Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-07, 15:13
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

HOLA καλε μου φιλε!!!!
Το καλύτερο που εχεις να κάνεις ειναι να δώσεις ολα σου τα ψάρια σ εναν φίλο που μπορεί να τα φιλοξενησει 2-3 μήνες... και κράτα εσύ τον κογκολέζο να μαθείς 5 πράγματα!!! αν φτιάξεις δικό σου ενυδρείο, καλυτερα να αγοράσεις βεβαια, τα ξαναπέρνεις πίσω!!! Ααα και μη βάλεις το θερμόμετρο σε ψηλή θερμοκρασία, μέχρι 25 καλά είναι...μη πάθει και τιποτε ο γκογκολέζος!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-07, 11:59
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Το ενυδρείο το εφτιαξα (50 μηκ.*30 πλ.*40 υψος) και το εχω γεματο με νερο δυο μερες τωρα για να σιγουρευτω οτι αντέχει αλλα κ γιατι μου ειπαν οτι αν και η σιλικονη ειναι για ενυδρειακη χρήση κ παλι βγαζει τοξινες τις πρωτες μερες τουλαχιστον!!!
Οταν θα ειναι ετοιμο θελω να του βαλω καποια φυτα πλαστικα. Σκεφτομαι να βαλω ομως και κανενα πραγματικο . Υπαρχει καποιο που να μην χρειάζεται υποστρωμα με λιπασμα? Το φυτο Ανουμπια που ειπατε χρειαζεται? Επισης, να βαλω χαλικι ή αμμο και τι χαλικι να ειναι??? Εχω δει χαλικι αυτο το κλασικο το πολυχρωμο αλλα να πω την αληθεια δεν μου αρεσει καθόλου. Τωρα οπως εχω αναφέρει εχω φυσικο χαλικι διαμετρου περιπου 2mm, καφετι χρωμα το οποιο ομως δεινει μια αντιστοιχη αποχρωση σε ολο το νερο! Το φιλτρο που εχω τωρα ειναι αυτο:
http://www.hagen.com/usa/aquatic/pro...01001300021501

Για το καινουριο ενυδρείο τι φιλτρο να παρω γιατι αυτο δε νομιζω να κάνει. Τι ροη πρεπει να εχει( L/ωρα)?
Ακόμα εχω θερμοστάτη 50w. Αρκεί?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-07, 12:17
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν θα ειναι ετοιμο θελω να του βαλω καποια φυτα πλαστικα. Σκεφτομαι να βαλω ομως και κανενα πραγματικο . Υπαρχει καποιο που να μην χρειάζεται υποστρωμα με λιπασμα? Το φυτο Ανουμπια που ειπατε χρειαζεται?

Για το καινουριο ενυδρείο τι φιλτρο να παρω γιατι αυτο δε νομιζω να κάνει. Τι ροη πρεπει να εχει( L/ωρα)?
Υπαρχουν φυτα σχεδον μηδενικων απαιτησεων,και σιγουρα θα σε βοηθησουν τοσο στο αισθητικο αποτελεσμα,(καμμια σχεση με τα πλαστικα)οσο και στη βιολογια σου αφου θα ειναι οι καλυτεροι συμμαχοι του φιλτρου σου.
Ριξε μια ματια εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537΅
κι εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11645

Το φιλτρο σου τωρα,θα πρεπει να ανακυκλωνει 4-5 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου σου.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-07, 16:33
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Arrow

Ευχαριστω για τη βοηθεια με τα φυτα !!! Για το φιλτρο, το θερμοστατη και το χαλικι εχετε να προτείνετε κατι? Eπισης, τι φωτισμο θα ηταν καλο να βαλω στο καινουριο ενυδρειο που αναφερω παραπανω? Βοηθείστε με παρακαλω γιατι εχω πελαγωσει!!! Οταν ξεκινησα για το ενυδρείο δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσα πολλα να προσεξεις και δεν θα ηθελα να κανω κατι που θα βλαψει τα ψαρια!!! Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-07, 11:25
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παρε ενα φιλτρο που να γυριζει 200l/ωρα,το θερμαντικο σου σωμα ειναι μια
χαρα.Οσον αφορα τον φωτισμο εαν μπορεις να βαλεις 30 W θα ειναι καλα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-07, 21:09
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Question

ΟΚ!!! Ευχαριστω!!! Να ρωτησω... τα τεστ που χρειαζεται να κανω(αμμωνία, νιτρικα και νιτρωδη αλατα και ο,τι αλλο χρειαζεται) ειναι ακριβα? ποσο περίπου κανουν?
-------------------------
Υπεθύμιση για το κοστος των τεστ!!!

Μπορει να πει καποιος τιμες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geochaos : 19-11-07 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-07, 21:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλησπερα.Οι τιμες μεταξυ των εταιριων ποικιλουν αλλα χονδρικα υπολογισε γυρω στα 25-35 ευρω. Τα πιο αξιοπιστα λεγεται οτι ειναι τα υγρα τεστ της ΑΡΙ και της ΤΕΤRA.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04014 seconds with 13 queries