Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-04, 17:22
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή Συμβουλές για το φυτεμένο ενυδρέιο μου

Γεια σας και πάλι
Πριν δυο βδομάδες πήρα και γω την απόφαση να ξεφορτωθώ όλα τα πλαστικά φυτά και να τ'αντικαταστήσω με αληθινά .

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου έχω τα εξής :
1 Anubia barteri var. nana ριζωμένη σε ξύλο
2 Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya'
1 Crinum thaianum
και από βδομάδα περιμένω κι άλλα φυτά :
1 Crinum natans
1 Vallisneria spiralis ''Tiger''
1 Hornwort
1 Shinnersia rivularis

Το ενυδρείο μου που είναι στημένο εδώ και περίπου 2,5 μήνες είναι χωρητικότητας 100 λιτρών (100χ30χ35) (Καθαρά λίτρα περίπου 85) , για φωτισμό έχω μια λάμπα 25 watt της JBL (Solar tropic) και η διάρκεια είναι 12 ώρες την ημέρα.

Απ'ότι έχω διαβάσει με τον χαμηλό φωτισμό που έχω η χρήση CO2 δεν είναι απαραίτητη (καλύτερα, δεν θέλω να μπλέξω μ'αυτα ακόμη). Σωστά δεν τα λέω?

Επίσης από λίπασμα έχω της tropica. Η προτινόμενη δοσολογία είναι 2,5 ml ανά 50 lt νερού κάθε βδομάδα , απ'το οποίο προσθέσα 5 ml την δεύτερη μέρα μετά που έβαλα τα φυτά.

Αυτό που μ'ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή είναι τα φυτά που έχω και αυτά που θα βάλω να επιβιώνουν και να είναι σε καλή κατάσταση , η ανάπτυξη τους δεν μένδιαφέρει και τόσο .

Τι νομίζετε εσείς ότι πρέπει να γίνει έτσι ώστε να διατηρώ τα φυτά μου σε καλή κατάσταση? Να τηρήσω την προτινόμενη δοσολογία του λιπάσματος ή να το σταματήσω? Άλλες συμβουλές? Μέχρι στιγμής όλα τα φυτά βρίσκονται σε καλή κατάσταση , αν και πιστευώ ότι μέσα σε δυο βδομάδες δύσκολα βγάζεις συμπεράσματα...

Και οι μετρήσεις :

pH 7.5 - 8.0 (άντε βγάλε άκρη με τα χρώματα )
ΝΗ3/ΝΗ4 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 0-5 mg/l (Πάρα πολύ χαμηλό , γιατί άραγε , στα ίδια επίπεδα ήταν και πριν βάλω τα φυτά )
Αλλαγές νερού 30% ανα 10 ημέρες

Να σημειώσω επίσης πως έχω και κάμποση καφέ άλγη κυρίως στα τζάμια αλλά και πάνω στα φύλα της Anubia την οποία καθάρισα σήμερα όσο μπορούσα με τα χέρια μου, αλλά μάλλον είναι θέμα χρόνου μέχρι να την ξανασκεπάσει και πάλι η άλγη

Επίσης από ψάρια είμαι fully stocked.

Ανυπομονώ νάκούσω τις συμβούλες των πιο έμπειρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-04, 20:40
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Γενικα εισαι σε καλο δρομο .Εχεις επιλεξει σωστα φυτα , ο φωτισμος σου ειναι οριακος αλλα μπορεις να τον ενισχυσεις μελλοντικα αν χρειαστει. Προσπαθησε να εχεις μεγαλο αριθμο φυτων και αρκετο πληθυσμο αλγοφαγων οργανισμων . Πρεπει να εχεις μια καλη κυκλοφορια νερου χωρις αναταραξεις στην επιφανεια . Αν οι αλλαγες νερου γινοταν καθε εβδομαδα θα ηταν καλυτερα . Με το λιπασμα ξεκινα με την μιση της προτεινομενης σε αναλογια για δυο δοσεις την εβδομαδα . Απο αποψη ιχθυοφορτισης , βλεποντας το ΝΗ3 , πρεπει να εισαι ο.κ . Η καφε αλγη πιστευω οτι προς το παρον δεν πρεπει να σε ανησυχει ειναι συχνο φαινομενο στα νεα ενυδρεια και ευνοειται σε χαμηλο φωτισμο (εριξες και διπλη δοση λιπασματος).
Καλη επιτυχια και υπομονη .

Υ.Γ Προς το παρον μην ενοχλεις καθολου το υποστρωμα σου .
Τι εχεις για υποστρωμα ;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-04, 03:48
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Τι εχεις για υποστρωμα ;
Χαλαζιακό χαλίκι βάθους 3 cm (ίσα-ίσα καλύπτει το ρίζωμα των φυτών)

Περιμένω ν'ακούσω τις απόψεις και άλλων ειδικών του είδους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-04, 08:53
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Χαλαζιακό χαλίκι βάθους 3 cm
Προσθεσε τουλαχιστον αλλα 2εκ. Ειδικα στα low maintenance χρειαζεται αρκετο βαθος καθως τα περισσοτερα φυτα αφηνονται για μακρυ χρονικο διαστημα στις θεσεις τους και αναπτυσσουν σημαντικα το ριζικο τους συστημα .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-04, 10:22
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω στην προτροπή του Gaia να βάλεις 2 πόντους ακόμα χαλίκι, και θα προσθέσω την λέξη "τουλάχιστον"
Όσο παχύτερο τόσο το καλύτερο (στο φύτεμα ε).
Μην υπερβάλουμε βέβαια, γιατί εκτός από την πρακτική υπάρχει και η αισθητική.
Στα τελευταία 3 φυτεμένα που έστησα (χωρίς άλλο υπόστρωμα) έβαλα 6-7cm ψιλό χαλαζιακό χαλίκι και το φύτεμα γίνεται για πλάκα

ΥΓ Όσο για τον χαρακτηρισμό ειδικοί........., εδώ θα βρεις χομπύστες οι τίτλοι καλό θα ήταν να αποφεύγονται γιατί δεν θα σου απαντήσει κανείς μήπως και αυτοχαρακτηριστεί ειδικός.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-04, 17:34
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Θα προσθέσω λοιπόν 2 cm ακόμη χαλικάκι . Έκανα λάθος στην δοσολογία του λιπάσματος , το χαρτάκι γράφει 5 ml ανά 50 λίτρα νερού και χθες έριξα άλλα 5 ml.

Απο αλγοφάγα ψαράκια δεν έχω κανένα , τα mollies μου όμως που που όλο και κάτι καθαρίζουν

Ας απαντήσουν λοιπόν οι έμπειροι χομπίστες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-04, 20:26
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Και κάτι άλλο ρε παιδιά , πως κλαδεύουμε τα Crinum Thaianum και Crinum Natans όταν μεγαλώνουν πολύ? Ρωτάω διότι έκοψα από ένα φύλλο περίπου 10 εκ. απ'την μύτη και κάτω και άρχισε να κιτρινίζει το υπόλοιπο φύλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-04, 21:10
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Η καφε αλγη πιστευω οτι προς το παρον δεν πρεπει να σε ανησυχει ειναι συχνο φαινομενο στα νεα ενυδρεια και ευνοειται σε χαμηλο φωτισμο (εριξες και διπλη δοση λιπασματος).
Γι΄αυτον ακριβως τον λογο οπως σου επισημαινει και ο gaia εγω θα σου προτεινα να βαλεις αλλη μια λαμπα και οπωσδηποτε την μιση αναλογια λιπασματος .
Προσθεσε και αλλα φυτα και τοτε να σταματησεις τυχων αεραντλιες και αναταραξη της επιφανειας.
Τωρα για τα κρινουμ ( αλλα και τις βαλισνεριες ) το κλαδεμα γινεται οσο πιο κοντα στην ριζα για τις βαλισνεριες και στον βολβο για τα κρινουμ.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-04, 21:50
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Το λίπασμα το οποίο χρησιμοποιείς είναι αρκετά δυνατό και επίφοβο για έξαρση άλγης. Αν δείς και στις οδηγίες αναφέρει, αλλαγή 2 μέρες μετά την λίπανση.

Θα σου πρότεινα πέραν αυτών που ανέφεραν οι προλαλήσαντες, την αλλαγή του λιπάσματος.

Πχ. Floreal , tetra plant κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-04, 00:56
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Στις οδηγίες λέει το εξής : "We recommend that you change at least 25% of the water every fortnight"

Fortnight = δεκαπενθήμερο

Για αλλάγη λιπάσματος δεν ξέρω προς το πάρον καθώς περιμένω τα υπόλοιπα φυτά ,πρέπει επίσης να πάρω και άλλα 10 κιλά χαλίκι και το bugdet είναι περιορισμένο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-10-04, 00:38
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

τα κρινιουμ τα κλαδεύεις σαν κρεμμύδια ,δηλαδή, ''ξεφλουδίζωντας'' τα φύλλα από τη βάση,και όχι σαν να κουρεύεις γκαζόν
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-04, 09:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα συμφωνήσω στην προτροπή του Gaia να βάλεις 2 πόντους ακόμα χαλίκι, και θα προσθέσω την λέξη "τουλάχιστον"
Όσο παχύτερο τόσο το καλύτερο (στο φύτεμα ε).
Συμφωνώ με τον Γιώργο και τον gaia για προσθήκη ακόμα 2cm χαλικακί. Νομίζω όμως ότι θέλεις και ενίσχυση του υποστρώματος τωρα που εισαι στην αρχή με root tabs η κάτι ανάλογο. Το λέω αυτό διοτι αφ ενος το χαλίκι δεν μπορει από μόνο του να προσφέρει ιχνοστοιχεια και μέταλλα στα φυτά αφετέρου θα πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα μερικών εβδομάδων μέχρι να εμπλουτιστεί το υπάρχον υπόστρωμα από θρεπτικά για τα φυτά συστατικά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-04, 17:53
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Μην βαλεις λιπασματα στο υποστρωμα αν δεν προσθεσεις κι αλλο χαλικι.Βαλε μονο στις ριζες των φυτων που που ειναι φυτεμενα στην οριστικη τους θεση για 15 ημερες και σε βαθος που να βρεις πατο .Οταν τελειωσεις κανε μια αλλαγη νερου 50% και γενικα προσεχε μην κανεις κατι που θα προκαλλεσει διαρροη λιαπασματος απο το υποστρωμα στο νερο του ενυδρειου .
Χωρις αλγοφαγα ψαρια στο ενυδρειο σου χανεις ενα σημαντικο οπλο κατα της αλγης .Για το ποια να επιλεξεις και ποσα διαβασε αναλογα posts . Αν εισαι φορτωμενος με ψαρια θα σε συμβουλευα να βγαλεις απο τα υπαρχοντα και να τα αντικαταστησεις με αλγοφαγα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-04, 18:50
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Το μόνα αλγοφάγα που θα έκαναν στο ενυδρείο μου έιναι τα Otocinclus , τα οποία όμως δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα εδω κάτω Πιστεύω ότι τα φυτά μου τα χουν ανάγκη αυτά τα ψαράκια . Θα κοιτάξω αν μπορώ να πείσω κάποιον μαγαζάτορα να μου φέρει μερικά.

Απο ψάρια αυτήν τη στιγμή έχω τα εξής :

6 Corydoras
2 Angelfish
2 female betta
1 Paradise fish

Προφανώς δεν χωράνε άλλα ψάρια στο ενυδρείο. Τι γνώμη έχετε εσείς?
Τα Σκαλάρια και τα corydoras δεν υπάρχει περίπτωση να τ'αποχωριστώ , σκέφτομαι εαν βρω ottos τελικά να δώσω το Paradise και ένα betta
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-04, 20:06
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μην βαλεις λιπασματα στο υποστρωμα αν δεν προσθεσεις κι αλλο χαλικι.Βαλε μονο στις ριζες των φυτων που που ειναι φυτεμενα στην οριστικη τους θεση για 15 ημερες και σε βαθος που να βρεις πατο
Aπαραιτήτως!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-04, 21:31
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
.Οταν τελειωσεις κανε μια αλλαγη νερου 50% και γενικα προσεχε μην κανεις κατι που θα προκαλλεσει διαρροη λιαπασματος απο το υποστρωμα στο νερο του ενυδρειου .
Για ποιο λόγο δεν πρέπει να συμβεί αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-10-04, 01:15
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Κάνεις αλλαγή νερού 50% για να μειώσεις το λίπασμα.......
Αν τώρα προσθετοντας νερό ανακατέψεις τον βυθό θα έχεις πάλι λίπασμα.
Με λίγο προσοχή να μην ανακατευτεί ο βυθος θα μειωθεί το υπερβολικό λίπασμα.
Μάλλον αυτό ειναι ο λόγος που σου πρότεινε ο Γαια να προσέξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-10-04, 14:09
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Τελικά βρήκα Otocinclus! Είχε ένα ψαράκι στο μαγαζί που πήγα άλλα μου είπε ότι θα φέρει κι αλλα . Οπότε θα δώσω το paradise και θα βάλω 3-4 Otocinclus . Αυτό σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα φυτά που περιμένω πιστεύω μέτα από λίγο καιρό να μη μ'απασχολεί η άλγη πλέον
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-10-04, 16:36
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alucard
Αυτό σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα φυτά που περιμένω πιστεύω μέτα από λίγο καιρό να μη μ'απασχολεί η άλγη πλέον
απλα για μην σου διημιουργηθουν λαθος εντυπωσεις με τα οττος δεν ξεχνας τελειως την αλγη απο το ενυδρειο...

μονο αμα βρεις την ισοροπια μεταξυ φως/λιπασματων/διοξειδιου σε συναρτηση του αριθμου των φυτων που εχεις και φυσικα παραμετροι του ενυδρειου τοτε θα ειναι η αλγη σε "υπνωση"
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-10-04, 09:37
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για ποιο λόγο δεν πρέπει να συμβεί αυτό?
Απο την στιγμη που προσθετεις την επιθυμητη ποσοτητα υγρου λιπασματος , η διαρροη λιπασματος απο το υποστρωμα θα σημαινε υπερδοσολογια . Χωνοντας εναν αριθμο απο ταμπλετες ολο και κατι θα φυγει στο νερο και για να μην ειμαστε με την αμφιβολια κανουμε την αλλαγη νερου που σου ειπα και μετα συμπληρωνουμε ελεγχομενα το υγρο λιπασμα . Το ιδιο κανουμε και στην περιπτωση που πρεπει να ξεπατωσουμε καποιο φυτο που εχει ταμπλετα στις ριζες του .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-10-04, 11:52
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Πρόσθεσα χθες λοιπόν 2 εκ. επιπλέον στο υπόστρωμα , έδωσα και το Paradise στο LFS και περιμένω κάποια στιγμή να μου φέρει τους Otocinclus . Θ'αγοράσω 3-4. Η αλήθεια είναι πως τα φοβάμαι λίγο αυτά τα ψαράκια , καθώς έχω διαβάσει στο forum για θανάτους χωρίς αιτία κ.τ.λ. . Ελπίζω να τα πάνε καλά , αν και τις πρώτες μέρες πιστεύω ότι θα φάνε κάνα δυο ψιλές απ΄τα σκαλάρια , όπως έγινε και με τα corydoras.

Για λίπασμα υποστρώματος θα περιμένω μέχρι τον επόμενο μήνα , όταν θα χω και τα υπόλοιπα φυτά
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-10-04, 12:43
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θ'αγοράσω 3-4.
καν'τα 5-6 .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-10-04, 17:44
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Αυτή τη στιγμή ζουν στο ενυδρείο μου :

2 Angelfish
6 corydoras
2 female betta

Ήδη είμαι οριακά απο πλευράς πληθυσμού πιστεύω , καθώς τα σκαλάρια είναι και μεγαλούτσικα Γι αυτόν τον λόγο θα πάρω μόνο 4 οτόκυκλους , μπορεί να είμαι λίγο overstocked άλλα δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το βιολογικό φορτίο , εξάλλου τo NO3 μου ήταν πάντα πολύ μικρό εώς και ανύπαρκτο άκομη και όταν σε κάποια φάση στο ενυδρείο μου ζούσαν 14 ψάρια (δεν είχα απώλιες , άπλα τα έδωσα πίσω στο LFS)

Κάτι άλλο τώρα , μπορεί η έλλειψη ΝΟ3 να επιρεάσει αρνητικά τα φυτά μου? Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει κάτι γι αυτό?

Θα μου φέρει κι ένας φίλος μια ψηφιακή φωτ. μηχανή , έτσι ώστε να τα δείτε και εσείς τα φυτά και να μου πείτε τη γνώμη σας για την κατάσταση τους , πάντως εμένα υγιή μου φαίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-10-04, 01:25
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Τα τεστ NO3 ειναι απο πολυ λιγο εως καθολου αξιοπιστα.
Οτιδηποτε στοιχειο λειπει, ή παρουσιαζεται σε λαθος αναλογια σε σχεση με τα υπολοιπα, επηρεαζει τα φυτα (και την αλγη).
Εφ'οσον εισαι και οverstocked δυσκολα θα μηδενισεις τα νιτρικα.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-10-04, 00:02
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Τελικά απ'τα φυτά που είχα παραγγείλει στο LFS δεν μου έφεραν κανένα , παρόλο που έκαναν παραγγελία απο tropica και έφεραν διάφορα φυτά , εμένα με γραψαν κανονικότατα Άδικα τους έπρηζα ένα μήνα

Αντί αυτών λοιπόν πήρα 2 Echinodorus 'Ozelot' τα οποία τα χώρισα σε 4 ρίζες & 1 Hygrophila difformis.

Η άλγη αναπτύσεται πλέον με αργότερους ρυθμούς και γενικώς η κατάσταση είναι ελεγχόμενη , βέβαια είχα σταματίσει να ρίχνω και λίπασμα εδώ και 20 μέρες , τώρα όμως θα το ξαναρχίσω εφόσον πήρα και άλλα φυτά.

Έφεραν και οτόκυκλους επιτέλους εδώ κάτω , δεν πήρα ακόμη όμως διότι την πρώτη μέρα που τα φέραν έπεφταν νεκρά σαν μύγες τα κακόμοιρα . Του είπα του τύπου εκεί να μου κρατήσει 4 ψαράκια να πάω να τα πάρω από βδομάδα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08033 seconds with 12 queries