Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-10, 20:38
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή καινούργιο ψαράκι....(μονομάχος)

Καλησπέρα σε όλους!!
Λοιπόν εχω διαβάσει αρκετα ποστ για τους μονομάχους αλλά και πάλι εχω μερικές ακόμα απορίες...
καταρχας ειμαι καινούργια στο club... Μου κάναν δώρο έναν πανέμορφο μονομάχο η γυάλα του ειναι μικρούλα , διαστάσεις ακριβώς δεν γνωρίζω ... είμαι φοιτήτρια κ όπως καταλαβαίνετε μου ειναι λίγο δύσκολο να πάρω ενυδρείο ή ακόμα κάτι μεγαλύτερο αυτήν την στιγμή... παρολαυτα του εχω παρει κ ενα βραχάκι με φυτά απο πάνω κ του αρέσει πάρα πολύ να κοιματε εκεί. έχω όμως πρόβλημα στην αλλαγή του νερού... του αλλάζω τα 2/3 του νερού του αλλά δυσκολεύομαι να τον βάλω στην πάλι στην γυάλα του φοβάμαι μήπως τον χτυπήσω.. επίσης είναι φυσιολογικό που βγάζει μπουρμπουλήθρες στο νερό πλάι στα φύλλα?κ τέλος η άλλη μου απορία να του πάρω θηλυκό για παρέα ?? η μήπως δεν κάνει??
αυτά... sorry αν σας φαίνονται οι απορίες μου δεδομένες αλλά όπως σας είπα είναί η πρώτη μου επαφή με ψαράκια κ θέλω όσο μπορώ να του δώσω μια άνετη ζωή!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-10, 20:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες! και μονο που μπηκες σε ενα ενυδρειοφορουμ για να το ψαξεις σημαινει ενδιαφερον..
για αρχη θα πρεπει να μετρησεις τις διαστασεις του δοχειου που τον φιλοξενεις...(ειναι στρογγυλο? τετραγωνο??) ωστε να βρουμε τα λιτρα.
απο εκει και περα...αν ο ογκος ειναι "υποφερτος" θα πρεπει να μεριμνησεις για φιλτρανση και θερμανση.
αλλαγη νερου παντα με το αναλογο αντιχλωριο και θερμοκαρσια δωματιου το φρεσκο νερο.
στρωσιματα, μπολιασμα και λοιπες λεπτομερειες θα τα βρεις ολα στα υπομνηματα και θα εχουμε χρονο να τα συζητησουμε. προεχει να μαθουμε ομως αν μπορεις να τον συντηρησεις σε επαρκη λιτρα με σωστη φιλτρανση και θερμοκρασια. διαφορετικα αν ξεπερνα τα ορια των δυνατοτητων σου θα ηταν φρονιμο να επιστρεψεις το ψαρακι.
ευχομαι να μπορεσεις να του παρεχεις ο,τι χρειαζεται.
μεταφερω το θεμα σου στην κατηγορια bettas
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-10, 20:55
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

καλως ηρθες. αν δεν μπορεις να παρεις ενυδρειο(υπαρχουν μικρα και με 20¤) καλο θα ηταν να εβγαζες την πετρα για να εχει πιο πολυ χωρο. βεβαια μια φωτογραφια θα ηταν οτι πρεπει για να δουμε σε ποσα λιτρα ζει.οταν κανεις αλλαγες νερου μην βγαζεις το καημενο το ψαρακι εψω γιατι στρεσαρεται παρα πολυ. βγαζε το νερο χωρις να γερνεις τη γυαλα και βαζε αλλο πολυ σιγα για να μην διαταρασεται πολυ η ηρεμια του. επισης προμιθευσου αντιχλωριο. μπουρμπουλιθρες ποιος βγαζει? το ψαρι? παει το καημενο. να ξερεις πως αν το κρατησεις ετσι σε λιγες μερες θα το αποχαιρετησεις. κανονικα θελει φιλτρο, θελει αναταραξη της επιφανειας για να οξυγονωνεται το νερο, θελει θερμοστατη, φως, χωρο, κλπ. ψαξε παντως για μικρα ενυδρειακια που μπορει να ειναι κομπλε σε χαμηλη τιμη.
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-10, 21:08
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

οταν λεω κανει μπουρμπουλιθρες ειναι σαν να κανει φωλίτσα μαζεμένες σε ένα σημείο μέσα στα φυτά....αν ειναι μονο 20 ευρω κατι θα μπορεσω να κανω οκ για το άλλαγμα του νερού άλλα το κακάκια του πως θα τα βγάζω από την γυάλα?? αντιχλωρικό έχω ήδη πάρει η γυάλα είναι ορθογώνια μέσα σε αυτήν μου τον έφεραν... έχει ύψος:11 πλάτος:12 και μήκος :21
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-10, 21:19
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Δές αυτό. Μέσα του το ψαράκι σου θα είναι βασιληάς!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44129
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-10, 21:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το ενυδρειακι σου εχει ογκο καπου 25 λιτρα...σχεδον 20 καθαρα....μπορεις να τον κρατησεις εκει αν και το ενυδρειο που σου εβαλε λινκ ο φιλος νικος ειναι πολυ πιο ανετο και καλη ευκαιρια.
αν κρατησεις αυτο που εχεις θα πρεπει να παρεις εστω ενα κοματι τζαμι για να το χρησιμοποιησεις ως καπακι ΑΝ δεν εχει το ενυδρειο γιατι τα ψαρακια αυτα εχουν μερικες φορες μια συνηθεια να πηδανε εξω..και δε θελεις σιγουρα να τον βρεις στο πατωμα.
απο εκει και περα θα χρειαστεις ενα φιλτρακι και θερμοστατη - θερμομετρο. μολις προμηθευτεις αυτα (το συντομοτερο) μιλαμε και για στρωσιμο ..μπολι...διατροφη..διαμορφωση περιβαλλοντος και τα λοιπα.
ως τοτε αλλαγες νερου 50% καθημερινα ειναι οκ με αντιχλωριο παντα και νερο στη θερμοκρασια του δωματιου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-10, 22:08
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειακι σου εχει ογκο καπου 25 λιτρα...σχεδον 20 καθαρα.....
Πάνο σούφυγε ένα μηδενικό! 2,7 λίτρα είναι. Πολύ μικρό
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-10, 23:20
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα, αν κοιτάξεις θα βρεις κάποιο ενυδρειάκι πάνω απο 15 λίτρα για να τον κρατήσεις χωρίς προβλήματα (αυτά από το jumbo είναι μία λύση). Θηλυκιά μην βάλεις γιατί τότε ένα από τα δύο θα κυνηγήσει το άλλο μέχρι θανάτου (όχι απαραίτητα το αρσενικό) σε τόσο μικρό χώρο. Ακόμα και σε μεγαλύτερα ενυδρεία, δε βάζουμε αρσενικό με θηλυκό παρά μόνο για αναπαραγωγή και σε ιδιαίτερες περιπτώσεις (πολύ μεγάλο ενυδρείο, κρυψώνες, ανεκτικό αρσενικό κλπ). Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
μπουρμπουλιθρες ποιος βγαζει? το ψαρι? παει το καημενο. να ξερεις πως αν το κρατησεις ετσι σε λιγες μερες θα το αποχαιρετησεις. κανονικα θελει φιλτρο, θελει αναταραξη της επιφανειας για να οξυγονωνεται το νερο
Ας μην βιαζόμαστε και πανικοβάλλουμε τον κόσμο, οι μπουρμπουλήθρες είναι φυσιολογικές (φωλιά) και επίσης ανατάραξη της επιφάνειας δεν είναι απαραίτητη (ούτε αρέσει στους μονομάχους) καθώς αναπνέουν αέρα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-10, 20:57
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

εχει στα jumbo κατι μικρά ενυδρειάκια με λίγα χρήματα. γιατί δε κοιτάς κάτι τέτοιο? Τα είχα δει πριν καιρό και σήμερα διάβασα εδω μέσα σε ένα ποστ οτι έχουν και φιλτράκι και έχουν περίπου 15 ευρώ. Δε θυμάμαι σε ποιο ποστ το διάβασα αλλά σίγουρα έχουν κάποια μικρα. Νομίζω οτι απο τι στιγμή που δε μπορείς να διαθέσεις παραπάνω χρήματα είναι μια λύση σιγουρα καλύτερη απο τη γυάλα. Μπορείς επίσης να ψάξεις εδω μέσα για κάτι μεταχειρισμένο. Περίμενε, θα σου πουνε και τα παιδιά αλλα στη γυάλα είναι κρίμα να το αφήσεις....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούργιο ενυδρείο Manolis Αρχάριοι γλυκού νερού 14 03-01-10 10:40
Κανένα κόλπο; Ψαράκι στο φίλτρο persival Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-10-09 19:25
Πάει το ψαράκι μου... :( andreasp Χρυσόψαρα 24 04-06-07 11:26
Καινούργιο μονομάχοενυδρείο dimitrisgiannoulakis Bettas 18 21-03-07 10:56
Ψαράκι το ... ελληνικόν ! fighterfish Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 13 23-01-03 01:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05263 seconds with 14 queries