Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-05, 23:56
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Mbuna ή Haps ? Ιδού η απορία.....

Καταρχάς ελπίζω να μην σας κουράζω με τις απορίες μου.Το εχω πάρει σοβαρά το όλο ζήτημα και θέλω να κάνω καλή "δουλειά".

Λοιπόν το ενυδρείο θα είναι 477 λίτρα (μικτά) 1.51χ51χ62 (MxBxY)

Παρόλη την μελέτη που εχω κάνει (πρέπει να εχω διαβάσει το 95% του forum) δεν εχω αποφασίσει αν θα βάλω m'bunas ή haps.Υπάρχουν ψάρια που μου αρέσουν και απο τις δυο κατηγορίες.

Δεδομένων των διαστάσεων του ενυδρείου ποιό είδος προτείνετε ώστε τα ψάρια να ζούν με άνεση ?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-05, 00:04
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

βασικα ειναι θεμα γουστου....
τι σου αρεσει ποιο πολυ απο τα δυο....
απλα αν βαλεις hapw θα σε περιορησει στο ογκο ψαριων που θα βαλεις , ενω με τα mbuna θα μπορεσεις να βαλεις περισοτερα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-05, 15:39
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Σε προηγουμενο post σου, σου ειχα πει οτι δεν ειναι αδυνατη η συνυπαρξη των δυο (mbuna και haps) στο ιδιο ενυδρειο, παραθετω την απαντηση που σου ειχα δωσει και τοτε...

Το ενυδρειο σου ετσι οπως το υπολογιζω θα εχει καθαρα γυρω στα 350-400 λιτρα νερου το πολυ, οποτε το φιλτρο που εχεις ναι μεν κανει αλλα ειναι οριακο δε Τα 2000 λιτ./ωρα που σου προτεινει ο Θοδωρης τα βρισκω υπερβολικα (οχι οτι θα σου κανουν κακο, καθε αλλο μαλιστα) αλλα καλυπτεσαι μια χαρα με ενα φιλτρο που θα φιλτραρει το νερο 3-4 φορες την ωρα, οποτε ενα φιλτρο με 1.400 εως 1.500 λιτρα την ωρα θα κανει τελεια δουλεια και θα σου δωσει και την δυνατοτητα να ψιλοστοκαρεις και λιγο παραπανω το ενυδρειο σου με εμψυχο υλικο πραγμα που συνιστατε ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με Αφρικανικες Κιχλιδες και ειδικοτερα mbuna προκειμενου να αποφυγουμε τους πολλους τσαμπουκαδες και να τους κρατησουμε σε υποφερτα επιπεδα για το συνολο των ψαριων Εγω δεν ειμαι καθετα αντιθετος στην συνυπαρξη mbuna και haps στο ιδο ενυδρειο, αρκει 1ον) να εχει προηγηθει καλη μελετη (υπαρχουν καποια σχετικα αρθρα στο Internet του Ad Konings αν ψαξεις λιγακι), 2ον) να εχουμε ενυδρειο απο 150 εκ. μηκος και πανω και 3ον) να γινει σωστη οριοθετηση των χωρων μεσα σε αυτο (δηλαδη χωρος με πετρες και πολλες κρυψωνες για τα mbuna και ανοιχτος χωρος πανω απο τον αμμωδη βυθο για τα haps) Προσεξε θα χρειαστει μελετη και μια μικρη ερευνα για το καθε ειδος που θα επιλεξεις να βαλεις στο ενυδρειο σου προκειμενου να εισαι σιγουρος για την συμβατοτητα των ειδων που θα επιλεξεις και να αποφυγης καθε πιθανοτητα υβριδισμου Αυτα τα λιγα και γενικα απο εμενα και εδω ειαμστε παλι αν χρειαστεις κατι ακομη πιο συγκεκριμενο Α και κατι τελευταιο... ο αριθμος των ψαριων που μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου εξαρταται και απο το αν θα βαλεια μονο mbuna ή μονο haps ή και τα δυο Καλη αρχη και θα δεις που τελικα τιποτα δεν ειναι δυσκολο


Αν αυτην τη φορα ρωτας κατι διαφορετικο που δεν εχω καταλαβει απλα γινε λιγο πιο συγκεκριμενος
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-05, 16:03
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Nαι την θυμάμαι την απάντηση και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες ξανά.Eχω αποφασίσει οτι θα βάλω το ενα απ' τα 2 είδη.

Να κάνω πιο ξεκάθαρα τα ερωτήματα.

Διαθεσιμότητα.Πιο εύκολα βρίσκεις haps ή mbunas ?
Πιο απο τα 2 είδη έχει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ?
Ποιό απο τα 2 είναι κατα μέσο ορο το ακριβότερο ?

Αν μου πείτε π.χ. οτι μακρυα απο το τάδε είδος γιατί είναι πανδύσκολο και δύσκολα επιβιώσιμο, ε τότε προφανώς να πάω στο άλλο.

Γενικότερα.Γιατί επιλέξατε για το ενυδρείο σας το είδος που επιλέξατε ?

Νομίζω οτι οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν να επιλέξω και εγώ.

Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-05, 00:28
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Nαι την θυμάμαι την απάντηση και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες ξανά.Eχω αποφασίσει οτι θα βάλω το ενα απ' τα 2 είδη.

Να κάνω πιο ξεκάθαρα τα ερωτήματα.

Διαθεσιμότητα.Πιο εύκολα βρίσκεις haps ή mbunas ?
Πιο απο τα 2 είδη έχει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ?
Ποιό απο τα 2 είναι κατα μέσο ορο το ακριβότερο ?

Αν μου πείτε π.χ. οτι μακρυα απο το τάδε είδος γιατί είναι πανδύσκολο και δύσκολα επιβιώσιμο, ε τότε προφανώς να πάω στο άλλο.

Γενικότερα.Γιατί επιλέξατε για το ενυδρείο σας το είδος που επιλέξατε ?

Νομίζω οτι οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν να επιλέξω και εγώ.

Ευχαριστώ πολύ.
beauty is in the eyes of the beholder
ταδε εφη ειναι υποκειμενικο το ποιο απο τα 2 ειδη εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον κτλ κτλ!
αυτο δε θα σου το πουμε εμεις αλλα θα το αποφασισεις μονος σου!
πηγες και σε τιμες! πιστευω κινουνται στα ιδια επιπεδα πανω κατω οι τιμες τους!
στο ερωτημα ποιο ειδος βρισκεις ποιο ευκολα . νομιζω οτι στην ελληνικη αγορα ειμαστε πληρεις απο malawi cichlids τοσο σε haps οσο και σε mbunas!
καλη τυχη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-05, 10:09
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Ωραία κάτι κάνουμε τώρα.

Οι συγκεκριμένες διαστάσεις του ενυδρείου επιτρέπουν σε haps (λόγω μεγαλύτερου μεγέθους) να ζούν ποιοτικά ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-05, 16:25
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

λοιπον για να σε βγαλω και εσενα αλλα και εμας απο τι δυσκολη θεση του να κανουμε υποθεσεις! πες μας απλα ποια haps θες να βαλεις
και οι aulonacares Haps ειναι και πολυ ομορφα και σε normal μεγεθη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-05, 20:19
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Λοιπόν μάλλον καταλήγω σε haps.Θα σας πω ποιά μ'αρέσουν και προτείνετε ενα συνδυασμό.

Καταρχάς αν εχω καταλάβει καλά (αλλά μπορεί και οχι), καλό είναι να μην βάζουμε συγγενικά είδη μαζί λόγω υβριδισμού.Δηλαδή Αν μου αρέσουν πέντε είδη Aulonocara θα πρέπει να επιλέξω ενα είδος απο αυτά ?

Πάμε στην λίστα.

Aulonocara baenschi
Aulonocara jacobfreibergi
Aulonocara masoni
Aulonocara saulosi
Aulonocara steveni
Aulonocara stuartgranti
Aulonocara stuartgranti (ngara flametail)

Copadichromis azureus
Copadichromis borleyi (namalenje)

Cyrtocara moori (αυτό είναι το ίδιο με το blue dolphin που εχω δει σε μαγαζιά ?)

Exochromis anagenys
Nimbrochromis livingstonii
Nimbrochromis polystigma
Nimbrochromis venustus

Protomelas spilonatus
Sciaenochromis fryeri

Αυτή είναι η λίστα.
Για πείτε γνώμες (είδος και πλήθος ψαριών)

Θυμίζω διαστάσεις ενυδρείου

151χ51χ62 (περίπου 400 λίτρα)

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-05, 00:30
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινα ξανα (οπως και παραπανω ποστ) διαβασμα για το καθε ειδος μεχρι να βρεις τα ψαρια που θα ταιριάζουν μεταξύ τους, που θα κανουν για το μέγεθος του ενυδρειου σου και φυσικα θα αρέσουν και σε εσένα.


Κυττα και αυτο. http://www.cichlidrecipe.com/cichlid...ashchartd.html
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-05, 07:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Cyrtocara moori (αυτό είναι το ίδιο με το blue dolphin που εχω δει σε μαγαζιά ?)
Da
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-05, 11:42
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Καταρχην τα μισα απο τα ψαρια της λιστας σου δυσκολα θα τα βρεις..

Παράθεση:
Καταρχάς αν εχω καταλάβει καλά (αλλά μπορεί και οχι), καλό είναι να μην βάζουμε συγγενικά είδη μαζί λόγω υβριδισμού.Δηλαδή Αν μου αρέσουν πέντε είδη Aulonocara θα πρέπει να επιλέξω ενα είδος απο αυτά ?
Ναι σωστα καταλαβες..Βαλε ενα ειδος aulonacara η ενα ειδος nimbochromis αμα θες να βαλεις ζευγαρια αλλιως μονο αρσενικα κατι που εγω δεν συμφωνω διοτι αμα ειναι ζευγαρι τα ψαρια εχουν διαφορετικη συμπεριφορα...Τωρα για τα copadichromis τα συγκεκριμενα δεν ξερω εαν υβριδιζουν αλλα απεφυγε το καλου κακου..
Οσο για τον αριθμο των ψαριων εαν σκεφτεις οτι τα nimbochromis γινονται κοντα στα 25 εκατοστα εγω πιστευω πως 10 ψαρια ειναι αρκετα ισως και υπερβολικα..Ενας συνδιασμος κατα την δικη μου κριση θα ηταν 3 fossorochromis rostratus 1m+2f 2 Cyrtocara moori pair 2 protomelas pair και 2 nimbochromis polystigma pair..προσπαθησε τα ψαρια που θα βαλεις να εχουν σχετικα το ιδιο μεγεθος.. και διαβασε βιβλια και sites στο internet.
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05087 seconds with 12 queries