Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-10, 08:15
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή Emersed pelia και moss

Απο την Κρητη εφερα μαζι μου απο ποταμια καλη ποσοτητα πελιας starmoss νομιζω christmass moss και ενα αλλο ειδος που θα σας ανεβασω φωτο.Ενυδρειο δεν εχω ακομα οποτε θα τα κρατησω σε emersed μορφη.Να τα δεσω πανω σε πετρες?Τωρα με την ζεστη την εφηνω εξω την καλλιεργεια?Να κανω τρυπες στο ναυλον?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-10, 10:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ανεβασε φωτος αν μπορεις , αν και μεχρι στιγμης τα μονα ελληνικα βρυοφυτα που εχω δει οτι κανουν μακροπροθεσμα στο ενυδρειο ειναι η willow moss (Fontinalis antipyretica) και η Pelia endiviifolia.
Μεγαλη προσοχη στα ντοπια φυτα. Μπορουν να μεταφερουν παθογονα που να σκοτωσουν ολα τα ζωντανα σε 1 νυχτα !! Καλο πλυσιμο και απολυμανση λοιπον.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-10, 02:17
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Εφόσον έχεις φέρει καλή ποσότητα μπορείς να δοκιμάσεις και τους 2 τρόπους emersed δλδ και πάνω σε πέτρες με νερό στον πάτο του δοχείου η σε τυρφόχωμα (εγώ προτείνω τυρφόχωμα ) Την καλλιέργεια μπορείς να την κάνεις εκτός σπιτιού αλλά να την τοποθετήσεις σε σκιερό-δροσερό σημείο…δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις τρύπες εφόσον θα ανοίγεις το δοχείο για να ψεκάζεις, πιο συχνά λόγο ζέστης.. περιμένουμε photos
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-10, 14:54
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Οτι εφερα το ειχα βαλει σε μπολακι με νερο στον πατο με μεβρανη και το μπολ στον ηλιο χωρις τρυπες.Σαπισαν ολα αλλα δεν πειραζει γιατι ειμαι παλι Κρητη οποτε θα ξαναφερω.

ΥΓ:H pelia ειναι πανεμορφο φυτο!!
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-10, 15:19
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Εφόσον θες να κάνεις αυτό το σύστημα emersed πρέπει να βάλεις σε ένα δοχείο πέτρες με λίγο ύψος (καλό θα ήταν να είναι πλακέ τα πάνω σημεία όπου θα βάλεις τα βρύα) προσθέτεις νερό μέχρι ένα σημείο 1/3 του δοχείου, για να διατηρείτε η υγρασία (να μην καλύπτει όμως τα φυτά ) κλείνεις με μεμβράνη χωρίς τρύπες και ψεκάζεις ελάχιστα ανά 2-3 μέρες ή όποτε θεωρείς εσύ πως χρειάζεται για να είναι υγρά τα φυτά, και τοποθέτησε το δοχείο σε σκιερό μέρος ορίστε ένα πολύ όμορφο σύστημα emersed με βρύα που έχει φτιάξει ο Αλεξανδρος (raven)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-10, 20:27
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Γυρισα απο Κρητη και μαζι μου εφερα αρκετα καλη ποσοτητα πελιας.Την ειχα σε σακουλακι κλεισμενο αλλα τωρα εχει γινει μια μπαλα και ειναι σαν μαραμενη.Δεν ειναι σκληρη οπως οταν την πηρα.Ειναι φυσιολογικο?Πετρες δεν μπορεσα να παρω μαζι μου οποτε αυριο θα δεθει.ΜΕχρι αυριο τι να κανω?Να την αφησω στα σακουλακια η να την βαλω καπου αλλου?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-10, 01:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το πιο σημαντικο ειναι να την κρατησεις σε δροσερο μερος. Θερμοκρασιες πανω απο 28 θα την διαλυσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-10, 10:52
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Raven σ ευχαριστω πολυ!

Εβγαλα και την μοςς και την πελια και τις επλυνα γιατι ειχαν μεσα κατι σαν σκουλικακια που ψωφησαν και ειχαν μυρισει.Τελικα η πελια δεν ειναι τοσο χαλια.Μολις μπει στο νερο ξανανοιγει και ειναι οκ.Η μοςς παλι εχε3ι γινει καταπρασινηΤις εχω τωρα σε πολυ δροσερο μερος μεχρι το μεσημερι που θα τις βαλω σε μπολακια.
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-10, 10:59
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις φωτογραφίες γιατί μάζεψα και εγώ κάτι βρύα στις διακοπές, και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς είναι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-10, 11:38
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

ΠΑω να τις ανεβασω και μου λεει αυτο

DSC_1225.jpg:
Upload of file failed.
DSC_1226.jpg:
Upload of file failed.
-------------------------





-------------------------
Οκ με τις φωτο

Αν μπορει να κανει τωρα καποιος αναγνωριση..
__________________
Φιλικα Φώτης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotis_k : 20-08-10 στις 11:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-10, 17:54
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, να τι βρήκα εγώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20082010024.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  38,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-10, 22:07
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Κανεις για αναγνωριση?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-10, 22:08
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Tοσο σπανια μοςς εχω?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-08-10, 22:51
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

κάποιο είδος μου θυμίζει , το ψάχνω εδώ και μέρες… θα βάλω τα δυνατά μου σήμερα…Φώτη να σε ρωτήσω το συγκεκριμένο moss το βρήκες εντός η εκτός νερού?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-08-10, 23:37
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Φώτη νομίζω πως το βρήκα... για δες και εσύ.... ειναι το Platyhypnidium riparioides η κοινή του ονομασία είναι (Long-beaked Water Feather-moss ή αλλιώς water feather moss ) της οικογένειας Brachytheciaceae άλλες ονομασίες που το συναντάμε είναι Rhynchostegium riparioides και Eurhynchium riparioides. Αν είναι αυτό τελικά ....σε κάποια άρθρα που έχω και διάβασα αναφέρεται πως κάποιοι έχουν καταφέρει να το διατηρήσουν σε ενυδρεία...εφόσον είναι από την φύση δεν θα το συνιστούσα όμως…. Τουλάχιστον όχι μαζί με ψάρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-08-10, 23:43
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
κάποιο είδος μου θυμίζει , το ψάχνω εδώ και μέρες… θα βάλω τα δυνατά μου σήμερα…Φώτη να σε ρωτήσω το συγκεκριμένο moss το βρήκες εντός η εκτός νερού?
Με τα δικά μου σου ήρθε τίποτα?
Τα έχω εδώ και μια βδομάδα σε νερό να δω πως θα πάνε, επειδή δεν τα βρήκα βυθισμένα
Αν δεν είναι υδρόβια χάρισμα σου για vivarium
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-08-10, 10:44
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Φώτη νομίζω πως το βρήκα... για δες και εσύ.... ειναι το Platyhypnidium riparioides η κοινή του ονομασία είναι (Long-beaked Water Feather-moss ή αλλιώς water feather moss ) της οικογένειας Brachytheciaceae άλλες ονομασίες που το συναντάμε είναι Rhynchostegium riparioides και Eurhynchium riparioides. Αν είναι αυτό τελικά ....σε κάποια άρθρα που έχω και διάβασα αναφέρεται πως κάποιοι έχουν καταφέρει να το διατηρήσουν σε ενυδρεία...εφόσον είναι από την φύση δεν θα το συνιστούσα όμως…. Τουλάχιστον όχι μαζί με ψάρια
Σ ευχαριστω πολυ.Αυτο πρεπει να ναι.Το βρηκα εντος νερου σε παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα σε βαθος μεχρι 15 εκατοστων και σε σημειο με αρκετη ροη.Γενικα ειναι καθαρο το ποταμι με διαφορα μικροψαρα και σε αλλα σημεια του ποταμιου(οχι εκει που μαζεψα τις μοςς-πολυ πιο μακρυα) εχει πεστροφες.Οποτε λες να μην την χρησιμοποιησω?Κυριως γι αυτο το λογο την πηρα.Για ενυδρειο
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-08-10, 23:56
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα δικά μου σου ήρθε τίποτα?
Τα έχω εδώ και μια βδομάδα σε νερό να δω πως θα πάνε, επειδή δεν τα βρήκα βυθισμένα
Αν δεν είναι υδρόβια χάρισμα σου για vivarium
Με τα δικά σου βρύα φίλε μου syphon είναι δύσκολα τα πράγματα …χρειάζομαι πιο κοντινές photo για να τα αναγνωρίσω το δεξί βρύο πάντως είναι pellia … τα άλλα 2 δεν τα βλέπω…η pellia θα αντέξει εντός νερού αλλά χρειάζεται σκιερό προς φωτεινό σημείο …σε ευχαριστώ πολύ για την ευγενική χειρονομία … αλλά έχω τοσα πολλά moss… που στο τέλος θα αρχίσω να τα τρώω μου φαίνεται… καλύτερα βάλε μια αγγελία να τα πάρει κάποιος που τα χρειάζεται περισσότερο….


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω πολυ.Αυτο πρεπει να ναι.Το βρηκα εντος νερου σε παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα σε βαθος μεχρι 15 εκατοστων και σε σημειο με αρκετη ροη.Γενικα ειναι καθαρο το ποταμι με διαφορα μικροψαρα και σε αλλα σημεια του ποταμιου(οχι εκει που μαζεψα τις μοςς-πολυ πιο μακρυα) εχει πεστροφες.Οποτε λες να μην την χρησιμοποιησω?Κυριως γι αυτο το λογο την πηρα.Για ενυδρειο
Να σαι καλά… ¶λλο η φύση άλλο το ενυδρείο….το ενυδρείο φίλε μου Φώτη είναι κλειστό σύστημα οπότε δεν είναι καλό να μπαίνουν φυτά τα οποία μαζεύουμε από την φύση δεν ξέρουμε τι μπορεί να έχουν.. το ότι φαίνετε καθαρό το moss το δέχομαι... αλλά έχει τόσους μικροοργανισμούς, βακτηρίδια κλπ πάνω της τα οποία το ανθρώπινο μάτι δεν τα βλέπει και στο ενυδρείο μπορεί να επηρεάσουν την υγεία των ψαριών… Το κακό με τα moss είναι ότι είναι πολύ ευαίσθητα για να τα απολυμάνεις με κάποιο χημικό… οπότε καταλαβαίνεις…
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Emersed Tank 120 ltr AQUA PURA Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 10 06-07-10 15:05
Anubia Emersed exelix Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 5 06-06-10 15:56
emersed? maikl Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 2 26-10-08 12:16
emersed, Help!!! noe Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 7 27-11-07 23:14
java moss, Christmas Moss deMetrIs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-12-05 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15955 seconds with 16 queries