Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-09, 14:39
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Πρόβλημα με φυτά και algae

Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα φυτά του μίνι ενυδρείου μου. Τα φυτά είναι ανούβια μπαρτερι νάνα, κερατόφυλλο και μικροσορουμ πτερώπους windelove.
1)H ανούβια αναπτύσεται ταχύτατα αλλά πιάνει σκούρα πράσινα φύκη στα φύλα της τα οποία όμως έχουν μειωθεί αισθητά το τελευταίο τρίμηνο. Κάποια παλιά φύλα έχουν ελαφρώς κίτρινο χρώμα και εμφανίζουν κάτι σαν τρύπες. Απο τον οδηγό διάγνωσης προβλημάτων στα φυτά μου κάνει για έλλειψη καλίου αλλά η προσθήκη 0,5 ml Seachem potassium/εβομάδα δεν κάνει τίποτα.
2)Το μικροσορουμ κιτρινίζει, μετά γίνεται καφέ και μετά τέλος.Αρχικά, πρίν κανά χρόνο αναπτύσσονταν κανονικά, μετά γέμισε σκούρα πράσινα φύκη (algae) και μετά το πήρε ο κατήφορος...Με προσθήκη Sera florena έδειξε να σταματά η ασθένεια και άρχισε για κανά μήνα να ανπτύσεται, έπειτα χωρίς καμιά αλλάγη συνέχισε στο κατήφορο..Τώρα είναι σχεδόν ξοφλημένο!
3) Τέλος το κερατόφυλλο αναπτύσοταν με υστερικούς ρυθμούς αλλά μετά την αλλαγή του φωτισμού επιβράδυνε αισθητά και τώρα απλώς υπάρχει και μεγαλώνει πολύ αργά + ότι πιάνει πράσινα μακρύτριχα φύκη (algae).

Η λίπανση περιλαμβάνει 0,5 ml Seachem potassium, 0,5 ml Seachem flourish excel kai 1ml Sera florena /εβδομάδα. Ο φωτισμός που επηρέαζε θετικά το κερατόφυλλο αλλά και τα φύκη ήταν λάμπα daylight 11w και αντικαταστάθηκε με ίδια αλλά 5w. Tα λίτρα του ενυδρείου είναι περίπου 12 και υπολογίζω ~10 καθαρά. Μερικές μετρήσεις είναι:

Θερμοκρασία 25C

NH4 0,
NO2 0
NO3 λιγότερο απο 12,5 και πάνω απο 0,
GH 14,
KH 12,
PO4 1 mg/l

Όλα είναι μετρημένα με υγρά τεστ tetra Περιμένω τις απόψεις σας...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  79,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  82,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-09, 14:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η αλλαγη φωτισμου επαιξε σιγουρα το ρολο της...τα φυτα στρεσσαριστηκαν....γιατι η αλλαγη ηταν αποτομη...αλλα απο αυτο δε θα εχουν προβλημα μιας και εχουν χαμηλες απαιτησες σε φως....θ α προσαρμοστουν..

η ανουμπια μου κανει σε ελλειψη σιδηρου...χαρακτηριστικο το κιτρινο φυλλο με πρασινα νευρα...
για τις αλγες..ασε το ενυδρειο να τρεχει λιγο με αυτο το φωτισμο και βλεπουμε ποια ειδη θα εξαφανιστουν η αν θα εμφανιστουν νεα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-09, 11:46
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Για το σίδηρο μάλλον έχεις δίκιο αλλά φαίνεται να συνυπάρχει με έλλειψη Καλίου, κατσάρωμα φύλλων, το αργότερο μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα έχω προμηθευτεί seachem flourish iron και βλέπουμε, πάντως η ανάπτυξη του φυτού δε φαίνεται να επηρεάζεται!
Απο φύκη έχω καλή ποικιλία, καφέ, πράσινη κτλπ, θα περιμένω κανά 20ημερο να κλείσει ο κύκλος και θα την καθαρίσω.

Το μικροσορουμ όμως γιατι αργοπεθαίνει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-09, 15:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το μικροσορουμ όμως γιατι αργοπεθαίνει?
δεν το βλεπω να αργοπεθαινει, μια χαρα φαινεται. δοστου λιγο χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-09, 15:25
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

raven αν προσέξεις την φωτογραφία του μικροσορουμ θα δεις κάποια κλαδάκια εντελώς ξερά-καφε, σε όγκο έχει μείνει κάτι λιγότερο απο το μισό, η "αρρώστια" ξεκίνησε πριν την αλλαγή φωτισμού, ξεκινάει με κιτρίνισμα στις άκρες και μετά ξεραίνεται ολόκληρο το κλαδάκι. Με γενικό λίπασμα φάνηκε να σταματάει το "φαινόμενο" αλλα μετα συνεχίστηκε με το ίδιο ρυθμό με πρίν. Καμιά ιδέα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-09, 17:40
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

καμιά ε;

Σήμερα ξεκίνησα λίπάνση με 0,5 ml Seachem flourish iron και πέριμένω να δώ αντιδράσεις απο τα φυτά. Επίπλεον την Κυριακή έκανα και αλλαγή στο απαίσιο χαλίκι που είχα και πρόσθεσα μεσό-χονδρόκοκκη χαλαζιαστριούχα άμμο, οπότε καθάρισα και τα φύκη.
Τρίτο και τελευταίο, τοποθέτησα πιο σωστά το φίλτρο ώστε να αναταράσει ελαφρά την επιφάνεια, οπότε τώρα περίμενω να δώ τα αποτελέσματα...
-------------------------
Μία τελευταία ερώτηση, η λίπανση που ακολουθώ είναι σωστή για τα λίτρα και τα χαμηλών απαιτήσεων φυτά που έχω;;

Η λίπανση περιλαμβάνει 0,5 ml Seachem potassium, 0,5 ml Seachem flourish excel kai 1ml Sera florena /εβδομάδα +0,5ml Seachem iron. Tα λίτρα του ενυδρείου είναι περίπου 12 και υπολογίζω ~10 καθαρά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koge : 28-01-09 στις 17:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-09, 18:03
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Εγώ δε νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέτεις ούτε seachem iron, ούτε potassium.. Το florena που βάζεις περιέχει σημαντικές ποσότητες και σιδήρου και καλίου.. Και η ποσότητα που βάζεις είναι περίπου η μισή της συνιστώμενης δοσολογίας, και νομίζω ότι είναι μια χαρά για τα δεδομένα του χαμηλού φωτισμού σου, της μή παροχής CO2 και των αργής ανάπτυξης φυτών σου..

Σε ό,τι αφορά στο excel, η ποσότητα που ρίχνεις είναι ελάχιστη.. Για να κάνεις κάτι, πρέπει να ρίχνεις την ίδια ποσότητα κάθε μέρα, ή μέρα παρά μέρα (σύμφωνα με τις οδηγίες).. Αλλά και πάλι, για την αργή ανάπτυξη που έχουν τα συγκεκριμένα φυτά, υπό τις χαμηλές συνθήκες φωτισμού, δε νομίζω ότι χρειάζεται παροχή οποιασδήποτε μορφής άνθρακα, αρκεί νομίζω το διοξείδιο που υπάρχει ούτως ή άλλως στο νερό..

Εκείνο που συχνά είναι πρόβλημα με αυτά τα ενυδρεία, είναι τα νιτρικά και τα φωσφορικά.. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ στο δικό μου.. Η μικρή ιχθυοφόρτιση σε ένα μονομαχοενυδρείο, σε συνδυασμό με τη μεγάλη κατανάλωση νιτρικών από το κερατόφυλλο, συνήθως οδηγεί σε έλλειψη NO3.. Και το παράδοξο είναι ότι όλα αυτά τα λιπάσματα που κυκλοφορούν, γράφουν ότι δεν περιέχουν ΝΟ3 και ΡΟ4, για να μήν οδηγούν σε άλγες, ενώ τελικά αυτό ακριβώς κάνουν, καθώς αιτία για τις άλγες είναι συχνά η έλλειψη αυτών των δύο.. Θα πρότεινα λοιπόν την προσθήκη KNO3 και Fleet enema, ώστε να κρατήσεις τα NO3 σε επίπεδο 10-15 και τα ΡΟ4 μεταξύ 0.5 και 1.0ppm.. Εναλλακτικά, Flourish Nitrogen και Phosphorus..

Τώρα, αυτή η υψηλή τιμή PO4, σε συνδυασμό με τα χαμηλότερα νιτρικά με προβληματίζει.. Είναι σίγουρα σωστή η μέτρηση? Χρησιμοποιείς μήπως κάποιο buffer για το pH?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-09, 11:47
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Βασικά κάλιο και σίδηρο προσθέτο επιπλέον καθώς υπάρχουν σημάδια έλλειψης στα φυτά, φαίνεται καθαρά στα φύλλα της ανούβιας όπως είπε και ό panos πιο πάνω αλλά επίπλέον τσεκάρωντας τον "οδηγό διάγνωσης" μετά το ποστ σου, μου κάνει και για έλλειψη αζώτου. Λέω να συνεχίσω για καμιά εβδομάδα ακόμη την τωρινή λίπανση και αν δεν δώ βελτίωση θα αλλάξω μάλλον σε florena και KNO3!

To excel πιστεύεις ότι πρέπει να το σταματήσω?

Το PO4 το μέτρησα με υγρό τεστ Sera και μολις βρώ χρόνο θα κάνω μία πιο ακριβής μέτρηση. Προς το παρον δεν μετράω pH.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-09, 12:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το florena εχει μια ποικιλια στοιχειων....το KNO3 θα δωσει μονο καλιο και αζωτο...καλιο βαζεις ηδη εξτρα...εφοσον εχεις νιτρικα εχεις και διαθεσιμο αζωτο...
με μετρο το φλορενα θα συμφωνησω με το χοντρο και εισαι οκ...
εξελ μετα φυτα που εχεις δε βρισκω λογο να βαζεις ειναι αληθεια...με τετοια φυτα ποτε δε σκεφτηκα απο που θα παρουν ανθρακα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-09, 21:31
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Συμφωνά στο θέμα του excel, τα χαμηλών απαιτήσεων φυτά μου δεν χρειάζονται επιπλέον άνθρακα, οπότε σταματώ το excel.
Μετρήσεις NO3 kai PO4 που έκανα σήμερα έδωσαν ~12,5 mg/lt (έβαζα παρπάνω τροφή για να αυξήσω τα νιτρικά) και 1+ mg/lt φώσφορο, οπότε και απο νιτρικά είμαι οκ και η μεταξύ τους αναλόγια είναι κοντά στο ιδανικό 10/1. Οπότε δεν χρειάζεται πρόσθετο KNO3.
Λέω να συνεχίσω με florena, σίδηρο και κάλιο καθώς δεν θέλω να καλύψω αυτά τα δύο στοιχεία μόνο με florena καθώς υπόθετω ότι Mg και Zn με GH κοντά στο 13-14 είναι ήδη υψηλά!

Το ερώτημα μου είναι ότι αν λείπει σίδηρος απο την ανούβια, απο το μικροσορουμ τί λείπει και χαλάει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  177
Μέγεθος:  64,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-09, 18:58
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Τελικά χτές πέταξα ότι είχε μείνει απο το microsorum, η ανούβια μετα το κόψιμο όλων των προβληματικών φύλλων φαίνεται να αναπτύσσεται αρκετά καλά ενώ το κρατόφυλλο αναπτύσσεται με αργο σχετικά ρυθμό αλλά τουλάχιστον δεν μένει στάσιμο. Το πρόβλημα με τα φύκη παραμένει (δεν υπάρχει ελληνική λέξη "η άλγη ή οι άλγες")
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-09-09, 01:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατ αρχην να επισημανω κατι...
Αν λειπουν στοιχεια για μεγαλο διαστημα απο τα φυτα (τροφοπενιες) τα συμπτωματα μπορουν να σε μπερδεψουν. Μπορει να εμφανιστει για παραδειγμα χλωρωση ομοια με ελλειψη σιδηρου εστω κι αν προσθετει κανεις αρκετο σιδηρο.
Συνηθως τα 1α συμπτωματα ειναι τα σωστα, αλλα αν μια ελλειψη (σε ΝΟ3 πχ) διαρκει για πολλους μηνες, μπλοκαρεται εντελως η ικανοτητα για αναπτυξη αρα και η ικανοτητα προσληψης κι αλλων βασικων στοιχειων , με αποτελεσμα να εμφανιζονται ενα σωρο ασχετα συμπτωματα σε σχεση με το παραγματικο προβλημα.Κλεινω την παρενθεση και παμε στο προβλημα σου..

Κατι τρεχει με το ενυδρειο σου και μαλλον δεν εχει σχεση με την λιπανση. Εξ αλλου ανουμπιες και φτερες επιζουν σε αθλιες συνθηκες σε αλλα ενυδρεια για χρονια και χωρις προβλημα.
Το πολυ μικρο του μεγεθος ομως ειναι λιγο προκληση για μακροχρονη διατηρηση φυτων. Τοσο λιγο νερο δεν συγκρατει πολλα θρεπτικα για φυτα οπως το κερατοφυλλο που ειναι πολυ ανταγωνιστικο προς τα υπολοιπα.
Στην θεση σου θα αφαιρουσα εντελως το κερατοφυλλο και θα δοκιμαζα συχνες αλλαγες νερου 20% καθε 3 μερες + ελαφρια λιπανση με το γενικο λιπασμα και το καλιο μονο. Οι αλλαγες νερου θα φερουν φρεσκο νερο πλουσιο σε ιχνοστοιχεια και πιστευω οτι συντομα τα φυτα θα επανελθουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με φυτά. Βιβή Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 17-11-08 15:45
Πρόβλημα με φυτά... Βιβή Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 21-10-08 12:34
Πρόβλημα με φυτά vouros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 15-03-07 14:35
Πρόβλημα με φυτό!!!!!!!!!! xsilliga Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 14-05-06 15:08
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08425 seconds with 16 queries