Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-12, 23:23
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Το θαυμαστό ταξίδι των Guppy

Προς τα τέλη Αυγούστου και μετά από διάφορες αναζητήσεις σε ξένα site για guppy επιλεκτικής αναπαραγωγής, κατέληξα σε έναν εκτροφέα από την Ταιλάνδη με ψαράκια που είχαν κερδίσει διαγωνισμούς και με εξωτερικά χαρακτηριστικά στα standar του είδους. Μετά από ανταλλαγή ενός διόλου ευκαταφρόνητου αριθμού meil με τον εκτροφέα, η παραγγελία δόθηκε για 4 τριάδες (1 αρσενικό-2 θηλυκά) από τα παρακάτω:

Superior Moscow Red


Russian lace snakeskin


Platinum cobra firetail


Superior blue grass HTD

Το ταξίδι τους για την άλλη άκρη του κόσμου (Ελλάδα) ξεκίνησε στις 3 Σεπτεμβρίου (Δευτέρα). Γενικά έκανα ενημέρωση στο tracking τουλάχιστον 8 φορές την ημέρα! αλλά όσο δεν είχα νέα, το άγχος αυξανόταν για την υγεία τους και την κατάσταση που θα φτάσουν.
Επιτέλους στις 7 Σεπτεμβρίου, έφτασαν Ελλάδα και το επόμενο εμπόδιο έπρεπε να ξεπεραστεί: τελωνείο.. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο έλεγχος, ο οποίος γίνεται δειγματοληπτικά, επομένως οι πιθανότητες είναι ελάχιστες, στην περίπτωση που τύχει όμως και τσεκάρουν το πακέτο την έχεις άσχημα. Εδώ που τα λέμε, άσχημα την έχουν τα ψάρια, αλλά το ίδιο κάνει! Το δεύτερο μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η καθυστέρηση που έχει το τελωνείο. Μου έχει τύχει σε προηγούμενη παραγγελία σαλιγκαριών να κάνουν 3 μέρες να έρθουν από Αμερική και 7 μέρες να περάσουν τελωνείο.
Ευτυχώς, 11 Σεπτεμβρίου ενημερώθηκα ότι το πακέτο ήδη ταξιδεύει για Θεσσαλονίκη.

Η παραλαβή του δέματος έγινε σήμερα από την υπηρεσία courier των ελτα. Το μεγαλύτερό μου άγχος ήταν αν είχαν καταφέρει να φτάσουν ζωντανά. ¶νοιξα το πακέτο γρήγορα, αλλά βγάζοντας και καμιά φωτογραφία, για να μαθαίνουμε και τον τρόπο που πακετάρουν!

Το πακέτο έφτασε σε καλή κατάσταση (μπράβο στα ελτα!)


Λεπτομέρεια (στον κόκκινο κύκλο). Ζητήστε να γραφτεί κάτι παρόμοιο σε αποστολές από χώρες εκτός ΕΕ. Μειώνει κατά πολύ τις πιθανότητες ελέγχου.


κουτί από φελιζόλ για θερμομόνωση


αλουμινόχαρτο για επιπλέον θερμομόνωση


Το κάθε ψάρι συσκευασμένο σε δικό του σακουλάκι, με λίγη ποσότητα νερού και γεμάτο με αέρα (ανοίγοντας τα έσκαγαν, με χαρακτηριστικό "ποπ"), προς αποφυγή ατυχημάτων.

Οι απώλειες ήταν μικρές. Ένα θηλυκό (από τα 12 συνολικά ψάρια) δυστυχώς δεν κατάφερε να φτάσει.. Tα υπόλοιπα ψάρια εμφανώς ταλαιπωρημένα και με λίγο ξεθωριασμένα χρώματα (ήταν 9 μέρες στο σκοτάδι), αρκετά κινητικά πάντως.
Όταν επιτέλους φτάσαμε σπίτι με τα νέα μέλη της οικογένειας, τα ψάρια μεταφέρθηκαν όλα μαζί σε σακούλα ενυδρειακής χρήσης, μαζί με το νερό που ταξίδεψαν και έμειναν με ανοιχτή τη σακούλα περίπου μισή ώρα προκειμένου να ηρεμήσουν και να πάρει φρέσκο αέρα το νερό.


Μετά, και για άλλη μισή ώρα τοποθετήθηκαν μαζί με τη σακούλα σε μικρό ενυδρείο καραντίνα (10 λίτρα) που είχε ήδη προετοιμαστεί, για εξίσωση της θερμοκρασίας.
Στη συνέχεια, άρχισε η εισαγωγή νερού από την καραντίνα στο σακουλάκι με τη μέθοδο της σταγόνας, για περίπου 2 ώρες, προκειμένου να συνηθίσουν σιγά σιγά το νερό και να μην επιβαρυνθούν επιπλέον.


Οι μετρήσεις του νερού στο οποίο ήταν συσκευασμένα (πλασματικές πιθανόν σε σχέση με αυτές που εκτρέφονταν) ήταν Ph: 7,6 Gh:7 Kh:10.

Τελικά, με κυπελάκι μεταφέρθηκαν στην καραντίνα στην οποία έχει τοποθετηθεί αεραντλία για επιπλέον οξυγόνωση τρέχει νερό με τριπλή δόση prime και διπλή δόση stress guard και υπάρχουν 3 γλαστούλες (για να διατηρηθεί barebottom) με υπόστρωμα και λίγα φυτά, καθώς και "φακή" στην επιφάνεια.




Για σήμερα δεν θα ταϊστούν και το φως μετά από μισή ώρα έσβησε για να ηρεμήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-12, 23:34
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

καλώς τα δέχτηκες
τιμή δεν είδα να γράφεις κάπου. Πόσο πήγε το μαλλί? Για να δω αν άξιζε το κόπο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-12, 23:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς τα δέχτηκες! Χαρά στο κουράγιο σου και κρίμα για το ένα χαμένο, που ευτυχώς ήταν μόνο ένα αφού αν πήγαιναν τελωνείο... άσ' τα να πάνε και δε νομίζω να τα έπαιρνες καν. ¶ντε να τα δούμε και ξεψαρωμένα! Το κόστος πόνεσε;

Έχεις και ολίγον έγκυες κυρίες;!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-12, 00:03
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!
Το σύνολο κόστισε 200 ευρώ (μετά από αρκετά παζάρια).
Θεωρείται ακριβό για guppy, το ξέρω, αλλά ψάρι από ψάρι έχει διαφορά. Και επίσης ο στόχος είναι η εξέλιξη του είδους ("σωστά" γονίδια, ελλάτωση ή μηδενισμός παραμορφώσεων, όμορφοι χρωματισμοί)!

Ναι, έχω κάποιες κυρίες σε "ενδιαφέρουσα", αλλά το καταπληκτικό ήταν ότι μια κυρία γέννησε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, και όταν αμέριμνος τα έπιανα από τη σακούλα για να μπουν στην καραντίνα, είδα και γόνο! 2-3 που είχαν επιβιώσει του ταξιδιού (αλλά δεν κάθισαν για φωτογραφία τα ακοινώνητα)!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-12, 00:18
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μπράβο για την εισαγωγή..και σύντομα να μοιράζεις ...χεχε
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-12, 06:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο για την εισαγωγή..και σύντομα να μοιράζεις ...χεχε

Προσωπικα διαφωνω στο να "μοιραζει". (με την εννοια του δωρεαν η της εντελως συμβολικης τιμης) για αρκετους λογους πρεπει να βαλει μια αρκετα τσιμπιμενη για τα δεδομενα των γκαπυ τιμουλα ωστε :

1. Να βγαλει τα εξοδα του (οποιος διαφωνει ας εκανε ο ιδιος εισαγωγη)
2. Να μην καταληξουν σε ασχετους με τιποτα τριλιτρα και δεκαλιτρα
3. Να μην καταληξουν στις κοιλιες τιποτα πιρανχας
4. Οποιος τα γουσταρει να τα εκτιμησει κι ολας

Οποιος πραγματικα καταλαβαινει την γονιδιακη ανωτερωτητα αυτων των ψαριων και του αρεσει το ειδος δε θα εχει προβλημα με αυτο




Ειδικα για το 2 και το 4 εχω ευχηθει παμπολλες φορες οι τιμες των "φθηνων" ψαριων να ηταν 10-100 φορες υψηλοτερες απο αυτες που ειναι τωρα




btw καλως τα δεχτηκες φιλε, να πω την αληθεια επειδη εχω υπ οψη μου την εισαγωγη που λεγαμε βλεποντας τη συσκευασια δε μπορω να πω πως ηρεμισα εντελως... Περιμενα να εχει διαχωριστικο φελιζολ απο ψαρι σε ψαρι οπως δειχνει το βιντεακι με τη συσκευασια ενος ψαριου... αραγε αν τους το ζητησουμε θα το κανουν η θα μας γραψουν κανονικα κατα τ Ασιατικα προτυπα (λενε παντα ναι, και φυσικα κανουν τα δικα τους, α και τους Ινδονησιους τους εχω σε λιγο μεγαλυτερη εκτιμηση ως προς την υπευθυνοτητα στις δουλειες τους απ τους Ταιλανδους)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-12, 11:05
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Καλώς τα δέχτηκες!
Συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο.
Αν είναι από τον πωλητή που υποθέτω η ελάχιστη τιμή είναι 35 δολάρια το ζευγάρι, για τα RREA μπορεί να ξεπεράσουν και τα 100 δολάρια. Να πωληθούν με το καλό οι γόνοι σε τσιμπημένες τιμές έτσι ώστε να αγορασθούν από κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με επιλεκτικές αναπαραγωγές και όχι να ανακατευθούν με τα υπόλοιπα γκάπι που έχει στο ενυδρείο.
Έχω σκεφθεί κι εγώ αυτή την περίπτωση στο μέλλον, τα χαλβαδιάζω συχνά στο aquabid, αλλά σκοντάφτω στο ψιλικό οξύ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-12, 13:38
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

αυτο στην προ τελευταια φωτο ποσο το πηρες? ειχα παρει 3-4 τετοια απο πετ σοπ! στην κανονικη τιμη! αν δεν κανω λαθος!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-12, 13:48
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα διαφωνω στο να "μοιραζει". (με την εννοια του δωρεαν η της εντελως συμβολικης τιμης) για αρκετους λογους πρεπει να βαλει μια αρκετα τσιμπιμενη για τα δεδομενα των γκαπυ τιμουλα ωστε :

1. Να βγαλει τα εξοδα του (οποιος διαφωνει ας εκανε ο ιδιος εισαγωγη)
2. Να μην καταληξουν σε ασχετους με τιποτα τριλιτρα και δεκαλιτρα
3. Να μην καταληξουν στις κοιλιες τιποτα πιρανχας
4. Οποιος τα γουσταρει να τα εκτιμησει κι ολας

Οποιος πραγματικα καταλαβαινει την γονιδιακη ανωτερωτητα αυτων των ψαριων και του αρεσει το ειδος δε θα εχει προβλημα με αυτο




Ειδικα για το 2 και το 4 εχω ευχηθει παμπολλες φορες οι τιμες των "φθηνων" ψαριων να ηταν 10-100 φορες υψηλοτερες απο αυτες που ειναι τωρα




btw καλως τα δεχτηκες φιλε, να πω την αληθεια επειδη εχω υπ οψη μου την εισαγωγη που λεγαμε βλεποντας τη συσκευασια δε μπορω να πω πως ηρεμισα εντελως... Περιμενα να εχει διαχωριστικο φελιζολ απο ψαρι σε ψαρι οπως δειχνει το βιντεακι με τη συσκευασια ενος ψαριου... αραγε αν τους το ζητησουμε θα το κανουν η θα μας γραψουν κανονικα κατα τ Ασιατικα προτυπα (λενε παντα ναι, και φυσικα κανουν τα δικα τους, α και τους Ινδονησιους τους εχω σε λιγο μεγαλυτερη εκτιμηση ως προς την υπευθυνοτητα στις δουλειες τους απ τους Ταιλανδους)
ΜΑλλον..παρεξήγησες τον τρόπο που το έγραψα....Το να ΜΟΙΡΑΖΕΙΣ δεν σημαίνει τσαμπα σε ασχετους αλλα να εχουμε γονίδιο απο καποιας ανώτερης κλάσσης γκάπυ στην ελλάδα...ελπίζω να εγινα ποιο κατανοητός...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-12, 15:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
και όχι να ανακατευθούν με τα υπόλοιπα γκάπι που έχει στο ενυδρείο.

οχι ολα βεβαια αλλα καποια ας ανακατευτουν κι ολας για να ανανεωνονται τα γονιδια...
Οποιος αγαπαει το ειδος και ασχολειται σοβαρα δε νομιζω να εχει μονο ενα ενυδρειο
Το να ανανεωνονται τα αιματα μετα απο τοσες αιμομικτικες αναπαραγωγες μονο καλο κανει στο χωρο (ειδικα με τα ζωοτοκα που γενοβολανε σαν παλαβα)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο στην προ τελευταια φωτο ποσο το πηρες? ειχα παρει 3-4 τετοια απο πετ σοπ! στην κανονικη τιμη! αν δεν κανω λαθος!
lol, δεν πηρες αυτο αλλα την εκατοστη εικοστη τριτη αιμμομικτικη αναπαραγωγη του

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΑλλον..παρεξήγησες τον τρόπο που το έγραψα....Το να ΜΟΙΡΑΖΕΙΣ δεν σημαίνει τσαμπα σε ασχετους αλλα να εχουμε γονίδιο απο καποιας ανώτερης κλάσσης γκάπυ στην ελλάδα...ελπίζω να εγινα ποιο κατανοητός...

Οχι δεν παρεξηγησα, ουτε απαντησα με τονο, απλα ειπα τη γνωμη μου πληροφοριακα.
Φυσικα τωρα που το αναλυσες εγινες κατανοητος...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-12, 15:40
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το ξέρω εκ πείρας αυτο το τελευταίο που λές...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-12, 15:42
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων


lol, δεν πηρες αυτο αλλα την εκατοστη εικοστη τριτη αιμμομικτικη αναπαραγωγη του
χχαχααχαχαχ οκ παω πασο τοτε! :P


νομιζα οτι η διαφορα ηταν και στα χρωματα!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-12, 15:43
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά, το όπως είναι στη φύση είναι μεγάλη κουβέντα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-12, 16:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, το όπως είναι στη φύση είναι μεγάλη κουβέντα.

γι αυτο το εσβησα ... αν και πολλες φορες βλεπουμε και στους ανθρωπους να εχει δημιουργηθει ενα ειδος ευγονικης με φυσικες διαδικασιες
Βεβαια η φυση ελεγχει την ποιοτητα των γονιδιων με πολυ σκληρο τροπο κι οχι με απλες επιλεκτικες αναπαραγωγες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-12, 19:07
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Update 1.
Το πρωί τάισα αρακά, από τον οποίο δειλά δειλά τσίμπησαν ελάχιστα. Δοκίμασα φυλλαράκι και bloodworm αποξηραμένο, το πρώτο αγνοήθηκε τελείως, από τι δεύτερο ορισμένα τσίμπησαν, όχι σοβαρά πράγματα όμως. Είπα να δοκιμάσω ζωντανό microworm, ε εκεί έγινε πανηγύρι! Καθόντουσαν κόντρα στο ρεύμα και με ανοιχτό το στόμα κατάπιναν ποσότητες μέχρι που γέμισαν οι κοιλίτσες πλήρως! Η αλήθεια είναι ότι από τη χαρά μου έριξα λιιιίγο παραπάνω!
Το απογευματάκι πια είχαν ξεψαρώσει αρκετά και σταμάτησαν να κρύβονται. Μάλιστα αυτή τη φορά έφαγαν φυλλαράκι. Μετά το τάισμα έγινε αλλαγή νερού 80% με νερό προετοιμασμένο από χθες και με προσθήκη stressguard, θα τα αφήσω και σήμερα να ηρεμήσουν και ξεκινάω προληπτικά από αύριο τις θεραπείες.
Τα χρώματά τους αρχίζουν να εμφανίζονται και όσο τα παρατηρώ, έχουν άψογη μορφολογία. Οι σπονδυλικές στήλες τελείως ίσιες, οι ουρές μεγάλες, πλήρεις (veiltail και deltatail) και έντονα χρωματισμένες ακόμη και στα θηλυκά, με καθαρά χρώματα.
Για την ώρα θα μπουν σε ενυδρείο με άλλα guppy, καλό θα κάνει το καινούριο (και πραγματικά άψογο) αίμα, και όταν έρθει η ώρα της επιλεκτικής αναπαραγωγής, θα μπουν ανά τριάδες καθαρού χρώματος. Από επιλογή θεωρώ ότι δεν πρέπει να τα απομονώσω από τώρα, ας χαρούν τα 200 lt μαζί με τα υπόλοιπα guppy, να ζήσουν και αυτά λίγο άνετα!

Nick συμφωνώ μαζί σου, έχω και άλλα guppy τα οποία δίνω σε πραγματικά συμβολική τιμή ή και χαρίζω για να βοηθήσω κάποιον (αφού πάντα σιγουρευτώ ότι δε γίνομαι προμηθευτής ζωντανής τροφής!), αλλά ο γόνος από τα συγκεκριμένα είναι διαφορετική περίπτωση. Αυτός που θα πάρει, θα πάρει συνειδητά, σε καμία περίπτωση στην τιμή που τα αγόρασα αλλά ούτε και δωρεάν.
Όσο για την άλλη εισαγωγή, σίγουρα η συσκευασία δεν ήταν άψογη, ήταν όπως πολύ καλύτερη απ' ότι φαινόταν στις φωτογραφίες! Σκέψου ότι σε 10 μέρες ταξίδι 1 μόνο ψάρι από τα 12 δεν άντεξε. Παρ' ότι είχα εγγύηση για ζωντανά κατά την παραλαβή ψάρια, δε θα ζητήσω κάτι περισσότερο, με τέτοια ταλαιπωρία το θεωρώ φυσικό. Γενικά, θα δω και θα σου πω για τη συσκευασία, έτσι και αλλιώς περιμένω και τα betta (splendens) οπότε θα έχουμε μια πιο σίγουρη άποψη περί συσκευασίας. Ξεκίνησαν τη Δευτέρα! Με τον άλλο τον εκτροφέα μίλησα και μου είπε ότι μπορεί να μου βρει τα άγρια maha chai που έψαχνα (f0), σε καθόλου άσχημη τιμή!

Rtolis η αρχική τιμή έπαιζε κάπου στα 75$ το τριο, 45-50$ το ζευγάρι.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-12, 19:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για την άλλη εισαγωγή, σίγουρα η συσκευασία δεν ήταν άψογη, ήταν όπως πολύ καλύτερη απ' ότι φαινόταν στις φωτογραφίες!
απλα την περιμενα οπως στο βιντεακι και με τις φωτο που ειδα τα σακουλακια το ενα πανω στο αλλο καπου με χαλασε...
Δε θελω η αλλη εισαγωγη να γινει ετσι, αφου φελιζολ ειναι ρε γαμωτο δεν κοστιζει τιποτα

Παράθεση:
Με τον άλλο τον εκτροφέα μίλησα και μου είπε ότι μπορεί να μου βρει τα άγρια maha chai που έψαχνα (f0), σε καθόλου άσχημη τιμή!
με τον Ται η με τον Ινδονησιανο?
αν μπορεις -αφου βλεπω τα καταφερνεις στα παζαρια- ρωτα τον και για macrostomus και unimaculata, για ζευγαρια παντα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-12, 19:49
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Πολυ ομορφα ψαρια φιλε μου.
Συγχαρητηρια για την εισαγωγη..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα διαφωνω στο να "μοιραζει". (με την εννοια του δωρεαν η της εντελως συμβολικης τιμης) για αρκετους λογους πρεπει να βαλει μια αρκετα τσιμπιμενη για τα δεδομενα των γκαπυ τιμουλα ωστε :

1. Να βγαλει τα εξοδα του (οποιος διαφωνει ας εκανε ο ιδιος εισαγωγη)
2. Να μην καταληξουν σε ασχετους με τιποτα τριλιτρα και δεκαλιτρα
3. Να μην καταληξουν στις κοιλιες τιποτα πιρανχας
4. Οποιος τα γουσταρει να τα εκτιμησει κι ολας
Με το 2,3,4 συμφωνω απολυτως.
Οποιος τα παρει πρεπει να τα εκτιμησει,οπως καθε ψαρι βεβαια αλλα θελει και προσοχη οπως ειπες να μην γινουν ζωντανη τροφη.

Με το 1 διαφωνω.
Δεν πρεπει να βαλει αρκετα τσιμπημενη τιμη για να βγαλει τα εξοδα του.
Δεν νομιζω να εκανε την εισαγωγη με την ελπιδα να βγαλει τα εξοδα και μετα κερδος.Μια τιμη,μη συμβολικη βεβαια,πρεπει να μπει για τους αλλους 3 λογους που αναφερθηκαν,ετσι ωστε να διαδοθουν απο υπευθυνους χομπιστες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-12, 19:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε μου, υπαρχει και κατι γραμμενο στην παρενθεση για οποιον διαφωνει... :P
Δεν ειπαμε να το παιξει εμπορος αλλα που το κακο να βγαλει τα εξοδα του (η και κερδος δηλαδη, οταν τα σκαμε στα μαγαζια που δε μας υπολογιζουν καν ειναι δηλαδη οκ και οταν ενας συγχομπυστας φερνει ενα ειδος που ισως καποιων τους τρεχουν τα σαλια για να το αποκτησουν ειναι κακο να βγαλει κατι τις? εστω για το ρισκο που πηρε βρε αδερφε, σην τελικη ολοι ειναι κερδισμενοι ετσι, μαζι και το χομπυ και ισα ισα ισως ειναι και κινητρο για να φερει κι αλλα ειδη να εμπλουτιστουν τα ενυδρεια μας με ειδη που τα μαγαζια δε θα μας φερουν ουτε σε φωτογραφιες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-12, 19:59
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Nick για τον Ταϊλανδό μιλάω, ρώτησα ήδη για τα ζευγάρια, όταν έχω νέα θα σε ενημερώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-09-12, 20:15
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου, υπαρχει και κατι γραμμενο στην παρενθεση για οποιον διαφωνει... :P
Δεν ειπαμε να το παιξει εμπορος αλλα που το κακο να βγαλει τα εξοδα του (η και κερδος δηλαδη, οταν τα σκαμε στα μαγαζια που δε μας υπολογιζουν καν ειναι δηλαδη οκ και οταν ενας συγχομπυστας φερνει ενα ειδος που ισως καποιων τους τρεχουν τα σαλια για να το αποκτησουν ειναι κακο να βγαλει κατι τις? εστω για το ρισκο που πηρε βρε αδερφε, σην τελικη ολοι ειναι κερδισμενοι ετσι, μαζι και το χομπυ και ισα ισα ισως ειναι και κινητρο για να φερει κι αλλα ειδη να εμπλουτιστουν τα ενυδρεια μας με ειδη που τα μαγαζια δε θα μας φερουν ουτε σε φωτογραφιες)
Ξερω αρκετους χομπιστες που εχουν φερει ψαρια απο το εξωτερικο και δεν νομιζω να εβγαλε κανεις τα εξοδα του.
Παρ' ολα αυτα συνεχιζουν να κανουν.
Κι εγω,μπορει να μην τα εχω εισαγει αλλα εχω παρει ζευγαρι ψαριων στην ιδια περιπου τιμη.
Αυτο που εννοω και θελω να τονισω,ειναι οτι δεν πρεπει να γινεται αυτοσκοπος το να βγει κερδος.
Ψαρια θα πρεπει να περνουμε επειδη οπως ειπες τα γουσταρουμε.
Αν βεβαια τα αναπαραγει καιρο,ειναι λογικο να βγει κερδος.Δεν διαφωνω σε αυτο,απλα δεν πρεπει να αγοραζουμε ψαρια μονο για αυτο το λογο.
Απο εκει και περα,καθε χομπιστας μπορει να ελεγχει και να επιλεγει που δινει τα ψαρια του και ετσι να αποφευχθουν αυτα που προαναφεραμε.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-09-12, 20:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ εννωειται σε αυτο συμφωνουμε πως δεν πρεπει να γινει αυτοσκοπος, απλα οταν ξερεις πως θα βγαλεις τα εξοδα σου η τεσπα ενα μεγαλο μερος τους εχεις μεγαλυτερο θαρρος να φερεις καποιο ακριβο ειδος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-09-12, 20:35
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα διαφωνω στο να "μοιραζει". (με την εννοια του δωρεαν η της εντελως συμβολικης τιμης) για αρκετους λογους πρεπει να βαλει μια αρκετα τσιμπιμενη για τα δεδομενα των γκαπυ τιμουλα ωστε :

1. Να βγαλει τα εξοδα του (οποιος διαφωνει ας εκανε ο ιδιος εισαγωγη)
2. Να μην καταληξουν σε ασχετους με τιποτα τριλιτρα και δεκαλιτρα
3. Να μην καταληξουν στις κοιλιες τιποτα πιρανχας
4. Οποιος τα γουσταρει να τα εκτιμησει κι ολας

Οποιος πραγματικα καταλαβαινει την γονιδιακη ανωτερωτητα αυτων των ψαριων και του αρεσει το ειδος δε θα εχει προβλημα με αυτο




Ειδικα για το 2 και το 4 εχω ευχηθει παμπολλες φορες οι τιμες των "φθηνων" ψαριων να ηταν 10-100 φορες υψηλοτερες απο αυτες που ειναι τωρα




btw καλως τα δεχτηκες φιλε, να πω την αληθεια επειδη εχω υπ οψη μου την εισαγωγη που λεγαμε βλεποντας τη συσκευασια δε μπορω να πω πως ηρεμισα εντελως... Περιμενα να εχει διαχωριστικο φελιζολ απο ψαρι σε ψαρι οπως δειχνει το βιντεακι με τη συσκευασια ενος ψαριου... αραγε αν τους το ζητησουμε θα το κανουν η θα μας γραψουν κανονικα κατα τ Ασιατικα προτυπα (λενε παντα ναι, και φυσικα κανουν τα δικα τους, α και τους Ινδονησιους τους εχω σε λιγο μεγαλυτερη εκτιμηση ως προς την υπευθυνοτητα στις δουλειες τους απ τους Ταιλανδους)
+φωνω
-------------------------
ShadowWalker στην αρχη νομιζα για απλα γκαπυ λογω χρωματων που δειχνουν στις φωτο που εβγαλες,και μετα κατλαβα οτι πηρες γκαπυ αριστης ποιοτητας ..Παντως οταν παρουν το χρωμα που βλεπω στις πρωτες φωτο βαλε φωτο να δουμε πως θα φαινονται..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannakis : 13-09-12 στις 20:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-09-12, 20:43
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ακριβώς, νομίζω ότι τελικά όλοι συμφωνούμε! Δεν είναι ο σκοπός το κέρδος, απλά βοηθάει όταν ξέρεις ότι θα καλύψεις μέρος των εξόδων σου! Και στο κάτω κάτω, χομπίστες είμαστε, όχι έμποροι!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-09-12, 20:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θελω να δω με τι θυλικο θα αναπαραγεις τον splender που φερνεις...

Αν καταφερεις παντως και βγαλεις ιδιο εμενα εννωειται με υπολογιζεις απο τωρα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-09-12, 20:57
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να δω με τι θυλικο θα αναπαραγεις τον splender που φερνεις...

Αν καταφερεις παντως και βγαλεις ιδιο εμενα εννωειται με υπολογιζεις απο τωρα...
εσυ τελικα θα παρεις αυτο που ελεγες????αν ναι περιμενω μικρα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-09-12, 21:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπορει να παρω και τα δυο ειδη... να δουμε... οσο διαβαζα τοσο τα ερωτευομουν, και ειναι κριμα που εχουμε κανει τους βιοτοπους τους μπ...λο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-09-12, 21:58
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να δω με τι θυλικο θα αναπαραγεις τον splender που φερνεις...

Αν καταφερεις παντως και βγαλεις ιδιο εμενα εννωειται με υπολογιζεις απο τωρα...
Δεν έρχεται μόνος του ο κύριος! Τον συνοδεύουν 2 θηλυκά, όχι το ίδιο όμορφα, αλλά με παρόμοιους χρωματισμούς, οπότε ελπίζω στον γόνο..

teaser της παρουσίασης του μονομάχου:


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-09-12, 23:52
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Rtolis η αρχική τιμή έπαιζε κάπου στα 75$ το τριο, 45-50$ το ζευγάρι.
Από τον ATFG υπέθεσα, έπεσα μέσα?!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-09-12, 19:57
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ναι! Ήταν πολύ εντάξει γενικά, και στη συνεννόηση και στην αποστολή.
-------------------------
Update 2.
Σήμερα ξεκίνησε προληπτική θεραπεία με 2000 και exit, μετά την αλλαγή νερού. Συνεχίζουμε κατά κύριο λόγο να τιμάμε ιδιαίτερα τα microworm, ξεκινήσαμε όμως να δοκιμάζουμε και φυλλαράκι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ShadowVValker : 14-09-12 στις 19:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφη guppy και νεαρα guppy angello Αρχάριοι γλυκού νερού 15 08-12-11 16:31
Guppy supermanx Ζωοτόκα 5 09-12-08 22:11
guppy στέφανος Αρχάριοι γλυκού νερού 7 21-02-07 22:43
Ταξίδι στην Αφρική dimitris Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 26-05-05 13:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10984 seconds with 15 queries