Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-08, 22:22
the watcher Ο χρήστης the watcher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Sos για γεννα απο Jewel

Καλως σας βρηκα παιδια.Μπαινω αμεσως στο ψητο μηπως και προλαβω...
Εχω 2 jewel τα οποια μου εχουν γεννησει 2 φορες μεσα στους 2,5 μηνες.
Την πρωτη φορα κρατησαν τα αυγα 4-5 μερες και ηταν απο πανω τους και τα γονιμοποιουσαν.Ενα πρωι αφαντα τα αυγα.Ειπα οτι τα εφαγαν τα αλλα ψαρια που εχω μεσα.
Τωρα γεννησαν παλι.2 μερες τωρα εχω το ζευγαρι μαζι μετα αυγα και κανουν την ιδια διαδικασια.Μεσα σε μιση ωρα εφαγαν τα αυγα και εχουν μεινει 5-6 και τα εβαλα σε απομονωση μηπως και μου κανουν φτου ξελευτερια...Τι φταιει;2 γεννες και να μην χαρω ουτε ενα jewelaki;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-08, 22:45
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς όρισες αλλά πες πες μας πρώτα λίγα λόγια για το ενυδρείο σου για να ξέρουμε και να μπορούμε να βοηθήσουμε.
Φιλικά πάντα.
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-08, 22:59
the watcher Ο χρήστης the watcher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ειναι 190 λιτρα,εχω 2 μεγαλες πετρες μεσα,με διαμπερες τρυπες(εκει κανουν τα αυγα).2 αληθινα φυτα αλλα δεν ξερω ονομασια!Απο ψαρια εχω τα εξης:2 τζουελ,2 μαυρα οσκαρ,1 κιτρινο οσκαρ,2 τεξας,1 πλακοστομο,1 μπλου ακαρα,και απο σποντα 1 αγγελοψαρο και 1 γκουραμι.Εχω χωρισει το ενυδρειο με ενα τζαμι στην μεση για να απομονωσω την μια πετρα που ειναι επανω τα 5-6 αυγα απο τα αλλα ψαρια.Και αποτι βλεπω πρεπει να κουνανε οι ουρες σε 1-2 που μαλλον οπουνανε θα βγουν.Οσο για μετρησεις του νερου δεν γνωριζω,αλλα δεν ειχα και ποτε προβλημα,εκτος το οτι δεν μου μεγαλωνουν τα ψαρια μου σε σχεση με του συντεκνου μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-08, 23:39
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

καλησπερα φιλε απο Κρητη μαλλον τα εχεις μπερδεψει τα ψαρια σου και μαλιστα θα σου πω οτι ειναι παρα πολλα για τα λιτρα του ενυδρειου σου περα απο οτι δεν ταιριαζουν τα ψαρια σου θελεις αρκετο .Επισεις θα σου προτινα να κανεις κατι με τα ψαρια σου γιατι αν αρχισουν και μεγαλωνουν τα οσκαρ την εκατσες πραγματικα βρες τροπο και δωστα ελπιζω να μην ανχωθεικες εχεις πολλη δουλεια μπροστα σου
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-08, 01:03
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Για την αναλογία των ψαριών ενυδρείου σου είπαν οι προηγούμενοι. Εγώ αυτό που θα σου τονίσω από την προσωπική μου εμπειρία είναι ότι όσο έχεις και άλλα ψάρια στο ενυδρείο μαζί με το ζευγάρι, μικρά ψαράκια δεν πρόκειται να δεις.

Για την ακρίβεια το ζευγάρι θέλει μόνο του στο ενυδρείο και όταν δεις αυγά τα αφήνεις μέχρι να σκάσουνε και μετά από 4-5 μέρες βγάζεις τον αρσενικό. Στην συνέχεια και ανάλογα πως βλέπεις τις "διαθέσεις" της θηλυκιάς ίσως χρειαστεί να χωρίσεις και αυτήν.
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-08, 11:49
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Για την ακρίβεια το ζευγάρι θέλει μόνο του στο ενυδρείο και όταν δεις αυγά τα αφήνεις μέχρι να σκάσουνε και μετά από 4-5 μέρες βγάζεις τον αρσενικό. Στην συνέχεια και ανάλογα πως βλέπεις τις "διαθέσεις" της θηλυκιάς ίσως χρειαστεί να χωρίσεις και αυτήν.[/quote]
Φιλικά θα σου απαντήσω σε αυτό πως δεν είναι απόλυτο η αφαίρεση του αρσενικού από το ζευγάρι σε όλα τα είδη.Υπάρχουν και κάποια όπου ο αρσενικός κάνει άριστη δουλειά.
Τώρα όσον αφορά τον watcher θέλω να σου πω πως και το να μην μεγαλώνει το ψάρι είναι και αυτό πρόβλημα και λογικά οφείλεται ότι είναι λίγα τα λίτρα του ενυδρείου σου...
Αποφάσισε ποιά σου αρέσουν περισσότερο δώσε τα υπόλοιπα και όταν τα ψαράκια πάρουν τον χώρο που χρειάζονται είμαι σίγουρος πως θα δεις μεγάλη διαφορά...
Πάντως καλή συνέχεια...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-08, 14:35
the watcher Ο χρήστης the watcher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για την βοηθεια που μου δινετε.Το κακο ειναι οτι δεν ξερω ποια ψαρια κανουν με ποια,και στα μαγαζια που ψωνιζω μου δινουν ανοιχτα αφου θελουν να πουλησουν!!Τωρα οσο αφορα την γεννα...
Παρατηρησα στον απομονωμενο χωρο που ειναι η πετρα με τα αυγα επανω,κατω στο πυθμενα εχει καμια 30αρια τα οποια και αυτα τρεμοπαιζουν,αρα θα κανουμε δουλεια;Θα πρεπει να κανω κατι αλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-08, 17:00
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the watcher Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω για την βοηθεια που μου δινετε.Το κακο ειναι οτι δεν ξερω ποια ψαρια κανουν με ποια,και στα μαγαζια που ψωνιζω μου δινουν ανοιχτα αφου θελουν να πουλησουν!!Τωρα οσο αφορα την γεννα...
Παρατηρησα στον απομονωμενο χωρο που ειναι η πετρα με τα αυγα επανω,κατω στο πυθμενα εχει καμια 30αρια τα οποια και αυτα τρεμοπαιζουν,αρα θα κανουμε δουλεια;Θα πρεπει να κανω κατι αλλο;
με λυπει το γεγονος οτι σε ενδιαφερη μονο η γεννα παρα το να εχεις μια υγιεις κοινωνια ψαριων!!!! Για να ανοιξεις ενα σωστω σπιτι πρεπει να υπαρχουν οι σωστες συνθηκες το ιδιο και πιο δυσκολο ειναι να στησεις ενα σωστο ενυδρειο κοιτα να βελτιωσεις τη κοινωνια των ψαριων σου και να δεις οτι ολα θα γινουν πολλη καλυτερα και με περισσοτερες γεννες μην ξοδευεις χρονο και χρημα σε κατι που ειναι απο την αρχη λαθος.
ζητω συγνωμη αν σε πικρανω αλλα περασα και εγω απο αυτο το σταδιο και ξερω πως ειναι με την βοηθεια του GAB και με μικρες παρεμβασεις φροντισε να κανεις κατι καλο.
Αυτα και παλι ζητω συγνωμη
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-08, 17:13
the watcher Ο χρήστης the watcher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

θελω να φτιαξω το ενυδρειο μου με την βοηθεια σας.Αν υπαρχει καποια λιστα με ποια ψαρια κανουν μεταξυ τους για να δω και εγω ποια θα παω πισω.Απο μονος μου δεν θα τα καταφερω.Για να φανταστειτε εκτος αυτα ειχα και 3 αφρικανες και 2 πακου και τα πηγα πισω κ τα πηρε με το ζορι το μαγαζι.Κατι δεν μου πηγαινε καλα και εκανα αυτη την κινηση.Μαλλον σωστη.Οσο για την γεννα,θα ηθελα οσο περναει αποτα χερια μου να επιζησουν γιατι ειναι ενα κομματι απτη ζωη μου.Καθε βοηθεια δεκτη και κερναω και καλη ρακι.Ηδη διαβαζω post σας για καλυτερη ενημερωση δικια μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-08, 17:20
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

ταπεινη μου γνωμη ειναι να κρατησεις μονο το ζευγαρι τα λιφαλλιλι που εχεις(τζουελ)και να δεις τι θα κανεις με τα αλλα
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-08, 17:26
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
ταπεινη μου γνωμη ειναι να κρατησεις μονο το ζευγαρι τα λιφαλλιλι που εχεις(τζουελ)και να δεις τι θα κανεις με τα αλλα
Συμφωνώ...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-08, 19:41
the watcher Ο χρήστης the watcher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Δυσκολο να κρατησω μονο τα τζουελ γιατι ειναι μεγαλουτσικο το ενυδρειο και θα φαινεται αδειο αλλα θα το κανω.Απο αυριο θα αργησω να μοιραζω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-08, 00:11
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s_lifalili.htm εδω εχει οτι θελεις να μαθεις
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm και εδω εχει ακομα περισοτερες πληροφοριες ειναι σαν να κρατας ενα μανουαλ στα χερια σου
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-08, 08:37
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Έχεις δυνατότητα να στείλεις φωτο από το ζευγάρι?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-08, 23:34
the watcher Ο χρήστης the watcher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Αυτα ειναι τα Τζουελ μου,καθως και τα μικια τους.Πιστευω να φανει η εικονα γιατι πρωτη φορα ανεβαζω και να με συμπαθατε για τυχον αποτυχιας.Πηρα και 2ο ενυδρειο 120λιτρα και το ετοιμαζω για να βαλω τα οσκαρ εκει..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-01-08, 13:39
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Υποκειμενικό μεν, αλλά το χαλίκι δεν μου αρέσει. Τα χρώματα των ψαριών σου θα φαίνονταν πολύ καλύτερα με άλλο υπόστρωμα..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-08, 16:09
the watcher Ο χρήστης the watcher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παιδια μου ξαναγεννησαν τα Τζουελ.Την 1η γεννα την εχω ξεχωριστα σε 120αρι ενυδρειο,μπορω να βαλω τωρα και την 2η γεννα εκει μεσα;Εχουν 20 μερες διαφορα μεταξυ τους.Δεν πιστευω να βγουνε πιστολια ε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρωτη γεννα. Χαρα και SOS IRENE Ζωοτόκα 5 27-10-06 00:06
SOS γεννα RF1TEAM Αρχάριοι γλυκού νερού 14 24-09-06 11:01
sos πρωτη γεννα gleboukas Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 09-02-06 01:16
Sos. Γεννα Δισκων celica192tsport Δίσκοι 13 22-01-06 22:12
λαμπες για jewel 200 λιτρων... klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 05-10-05 14:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05862 seconds with 13 queries