Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-10, 12:34
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή ΣΤΉΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΊΟΥ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟΥ ΓΙΑ MALAWI-HELP

Παιδιά καλησπέρα,

Φτιάχνω από την αρχή ένα ενυδρείο για MALAWI...και θέλω όποιος έχει εμπειρία να βοηθήσει να το φτιάξω, εννοώντας τι πρέπει να έχω και τι πρέπει να προσέξω.

Αυτά που έχω τώρα είναι τα εξής:
1) Ενυδρείο 80χ40χ30
2) Φιλρο Biobox (στο κέντρο που έχει τα υλικά έχω μακαρόνι μετά σφουγγάρι και λέω από πάνω να βάλω βιόσφαιρα και στην κορυφή άλλο σφουγγάρι)
3) Άμμος από την παραλία και βράχους
4) Θερμοστάτη
...αυτά.
έχω εμπειρία σε ενυδρείο με άλλα ψάρια πιο εύκολα.

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-10, 12:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα,

Φτιάχνω από την αρχή ένα ενυδρείο για MALAWI...και θέλω όποιος έχει εμπειρία να βοηθήσει να το φτιάξω, εννοώντας τι πρέπει να έχω και τι πρέπει να προσέξω.

Αυτά που έχω τώρα είναι τα εξής:
1) Ενυδρείο 80χ40χ30
2) Φιλρο Biobox (στο κέντρο που έχει τα υλικά έχω μακαρόνι μετά σφουγγάρι και λέω από πάνω να βάλω βιόσφαιρα και στην κορυφή άλλο σφουγγάρι)
3) Άμμος από την παραλία και βράχους
4) Θερμοστάτη
...αυτά.
έχω εμπειρία σε ενυδρείο με άλλα ψάρια πιο εύκολα.

ευχαριστώ
Γειά σου φίλε και καλώς όρισες.
Το ενυδρείο σου δεν πληρεί το σημαντικότερο στοιχείο που απαιτεί ένα ενυδρείο με τις υπές-δραστήριες κιχλίδες Μαλάουι, το χώρο, τα λίτρα. Είναι λιγότερο από 100 λίτρα και μάλιστα μεικτά αν μετρήσουμε άμμο, πέτρες και φυσικά το χώρο που θα δεσμεύσει το φίλτρο σου. Προσωπικά δεν θα έβαζα κανένα είδος mbuna σε ενυδρείο με μήκος λιγότερο του ενός μέτρου, ακόμα και αυτές τις λιγότερο aggressive.

To συγκεκριμένο ενυδρείο θα γινόταν ένα εξίσου εντυπωσιακό ενυδρείο Τανκανίκα με μικροκιχλίδες/κοχυλόψαρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-10, 12:47
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Ενυδρείο 80χ40χ30
με το ενυδρείο αυτό δεν μπορείς να βάλεις πάνω από ένα είδος ψαριών... ψάξε τα είδη και σκέψου τι έιδος θες... το τι θα διαλέξεις θα επιρεάσει αρκετά το τι θα πρέπει να κάνεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Φιλρο Biobox (στο κέντρο που έχει τα υλικά έχω μακαρόνι μετά σφουγγάρι και λέω από πάνω να βάλω βιόσφαιρα και στην κορυφή άλλο σφουγγάρι)
Η κυκλοφορία του φίλτρου πόση είναι... όταν λες μακαρόνι??? Θέλεις κυκλοφορία πάνω από 550λίτρα την ώρα... θα σου προτεινα να βάλεις όσο πιο καλό υλικό μπορείς (για βιολογια) για μέγιστη απόδοση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Άμμος από την παραλία και βράχους
Η άμμο να είναι μικρής διαμέτρου και άριστα πλημένη. Βράχους... αν θες βάλε μια φώτο... βασικά στο τέλος θέλεις να υπάρχουν πολλές, μα πολλές κρυψώνες για τα ψάρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
4) Θερμοστάτη
Στους 25C

Αλλά εάν είμουν εγώ θα έκαμνα ότι είπε ο Βασίλης...

"To συγκεκριμένο ενυδρείο θα γινόταν ένα εξίσου εντυπωσιακό ενυδρείο Τανκανίκα με μικροκιχλίδες/κοχυλόψαρα"
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-10, 12:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

θα σε στενοχωρήσω αλλά σ'αυτά τα λίτρα δεν μπαίνουν ψαράκια (mbuna μάλλον θέλεις) απο malawi.
θα έλεγα να δεις τα ψαράκια της Τανγκανίκα που πολλά απ' αυτά μπορούν να μπουν στο ενυδρείο σου (κοχυλόψαρα κυρίως)
http://www.cichlid-forum.com/article...us_gallery.php
αν σ' αρέσουν κάποια, το συζητάμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-10, 13:51
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
με το ενυδρείο αυτό δεν μπορείς να βάλεις πάνω από ένα είδος ψαριών... ψάξε τα είδη και σκέψου τι έιδος θες... το τι θα διαλέξεις θα επιρεάσει αρκετά το τι θα πρέπει να κάνεις.



Η κυκλοφορία του φίλτρου πόση είναι... όταν λες μακαρόνι??? Θέλεις κυκλοφορία πάνω από 550λίτρα την ώρα... θα σου προτεινα να βάλεις όσο πιο καλό υλικό μπορείς (για βιολογια) για μέγιστη απόδοση



Η άμμο να είναι μικρής διαμέτρου και άριστα πλημένη. Βράχους... αν θες βάλε μια φώτο... βασικά στο τέλος θέλεις να υπάρχουν πολλές, μα πολλές κρυψώνες για τα ψάρια.


Στους 25C

Αλλά εάν είμουν εγώ θα έκαμνα ότι είπε ο Βασίλης...

"To συγκεκριμένο ενυδρείο θα γινόταν ένα εξίσου εντυπωσιακό ενυδρείο Τανκανίκα με μικροκιχλίδες/κοχυλόψαρα"

1) Ούτως η άλλως θα επέλεγα από το gallery που μου είπε ο Κλεόβουλος
2) Το φιλτρο πρεπει να ειναι γυρο στα 500 λιτρα, και οταν λεω μακαρόνι εννοώ siporax, για να εχει τελεια βιολογια.
3) Αμμος και βραχους θα εχω απο της θαλασσας την παραλια, απλως ποσο πρεπει να της βρασο και ειναι καταλληλο φυσικα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-10, 14:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Νομίζω το βασικό είναι να επιλέξεις πρώτα τα κατάλληλα ψαράκια για το ενυδρείο σου.
Την άμμο εγώ απλά την ξεπλένω καλά.
Τις πέτρες αν είναι δύσκολο να τις βράσεις, βάλτες σε κουβά με χλωρίνη για 1-2 μέρες.Μετά ξέπλυμα και λίγες ώρες με αντιχλώριο και είσαι εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-10, 14:19
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω το βασικό είναι να επιλέξεις πρώτα τα κατάλληλα ψαράκια για το ενυδρείο σου.
Την άμμο εγώ απλά την ξεπλένω καλά.
Τις πέτρες αν είναι δύσκολο να τις βράσεις, βάλτες σε κουβά με χλωρίνη για 1-2 μέρες.Μετά ξέπλυμα και λίγες ώρες με αντιχλώριο και είσαι εντάξει.
1) Για ψαρακι λεω για L. Labidochromis ή Copadichromis ή Metriaclima ή Placidochromis ή μαζι καποια ειδη...καταρχας μπορω?
2) Ξερω οτι την αμμο θαλασσης και τους βραζους αν τους βρασω πολυ καλα για κανα 20λεπτο ειναι οκ...αυτο ειναι σωστο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-10, 14:30
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Η άμμο θαλάσσης θέλει πολύ δουλειά και χρόνο...
Εγώ που μάζεψα φέτος έκανα το εξής…

Κοσκίνισμα 2 φορές με σουρωτήρι διαμέτρου 1mm, πάρα πολύ καλό πλύσιμο με τρεχούμενο νερό… βράσιμο (το νερό σε βράση για τουλάχιστον 10 λεπτά… από ότι υπολόγισα ήθελα κάπου 35 με 40 λεπτά για να βράσω μια παρτίδα άμμου κάπου 3 κιλά) και στέγνωμα της άμμου πριν την χρήση της.

Αν δεν θες ποσότητα πάνε αγόρασε έτοιμη και με ένα καλό ξέπλυμα όπως λέει ο Κλεόβουλος είσαι μια χαρά.

Από ψαράκια εάν τελικά πας για mbuna... Labidochromis μόνα τους. Αλλά δες και τα ψαράκια της Τανγκανίκα.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-10, 14:35
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άμμο θαλάσσης θέλει πολύ δουλειά και χρόνο...
Εγώ που μάζεψα φέτος έκανα το εξής…

Κοσκίνισμα 2 φορές με σουρωτήρι διαμέτρου 1mm, πάρα πολλή καλό πλύσιμο με τρεχούμενο νερό… βράσιμο (το νερό σε βράση για τουλάχιστον 10 λεπτά… από ότι υπολόγισα ήθελα κάπου 35 με 40 λεπτά για να βράσω μια παρτίδα άμμου κάπου 3 κιλά) και στέγνωμα της άμμου πριν την χρήση της.

Αν δεν θες ποσότητα πάνε αγόρασε έτοιμη και με ένα καλό ξέπλυμα όπως λέει ο Κλεόβουλος είσαι μια χαρά.

παααρα πολυ καλη η συμβουλή για το πως να κανω την αμμο...και το προτιμώ γιατι εγω θελω να εχω αρκετουτσικο, και δεν θελω να δωσω πολλα για κατι που με λιγο δουλιτσα το εχω δωρεών...δεν ξερω αν συμφωνείς.

για τα ψαρια που θελω να κανω συνδυασμό...τι λετε μαζι πανε...και ποσα σε αρυθμο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-10, 14:56
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
παααρα πολυ καλη η συμβουλή για το πως να κανω την αμμο...και το προτιμώ γιατι εγω θελω να εχω αρκετουτσικο, και δεν θελω να δωσω πολλα για κατι που με λιγο δουλιτσα το εχω δωρεών...δεν ξερω αν συμφωνείς.

για τα ψαρια που θελω να κανω συνδυασμό...τι λετε μαζι πανε...και ποσα σε αρυθμο?

Φίλε είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου για αν βάλεις 2 είδη.Αν έχει μικρ΄εμπειρία είναι λίγα τα λίτρα σου και για species τανκ αλλά αν προσέξεις πολύ το aquascape μπορεί και να τα καταφέρεις.

Πάντως γι αμία αποικία multies θα ήταν τέλειο το τανκ σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-10, 15:03
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου για αν βάλεις 2 είδη.Αν έχει μικρ΄εμπειρία είναι λίγα τα λίτρα σου και για species τανκ αλλά αν προσέξεις πολύ το aquascape μπορεί και να τα καταφέρεις.

Πάντως γι αμία αποικία multies θα ήταν τέλειο το τανκ σου!!
καταρχας χαχαχαχαχχχα για το (Κόψτε τις μαλακίες να κόψουμε το κάπνισμα!!!), πολυ πετιχιμενο.

αμα επελεγα μονο Labidochromis Caeruleus να βαλω ποσα θα μπορουσα να βαλω (θα ηθελα και να γεννήσουν οποτε για τον αριθμό που θα μου πειτε να υπολογίσετε και αυτο)?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-10, 16:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας χαχαχαχαχχχα για το (Κόψτε τις μαλακίες να κόψουμε το κάπνισμα!!!), πολυ πετιχιμενο.

αμα επελεγα μονο Labidochromis Caeruleus να βαλω ποσα θα μπορουσα να βαλω (θα ηθελα και να γεννήσουν οποτε για τον αριθμό που θα μου πειτε να υπολογίσετε και αυτο)?
Aν και προσωπικά συνεχίζω να διαφωνώ σχετικά με τα λίτρα σου, εντούτοις, ακόμα και για τα λαμπίτος πρέπει να προσέξεις να βάλεις ένα μικρό σε αριθμό χαρεμάκι των 5 ατόμων. Αυστηρά όμως όχι περισσότερα από ένα αρσενικά. Μπορεί μεν να καταφέρουν να επιζήσουν και τα δύο, αλλά ένταση θα υπάρχει.

Για μικρά, πρέπει να δώσεις όσο το δυνατόν περισσότερες κρυψώνες μεταξύ των πετρών που θα τοποθετήσεις. Περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης των μικρών, δίνουν οι ευρύχωρες, οριζόντιες σχισμές μεταξύ δύο πετρών που θα δημιουργήσεις...ώστε να μην μπορούν να προσεγγίσουν τα μεγαλύτερα ψάρια και παράλληλα να μπορούν τα μικρά να κινηθούν αρκετά και να μεταφέρουν εκεί κομμάτια τροφής που θα "κλέβουν".

Αν σε μια δεδομένη στιγμή κάτι τα αφίσει εκτεθημένα (εξεύρεση τροφής, χώρος, αντιπαλότητες μεταξύ των μικρών για κυριαρχία χώρου) έχει ώς αποτέλεσμα να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες επιβίωσης τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-10, 16:48
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Οσα από τις γέννες σου επιβιώσουν δεν θα μπορείς να τα κρατήσεις. Είναι πολ΄υ περιορισμένη η επιφάνεια σου και τα λίτρα σου.Σκεψου την επιφάνεια που θα καλυψουν οι πολλές πετρες που χρεάζεσαι για να φτιάξεις κρυψλωνες συν τα λίτρα που θα σου αφαιρέσουν καταλήγεις με ενα πολύ έυθραστο βιότοπο.Εγώ πάντως δεν θα το επιχειρούσα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-10-10, 21:03
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν και προσωπικά συνεχίζω να διαφωνώ σχετικά με τα λίτρα σου, εντούτοις, ακόμα και για τα λαμπίτος πρέπει να προσέξεις να βάλεις ένα μικρό σε αριθμό χαρεμάκι των 5 ατόμων. Αυστηρά όμως όχι περισσότερα από ένα αρσενικά. Μπορεί μεν να καταφέρουν να επιζήσουν και τα δύο, αλλά ένταση θα υπάρχει.

Για μικρά, πρέπει να δώσεις όσο το δυνατόν περισσότερες κρυψώνες μεταξύ των πετρών που θα τοποθετήσεις. Περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης των μικρών, δίνουν οι ευρύχωρες, οριζόντιες σχισμές μεταξύ δύο πετρών που θα δημιουργήσεις...ώστε να μην μπορούν να προσεγγίσουν τα μεγαλύτερα ψάρια και παράλληλα να μπορούν τα μικρά να κινηθούν αρκετά και να μεταφέρουν εκεί κομμάτια τροφής που θα "κλέβουν".

Αν σε μια δεδομένη στιγμή κάτι τα αφίσει εκτεθημένα (εξεύρεση τροφής, χώρος, αντιπαλότητες μεταξύ των μικρών για κυριαρχία χώρου) έχει ώς αποτέλεσμα να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες επιβίωσης τους.

Μα εγω ελεγα να βαλω ενα ειδος 3 ψαρια 1 αρσενικο και 2 θυληκα....οχι 5 ψαρια...και πιστευω πως δεν θα εχω προβλημα ποτε...τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-10-10, 13:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου σκεψου οτι τωρα ξεκινω κι εγω με κιχλιδες μαλαουι και δε ξερω πολλα...αλλα...θα σου πω το εξης μονο..
εχεις δει ενα ενηλικο λαμπιντο?? μονο με παντοφλα μπορω να το συγκρινω...σκεψου λοιπον 3 απο αυτα σε 80 εκατοστα ενυδρειο. νομιζω πως αν μπορεσεις να το φαντασεις απο μονο σου δε θα θελεις να κανεις κατι τετοιο γιατι δε θα σου αρεσει. τα ψαρια αυτα δεν ειναι σαν τα τετρα να κολυμπανε περα δωθε και να βλεπεις απλως τα χρωματα τους. η συμπεριφορα τους ειναι που σε γοητευει πιο πολυ απο την εμφανιση. τι συμπεριφορα να δεις οταν με ενα χτυπημα της ουρας το ψαρι απο τη μια ακρη θα φτανει στην αλλη?
εχω δει 3 λαμπιντο σε καρφουρισιο 120΄...120 λιτρα και το μηκος ενα μετρο. και παλι δε μπορω να πω οτι μου αρεσε το θεαμα....και υπηρχαν και τραυματισμενα πτερυγια....στα 80 νομιζω πως θα εχεις απλως 3 μεγαλα παχυσαρκα βαριεστημενα ψαρια...αν οχι κατι χειροτερο.

προσωπικη μου εκτιμηση χωρις μεγαλες γνωσεις στην κατηγορια...απλα εχοντας δει ενηλικα λαμπιντο σε φουλ μεγεθος...
προσπαθησε να βρεις και να παρατηρησεις μια δεξαμενη με ενηλικα λαμπιντος και θα αλλαξεις σιγουρα γνωμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
να και το malawi μου! demka27 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 26-04-09 16:04
ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΊΟΥ CHRIS4204 Γλυκό νερό - Γενικά 9 15-03-09 09:47
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35
60 L MALAWI ?? ginodim Malawi 4 08-03-07 17:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06729 seconds with 13 queries