Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-03-15, 18:37   #1
Σχεδιασμός και φίλτρανση (100 λίτρα)
 
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra
Member
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος 24-03-15, 18:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ύστερα απο αναθεώρηση των πάλιων σχεδίων για το μελλοντικό ενυδρείο μου αποφάσισα να αλάξω λίγο τα σχέδια (ας ελπίσω προς το καλήτερο). Οπότε, σαν καλή μελλοντική ενυδρειοιδιοκτήτρια είπα να σας συμβουλευτώ για ακόμα μια φόρα γιατι κατα πάσα πιθανότητα δεν ξέρω τι κάνω.

Αρχικά ορίστε τα σχέδια:


1. Η βασική ιδέα...



2. Tο σχέδιο σε "σωστές" (όσο γίνεται διαστάσεις)



Και ο χώρος που θα τοποθετηθεί:



.................................................. .................................................. .

Ας ξεκινήσω με την γενική ιδέα γιατι τα σχέδια ειναι ακαταλαβίστικα και κατα πάσα πιθανότητα δεν κατάλαβε κανείς τίποτα! Η ιδέα λοιπόν είναι οτι αντί το φίλτρο να είναι κάτω απο το ενυδρείο όπως στα περισσότερα ενυδρεία θα είναι δίπλα (βλ. ορθ. στα αριστερά).

Αρχικά σκέφτηκα να μεταφέρεται νερό με σύστημα υπερχείλισης απο το ενυδρείο στο φίλτρο δλδ στο ορθογώνιο αριστερα. Εκεί θα υπάρχει βιολογικό υλικό και διάφορα άλλα απαραίτητα μεσα σε δικτάκια (κάλτσες νομίζω λέγοντε)

Το πρόβλημα εδώ είναι οτι δέν ξέρω πως θα κάνω το νερό να περνάει απο όλα τα υλικά ώστε να καθαρίζετε σωστά και πώς θα το κάνω να γυρίζει ξανά πίσω στο ενυδρείο.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το αν είναι δινατόν να μπούν ροδάκια στην κατασκευή (αν και μάλλον δύσκολο το κόβο)

Αυτα τα ολίγα..ελπίζω να βρεθει μια ακρη.
Εμφανίσεις: 1964
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-15, 20:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παλιά και δοκιμασμένη ιδέα (έχω 2-3 ενυδρεία με τέτοιο τύπο φίλτρου).
Πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο

αντί για υπερχείλιση στο πρώτο διαμέρισμα έχω χαμηλά 2 τρύπες στρογγυλές που έχουν σίτα για νεροχύτη

στο τελευταίο διαμέρισμα (υπάρχουν 4) είναι ένας κυκλοφορητής και με σωλήνα επιστρέφει το νερό στο κυρίως ενυδρείο.
Δες κι άλλο σχέδιο


Έχεις κάποια εμπειρία στις κατασκευές? Αν όχι καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο μαγαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-15, 21:07
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Απ'ότι κατάλαβα δε θέλεις εξωτερικό φίλτρο. Θα μπορούσες να πας και σε κάτι τέτοιο: https://www.eheim.com/en_GB/products...rs/liberty-200 (αφού θα είναι μικρό το ενυδρείο) για να κερδίσεις και χώρο. Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις μέσα;
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-15, 22:51
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Το χω με τοις κατασκευές γενικά αλλα δεν ρισκάρω το δωμάτιό μου να μετατραπεί σε πισίνα..

Αρα δηλαδή έχουμε και λέμε χωρίζω το "κουτί" στα τρία και το κάνω να μίαζει με την φωτογραφία (οχι εγω δλδ ο ενυδρειο πόλης..είπαμε δεν θέλουμε δωμάτιο πισίνα..) So far so good..
Απο θόρυβο πως πάει; Nα υποθέσω δεν πρέπει να κάνει πολύ θόρυβο..
Kαι κατι ακομα αν είναι διαφανές λογικά θα φαίνεται, μπορώ να κάνω κατι να το καλύψω;


Απο ψάρια σκεφτομαι να βάλω ενα ζευγάρι λίγο μεγαλούτσικα (θα μ άρεσε να έχουν και μία ενδιαφέρουσα προσωπικότητα) οτι έχετε να μου προτείνετε ευπρόσδεκτο..Aλιος κανα κοπαδάκι ζωοτόκα...


Και μια τελευταία ερώτηση εδω και κάτι μήνες βλέπω ενα κανάλι στο ΥουΤube που φτιάχνει τέτοιου τύπου ενυδρεία. Eιναι εφικτό να γίνει κάτι παρόμοιο και με το δικό μου?

Ένα απο τα αγαπημένα μου:

https://www.youtube.com/watch?v=COsbWPtDEI0
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-15, 09:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Το "κουτί" στα δικά μου είναι χωρισμένο στα τέσσερα. Στόχος είναι να "αναγκάζεται" το νερό να περνάει απ' όλα τα υλικά αλλά και να χωράει χέρι στο κάθε διαμέρισμα ώστε να μπορείς να επεμβαίνεις. Στο πρώτο έχω τον θερμοστάτη και ακολουθούν (στο 2ο το νερό μπαίνει από πάνω) ενυδρειακό βαμβάκι, σφουγγάρι ψιλότρυπο, σφουγγάρι χοντρότρυπο, βιολογικό υλικό (siporax, substrat pro, ελαφρόπετρα), σφουγγάρι, κυκλοφορητής.
Από θόρυβο λογικά πράγματα (ίσα να ακούγεται η ανατάραξη στην επιφάνεια).
Για να το καλύψεις μια εύκολη λύση είναι ένα σκούρο φύλλο πλέξι με τις αντίστοιχες τρύπες που μπορείς να προσαρμόσεις.
Δες εδώ ένα δικό μου με πράσινο πλέξι http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...19&postcount=1

Για ψάρια έχεις αρκετές επιλογές αλλά μη βιάζεσαι να ακούσεις προτάσεις.

Αν έχεις μεράκι μπορείς να φτιάξεις και κάτι όπως αυτό που βλέπεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρανση σε 60λιτρο! Malawi Lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 13-10-12 09:09
Rio 125 και φίλτρανση! gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 09-11-08 14:38
Σχεδιασμός Mini reef από αρχάριο chrome Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 03-08-08 07:44
Φίλτρανση και δίσκοι skippergr Δίσκοι 16 26-05-07 09:48
Φίλτρανση σε δισκοενυδρείο Theokyr Δίσκοι 16 25-08-05 14:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04180 seconds with 15 queries