Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-09, 14:56
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Γέννα

Καλησπέρα σε όλους,

Τα θέματα που έχω είναι δύο:

1) Πριν δύο μήνες είχα γέννα Labidochromis και τώρα τα 20 μικρά ψαράκια είναι 1,5 - 2cm σε μέγεθος.
Αφού δεν χώραγαν άνετα πλέον στο διχτάκι (γεννήστρα) όπου γεννήθηκαν - το οποίο βρισκόταν μέσα στο βασικό μου ενυδρείο- βρήκα ένα παλιό ενυδρείο 50 λίτρων με μικρό φίλτρο της sera (χωρίς βιολογικό φιλτράρισμα) και αφού μετάγγισα νερό από το βασικό ενυδρείο μου, θεωρώντας ότι το στρωμένο νερό μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα, έβαλα τα 20 ψαράκια μέσα αμέσως. Δύο ημέρες αργότερα πρόσεξα ότι το νερό είχε θολώσει. Το μέτρησα και βρήκα ότι ήταν τελείως άστρωτο. Έβγαλα τα ψαράκια και τα έβαλα πίσω στο διχτάκι που ήταν και πάλι μέσα στο βασικό ενυδρείο. Τώρα περιμένω να στρωθεί το νερό πριν τα μετακινήσω πάλι στο 50ρι.

Τι έκανα λάθος? Γιατί θέλει πάλι στρώσιμο? Λόγω έλλειψης βιολογικού φίλτρου?

2) Τα ψαράκια της πρώτης γέννας όπως είπα είναι 1,5cm - 2cm σε μέγεθος. Έλα όμως που και άλλο ψαράκι περιμένει να γεννήσει...και όπως το βλέπω μέχρι το επόμενο Σάββατο τα νέα ψαράκια θα βγουν. Μπορώ να τα βάλω μέσα στο ίδιο διχτάκι ή θα τα φάνε τα μεγαλύτερα?

Ευχαριστώ,


Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-04-09, 15:01
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Η βιολογία δεν βρίσκεται στο νερό φίλε μου αλλά στο φίλτρο, όταν λέμε στρώσιμο ενυδρείου στην ουσία εννοούμε στρώσιμο φίλτρου
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-09, 15:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βαζοντας νερο απο το παλιο ενυδρειο στο καινουριο δε καταφερες τιποτα...
το στρωσιμο θα μπορουσε να γινει με μπολι που ειναι υλικα ή "βρωμια" απο τα υλικα του στρωμενου σου φιλτρου...
κανε μια αναζητηση για μπολι...

να σου ζησουν τα μικρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-09, 15:07
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ωραία τα κατάφερα.....

τώρα χωρίς βιολογικό φιλτράρισμα θα φιάξει η βιολογία του ενυδρείου ή τσάμπα περιμένω?

και υπάρχει τρόπος να επισπεύσω το στρώσιμο χρησιμοποιόντας κάτι από το βασικό μου ενυδρείο?

ευχαριστώ
-------------------------
νομίζω ότι έλαβα την απάντηση καθώς δακτυλογραφούσα. Ευχαριστώ.
-------------------------
χρειάζομαι όμως και βιολογικό υλικό στο μικρό φιλτράκι? θα στρώσει αν δεν υπάρχει βιολογικό φιλτράρισμα?

και ξέρει κανείς να μου πει για το δεύτερο ερώτημα?

ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CostasD : 22-04-09 στις 15:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-09, 15:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα χωρίς βιολογικό φιλτράρισμα θα φιάξει η βιολογία του ενυδρείου ή τσάμπα περιμένω? τι υλικα εχει μεσα το φιλτρακι??
και υπάρχει τρόπος να επισπεύσω το στρώσιμο χρησιμοποιόντας κάτι από το βασικό μου ενυδρείο? με μπολι απο το βασικο σου..
πες μας τι υλικο εχει το φιλτρακι σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-04-09, 15:35
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ειναι το sera fil 60 και έχει μόνο σφουγγάρι και άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-09, 15:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το σφουγγαρι ειναι ΚΑΙ βιολογικο υλικο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-04-09, 15:40
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

άρα αν περιμένω θα στρώσει.

Να είσαι καλά για την βοήθεια.

Μήπως ξέρεις για το δεύτερο ερώτημα μου? Δύο μηνών ψαράκια 1,5-2cm θα φάνε τα νεογέννητα η είναι οκ να τα βάλω μαζί?

labido ειναι όλα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-09, 15:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εδω θα περιμενεις τους κιχλιδαδες να σου απαντησουν....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-04-09, 15:44
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

οκ, ευχαριστώ για όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-09, 16:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
άρα αν περιμένω θα στρώσει.

Να είσαι καλά για την βοήθεια.

Μήπως ξέρεις για το δεύτερο ερώτημα μου? Δύο μηνών ψαράκια 1,5-2cm θα φάνε τα νεογέννητα η είναι οκ να τα βάλω μαζί?

labido ειναι όλα
Καλά, πόσα λίτρα είναι το μεγάλο σου ενυδρείο και πόσα ψάρια έχεις μέσα?

¶νθρακα γιατί? Αφαιρείς τον άνθρακα, αγοράζεις μακαρόνι και το τοποθετείς στη θέση του.

Παίρνεις το σφουγγάρι που βρίσκεται στο φίτρο του μεγάλου ενυδρείου, το σφύγγεις λίγο πάνω στο σφουγγάρι του φίλτρου του 50αριού. Το ζουμί που θα αποβάλει θα επισπεύσει την βιολογία του νέου γιατί το ζουμί αυτό περιέχει βιολογία.

Δεν έχει σχέση αν ανοίκουν στο ίδιο είδος. Υπάρχει έντονα η περίπτωση καννιβαλλισμού. Απόφυγε να βάλεις τον νέο γόνο με τα μεγαλύτερα, γιατί υπάρχει ναι το ενδεχόμενο να τα φάνε. ¶σε τα για δύο εβδομάδες στο δικτάκι τους ώστε να αναπτυχθούν λιγάκι και μετά θα είναι ευκολότερα τα πράγματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-04-09, 08:42
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές Βασίλη.

Το "μεγάλο" είναι 200 λίτρα και έχει 9 ψαράκια. Τρέχει από τον Δεκέμβριο και μέχρι τώρα είχα ήδη 2 γέννες ( + αυτήν που περιμένω τώρα!!!!) και όλα αυτά από μία μόνο θηλυκιά. Στην πρώτη, κανένα ψαράκι από τα 10 που γεννήθηκαν δεν επέζησε αλλά τα κράταγε για 30+ ημέρες (πρωτάρα και η μάνα και εγώ ). Στην δεύτερη όλα επέζησαν (και τα 20 ).

Τώρα δεν ξέρω πόσα θα κάνει.... ελπίζω όχι πολλά γιατί δεν βρίσκω που να τα δώσω πια...

¶νθρακα είχε μέσα το μικρό φιλτράκι όταν το αγόρασα. Αν δεν κάνω λάθος αφαιρεί την αμμωνία ή κάτι παρόμοιο και είναι χρήσιμο στο στρώσιμο. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου όμως και θα βάλω μακαρόνι. Να πάρω λίγο από το "μεγάλο" ενυδρείο?

Και για τα νεογνά απ' ότι βλέπω από αυτά που λές, πρέπει να βάλω και δεύτερο διχτάκι-γεννήστρα διότι το 50ριν είναι ακόμη άστρωτο.

Και πρέπει να μιλήσω στον αρσενικό για την αντισύλληψη διότι μας έχει βάλει σε μπελάδες....
-------------------------
άλλο ένα ερώτημα:

πόσο πρέπει να μεγαλώσουν τα μικρά Labido, πριν τα βάλω στο βασικό ενυδρείο μαζί με τα ενήλικα? Τώρα είναι 1,5 - 2 εκατοστά (δύο μηνών).

Στο βασικό ενυδρείο έχω 3 Labido, 1 Socolofi, 2 Melanochrimis Exasperatus (μάλλον), και 1 Scianochromis Fryeri.

ευχαριστώ για τις πολύτιμές συμβουλές όλων σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CostasD : 23-04-09 στις 08:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-04-09, 12:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστώ για τις συμβουλές Βασίλη.

Το "μεγάλο" είναι 200 λίτρα και έχει 9 ψαράκια. Τρέχει από τον Δεκέμβριο και μέχρι τώρα είχα ήδη 2 γέννες ( + αυτήν που περιμένω τώρα!!!!) και όλα αυτά από μία μόνο θηλυκιά. Στην πρώτη, κανένα ψαράκι από τα 10 που γεννήθηκαν δεν επέζησε αλλά τα κράταγε για 30+ ημέρες (πρωτάρα και η μάνα και εγώ ). Στην δεύτερη όλα επέζησαν (και τα 20 ).

Τώρα δεν ξέρω πόσα θα κάνει.... ελπίζω όχι πολλά γιατί δεν βρίσκω που να τα δώσω πια...

¶νθρακα είχε μέσα το μικρό φιλτράκι όταν το αγόρασα. Αν δεν κάνω λάθος αφαιρεί την αμμωνία ή κάτι παρόμοιο και είναι χρήσιμο στο στρώσιμο. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου όμως και θα βάλω μακαρόνι. Να πάρω λίγο από το "μεγάλο" ενυδρείο?

Και για τα νεογνά απ' ότι βλέπω από αυτά που λές, πρέπει να βάλω και δεύτερο διχτάκι-γεννήστρα διότι το 50ριν είναι ακόμη άστρωτο.

Και πρέπει να μιλήσω στον αρσενικό για την αντισύλληψη διότι μας έχει βάλει σε μπελάδες....
-------------------------
άλλο ένα ερώτημα:

πόσο πρέπει να μεγαλώσουν τα μικρά Labido, πριν τα βάλω στο βασικό ενυδρείο μαζί με τα ενήλικα? Τώρα είναι 1,5 - 2 εκατοστά (δύο μηνών).

Στο βασικό ενυδρείο έχω 3 Labido, 1 Socolofi, 2 Melanochrimis Exasperatus (μάλλον), και 1 Scianochromis Fryeri.

ευχαριστώ για τις πολύτιμές συμβουλές όλων σας.
Πίστεψέ με, τα labidochromis είναι οι πιο ευκολοπούλητες αφρικάνες. ¶ρα, αφού σου έτυχε να έχεις μια παραγωγική μάνα, σε συμβουλεύω να χαίρεσαι γιατί αυτόν τον καιρό ζείς παρά την άγνοιά σου την καλύτερη στιγμή ενός επιτυχιμένου ακουαρίστα. Αυτό είναι το ζητούμενο στο τέλος της ημέρας.

Όταν λες άνθρακας τί εννοείς? Πώς είναι? περίγραψε το.
Επίσης, αν ο άνθρακας από μόνος του απορροφούσε την αμμωνία, τότε τί θα θέλαμε βιολογίες, φίλτρα και στρωσήματα? Θα ρίχναμε λίγο άνθρακα στο ενυδρείο και θα τελειώναμε μια για πάντα με δαύτην. Ο άνθρακας έχει την ιδιότητα να απορροφά τα οποιαδήποτε φάρμακα που τοποθετούμε στο νερό σε περίπτωση κάποιας ασθένειας στα ψάρια. Τώρα πια, ο άνθρακας σου έχει γίνει απλά εστία βακτηριδίων.

Από 3.5-4εκ. είναι έτοιμα τα ψαράκια σου να τα τοποθετήσεις στο μεγάλο ενυδρείο. Παράλληλα όμως να προσέξεις να το κάνεις το βράδυ με κλειστό φως ενυδρείου ώστε να έχουν το χρόνο να ανταπεξέλθουν στο νέο τους περιβάλλον κοντά στους ενήλικες.

Επίσης, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι τα Labidochromis και τα Socolofi συνηθίζουν να ιβριδίζουν, κάτι που δεν το θέλεις. Πρόσεξέ το.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-04-09, 13:34
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

το φιλτράκι που πήρα γράφει ότι περιέχει Filter Foam και Sera super carbon active filter carbon.

To carbon είναι μέσα σε μικρό σακουλάκι (φαντάσου κάτι σαν αυτα του τσαγιού) ώστε να περνάει το νερό απο μέσα του (και φυσικά ειναι μαύρο). Το φιλτράκι το έχω βάλει μέσα στο 50ρι εδώ και 10 ημέρες που το έστησα άρα μάλλον ειναι ακόμη ενεργός. Αν λες ότι δεν βοηθάει σε κάτι, να το βγάλω και να βάλω το μακαρόνι που προτείνεις.

Πριν στήσω το 50ρι τα είχα όλα τα νεογέννητα σε διχτάκι στο παλιό ενυδρείο - δηλαδή εκει που τα έχω και τώρα περιμένοντας να στρωθεί το 50ρι.

Τα ψαράκια δεν τα πουλάω, τα χαρίζω, και όποιος θέλει ευχαρίστως θα του δώσω όσα θέλει φτάνει να με πείσει ότι 1) δεν θα τα πουλήσει ο ίδιος και 2) ότι ξέρει έχει κάποια σχετική εμπειρία ώστε να επιζήσουν.

Για τον ιβριδισμο σε ευχαριστώ που μου το λές διότι δεν το γνώριζα (όπως πολλά δεν γνωρίζω...). Νόμιζα ότι μόνο ψάρια ίδιου χρώματος/εμφάνισης ιβριδίζουν.

Το socolofi (αρσενικό μάλλον) είναι μόνο του χωρίς ταίρι και σκεφτόμουν κάτι να κάνω για αυτό. ¶σε που είναι το πιό "άγριο" και έχει σε αποκλειστική χρήση την βραχώδη μεριά του ενυδρείου (δεν τολμάει κανεις να πλησιάσει).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-04-09, 18:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Προχωράς όπως σου έχω πει. Αφαιρείς το δικτάκι με τον ¶νθρακα και τον αντικαθιστάς με μακαρόνι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-04-09, 19:09
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

ρε συ ποσο μακαρονι να χωρεσει σε ενα μικρο φακελακι(σαν απο τσαι)καλητερα ας το αφησει οπως ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-04-09, 08:39
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Μπράβο CostasD για τις γέννες σου!!!

Θα σου πρότινα να βγάλεις το socolofi από το ενυδρείο για να αποφύγεις προβλήμματα...

Κάποιες γέννες μπορείς να τις αφίσεις να γίνουν μέσα στο ενυδρείο σου. Αρκεί να έχεις κριψόνες για τα μικρά και όλο κάποια θα επιζήσουν. Έχει άλλο γούστο να βλέπεις τα μωρά σε ενυδρείο με μεγάλα ψάρια.

Στο 50άρι δύσκολα θα γίνουν και τα 20 ψαράκια 3-4 εκ. Μετά το δεύτερο μήνα μπορείς να μεταφέρεις σταδιακά κάποια στο μεγάλο σου ενυδρείο. Ένα κόλπο είναι να γίνει βράδυ... ρίχνεις τροφή στη μια μεριά του ενυδρείου για να μαζευτούν τα μεγάλα ψάρια και από την άλλη ρίχνεις τους "νέους" για να προλάβουν να κρυφτούν. Μετά από λίγο κλέισε τα φώτα.

Μην ξεχνάς στο 50αρι σου στρωμένο ή μη να κάνεις αλλαγές νερού τακτικά κατά 50% κάθε 2-3 μέρες... γιατί δες αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16769

για τον ίδιο λόγο το pH μην το κρατάς πολύ πάνω από 7,8.

Καλή επιτυχία
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-04-09, 09:05
Το avatar του χρήστη geoaki
geoaki Ο χρήστης geoaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη- Πλαγιαρι
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

αν γεμισης απο πολλα λαμπιδοχρωμακια, δεχομαι οσα θελεις...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-04-09, 13:07
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Νομίζω θα αφήσω λίγο ακόμη τα ήδη δύο μηνών ψαράκια στο διχτάκι και σιγά θα τα ρίξω στο μεγάλο όπως λέει και ο φίλος lingistis.

Να δώ τι θα γίνει και με την τωρινή γέννα.... Αν και έχω κρυψώνες αρκετές, δεν νομίζω να την αφήσω να γεννήσει μέσα στο μεγάλο ενυδρείο γιατί δεν θα ήθελα να φαγωθούν τα ψαράκια. Ίσως στην φύση έτσι να γίνεται αλλά αφού τους στερώ την ελευθερία τουλάχιστον νομίζω ότι οφείλω να τα προστατεύσω...(ώστε να δικαιολογώ τον εαυτό μου ότι τους προσφέρω περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης σαν αντιστάθμισμα...)

Όσο για το socolofi είναι πανέμορφος και θα ήθελα να τον κρατήσω, αλλά και πάλι θα ακολουθήσω αυτό που λες.


Φίλε geoaki τα ψαράκια που έχω τώρα τα έχω ήδη τάξει να τα δώσω μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμη. Αυτά της νέας γέννας είναι όλα δικά σου αν τα θέλεις. (πες μου λίγο για το ενυδρείο σου και πόσο καιρό ασχολείσαι)

Φιλικά

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-04-09, 16:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχωράς όπως σου έχω πει. Αφαιρείς το δικτάκι με τον ¶νθρακα και τον αντικαθιστάς με μακαρόνι.
Συνήθως υπάρχει περισσότερος χώρος στο φίλτρο και για τοποθέτηση μακαρονι. ¶ς ελέγξει ο φίλος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-04-09, 17:19
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

εγω θα σου προτινα να κοψεις λιγο το σφουγγαρι και να αυξησεις το χωρο για μακαρονι ακομα και 20 μακαρονακια να βαλεις μεσα μπορεις να κρατησεις λιγο περισσοτερη βιολογια απο οτι μονο σφουγγαρι αυτο βεβαια ισχυει μονο στο μικρο σου ενυδρειο το 50αρι
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-09, 12:49
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

και πάλι ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Εντομεταξύ το Σάββατο είχα και την γέννα που περίμενα , 15 νέα ψαράκια αρχικά αλλά δυστυχώς μόνο 10 έζησαν . Δεν ξέρω τον λόγο που τα 5 δεν τα κατάφεραν. Η χημεία και η θερμοκρασία του νερού είναι πολύ καλή. Ίσως να μην το είχε η τύχη τους, τι να πω....

Τώρα τα έχω όλα σε διχτάκια περιμένοντας το 50ρι να στρώσει (βελτιώνεται όσο περνάει ο καιρός πάντως και η αμωνία πέφτει σιγά σιγά) ώστε να μεταφέρω αυτά που είναι ήδη δύο μηνών.

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-05-09, 14:33
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

το απίστευτο έγινε. Το τριήμερο έλειπα από το σπίτι και όταν επέστρεψα Κυριακή βράδυ είδα ένα ενήλικο ψάρι να έχει πηδήξει μέσα στο διχτάκι με τα 10 νεογέννητα και να τα έχει φάει όλα...... Και βέβαια έμεινε "φυλακισμένο" εκεί διότι δεν μπορούσε να ξαναβγεί.

Όταν το βρήκα το σκεφτόμουν αν πρέπει να το ελευθερώσω ή να το δώσω στις γάτες....αλλά δεν το έκανα (τελευταία του ευκαιρία)

Το πάνω μέρος απο το διχτάκι ήταν τουλάχιστον 5 εκατοστά πάνω απο την επιφάνεια του νερού.

τι να πω.........

Φυσικά όσο έλειπα τους είχα βάλει αυτόματη ταΐστρα που έριχνε δύο φορές την ημέρα (πρωί - απόγευμα) φαγητό....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα :-) lion Γατόψαρα Ν. Αμερικής 96 04-12-09 23:55
1η γέννα... sidirchris Ζωοτόκα 12 03-07-08 10:06
γέννα STAYROS18 Malawi 3 24-09-07 21:04
Γέννα αγγελόψαρων. skourkou ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-07-07 23:33
Άλλη μια γέννα... Fonamstel Ζωοτόκα 10 22-06-04 14:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07738 seconds with 13 queries