Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-01-12, 17:12
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή Το πρώτο μου DIY ενυδρείο...

Χαίρετε παίδες, αφού το παλιό ενυδρείο μας άφησε χρόνους, σκέφτομαι σοβαρά να φτιάξω ένα ενυδρείο DIY για να το μεγαλώσω κιόλας λίγο και για να έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο(λόγω πάχους τζαμιού, κοντρών)... Όπως είναι φυσικό έχω πολλές απορίες και αμφιβολίες...

Το έπιπλό μου είναι anubias και έχει διαστάσεις 80*42 και σκέφτομαι για το ενυδρείο σε αυτές τις διαστάσεις και ύψος 55...

Στο Aquatools μου βγάζει για 9άρι τζάμι... Μου έχει μπει ιδέα για πιο χοντρό πάτο(12mm) αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο...(όποιος έχει καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι...)

Πέρα από το κόλλημα του ενυδρείου έχω αρκετές αμφιβολίες για τη φίλτρανση και τον φωτισμό... Δεν ξέρω τι λύσεις υπάρχουν και στα δυο θέματα και πόσο θα μου κοστίσει...

Έκανα μια μικρο-έρευνα σε τζαμάδικα της περιοχής μου και μου είπαν ατα 75-85¤ για 5άρι με 6άρι τζάμι(που έναι μια χαρά όπως μου είπαν, ναι καλά έλεγα από μέσα μου...).Ρώτησα και στο Leroy Merlin, είχε πολύ καλές τιμές αλλά δυστυχώς μόνο 6άρι τζάμι, Ξέρει κανείς αν φέρνει και πιο χοντρά;

Επίσης μου είπαν ότι πρέπει να είναι ροντέ, ένας μάλιστα με ψιλο-ειρωνεύτηκε λέγοντας μου που το είδες να μην είναι ροντέ, στο ίντερνετ;;;

Εγώ στο Γη & Ύδωρ διάβασα ότι προτείνει όχι ροντέ...

Επίσης στο κατάστημα Βλαβιανός, μου είπαν ότι τα τζάμια κόβονται με laser και η κοπή είναι ευθεία και ακριβής...Μήπως να τους προτιμήσω(πέρα από θέμα τιμής,που είναι πολύ καλύτερη...) σε σχέση με τον απλό τζαμά που θα μου κόψει τα τζάμια με το διαμάντι;
Περιμένω τις απόψεις σας για το θέμα μου...

ΥΓ:Αν ξέρει κάποιος κανένα τζαμά κοντά στην περιοχή(Αμπελόκηποι,Αθήνα), ας μου πει...
ΥΓ2:Αν κάποιος που ξέρει να κολλάει θέλει βοήθεια στο κόλλημα του ενυδρείου του ας μου το πει να το κανονίσουμε να τον βοηθήσω, να μάθω κιόλας... Επίσης αν κάποιος που ξέρει είναι διατεθιμένος να με βοηθήσει με το κόλλημα, κερνάω καφέ, μπύρα και θα είμαι και υπόχρεος...
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρώτο μου DIY ενυδρείο daredevil DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 22-12-11 20:14
το πρώτο μου ενυδρείο DionysosDs Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 18-05-11 22:02
Πρώτο ενυδρείο... aquaman Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 25 15-05-09 16:22
Το πρώτο μου ενυδρείο krom Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 15-01-09 13:21
Το πρώτο μου ενυδρείο!!!!!!! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-12-08 19:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06382 seconds with 15 queries