Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-08, 12:33
thanos33 Ο χρήστης thanos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή θολο νερο

εδω και λιγο καιρο εχω προσεξει οτι το νερο στο ενυδρειο ειναι λιγο θολο.ειδικα οταν το χτυπαει ο ηλιος το βλεπεις καθαρα.και στα τζαμια επισης.αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα και πλυσιμο των φιλτρων.οι τροφες που δινω στα αγγελοψαρα ειναι οι tetra min και tetra pro.επισης σε καθε αλλαγη νερου που κανω το αντιχλωριο και την τυρφη τα βαζω με βαση τα λιτρα που αφαιρεσα η με τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου?πχ για 120λ νερου μπαινουν 25μλ αντιχλωριο και τυρφη.εγω αυτο βαζω σε καθε αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-08, 12:52
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

το πλύσιμο των φίλτρων πως το κάνεις;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-08, 12:56
thanos33 Ο χρήστης thanos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
το πλύσιμο των φίλτρων πως το κάνεις;
το πλυσιμο το κανω με το νερο του ενυδρειου.δεν τα στοιβω απλα τα αναδευω στο νερο να καθαρισουν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-08, 22:52
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?
Σκούπα βυθού κάνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-08, 22:58
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

έχεις άνθρακα και υαλοβάμβακα στο φίλτρο; κάθε πότε τα αλλάζεις;
μήπως ταΐζεις πολύ ;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-08, 23:20
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos33 Εμφάνιση μηνυμάτων
το πλυσιμο το κανω με το νερο του ενυδρειου.δεν τα στοιβω απλα τα αναδευω στο νερο να καθαρισουν
Tα σφουγγάρια τα αναδεύης μεσα στο ενυδρείο η σε κουβα με νερό του ενυδρείου?και τι φίλτρο έχεις εσωτερικό η εξωτερικο?την τύρφη που την βάζεις? και στο φίλτρο έχεις μόνο σφουγγάρι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-08, 00:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γεια σου και απο μενα φιλε.
Ποση ωρα χτυπαει απ'ευθειας το ενυδρειο ο ηλιος?
Τυρφη με καθε αλλαγη, εννοεις υγρη ε? το εκανα και εγω παλια, δεν συνεφερε ομως, και δεν εκανε και τιποτα σχετικα.

Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-08, 09:07
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos33 Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης σε καθε αλλαγη νερου που κανω το αντιχλωριο και την τυρφη τα βαζω με βαση τα λιτρα που αφαιρεσα η με τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου?πχ για 120λ νερου μπαινουν 25μλ αντιχλωριο και τυρφη.εγω αυτο βαζω σε καθε αλλαγη.
Με βάση τα λίτρα που αλλάζεις, π.χ: Αν στα 120 λίτρα που πέρνει το ενυδρείο βάζεις 25 ml αντιχλώριο και κάνεις αλλαγή 36 λίτρα που είναι το 30%, τότε βάζεις μόνο 7.5ml αντιχλώριο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-08, 19:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βάση τα λίτρα που αλλάζεις, π.χ: Αν στα 120 λίτρα που πέρνει το ενυδρείο βάζεις 25 ml αντιχλώριο και κάνεις αλλαγή 36 λίτρα που είναι το 30%, τότε βάζεις μόνο 7.5ml αντιχλώριο.
Η αναλογια διαφερει απο αντιχλωριο σε αντιχλωριο.
Αν εβαζε seachem prime θα εβαζε σε 36 λιτρα νερο 1ml αντιχλωριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-08, 19:51
thanos33 Ο χρήστης thanos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos33 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω και λιγο καιρο εχω προσεξει οτι το νερο στο ενυδρειο ειναι λιγο θολο.ειδικα οταν το χτυπαει ο ηλιος το βλεπεις καθαρα.και στα τζαμια επισης.αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα και πλυσιμο των φιλτρων.οι τροφες που δινω στα αγγελοψαρα ειναι οι tetra min και tetra pro.επισης σε καθε αλλαγη νερου που κανω το αντιχλωριο και την τυρφη τα βαζω με βαση τα λιτρα που αφαιρεσα η με τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου?πχ για 120λ νερου μπαινουν 25μλ αντιχλωριο και τυρφη.εγω αυτο βαζω σε καθε αλλαγη.
για να απαντησω σε ολους,τα φιλτρα τα πλενω στο κουβα με νερο του ενυδρειου σκουπα βυθου δεν εχω απλα με το λαστιχο που βαζω μεσα τραβαω οτι εχει καθησει στο βυθο.η τυρφη ειναι σε υγρη μορφη,το φιλτρο ειναι εσωτερικο μονο με σφουγγαρια και ενα ανθρακα,το ενυδρειο τρεχει 4 μηνες τωρα και οσο για τον ηλιο το εχει χτυπησει σποραδικα λιγα λεπτα της ωρας.στο πετ σοπ μου ειπε οτι εχω αμμωνια και μου εδωσε το toxivec της sera,αλλα δεν το εριξα μεσα γιατι εδω διαβασα οτι μπορει να ειναι και βακτηρια.εκανα μια αλλαγη χτες εκοψα και το ταισμα και βλεπουμε.καθε συμβουλη δεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-08, 20:40
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

¶σπρη θολούρα, ή πράσινη???
Τα φίλτρα δεν χρειάζονται καθάρισμα κάθε εβδομάδα!

Σε πρώτη φάση μείωσε το τϊσμα στο μισό και κάνε εβδομαδιαίες αλλαγές 30%...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-08, 21:13
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Question

Παιδιά συγνώμη κιόλας....αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να προκύπτει πρόβλημα εφόσον το χτυπάει κατευθείαν ο ήλιος όπως λέει ο φίλος? Και μπορεί τώρα να έχει πρόβλημα με τη θολούρα....αλλά αργότερα οι άλγες θα κάνουν party νομίζω....Μήπως μία αλλαγή χωροθέτησης θα βοηθούσε ούτως ή άλλως?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-08, 08:16
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eve_gr2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά συγνώμη κιόλας....αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να προκύπτει πρόβλημα εφόσον το χτυπάει κατευθείαν ο ήλιος όπως λέει ο φίλος? Και μπορεί τώρα να έχει πρόβλημα με τη θολούρα....αλλά αργότερα οι άλγες θα κάνουν party νομίζω....Μήπως μία αλλαγή χωροθέτησης θα βοηθούσε ούτως ή άλλως?
Γι'αυτό ρώτησα τί χρώμα είναι η θολούρα...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-08, 13:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos33 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. η τυρφη ειναι σε υγρη μορφη....
2. το φιλτρο ειναι εσωτερικο μονο με σφουγγαρια και ενα ανθρακα....
3. το ενυδρειο τρεχει 4 μηνες τωρα και οσο για τον ηλιο το εχει χτυπησει σποραδικα λιγα λεπτα της ωρας.......
4. στο πετ σοπ μου ειπε οτι εχω αμμωνια και μου εδωσε το toxivec της sera,αλλα δεν το εριξα μεσα γιατι εδω διαβασα οτι μπορει να ειναι και βακτηρια......
1. Επειδη το εκανα και εγω αυτο στην αρχη (εβαζα υγρη τυρφη sera morena) σου λεω οτι δεν "λεει".
Πολλα χρηματα για πολυ μικρο αποτελεσμα.
Εριχνα, εριχνα, εριχνα, και ισα που κατεβαιναν οι τιμες.
Βαλε στο φιτλρο μεσα τυρφη σε κοκκους αφου την ξεπλυνεις καλα. (ευτυχια)
Να βαζεις τη συνολικη δοση (εγω βαζω 400γρ σε 160 λιτρα νερο) σε δυο καλτσακια για να την αλλαζεις εναλλαξ καθε μηνα (μια το ενα και μια το αλλο) http://i225.photobucket.com/albums/d.../P4030146b.jpg (δεξια παλιο-αριστερα νεο) για να μη ερχεται αποτομα η φρεσκια τυρφη και γινονται αποτομες αλλαγες στις τιμες του νερου.
Εννοειται και οτι στη αρχη δεν τη βαζεις ολη τη ποσοτητα στο φιλτρο αλλα σταδιακα (πχ εγω ξεκινησα με 150 γρ και προσεθετα κι αλλη καθε εβδομαδα μετα τις μετρησεις μου, μεχρι να φτασει 6,6 -6,8 pH (μετρηση νυχτα-ημερα).

2. Αν εχεις φυτα μεσα το φιλτρο του ανθρακα θελει απομακρυνση γιατι κραταει ουσιες που χρειαζονται τα φυτα.
Εκτος αυτου ο ανθρακας ειναι το λεγομενο "χημικο" φιλτραρισμα (εχουμε 3 ειδη τα αλλα δυο ειναι : μηχανικο με πχ μακαρονι EHEIM Mech , βιολογικο με πχ EHEIM substrat) αν και τωρα βγηκε και 2 σε 1 το EHEIM bioMECH
κλπ.
Επισης το φιλτρο ανθρακα θελει αλλαγη καθε μηνα γιατι μετα αντι να φιλτραρει, απελεθερωνει οτι μαζεψε μεσα στο ενυδρειο και καταλαβαινεις......
Τον ανθρακα τον χρησιμοποιουμε μετα απο μια θεραπεια με φαρμακα οτνα θελουμε να "μαζεψουμε" απο το ενυδρειο οτι εμεινε απο αυτα και μετα τον πεταμε.
Δεν ξερω ποιο φιλτρο εχεις (γραψε ποιο ειναι) αλλα μια αλλαγη σε καποια υλικα θα ειχες πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
Εγω οταν ειχα πχ το εσωτερικο του JUWEL με τα διαφορα μαυρα, πρασινα, και μπλε σφουγγαρια, τα αλλαξα με substrat pro σε δυκτι για ευκολο βγαλσιμο και συντηρηση κατα μκρααααα διαστηματα, και κρατησα πανω κατω μονο μπλε ψιλο σφουγγαρι και εβαλα και τυρφη και πηγαινε σουπερ.
Ααα εβαζα και filtrewool (ισα ισα μια φλιδα να μη γεμιζει το ενυδρειο "τριχιτσες" και καλα πλυμενο παντα απο πριν)
http://i225.photobucket.com/albums/d.../P4030150b.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d.../P4030152b.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d.../P4030153b.jpg

(Η διαφορα "καλτσας" και "δυχτιου" ειναι οτι η πρωτη ειναι σμικτης πλεξης για να μην βγαινουν κομματακια της τυρφης στο νερο, ενω το δευτερο ειναι αριο για να περναει πιο ευκολα το νερο και να πηγαινει στο βιολογικο υλικο).

3. Καλο ειναι να μην το χτυπαει απ'ευθειας ηλιακο φως αλλα δεν νομιζω να υπαρχει σοβαρο προβλημα για λιγα λεπτα.

4. Το αν εχεις Αμμωνια θα στο πουν οι μετρησεις σου.
Αληθεια δεν προσεξα πιο πανω τιμες νερου.
Και ειναι βασικο για να βγουν καποια συμπερασματα για τη "θολουρα" που μπορει να ειναι "κακου" ειδους.

Το Toxivec δεσμευει την αμμωνια για ωρα αναγκης αλλα υπαρχουν και πιο απλοι και μη χημικοι τροποι οπως αλλαγες νερου με αντιχλωριωμενο φρεσκο και στη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου.
Απλα θα πρεπει να ειναι αν ειναι δυνατον και προλαβαινεις, "προετοιμασμενο" με τυρφη και αντιχλωριο σε δοχειο.
http://i225.photobucket.com/albums/d...016_resize.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d.../P3190017b.jpg
Τη δουλεια αυτη (δεσμευση αμμωνιας) την κανει κανονικα η βιολογια του ενυδρειου (βακτηρια) και ειναι μερος της διαδικασιας του "κυκλου του αζωτου".
Το toxivec και τα παρομοια σκευασματα προσφερουν μια προσωρινη βοηθεια για ωρα αναγκης, αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι η "μονιμη λυση", δηλαδη η καλη βιολογια στο ενυδρειο.

Κανε συντομα μετρησεις.
Αν δεν εχεις καποια τεστ ακομα, προτεινω να παρεις υγρα (και οχι στικακια που ειναι αναξιοπιστα και σε βαθος χρονου αντιοικονομικα).
Τα APi ειναι απο τα πιο ακριβη και αν υπολογισεις τον αριθμο των τεστ που βγαζουν (απο 130 εως 200+) το κοστος τους δικαιολογειται.
http://aquariumpharm.com/Products/Pr...x?ProductID=69
Αυτα που χρειαζονται ειναι τα τεστ:
1. Οξυτητα pH
2. Γενικη και ανθρακικη σκληροτητα gH + kH (σε μια συσκευασια)
3. Αμμωνια/αμμωνιο ΝΗ3/ΝΗ4
4. Νιτρωδη ΝΟ2
5. Νιτρικα ΝΟ3.
υπολογισε γυρω στα 65-70¤ (10-15¤ το ενα τεστ)
Στην αρχη εγω εκανα πολλα πολλες φορες και καθημερινα και σε 2 ενυδρεια μαλιστα, και μετα απο 6 μηνες εχω αλλα τοσο στα μπουκαλακια.
Φυσικα τωρα κανω καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου μονο, ετσι για ελεγχο, καμια φορα δεν προλαβαινω και κανω καθε 15.

Κρατα και ενα αρχειακι για να θυμασαι τι γινεται
http://s225.photobucket.com/albums/d...=metriseis.jpg

Ελπιζω να βοηθησα, καλη συνεχεια.

Δελτα.


ΥΓ η σκουπα δεν θελει και πολυ συχνα (καθε μηνα καλα ειναι) γιατι στο χαλικι στα στρωμενα ενυδρεια κανουν και εκει αποικιες τα βακτηρια.
Η πολυ καθαριοτητα δεν κανει καλο οπως και η πολυ βρωμα.
Αυτο που χρειαζεται, ειναι περισσοτερο να "τρυπας" το βυθο κατα κοντινα διαστηματα , οχι ανακατεμα αλλα τρυπημα, (εγω το κανω με ενα καλαμακι απο σουβλακι ή με τα "πηρουνια" της σκουπας μου, οταν κανω καμιαααααα φορα, της οποιας εχω κανει και πατεντα για να δουλευει με τροφοδοτικο αντι μπαταριας) για να "αεριζεις" το βυθο και να μη δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες που συγκεντρωνουν "δηλητηρια" για τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-08, 16:45
thanos33 Ο χρήστης thanos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια.θα κανω οτι μπορω.ηδη εχω περιορισει το ταισμα και με μια αλλαγη νερου ειδα καποια βελτιωση.θα κανω ακομα μια και πιστευω να στρωσει καπως.τα τζαμια με αγχωνουν λιγο γιατι ειναι και αυτα θολα,οπως καναμε με τα χνωτα μας πιτσιρικαδες στα τζαμια και μετα γραφαμε επανω,καπως ετσι.δε ξερω για σας αλλα εμεις το καναμε εδω.χιχι.επισεις μεσα στο καλοκαιρι σκεφτωμαι να βγαλω το εσωτερικο φιλτρο και να βαλω εξωτερικο.εδω μονο σερα και τετρα παιζει για αλλα ουτε λογος.μικρη πολη λιγοι χομπιστες οποτε καταλαβαινετε δεν εχουν οι πετ σοπαδες ποικιλια εμπορευματων.τελος η θολουρα ειναι ασπρη για να απαντησω στο πατριωτακη και σε σας βεβαια.τα χημικα ειναι η ευκολη λυση αλλα ας εξαντλησουμε πρωτα τις συμβατικες λυσεις.και τα ψαρια ζωντανοι οργανισμοι ειναι.θα επανελθω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-05-08, 18:07
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos33 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα τζαμια με αγχωνουν λιγο γιατι ειναι και αυτα θολα
Γιατί δεν τα καθαρίζεις;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-05-08, 18:55
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

άσπρη θολούρα = 90% bacterial bloom... -> αλλαγούλες 30% κάθε εβδομάδα και υπομονή. Σε 1 μήνα θα περάσει...

Απαραίτητα για το κλίμα της Καρδίτσας είναι τα ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ στο καπάκι, περισσότερο απ'οτι το εξωτερικό φίλτρο... πήγαινε στο F1 Computers στη Νέα Αγορά (δίπλα στον Αγ. Γεώργιο) ζήτα τον Σωτήρη τον Τασιά, πες του οτι είσαι φίλος μου και ζήτα 2-3 ανεμηστηράκια από υπολογιστή...!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-05-08, 23:26
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
άσπρη θολούρα = 90% bacterial bloom... -> αλλαγούλες 30% κάθε εβδομάδα και υπομονή. Σε 1 μήνα θα περάσει...

Απαραίτητα για το κλίμα της Καρδίτσας είναι τα ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ στο καπάκι, περισσότερο απ'οτι το εξωτερικό φίλτρο... πήγαινε στο F1 Computers στη Νέα Αγορά (δίπλα στον Αγ. Γεώργιο) ζήτα τον Σωτήρη τον Τασιά, πες του οτι είσαι φίλος μου και ζήτα 2-3 ανεμηστηράκια από υπολογιστή...!
Αυτό το bacterial bloom τι το προκαλεί?Είναι κάτι ανησυχητικό?
Αν μετά τις αλλαγές εξαφανιστεί υπαρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστεί?
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-05-08, 19:18
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

White Cloudy Water:

White cloudiness is usually the result of a bacteria bloom. Keep a careful check on ammonia levels, if the bacteria is a result on bacteria die off, you may experience increased ammonia levels and your tank maybe recycling. Bacteria also consume oxygen, so just as with an algae bloom, you want to increase circulation while treating the tank.
Causes:

Medical treatment of your aquarium that has destroyed the bacteria colonies. (Not all medicines will destroy the bacteria but some will).

As in algae, high nutrient levels can also trigger a bacteria bloom (In this case, they are feeding on the excess nutrients)

Sometimes the cleaning of all filters at once, or the changing of the gravel can trigger a bacteria bloom, due to the removal of bacterial colonies that had settled on the filter media or substrate.

Solutions

As with algae, you need to control the nutrient level of the tank. Once you control this, the bacteria bloom will usually go away on it's own.

If your tank is recycling and filled with expensive fish, you may want to consider the use of zeolites to absorb the ammonia while your tank finishes the cycle. This will extend the time that the tank needs to complete the cycle though.


http://www.drhelm.com/aquarium/cloudy%20water.html
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-08, 05:38
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Δηλαδή συχνές αλλαγές νερού και υπομονή?
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-05-08, 13:01
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

κάπως έτσι... (...ΜΕ αντιχλώριο πάντα!)
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-05-08, 05:37
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα ,αυτό τί το προκαλεί?
Αφού απαλλαγώ υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστεί?
Πρέπει να προσέξω κάτι?
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θολο νερο τονυ Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-02-08 20:38
θολο νερο fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 19 30-01-08 13:59
ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? georgetax Γλυκό νερό - Γενικά 28 19-02-07 18:12
ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ? ΑΡΤΕΜΗΣ Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 21 14-02-05 10:53
θολο νερο βοηθεια!!!! dioninje Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-03-04 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08231 seconds with 13 queries