Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 27-02-16, 09:48
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Ξανά ευχαριστώ για το αρχικό σας κείμενο, που λύνει πως ένας αρχάριος αντιμετωπίζει το θέμα του, φίλτρο ενυδρείου.
Οπως ξαναείπα, πήρα το enheim 150 επιτέλους! Διαπίστωσα ότι εντός, απουσιάζει το βιολογικό υλικό και διαθέτει μόνο το μπλε σφουγγάρι και το λευκό βαμβάκι.
(1)Θα ήθελα να ρωτήσω, παίζει ρόλο τι σφουγγάρια επιλέγουμε. Να μείνω με τα εργοστασιακά της eheim 150 ή χρειάζομαι κάτι καλύτερο?
(2)Ακόμα στο θέμα βιολογικού. Διάβασα παραπάνω στο άρθρο σας, ότι χρειάζομαι κεραμικό μακαρόνι. Αφού όμως έχω το μπλε (σφουγγάρι) και το λευκό (βαμβάκι), το μακαρόνι χρειάζεται οπωσδήποτε?
Το φίλτρο λέει ότι διαθέτει χώρο 1,2 λίτρα. Υπολογίζοντας όμως το κενό, που μένει αφαιρόντας, με το μάτι πάντα! Τον όγκο λευκού και μπλε , λέω ότι, σκάρτο μένει, 800mlt. Να πάρω κεραμικό ή με καλύπτει, το λευκό και μπλε ώστε το κεραμικό πια δεν χρειάζεται.
Οπότε χρησιμοποιώ τα 800 μου, να βάλω βιολογικό?
Ξέρω σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, βοηθήστε όμως τον αρχάριο, να μάθει καθώς το ίδιο με εσάς θέλω. Τις καλύτερες συνθήκες για το ενυδρείο μου.
Να σας πω ότι η γυάλα μου εντός φιλοξενεί 2 χρυσόψαρα μέσου μεγέθους 7 εκατοστά και μόνο 55λτ,
(3)Πέραν των παραπάνω χρειάζομαι μηχανική ή αυτή χρειάζεται μόνο αν έχουμε ασθένεια. Πχ ξέρω ότι άνθρακα βάζω για ασθένειες. Ομως, κάτι κοκκινοκαφέ στρογγυλάκια που είχε το προηγούμενο μου, mini biobox 2 της tecatlantis by aquatlantis, τα βάζω ή οχι?
Αυτά
Σας ευχαριστώ πολύ, Χάρης


Μod note: η συζήτηση μεταφέρθηκε από αυτό το θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GAB team : 05-03-16 στις 11:00
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΠΟΛΙ απο εξωτ. σε εσωτ. φιλτρο stelios_ant Αρχάριοι γλυκού νερού 5 10-05-10 18:39
Καθάρισμα σωλήνων! StelMex Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 23-02-10 12:26
Αποσύνδεση σωλήνων εξωτερικού φίλτρου. makis206 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 14-07-08 10:30
Στρώσιμο Εξωτ. φίλτρου σε υπάρχον ενυδρείο Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 23-11-07 14:45
Σύνδεση PVC σωλήνων silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 02-11-05 04:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04210 seconds with 14 queries