Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-03, 12:47
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Skimming the skimmer

Να με και εγω παλι,η reefο-ιστορια καλα κρατει...
Σκεφτομαι να αναβαθμησω το skimmer μου σε κατι ποιο δυνατο(αρκετα ποιο δυνατο...). Eιχα παρει το prizm της red sea και τελικα αντι να κανει το χαρακτηριστικο θρόισμα εκανε ενα ψιλοτρελο θορυβο και αναγκαστικα να το γυρισω πισω.Σκεφομαι το Berlin της ιδιας εταιριας που ειναι πολυ ανωτερο σε προδιαγραφες αλλα στο internet βρισκω διαφορες αποψεις, απο το οτι ειναι αψογο κτλ κτλ εως και οτι η αντλια που το συνοδευει δεν ειναι δυνατη (ειναι και 2000lt/h ) και θελει πολυ συχνα συντηρηση.Καλα λογια εχω ακουσει επισεις και για τα Aqua-medic.
Σιγουρα ενα skimmer καλο ειναι να αγοραστη με στοχο να ειναι παντα oversized σε σχεση με το ενυδρειο τουλαχιστον 2 φορες επι (2x).
Πολυς κοσμος μου λεει πως ενα καλο skimmer αερα ειναι μια χαρα,αλλοι μου λενε πως ειναι το ποιο σημαντικο μερος του φιλτραρισματος και πρεπει να παω σε οτι καλυτερο αντεχει η τσεπη μου(καπου εκει ειμαι και εγω τωρα... ).Και ολλα αυτα ενω βλεπω πως υπαρχουν καποια (απαιτητικα)συστηματα με κοραλια στο διαδυκτιο με φιλτρο αλγης σε 24/7 που δεν υποστηριζονται απο skimmer!!!!
Θα ηθελα την γνωμη σας για τα skimmer που εχετε και την αποψη σας σε σχεση με τον τροπο λειτουργειας-συντηρησης-αξιοπιστιας-αποδοσης κτλ κτλ
Πιστευω πως θα ηταν χρησιμο κατι τετοιο και σαν database για οποιον στο μελλον θα τον ενδιεφερε κατι τετοιο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-03, 20:14
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Κανεις βρε παιδια να πει την γνωμη του?

Μηπως το εχω βαλει σε λαθος topic? - βλεπε θαλλασινο.
Γιωργο (polleni) το berlin το εχεις δουλεψει αν δεν κανω λαθος σε ενα απο τα μεσογειακα σου. Πια η γνωμη σου?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-03, 02:29
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Καλό είναι όντως αλλά α) θέλει συντήρηση όπως σου είπανε (μία φορά στο δίμηνο περίπου ο κεντρικός αυλός και μία φορά το εξάμηνο ολόκληρο) και θέλει και μεγαλύτερη αντλία (εγώ το έτρεχα με μία των 2500 l/h) με πολύ καλά αποτελέσματα. Και λέω έτρεχα γιατί εδώ και περίπου 20 μέρες έχω σταματήσει και τα δύο θαλασσινά - ελπίζω οριστικά.

Οπότε το περίφημο Berlin είναι προς πώληση μαζί με τις δύο αντλίες (τη δική του και αυτή που τούβαλα εγώ). Η αντλία του είναι 1600 l/h και όχι 2000.

Οσον αφορά το overskimming και γενιώτερο το overfiltration στα θαλασσινά δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα. Δεν είναι πάντα προς όφελος του ενυδρείου. Κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει αυτό νομίζω. Για τα fish only ναι, ισχύει αλλά για πιό σύνθετα συστήματα δεν ισχύει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-03, 13:34
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Τερμα τα θαλλασινα? Δεν γνωριζω εαν εχασα κατι,αλλα νομιζα πως στηνεις αυτη την εποχη ενα μεσογειακο αρκετα μεγαλο. Τι πηγε στραβα?

Μηπως ετοιμαζεις τιποτα απο Μαγαδασκαρη παλι, η θα το ξαναγυρισεις στα rift valley κιχλιδακια(που λεει ο λογος)?

Κριμα, γιατι περιμενε πολυς κοσμος εδω για το στησιμο του μεσογειακου.Αν και παλι κατι καλο θα ετοιμαζεις παλι.

Ευχαριστω για τα tips
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-03, 00:03
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Skimming the skimmer

Αν μιλάς για την επονομαζόμενη "turbo" αντλία της Red Sea θα το πω απλά. ΟΥΤΕ ΝΑ TΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. Έχω πάρει δύο και η μέση διάρκεια ζωής είναι περίπου έξι μήνες. Το berlin είναι καλό skimmer αλλά θέλεις πολύ δυνατή αντλία και θα συνιστούσα τη μεγάλη Eheim 1262 και όχι τη 1260 που πουλιέται στην Ελλάδα. Η 1262 είναι σχετικά καινούργια και 3000 l/h. Αν έχεις δυνατότητα sump θα συνιστούσα Aqua medic shorty ή αν έχεις διάθεση να φέρεις από Αμερική τα Aquac που στο reefcentral τουλάχιστο χαρακτηρίζονται πολύ καλά (κορυφαία για τη τιμή τους).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03220 seconds with 12 queries