Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-09-11, 20:35  
Γεια χαρά, νέος με απώλειες.
 
Το avatar του χρήστη billxl
billxl
Junior Member
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος 08-09-11, 20:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρετώ τα μέλη αυτού του ιστότοπου. Είμαι νέος στο χόμπυ (εδώ και 1,5 μήνα), έχω ένα μικρό ενυδρείο των 50 λίτρων κομπλέ (με το μηχανισμό, τα φίλτρα, θερμαντήρα κλπ).

Αφού έστρωσα το ενυδρείο μου για 2 εβδομάδες έβαλα μέσα 5 χαριτωμένα tetra balloon, ένα μονομάχο φυσικά και 8 γαριδάκια. Όλα πήγαιναν μέλι γάλα την πρώτη εβδομάδα, όταν αποφάσισα να βάλω και κάτι άλλο. Πήρα από το ίδιο μαγαζί και 4 tetra serpae. Μεγάλο λάθος, αν και ο ειδικός δεν μου είπε τίποτε. Τα ψαράκια αυτά είναι αρκετά ζωηρά και ρίχνουν που και που δαγκωνιές στα άλλα (κυρίως μεταξύ τους όμως). Αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστούν οι γαρίδες μέσα στο διακοσμητικό ναυάγιο και να αγχωθούν τα υπόλοιπα ψάρια (ο μονομάχος κρυβώταν σε γωνίες και σκιερά μέρη) και να ανέβει δραματικά η αμμωνία. Αποτέλεσμα, μέσα σε μια μέρα ένα νεκρό balloon και δυστυχώς ο πανέμορφος μονομάχος μου. Με αρκετά νεύρα απομάκρινα τα serpae, τα οποία κατέληξαν στην αποχέτευση (δεν είχα που να τα βάλω) και τώρα να περιμένω να στρώσουν τα βακτήρια και να φύγει η αμμωνία.

Είναι σίγουρο ότι θα ξαναβάλω μονομάχο, εσείς όμως τι άλλο φιλήσηχο ωραίο ψαράκι θα προτείνατε;
Εμφανίσεις: 4259
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 11-09-11, 19:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε,χωρις ναμαι και κανενας εξπερ εδω μεσα,νομιζω οτι στη φαση που εισαι αυτη τη στιγμη ο μονος τροπος για να γινει σωστα και να μην εχεις απωλειες ειναι με μπολιασμα.εγω αυτο θα εκανα.οπως και εκανα δηλδη οταν ξεκινησα,κιεγω ειχα βιαστει να βαλω ψαρια,λιγο και το πετσοπ που μου τα ειπε οπως ηθελε...

σωθηκα με το μπολι.οχι εγω δηλαδη,τα ψαρια σωθηκανε
στη θεση σου αυτο θα εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-09-11, 20:01
Το avatar του χρήστη billxl
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Να και δύο εικόνες από το ενυδρειάκι μου.





Να τολμήσω να ρωτήσω για Bio Spira;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-09-11, 20:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το bio spira αν δεν κανω λαθος ειναι για θαλασσινο.δεν νομιζω να κανει για γλυκο νερο.γενικως αυτα τα σκευασματα δεν κανουν και πολλα πραγματα.καποια μπορει να βοηθησουνε,αλλα μην περιμενεις τρελλα πραγματα απτη μια μερα στην αλλη.
αυτο μονο με μπολι.
περιμενε να ακουσεις και καμια αλλη γνωμη ομως.

αυτο που μπορεις να κανεις αμεσα ειναι να βαλεις μερικα αληθινα ευκολα φυτακια μεσα.τα ψαρακια θα το εκτιμησουνε δεοντως
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-09-11, 22:46
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Δεν ξέρω πιο σκεύασμα χρησιμοποιείς , μια εμπειρία που είχα έκανε δουλειά πάντως ακολουθόντας τις οδηγίες χρήσης του.
Και εγώ θα σου προτείνω να βάλεις μια αγγελία για μπόλι και αν όλα πάνε καλά θα έχεις στρωμένο φίλτρο μέσα σε λίγες ώρες.
Αν πάλι σου είναι δύσκολο ή δεν μπορείς/θέλεις ακολούθησε τις οδηγίες χρήσης των βακτηρίων που έχεις.
Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις οτι αν δεν μπολιάσεις το φίλτρο η διαδικασία στρωσίματος θα διαρκέσει κανα μήνα και θα είναι επίφοβος για τα ζωντανά σου.
Τώρα αν πάλι έβαζες τα ζουμιά απο την 1η μέρα σύμφωνα με τις οδηγίες και παρ'όλα αυτά είχες απώλειες κάτι δεν κάνεις/πάει καλά και το μπόλι είναι μονόδρομος για να ελαχιστοποιήσεις τις απώλειές σου.

Γενικά το στρώσιμο με ζωντανά είναι δύσκολο , αλλα αφού βούτηξες θα κολυμπήσεις
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απώλειες από τιγράκια με finrot Xlapatsas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 08-04-11 07:47
Ξαφνικές Απώλειες :( persival Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 01-11-09 23:00
Απώλειες A. Cacatuoides LYKAVN Γλυκό νερό - Γενικά 18 11-11-06 15:48
Απώλειες Ψαριών GeorgeMak Ζωοτόκα 24 05-10-05 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03738 seconds with 15 queries