Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-12, 23:19
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή Υλικά Φίλτρων..θα Δουλέψει;;

Στο 400αρη μου με τις αφρικανες έχω 2 φίλτρα,ένα fluval 405 με τους 4 κάδους(2 με siporax,2 με substrat pro) και ένα εσωτερικο της Juwel με τον 1000αρη κυκλοφορητη και με τα μαμά υλικά σχεδόν(όλο σφουγγάρια και λίγο siporax)..

Σκοπός μου είναι το πιο κρυσταλλινο νερό και η ευκολία καθαρισμού της μηχανικής φίλτρανσης που θέλει πιο συχνά καθάρισμα...

Θα βοηθούσε να μπει όλο το βιολογικό υλικό(με μια δική μου κατασκευή,όχι χύμα) στο εσωτερικο της juwel,συν ένα σφουγγάρι κάτω κάτω και filterwool πάνω πάνω και να βάλω στους κάδους του fluval μόνο σφουγγάρια;Να κάνει δηλαδή την μηχανική φίλτρανση το εξωτερικό Fluval και την βιολογική φίλτρανση το εσωτερικό Juwel...

Θα είχε αποτέλεσμα;;Θα δουλέψουν σωστά τα φίλτρα;

Το σκέφτηκα αυτο διότι το εσωτερικο Juwel είναι σχετικά δύσκολο στο να μπαινοβγαζεις τα σφουγγαρια που θέλουν πιο συχνά καθάρισμα απτο βιολογικο υλικό..ενώ το fluval που είναι κ εξωτερικό θα βόλευε πιο πολυ στον καθαρισμό του..συν οτι η μεγαλύτερη ροή θα είναι στην μηχανική φίλτρανση...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-12, 01:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και τι θα κερδισεις?απλα στο ενα θα εχεις λιγοτερη μηχανικη φιλτρανση. και τα δυο φιλτρα θα μαζευουνε χοντρο σκουπιδι.και αυτο που θα ειναι κυριως για βιολογια θα μαζευει και περισσοτερο αναλογικα.ισως και να μπουκωνει το βιολογικο υλικο πιο γρηγορα.που ειναι το αντιθετο απο αυτο που θες.ισως θα δουλευε καλυτερα αν τα δυο φιλτρα μπαινανε σε σειρα.το πρωτο μηχανικο και το δευτερο βιολογικο,αλλα δεν γνωριζω αν μπορουνε να δουλεψουνε σωστα ετσι τα φιλτρα.η εξοδος του ενος στην εισοδο του αλλου δλδ.(και παλι αν ητανε δυο ιδια φιλτρα)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-12, 08:54
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Το να μπούν σε σειρά δεν γίνεται..

Για το τι θέλω να κερδίσω με αυτο..το ένα φιλτρο(εσωτερικο) θα κάνει την βιολογική φιλτρανση,όπως έγραψα με ένα σφουγγάρι κατω κατω και filterwool πάνω πάνω για να μην μπουκωνει το βιολογικο υλικό!Και το άλλο φιλτρο(εξωτερικό) την μηχανική φιλτρανση..

Το δυσχρηστο φιλτρο θα κάνει την βιολογική,μιας και θα χρειάζεται μια στο 6μηνο καθάρισμα(κ κάθε 15 μερες filterwool που θα είναι εύκολη η αλλαγή του μιας κ θα είναι πάνω πάνω)..και το εύχρηστο φιλτρο θα κάνει την μηχανική,το οποίο θα καθαριζεται πολυ πιο συχνά..
Αυτός είναι ο σκοπός μου!

Πως το βλέπετε σαν σκέψη;Λάθος;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-12, 11:39
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Γιατί δεν σκέφτεσαι και την λύση του σάμπ.
Απλό πολύ λειτουργικό, τα υλικά τα βάζεις όπως θέλεις και εξαφανίζονται όλα τα ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα από το ενυδρείο και θα κερδίσεις και τον χώρο του εσωτερικού φίλτρου (αφού το βγάλεις)...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-12, 11:56
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Όχι όχι..μην προσπαθείς να με παραπλανησεις..

Την λύση του sump δεν την έχω καθολου στο μυαλό μου..το βλέπω σαν ΄ έξοδα και μεγάλη κατανάλωση ΄ αυτη τη στιγμή..
Άλλωστε έχω 2 πολυ καλα φίλτρα που με καλύπτουν..άλλη είναι η σκέψη μου,αυτη που αναφέρω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-12, 12:21
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Φίλε Vag,αν σε ενδιαφέρει το κρυστάλλινο νερό θα πρέπει τότε να σκεφτείς και την λύση της χημικής φίλτρανσης(άνθρακας,purigen κτλ).Μόνο έτσι θα δεις το νερό σου κρύσταλλο.
Είναι κρίμα για μένα να έχεις το 405 και να το κάνεις μόνο μηχανικό.Άσε που θα είναι πρόβλημα να βρεις και να κόψεις σφουγγάρια για να χωράνε στα σκαφάκια του.Αν δεν σε ενοχλεί να ανοίγεις το fluval αρκετά συχνά,μια λύση θα ήταν να αφαιρέσεις τα σφουγγάρια που έχει και στη θέση τους να βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι ή ακόμα καλύτερα να βάλεις στο χώρο που έχει και βιολογικό υλικό και από πάνω το βαμβάκι.Έτσι θα ενισχύσεις και τη βιολογία σου και θα έχεις το βαμβάκι πάνω για να το αλλάζεις πιο εύκολα.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-12, 12:30
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Εγώ στο 405 έχω τα εξής, από αριστερά προς τα δεξιά και κάτω προς πάνω :
Στο κενό που σχηματίζεται μεταξύ των σφουγγαριών και του κάνιστρου έχω βάλει λίγο filterwool (ενυδρειακό βαμβάκι).
Στο 4ο διαμέρισμα σφουγγάρια μπλε με τρύπα μεγάλης διατομής.
Στα άλλα 3 σίποραξ σε σακουλάκι (κάλτσα) και στο 1ο έχω βάλει λιγότερο σίποραξ αλλά πριν τα καπάκι που έχει έχω βάλει και εδώ ενυδρειακό βαμβάκι για να κρρατά ότι τελευταίο μένει.
Στην αρχή στ οχώρο των σφουγγαριών έβαζα μια φορά κάθε μήνα ένα σακκουλάκι άνθρακα. Η διαφορά με τον άνθρακα ιδιαίτερα τις πρώτες 2 εβδομάδες ήταν μεγάλη (καθαρό και κρυστάλλινο νερό). Τώρα πια το έχω σταματήσει.
Αν και έχω μεγάλη ιχθυοφόρτιση το φίλτρο το καθαρίζω κάθε φορά που το βλέπω ότι λιγοστεύει η ροή του. Περίπου κάθε 1,5 έως 2 μήνες.
Περιττό να σου πω πόση μπήχλα βγάζει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-12, 13:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα δε ζηταει αυτο ο ανθρωπος,ρωταει αν θα δουλεψει κανοντας το ενα φιλτρο βιολογικο και το αλλο μηχανικο.και η απαντηση ειναι οτι το ενα φιλτρο δε θα δουλευει σωστα.αυτο που θα εχει το βιολογικο υλικο.γιατι αν εχει μικροτερη μηχανικη φιλτρανση σε αυτο θα μπουκωνουν πιο γρηγορα τα βιολογικα του.δεν κερδιζει τιποτα.εκτος αν μπορει να χωρισει το νερο και τα σκουπιδια και να τους λεει εσυ θα πας εκει κιεσυ εκει!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-12, 13:09
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Vag,αν σε ενδιαφέρει το κρυστάλλινο νερό θα πρέπει τότε να σκεφτείς και την λύση της χημικής φίλτρανσης(άνθρακας,purigen κτλ).Μόνο έτσι θα δεις το νερό σου κρύσταλλο.
Είναι κρίμα για μένα να έχεις το 405 και να το κάνεις μόνο μηχανικό.Άσε που θα είναι πρόβλημα να βρεις και να κόψεις σφουγγάρια για να χωράνε στα σκαφάκια του.Αν δεν σε ενοχλεί να ανοίγεις το fluval αρκετά συχνά,μια λύση θα ήταν να αφαιρέσεις τα σφουγγάρια που έχει και στη θέση τους να βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι ή ακόμα καλύτερα να βάλεις στο χώρο που έχει και βιολογικό υλικό και από πάνω το βαμβάκι.Έτσι θα ενισχύσεις και τη βιολογία σου και θα έχεις το βαμβάκι πάνω για να το αλλάζεις πιο εύκολα.
Βαγγελη συμφωνω με το φιλο.εγω ειδα κρυσταλινο νερο και στο αφρικανικο και τωρα στο θαλασσινο με την χρηση καλης ποιοτητας ανθρακα(π.χ seachem matrix).ειχα στο 305 sιporax και substrat pro και στο εσωτερικο τα δυο μπλε σφουγγαρια,λιγο siporax και ανθρακα με filtrwool στο τελος.
μεγαλη διαφορα απο τοτε που τον χρησιμοποιησα(ανθρακα).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-12, 13:35
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ παιδια..σίγουρα θα κάνω χρήση άνθρακα να δω την διαφορα!!

Το θέμα μου πιο πολυ όμως είναι εδώ..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα δε ζηταει αυτο ο ανθρωπος,ρωταει αν θα δουλεψει κανοντας το ενα φιλτρο βιολογικο και το αλλο μηχανικο.και η απαντηση ειναι οτι το ενα φιλτρο δε θα δουλευει σωστα.αυτο που θα εχει το βιολογικο υλικο.γιατι αν εχει μικροτερη μηχανικη φιλτρανση σε αυτο θα μπουκωνουν πιο γρηγορα τα βιολογικα του.δεν κερδιζει τιποτα.εκτος αν μπορει να χωρισει το νερο και τα σκουπιδια και να τους λεει εσυ θα πας εκει κιεσυ εκει!
Kgf αν βάλω σφουγγάρι απο κατω κ βαμβάκι απο πάνω απτα υλικά δεν θα βοηθήσω στο να μην μπουκωνουν;Άλλωστε Αφρική είναι,ούτε φυτεμενο ούτε με χρυσοψαρα για να έχει πολυ βρωμια το νερο..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-12, 13:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και τι θα καταφερεις?το ενα φιλτρο θα το εχεις στημενο κανονικα δηλαδη,αφου θα εχεις και μηχανικα και βιολογικα υλικα και στο αλλο θα εχεις μονο μηχανικα.το ενα θα λειτουργει κανονικα και το αλλο θα κανει μεν μηχανικη φιλτρανση αλλα ουτως η αλλος τα σφουγγαρια θα δουλευουνε και σαν βιολογικα.και θα μπουκωνουνε και αυτα πιο γρηγορα.γιατι λοιπον να μη βαλεις και σε αυτο βιολογικα υλικα και να δουλευουνε και τα δυο σωστα παραλληλα?
νομιζω οτι πιο πολυ θα κερδισεις με το να τα εχεις και τα δυο στημενα κανονικα και παραλληλα παρα χωριζοντας τη λειτουργια τους.
και αν θες νερο κρυσταλλο,βαζε και στα δυο ανθρακα και βατα στην εξοδο και θα πρεπει να γινει κρυσταλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-12, 13:54
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ας μπουκωνει όσο εύκολα θέλει το εξωτερικό..θα το παίρνω,θα το πηγαίνω στην μπανιέρα και θα το καθαρίζω!Μιας και θα έχει μόνο σφουγγαρια!
Ενώ απτο εσωτερικο τώρα(αφού αυτο κάνει τώρα την μηχανική φιλτρανση) για να βγάλω τα σφουγγαρια του πρέπει να βγάζω το καπάκι του ενυδρειου και να έχω και έναν κουβα δίπλα να βάζω τα υλικά!

Με καταλαβαίνεις;είναι κ θέμα ευχρηστιας..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-12, 14:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο μονος τροπος που μπορω να σκεφτω που θα δουλευε κατι με αυτη τη λογικη(χωρισμενες λειτουργιες δηλαδη)θα ητανε να εχεις ενα sump με 4-5 διαφορετικα ειδη σφουγγαριων απο χοντρο προς ψιλοτερο,να τελειωνει σε βατα και απτην εξοδο του να παιρνει εισοδο ενα φιλτρο που να εχει μονο βιολογικα υλικα.ετσι θα μπορουσες να καθαριζεις ευκολα τα σφουγγαρια του sump και θα εχεις βιολογικα πεντακαθαρα στο φιλτρο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μπουκωνει όσο εύκολα θέλει το εξωτερικό..θα το παίρνω,θα το πηγαίνω στην μπανιέρα και θα το καθαρίζω!Μιας και θα έχει μόνο σφουγγαρια!
Ενώ απτο εσωτερικο τώρα(αφού αυτο κάνει τώρα την μηχανική φιλτρανση) για να βγάλω τα σφουγγαρια του πρέπει να βγάζω το καπάκι του ενυδρειου και να έχω και έναν κουβα δίπλα να βάζω τα υλικά!

Με καταλαβαίνεις;είναι κ θέμα ευχρηστιας..
σε καταλαβαινωαλλα σου ξαναλεω οτι και τα δυο φιλτρα θα κανουνε και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση.ειτε θες ειτε δε θες.το καθε ενα θα κανει καλυτερα το ενα απτο αλλο.δε θα χωρισεις τιποτα ομως,τα ιδια σκουπιδια θα πηγαινουνε και στα δυο.και το πιθανοτερο ειναι οτι και τα δυο θα μπουκωνουνε γρηγοροτερα αποτι αν ητανε στημενα κανονικα.γιαυτο οι εταιριες προτινουνε το στησιμο που προτινουνε.και μηχανικα και βιολογικα υλικα στο ιδιο φιλτρο.δοκιμασε το αν πιστευεις οτι θα δουλεψει και πεσμαςτο ποσο καλα γινεται η φιλτρανση εξαρταται απο πολλους παραγοντες αλλα δυο απτους βασικους ειναι το ποσα επιπεδα φιλτρανσης εχεις(απο ποσα σταδια περναει το νερο δηλαδη) και την ποιοτητα και το ειδος των υλικων του.

γιαυτο σου ειπα για το "μηxανικο" sump,γιατι εκει εχεις τη δυνατοτητα και το χωρο παιζοντας με τα διαφορα μεγεθη σφουγγαριων να κανεις πιο αναλυτικη μηχανικη φιλτρανση.δεν ξερω αν λειτουργει στην πραξη δεν το εχω δοκιμασει,μια ιδεα λεω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 24-01-12 στις 14:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-12, 16:24
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Μα τώρα,στην ουσία,την μηχανική φίλτρανση μου την κάνει το εσωτερικό Juwel(γεμάτο σφουγγάρια και λίγο βιολογικό) και την βιολογική το εξωτερικό Fluval(2 σφουγγάρια και 4 κάδοι βιολογικό)..Θα αλλάξει κάτι αν ''αντιστραφούν'' κάπως αυτά;;

Το κούρασα..;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-12, 16:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τώρα,στην ουσία,την μηχανική φίλτρανση μου την κάνει το εσωτερικό Juwel(γεμάτο σφουγγάρια και λίγο βιολογικό) και την βιολογική το εξωτερικό Fluval(2 σφουγγάρια και 4 κάδοι βιολογικό)..Θα αλλάξει κάτι αν ''αντιστραφούν'' κάπως αυτά;;
μα αυτο σου λεω,οτι δε θα αλλαξει τιποτα.νομιζεις οτι κανει μηχανικη φιλτρανση το ενα και το αλλο κανει βιολογικη.και τα δυο φιλτρα κανουν και τα δυο ειδη φιλτρανσης.αυτο σου εξηγω.δε μπορει να γινει αυτος ο διαχωρισμος που θες να πετυχεις εχοντας τα φιλτρα παραλληλα.μονο σε σειρα.με οτι δυσκολιες εχει αυτο.

Το κούρασα..;; εσυ τι λες? λες να ειναι χαζοι οι μηχανικοι που ασχολουνται με τη σχεδιαση των φιλτρων?

παντως,αν το δοκιμασεις αυτο που λες πεσμας κιεμας τι εγινε.αν και αποτι λες το εχεις ηδη ετσι και ψαχνεις να βρεις τροπο να το βελτιωσεις,οποτε τη δινεις μονος σου την απαντηση και επιβεβαιωνεις οτι δε λειτουργει σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-12, 16:56
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Οχι τωρα τα εχω οπως προτεινει ο καθε κατασκευαστης..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-12, 17:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφησε τα οπως τα δινει ο κατασκευαστης και βαλε ανθρακα και βατα και στα δυο και πιστευω θα δεις διαφορα.εγω βλεπω διαφορα και με το μικρο μονο που κραταω μεσα μονο με βατα και μαζευει σκουπιδι(την αλλαζω καθε βδομαδα μαζι με την αλλαγη του νερου).μονο βατα ομως και ελαχιστο σιποραξ για περιπτωση που χρειαστει οπως τωρα με τα cory που γεννησανε.
τον υπολοιπο καιρο το εχω γεματο βατα και μια φορα το μηνα η και λιγο πιο αραια βαζω και ανθρακα, το αφηνω να δουλεψει καμια βδομαδα και μετα τον βγαζω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-12, 19:52
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Γιατί δεν κάνεις κάτι άλλο. Να τοποθετήσεις τα υλικά κανονικά στα φίλτρα σου έτσι όπως προτείνει ο κατασκευστής και να προσθέσης άλλο ένα φίλτρο (εσωτερικό ή εξωτερικό και να το κάνεις μόνο για μηχανική φίλτρανση.

Με αυτό τον τρόπο τα 2 φίλτρα θα δουλεύουν ολόσωστα, και η μηχανική σου φίλτρανση θα είναι ανεβασμένη λόγο του τρίτου.

Το μόνο κακό είναι μερικά watt παραπάνω.

Άνθρακα να σου πώ την άληθεια δεν θα ήθελα να βάλω, απο την μία λέμε όχι χημικά κλπ, και απο την άλλη ... Δεν ξέρω, ίσως αν το χρησιμοποιήσω και εγώ και δώ τόσο μεγάλη διαφορά, να το προτείνω ...
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-12, 20:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αποψη μου ειναι οτι πριν τα υλικα βιολογικης φιλτρανσης, πρεπει να τοποθετουνται παντα μηχανικα υλικα τα οποια να κρατιουνται και οσο πιο καθαρα ειναι δυνατον.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...60&postcount=8
Aπο εκει και μετα αν χρειαζεται σε ενα ενυδρειο για διαφορους λογους ενα εξτρα μηχανικο ή και χημικο φιλτρο ειναι αλλο θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35
Αγορά φίλτρων............ Sotiris7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 44 11-01-11 15:28
Αλλάζονται τα υλικά των φίλτρων; panos1972 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 01-03-10 10:52
Σκούπα βυθού - μπορεί να θέλει τόσο κόπο για να δουλέψει; uptight Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-10-08 15:02
Υλικά φίλτρων 1 newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 13-12-02 23:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07689 seconds with 13 queries