Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-10, 21:34
Το avatar του χρήστη stelios_ant
stelios_ant Ο χρήστης stelios_ant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή MOSS

καλησπέρα,
πριν από μια ώρα γύρισα από ένα τριήμερο στη Μυτιλήνη, όπου είχα πάει για ένα γάμο.
Στο γάμο λοιπόν επειδή συμμετείχα λίγο στις προετοιμασίες είδα έκπληκτος τον ανθοπώλη να ανοίγει 5-6 φενιζολάκια με moss και να την απλώνει σαν στολισμό!!
εννοείται ότι πήγα και τον ρώτησα. Μου είπε ότι είναι moss (αλλά δεν ήξερε αν είναι υδρόβια) και ότι το αγοράζει εισαγωγή από τη φιλανδία με 8-10ευρώ το φενιζόλάκι. Σημειώνω ότι το φενιζολάκι χωρούσε περίπου 30-35 μερίδες moss.

Αν κρίνω από την εμφάνηση είναι ίδια ακριβώς με την java moss που έχω στο ενυδρείο μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει moss που δεν είναι υδρόβια αλλά υδρόφιλη, γιατί αγόρασα ένα φενιζολάκι (10 ευρώ) και σκέφτομαι αν μπορώ να το χρεισημοποιήσω.
Με προβληματίζει η μεγάλη διαφορά στην τιμή με την αντίστοιχη που πωλείται για ενυδρειακή χρήση.

Υ.Γ. Υποθέτω βέβαια ότι θα χρειάζεται απολύμανση; ή κάποια επεξεργασία πριν τη βάλω στο ενυδρείο...

Επίσης σκέφτομαι να το δοκιμάσω πριν σε μια λεκάνη με νερό για καμιά 15αριά μέρες για να δω τη συμπεριφορά.

Θα βάλω και φωτογραφία αύριο γιατί σήμερα δεν έχω φωτογραφική...
__________________
(280lt)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-10, 21:49
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Μήπως το συγκεκριμένο moss ήταν ξεραμένο πρός νωπό…(κοινός αποξηραμένo ) ? αν ναι... η χρήση του είναι καθαρά διακοσμητική όπως είδες και εσύ.. καθώς επίσης χρησιμεύει και σαν υλικό σε terrarium,vivarium κλπ για την στράγγιση του νερού... η απλά τοποθετείτε πάνω στο έδαφος για τα ερπετά κρατώντας την υγρασία...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AQUA PURA : 07-06-10 στις 22:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-10, 01:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μηπως ηταν sphagnum ; ενα ειδος βορειας moss που χρησιμοποιειται πολυ απο τους ανθοκομους;
Ανεβσε φωτο να δουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-10, 11:45
Το avatar του χρήστη stelios_ant
stelios_ant Ο χρήστης stelios_ant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

αποξηραμένο δεν ήταν και μάλιστα το κράταγε υγρό...
για sphagnum δεν ξέρω, δε μου μοιάζει πολύ αλλά δεν κόβω το λαιμό μου.
το μεσημέρι θα ανεβάσω φωτογραφίες...

Πάντως σκέπτομαι να το βάλω για δύο εβδομάδες σε νερό και να δω πως συμπεριφέρεται. αν μαδήσει το πετάω, αν όχι πανηγυρίζω...
__________________
(280lt)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-10, 16:23
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Αν και εξακολουθώ να πιστεύω πως το συγκεκριμένο βρυόφυτο δεν είναι υδρόβιο, αλλα κάποιο είδος βρυόφυτου απο αυτά που προείπαμε το οποίο απλά μοιάζει με τo java και διατηρήτε με την υγρασία μία φωτογραφία όπως είπες και μία δοκιμή θα ήταν το καλύτερο φίλε μου για να μας λύση την απορία
Να έχεις υπόψην ότι κάποια βρυόφυτα έχουν την ιδιότητα με το που βραχούν ενώ ηταν ξερά να “ξαναζωντανέψουν” δλδ όπως και στην φύση ξεραίνονται τις εποχές ξηρασίας αλλα διατηρούνται ζωντανα με αυτόν τον τρόπο και αντίστοιχα τις υγρές και κρύες εποχές επανέρχονται στην φυσική τους κατάσταση και αναπτύσσονται …
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AQUA PURA : 08-06-10 στις 18:58
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-06-10, 20:21
Το avatar του χρήστη stelios_ant
stelios_ant Ο χρήστης stelios_ant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

να οι φωτογραφίες από τη Moss.
πως τη βλέπετε???
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN5176.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  209,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN5177.jpg
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  203,8 KB  
__________________
(280lt)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-10, 20:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν δεν κανω λαθος την ιδια ακριβως εχω στο vivarium μου...και την εχω μαζεψει απο πηγη
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-10, 12:19
Το avatar του χρήστη stelios_ant
stelios_ant Ο χρήστης stelios_ant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

επομένως καταλήγουμε ότι δεν είναι υδρόβια αλλά υδρόφιλη;
οπότε στο ενυδρείο δεν τη βάζω;

Σημ: έβαλα μερικά κομμάτια σε μια λεκάνη με νερό και θα το αφήσω για δοκιμή να δούμε πως θα πάει...
-------------------------
Μετά από 16 ώρες στο νερό η moss δείχνει 10 φορές πιο υγιέστατη και ζωντανή από αυτή που έχει μείνει εκτός νερού, αλλά φαίνεται πλέον διαφορετική από την υδρόβια moss.

για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα:
1. δεν κάνει για ενυδρείο;;;
2. κάνει για vivarium; αν ναι να το χαρίσω σε κανένα γιατί δεν προβλέπεται να κάνω κάτι τέτοιο...
3. αν δε κάνει για τίποτα από αυτά θα το βάλω στο κήπο, ωραίο φαίνεται...

Απ ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις του platy και του aqua pura ισχύει το 2ο...
__________________
(280lt)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios_ant : 09-06-10 στις 12:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-10, 23:26
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο βρύοφυτο κάνει για vivarium-paludarium κλπ… δεν κάνει για νερό (δλδ ενυδρείο). Αναπτύσσετε μόνο σε υγρασία αλλα μπορεί να το δεις για κάποιες μέρες να διατηρείτε και μεσα στο νερό όχι για πολύ όμως.. μετα από καιρό θα σαπίσει….Τώρα για το τι θα το κάνεις…θα έλεγα ότι είναι μία καλή ευκαιρία να ξεκινήσεις ένα vivarium είναι και αυτό μία αρχή... τέτοιου είδους βρύα να ξέρεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά στην φύση τον χειμώνα όμως…αλλιώς χάρισε το σε κάποιον που το χρειάζεται…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-10, 23:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ξέρουμε και το όνομά του;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-06-10, 01:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρουμε και το όνομά του;
Δυσκολα μας βαζεις...
πριν λιγους μηνες πηγα να κανω μια ερευνα και να καταγραψω ολα τα ειδη moss φτερων και βρυοφυτων που βρισκει κανεις στην ελληνικη φυση. Μετα απο μια τεραστια λιστα λατινικων ονοματων σε 2 κολλες Α4 , απελπιστηκα και τα παρατησα. Ειναι παρα πολλα τα moss και μοιαζουν τοσο πολυ μεταξυ τους που γινεται δυσκολη η αναγνωριση. Επιπλεον δεν υπαρχουν για πολλα ειδη εικονες στο internet και αυτο δυσκολευει ακομα περισσοτερο την κατασταση
Οι εκπληξεις παντως ηταν πολλες... μερικα απο τα βρυοφυτα και τα moss που εχουμε στα ενυδρεια μας υπαρχουν και στην Ελλαδα ή αντιπροσωπευονται απο συγγενικα ειδη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-10, 01:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυσκολα μας βαζεις...
Έλα ρε παιδιά! Να διαβάζουμε και κανένα βιβλίο!

Θυμήθηκα με αυτό που μου είπες μία κουβέντα που είχα μικρότερος με τον πατέρα μου, όπου προσπαθούσε να με πείσει (εγώ εννοείται ότι επέμενα για το αντίθετο!) ότι είναι αδύνατον για ένα χημικό να ξέρει τους χημικούς τύπους όλων των στοιχείων που υπάρχουν, αλλά μπορούν να ξέρουν στο περίπου τις διάφορες "οικογένειες" με τις ιδιότητές τους κλπ.

Οπότε εδώ συμπεραίνουμε ότι είναι απλά υδρόφιλη επειδή τα βρύα αυτής της μορφής δεν είναι υδρόβια ή ξέρουμε και το συγκεκριμένο απλά χωρίς το όνομά του;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-10, 02:16
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Έκανα μια προσπάθεια για τον φίλο μας τον Στέλιο (exelix) και για τους ενδιαφερόμενους. Από την μικρή έρευνα που έκανα φαίνετε ότι το συγκεκριμένο βρύο είναι κάποιο είδος hypnum moss αλλα δεν είμαι και 100% σίγουρος εμφανισιακά και κρίνοντας από τις φωτογραφίες του φίλου stelios_ant … νομίζω πως μοιάζει...ε για πιο συγκεκριμένες ονομασίες και φωτογραφίες ….ρίξτε μία ματιά εδώ



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι παρα πολλα τα moss και μοιαζουν τοσο πολυ μεταξυ τους που γινεται δυσκολη η αναγνωριση. Επιπλεον δεν υπαρχουν για πολλα ειδη εικονες στο internet και αυτο δυσκολευει ακομα περισσοτερο την κατασταση

θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Αλέξανδρου είναι πάρα πολύ δύσκολη η αναγνώριση των βρυόφυτων αφού υπάρχουν τόσα πολλά παρόμοια είδη...θέλει πάρα πολύ ψάξιμο… Πιστεύω πως ακόμα και να υπήρχαν φωτογραφίες και πάλι θα ήταν δύσκολο να αναγνωριστούν...σκεφτείτε οτι οι επιστήμονες τα αναγνωρίζουν με μεγάλη δυσκολία έχοντας μία μεγάλη συλλογή βρύων όπου η αναγνώριση ειδών γίνεται μόνο μέσω μικροσκοπίου κλπ κάνοντας και λάθη ...Αλεξ ετοιμάσου να ενώσουμε σελίδες.....και να πάρουμε μικροσκόπια….

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-10, 02:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά ρε παιδιά, δε χρειαζόταν να βγάλετε και τα μάτια σας! Εγώ για την πληρότητα του θέματος ρώτησα! Ευχαριστώ πολύ και τώρα όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει θα ξέρει!

Πάντως άμα είναι στην επόμενη ερώτησή μου να τρέξετε να αγοράσετε μικροσκόπιο και τη γιγάντια εγκυκλοπαίδεια των βρυόφυτων και ο Αντώνης να χάσει μισή μέρα και ο Αλέξανδρος άλλη μισή δεν ξαναρωτάω! Θα το ψάχνω μόνος μου και θα ρωτάω όταν πια θα είμαι έτοιμος να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-10, 08:18
Το avatar του χρήστη stelios_ant
stelios_ant Ο χρήστης stelios_ant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

πάντως μοιάζει με τις φωτο από το λινκ του aqua pura...

Τώρα επειδή ξέρω ότι δε θα ξεκινήσω το vivarium (για να είμαι ειληκρινής δε με ενθουσιάζουν τόσο, γούστα είναι αυτά) θα βάλω αγγελία να το χαρίσω.
Πιστεύω κάποιος να βρεθεί γιατί είμαι Χίο και θα υπάρχουν τα μεταφορικά...

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...
__________________
(280lt)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
bba - moss lucky13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 17-01-10 02:31
Java moss VS Java moss Chrismass tree DIMITRIS72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 27-02-09 15:23
Αναγνωριση moss Raven Αναγνωρίσεις φυτών 29 23-12-08 02:21
moss leonm Ιστοσελίδες στο Internet 0 23-10-06 14:25
java moss, Christmas Moss deMetrIs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-12-05 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05976 seconds with 14 queries