εναμιση μηνα ενα juwel 70 λιτρων με ενσωματωμενο φιλτρο, θερμοστατη καθως και "ολα" τα αξεσουαρ οπως αντλια αερα, πλαστικα φυτα, ακομη και χαλικι.. Την επομενη ημερα βρεθηκα ενθουσιασμενος σε ενα μαγαζι της γειτονιας μου οπου μου αφιερωσαν 5 ολοκληρα λεπτα για "ενημερωση" και με 2 χρυσοψαρα, 1 μπουκαλακι αντιχλωριο και ενα ακομη που θα βοηθουσε στην αναπτυξη μικροοργανισμων. Ολα καλα ακολουθησα τις "σχολαστικοτατες" οδηγιες του και μετα απο 10 μερες πηγα πισω τα χρυσοψαρα για να αγορασω μερικα απο αυτα τα υπεροχα πλασματακια που παντα θαυμαζα.. Μου ειπαν να διαλεξω 3 ψαρακια (ο,τι να 'ναι) και να αγοραζω 3 ακομη ανα 1 βδομαδα.. Ετσι κατέληξα 1.5 μηνα μετα (σημερα) μεσα σε πληρη αγνοια περι του εγκληματος που διεπραττα να εχω στην κατοχη μου (κρατηστε την αναπνοη σας):3 αγγελοψαρα,2 guppies, 2 kribensis, 1 gourami, 1 afra, 1 labidochromis caeruleus, 1 aulonocara (ποιο δεν γνωριζω μιας και ειναι μικρο και γκρι ακομα αλλα το ειδα μεγαλο στο μαγαζι και ειναι περιπου 15 εκ. και εντονο μπλε), 1 γλυφτη (ετσι τον αγορασα τοσα ξερω), 2 tetras (τα πηρα σαν "τιγρακια"), 2 cacatuoides και 4 μικρα σαν neon αλλα μονο με την κοκκινη λωριδα. Βρισκοντας λιγο χρονο για σερφαρισμα επι του θεματος πριν λιγες μερες ανατριχιασα απο τα λαθη μου (βλ. ασυμβατοτητες) και τις απαιτησεις του hobby (καλοδεχουμενες παντως). Καταλαβαινετε ελπιζω την κατασταση μου (καπως ξεκινησατε ολοι) και θα ηθελα οποιος εχει χρονο και διαθεση για βοηθεια να σχολιασει για το ποιες θα πρεπει να ειναι οι επομενες κινησεις μου. (υποψιν πως ειμαι παντελως ασχετος, τα ονοματα απο τα περισσοτερα ψαρια τα εμαθα μολις σημερα απο το ιντερνετ)...
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13750 seconds with 13 queries