Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-11, 16:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μπορείτε να δείτε την αντίδραση μου 4 χρόνια πριν στο θέμα που επισύναψε ο japetus πιο πάνω. 4 χρόνια μετά έχω πια εντελώς διαφορετική άποψη στο θέμα λίμνη και οικολογία. Μελέτη και γνώσεις παιδιά...αυτό που έλεγα πιο πάνω. Αν δεν μπορείς να το ανεκτείς κοντά στο χώρο σου, απλά αιχμαλώτησέ το και απομάκρυνέ το...ζωντανό!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 17:32
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείτε να δείτε την αντίδραση μου 4 χρόνια πριν στο θέμα που επισύναψε ο japetus πιο πάνω. 4 χρόνια μετά έχω πια εντελώς διαφορετική άποψη στο θέμα λίμνη και οικολογία.
Οφείλω να πώ το ίδιο.. Έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία φορά που είδα νερόφιδο στη λίμνη μου, υπήρξαν όμως και άλλα φίδια που τριγυρνούν κάθε χρόνο στην περιοχή..
Ασφαλώς πλέον συμπεριφέρομαι πολύ πιο ώριμα και υπεύθυνα σε κάθε συνάντηση με αυτά (όπως θα έκανα αλλωστε και για οποιοδήποτε άλλο ζώο) ακόμα και αν είναι επικίνδυνο (όπως αυτό φέτος).

Θέλω έτσι, μια που δόθηκε η ευκαιρία, να συγχαρώ κι από εδώ τον Ηλία (Strahos) για το σάιτ που έχει στήσει και την προσπάθειά του αυτή να βάλει ένα λιθαράκι στην ευαισθητοποίηση του κόσμου για την προστασία της ερπετοπανίδας αλλά και της άγριας ζωής γενικότερα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 19:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γνωρίζοντας ότι οι απόψεις σε αυτό το θέμα δεν συγκλίνουν, προς το παρόν τουλάχιστον, θα συμβούλευα όλους τους λιμνόφιλους να κάνουν ένα σώσιμο της σελίδας αυτής, γιατί ειλικρινά έχει να κάνει άμεσα με το στοιχείου του τεχνητού (έστω) εξωτερικού υγρού στοιχείου. Να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε κάποια βασικά πράγματα σε περίπτωση που...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 22:00
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

ένταξη τα λέτε ο καθένας αλλα όταν εχεις την λίμνη και μπαίνεις μέσα γιατί βούλωσε το φίλτρο γιατί έπεσε η γλάστρα και ποσα αλλα ακομα δεν θα εχεις και ένα φίδι έστω και αν δεν κινδυνεύει η ζωή σου και μονο να σκέφτεσαι μήπως το πιάσω κατά λάθος όταν θέλω να βγάλω ένα νούφαρο ευχάριστο εγώ δεν θα πάρο
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 22:40
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Οταν φτιαχνουμε μια τεχνιτη λιμνη, η οποια βρισκεται συνηθως σε αυλες και ακομη πιο συνηθως ανηκει σε χομπιστες οι οποιοι βρισκονται εκτος μεγαλων πολεων, να ειναι/ειμαστε προετοιμασμενοι, για το οτιδηποτε! Επισης..φοβαται ο Γιαννης το θεριο... Βεβαια απο φοβο "ισως" σε δαγκωσει, αλλα και σιγα το τραυμα! Δηλαδη αν φοβασαι μη σε δαγκωσει ενα αδεσποτο, που ειναι και πιο επιπονο και πιο πιθανο και πιο..ιοβολο αν τυχη, τι πρεπει να κανεις αν ενα αμοιρο σκυλακι διαβει τη πορτα σου?!?! Ειπαμε: ιοβολα φιδια, σπανιος πλησιαζουν τον ανθρωπο! Συνηθως ειναι φιδια "ακακα" τα οποια εχουν κατα καποιο τροπο "συνιθισει" τη παρουσια μας και τη "κανουν" τις περισσοτερες φορες πιο γρηγορα απ'οτι φανταζεσαι μολις μας δουν! φαντασου πως οι..γατες τα κυνηγουν με αποτελεσμα να τα διωχνουν ή σκοτωνουν! Εγω που εχω 4 στην αυλη..δε εχω ουτε μυγες! Φαντασου..: γατες vs φιδια 4-0! αρα?! μην αντιδραμε στερεοτυπικα επιτελους!! τωρα αν καποιος δει καμοια κομπρα..! τοτε..
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-11, 01:23
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

ρειξε θειαφι στην περιφραξη και βαλε γκαζον αν σε περνει
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-11, 22:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

συμφωνα με το λινκ που εβαλε ο Ηλιας σε προηγουμενο ποστ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, το θειάφι δεν διώχνει τα φίδια. http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle
το θειαφι δεν κανει τιποτα...ενω το γκαζον αν διατηρειται βρεγμενο γινεται πολος ελξης το καλοκαιρι..
πολυ καλογραμμενα αρθρα εχει η σελιδα....διαβασα αρκετα πολυ ευχαριστα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννα Στην Λιμνη Με Τα Koi ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-03-15 01:01
Λιμνη στην Πρεβεζα Γιαννης Μ5 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 24-08-10 10:17
καινουριο φιδι NIKOL ¶λλα ζώα 27 06-06-10 17:07
Τι φιδι ειναι αυτο???? POURITANOS ¶λλα ζώα 10 24-12-08 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04909 seconds with 15 queries