Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-15, 01:41
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή προβληματισμος με σκαλαρια

καλο χειμωνα σε ολους!
απο τη νεα σεζον θα ασχοληθω με σκαλαρια. οποτε το ερωτημα που θα σας θεσω ειναι το εξης.
στα 125 μεικτα μου λιτρα, με eheim εσωτερικο φιλτρο τι αριθμο μπορω να βαλω σε μικρα σκαλαρια? αλλοι μου λενε βαλε 7-8 και μετα πυ θα βγαλεις ζευγαρι τα πουλας τα υπολοιπα. τι θα ηταν η καλυτερη λυση?
η παρουσιαση του στησιματος μου ειναι εδωhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84721
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-15, 02:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το φιλτρο ειναι ακαταλληλο γαι τοσο ταισμα που θελουν.
Τα μικρα θελουν πολλα ταισματα, αλλα θελουν και να ειναι σε μεγαλο αριθμο, πανω απο 10. Καλυτερα πανω απο 20.
Ουτε για ενηλικο ζευγαρι ειναι καταλληλο το συστημα. Κοντο το ενυδρειο και αδυναμο φιλτρο και παλι.
Ασχολησου με αλλο ειδος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-15, 13:34
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

αν αλαζα την φιλτρανση και εβαζα το fluval 206?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-15, 14:10
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Τα ψαρια γινονται μεγαλα και το ενυδρειο σου ειναι μικρο.
το ιδιο και η φιλτρανση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-15, 14:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλύτερα φίλε μου μη το κάνεις, δεν είναι το μόνο θέμα σου η φίλτρανση αλλά και οι διαστάσεις του ενυδρείου σου. Πίστεψε με γιατί και εγώ στην αρχή κάτι παρόμοιο έκανα με λίγο πιο μεγάλο ενυδρείο (1,10Μ Χ 0,45Υ Χ 0,32Π) και το μετάνιωσα, δεν χάρηκα ψάρια, το ενυδρείο με 6 σκαλάρια ήταν σαν ρινγκ του κατς, πολύ ξύλο και το ενυδρείο ήταν χωρισμένο στη μέση, το 1 ζευγάρι από τη μια μεριά και τα άλλα 2 ζευγάρια στην άλλη μεριά και τα μικροψαρα στη μέση και κρυμμένα. Θέλουν χώρο και ύψος τα σκαλάρια, αν τους τα δώσεις αυτά είναι τελείως διαφορετικό το θέαμα , να υπάρχει βέβαια και μεγάλη ομάδα , όσο πιο μεγάλη τόσο πιο ήσυχα είναι, μετριάζεται πολύ η επιθετικότητα τους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-15, 14:30
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

επομενος φιλε τακη, με τον εξοπλισμο που εχω, τι να βαλω? θελω να αποφυγω γκαπυ μολυ πλατυ, τα βαρεθηκα, και τα κοπαδοψαρα δε με ενθουσιαζουν και πολυ....
τι θα προτινες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-15, 14:39
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Εφόσον κοιτάζεις προς Ν. Αμερική μπορείς να ψάξεις και για νανοκιχλίδες..
Θα χρειαστείς ένα καλύτερο φίλτρο.
Είσαι διατεθειμένος να επεξεργαστείς το νερό;
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-15, 14:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
επομενος φιλε τακη, με τον εξοπλισμο που εχω, τι να βαλω? θελω να αποφυγω γκαπυ μολυ πλατυ, τα βαρεθηκα, και τα κοπαδοψαρα δε με ενθουσιαζουν και πολυ....
τι θα προτινες?
Θα σου δείξω 2 που μου αρέσουν πολύ

Celestial Pearl 'Danio'
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/
και
White Cloud Mountain Minnow
http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/
τα 2α τα έχω, πανεμορφα ψαράκια, νερό βρύσης, αντέχουν σε κρύο το χειμώνα αλλά θέλουν προσοχή το καλοκαιρι, δεν μπορουν τις μεγάλες ζέστες
Τα 1α θέλουν μαλακο και όξινο νερό για αυτό θα πρέπει να κάνεις μια σχετική προτειμασία, που θα την έκανες ούτως ή άλλως και στα σκαλάρια αν μπορούσες να βάλεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-15, 15:38
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα να δεις γκομπι και αλλα παρομοια.
Δες το υποτροπικο του Dimitri1978 η καπος ετσι.
πολυ.ωραιο και πολυ δυνατα ψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-15, 23:25
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια. για κοπαδακι με βλεπω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-15, 17:37
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

παιδια εν τελη βρηκα μεγαλυτερο ενυδρειο, και καλυτερο φιλτρο. 200λιτρα το ενυδρειο. και το φιλτρο ειναι το fluval 206. οποτε αφου στρωθει, θα ξεκινησω με σκαλαρια. Τι αλλο ειδος μπορει να συμβιωσει μαζι τους? εχω ακουσει γκρουραμι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-15, 18:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

μικρο και το 206
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-15, 20:12
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια εν τελη βρηκα μεγαλυτερο ενυδρειο, και καλυτερο φιλτρο. 200λιτρα το ενυδρειο. και το φιλτρο ειναι το fluval 206. οποτε αφου στρωθει, θα ξεκινησω με σκαλαρια. Τι αλλο ειδος μπορει να συμβιωσει μαζι τους? εχω ακουσει γκρουραμι.
Τα λίτρα είναι απαγορευτικά για αυτό το είδος...
Κρατάω 8 pterophyllum scalare σ ενυδρείο 1,20χ80( ύψος)χ60 και τα πράγματα είναι οριακά σε 200λίτρα που αναφέρεις απλά απαγορευτικά....Αν θέλεις ν αποφύγεις την ταλαιπωρία των ψαριών,του εαυτού σου και την απογοήτευση διάλεξε άλλη ψαροσύνθεση...
Κοίτα και προς Ασία μεριά....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-15, 22:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα είναι απαγορευτικά για αυτό το είδος...
Κρατάω 8 pterophyllum scalare σ ενυδρείο 1,20χ80( ύψος)χ60 και τα πράγματα είναι οριακά σε 200λίτρα που αναφέρεις απλά απαγορευτικά....Αν θέλεις ν αποφύγεις την ταλαιπωρία των ψαριών,του εαυτού σου και την απογοήτευση διάλεξε άλλη ψαροσύνθεση...
Κοίτα και προς Ασία μεριά....
Aν και σε πολλους φαινεται υπερβολικο αυτο που λες, συμφωνω εκ πειρας.
Σε 150 εκ μηκος ενυδρειο με 10 ψαρια, αν και στην αρχη ολα φαινονταν ιδανικα, οταν τα ψαρια ενηλικιωθηκαν και εγιναν ζευγαρια, τα πραγματα εγιναν δυσκολα, χωροταξικα.
Ειναι ακριβως οπως με τους δισκους. Απλα δεν χρειαζεται υψηλη θερμοκρασια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-08-15, 22:14
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Το fluval 206 ειναι μικρο;;; εντυπωση μου κανει... τι θα ηταν δλδ καταληλο για τα 200 λοτρα μου;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-08-15, 22:17
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το fluval 206 ειναι μικρο;;; εντυπωση μου κανει... τι θα ηταν δλδ καταληλο για τα 200 λοτρα μου;
το 206 το εχω εγω σε 95 λιτρα..εσυ θες τουλαχιστον το 306...και αυτο αναλογα τα ψαρια.εγω πχ σε 200λιτρο με μαλαουι ειχα 2 εχειμ 2215.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-08-15, 22:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το fluval 206 ειναι μικρο;;; εντυπωση μου κανει... τι θα ηταν δλδ καταληλο για τα 200 λοτρα μου;
Τα 200 λιτρα δεν χρειαζονται φιλτρο.
Το βιοφορτιο που θα εχει, το χρειαζεται.
Τουλαχιστον 5-6 λιτρα βιολογικο υλικο για τη μινιμουμ ομαδα (8 ενηλικα ατομα) αγγελοψαρων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-15, 07:44
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Τι λετε ρε παιδια.... απογοητευτικα ειλικρινα. Εχτες το πηρα. Τσαμπα λεφτα. Αφου ειχα διαβασει να περνα τουλαχιστον το νερο 3 φορες την ωρα και αυτο εχει 780λιτρα ανα ωρα. Γιατι να ειναι ανικανο για το ενυδρειο;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-15, 09:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η ροη του φιλτρου δεν ειναι το βασικο χαρακτηριστικο που το επιλεγουμε για ενα ενυδρειο, αρκει να ειναι στα φυσιολογικα πλαισια (2-3 φορες να γυρναει το νερο την ωρα ειναι επαρκες στις περισσοτερες περιπτωσεις). Το βασικοτερο ειναι ο χωρος για υλικα που εχει, σε σχεση με τους κατοικους του ενυδρειου.

Δεν εχει τις ιδιες αναγκες σε βιολογια ενα ενυδρειο με ενα κοπαδι μικρων φυτοφαγων ψαριων σε σχεση με μερικα σαρκοφαγα ψαρια που χρειαζονται συνεχως τροφη πλουσια σε πρωτεϊνη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-15, 09:57
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το fluval 206 ειναι μικρο;;; εντυπωση μου κανει... τι θα ηταν δλδ καταληλο για τα 200 λοτρα μου;
Το δικό μου ενυδρείο που προανέφερα το τρέχω με 2 jbl cristalpro 1200αρια.....
Τα συμπεράσματα δικά σου......
Εγώ θα σου ξανα πω να πας σε άλλη ψαροσύνθεση και να ξεχάσεις τα σκαλάρια σ αυτά τα λίτρα...
Ο Σπύρος πιο πάνε είπε το λόγο.....
Τα σκαλάρια είναι κιχλίδες και μόλις ενηλικιωθούν γίνονται πολύ επιθετικά και κατακτητικά και θέλουν πολλά λίτρα....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-08-15, 14:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια θα σου πουν πολλοι οτι μπαινουν στο ενυδρειο αυτο και οτι μπορει να καλυφθει και με το 206 το φιλτρο και θα συμφωνησω κι εγω με αυτους.
Εκι πειρας* θα πω και παλι, οτι στην αρχη θα ειναι ανετα και θα φαινονται ολα μια χαρα.
Μετα θα αρχισουν τα προβληματα ειτε απο τη μερια του ενυδρειου (ολο και κατι δεν θα πηγαινει καλα και θα θελει κυνηγι να το διορθωσεις), ειτε θα κουραστεις απο το κυνηγι και τα εξοδα και θα το ξεστησεις, ειτε θα το παρατησεις στην τυχη του.
Βεβαια καμια φορα αντεχεται η κατασταση (και απο τα ψαρια και απο τον ιδιοκτητη), αλλα για μενα τουλαχιστον που θελω να κανω σωστα για τα ψαρια αλλα και ανετα για μενα το χομπι μου και οχι να εχω ενα ενυδρειο με οριακα επιβιωσαντες οργανισμους, αυτο με ωθει να μη προτεινω αυτες τις εκπτωσεις στον εξοπλισμο.
Εξαλλου υπαρχουν τοσα αλλα ψαρια που μπορουν να φιλοξενηθουν με αυτον τον εξοπλισμο.

Αυτες ειναι οι προοπτικες κατα την αποψη μου. Η επιλογη φυσικα δικη σου.

* Ειχα κι εγω 200 λιτρα ενυδρειο (φιλτρο με 5 λιτρα υλικα, 1000 l/h ροη) και δεν εβαλα αγγελοψαρα που ηθελα. Ευτυχως γιατι οταν τα εβαλα τελικα σε 500 λιτρα (φιλτρο με 13.5 λιτρα υλικα, 1700 l/h ροη) και ειδα τι παιζεται (πχ 4 ζευγαρια, γεννες σε 3 διαφορετικα σημεια στο ενυδρειο και οτιδηποτε κινειται αναμεσα στις φωλιες τρωει ξυλο), ειμαι σιγουρος οτι θα την ειχα πατησει με το 200λιτρο.
https://www.youtube.com/watch?v=4LpabuWyfAY
https://www.youtube.com/watch?v=re-0f6Z2Cf8 (δεν ξερω αν μπορεις να "διαβασεις" τις συμπεριφορες στο βιντεο, αλλα αυτο γινεται στην ηρεμη κατασταση, οταν το καθε ψαρι ειναι στη θεση του.
Υποψιν οτι τελικα αναγκάστηκα κι εβγαλα ολα τα αλλα ψαρια του ενυδρειου που ισως φαινονται, εκτος απο τα cory.
Δεν ειχαν προβλημα ευτυχως συμβιωσης να τα κυνηγανε κλπ, απλα τα μικρα ψαρια ειχαν στρες και μονο τα εβλεπαν και επισης το νερο ηθελε πιο συχνα φροντιδα (πιο συχνες και πιο μεγαλες αλλαγες νερου, οι οποιες κοστιζαν και αρκετα, αφου αλλαζα 300 λιτρα την εβδομαδα συνολικα, που ηταν το μισο απο ΑΟ, δλδ συνολικα με το πεταμενο νερο ηταν 750 λιτρα την εβδομαδα, ήτοι 3 κυβικα το μηνα)

Το συνολικο νερο που χρειαζεται να αλλαζεται σε μια συγκεκριμενη ιχθυοφορτωση, ειναι ιδιας ποσοτητας παντα, ειτε τα εχεις σε 200 λιτρα ειτε σε 1000.
Απλα στα 200 λιτρα κανεις πιο συχνες και πιο μεγαλες αλλαγες για να φτασεις τα λιτρα αλλαγης που χρειαζονται.
Ειναι απλο. Τοσοι ρυποι ... τοσο νερο αλλαγη.
Το ιδιο ισχυει και για το φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-08-15, 00:55
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

καταλαβα. ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας. αυριο μπαινει αρχικα ενα κοπαδακι με αρκλεκινους 8 ατομων. πιο μετα θα κοιταξω σε γκουραμι. ψαχνω για dwarf, αλλα απο οτι καταλαβα ειναι δυσκολο να βρω. ετσι δεν ειναι?
μπορω να βαλω κατι αλλο, καποιο αλλο ειδος?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-08-15, 11:47
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Δεν έχω τόση μεγάλη εμπιρια αλλά γιατί δεν βάζεις ένα ζευγάρι kribensis ; ειναι όμορφα ψάρια και θα δεις κ γεννες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-08-15, 13:05
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

το θεμα ειναι να ταιριαζουν!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-08-15, 13:31
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

με τι ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-08-15, 15:14
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

γκουραμι-αρλεκινους
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-08-15, 15:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
γκουραμι-αρλεκινους
Αυτο το σχημα ειχα βαλει στο 200 λιτρο μου (1m+2f pearl gourami και 15 αρλεκινους - στη αρχη ειχα μισους μισους αρλεκινους με καρδιναλιους αλλα τους εβγαλα σε αλλο ενυδρειο για να μη μπερδευονται τα κοπαδια και γινεται σαλατα και αυξησα το κοπαδι των αρλεκινων), με πολλα ευκολα φυτα και με leucocephala στην επιφανεια.
https://www.youtube.com/watch?v=1LUc0ji4u-E
Επισης ειχα μια ομαδα cory στο βυθο και ενα ancistrus. Το ευχαριστηθηκα πολυ αυτο το ενυδρειο. Ειχα και γεννες απο τα γκουραμι. Οι "διαδικασιες" απο τις γεννες ηταν ολα τα λεφτα. Το βιντεο δεν δειχνει τουτε τα μισα https://www.youtube.com/watch?v=se_2LAc1fb0
Νερο επεξεργασμενο με τυρφη και λιγο απο ΑΟ.

Μετα το εκανα τελειως ασιατικο το στησιμο, αντικαθιστωντας τα cory και τα ancistrus με μια ομαδα 6 ατομων pangio kuhlii και μια ομαδα 8 ατομων Yasuhikotakia sidthimunki.
Επισης ειχα και αλγοφαγα σαλιγκαρια.
Φανταστικο στησιμο κι αυτο.

* Δεν ειμαι σιγουρος οτι το 206 θα φτασει. Θα ημουν ετοιμος για αγορα ενος ακομα φιλτρου, αν εβλεπα μετρησεις και νερο σε μετρια κατασταση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-08-15, 16:06
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

οντως ειναι πολυ ομορφο! σου ειχα στιελει ενα μηνυμα σχετικα με την ανταλαγη του fluval 206 και 20 ευρω για eheim 2217. αξιζει?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-08-15, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως ειναι πολυ ομορφο! σου ειχα στιελει ενα μηνυμα σχετικα με την ανταλαγη του fluval 206 και 20 ευρω για eheim 2217. αξιζει?
Ναι, αν εχει και τα διπλα βανακια του.

(δεν βλεπω τα ΠΜ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-08-15, 17:17
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

βανακια εννοεις τα σωλινακια που βγαινουν απο το φιλτρο και μπαινουν στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos προβληματισμος h3342 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 11-04-14 22:43
Προβληματισμος με moss...!! kraken21 Γλυκό νερό - Γενικά 20 26-01-13 12:16
προβληματισμος με στρωσιμο mixalhs1987 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 25-05-11 12:20
προβληματισμος... οξυγονο και διαχυτηρας aaaooll Γλυκό νερό - Γενικά 10 12-01-09 14:47
ΝΙΤΡΙΚΑ / ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ manoussos Malawi 3 25-11-06 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08310 seconds with 13 queries