Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-04, 18:26
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή Τελικα ποιος απαντα σε μια ερώτηση?

Είμαι σε αυτο το φορουμ για αρκετό καιρο.
Ξεκίνησα έχοντας κάνει αρκετές μ******ες που οφείλονταν στην
αγνοια που είχα (και ακόμα εχω) σε αρκετά θέματα.

Τελικά απαντάμε σε οποιασδήποτε ερώτηση χωρις να ξέρουμε τι μας γίνεται????

Δίνουμε συμβουλες σε όλες και για όλα??????΄

Θέλω να διαβάσω την γνώμη σας.

ΥΓ αν νομιζει ο adm τοτε να διαγράψει το μύνημα.
  #2  
Παλιά 11-06-04, 19:06
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

οχι βέβαια,
μόνο όταν είμαστε σίγουροι για κάτι απαντάμε,
ή τελος πάντων δηλώνουμε την παρατήρηση μας με επιφυλάξεις τις οποίες εκφράζουμε καθαρά.....

Βέβαια και αυτός που ρωτάει πρέπει να είναι λίγο προσεκτικός.
π.χ. όταν βλέπει έναν άνθρωπο να του απαντάει επι παντώς επιστητού, όταν πριν ένα μήνα έκανε ερωτήσεις για το πως να στήσει το ενυδρείο του τότε προφανώς κάτι δεν πάει καλά....
__________________
We must save the planet or find another one soon !
  #3  
Παλιά 14-06-04, 12:36
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Fighterfish.

Εάν κάποιος πει ότι το ψάρι μου από χθες δεν τρώει, έχει το ένα μάτι κλειστό και κάνει κωλοτούμπες, μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις για το τί συμβαίνει, δεδομένου ότι δεν μπορείς να "εξετάσεις" την κατάσταση αυτοπροσώπως.

Συμφωνώ επίσης ότι δεν πρέπει να δίνονται γνώμες από όλους και για όλα. Εγώ για παράδειγμα από θαλασσινό έχω μαύρα μεσάνυχτα και εάν πρότεινα σε κάποιον πως να στήσει ένα reef θα ήταν αυτοκτονία.

Εδώ ακριβώς έγκειται και ο ρόλος των Administrators καθώς και των πιο έμπειρων μελών. Τώρα εάν χρειάζεται πτυχίο Marine Biology για να δώσεις μια συμβουλή που νομίζεις ότι είναι σωστή, τότε δε θα έπρεπε κανείς να απαντά σε ερωτήσεις (ή όποιος όντως είναι βιολόγος, κτηνίατρος κτλ κτλ).

Τώρα όσον αφορά το γεγονός ότι απαντά κάποιος που έτρεξε για πρώτη φορά ενυδρείο πριν από ένα μήνα, αυτό για μένα δεν είναι κριτήριο. Παράδειγμα: Κάποιος μπορεί να έτρεξε το ενυδρείο του για πρώτη φορά πριν από ένα μήνα αλλά μπορεί να έχει ρίξει τόσο διάβασμα, να έχει ψάξει τόσο στο Internet όσο και αλλού που μπορεί να έχει αποκτήσει περισσότερες γνώσεις από κάποιον που έχει 1 ενυδρείο εδώ και 10 χρόνια και το μόνο που κάνει είναι να βάζει αντιχλώριο στις αλλαγές νερού που κάνει κάθε 15νθήμερο.

Συγνώμη για το μακροσκελές του μυνήματος.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #4  
Παλιά 14-06-04, 14:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τώρα όσον αφορά το γεγονός ότι απαντά κάποιος που έτρεξε για πρώτη φορά ενυδρείο πριν από ένα μήνα, αυτό για μένα δεν είναι κριτήριο.
Τουλαχιστον απο την εμπειρια του συγκεκριμενου board στα 4 χρονια λειτουργιας του, αυτο ειναι κριτηριο. Μηδενος εξαιρουμενου.
  #5  
Παλιά 14-06-04, 17:22
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μηδενος εξαιρουμενου.
Δηλ. θέλεις να πεις ότι εάν άνοιγα ένα καινούργιο account όπου θα παρουσίαζα ένα ενυδρείο με καταπληκτικές φωτογραφίες, και έλεγα ότι τρέχω ενυδρεία τα τελευταία 20 χρόνια, θα είχα διαφορετική αντιμετώπιση από το Board?

Μήπως, λέω μήπως, δε θα πρέπει να μένουμε στις ταμπέλες αλλά να ανδιαφερόμαστε για την ουσία αυτή καθε αυτή?

Εξάλλου, απ'όσο έχω καταλάβει δεν λείπουν και οι συγκρούσεις ανάμεσα σε "έμπειρα" μέλη (xyrixthys για όσους θυμούνται...).


Να συμπληρώσω ότι δε θέλω με κανένα τρόπο να ξεκινήσω μια ένταση, απλώς μια εγκυκλοπαιδική συζήτηση στα πλαίσια του αρχικού ερωτήματος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #6  
Παλιά 14-06-04, 17:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fillipos
Δηλ. θέλεις να πεις ότι εάν άνοιγα ένα καινούργιο account όπου θα παρουσίαζα ένα ενυδρείο με καταπληκτικές φωτογραφίες, και έλεγα ότι τρέχω ενυδρεία τα τελευταία 20 χρόνια, θα είχα διαφορετική αντιμετώπιση από το Board?
Δεν είσαι ο πρώτος που το σκεφτηκε.... αλλα...

Μην αγχου και το αναβατόριο αργα ή γρηγορα θα φαινόταν .

Ο Νοών νοήτω...



Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
  #7  
Παλιά 14-06-04, 17:52
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Αλέξανδρε,
Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί θα το έχουν σκεφτεί...
ΙΜΟ η λογική του Τόλη "μηδενός εξαιρουμένου" είναι λάθος.

Αλλιώς το Board θα έπρεπε νε λειτουργεί με έναν τρόπο όπου οι νέοι χρήστες θα μπορούσαν μόνο να υποβάλλουν ερωτήματα χωρίς να έχουν δικαίωμα να απαντούν. Οπότε, σε αυτήν την περίπτωση τίθεται το θέμα του πως μετράς την "αξία" του κάθε χρήστη. Από αυτά που λέει, από αυτά που κάνει, από την όλη στάση του κτλ κτλ κτλ. Εξάλλου τότε δε θα έπρεπε νε λέγεται Board αλλά "Βήμα Προσωπικής Φιλοδοξίας" ή τέλος πάντων κάπως έτσι.

Προσωπικά πιστεύω ότι το Board αυτή τη στιγμή λειτουργεί σωστά. Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που δεν είναι σίγουροι για κάτι αλλά θα το γράφουν (συμπεριλαμβανομένου του υπογράφοντα). Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι αυτή η διαδικασία είναι που επιτρέπει σε μερικούς να αναπτυχθούν, να μάθουν και να αισθανθούν πραγματικά μέλη ενός συλλόγου και όχι απλώς επισκέπτες.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #8  
Παλιά 14-06-04, 20:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλ. θέλεις να πεις ότι εάν άνοιγα ένα καινούργιο account όπου θα παρουσίαζα ένα ενυδρείο με καταπληκτικές φωτογραφίες, και έλεγα ότι τρέχω ενυδρεία τα τελευταία 20 χρόνια, θα είχα διαφορετική αντιμετώπιση από το Board?
Ποιος μιλησε για αντιμετωπιση απο το board? Το θεμα ειναι πως αντιμετωπιζουν οι αρχαριοι, αυτους οι οποιοι τους απαντουν σε βασικα ερωτηματα. Οι περισσοτεροι δεν βλεπουν καν ουτε ποσα posts εχει ο απαντων, ουτε τι αλλο εχει γραψει. Λενε, εχω αυτο το προβλημα, και ακολουθουν την πρωτη απαντηση που θα τους ερθει. Γιαυτο θελει πολυ προσοχη στο τι λεμε.

Παράθεση:
Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που δεν είναι σίγουροι για κάτι αλλά θα το γράφουν (συμπεριλαμβανομένου του υπογράφοντα). Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι αυτή η διαδικασία είναι που επιτρέπει σε μερικούς να αναπτυχθούν, να μάθουν και να αισθανθούν πραγματικά μέλη ενός συλλόγου και όχι απλώς επισκέπτες.
Οχι. Το να γραφεις κατι για το οποιο δεν εισαι σιγουρος, χωρις και καν να διευκρινιζεις οτι δεν εισαι σιγουρος, μπορει να εχει καταστρεπτικα αποτελεσματα στον καινουργιο που θα ακολουθησει μια λαθος συμβουλη.
Και δεν εχουμε σταματησει να το επαναλαμβανουμε συνεχως - το "βιαζομαι να απαντησω" δεν οδηγει πουθενα. Η διαδικασια συμμετοχης και αποκτησης σχεσεων μεταξυ των μελων του Board, και του Συλλογου, βασιζεται σε άλλα πραγματα κι οχι στον αριθμο των posts.
  #9  
Παλιά 14-06-04, 20:35
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Μα εγώ Τόλη μου δε μιλάω για τον αριθμό των posts (και ούτε με ενδιαφέρει)... Και όταν μιλάω για αντιμετώπιση από το Board δεν εννοώ το Δ.Σ. του Board (προς Θεού) αλλά τους συμμετέχοντες (όλους)...

Παράθεση:
Η διαδικασια συμμετοχης και αποκτησης σχεσεων μεταξυ των μελων του Board, και του Συλλογου, βασιζεται σε άλλα πραγματα κι οχι στον αριθμο των posts.
Αυτό βέβαια είναι κάτι που θα πρέπει να το σχολιάσω, αφού ο πρωταρχικός σκοπός αυτού του Forum δεν είναι τα κολλητηλίκια και οι χαβαλέδες αλλά η προώθηση του hobby του aquarium. (Τονίζω το "πρωταρχικός" γιατί βεβαίως οι διαπροσωπικές σχέσεις είναι επιθυμητές και αναπόφευκτες, αρκεί βέβαια να μην αποτρέπουν κάποιους από το να λειτουργήσουν αμερόληπτα).

Παράθεση:
Οχι. Το να γραφεις κατι για το οποιο δεν εισαι σιγουρος, χωρις και καν να διευκρινιζεις οτι δεν εισαι σιγουρος, μπορει να εχει καταστρεπτικα αποτελεσματα στον καινουργιο που θα ακολουθησει μια λαθος συμβουλη.
Και δεν εχουμε σταματησει να το επαναλαμβανουμε συνεχως - το "βιαζομαι να απαντησω" δεν οδηγει πουθενα
Σε αυτό δεν μπορώ να σου αντιτάξω επιχειρήματα. Δέχομαι ότι αυτός που θα απαντήσει και δεν είναι 100% σίγουρος (που για μένα κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος, ούτε ακόμα εσύ με την εμπειρία σου) θα πρέπει να το αναφέρει.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #10  
Παλιά 14-06-04, 21:08
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Καταρχήν θέλετε να ξανά υπάρξουν <<τίτλοι>> εμπειρίας ,γνώσης όπως υπήρχαν παλιότερα ; Το πώς θα μπαίνουν αυτοί οι <<τίτλοι>> είναι άλλο θέμα προς συζήτηση αλλά ας ξεκινήσουμε από κάπου γιατί άμα το πιάσουμε όλο θα πάει μακριά η βαλίτσα .
Νομίζεται ότι ένα προφίλ με στοιχεία για την εμπειρία του καθενός θα βοηθούσε ;
Προσωπικά το όλο ζήτημα δεν με αγχώνει τόσο πολύ όσο η μη συμμετοχή από κάποιο μέλος που είναι συγκριτικά περισσότεροι από τους ειδήμονες.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
  #11  
Παλιά 14-06-04, 21:16
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα να μην φαίνεται ο αριθμός των δημοσιεύσεων για να μην έχουμε απαντήσεις του τύπου συμφωνώ, , ΟΚ, κτλ κτλ που πληθωρίζουν το Board μόνο και μόνο για να έχω (και καλά) 2,000 posts...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #12  
Παλιά 15-06-04, 01:09
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΚΑΤΣΕ μισο λεπτο για να καταλαβω.......
δηλαδη στο δικο μου προφιλ που φαινεται οτι εχω 500 τοσα ποστ,, και αλλα 1000 που υπηρχαν στην προηγουμενη διευθηνση του board και που δεν φαινονται εδω γιατι με την μεταφορα μπηκαν τα ποστ μου στα << υπομνηματα>> οπως γνωριζουν οι παλαιοτεροι εδω μεσα δεν αξιζουν τιποτα?????
το οτι απο το ξεκινημα του board ειμουνα παρον και εβαγα τοσες ωρες εδω μεσα να απανταω δεν λεει τιποτα???

βλεπεις λοιπον οτι φτανουμε σε ατοπιμα.........
  #13  
Παλιά 15-06-04, 01:15
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξάλλου, απ'όσο έχω καταλάβει δεν λείπουν και οι συγκρούσεις ανάμεσα σε "έμπειρα" μέλη (xyrixthys για όσους θυμούνται...).
Παράθεση:
Μην αγχου και το αναβατόριο αργα ή γρηγορα θα φαινόταν .

Ο Νοών νοήτω...
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΧΙ ΒΡΩΜΟΛΟΓΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


  #14  
Παλιά 15-06-04, 10:56
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Μάνθο,

Αξίζουν και πολύ μάλιστα.... Δεν καταλαβαίνεις όμως ότι αυτό είναι ένα κίνητρο για μερικούς για να το παίζουν και καλά? Εγώ αυτό λέω, ότι αυτή η πρακτική του απαντάω σε όλα και σε όλους, άσχετα από το εάν γνωρίζω κάτι ή όχι μόνο και μόνο για να έχω 1,000 posts, κάνει κακό στο Board.
Προσωπικά εκεί εντοπίζω την πηγή του "Κακού" που υπέδειξε με το θέμα που έθεσε αρχικά ο pokou.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #15  
Παλιά 15-06-04, 13:03
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Μάνθο,

Αξίζουν και πολύ μάλιστα.... Δεν καταλαβαίνεις όμως ότι αυτό είναι ένα κίνητρο για μερικούς για να το παίζουν και καλά? Εγώ αυτό λέω, ότι αυτή η πρακτική του απαντάω σε όλα και σε όλους, άσχετα από το εάν γνωρίζω κάτι ή όχι μόνο και μόνο για να έχω 1,000 posts, κάνει κακό στο Board.
Προσωπικά εκεί εντοπίζω την πηγή του "Κακού" που υπέδειξε με το θέμα που έθεσε αρχικά ο pokou.
Φιλλιπε τα σχολια σου σε σχεση με την λειτουργεια του board ειναι πολυ προχειρα και δυστηχως μακρυα απο την πραγματικοτητα. Δεν θα ασχοληθω με παραθεσεις κτλ. Θα πω μονο 5 πραγματα που δεν συμφωνω και εαν θελεις τα δεχεσαι. Δεν μπορεις να εχεις τις ιδιες γνωσεις με ενα παιδι που εχει ενυδρειο η ενυδρεια για 5 χρονια ενω εσυ εχεις για 1 μηνα. Δεν γινεται οτι και εαν εχεις διαβασει.

Ειναι σαν να λες πως επειδη επαιζα πολυ COLIN MC RAY οταν θα μπω σε ενα Subaru impreza η αντε σε ενα EVO 7 θα ειμαι το ιδιο εαν οχι και ποιο γρηγορος απο εναν που εχει και το σκιζει φυσικα για 5 χρονια. Ε ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!! Να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες. Αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη.Εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα ειναι τοσο λιγες που απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα.

Εαν νομιζεις πως πρεπει να λαβουμε την εξαιρεση για κανονα τοτε θα παμε σε ενα χαος οπου ο καθε ενας μας θα λεει οτι θελει και στο τελος μονο κακο θα κανει στο χομπι και οχι καλο. Θες να λες την γνωμη σου στο θαλλασινο π.χ.?? Χωσε χρημα και αγορασε τα βιβλια που εχουμε παρει, δωσε ακομα παραπανω για το ενυδρειο , τον εξοπλισμο κτλ. δωσε τις πολυτιμες ωρες σου για στησιμο , διαβασμα, ψαξιμο , πειραματισμο. Και τοτε ναι , να εισαι σε θεση να μιλας...

Αλλα εγω εχω "στησει" φιλους, γκομενα αλλα και δουλεια για να ανταπεξελθω καποιες φορες και να λεω πως ξερω τι κανω!! Και οχι γιατι δεν εχω φιλους και εχω απειρο χρονο....αλλα γιατι αποτελει ενα κομματι που αγαπαμε και ενδιαφερομαστε.

Επισης βρισκω παρα πολυ εγωιστικο επειδη εισαι στην αρχη να λες τωρα πως πρεπει ολοι ισοι, αλλα ετσι οπως το βλεπω οταν οντως θα εχεις την πειρα....σε βλεπω ζορικο με τους "νεους" οπως λες. Για να μην ελθουμε στην αναρχια λοιπον υπαρχουν καποιοι κανονες που πρεπει να ακουμε για το κοινο καλο του board , οποτε οποιος δεν συμφωνει, απλα μπορει να φυγει, δεν τον κραταμε.

Και επειδη εχω μπει και σε αλλα board ανα το ελληνικο ιντερνετ, σε πληροφορω πως εως τωρα ακριβως και επειδη εχει αυτους τους κανονες ειναι μακραν καλυτερο απο τα αλλα που εχω την εμπειρια και ειδα. Δειλα δειλα παει στο σωστο δρομο. Γιατι? Γιατι εχει αυτους τους κανονες που βαζει η κοινη λογικη βρε αδελφε...

Τωρα εαν νομιζεις πως εχεις ακομα δικιο για ολα οσα λες , τοτε μαλλον εισαι ανεπιδεκτος μαθησεως. Πιστευω ομως πως θα καταλαβεις και θα δεις ποιο ειναι το κοινο δικιο για ολους...Αλλιως δεν ξαναασχολουμε. Απλα και σταρατα. Η σειρα σου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #16  
Παλιά 15-06-04, 13:22
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Καλά ρε συ Discos,

Τη γνώμη μου είπα, μη βαράς... Αυτή είναι η άποψή μου και η δική σου είναι κατανοητή και απολύτως σεβαστή (το π.χ. με τον Colin McRay έδωσε ρέστα ).

Τώρα για το εάν είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως αυτό δε θα το σχολιάσω.

Παράθεση:
Προσωπικά πιστεύω ότι το Board αυτή τη στιγμή λειτουργεί σωστά.
Εάν διάβασες τα προηγούμενά μου posts θα είδες ότι το αναφέρω ξεκάθαρα (και συμφωνώ μαζί σου 100%) ότι το GAB είναι μακράν το καλύτερο ελληνικό site για ενυδρεία. Εξάλλου, αυτός είναι και ο λόγος που είμαστε όλοι εδώ προσπαθώντας να το κάνουμε ακόμα καλύτερο !!!

Παράθεση:
Επισης βρισκω παρα πολυ εγωιστικο επειδη εισαι στην αρχη να λες τωρα πως πρεπει ολοι ισοι, αλλα ετσι οπως το βλεπω οταν οντως θα εχεις την πειρα....σε βλεπω ζορικο με τους "νεους" οπως λες.
Δεν είπα ότι θα πρέπει να είμαστε ίσοι και δε γίνεται να είμαστε ίσοι. Πως μπορώ να συγκριθώ εγώ με ένα χρόνο στο hobby με μερικούς εδώ μέσα που έχουν περάσει δεκαετίες (!!!) πάνω από ένα ενυδρείο?
Τώρα οι εικασίες που κάνεις για την μελλοντική συμπεριφορά μου (?) δε νομίζω να είναι σχετικές με το θέμα μας.

Είμαστε όλοι στην ίδια μεριά. Εχουμε την ίδια αγάπη για το hobby και ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι όπως εσύ, ο Τόλης, ο Θοδωρής, ο Γιάννης και τόσοι άλλοι, με μεγάλη εμπειρία και χρόνια στο "άθλημα" που βοηθούν και διορθώνουν εμάς τους νεότερους στο χώρο.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #17  
Παλιά 15-06-04, 13:59
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Εγώ αυτό λέω, ότι αυτή η πρακτική του απαντάω σε όλα και σε όλους, άσχετα από το εάν γνωρίζω κάτι ή όχι μόνο και μόνο για να έχω 1,000 posts, κάνει κακό στο Board.
Προσωπικά εκεί εντοπίζω την πηγή του "Κακού" που υπέδειξε με το θέμα που έθεσε αρχικά ο pokou.
Τοτε γιατι το κανεις ρε συ Φιλλιπε;
Εχεις ενα ενυδρειο... μπραβο σου μεγεια σου και χαρα σου.
Βεβαια θελει λιγο στρωσιμο ακομα για να αναδυκτει όπως το είδα στο site σου αλλα φαινεται να πηγαίνει καλα...

Θα σου κανω μια ερωτηση....
Τι ξερεις απο κιχλιδες;
Πώς απαντας στον Φιλλιπα πχ που έχει ένα πολύ συγκεκριμενο προβλημα με το ψαρι του;
Και πως βγηκε η διαγνωση ότι το ψαρι κατι έχει;
Και οτι δεν πρεπει να φαεί πχ αρακα...
Σκεφτηκε κανεις ότι μπορει να είνια προβλημα συμπεριφορας;

Προσωπικα εγω απο κιχλιδες Αφρικής δεν γνωρίζω...
Ειχα όμως και έχω Νοτιου Αμερικής εδω και 9 χρόνια (δισκους, σκαλαρια, κριμπ , ραμιρεζι κλπ) και με αναπαραγωγές...
Νομιζεις ότι θα ήμουν ποιο καταλληλος να απαντησω στον Φιλλιπα;;;
Εγω προσωπικα πιστευω όχι....
Και αυτο γιατι δεν γνωρίζω την τυφλα μου απο Αφρικης...
Και έτσι θα αφησω άτομα όπως ο Στεφανός , ο Τόλης, ο Γαυρος και αλλους γνωστους πωρομενους που σίγουρα ξερουν παραπανω απο μενα γιατα συγκεκριμενα ψαρια να απαντησουν...
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα διαβάσω τις απαντησεις τους για να μαθω...
Αλλα σιγουρα δεν θελω να έχω στην συνηδηση μου , την πιθανότητα να παθουν κατι τα ψαρια ενω χομπιστα μονο και μονο επιδει εδωσα μια συμβουλη που μπορει να ενιωθα ότι ήταν σωστη αλλα που πιθανα να μην ισχύει για αυτό το είδος...
Σε γενικα θεματα (πχ στρωσιμο) μπορει να απαντησω αλλα και παλι με επιφυλαξη έαν οι παραμετροι ιεναι για ένα είδος νερου που δεν γνωρίζω...
Και σιγουρα για αρώστειες δεν θα γραψω τιποτα παρα μονο έαν ειμαι 500% σιγουρος για αυτό που λέω...

Αλλα δεν θα δείς να απαντάω πουθενα στο φορουμ σε θεματα που δεν γνωρίζω ή που δεν γνωρίζω καλα...
Ακομα και στο θαλλασσινο που υποτήθεται οτι ξερω πρωτα θα κοιταξω να διασταυρώσω τα λεγομενα μου με 3 ανθρωπους και 5 βιβλια και μετα θα μιλήσω...

Και για να μπορώ να το κανω αυτο, έχω σπαταλήσει κατα ορισμένους 19 χρονία απο την ζωή μου, εχω ριξει το απιστευτο διαβασμα (η αμαζον ακομα μου στελνει δώρακια για τις αγορες που έχω κανει , πλεον ανω του 1.500,000 δραχμων ) , Εχω βγαλει τα ματια μου στις οθόνες , δεν υπάρχει σώστο web site που να μην το έχω κανει rip για offline , με έχει βαρέσει άπειρες φορες το ρευμα μεσα στα νερα , τσακώνομαι μονίμως με την γυναικα μου ("παλι πανω στίς Αλλες παςςς;;;;") , ο Αποστολος στον Ωκεανο μου έχει κανει βώμο και αναβει καθε μερα καντηλια μπροστα του (αφου του πληρώνω ουσιαστικα τις πανες και τα γαλατα του παιδιου του) και αλλα πολλα που αν τα γράψουμε εδω θα νομίζεις οτι τα λεμε μονο και μονο για να σε τρομαξουμε... (να μην μηλησω για ΔΕΗ).

Ναι θεωρω ότι έχω το δικαιώμα να πω την γνωμη μου...
Και καλως ή κακώς πιστευω ότι η δικια μου γνωμη εχει μεγαλυτερη βαρύτητα απο την δικια σου...
Και αυτο απλα γιατι σε αυτο το χομπι μετραει η εμπειρια...

Χαρακτηριστικη περιπτωση με σενα είνια ο φιλος μου ο ΑΦΡΙΚΑΝΟΦΙΛΟΣ....
Οταν προτομπήκε απιστευτα πορωμενος πριν απο 1 χρονο στο φορουμ έγραφε και αυτος όπου μπορουσε και έδινε την γνώμη του ασχετως αν τους την ζητάγανε ή όχι...
Ξαφνικα είδε όμως ότι οταν του λενε "κανε βρε παιδι μου αυτο και όχι εκεινο και δεν θα χάσεις " ατομα σαν τον Γαυρο (αφου τα βρήκαν στα ποδοσφαιρικα) του , ηρεμησε και αρχισε να ακουει αντι να γραφει (εκτος βεβαία απο το θεμα που το ενδιαφερε αμεσα) .
Σε πληροφορω ότι τωρα εαν κανω Αφρική και μου πει κατι ο Αφρικανοφιλος θα τον ακουσω και θα ακολουθησω την συμβουλη του... Ασχετώς αν εγω ασχολουμαι 19 χρονια και αυτος 1.5 (βεβαια θα ρώτησω και τον Γαυρο για να τον τσεκαρω χεχεχεχε) γιατι απλα εγω δεν έχω την εμπειρια στο συγκεκριμενο είδος ψαριών.
Και φυσικα δεν θα με δεις να γραφω τίποτα στο φορουμ των Μαου Μαου ασχετα αν το διαβαζω ανελειπως..

Καλος ο ενθουσιασμος και μπραβο σου, και εγω μαζι σου είμαι ....
Αλλα επιδει εδω μπαινουμε για να παρουμε σωστες πληροφοριες για να μπορέσουμε να κάνουμε το χομπι μας καλυτερο και φυσικα ποιο ανετη την ζωή των φιλοξενουμενων μας , πρεπει ο καθενας μας να επικεντρωθει σε αυτο που ξερει να κανει καλα.
Και το να γραφουμε μονο και μονο για να φανουμε ειναι μάλλον ατοπο...
Και μην μου πεις οτι δεν το κάνεις γιατι που απλα αν καποιος ψάξει όλα τα μηνηματα που έχεις βαλει μεσω του προφίλ σου θα σου καταρίψει το επιχηρημα αμεσως...


Εδω είμαι αν θες να το συζητήσουμε και με πουμου και με καποια συνάντηση (μπορεις παντα να έλθεις στις συναντήσεις του συλλόγου)


Φιλικα
Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
  #18  
Παλιά 15-06-04, 14:00
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χμμμ βλεπω οτι προλαβες και απαντησες φιλλιπε οσο έγραφα....
__________________
Το τσιράκι
  #19  
Παλιά 15-06-04, 14:13
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Αλέξανδρε,

Εάν διαβάσεις το πμ που έστειλα στον συνονόματο θα δεις ότι του προτείνω να βάλει το post τις Κιχλίδες για να τον βοηθήσουν οι γνώστες του αντικειμένου.

Διάβασε σε παρακαλώ το post μου σε παρακαλώ και βάλε με παράθεση που πρότεινα κάτι στο Φίλιππο.
Παράθεση:
Πώς απαντας στον Φιλλιπα πχ που έχει ένα πολύ συγκεκριμενο προβλημα με το ψαρι του;
Και πως βγηκε η διαγνωση ότι το ψαρι κατι έχει;
Και οτι δεν πρεπει να φαεί πχ αρακα...
Σκεφτηκε κανεις ότι μπορει να είνια προβλημα συμπεριφορας;
Εγώ σε προκαλώ να μου πεις πώς εγώ απάντησα στο Φίλιππο.
Εγώ σε προκαλώ να μου πεις πότε έκανα διαγνωση στο ψάρι του Φίλιππου.
Δεν είπα ότι δεν πρέπει να φάει αρακά, απλώς είπα ότι ο αρακάς δεν είναι μια θεραπεία που πρέπει να προτείνουμε αμέσως (όπως έκανε ο Wodan).
Ανέφερα πρώτος το θέμα σπηλιές-κρυψώνες γιατί μπορεί όπως λες να είναι θέμα συμπεριφοράς.

Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν πρότεινα κάτι άσχετο. Εάν ναι, σε προκαλώ να μου το αποδείξεις.

Η τελευταία εβδομάδα με έχει κουράσει. Επειδή έγινε μια παρεξήγηση με ένα μέλος του Board, αντιμετωπίζω μια συμπεριφορά που πιστεύω ότι είναι άδικη (πόσο μάλλον από εσένα που είσαι και co-administrator). Εάν θέλετε να αποχωρήσω από το Board επειδή τσακώθηκα με κάποιον, απλά ζητήστε το. Αυτό το είπα και σε σένα και στον Τόλη σε pm. Εγώ θα το κάνω.

Υ.Γ. 1: Μη σβήσεις σε παρακαλώ το topic μου αυτή τη φορά.
Υ.Γ. 2: Το Φίλιππος γράφεται με ένα λ και 2 π.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #20  
Παλιά 15-06-04, 14:45
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Εάν διαβάσεις το πμ που έστειλα στον συνονόματο θα δεις ότι του προτείνω να βάλει το post τις Κιχλίδες για να τον βοηθήσουν οι γνώστες του αντικειμένου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Διάβασε σε παρακαλώ το post μου σε παρακαλώ και βάλε με παράθεση που πρότεινα κάτι στο Φίλιππο.
Εγώ σε προκαλώ να μου πεις πώς εγώ απάντησα στο Φίλιππο.
Εγώ σε προκαλώ να μου πεις πότε έκανα διαγνωση στο ψάρι του Φίλιππου.
Δεν είπα ότι δεν πρέπει να φάει αρακά, απλώς είπα ότι ο αρακάς δεν είναι μια θεραπεία που πρέπει να προτείνουμε αμέσως (όπως έκανε ο Wodan).
Ανέφερα πρώτος το θέμα σπηλιές-κρυψώνες γιατί μπορεί όπως λες να είναι θέμα συμπεριφοράς.
Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν πρότεινα κάτι άσχετο. Εάν ναι, σε προκαλώ να μου το αποδείξεις.
To συγκεκριμενο το έφερα μονο σαν παράδειγμα και μαλιστα πριν διαβασώ αυτο που μου υπεδειξες (ξερεις, δεν καθόμαι να ψαχουλευω την βάση για τα πρωσοπικα μυνηματα. Μονο αν χρειαστει και για συγκεκριμενο λογο όπως backup. Και παλι είναι ολοκληρη διαδικασια)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Η τελευταία εβδομάδα με έχει κουράσει.
Επειδή έγινε μια παρεξήγηση με ένα μέλος του Board, αντιμετωπίζω μια συμπεριφορά που πιστεύω ότι είναι άδικη (πόσο μάλλον από εσένα που είσαι και co-administrator).
Εάν θέλετε να αποχωρήσω από το Board επειδή τσακώθηκα με κάποιον, απλά ζητήστε το.
Αυτό το είπα και σε σένα και στον Τόλη σε pm. Εγώ θα το κάνω.
1ον το σιτε ανηκει στον Τολη και αυτος αποφασίζει εαν καποιος μενει ή φευγει...
Πιστεψε με ... Εαν πιστευε οτι πρεπει να αποχωρήσεις θα σου το είχε πει...
2ον εαν πιστευα εγω οτι δεν αξιζεις και οτι πρεπει να αποχωρήσεις πιστεψε με δεν θα καθόμουν να γράφω κατεβατα με τις ώρες...
.
Σου ειπα οτι μου θυμιζεις αντιστοιχο "Παλιοχαρακτηρα" και το εννοω ...
ειδικα με τις προοπτικες που επιδυκνυεις και εσυ όπως και αυτος...
Δεν δείχνω σε κανενα μελος περισσότερη ή λιγότερη έυνοια ,
και πιστεψέ με όταν σου λέω ότι δεν έχω καμια δυναμη ή λεγειν για την λειτουργεια αυτου του Site...
Μια τεχνική αποψη μονο και αυτη στο στυλ :
"Ρε συ Τολη αν θες να κανεις να βγαίνει αυτο στην οθόνη πρεπει να κανεις τα εξής βήματα...".
Αποψή έχω μονο στα fora που ειμαι moderator και έκει παντα όπως και οι υπολοιποι συντονιστες με την επιβλέψη και έλεγχο του
ιδιοκτήτη του site.
Εγω όλους τους θέλω να μπαινουν να γραφουν και να γίνεται μια υγειής αναταλλαγη απόψεων...
Με εμφανση στο "Υγειής".



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Υ.Γ. 1: Μη σβήσεις σε παρακαλώ το topic μου αυτή τη φορά.
Δεν βλέπω καποιο λογο να το σβήσω...(επιπλεόν ξεχνας το γεγόνός ότι δεν είμαι συντονιστης εδω...)
Η συζήτηση που γίνεται στο συγκεκριμενο thread έιναι αρκούντως ενδιαφερουσα ,
και μεσα στους κανόνες μιας σώστης και ήρεμης συζήτησης....
Δεν το νομιζεις και εσυ αυτο;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Υ.Γ. 2: Το Φίλιππος γράφεται με ένα λ και 2 π.
Κεκτημενη ταχυτητα....

είναι αντιστοιχο του "έινια" που θα δείς πολλες φορες στα μυνηματα μου...




Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
  #21  
Παλιά 15-06-04, 14:48
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
που πιστεύω ότι είναι άδικη (πόσο μάλλον από εσένα που είσαι και co-administrator). Εάν θέλετε να αποχωρήσω από το Board επειδή τσακώθηκα με κάποιον, απλά
Να βάλουμε λοιπόν κάποια πράγματα σε τάξη. Το τσακώνομαι με το προσβάλω δημόσια έχει διαφορά. Επίσης η ευγένια και η αντίληψη ότι όλοι είμαστε ίσοι απαιτεί να ισχύει η ίδια αντιμετώπιση σε όλους. Μου ζήτησες σε pm να μην ασχολούμαι μαζί σου αλλά εσύ θεώρησες ότι έχεις κάθε δικαίωμα να ασχολείσαι μαζί μου και να μου απευθύνεις και το λόγο. Από πού πήρες το δικαίωμα αυτό; Σου έγινε σαφές με pm ότι με έχεις προσβάλει αλλά εσύ φυσικά θεωρείς ότι τα αισθήματά μου δεν σημαίνουν τίποτα και μπορείς να μου απευθύνεις το λόγο. Γιατί; Με θεωρείς κατώτερό σου;
Απείχα από το board μη θέλωντας να έρθω σε νέα αντιπαράθεση μαζί σου όμως φυσικά εσύ ήθελες να προξενήσεις αντιπαράθεση. Κουράστηκα να σε βλέπω συνέχεια μπροστά μου. Μπαίνω σε ένα topic που δεν έχεις καμία εμπειρία και σε βλέπω συνέχεια να μιλάς. Αν θέλεις να πεις κάτι άνοιξε δικό σου και δεν πρόκειται να μπω ποτέ. Όσο όμως ρωτάει κάτι κάποιος άλλος εσύ δεν έχεις κάτι να προσφέρεις οπότε αν θες να ρωτήσεις κάτι κάνε το με Pm όπως ζήτησε ο administrator. Κάτι που οι περισσότεροι το σεβόμαστε.

Νίκος
  #22  
Παλιά 15-06-04, 14:53
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Αλέξανδρε,
Πιστεύω ότι η συζήτησή μας είναι εποικοδομητική.
Πίστεψέ με θέλω να μείνω στο Board γιατί έχω πολλά ακόμα να μάθω.

Δε θέλω να πω άλλα. Ας συνεχίσουν άλλοι γιατί εγώ κουράστηκα.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
  #23  
Παλιά 15-06-04, 15:05
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Πιστεύω ότι η συζήτησή μας είναι εποικοδομητική.
Πίστεψέ με θέλω να μείνω στο Board γιατί έχω πολλά ακόμα να μάθω.
Ποια συζήτηση. Δεν συζητάω μαζί σου και δεν πρόκειται. Σου ζητάω να μην μου απευθύνεις το λόγο. Σου ζητάω να μείνεις μακριά μου.
Στο κάτω κάτω σου ζητάω να συμπεριφερθείς σύμφωνα με τους χαρακτηρισμούς σου.
  #24  
Παλιά 15-06-04, 16:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στα topics δεν υπαρχει "ιδιοκτητης". Μιλαει οποιος θελει, αρκει να ειναι επι του θεματος.

Εαν καποιοι, (μιλαω και ειδικα και γενικοτερα), ειναι τσακωμενοι, παρεξηγημενοι, κλπ, μπορουν να αγνοουν ο ενας τον αλλον. Και επι του συγκεκριμενου, εχουμε αρχισει να κουραζομαστε να σβυνουμε μηνυματα. Στο κατω κατω δεν αφορα και τους υπολοιπους, γιαυτο ξεχαστε το.

Topic locked.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10340 seconds with 12 queries