Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-02, 23:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή 1ο "επίσημο" GAB meeting

<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Tolis on 11/24/02 at 09:04:15
<hr>
Εγινε λοιπον.
24 εγγεγραμενα μελη εδωσαν το παρον.
12% του συνολου των εγγεγραμενων στο GAB.
Εκ των οποιων 6 μελη εκτος Αθηνων!
Δηλαδη 18 απο Αθηνα, εκ των οποιων και δυο &amp;quot;διπλοι&amp;quot; (απ'το ιδιο σπιτι).
Πως σας φαινεται ως συμμετοχη?
Εμένα δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε...
Αλλά περασαμε καλά &amp;nbsp;;D

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: lurking_fear on 11/24/02 at 09:35:56
<hr>
Εγώ βρίσκω πολύ ενθαρρυντικό το γεγονός ότι 6 άτομο ταξίδεψαν στην Αθήνα για την συνάντηση των μελών του GAB. Όσοι δεν μπορέσαμε να έρθουμε περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες για τα όσα συνέβησαν και τα όσα συζητήθηκαν... </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: polleni on 11/24/02 at 13:55:27
<hr>
Εξαρτάται πως το βλέπεις, μισοάδειο ή μισογεμάτο το ποτήρι. Θέμα προοπτικής που λένε. Οσο ενθαρρυντικό είναι το ότι 6 άτομα ταξίδεψαν εκτός Αθηνών εξ ίσου αποκαρδιωτικό είναι ότι 180+ άτομα δεν έκαναν τον κόπο να έρθουν ενώ είχαν ειδοποιηθεί περίπου 2 μήνες νωρίτερα με επανειλημένα postings. Οσο ενθαρρυντικό είναι ότι 5-6 καινούργια μέλη έδωσαν το παρών, εξίσου αποκαρδιωτικό είναι ότι 30-40 παλιά μέλη δεν έκαναν τον κόπο να έρθουν. Το ότι η Πάτρα είχε 6 μέλη και η Αθήνα 18 (αναλογία 1:3, με αναλογία πληθυσμού 1:30) είναι ενθαρρυντικό για την Πάτρα (και μπράβο σε ΟΛΑ τα παιδιά παλιά και νέα) και να μην πω καμμιά κουβέντα που θα μετανιώσω για την Αθήνα. Οχι παιδιά, ενθαρρυντικό ΔΕΝ είναι παρά μόνον για την Πάτρα και την Τζια για μάς τους Αθηναίους είναι θλίψη.

Το μόνο παρήγορο είναι ότι όντως περάσαμε καλά και ότι πιθανόν να βλεπόμαστε - τουλάχιστον εμείς - συχνότερα. Επίσης ενθαρρυντικό είναι ότι τέθηκαν οι βάσεις για σημαντικότερα πράγματα έστω και αν θα προχωρήσουν με βάση 30 μέλη (και για 30 μέλη).</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: BILAS on 11/24/02 at 14:13:22
<hr>
EEE που θα παει (πιστευω) την επομενη να καταφερουμε να ειμαστε περισσοτεροι.Ειμαι πολυ θετικος στην σκεψη μου το ξερω , αλλα δεν πρεπει να το βλεπουμε ετσι ολοι.
Και ξαναλεω οτι εγω περασα πολυ καλα εχθες και πιστευω την επομενη φορα να ειμαστε περισσοτεροι :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: sijohn on 11/24/02 at 14:36:53
<hr>
Βασίλη είμαι σίγουρος ότι τήν επόμενη φορά θα έρθουν περισσότεροι, σκέψου οτι κάποιοι μπορει να έφυγαν γιατί δε βρήκαν να παρκάρουν, &amp;nbsp;: :ΑΛΛΑ τα θεμέλια μπήκαν και οι πρώτες δωρεάν ανταλλαγές μεταξύ μας έγιναν </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: gavros on 11/24/02 at 15:53:36
<hr>
πωπω ρε παιδια ,τι φυτα ηταν αυτα ???και οι δισκοι? :?ποιος τους εφερε???ας ερχοντουσαν οσοι δεν ηρθαν να παρουν κι αυτοι... περασαμε υπεροχα,γνωριστηκαμε,ε μη τα περιμενουμε κι ολα απο τη πρωτη φορα ναναι τελεια!!
ενα ευχαριστω στο τολη !!που μας ανεχτηκε!! :-*
αα..για οσους δε πιστευουν υπαρχει αφθονο υλικο απο φωτο !!</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: kroud on 11/24/02 at 17:01:40
<hr>
Για να μην γραφω τα ιδια συμφωνω με τον polleni και ελπιζω για τα υπολοιπα μελοι να το δουν λιγο πιο ζεστα το θεμα στο μελλον και στις επομενες συναντησεις.
Πιστευω οτι καναμε μια καλη αρχη και τεθηκαν καποιες βασεις οπως ειπε και ο φιλος polleni,το θεμα ειναι να υλοποιηθουν αυτα με τον καλυτερο τροπο και να υπαρξει μεγαλυτερη συμμετοχη απο τα υπολοιπα μελοι και μημελοι του board στο μελλον.
Ασχετα απο τον αριθμο των ατομων(που επρεπε να ηταν μεγαλυτερος) περασαμε παρα πολυ καλα και πιστευω οτι θα συνεχισουμε να περναμε το ιδιο και καλυτερα σε καθε συναντηση που θα κανουμε στο μελλον,ακομα και εαν παραμεινουμε αυτοι οι 30!</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: george on 11/24/02 at 17:18:21
<hr>
Μπραβο παιδια....τουλαχιστον η αρχη εγινε και πιστευω να συνεχισουμε ετσι.
Ολοι εμεις που για διαφορους λογους δεν μπορεσαμε να ερθουμε πιστευω οτι καποια αλλη φορα θα καταφερουμε να βρεθουμε και να τα πουμε απο κοντα.
Αντε να οργανωθουμε και οι λιγοι απο την Θεσσαλονικη και να κανουμε και μια συναντηση εδω !!
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: harrispas on 11/25/02 at 05:10:11
<hr>
θοδωρή, πήρα τόσα πολλά φυτά που τελικά δεν μπορώ να βολέψω ούτε τα μισά. επίσης πόσο καιρό πρέπει να έχω τα δίσκακια στο 30ρι πριν τους ρίξω στο μεγάλο?

p.s. τι να πει κανείς για το μποστάνι του Τόλη....</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Giorgos on 11/25/02 at 11:04:07
<hr>
Για να μην λέω τα ίδια, θα έγραφα κάτι σαν του polleni και τον kroud.
Απλώς θα πρέπει να περιμένουμε για το επόμενο meeting για να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης για το πόσο καλά πραγματικά πάμε και πόση όρεξη έχουμε (συνολικά) σαν board. Μπορεί σιγά σιγά να μεγαλώνουμε, μπορεί και όχι. Όπως και να έχει, εμείς θα συνεχίσουμε έτσι κι ας είμαστε μόνο εμείς οι 30...</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Tolis on 11/25/02 at 11:16:07
<hr>
24....</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Giorgos on 11/25/02 at 11:20:35
<hr>
24... 23... 22... 21... 15... 10... 5... όσοι νά'ναι. Και να μην γίνουμε ποτέ 30... 50... 100... 1000 δεν θα μας πειράξει. Αρκεί που μερικοί από εμάς θα κολλήσουμε και θα έχουμε πάντα την όρεξη.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: BILAS on 11/25/02 at 11:56:15
<hr>
Το να εχουν ορεξη μονο μονο 20...30..40 δεν λεει και πολλα για τα σχεδια που υπαρχουν για συλλογο.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Giorgos on 11/25/02 at 15:15:06
<hr>
Μα πρώτα πρέπει να ενδιαφερθούν οι 20... 30... 40 και μετά φτάνουμε τους 100... 200... 300! Δεν είναι δυνατόν από την μια μέρα στην άλλη να γίνουμε και σύλλογος. Μην γελιόμαστε. Πρώτα ξεκινάει κάτι από τα χαμηλά μέχρι να φτάσει στα ψηλά.

Εγώ πάντως θα είμουν ευχαριστημένος αν στο επόμενο meeting μαζευόμασταν έστω και 5 άτομα παραπάνω. Το σημαντικό είναι όσο περνάει ο καιρός να έχουμε πρόοδο, όσο μικρή κι αν είναι αυτή.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: polleni on 11/25/02 at 20:35:25
<hr>
Οπωσδήποτε δεν ήταν αρκετοί παιδιά, ας μην το βασανίζουμε. Υπάρχουν δικαιολογίες που μπορεί ο καθένας να επικαλεσθεί για να ωραιοποιήσει την κατάσταση αλλά τελικά η αλήθεια είναι ότι η προσέλευση δεν ήταν ικανοποιητική. Ολοι είμαστε επαγγελματίες, αρκετοί στον ιδιωτικό τομέα με πολλές υποχρεώσεις αλλά ΑΝ θες να βρεις χρόνο για μία μέρα που την ξέρεις εδώ και 2 μήνες, βρίσκεις. Αν ήτανε ξαφνικό, θα το καταλάβαινα - εδώ με τον Παύλο είπαμε να βρεθούμε και δεν το κατάφερα. Δεν είχα όμως ένα μήνα καιρό να κανονίσω τις υποχρεώσεις μου.

Ας λάβουμε υπόψη μας και μερικά στοιχεία. Ξεκινώντας ας πάμε στο αυτονόητο ότι η εγγραφή στο board αυτό είναι ελεύθερη επιλογή και δεν έγινε κάτω από πίεση. Υποτίθεται ότι γράφεσαι επειδή ενδιαφέρεσαι όχι επειδή κάνεις αγγαρεία. Επίσης μιλάμε για ένα χόμπυ οπότε συνήθως κάνεις και το κάτι παραπάνω. Μιλάμε επίσης για ένα Σάββατο όλο κι όλο μετά από ένα χρόνο. Μιλάμε επίσης για κάποιες ώρες ή έστω και κάποια ώρα, κανείς δεν ήταν υποχρεωμένος να έρθει και να κάτσει 12ωρο. Μιλάμε επίσης ότι το μόνο που επρόκειτο να γίνει είναι να γνωρίσεις προσωπικά αυτούς με τους οποίους μιλάς επί ένα χρόνο. Αυτούς που ωφελήθηκες ή ωφέλησες. Μιλάμε επίσης ότι μπορούσες να φέρεις και το έτερόν σου ήμισυ ώστε αφού πεις μιά καλημέρα να πας εκεί που θες.

Ολοι είχαμε κάτι να κάνουμε, σας διαβεβαιώ. Κάποιος είχε να πάει για δουλειά αμέσως μετά, κάποιος έκανε 400 χιλιόμετρα για νάρθει, κάποιος πήγε με τον γιό του (επίσης μέλος) ενώ έπρεπε να είναι σε κάποιο νοσοκομείο που κάποιος πεθαίνει. Μη μου λέτε λοιπόν σαχλαμάρες περί φοβερών ασχολιών των απόντων για αυτό το συγκεκριμένο Σάββατο - άντε να καλύπτονται 2-3 κάτω από αυτό.. Οι υπόλοιποι απλά, βαρέθηκαν ή δεν ήθελαν νάρθουν και αυτό τα λέει όλα. Αμα είναι άρρωστο το ψαράκι ρωτάμε και αυτό είναι όλο. Πέραν τούτου ουδέν.

Απλά δεν το καταλαβαίνω. Ναι, κάποιου τούτυχε ένα ταξίδι αλλά αυτός είναι ένας, άντε δύο, άντε τρεις. Μένουνε ακόμη 180+

Θα προσθέσω απλά ότι όταν έγινε κάποια πρόβλεψη για το πόσοι θα έρθουνε πριν από 45 μέρες, θεωρήθηκε απαισιόδοξη. Μερικοί μιλάγανε και για 60 και για 100 άτομα. Τελικά, η πρόβλεψη ήταν αισιόδοξη, έτσι δεν είναι ;

Διαμαρτυρόμαστε για το ένα και το άλλο, για το επίπεδο, τις τιμές, τα είδη που δεν υπάρχουνε, τις γνώσεις που δεν δίδονται, την έλλειψη οργάνωσης, διαμαρτυρόμαστε για τα πάντα. Και μετά, όταν φτάνουμε στο ερώτημα &amp;quot;και τι κάνουμε;&amp;quot; απλά κάνουμε τον νεοελληνικό &amp;quot;καναπέ&amp;quot;. Χάρηκα που γνώρισα κάποια παιδιά καινούργια, χάρηκα που είδα ΕΚΕΙ τον chris με το πείσμα του να ΚΑΝΕΙ ενυδρείο παρ' όλες τις αναποδιές και τα έξοδα πούχει κάνει αναίτια. Αλλά αυτό δεν αρκεί για τίποτα. Είναι κάτι, αλλά με αυτούς τους ρυθμούς, εγώ δεν θα ζήσω να δω κάτι το ουσιαστικό να ΓΙΝΕΤΑΙ.

Οχι, δεν είμαι αισιόδοξος. Και αυτό γιατί φαίνεται ότι ο ελληνικός ζαμανφουτισμός υπάρχει και μάλιστα σε όλο του το μεγαλείο και μάλιστα σε ποσοστό περίπου 88% !! Οπως είπε και κάποιος με πολυετή παρουσία στον χώρο, μόνο άμα είναι έτοιμη και μασημένη τροφή ερχόμαστε. Αν είναι να ζοριστούμε έστω και στο ελάχιστο, δεν..

Ομως, αυτή τη φορά, τα πράγματα είναι σοβαρά. Δεν πρόκειται να βρεθούν τα κλασσικά κορόϊδα να τραβήξουνε το κουπί. Οσοι ενδιαφέρεστε, αλλάξτε την νοοτροπία του καναπέ και αγκαλιάστε αυτή την προσπάθεια - υπάρχει χρόνος ακόμη αλλά, όπως είπε και ο Ηράκλειτος &amp;quot;Καιροί ου μενετοί&amp;quot;. Και βγάλτε με ψεύτη. Θάμαι ο πρώτος που θα το χαρώ. Τα ωραία λόγια και τα χαϊδέματα δεν έχουν θέση πλέον. Είναι καιρός να αποφασίσετε αν θα πείτε το μεγάλο ναι ή το μεγάλο όχι. &amp;nbsp;</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Maria on 11/26/02 at 03:28:28
<hr>
Ομολογουμένως η συνάντηση ήταν χαμηλής προσέλευσης και περιορισμένης παραμονής. 24 όλοι κι όλοι και αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς με τους εαυτούς μας - και με αυτούς που δεν ήταν εκεί να διαπιστώσουν μόνοι τους, 24 ήμασταν μόνο για καμιά ωρίτσα και πολύ λέω...
(Κατ' εμέ αυτό είναι πιο &amp;quot;περίεργο&amp;quot; απο τη περιορισμένη προσελευση και χρίζει διερευνησης... : )
Όμως ας μην προτρέχουμε σε αφορισμούς...
καλό είναι -οπως πολύ σωστά ειπώθηκε στη συνάντηση, και μάλιστα απο αρκετά μέλη, να κανονίσουμε και άλλες συναντήσεις προκειμένου να δούμε τότε τι θα γίνει και πόσοι θα καταφέρουμε να μαζευτούμε...
Αυτο που επίσης ακούστηκε από επίσης αρκετά μέλη -και τουλάχιστον εμένα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη,είναι πως υπο αυτές τις συνθήκες είναι έως και σουρρεαλιστικό να μιλάμε για δημιουργία συλλόγου... Φαντάζομαι ότι κανείς από εμάς δεν θέλει ένα σύλλογο φάντασμα... υπαρκτό μόνο στα χαρτιά... και για τους τύπους...

Anyway, προσωπικώς χάρηκα πολύ που γνώρισα κάποια μέλη τα οποία δεν γνώριζα, και ελπίζω την επόμενη φορά να γνωρίσω κι άλλα...

Για την ώρα θα διατηρήσω την αισιοδοξία μου... σε κανα 2-3 συναντήσεις ακομα, θα ξεκαθαρίσει καπως το τοπίο και... βλέπουμε...


PS.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αυτο για τα μεγάλα ΝΑΙ και ΟΧΙ..
Περι τίνος πρόκειται;;;; &amp;nbsp;???


</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: polleni on 11/26/02 at 04:54:59
<hr>
Απλούστατο: Η θα το πάρουνε σοβαρά (αναφέρομαι στους 180+ απόντες) και θα ενδιαφερθούν έμπρακτα δαπανώντας κάποιο χρόνο και κόπο (= ΝΑΙ) ή το αφήνουμε σαν παιδική χαρά, ρωτάει ο καθένας ό,τι θέλει, παίρνει ή δεν παίρνει την απάντησή του στο board και αυτό είναι όλο... χαλαρά και άνετα.. (= ΟΧΙ)

Αυτό με την μία ώρα παραμονής δεν το είχα παρατηρήσει.. αλλά τώρα που το ανέφερες μου φαίνεται ότι - δυστυχώς - έχεις δίκιο. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: odoiporos on 11/26/02 at 05:07:02
<hr>
καλως ή κακως, ειναι αρχη και με την συναντηση που ελαβε χωρα πριν απο λιγες μερες, βγηκαν στη επιφανεια καποια προβληματα. οποτε το μονο που εχω εγω να προτεινω, ειναι να γινουν και αλλες προσπαθειες. εξαλλου δεν μπορει να συσταθει συλλογος απο την πρωτη συναντηση, απλα να γινουν μεγαλυτερες προσπαθειες. η ερωτηση που εχω να κανω ειναι η εξης : Η συνατηση πηγε καλα, μπορει να παει και καλυτερα και τι χρειαζεται. ξερω οτι δεν εχω κατα καποιο τροπο να κρινω το οτι εγινε λογω του οτι ημουν απων (μονιμος κατοικος εξωτερικου) αλλα πιστευω οτι αν ολοι προσπαθησουν κατι καλο θα γινει. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: ASCCO1 on 11/26/02 at 06:27:26
<hr>
Ας ελπισουμε οτι την επομενη φορα θα ειμαστε περισοτεροι :-/ :-/ </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: BILAS on 11/26/02 at 06:35:18
<hr>

on 11/26/02 at 06:27:26, &lt;a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&amp;board=general&amp;amp; num=1038146655&amp;amp;start=0#18>ASCCO1 wrote&lt;/a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>Ας ελπισουμε οτι την επομενη φορα θα ειμαστε περισοτεροι :-/ :-/ </font></td></tr></table></td></tr></table>
NO COMMENT,NO COMMENT,NO COMMENT

:P :P :P :P :P :P :P :P :P ;D ;D ;D ;D ;D ;D

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: sonia on 11/26/02 at 12:37:34
<hr>
Εγω με την σειρα μου θα ηθελα να πω οτι χαρηκα παρα πολυ που γνωρισα καποια απο τα μελη απο κοντα.Σιγουρα η προσελευση δεν ηταν και οτι καλυτερο βεβαια....μηπως αυτο δειχνει οτι εχουμε πολυ δρομο να διανησουμε ακομα για αυτο το πολυποθητο (απο καποιους )συλλογο?
Αν θελετε την γνωμη μου για αυτο το θεμα, καθως πολυ βλαιπω και το συζητανε καποιοι τωρα τελευταια(αληθεια τι εμμονη μας εχει πιασει με αυτον τον συλλογο , καθως ολοι μας ξερουμε οτι ειναι πολυ νωρις για κατι τετοιο....), θα ελεγα λοιπον , οτι το θεωρω μια πραξη χωρις ουσια....ειναι πολυ νωρις ακομα...
Ας συναντηθουμε καμποσες φορες ακομα, ας κατσουμε λιγο παραπανω στις συναντησεις μας και να μην φυγουμε σε μια ωρα, ας γινουμε και πιο πολλοι(ενεργοι ), και τοτε ανοιγουμε ξανα αυτο το θεμα.
Αλλα θε επρεπε να μας απασχολουνε λοιπον αυτη την στιγμη...πως να κρατησουμε αυτο το board οσο πιο ζωντανο και ενδιαφερον γινεται , και απο εκει και περα , καθε πραγμα ειναι στον καιρο του.
Ασχετα απο αυτο, η πειρα εχει δειξει οτι βιαστικες κινησεις παντα φερνουν την αποτυχια, και σιγουρα δεν θα θελαμε να δωσουμε ολο τον εαυτο μας για κατι τοσο σπουδαιο οπως ενας συλλογος και σε λιγο καιρο να εχει τα γνωστα αποτελεσματα.
Ας ασχοληθουμε λοιπον με κατι αλλο θα ελεγα , και ας αφησουμε τους συλλογους για πιο πισω.Αν υπαρχει εξαλλου θεληση, θα μπορει να γινει αυτο, και πιο πισω</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Giorgos on 11/26/02 at 15:12:22
<hr>
Όντως ήμασταν λίγοι, έστω και για πρώτη συνάντηση. Αλλά πείτε με ειλικρίνεια (οι παρόντες), πιστεύατε πραγματικά ότι θα ήμασταν και πολλοί παραπάνω; Εγώ πάντως όχι. Κάπως έτσι το φανταζόμουν. Βέβαια σαν έλληνες ήμαστε και πολύ βιαστικοί! Μα δεν είναι δυνατόν να τα θέλουμε όλα από την πρώτη κι όλας συνάντηση! Είπαμε. Έγινε μια αρχή. Και ότι και να κάνουμε αυτή η αρχή όπως έγινε… έγινε και δεν αλλάζει. Τώρα είναι στα χέρια μας (απόντες και παρόντες) να την κάνουμε καλύτερα την επόμενη φορά.

Πάντως, έχω μάθει από πείρα πως αρχικά υπάρχουν οι πρώτοι που ξεκινούν την προσπάθεια με νύχια και με δόντια, προσπαθούν να την κάνουν την αρχή όσο καλύτερη γίνεται, επιμένουν, δεν κουράζονται, δεν τα παρατάνε, συνεχίζουν, ξανα-επιμένουν και έτσι μπαίνουν τα θεμέλια του στόχου. Έτσι και εμείς θα πρέπει να συνεχίσουμε χωρίς να πτοούμαστε, να επιμείνουμε, να έχουμε άπειρη υπομονή και όλα θα γίνουν… αρκεί να υπάρχει (και με το παραπάνω) η θέληση από όλα τα μέλη. Έτσι οι καινούριοι (και οι απόντες) θα δουν τις προσπάθειές μας αυτές και κάποια στιγμή θα ξυπνήσουν. Δεν είναι δυνατόν όμως να έρθουν, στην πρώτη μάλιστα συνάντηση, 60… 100… 200 άτομα. Ας σοβαρευτούμε ρε παιδιά και ας μην απογοητεύομαστε από την πρώτη κι όλας ενέργεια μας!!! Δεν γίνεται τίποτα όμως εάν δεν αλλάξει αυτή η «νοοτροπία του νεοέλληνα» (quoting Mr. polleni) και να δραστηριοποιηθούμε. Έτσι και γίνει αυτό, να είστε σίγουροι πως μπορούμε να πετύχουμε πολλά πράγματα.

Γι’αυτό θα πρέπει οι απόντες που πραγματικά ενδιαφέρεστε να ξυπνήσετε. Μην ξεχνάτε πως ακόμα είναι η αρχή αλλά τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν στις επόμενες 2-3 συναντήσεις (το ξέρω. Και γω είμαι αισιόδοξος). Θα πρέπει να περιμένουμε ακόμα. Μπορούμε να κάνουμε αλλιώς;

*** Τα νεύρα μου! Το έγραψα 3 φορές αυτό το ****μήνυμα γιατί έπεσε η σύνδεση μου πάνω που πάταγα το post…!
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: george on 11/26/02 at 17:38:30
<hr>
Συμφωνω απολυτα με οσα ειπε ο Γιωργος και η Σονια.
Ειναι νωρις ακομα να μιλαμε για συλλογο.
Ας προσπαθησουμε ολοι να κρατησουμε το board ζωντανο !
Και απο εκει και περα ο χρονος θα δειξει !
Ειναι νωρις ακομα !
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: polleni on 11/26/02 at 19:17:23
<hr>
Από ό,τι αναφέρθηκε στην συνάντηση (αφού έφυγες, Σόνια), υπάρχουν και κάποιοι άλλοι λόγοι οι οποίοι συνηγορούν υπέρ της δημιουργίας ενός συλλογου (στα χαρτιά έστω) με πιθανή ενεργοποίησή του στο απώτερο μέλλον.

Και ναι μεν τα επιχειρήματα κατά της δημιουργίας του είναι σεβαστά (και απόλυτα δικαιολογημένα, ειδικά μετά την κοσμοσυρροή που όλοι θαυμάσαμε) αλλά και το να περιμένουμε.. δεν ξέρω σε τι θα ωφελήσει. Εκτός του ότι θα μας γλυτώσει κάποια χρήματα ίσως. Και μία ακόμη απογοήτευση - πιθανώτατα.

Ουσιαστικά, για μία ακόμη φορά, οι ήδη παρευρεθέντες συζητάμε μεταξύ μας (πάλι) για το τι πρέπει να γίνει. Μόνο που το πρόβλημα δεν είναι οι παρευρεθέντες αλλά οι υπόλοιποι. Το &amp;quot;γιατί&amp;quot; δηλαδή ..

Με ευχολόγια δεν γίνονται και πολλά..

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: newfish on 11/27/02 at 06:07:39
<hr>
Καταρχήν απ’ την *μεριά μου χάρηκα για αυτήν την συνάντηση με όσους έκαναν τον κόπο να περάσουν από εκεί να μας πουν έστω ένα &amp;quot;Γεια&amp;quot;.
Δεν θα ήμουν ειλικρινείς εάν σας έλεγα ότι περίμενα να ήμασταν περισσότεροι. Θα συμφωνήσω με τον polleni στο ότι όλα εξαρτιόνται από το πως βλέπει ο καθένας μας το ποτήρι.
Ναι για 200 εγγεγραμμένα μέλη η προσέλευση των 24 είναι λίγη.
Από αυτά τα 200 μέλη όμως το 113 είναι απλά εγγεγραμμένα δλδ δεν έχουν κάνει ούτε ένα post, και άλλα 37 άτομα έχουν κάνει κάτω από 10 post.
Όμως εάν δούμε πόσα μέλη είναι ενεργά, θα δούμε ότι σχεδόν όλα τα ενεργά *μέλη έδωσαν το παρών. Από την άλλη μεριά 24 άτομα σε έναν χρόνο λειτουργίας είναι *2 άτομα τον μήνα. Αυτό είναι το ευχάριστο μήνυμα *που βγήκε από την συνάντηση αυτή.

Τώρα όσο αφορά την δημιουργία του Συλλόγου ή όχι, εγώ προσωπικά προτιμώ να *μετανιώνω για κάτι που έκανα παρά για κάτι που δεν έκανα. Αυτό το 2 άτομα τον μήνα είναι αρκετά υποσχόμενο και επειδή η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, ελπίζω αυτή η αρχή να γίνει σύντομα.

ΥΓ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Toli για την φιλοξενία του, και ένα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ στα παιδιά από την Πάτρα (όχι το συγκρότημα) που έκαναν ένα ταξίδι 2-3 ώρες και μας περίμεναν υπομονετικά και αδιαμαρτύρητα.
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο

Post by: sot-zoe on 11/27/02 at 06:48:01
<hr>
Τελικά ακούω πολλά ευχολόγια και πολλή απαισιοδοξία και από πράξεις τίποτα .

Δέστε και λίγο μισογεμάτο το ποτήρι .

Μήπως θα έπρεπε πρώτα από όλα να καταγράψουμε κάπου τι ακριβώς είπαμε και τι ακριβώς συμφωνήσαμε , να το συνυπογράψουν όσοι συμφωνούν , *έτσι ούτως ώστε να έχουμε μια βάση από την οποία να μπορούν να ξεκινήσουν ορισμένα πράγματα που πρέπει να γίνουν .
Ή να συνφωνήσουμε ότι δεν πρέπει να γίνει τίποτα και να συνεχίσουμε από εκεί που είχαμε μείνει .

Πάντως να πω και εγώ με την σειρά μου ότι χάρηκα παρά πολύ με την συνάντηση αυτή γιατί γνώρισα τους ανθρώπους με τους οποίους έχουμε ένα κοινό χόμπι και πήρα και πολλά κλαδέματα ( όσα άφησε ο polleni ) και ωραίους δίσκους , όλα αυτά *δωρεάν , *και πολύ θα ήθελα να γίνεται αυτό σε τακτά χρονικά διαστήματα , θα μπορούσαμε ας πούμε να κανονίζουμε και εκδρομές . ;D ;D

Περιμένω την επόμενη συνάντηση σύντομα , όπου θα πάω και πιο νωρίς για να σακουλιάσω κανένα κλάδεμα πριν έρθει ο polleni .
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: polleni on 11/27/02 at 08:18:36
<hr>
Σωτήρη, μη ξεχάσεις να φέρεις μεγάλη σακκούλα να χωρέσουνε τα κλαδέματα !! Και νάχεις και άδειο το port-baggage για να χωρέσουνε οι σακκουλάρες !!

Σιγά μην μείνει τίποτα..Την επόμενη φορά θάμαι πιό πρώτος από τους πρώτους εκεί. Και σε εγρήγορση - όχι τώρα που το έπαιξα high και άνετος.

Γιατί με το &amp;quot;άνετος&amp;quot; και το &amp;quot;χαλαρά&amp;quot; μιά ωραία κόκκινη Cryptocorine του Παύλου μου την &amp;quot;εφαγε&amp;quot; στα μουλωχτά ο Giorgos. Μέχρι να ρωτήσω τον Παύλο &amp;quot;τι είναι αυτό εδώ;&amp;quot; την είχε βάλει ο Γιώργος στην σακκούλα του και περίμενε αυτός την απάντηση να δει τι ήταν αυτό που πήρε !! </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: BILAS on 11/27/02 at 08:25:57
<hr>
Οντως πολυ ωραια τσιμπησα και εγω λιγη ;D ;D ;D ;D ;D</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: polleni on 11/27/02 at 08:29:55
<hr>
Καλά που μου τόπες, να σε βάλω και σένα στην λίστα !! </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: kroud on 11/27/02 at 09:52:04
<hr>


on 11/26/02 at 12:37:34, &lt;a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&amp;board=general&amp;amp; num=1038146655&amp;amp;start=0#20>sonia wrote&lt;/a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>Εγω με την σειρα μου θα ηθελα να πω οτι χαρηκα παρα πολυ που γνωρισα καποια απο τα μελη απο κοντα.Σιγουρα η προσελευση δεν ηταν και οτι καλυτερο βεβαια....μηπως αυτο δειχνει οτι εχουμε πολυ δρομο να διανησουμε ακομα για αυτο το πολυποθητο (απο καποιους )συλλογο?
Αλλα θε επρεπε να μας απασχολουνε λοιπον αυτη την στιγμη...πως να κρατησουμε αυτο το board οσο πιο ζωντανο και ενδιαφερον γινεται , και απο εκει και περα , καθε πραγμα ειναι στον καιρο του.</font></td></tr></table></td></tr></table>
Σονια μου καταρχας ποιος ειπε οτι δεν θα συνεχιζουμε να κραταμε το board ζωντανο.Ολες οι προσπαθειες ξεκινησαν απο αυτο το board και απλα συνεχιζονται.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι φοβιζει μερικους απο εμας η ιδεα του συλλογου.Δεν ειπε κανενας οτι θα φτιαξουμε ομοσπονδιες με συνδικαλιστικα οργανα,να κατεβαινουμε στους δρομους να κανουμε διαδηλωσεις υπερ τον ψαριων κτλ...
Ενας απλος συλλογος ειναι,μια συλλογικη προσπαθεια 20 ατομων και πανω(γι'αυτο και ο νομος σου δινει την ευκαιρια να ειναι μονο 20 ατομα και οχι 1000 κτλ....).
Εδω υπαρχουν συλλογοι Μπριτζ,για ταβλι κτλ...Πιστευετε οτι αυτοι ολοι ξεκινησαν με 1000 ατομα! :P
Ολοι εκαναν μια αρχη με 30-40 ατομα απο καποιο καφενειο της γειτονιας &amp;nbsp;μονο και μονο για να επισημοποιησουν αυτο που αγαπανε,να το δει ο υπολοιπος κοσμος και να υπαρχει προσελευση κοσμου απο τα αλλα καφενεια.
Δεν νομιζω οτι ειναι νωρις για κατι τετοιο,αντιθετος νωρις ειναι να εχουμε τεραστιες φιλοδοξιες οπως να δουμε στην επομενη συναντηση 100 ατομα στην αλλη 200 κτλ..και να αποκτησουμε χωρο σε 2-3 μηνες.Εαν δεν κανουμε την αρχη δεν μπορουμε να ξερουμε εαν αυτος ο συλλογος θα καταντησει &amp;quot;συλλογος φαντασμα&amp;quot; οπως ειπε η φιλη μου η μαρια ή μακροχρονια καποια στιγμη αποκτησει μια ουσιωδη δυναμη.
Πιστευω οτι οπως κραταμε το board αυτοι οι 30 ετσι και με τον ιδιο τροπο θα κρατησουμε και τον συλλογο εστω και σε επιπεδο συναντησεων και σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αφησουμε το board στο ελεος!
Μην μου πειτε οτι οταν ξεκινησε το board πριν ενα χρονο οτι υπηρχε η φιλοδοξια να υπαρχει ζωντανο μεχρι σημερα και με 200 μελοι εστω και μηενεργα τα περισσοτερα.Ας μην ξεχναμε οτι περασε πολλες φουρτουνες το board αλλα συνεχιζει να υπαρχει.Το σημαντικο πραγμα για να πετυχουμε καποιους στοχους ειναι οι ενοτητα των μελων και αυτη τι στιγμη θελω να πιστευω οτι υπαρχει



</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: kroud on 11/27/02 at 10:01:01
<hr>
Στην επομενη συναντηση αυτο που θελω,ειναι να σε δω να τσακωνεσαι για το ποιος θα παρει πρωτος τα καλυτερα φυτα!!!! ;D ;D ;D
Τελικως εισαι ολο εκπληξεις(polleni)! ;D</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Maria on 11/27/02 at 12:44:26
<hr>
Παντως Νίκο για να είμαστε ειλικρινείς, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ &amp;nbsp;επιχειρήματα περί δημιουργίας συλλόγου ΔΕΝ ακούστηκαν...
Αυτά που ακούστηκαν δεν τα έχω καταχωρήσει στην κατηγορία των επιχειρημάτων αλλά των αφορμών...
(Και αν θες να τα καταγράψουμε κιολας...)
Αν ψάχνουμε για αφορμή έχει καλώς... αυτή τη βρήκαμε...
Εγώ, από αυτά που διάβασα και άκουσα μέχρι σήμερα διαπιστώνω ότι υπάρχει διάθεση μεν, αλλά επειδή οι περισσότερο διαπιστώνουν το άτοπο και το πρόωρο της υπόθεσης... είναι επιφυλακτικοί δε...
Δεν είναι κακό &amp;nbsp;σε μία τόσο σημαντική προσπάθεια να κρατάς τις δυνάμεις σου για όταν σου χρειαστούν, παρα να τις αναλώνεις για χάρη γούστου... και εντυπωσιασμού...

Και συνήθως όταν κάνει κανείς κάτι, σκεφτεται απο πριν τι παει να κάνει στην προσπάθειά του να είναι όσο το δυνατόν πιο &amp;quot;σοβαρός&amp;quot;...
Δεν κάνει κάτι και μετά κοιτάει να δει ΤΙ εκανε...
Τουλάχιστον ηλικιακά αλλά και εγκεφαλικά.. δεν μου ταιριάζει αυτός ο τρόπος δράσης...
Επιπροσθέτως, ούτε τα μεγάλα λόγια αλλά και ούτε και οι &amp;quot;χαριτωμενιές&amp;quot; με αγγίζουν πλέον...
Και έχω κάθε λόγο να φοβάμαι τη δημιουργία ενός συλλόγου φαντασμα αν σκεφτείς ότι στο meeting μερικοί απο εμάς κόντεψαν να στοιχιώσουν εκεί μέσα περιμένοντας και περιμένοντας... Αν υπήρχε τόσο μεγάλο άγχος για τη δημιουργία συλλόγου ας ερχόσασταν βρε παιδια από νωρίς να το συζητήσουμε εκτενώς.... ήρθατε είδατε είπατε &amp;nbsp;και απήλθατε... ούτε κομήτες να ήσασταν... </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: sijohn on 11/27/02 at 14:30:52
<hr>


on 11/26/02 at 19:17:23, &lt;a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&amp;board=general&amp;amp; num=1038146655&amp;amp;start=0#23>polleni wrote&lt;/a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>Από ό,τι αναφέρθηκε στην συνάντηση (αφού έφυγες, Σόνια), υπάρχουν και κάποιοι άλλοι λόγοι οι οποίοι συνηγορούν υπέρ της δημιουργίας ενός συλλογου (στα χαρτιά έστω) με πιθανή ενεργοποίησή του στο απώτερο μέλλον. </font></td></tr></table></td></tr></table>
Εγώ είμαι έτοιμος για συμμετοχή σε ένα σύλλογο ενυδρειοχομπιστών, &amp;quot;στόν πρώτο που θα ιδρυθεί&amp;quot;
ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ καί όχι ο άλλος</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: gavros on 11/27/02 at 15:11:12
<hr>
Απο τη Κυριακατικη εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ.
ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΑΚΡΙΒΩς ΟΠΩς ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΠΑΙΔΙΑ !! ??? ???Αναγγελια ιατρικων συμβαντων απο ΤΖΑΝΕΙΟ Νοσοκ. ΠΕΙΡΑΙΑ.
&amp;lt;&amp;lt;Σημερα ημερα Κυριακη και μια μερα μετα τη συναντηση των μελων του board,μετηχθη ιατρικο συμβαν στο νοσοκομειο μας ,με εγκεφαλικες και καρδιακες δυσλειτουργειες.Γνωστης αγγλικης και φοβερος διαχειριστης *λογισμικων και κομπιουτερ programming,ειναι μερικα απο τα στοιχεια που ξερουμε.Ονομα και λοιπα στοιχεια ακομη αγνωστα !!Παρακαλουνται ,επειδη φοραγε ενα μπλουζακι με το G.A.B logo τυπωμενο,τα μελη του εν λογω board οπως περασουν για αναγνωριση.Η κατασταση του ασθενους σοβαρη !!Μονολογει ολημερις *-τι επαθα ,τι επαθα .Επισης παρετηρηθησαν νοητικες παθησεις,ευτυχως ελαφρες.Αναμενουμε τους οικειους προς αναγνωριση ασθενους&amp;gt;&amp;gt;
εκ της διευθυνσεως του νοσοκομειου
τμημα αναζητησης
πληρ.γραμματεια ΤΖΑΝΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.&amp;gt;&amp;gt;
το διαβασατε αυτο ρε παιδια??τι εγινε ,ποιος ναναι???ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ !! : </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο

Post by: sot-zoe on 11/28/02 at 04:22:19
<hr>
Τελικά πάλι τίποτα το πρακτικό , μόνο λόγια .
Δηλαδή δεν βγήκε μια κοινή απόφαση στο meeting που να μπορούμε να πούμε ότι συμφωνήσαμε όλοι ;
Εκτός του ότι γνωριστήκαμε και περάσαμε καλά .

Προς polleni ==&amp;gt; Πήρα και εγώ από τις κόκκινες κρυπτοκορίνες του Παύλου , αλά μόλις μου βγάλουν παιδάκια θα σου δώσω αμέσως . *;D ;D
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο

Post by: sot-zoe on 11/28/02 at 04:30:35
<hr>


on 11/27/02 at 08:18:36, &lt;a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&amp;board=general&amp;amp; num=1038146655&amp;amp;start=25#26>polleni wrote&lt;/a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>Σιγά μην μείνει τίποτα..Την επόμενη φορά θάμαι πιό πρώτος από τους πρώτους εκεί. Και σε εγρήγορση - όχι τώρα που το έπαιξα high και άνετος. </font></td></tr></table></td></tr></table>

Και δεν μου φαινόσουνα για μποστανας *:P :P</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: polleni on 11/28/02 at 06:02:24
<hr>
Και εγώ έμεινα με την εντύπωση ότι κάτι αποφασίστηκε κατά την συνάντησή μας στου Τόλη. Μάλιστα είχαμε φτάσει και στο κόστος και είχαμε αν θυμάμαι καλά αναθέσει σε ένα μέλος του board και την κυρία ενός άλλου να μάθουν τι ακριβώς ισχύει και να μας ενημερώσουνε ώστε να δούμε οι υπόλοιποι μήπως μπορέσουμε να ρίξουμε και άλλο το κόστος. Εγώ αυτά θυμάμαι εκτός αν αφού έφυγα (23:45) συζητήθηκαν άλλα πράγματα. Σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να μας ενημερώσει κάποιος.

Στο κάτω - κάτω, αν και θα ήταν πολύ καλό το να δημιουργηθεί με τα μέλη του board αυτού και με κοινή ή παράλληλη δραστηριότητα, τίποτα δεν απαγορεύει σε όσους από εμάς το θέλουνε να τον δημιουργήσουνε ανεξάρτητα και να τελειώσει εκεί το ζήτημα. Οι υπόλοιποι, όταν κρίνουν ότι οι καιροί είναι &amp;quot;ώριμοι&amp;quot; βλέπουν τι θα κάνουνε. Οπως είπε και κάποιος, επί 35 χρόνια δεν έγινε τίποτα. Εγώ όμως δεν έχω την διάθεση να περιμένω άλλα 35. Προσωπική μου άποψη βέβαια αυτή.

Οσον αφορά το &amp;quot;μποστανάς&amp;quot; Σωτήρη μου, το μόνο που καλλιεργώ με εκπληκτική επιτυχία μέχρι τώρα είναι άλγη. Θες κλαδέματα ;;
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο

Post by: sot-zoe on 11/28/02 at 06:22:51
<hr>
ΟΧΙΙΙΙΙΙ

Ξαναφύτευτα για να σου πυκνώσουν λίγο τα ενυδρεία σου .

Γιαλαντζι μποστανά που ήθελες και τα καλύτερα κλαδέματα .
Την άλλη φορά θα περιμένω το Παύλο στα διόδια .
Κοίτα το δικό μου για να σκάσεις από την ζήλια σου

http://sot-zoe.tripod.com/

http://sot-zoe.tripod.com/sotzoe/id1.html
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Maria on 11/28/02 at 06:38:46
<hr>
Ωραιότατο το νέο look Σωτήρη...
και υγειέστατα φυτούλια &amp;nbsp;
(Κατά τη γνώμη μου... το αρχικό look...
είχε consept με μεγαλύτερη δυναμική...)
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο

Post by: sot-zoe on 11/28/02 at 06:57:16
<hr>
Ήδη έχει αλλάξει πάλι το look , με τα καινούργια κλαδέματα από το meeting που φύτεψα . * *;D

Σε λίγο θα βάλω και άλλες Φώτο .
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: BILAS on 11/28/02 at 07:04:18
<hr>
Φιλε polleni δεν ειπε κανεις να μην γινει ο συλλογος,ισα-ισα ολοι θελουν να γινει ο συλλογος ,ουτε ειναι κακο να μαθουμε το κοστος που χρειαζετε.Αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, φτιαχνουμε ενα συλλογο και άιντε.Ας μην ενθουσιαζομαστε.
Και πες οτι τον φτιαχνουμε σε ενα καινουργιο μελος τι θα του πεις? &amp;quot;κοιτα εχουμε ενα συλλογο αλλα για να μας βρεις παρε τηλ τον καθενα ξεχωριστα&amp;quot; *??? ??? ή &amp;quot;αν θες καμια βοηθεια απο τον συλλογο παρε κανα τηλ&amp;quot; . Και αυτοι που δεν εχουν pc σπιτι ή στην δουλεια τους και ειναι χομπιστες και χρειαστουν καποια βοηθεια? Και που δεν εχει φτιαχτει καποιος τετοιος συλλογος εδω και 35+χρονια , γιατι δεν εχει φτιαχτει? Ας οργανωθουμε λιγο και ασχετα με τις επιφυλαξεις του ο καθενας ας πει αν θελει συλλογο για να τις επιλυσουμε οσο μπορουμε.
Απο εκει ξεκιναμε , ΠΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ?? να δουμε ποσοι ειμαστε και απο εκει και περα *να δουμε τα αλλα προβληματα/επιφυλαξεις που υπαρχουν.
Για να σας δω.
:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

Φυσικα εγω μεσα ειμαι με ολα τα παραπανω
Σωτ καθε μερα θα ειναι και καλυτερο. good work
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: fighterfish on 11/28/02 at 07:07:55
<hr>
Και εγω εχω την εντυπωση οτι ειχαν δρομολογηθεί κάποια πράγματα, εκτος αν η συζήτηση και η ψηφοφορία ή αλλοιώς εκδήλωση ενδιαφέροντος (όταν κάποια καλά παιδάκια σήκωσαν τα χέρια τους για να δείξουν την πρόθεσή τους) ήταν στο χαλαρό και έτσι για να γελάσουμε.

Εκτος αν νομίζετε οτι βρίσκεσται σε καμία επιτροπή όπου το συζυτούν και το ξανασυζυτούν το πράμα μέχρι να σιτέψει λες και είναι αγριογούρουνο.

Αλήθεια συγκράτησε κανείς πόσοι σήκωσαν το χέρι τους ;

Επειδή λοιπόν θεωρώ οτι ωραία μιλήσαμε, οπότε τώρα θα πράξουμε έχω ήδη ξεκινήσει να φτιάχνω το πρώτο layout για το επίσημο web site με πολλές απο τις ιδέες που ακούστηκαν και ήδη έχουν γραφτεί εδω μέσα και το οποίο θα αγκαλιάζει όλους εμάς αλλά και τις ατομικές προσπάθειες που έχουν γίνει μέχρι τώρα. Θα το δείτε σε λίγες μέρες και θα τεθεί σε επικοδομητική κριτική.

Θεωρώ οτι ο σύλλογος θα γίνει έστω και αργότερα έστω και με λίγα μέλη γιαυτό και προσπαθώ να κάνω οτι περνάει απο το χέρι μου, αλλοιώς δεν θα είχα εκτεθεί σε ανθρώπους γα να πάρω domain names ούτε θα είχα ξεκινήσει να φάω το χρόνο μου για το γενικό καλό προσπαθώντας να φτιάξω και το επίσημο web site του.

Επίσης βαρέθηκα να ακούω live αλλά και εγγράφως μπηχτές για το χρόνο που κάτσαμε και ήρθαμε και είδαμε και νικήσαμε και ζήτω. Να μην κρίνετε κάποιον απο την πρώτη φορά που τον βλέπετε, ούτε ψυχολόγοι είστε ούτε ο μάντης Τειρεσίας. (Εχω ξημερωθεί αρκετές φορες σε παρόμοια meetings, και εδω μεσα γράφωντας, και θεωρώ οτι θίγομαι.)

Δεν κατάλαβα επίσης το μήνυμα του gavros αλλά θα μιλήσουμε In private οπως θα ήθελε και ο administrator.

Αυτά τα ολίγα,
και υπενθυμίζω οι διαθέσεις μου προ όλους είναι πάντα καλές.
(όπως πάντα ήταν)</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: BILAS on 11/28/02 at 07:33:46
<hr>
Το θεμα δεν ειναι ποσοι το σηκωσαν το χερι τους(και δεν ηταν ολοι ουτε καν 20).Γιατι πιστευω οτι και αυτοι που δεν το σηκωσαν δεν ηταν που δεν θελουν τον συλλογο αλλα τις συνθηκες που θα γινει ο συλλογος.Οπως βλεπω οτι πολλοι απο την συναντηση δεν εχουν παρει θεση ακομα σε αυτο το post που θα ηταν καλο να το κανουν γιατι ειχαν σωστους προβληματισμους.
:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
Και πιστευω οτι απο ολους οι διαθεσεις ειναι καλες και για το καλυτερο για το χομπι μας. :-* :-*
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: polleni on 11/28/02 at 08:23:49
<hr>
Το τι θα πούμε σε ένα καινούργιο μέλος ή το πως θα βρεθούνε καινούργια μέλη ή το πως θα πορευθούμε γενικώτερα είναι μεν σοβαρά θέματα που συζητιούνται όμως άνετα και αφού γίνει ο σύλλογος. Δεν είπε κανείς &amp;quot;τον κάνουμε την Δευτέρα και την Τρίτη ανοίγουμε τις πύλες&amp;quot;. Αφού όμως έχει δημιουργηθεί, καθόμαστε - όσοι συμμετέχουνε τέλος πάντων - και συζητάμε τις πιθανότητες, δυνατότητες, τρόπους δράσης και ενημέρωσης κ.λ.π. Είναι μία συλλογική δουλειά δεν είναι one man show ή πεδίο προβολής προσωπικών ακουαρίστικων ή άλλων φιλοδοξιών του καθενός μας.

Εδώ είμαστε ικανοί να φάμε 15 χρόνια συζητώντας το τι θα πρέπει να γίνει, αν θα πρέπει να γίνει, το πότε θα πρέπει να γίνει, το που θα πρέπει να γίνει, υπό ποίες ακριβώς συνθήκες θα πρέπει να γίνει και να μη γίνει ποτέ τίποτα. Και τι θα αλλάξει δηλαδή σε ένα χρόνο ή σε 15 ; Η νοοτροπία της πλειονότητας ; Η διάθεση της πλειονότητας ; Οπως με την συνάντηση ας πούμε που συζητάγαμε 2 μήνες για να βρεθούμε τελικά 24 άνθρωποι από τους 220. Και αν δεν ήταν ο Τόλης να βάλει το μέρος, το φιλότιμο και το μεράκι του ούτε αυτή η συνάντηση θα είχε γίνει, έτσι δεν είναι ;

Το επιχείρημα &amp;quot;να είμαστε περισσότεροι&amp;quot;, δεν λέει τίποτα φυσικά. Πρώτον, με το να περιμένουμε, δεν γινόμαστε περισσότεροι. Πριν από 7 μήνες, είχαμε συναντηθεί σπίτι μου 12 μέλη του board, με το board να έχει ηλικία 5 μηνών. Μετά από άλλους 7 μήνες, καταφέραμε να βρεθούμε στου Τόλη 18 (μιλάω πάντα για Αθηναίους). Τότε το board είχε 80 μέλη. Σήμερα έχει 215. Βλέπετε εσείς κάποιο λόγο να περιμένουμε ;

Το επιχείρημα &amp;quot;θα είναι ανενεργός&amp;quot; επίσης δεν ισχύει. Θα γίνεται απλά δουλειά υποδομής (τι περίεργη λέξη αλήθεια !!) ώστε όταν γίνει η επόμενη κίνηση - όποια και αν είναι αυτή - να γίνει σωστά.

Το επιχείρημα &amp;quot;δεν είπαν όλοι 'ναι&amp;quot; &amp;nbsp;είναι άτοπο φυσικά. Οσοοι ήταν εκεί είδαν ότι οι περισσότεροι είπαν &amp;quot;ναι&amp;quot;. Και αυτοί που ήταν εκεί αυτοί ψήφισαν τέλος πάντων. Ναι, σηκώνοντας το χέρι. Οπως γίνεται και στον ΟΗΕ ή στην Βουλή για ορισμένα θέματα - δεν ξέραμε να βάλουμε και κάλπη. Αφού οι περισσότεροι είπανε &amp;quot;ναι&amp;quot; το θέμα ως προς αυτό το σκέλος κλείνει. Στο κάτω-κάτω όποιος δεν θέλει δεν συμμετέχει. Δεν πρόκειται να υποχρεωθεί κανείς.

Αυτό που θα ήταν χρήσιμο θα ήταν η παράθεση αντιρρήσεων με ουσία. Δηλαδή όχι μεν &amp;quot;τώρα&amp;quot; αλλά &amp;quot;τότε&amp;quot; για αυτούς και για αυτούς τους λόγους. Διότι σίγουρα μπορεί να υπάρχουν κάποια ουσιαστικά επιχειρήματα τα οποία να έχουν διαφύγει από αυτούς που είναι θετικοί για το &amp;quot;τώρα&amp;quot;. Και που αν συνεκτιμηθούν μπορεί πράγματι να αλλάξουν την κατάσταση ριζικά. Το όχι τώρα αλλά &amp;quot;κάποτε στο μέλλον όταν οι οιωνοί είναι ευνοϊκοί και νάχει και πανσέληνο&amp;quot; δεν προάγει το θέμα αυτό. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο

Post by: sot-zoe on 11/28/02 at 09:52:57
<hr>
Αρχίζει η συζήτηση και παίρνει ένα δρόμο και αρχίζουν τα πρώτα συμπεράσματα .
Ας γράψω αυτά που είδα εγώ και όποιος θέλει συμπληρώνει την λίστα:

· * * *Σύσταση συλλόγου ( κόστος δικηγόρου - παραβόλων κλπ )
· * * *Εύρεση έδρας
· * * *Καθορισμός στόχων και ενεργειών

Γνώμη μου είναι πως την κάθε ενέργεια θα πρέπει να αναλαμβάνει ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων να φέρει εις πέρας .
Και πρέπει να βγάλουμε και πρόεδρο *;D
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: 1ο &amp;quot;επίσημο&amp;quot; GAB meeting

Post by: Tolis on 11/28/02 at 10:06:30
<hr>
Ωπα - άλλο topic, παμε δίπλα.</font>

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15057 seconds with 14 queries