Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-01-16, 04:13   #1
Nέο Ενυδρείο, Πέτρες Λάβας & γενικές συμβουλές
Lightt
Member
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος 14-01-16, 04:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτές τις ημέρες έφτιαχνα το 1ο μου ενυδρείο.

Για να μην μακρυγορώ στο στρώσιμο χρησιμοποίησα ζωντανά βακτήρια εμπορίου και μετά από μετρήσεις με υγρά τεστ από σήμερα φιλοξενώ χαρούμενος 2 kribensis (ζευγάρι). Το ενυδρείο είναι 90 λίτρα μικτά με διαστάσεις 80 χ 30 χ 45 και χρησιμοποιώ ένα εσωτερικό φίλτρο με pump 600l/h, 2 βιολογικά υλικά , σφουγγάρι και βαμβάκι.

Αφού τους έκανα 1 ώρα προσαρμογή και αφού κρύφτηκαν για τα καλά για κανένα τρίωρο πλέον βολτάρουν αριστερά δεξιά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με προβλημάτισε όμως κάτι και θέλω την συμβουλή σας.

Μέσα στο ενυδρείο έχω 2 μεγάλες πέτρες λάβας και μερικές κεραμικές μικρές.
Ανησυχώ μήπως τα ψαράκια γρατζουνίζονται και θα σας πω γιατί.
Παρατηρώ ότι όταν συνοστίζονται μεταξύ τους για να περάσουν από κάπου (παρεμπιπτόντως πάνε συνέχεια μαζί) ότι όπως κολάνε λίγο τρέμουν στην προσπάθεια να απεγκλωβιστούν. Λέτε να συμβαίνει αυτό που λέω;

Eίναι λίγο υπερβολικό αλλά θέλω να μάθω για να κάνω τις απαραίτητες κινήσεις.

Επίσης, σκέφτομαι να τους πάρω αυτές τις hobby σπηλιές με την τρύπα τις στρογγυλές που δεν ψευτίζουν τόσο. Είμαι γενικά κατά του ψεύτικου αλλά σε μία επιδρομή στο youtube είδα ότι γενικά τις προτιμούν και ότι τα ψάρια την καταβρίσκουν.

Τέλος, υπενθυμίζω ότι τα ψαράκια μπήκαν σήμερα. Μπορώ πχ αύριο να κάνω αλλαγές μέσα στο ενυδρείο με προσοχή και σιγά σιγά;
Θέλω να πω , αν υπάρχει πρόβλημα με τις πέτρες αυτές , θα πρέπει να παρέμβω να μεγαλώσω το άνοιγμα κλπ. Όπως και αν είναι να βάλω την σπηλιά πάλι πρέπει να παρέμβω.

ΥΓ. Επισυνάπτω φωτό. Το νερό είναι πολύ θολό ακόμα λόγω βακτηρίων και η κάμερα κακή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0099.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  32,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0109.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0113.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  39,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0110.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  41,7 KB  

Εμφανίσεις: 4549
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-16, 09:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Πολύ καλή προσπάθεια για πρώτη φορά!
Μην ανησυχείς για τις πέτρες και μη πειράζεις τίποτα. Θα πρότεινα να βάλεις καμιά καρύδα (μισό κέλυφος καλά καθαρισμένο) για να φωλιάσουν και αν είναι ζευγάρι σύντομα θα δεις ουρίτσες
Θα έβαζα και μερικά φυτά επιφανείας (πχ Pistia).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-16, 13:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες!οντως πολυ καλη πρωτη προσπαθεια!!γραψε αν θες και τις μετρησεις των υγρων τεστ για σιγουρια να τις δουμε κι εμεις.ποσο καιρο σου πηρε να στρωσει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-16, 14:55
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ.
Θα κοιτάξω να βρω φυτά επιφάνειας και θα προσθέσω σίγουρα 1-2 βυθού. Για την καρύδα το έχω δει παντού ότι το κάνουν και θα τους το προσφέρω και εγώ

Λοιπόν , όσον αφορά τις τιμές μου . Ακολούθησα τις οδηγιές του σκευάσματος που θεωρητικά είναι γρήγορος εκκινητής ως εξής.
Το σκεύασμα αναφέρει πως στις 48 ώρες μπορείς σταδιακά να βάλεις τα πρώτα μικρά ψαράκια.
Εγώ στις 48 ώρες δεν έβαλα ψαράκια αλλά την απόχη μου μέσα με λίγη τροφή για να επιζήσουν τα βακτήρια και να παρατηρήσω την δράση τους.
Αυτό το έκανα μέχρι και χτες 7η μέρα όπου πριν βάλω τα kribensis μέτρησα τα παρακάτω

Αμμωνία <0.05
NO2 <0.01
PH 7,4 με 7,6

Τα συγκεκριμένα υγρά τεστ δεν έχουν στην κλίμακα τους το απόλυτο 0. Μέτρησα 2 φορές για σιγουρία και έβγαλα τα ίδια αποτελέσματα. Τώρα θα προμηθευτώ το N03 και θα σας γράψω σχετικά με την τιμή του.
Σύμφωνα, με τις οδηγιές μπορώ να συνεχίσω να ρίχνω τα βακτήρια έως την 10η μέρα για ασφάλεια με τα ψαράκια μέσα.
Από εκεί και πέρα θα πρέπει λογικά να τα προσθέσω και στις πρώτες 4-5 μερικές αλλαγές νερού / ανά εβδομάδα μιας και απ'ότι διαβάζω η βιολογία μου στο φίλτρο δεν θα επαρκεί ακόμα. Οι μετρήσεις να φανταστώ θα μου το δείξουν αυτό.

ΥΓ. Μία παρατήρηση που βλέπω από χτες. Από τότε που έκλεισαν τα φώτα του ενυδρείου χτες 03.00 το βράδυ, τα κριμπενσάκια είναι άφαντα . Καμία βόλτα ! Χωμένα στα βραχάκια. Έτσι έκαναν και χτες πρωτού ανοίξουν τα φώτα. Όταν άνοιξαν ξεκίνησαν τις εξερευνήσεις! Είναι φυσιολογικό;

Σας ευχαριστώ πολύ ! Πάω να δω για φυτά οπότε θα δω τις απαντήσεις σας λίγο αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-16, 15:19
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

σε 7 ημερες ειναι δυσκολο να εστρωσε σωστα η βιολογια.το οτι εχεις θεωρητικα μηδεν αμμωνια και νιτρωδη δε λεει κατι γιατι μπορει ταυτοχρονα να εχεις και μηδεν νιτρικα.κατι το οποιο σημενει οτι δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.κανονικα επιθυμουμε πριν μπουν τα ψαρια να εχουμε μονο υψηλα νιτρικα και τιποτα αλλο για να ειμαστε σιγουροι οτι γινεται σωστη διασπαση της αμμωνιας σε νιτρικα αλατα.μετα κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου για να πεσουν τα νιτρικα στα 5-10 και βαζουμε τα πρωτα ψαρια.

στην δικη σου περιπτωση τωρα για να μην ταλαιπωρησεις τα ψαρακια θα χρειαστεις τεστ νιτρικων και καθημερινες μετρησεις αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικων ωστε να εισαι σε θεση να κρατας τα δυο πρωτα σε μηδενικες τιμες με συχνες αλλαγες νερου και ελαφρυ ταισμα τουλαχιστον μεχρι να αποκτησει λιγο δυναμη η βιολογια και να μπορει να σταθει απο μονη της και η αλλαγη νερου να ειναι απαραιτητη μονο στο να κραταει χαμηλα νιτρικα και καθαρο νερο.

γι αυτο βιασου λιγο να αποκτησεις και το επομενο τεστακι και κανε καθε μερα μετρησεις.κανε και μια στο νερο της βρυσης για να δεις περιπου αν δειχνουν σωστα τα τεστ.τι μαρκα ειναι αληθεια?

το φιλτρο ποσο βιολογικο υλικο χωραει μεσα?γενικα θα προτιμουσα ενα εξωτερικο στα 90 λιτρα.πχ ενα fluval 206.εχε το νου σου σε καμια αγγελια μηπως βρεις κανενα σε καλη τιμη.ειναι πολυ πιο βολικο και εχει αρκετο χωρο για βιολογια.

τελος το να κρυβοντε με κλειστα τα φωτα και να βολταρουν με ανοιχτα ειναι φυσιολογικο.το αντιθετο να σε φοβησει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-16, 15:38
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Μέτρησα πάλι τώρα αμμωνία και νο2 είναι στα ίδια με τα παραπάνω! Φεύγω αμέσως και πάω να πάρω το τεστ για τα νο3 και θα σας γράψω σύντομα για το αποτέλεσμα του!

Τα τεστ είναι της jbl , γερμανική μάρκα νομίζω. Την έψαξα στην ιστοσελίδα της και λίγο στο ιντερνετ και δείχνει γνωστή και αξιοπιστή. Θα κάνω και το τεστ της βρύσης που μου προτείνεις να δω συγκρίσεις!

Λοιπόν το φίλτρο όταν το αγόρασα είχε τα εξής μέσα : 1 κουτί ενυδρειακό βαμβάκι, ένα κουτί ενεργό άνθρακα, ένα μπλε σφουγγάρι και βιολογικό υλικό siporax.
Μετά τις πρώτες 3 ημέρες , έβγαλα το κουτάκι με τον άνθρακα και έβαλα μία κάλτσα με άλλο βιολογικό υλικό (αυτό το μακαρόνι). Χώρο έχει αρκετούτσικό, τα κουτάκια παίρνουν αρκετά και στην κάλτσα έβαλα μπόλικο και το χώρεσα μέσα.
Στο άμεσο μέλλον όταν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα κοιτάξω για εξωτερικό φίλτρο λόγω του όφελους του γενικότερα!

Επανέρχομαι δριμύτερος με αποτελέσματα για τα νο3.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-16, 15:51
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τα jbl ειναι πολυ καλα τεστ για μενα τα καλύτερα ειναι πολύ ακριβής η μετρήσεις τους, ειδικά του ph αν εχεις κι αυτο με την μικρότερη κλιμακα ακομα καλύτερα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-01-16, 16:43
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δεν προσθετεις αλλα ψαρια και ταισμα με φειδω.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-16, 19:31
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα και πάλι,

Έκανα το υγρό τεστ της jbl για τα no3. Είχε μέσα ένα υγρό και μία σκόνη. Ήταν λίγο ιδιαίτερο τεστ νομίζω το έκανα όμως οκ.

Το χρώμα που βγάζει δεν είναι σαφές. Είναι μεταξύ 0.5 με 1 Νο3.

Για πείτε καμμία ιδέα!

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-16, 19:44
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ειναι αυτο που σου ειπα και πριν.εφοσον εχεις τοσο χαμηλα νιτρικα δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.ενας πολυ εμπειρος χομπιστας εχει την ικανοτητα να το δυναμωσει το συστημα χωρις απωλειες απλα με καθημερινες μετρησεις και αμεσες αλλαγες νερου οταν χρειαστει.

στην περιπτωση σου τωρα επειδη εισαι ακριβως πανω στο στρωσιμο αρα ολο το συστημα ειναι πανω σε μια κλωστη θα σου προτεινα να βαλεις μια αγγελια στην οποια θα ζητησεις μπολι απο ωριμο ενυδρειο.φυσικα να αναγραφεις περιοχη για να εξυπηρετηθεις πιο γρηγορα απο καποιον κοντινο σου.αυτη η κινηση θα σε γλυτωσει απο αρκετο τρεξιμο.μην ξεχνας οτι πρεπει να ταιζεις ελαχιστα.τα ψαρια δεν παθενουν τιποτα απο λιγο διαιτα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-16, 19:54
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Έχω ταϊσει ελάχιστα από χτες και μέχρι σήμερα ακόμα ούτε μπουκίτσα!

Τα βακτήρια συνεχίζω να τα ρίχνω κανονικά για ασφάλεια; Είναι τα βακτήρια jbl denitrol.

Θα κοιτάξω για μπόλι και ελπίζω να βρω. Αλλιώς μου προτείνεις συχνές μετρήσεις και αλλαγές νερού;
Αν με τα βακτήρια τις επόμενες ημέρες μείνουν οι τιμές μου χαμηλά (νο2,νο4 & νο3) να προχωρήσω σε μερική αλλαγή νερού ή να το αφήσω;

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ελέγχω τις τιμές μου και αν κάποια τιμή πάει να φύγει από τα όρια να πάω σε μερική αλλαγή νερού 20-30%;

Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-16, 20:01
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Προχώρησα με την σπηλίτσα που μου προτείνατε. Μου αρέσει πολύ!

Η alternanthera που βλέπετε (έχω και στην πλάτη δεξιά μία συστάδα) ξέρω πως είναι ρίσκο σαν φυτό.
Πήρα τις ταμπλέτες λιπάσματος flourish και τις έβαλα κοντά στην ρίζα και μακάρι να πιάσει το φυτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0116.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  42,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-16, 19:37
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Οτι λενε τα παιδια απο πανω,λογικά δεν εχει ολοκληρωθεί ο κυκλος του αζώτου, καλο θα ηταν να βρεις ΜΠΟΛΙ άμεσα μιας και εχεις ψαρια μεσα ,και οπως ειπε ο stav οχι αλλα ψαρια και τσιγκουνιά στο ταισμα.
Αν βαλεις αγγελία για μπόλι θα βρεις σίγουρα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πέτρες λάβας theofilos Γλυκό νερό - Γενικά 1 18-10-13 13:27
Πέτρες λάβας Αλέξης6 Γλυκό νερό - Γενικά 19 21-05-13 17:18
Γενικές συμβουλές ErsaTs Αρχάριοι γλυκού νερού 8 02-11-10 00:31
Πέτρες λάβας violinist Γλυκό νερό - Γενικά 3 19-04-07 23:12
Πέτρες Λάβας? jpatou Malawi 6 31-08-04 12:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06049 seconds with 14 queries