Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 27-04-12, 03:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλε και τις πετρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 28-04-12, 11:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Λες ε? Μαλλον θα το κανω λοιπον μολις αποφασισω το που θα βαλω τις μοςς και τη riccia που ειναι πανω τους. Nα τα πιασω στη ριζα λιγο δυσκολο μιας και δεν βγανει ειναι φεντουζαρισμενη. Εχεις καμια ιδεα? Να βαλω 1-2 ξυλα μικρα νεα και να τα δεσω πανω τους?
-------------------------
Μετρησα ph στο βαρελι και ειναι στο 6,3. Την αλλη φορα ειχα κανει αλλαγη 15 λιτρα με 6,8 αν δεν κανω λαθος και ειχε πεσει στο 7,3 το νερο του ενυδρειου. Δηλαδη 0,2 οσο ειναι και ανεκτο για τα ψαρια προς τα κατω. Τι να κανω τωρα με την αλλαγη? Αμα βαλω 15 λιτρα 6,3 ισως πεσει πιο πολυ απο το 7,3 της πρηγουμενης φορας και ειναι αποτομο για τα ψαρια. Βεβαια η εισαγωγη του θα γινει αργα αλλα και παλι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 28-04-12 στις 11:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 28-04-12, 13:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

βαλτο αργα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 28-04-12, 13:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οκ. Μετα απο ποση ωρα να μετρησω το ph του ενυδρειου?
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 28-04-12, 14:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα αμεσως μετα και μετα απο 2-3 ωρες να δεις αν θα εχει και διαφορα και ποση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 28-04-12, 15:23
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οκ και αν μπορεσω θα βγαλω και τις πετρες και θα δεσω τις μοςς που εχουν πανω σε ξυλα. Τη riccia μπορει και να την αφησω στην επιφανεια αν και φοβαμαι οτι θα μου γεμιζει κομματακια της στο ενυδρειο.
-------------------------
Μολις εκανα μετρηση αμμωνιας στο βαρελι με την τυρφη και εχω 1mg/l. Τι κανω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 28-04-12 στις 15:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 28-04-12, 16:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η riccia ετσι κι αλλιως και δεμενη καποια στιγμη θα ξεφευγε και θα σου γεμιζε το ενυδρειο.

Τοξικη αμμωνια στο βαρελι εχεις 0.0008ppm (ανυπαρκτη)
Αυτη η τιμη οταν πεσει στο ενυδρειο θα διαρεθει δια του 3.
Θα ανεβει ομως και λογω την πιο μεγαλης θερμοκρασια και τελικου πεχα στο ενυδρειο.
http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html
Μετρα ομως ετσι για παρατηρηση και ποσο θα δου δειξει μετα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 28-04-12, 16:10
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δηλαδη την κανω την αλλαγη κανονικα? Απο οτι ειδα αν το ph ειναι κατω του 7 ειναι αμμωνιο και οχι αμμωνια αυτο που μετραμε. Σωστα καταλαβα?

Η riccia οντως εχει αρχισει και παιρνει την ανηφορα...

Που μπορω να βρω πετονια ή κατι αλλο για να δεσω τα φυτα σε ξυλα μιας και δεν εχω πετονια?

Θερμοκρασια ενυδρειου 26 και νερου βαρελιου 26. Λιτρα που θα μπουν με αμμωνια 1mg/l θα ειναι 15 στα 45 και το ph τους 6,3 και το ph ενυδρειου 7,5. Προφανως απο εκει εβγαλες το ποσοστο?

Ριχνω καθολου prime για σιγουρια στο βαρελι? Βακτηρια θα ριξω μετα την αλλαγη balancer ενα καπακι.
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 28-04-12, 16:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη την κανω την αλλαγη κανονικα? Απο οτι ειδα αν το ph ειναι κατω του 7 ειναι αμμωνιο και οχι αμμωνια αυτο που μετραμε. Σωστα καταλαβα?

Η riccia οντως εχει αρχισει και παιρνει την ανηφορα...

Που μπορω να βρω πετονια ή κατι αλλο για να δεσω τα φυτα σε ξυλα μιας και δεν εχω πετονια?

Θερμοκρασια ενυδρειου 26 και νερου βαρελιου 26. Λιτρα που θα μπουν με αμμωνια 1mg/l θα ειναι 15 στα 45 και το ph τους 6,3 και το ph ενυδρειου 7,5. Προφανως απο εκει εβγαλες το ποσοστο?

Ριχνω καθολου prime για σιγουρια? Βακτηρια θα ριξω μετα την αλλαγη balancer ενα καπακι.
Ναι και ναι.

Κλασικο φυτο.

Απο ψιλικατζιδικα μεχρι πρακτικερ. Ή περνας και σου δινω εγω μαζι με τα φυλλα.

Την τοξικη αμμωνια την υπολογισα με 21C (και 6.3 pH) αφου τοσο περιπου εχει το νερο σε νορμαλ θερμοκρασια χωρου αυτην την περιοδο στην περιοχη μας.
Εσυ το ζεσταινεις ακομα?
Δεν χρειαζεται.
26 + 26 + 21 = 24.3C θα εχεις μετα την αλλαγη.
Δεν ειναι ασχημο.
Μoνο να μην ανεβει αποτομα παλι στους 26C.
(γιαυτο δεν βαζω πολλα βατ θερμαντηρα στο ενυδρειο μου και εχω παντα δυο. Το βαρυ χειμωνα βαζω και τον δευτερο που δεν φτανει ο ενας, και εχω και ασφαλεια)


Δεν χρειαζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 28-04-12, 18:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι, το ζεσταινω ακομα. Αν θυμασαι δροσερο σπιτι και καλοκαιρι 27,5 ανωτερο χωρις ανεμιστηρα στο ενυδρειο. Βαζω ανεμιστηρα καποιες ωρες για να μενει 25,5 - 26 το καλοκαιρι. Kαι εχω και στο 20λιτρο βαρελι εναν 25αρι που τον βαζω να το ζεσταινει μια μερα πριν την αλλαγη. Στο ενυδρειο λογο της διαφορας του ενυδρειου με του σπιτιου εχω στα 45 λιτρα 75αρι γιατι αλλιως μικροτερος δεν σβηνει ποτε. Εδω και τωρα αυτος ακομα και αυτη την εποχη αναβει - σβηνει αρκετα συχνα.

Θα δω σε κανα ψιλικατζιδικο αν εχει. Φυλλα? Εχεις baby?
-------------------------
Ph ενυδρειου μετα την αλλαγη 7.0 - 7,1.

Οι πετρες βγηκαν.

Το νερο κιτρινισε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 28-04-12 στις 18:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 28-04-12, 18:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι, το ζεσταινω ακομα. Αν θυμασαι δροσερο σπιτι και καλοκαιρι 27,5 ανωτερο χωρις ανεμιστηρα στο ενυδρειο. Βαζω ανεμιστηρα καποιες ωρες για να μενει 25,5 - 26 το καλοκαιρι. Kαι εχω και στο 20λιτρο βαρελι εναν 25αρι που τον βαζω να το ζεσταινει μια μερα πριν την αλλαγη. Στο ενυδρειο λογο της διαφορας του ενυδρειου με του σπιτιου εχω στα 45 λιτρα 75αρι γιατι αλλιως μικροτερος δεν σβηνει ποτε. Εδω και τωρα αυτος ακομα και αυτη την εποχη αναβει - σβηνει αρκετα συχνα.

Θα δω σε κανα ψιλικατζιδικο αν εχει. Φυλλα? Εχεις baby?
-------------------------
Ph ενυδρειου μετα την αλλαγη 7.0 - 7,1.

Οι πετρες βγηκαν.
ΟΚ.
Να πεις οτι με αλλαγη με νερο σε θερμοκρασια χωρου θα εκανες οικονομια στο ρευμα, δεν κανεις, γιατι θα καψει ο θερμαντηρας στο ενυδρειο για να φερει παλι τη θερμοκρασια στους 26C
Απωλειες ενεργειας θα εχεις μονο με τη θερμανση στο βαρελι, γιατι ειναι μικρη η δυναμη του θερμαντηρα και αργει να ζεστανει. Οσο ζεσταινει χανεται και θερμοκρασια.
Μια μερα ιδιως, ειναι πολυ μεγαλο διαστημα.
Υπολογισε και οτι μια μικρη πτωση της θερμοκρασιας πολλες φορες δημιουργει και διαφορα θετικα.
Τουλαχιστον λοιπο μη το ανεβαζεις στην προετοιμασια μεχρι 26C (πχ 23C φτανει, ετσι θα πεσει μονο 1 βαθμο στο ενυδρειο) και οχι για πολλες ωρες θερμανση. 4-5 με τον 25αρη στα 40 λιτρα φτανουν.

Ουτε ανεμιστηρα (τοι καλοκαιρι) μη βαζεις στο βαρελι, γιατι εχεις εξατμιση (και ανεβασμα τιμων tds GH).
Βαζε σε ενα μπουκαλι /πετονακι στην καταψυξη για λιγο (μη γινει παγος), και ξαχαριχνε το πισω οταν παγωσει.

Ναι baby τα πιο πολλα. Και small τα υπολοιπα.

----------------------------
Μετρα και σε λιγες ωρες και μετα αυριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 28-04-12, 19:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μετρησα αμμωνια στο ενυδρειο τωρα και εδειξε 0,5 mg/l. Eχω ριξει και βακτηρια μετα την αλλαγη και λιγο prime στο βαρελι πριν το βαλω στο ενυδρειο. (4-5 σταγονες).

Οκ, θα το κανω ετσι με τους θερμοστατες.
Στα 20 λιτρα (βαρελι) εννοεις αρκει 25αρης ε?

Στο βαρελι το καλοκαιρι δεν βαζω ανεμιστηρα, στο ενυδρειο ομως βαζω περιπου 3 ωρες συνολο ολη μερα, σπαστα με χρονοδιακοπτη να βαραει την επιφανεια.

Αυτο με το μπουκαλι στην καταψυξη δεν το πολυ καταλαβα. Να παιρνω νερο απο το ενυδρειο και να το κανω αυτο?

Α εχεις baby λοιπον. Θα εκτιμουσα κανα δυο να δουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 28-04-12, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοξικη αμμωνια στο βαρελι εχεις 0.0008ppm (ανυπαρκτη)
Αυτη η τιμη οταν πεσει στο ενυδρειο θα διαρεθει δια του 3.
Θα ανεβει ομως και λογω την πιο μεγαλης θερμοκρασια και τελικου πεχα στο ενυδρειο.
http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html
Μετρα ομως ετσι για παρατηρηση και ποσο θα δου δειξει μετα στο ενυδρειο.
Ανεβηκε οπως σου ειπα (αλλα παντα σε αμελητεα ποσοστητα, μεχρι 0.01pmm ΝΗ3 -ελευθερη τοξικη αμμωνια- ειναι ακινδυνη)
Παράθεση:
Μπορούμε (ανάλογα και με την ευαισθησία του κάθε ψαριού) να ορίσουμε μια γενική άποψη ότι:
Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.
Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.
Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.
Eισαι στο 0.004ppm NH3 (με 7.1 πεχα και 26 θερμοκρασια)
Eινα αμελητεα ποσοτητα.
Με το prime γινεται αμμωνιο. (αναλογα τη δοσολογια που αναγραφεται στις οδηγιες). Ενω εσυ συνεχιζεις και βρισκεις στις μετρησεις ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 ιδια (0.5ppm), στο ενυδρειο το 0.004 ειναι ακομα πιο μικρο.

Δεν αξιζει να ανησυχεις κατα την αποψη μου.
Φυσικα το καλυτερο θα ηταν να μη μετραγες καθολου ουτε αμμωνιο με την τυρφη. Αλλα τα ειχαμε πει τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα απο την αρχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 28-04-12, 19:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι οντως τα ειπαμε απο την αρχη. Τωρα που δεν θα ειναι νεα η τυρφη πιστευω δεν θα βγαλει τιποτα στην επομενη αλλαγη το αλλο σαββατο. Αφου μου λες να μην ανησυχω θα το κανω αλλα θα εχω και το νου μου καπως για σιγουρια. Να ριξω καμια σταγονα prime ακομα? Εριξα και λιγα nite out 2. Να ταισω σημερα?

Για να δουμε τωρα το ph χωρις τις πετρες...
Καποια αναταραξη εχω κλασσικα απο το φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 28-04-12, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, θα το κανω ετσι με τους θερμοστατες.
Στα 20 λιτρα (βαρελι) εννοεις αρκει 25αρης ε?

Στο βαρελι το καλοκαιρι δεν βαζω ανεμιστηρα, στο ενυδρειο ομως βαζω περιπου 3 ωρες συνολο ολη μερα, σπαστα με χρονοδιακοπτη να βαραει την επιφανεια.

Αυτο με το μπουκαλι στην καταψυξη δεν το πολυ καταλαβα. Να παιρνω νερο απο το ενυδρειο και να το κανω αυτο?

Α εχεις baby λοιπον. Θα εκτιμουσα κανα δυο να δουμε..
Ετσι δεν εγραψες? 25αρη δεν εχεις?
Φτανει.
Παράθεση:
Kαι εχω και στο 20λιτρο βαρελι εναν 25αρι που τον βαζω να το ζεσταινει μια μερα πριν την αλλαγη

ΟΚ νομιζα στο βαρελι βαζεις.
Και η ανοδος τη θερμοκρασιας δεν ειναι καλη (βασικα ειναι χειροτερη).

Οχι, απο το βαρελι θα παιρνεις γιατι λογικα θα ειναι αρκετα ψηλοτερη απο του ενυδρειου η θερμοκρασια του (αφιυ θα εχεις στο ενδυρειο ανεμοστηρα).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι οντως τα ειπαμε απο την αρχη. Τωρα που δεν θα ειναι νεα η τυρφη πιστευω δεν θα βγαλει τιποτα στην επομενη αλλαγη το αλλο σαββατο. Αφου μου λες να μην ανησυχω θα το κανω αλλα θα εχω και το νου μου καπως για σιγουρια. Να ριξω καμια σταγονα prime ακομα? Εριξα και λιγα nite out 2. Να ταισω σημερα?

Για να δουμε τωρα το ph χωρις τις πετρες...
Καποια αναταραξη εχω κλασσικα απο το φιλτρο.
Δεν θα βγαλει παλι.
Τσεκαρε και μονος σου.

Λεει στις οδηγιες, ποσο prime να ριξεις αναλογα την ποσοστητα αμμωνιας? http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html

Ταισε πιο μετα κανονικα, οχι υπερβολικα.

Και μετρα πιο αργα (και αυριο) αμμωνια και πεχα. Πιστευω θα δεις αλλαγες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-04-12 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 28-04-12, 20:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, δεν θα βγαλει αμμωνια την αλλη βδομαδα, ετσι λεω.

Θα ταισω. Ουτος ή αλλως λιγο ταιζω 3-4 φορες τη μερα.

Θα δω αν λεει ποσο prime πανω στο μπουκαλακι και απο το link που εβαλες.

Φυσικα θα μετρησω και μετα το ph καθως και αυριο αμμωνια και ph.

Aνεβαζω και βιντεο απο το πως εγινε. Πιστευω φαινεται το κιτρινο χρωμα.

Φαινετα και καπως η αναταραξη που εχω στο τελος και στην πραγματικοτητα ειναι πιο λιγη μιας και την ωρα που τραβαγα το βιντεο ειχα ανεβασμενη την ροη λιγο μιας και μετρησα αμμωνια. Το εχω κανονικα λιγο κατω απο τη μεση και οχι λιγο πανω που ειναι στο βιντεο.
-------------------------
Eδω και το βιντεο. Επιλεξτε 720p.

http://www.youtube.com/watch?v=sAnfQ...ature=youtu.be

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 28-04-12 στις 20:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 28-04-12, 20:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

καλη ειναι η ροη εκει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 29-04-12, 18:36
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Απλα το βαζω λιγο πιο κατω μιας και ειχαμε πει οτι τα κρεμαστα δεν χανουν ροη και αφου λεει 560λ/ω το φιλτρο μου, ετσι το βαζω λιγο κατω απο τη μεση μην το γυριζει υπερβολικες φορες το νερο ανα ωρα. Και τα βλεπω τα ψαρια να κοιμουνται απο την αλλη μερια που κοβει η ροη μεσα στο ενυδρειο και σκεφτομαι οτι πιο δυνατα η ροη ισως τα κουραζει.
-------------------------
Ph σημερα παραμενει στο 7,1-7,2 και αμμωνια στο 0.
-------------------------
Και ενα ακομα βιντεακι σημερινο.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 29-04-12 στις 18:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 29-04-12, 18:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στατηγε μου, το επιπλακι δεν σηκωνει πιο μεγαλο ενυδρειο?
(πχ αν βαλεις ενα ξυλο πανω του)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 29-04-12, 19:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Oτι θες σηκωνει.... Μπαουλαρα.

Αυτο με το ξυλο δεν καταλαβα..

Μηπως εννοεις για να σηκωσει ενα ενυδρειο με μεγαλυτερο μηκος ακομα απο αυτο του μπαουλου? Το μπαουλο ειναι γυρο στο 1 μετρο μηκος αν θυμαμαι καλα...μπορει και 80 ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 29-04-12, 19:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επειδη βλεπω μαλακο το υλικο του.
Ειπαν να εβαζες μια ταβλα ιδιο χρωμα. Δεν ειναι αναγκη να εξεχει, (και να βαλεις μακρυτερο ενυδρειο απο το μπαουλο).
Μπορει να μη σηκωνει το βαρος του.

Αντε να κολυμπησουν τα ψαρακια λιγο, που κανουν κυκλους γυρω απο τον εαυτο τους εκει μεσα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 29-04-12, 19:20
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν εχω στο μυαλο μου ακομα για κατι μεγαλυτερο.

Το υλικο ειναι ελαχιστα μαλακο επειδη ειναι δερμα, αλλα δεν βουλιαζει το ενυδρειο μεσα καθολου, ειναι απο κατω απο το δερμα ξυλο.
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 02-05-12, 12:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εκανα μετρησεις σημερα για Gh Kh και Ph να δουμε που βρισκομαστε. Το Ph απο 7,1 - 7,2 που μετρησα στο ενυδρειο μια μερα μετα την αλλαγη νερου, τωρα το βλεπω 7,2 - 7,3 και Gh 6 Kh 3. Καλα παμε λοιπον. Σιγα σιγα κατι γινεται. Gh στη βρυση εχω 10 και Κh 5.
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 05-05-12, 16:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εκανα σημερα αλλαγη με το νερο του βαρελιου να ειναι στο 6,8 (αλλαξα 15 και κατι λιτρα). Το ph του ενυδρειου ειχε παει μεσα σε αυτη τη βδομαδα αναμεσα στο 7,2 - 7,3 απο 7,1 - 7,2 που ηταν την πρωτη μερα μετα την προηγουμενη αλλαγη. Τωρα μετα την αλλαγη μετρησα και ειναι στο 7,1. Αλλαξα και καποια ποσοτητα τυρφης με νεα και ετσι οι ημερομινιες εχουν ως εξης:


8/4 --> 23g (αφαιρεθηκε στις 26/4)

12/4 --> 32g (αφαιρεθηκε στις 26/4)

18/4--> 32g (αφαιρεθηκε στις 5/5)

26/4--> 50g

5/5--> 33g

Απο οτι ειδα, η τυρφη εριξε το ph παλι, οχι τοσο δραστικα ομως (δηλαδη το εφτασε 6,8 ενω την αλλη φορα 6,5 μιας και ηταν πιο φρεσκια). Τωρα δεν εβγαλε αμμωνια και το χρωμα στο νερο δεν ηταν τοσο κιτρινο οσο την προηγουμενη φορα.

Την αλλη βδομαδα θα βγαλω τα 50g που ειναι απο τις 26/4 και θα βαλω νεα 50g.
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 29-06-12, 17:28
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Το ph μου, απο 7 - 7,1 που ηταν εχει παει 7,3 - 7,4 με τις αναπληρωσεις αν και οι αναπληρωσεις γινονται απο κουβα με φιλτρο μεσα που εχει τυρφη. Σε αυτη την αλλαγη ελεγα να το ριξω παρακατω και ετσι στο βαρελι που προετοιμαζεται με τυρφη, εβγαλα ολη την παλια (και αυτη που ηταν 7 μερες και την αλλη που ηταν 14 μερες, τα 2 καλτσακια δηλαδη) και εβαλα 100g τυρφης νεας. Το ph του βαρελιου μολις το μετρησα και ειναι πιο κατω απο 6. Την κανω κανονικα την αλλαγη? Βεβαια μολις εκανα και τεστ για αμμωνια στο βαρελι και εχει 1mg/l (ισως και ελαχιστα πιο σκουρο [αν και δεν νομιζω] δηλαδη 5mg ειναι η επομενη μετρηση ή 2mg γιατι εχει και τα 2 στο ιδιο χρωμα το αμεσως επομενο. Τεστ σερα). Τι κανω? Εριξα και 6 εξτρα σταγονες prime τωρα στο βαρελι περαν τις κανονικες που ειχα ριξει στην αρχη. Μετα την αλλαγη θα μπουν και βακτηρια. Την κανω κανονικα την αλλαγη με τοση διαφορα ph και 1μγ (ή παραπανω) αμμωνια?

Edit: Συμπληρωνω πως λεω να κανω αλλαγη και τα 20 λιτρα του βαρελιου, καθαρα ενυδρειου 45. Τα 15 λιτρα κανω περιπου 10-15 λεπτα να τα βαλω στο ενυδρειο με την αντλια αρα και τα 20 θα μπουν αργα.
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 29-06-12, 17:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αραιωσε το με βρυσης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 29-06-12, 18:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δηλαδη ετσι με παραπανω prime και παραπανω βακτηρια δεν γινεται ε? Απλα για να πεσει και το ph πιο πολυ, αλλα ειπαμε μεχρι 0,2 ειναι καλο να πεφτει και ισως με 6 σε 7,3 -7,4 20 στα 45 λιτρα να πεσει παραπανω ε?
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 29-06-12, 18:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεχρι 6.5 πεχα το νερο της αλλαγης (για 40%) ετσι ωστε να μη σου πεσει αποτομα αλλα και με το αραιωμα θα εχει λιγοτερη αμμωνια
Βακτηρια αστα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 29-06-12, 18:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Aμα δεν κανω και τα 20 λιτρα του βαρελιου αλλα τα 10 (15) λιτρα? Το ph στο τεστ για το βαρελι ήταν ακομα πιο κιτρινο απο οτι ειναι το χρωμα του 6 απλα πιο κατω απο 6 δεν μετραει..

Οταν λες τα βακτηρια να τα αφησω?

Αν το αραιωσω τελικα και δεν βρουμε αλλο δρομο, ποσα λιτρα βρυσης με πσα βαρελιου?
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 29-06-12, 18:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε ξερω γω 1/3 βρυσης και 2/3 τυρφης

Εννοω μη στηριζεσαι πια στα βακτηρια.
Πες οτι φαγανε την εξτρα αμμωνια, μετα που δεν θα εχουν φαι, θα ψοφησουν, θα βγαλουν καποια αμμωνια κι αυτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09209 seconds with 14 queries