Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-01-12, 12:05
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αν δεν τις βλέπεις εσύ δεν τις βλέπει και κανένας άλλος

Κανε ένα check εδώ
http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups

τώρα τις είδα , δεν τις ανεβάζεις εδώ αλλα στα album σου , δεν φαίνεται να είναι κάποιο πρόβλημα , την ανάγκη τους κάνουν.( Αυτά τα κακάκια στα χρυσόψαρα πρέπει να τα συνηθίσεις ) .


p.s αυτή η σωλήνα τι κάνει εκεί κάτω στο υπόστρωμα ?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-01-12, 12:09
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Αλλαγές νερού,παρόλο που έβαλες μπόλι,μπορείς να συνεχίσεις κανονικά.Δεν αλλάζει κάτι,ισα ισα που θα το βοηθήσεις να πιάσει πιο εύκολα.
Για τα ψαράκια,περίμενε να σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει από χρυσόψαρα.
Τις φωτο μπορείς να τις ανεβάσεις και εδώ στο θέμα σου από τη διαχείριση συνημμένων αρχείων που βρίσκεται πιο κάτω από εκεί που γράφεις κάποια απάντηση.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-01-12, 13:30
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
.( Αυτά τα κακάκια στα χρυσόψαρα πρέπει να τα συνηθίσεις ) .


p.s αυτή η σωλήνα τι κάνει εκεί κάτω στο υπόστρωμα ?
ΦΙΛΕ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΚΑΚΙΑ"?? ΗΤΑΝ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΨΑΡΙ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ

Ο ΣΩΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ "ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΚΟΥΤΙ" (ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΣΧΗΜΑΤΟΣ) ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΛΙΚΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ. ΕΠΕΙΤΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΩΛΗΝΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑΡΕΤΑΙ Κ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΓΕΛΑΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΝΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΞΩ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις φωτο μπορείς να τις ανεβάσεις και εδώ στο θέμα σου από τη διαχείριση συνημμένων αρχείων που βρίσκεται πιο κάτω από εκεί που γράφεις κάποια απάντηση.
ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΟΚ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΕΔΩ-ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΧΘΕΣ! ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ Κ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ! ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑ, ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ?
-------------------------

-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ino : 20-01-12 στις 13:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-01-12, 13:39
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

καθαρό νερό είπαμε είναι το καλύτερο φάρμακο , τα χρυσόψαρα θα βγάζουν κακάκια αρκετά , κατεστραμμένος ιστός εντέρου είναι άσπρος και όχι μαύρος που φαίνεται στις photo και δύσκολο να το πάθανε και σε δυο μέρες . Δεν ταΐζεις καθόλου
αλλαγές κάθε μέρα 50 % test πάρε και NO3 κανονικά θέλει και αλλα .. μπουκαλάκια με βακτήρια δεν τα θες μιας και θα επιβαρύνεις το σύστημα , αντιαμονιο αν βάλεις δεν θα στρώσεις το φίλτρο ποτε .
ουσιαστικά έχεις επιλέξει στρώσιμο φίλτρου με ψαρια . Αν πάρεις κάποιο μπόλι θα το σώσεις και δεν θα χρειάζονται οι αλλαγές για 1 μηνα που θέλει να στρώσει το φίλτρο

αυτό που έχεις κάνει λέγεται φίλτρο βυθού και σε καμια περίπτωση δεν το κανεις με το εξωτερικό φίλτρο, του κόβεις ροές εκτος ότι το γεμίζεις με ακαθαρσίες το φίλτρο σου και θα πρέπει να το καθαρίζεις συνεχεια πράγμα που δεν το θες γιατί θα πειράζεις συνεχεια και την βιολογία . Αγόρασε μια σκούπα και στην αλλαγή νερού θα κανεις σκούπα ( αυτό ήταν ιδέα του petshopa ? )
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-01-12, 13:53
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων

αυτό που έχεις κάνει λέγεται φίλτρο βυθού και σε καμια περίπτωση δεν το κανεις με το εξωτερικό φίλτρο, του κόβεις ροές εκτος ότι το γεμίζεις με ακαθαρσίες το φίλτρο σου και θα πρέπει να το καθαρίζεις συνεχεια πράγμα που δεν το θες γιατί θα πειράζεις συνεχεια και την βιολογία . Αγόρασε μια σκούπα και στην αλλαγή νερού θα κανεις σκούπα ( αυτό ήταν ιδέα του petshopa ? )
ΕΧΩ ΗΔΗ ΒΑΛΕΙ ΜΠΟΛΙ.ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ.

ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΠΕΤΣΟΠΑΣ. ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΦΙΛΤΡΟ (ΣΕ 200 ΛΙΤΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ) ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΧΡΟΝΙΑ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ!! ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΟΣ ΦΙΛΟΣ-ΓΝΩΣΤΟΣ ΟΥΤΕ ΜΕΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΜΠΟΛΙ Η ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΙΚΕΙΟΤΗΤΑ.


ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑΝΕ(ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ) ΑΦΟΥ ΒΑΛΩ ΜΠΟΛΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 20%. ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ.ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΤ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-01-12, 13:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από αυτά που ξέρω αν δεις το ψαράκι σου να ξύνεται και τα σημάδια να επεκτείνονται τότε έχει κάποιο παράσιτο, αλλιώς είναι καψίματα από την αμμωνία που αρχίζουν να γιατρεύονται. Παρακολούθα τα και περίμενε κι άλλες γνώμες.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
καθαρό νερό είπαμε είναι το καλύτερο φάρμακο , τα χρυσόψαρα θα βγάζουν κακάκια αρκετά , κατεστραμμένος ιστός εντέρου είναι άσπρος και όχι μαύρος που φαίνεται στις photo και δύσκολο να το πάθανε και σε δυο μέρες . Δεν ταΐζεις καθόλου
αλλαγές κάθε μέρα 50 % test πάρε και NO3 κανονικά θέλει και αλλα .. μπουκαλάκια με βακτήρια δεν τα θες μιας και θα επιβαρύνεις το σύστημα , αντιαμονιο αν βάλεις δεν θα στρώσεις το φίλτρο ποτε .
ουσιαστικά έχεις επιλέξει στρώσιμο φίλτρου με ψαρια . Αν πάρεις κάποιο μπόλι θα το σώσεις και δεν θα χρειάζονται οι αλλαγές για 1 μηνα που θέλει να στρώσει το φίλτρο

αυτό που έχεις κάνει λέγεται φίλτρο βυθού και σε καμια περίπτωση δεν το κανεις με το εξωτερικό φίλτρο, του κόβεις ροές εκτος ότι το γεμίζεις με ακαθαρσίες το φίλτρο σου και θα πρέπει να το καθαρίζεις συνεχεια πράγμα που δεν το θες γιατί θα πειράζεις συνεχεια και την βιολογία . Αγόρασε μια σκούπα και στην αλλαγή νερού θα κανεις σκούπα ( αυτό ήταν ιδέα του petshopa ? )

Γενικά συμφωνώ και καλό θα ήταν όταν λυθούν όλα τα άλλα προβλήματα να σταματήσει τη χρήση του φίλτρου βυθού, όμως ανεξάρτητα από αυτά το θεωρείς τόσο κακό να συνδέεται με εξωτερικό φίλτρο; Πολλοί το κάνουν και ειδικά οι γαριδάδες το θεωρούν ιδανικό.



ino αν μπορείς μη γράφεις με κεφαλαία όλα σου τα κείμενα. Είναι στους κανόνες του φόρουμ, συν το ότι στη γλώσσα του internet σημαίνει ότι φωνάζεις!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-01-12, 14:14
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

καλά ντε μην φωνάζεις , σιγά σιγά με υπομονή και διάβασμα θα καταλάβεις τι εννοώ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
όμως ανεξάρτητα από αυτά το θεωρείς τόσο κακό να συνδέεται με εξωτερικό φίλτρο; Πολλοί το κάνουν και ειδικά οι γαριδάδες το θεωρούν ιδανικό.
ανάλογα τι θες να κανεις . Τα χρυσόψαρα έχουν πολλές ακαθαρσίες και το μονο που δεν θες είναι να καταλήγουν στο φίλτρο . (IMO τα φίλτρα βυθού είναι ξεπερασμένα )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolischania : 20-01-12 στις 14:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 20-01-12, 14:16
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων

ino αν μπορείς μη γράφεις με κεφαλαία όλα σου τα κείμενα. Είναι στους κανόνες του φόρουμ, συν το ότι στη γλώσσα του internet σημαίνει ότι φωνάζεις!
ωχ με συγχωρεις! το κάνω γτ βαριέμαι να βάζω τόνους δν ηξερα ότι απαγορεύεται! εεεμ και ούτε φώναζα θνξ που τ είπες προς αποφυγή παρεξηγήσεων
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσόψαρα έχουν πολλές ακαθαρσίες και το μονο που δεν θες είναι να καταλήγουν στο φίλτρο . (IMO τα φίλτρα βυθού είναι ξεπερασμένα )
αλήθεια, γιατί δεν κάνει να πηγαίνουν στ φίλτρο οι ακαθαρσίες? ο σκοπός δεν είναι να συγκρατεί το φίλτρο τις ακαθαρσίες των ψαριών? μπερδεύτικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ino : 20-01-12 στις 14:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 20-01-12, 14:40
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Το φίλτρο( βακτήρια ) σου και ο λόγος που το έχεις είναι να μετατρέπει την αμμωνία που δημιουργείται από τις αναπνοές 80 % τον ψαριών και τις ακαθαρσίες 20 % σε νιτρικά όπου τα νιτρικά αφαιρούνται με αλλαγές νερού και κάποιο μέρος αυτόν από τα φυτά αν έχουμε , με το να πηγαίνουν όλες οι ακαθαρσίες στο μηχανικό - βιολογικό φίλτρο δημιουργείς εργοστάσιο νιτρικών , ( ουσιαστικά το μπουκώνεις με ότι άλλο συνεπάγεται αυτό ) , στο υπόστρωμα δημιουργούνται και εκεί βακτήρια που κάνουν δουλειά παραπλήσια του φίλτρου για τις ακαθαρσίες , Τις ακαθαρσίες τις καθαρίζεις με την σκούπα στις αλλαγές , το test που χρειάζεσαι είναι NO3 αφού έβαλες μπόλι μιας και όταν στρωθεί το φίλτρο αμμωνία δεν πρέπει να ξαναδείς αλλα θα έχεις νιτρικά που πρέπει να μετράς
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 20-01-12, 14:47
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

τι ειναι η σκουπα? εγω αλλάζω νερό με κουβαδακια!
δηλαδη το φίλτρο βυθού μεταφέρει τα βακτήρια που χρειάζομαι μέσα στο φίλτρο, και τα αχρηστεύει, σωστά?

επισης, ποια φυτά είναι καλό να βάλω στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα ωστε να βοηθάνε σε αυτή τη δουλειά?
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 20-01-12, 16:55
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δεν εχω καταλαβει το γιατι να μην πηγαινουν οι ακαθαρσιες στο φιλτρο..
αλλοι χρησιμοποιουν κυκλοφορητες...


λοιπον αγαπητε/τη ino:

παρε μια σκουπα βυθου.
ζητησε την σε πετσοπ!4-5 ευρω θα σου βγει.η απλη!
βαζεις το "χωνι" στον βυθο και σιφωναρεις βγαζοντας νερο απ ευθειας στο κουβα!

τα ψαρακια σου μαλλον κανουν την αναγκη τους!
αλλα δεν πρεπει να ειναι τοσο μεγαλες οι ακαθαρσιες!
θα σταματησεις να ταιζεις για 2 μερες και την επομενη θα βρασεις ενα μπιζελι αρακα,θα βγαλεις την φλουδιτσα του και θα το τριψεις μεσα στο νερο!
αυτο λειτουργει ως φυσικο καθαρτικο!

την αμεσως επομενη ημερα,ταζεις κανονικα,αλλα καλυτερα αργα (πχ απογευμα)!

εχε υποψη σου οτι επιβαλεται να ταιζεις και αλλου ειδους τροφες!
ενδεικτικα:

ελαφρως βρασμενα:

λαχανο
μαρουλι
μπροκολο
σπανακι

φυσικα καλο ειναι να δινεις και bloodworms,που ειναι φουλ σε πρωτεινες και τα βοηθα στην αναπτυξη τωρα που ειναι μικρα!τα βισκεις σε πετσοπ σε "τυπικη" συσκευασια ξηρας τροφης.συνηθως δινονται για μονομαχους!

με μια τετοιου ειδους ποικιλια,δυσκολα θα ξαναδεις αυτου του ειδους τις ακαθαρσιες!


ελπιζω να βοηθησα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-01-12, 17:07
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων

λοιπον αγαπητε/τη ino:




ελπιζω να βοηθησα..
1,αγαπητη
2,βοήθησες και με το παραπανω! ευχαριστω για ολο το ενδιαφερον

Υ.Γ. μαζεύω λεφτα ωστε αρχες μαρτίου να παρω ενυδρειο σε σωστο μεγεθος για τα ψαρακια. για 3 χρυσοψαρα ειναι καλα 150 λιτρα ενυδρειο η θελει παραπανω-λιγοτερο? ρωταω ενημερωτικα για να υπολογισω το μπατζετ μου
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-01-12, 19:17
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

απ'οτι βλεπω,εχεις commet και shubunkin (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος)!
οχι λοιπον σε λιγοτερα απο 150!!
παντοτε να ξερεις οτι σε ολα τα ειδη,οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα!
αλλα στην περιπτωση σου,με τιποτα λιγοτερα!
το καθενα τους φτανει πανω απο 25 εκ μεσο ορο!

αν μπορεις και περισσοτερο απο 150λ καν'το!

απαιρετητη προυποθεση ειναι το επαρκες μηκος του ενυδρειο!πανω απο 1 μτρο!
δωσε βαση στο μηκος και οχι απαραιτητα στο υψος!

η αποψη μου ειναι οτι μπορεις να φτιαξει και ενα...
σιγουρα θα βγει φτηνοτερα!



για φυτα που λες επανω,τα χρυσοψαρα δεν τρωνε σιγουρα την ανουμπια!
θα την βρεις στα περισσοτερα πετσοπ!
υπαρχουν και αλλα φυτα που ταιριαζουν,αλλα η ανουμπια ειναι το πιο ευκολο (χωρις λιπασμα,φωτισμο κλπ)!

καλη συνεχεια!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-01-12, 22:44
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
το test που χρειάζεσαι είναι NO3 αφού έβαλες μπόλι μιας και όταν στρωθεί το φίλτρο αμμωνία δεν πρέπει να ξαναδείς αλλα θα έχεις νιτρικά που πρέπει να μετράς
Σωστό αυτό που λες αλλά όταν κάτι συμβεί στο ενυδρείο μας το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι αν έχουμε αμμωνία.Για μένα λοιπόν το πιο σημαντικό τεστ είναι αυτό της αμμωνίας,ασχέτως αν έχει στρωθεί ή μπολιαστεί το φίλτρο,το κακό παραμονεύει!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 21-01-12, 00:18
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

1. Τις αλλαγές νερού τις συνεχίζεις κανονικά στο 25-30% και δεν πειράζουν το μπόλι.
2. Να κάνεις τη νηστεία και τη θεραπεία με τον αρακά που σου είπαν.
3. Γενικά να μην ταίζεις πολύ. Τα περιττώματα που είδα είναι αποτέλεσμα πολλής τροφής.
4. Οσο κι άν φαίνεται δυσβάστακτο οικονομικά, πρέπει εκτός της αμμωνίας να πάρεις και τεστ νιτρωδών. Ενδέχεται, το μπόλι να σε έβαλε στα μισά του κύκλου του αζώτου, και να μην ολοκληρώθηκε η δουλειά (τα νιτρώδη βγαίνουν όταν μηδενίζεται η αμμωνία). Είναι εξίσου όμως επικύνδυνα και η μεγάλη άνοδος τους κάνει τα ψάρια να ξύνονται και να τινάζονται όπως λές.
Γιαυτό πρέπει να μετρήσεις και την αμμωνία σου αλλά και τα νιτρώδη.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-01-12, 16:09
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

παιδιά επειδή δεν είχα χρήματα να πάρω κανένα τεστ γιατι όλα κάνανε πανω απο 10 ευρω που σας ειχα πει οτι εχω αυτη τη στιγμη δεν αγορασα τεστ, πηγα σημερα ομως στο κεντρο της αθηνας σε ενα ενυδρειατζιδικο το νερό μου και μου το τεσταρανε!

μου είπανε οτι είμαι σε φυσιολογικα πλαίσια και οτι η αμμωνία μου ειναι καλή. ΟΙ περισσότερες "τιμές" γτ με εξετάσανε για όλα εβγαιναν σύμφωνα με αυτους φυσιολογικές και οτι το ph μου μόνο ηταν λιγο ανεβασμένο! μου προτειναν λοιπον να κάνω σήμερα μια αλλαγη νερου 20-25% και μετά για να μην χαλάσω την βιολογία να κάνω πάλι την άλλη βδομαδα αλλη μία γυρω στο 25%.
μου ακουστηκαν λογικα αυτα που μου είπε. συμφωνείτε?



Υ.Γ. παιδια τα ταιζω ελαχιστα τα ψαρια μου! μερα παρα μερα 1 μπαλλακι στο καθενα, δεν φταιει η ποσοτητα του φαγητου!
παρατηρησα οτι τα ψαρια μου τρωνε τα κακα τους. νομιζω οτι γιαυτο κανουν τοσο μεγαλα! και δεν κανουν τοσο μεγαλα μονο μια φορα, κανουν ολη μερα! χθες ηταν νηστικα, και νομιζω πως κ προχτες ηταν! τους εβαλα παραπροχτες βραδυ φαγητο! σημερα ριχνω αρακα!

Υ.Γ.2 παιδια μηπως με κλεβουν στο πετ σοπ??? τεστ αμμωνιας 21 ευρω?????????? που να τα βρει ο κοσμος???
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 21-01-12, 16:48
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Και το μπόλι θα κάνει τον κύκλο του. Απλά θα τον κάνει πιο γρήγορα. Δηλ δεν πιστεύω ότι όλα μηδενίστηκαν αμέσως! Αν ο πετσοπάς μέτρησε με στικ κι όχι με σταγόνες, δεν πρέπει να έδωσε αξιόπιστες μετρήσεις. Μπορεί να μην έχεις αμμωνία αλλά πρέπει να έχεις νιτρώδη. Γιαυτό να μην κάνεις αλλαγή νερού την επόμενη εβδομάδα. Δεν παθαίνει τίποτα η βιολογία. Οσο για το ph δεν σε πειράζει εφόσον έχεις χρυσόψαρα. Το ph της βρύσης μας είναι 7,6 περίπου. Τα χρυσόψαρα και στο 8.0 μια χαρά είναι. Επομένως, αφού δεν μπορείς να πάρεις αμεσα τα τεστ, τουλάχιστον κάνε κανονικά τις αλλαγές νερού σου.
Ποτέ δεν εμπιστεύτηκα πετσοπά και ούτε πρόκειται .....
-------------------------
ΥΓ Δυστυχώς τα καλά τεστ (σταγόνες) έχουν τόσο περίπου 15-20 και βάλε. Απλά διαρκούν για πολλές μετρήσεις και δεν χρειάζεται να αγοράζεις κάθε τόσο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστόφορος Μίχας : 21-01-12 στις 16:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 21-01-12, 16:56
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλ δεν πιστεύω ότι όλα μηδενίστηκαν αμέσως!
οχι δεν μηδενιστηκαν. ηταν πιο πανω απο το μηδεν, μου ειπε οτι ειμαι οριακα μεν αλλα καλα δε. το μπολι σημερα ειναι τριτη μερα! εκανα σημερα την αλλαγη, την αλλη βδομαδα να μην κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 21-01-12, 16:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν μπορείς να αγοράσεις από ebay θα βρεις άλλες τιμές πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-01-12, 17:02
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Μεχρι να πάρεις τα τεστ πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 21-01-12, 17:20
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ino Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά επειδή δεν είχα χρήματα να πάρω κανένα τεστ γιατι όλα κάνανε πανω απο 10 ευρω που σας ειχα πει οτι εχω αυτη τη στιγμη δεν αγορασα τεστ, πηγα σημερα ομως στο κεντρο της αθηνας σε ενα ενυδρειατζιδικο το νερό μου και μου το τεσταρανε!

μου είπανε οτι είμαι σε φυσιολογικα πλαίσια και οτι η αμμωνία μου ειναι καλή. ΟΙ περισσότερες "τιμές" γτ με εξετάσανε για όλα εβγαιναν σύμφωνα με αυτους φυσιολογικές και οτι το ph μου μόνο ηταν λιγο ανεβασμένο! μου προτειναν λοιπον να κάνω σήμερα μια αλλαγη νερου 20-25% και μετά για να μην χαλάσω την βιολογία να κάνω πάλι την άλλη βδομαδα αλλη μία γυρω στο 25%.
μου ακουστηκαν λογικα αυτα που μου είπε. συμφωνείτε?



Υ.Γ. παιδια τα ταιζω ελαχιστα τα ψαρια μου! μερα παρα μερα 1 μπαλλακι στο καθενα, δεν φταιει η ποσοτητα του φαγητου!
παρατηρησα οτι τα ψαρια μου τρωνε τα κακα τους. νομιζω οτι γιαυτο κανουν τοσο μεγαλα! και δεν κανουν τοσο μεγαλα μονο μια φορα, κανουν ολη μερα! χθες ηταν νηστικα, και νομιζω πως κ προχτες ηταν! τους εβαλα παραπροχτες βραδυ φαγητο! σημερα ριχνω αρακα!

Υ.Γ.2 παιδια μηπως με κλεβουν στο πετ σοπ??? τεστ αμμωνιας 21 ευρω?????????? που να τα βρει ο κοσμος???
δεν φταις εσυ για τα περιττωματα τους!
απλα εχουν λαθος διατροφη απο το πετσοπ!
μολις εφαρμοσεις τα παραπανω,σιγα-σιγα θα τα επαναφερεις!

κανε παραγγελια απο ebay για τεστ νερου!
και κανε συχνες αλλαγες οπως ειπα και ο φιλος απο πανω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 21-01-12, 20:24
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το μπόλι θα κάνει τον κύκλο του. Απλά θα τον κάνει πιο γρήγορα. Δηλ δεν πιστεύω ότι όλα μηδενίστηκαν αμέσως! Αν ο πετσοπάς μέτρησε με στικ κι όχι με σταγόνες, δεν πρέπει να έδωσε αξιόπιστες μετρήσεις. Μπορεί να μην έχεις αμμωνία αλλά πρέπει να έχεις νιτρώδη. Γιαυτό να μην κάνεις αλλαγή νερού την επόμενη εβδομάδα. Δεν παθαίνει τίποτα η βιολογία. Οσο για το ph δεν σε πειράζει εφόσον έχεις χρυσόψαρα. Το ph της βρύσης μας είναι 7,6 περίπου. Τα χρυσόψαρα και στο 8.0 μια χαρά είναι. Επομένως, αφού δεν μπορείς να πάρεις αμεσα τα τεστ, τουλάχιστον κάνε κανονικά τις αλλαγές νερού σου.
+1 στον Χριστόφορο!
Αυτό με τις αλλαγές νερού και τη βιολογία πρέπει να είναι κατάλοιπο κάποιας άλλης εποχής που υποστήριζε ότι η βιολογία βρίσκεται στο νερό και δεν είναι καλό να γίνονται συχνές αλλαγές νερού.Εν μέρη δεν είναι λάθος αλλά πλέον η βασική φίλτρανση βρίσκεται στις αποικίες του φίλτρου και το φρέσκο νερό(αν είναι σωστό)μόνο καλό μπορεί να κάνει!
Επίσης θα ήθελα κάποιος που υποστηρίζει το αντίθετο να μας πει..
τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει σε ένα ενυδρείο με φίλτρο βυθού..
τι πρόβλημα υπάρχει αν τα απόβλητα των ψαριών καταλήγουν στο φίλτρο..
και γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πλέον;;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 22-01-12, 01:16
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

και γω στην αρχη τους πετσοπαδες ακουγα γι αυτο κατελυγα να ειμαι ο καλυτερος πελατης αλλα και ο πιο δισαρεστημενος αφου τα ψαρια πεθαιναν συνεχως

οι πετσοπαδες κοιτανε να πουλησουν!!!! εδω σημερα πηγα σε μια γνωστη αλυσιδα να παρω ενα φυτο(το κερατοφυλλο για οσους ξερουν) και μου ειπε πως θελει λιπασμα και πως φυτευεται κανονικα
μου ερχοταν να βαλω τα γελια η πωλητρια δεν ηξερε που πανε τα 4 αλλα δεν φταιει και αυτη ο ανωτερος της φταιει που την εβαλε σε αυτη τη θεση...

τελος παντων τα περιτωματα δεν τα τρωνε απλα κανουν οτι κανουν και με το χαλικι το τρωνε και το φτυνουν
κλασσικη κινηση ενος φυσιολογικου χρυσοψαρου
οσο για το μακρος.....φυτικες ινες οπως αρακας βρασμενος και αποφλυομενος ειναι η καλυτερη λυση
η τροφη που τους δινεις ποιας εταιρειας ειναι?
καλο θα ηταν αν δεν ειναιι και πολυ γνωστης να παρεις σε μαρκα jbl ..tetra..sera...αυτες ειναι γνωστες και καλες εταιρειες
για μενα jbl & sera ειναι αριστες
η jbl εχει πολυ καλες τροφες και η sera πολυ καλα φαρμακα
οντως τα τεστ ειναι πολυ ακριβα
εγω περνω στικς ειναι πολυ καλα για αρχαριους ειδικα
παιρνω αυτα
http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...-easytest-6in1
αλλα πρεπει να κοιταζεις και τις ημερομηνιες ληξης παντα και σε ολα!!



φιλτρο βυθου?! last year!!
εδω ειμαστε ολοι προχω!

ινο πρεπει να καταλαβεις οτι τα βακτηρια μενουν στο φιλτρο που ειναι η καρδια του ενυδρειου μας
για να κανουν το κυκλο του αζωτου
δεν καταστρεφονται μενουν εκει μεσα στο βιολογικο υλικο και το σφουγγαρι και ολη αυτη η βρωμια που βλεπεις αλλιως μπιχλα
ειναι βακτηρια μαζι με αποσυντηθεμενη αμμωνια
αν μπορεις σκεψου το ετσι
οτι εισαι σε ενα εργαστηριο και εχεις μια πλακα με τροφη...και ριχνεις πανω μερικα βακτηρια.....εε αυτα μετα αναπτυσσονται και πολλαπλασιαζονται τρογωντας και μενουν για παντα εκει οσο υπαρχει τροφη
ετσι γινεται στο ενυδρειο
οσο υπαρχει αμμωνια ζουνε και πολλαπλασιαζονται
οσο το φιλτρο σου ρουφαει τοσο αμμωνια παει προς το εσωτερικο του δλδ στο σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο δλδ στα βακτηρια
και απο εκει μετα βγαινει το νερο καθαρο χωρις αμμωνια δλδ
το θεμα ειναι οτι αφου δεν εχεις παρει ετοιμο σκευασμα βακτηριων απο τα πετ σοπ
δωσε τον χρονο στα βακτηρια να αναπτυχθουν μονα τους...ο χρονος πολλαπλασιασμου ειναι που καθυστερει
αλλα πρεπει κιολας να κανεις συχνα τεστ νερου για αμμωνια για να δεις ποτε θα ξεκινησει επισημα η μειωση της

*βακτηρια υπαρχουν παντου γυρω μας μεχρι και στον αερα που αναπνεουμε....
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 24-01-12, 08:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το ενυδρειο της Ινω δειχνει να εχει καλη εξελιξη, για τα κακακια μη φοβασαι, κι εγω παλια με τα πλατυς που κατα λαθος μου ειχε πεσει μπολικη τροφη δισκων -επεσε καπου 1/4 του κουτιου... μαζεψα βεβαια με τη σκουπα οτι μπορουσα αλλα εφαγαν πραγματικα πολυ- ειχα δει πορτοκαλι ακαθαρισιες -χωρις υπερβολες- πανω απο 5 φορες το μεγεθος του ψαριου γενικα αν σου πεσει πολυ τροφη μπορει να συμβει αυτο, φτανει να μην ειναι συχνο φαινομαινο η υπερβολικη διατροφη.
Τωρα για το θεμα του στρωσιματος, καλο θα ηταν να πει καμια γνωμη και κανενας "αρχαιος" αν υπαρχει που να εχει εμπειρια απο φιλτρα βυθου γιατι προφανως κανεις μας δε γνωριζει πως συμπεριφερεται αυτο το πραμα.
Εχω ακουσει παλιους ενυδρυοφιλους να λενε πως ηταν καλη πατεντα και πως κραταει το νερο πεντακαθαρο, και γενικα να μιλανε θετικα, απο την αλλη το φυτεμενο σιγουρα το καταστρεφει, αλλα και η γενικη παραδοχη ειναι πως προκειται για απαρχαιωμενο ειδος φιλτρου που προφανως εχει πολλα προβληματα κι ελαττωματα και γι αυτο και δε χρησιμοποιειται πια. (Μου κανει εντυπωση που βρεθηκε σε μαγαζι εν ετη 2012...)
Προσωπικα -με πολυ επισφαλη και προχειρη εκτιμηση χωρις καμια απολυτως εμπειρια με τετοια φιλτρα- φοβαμαι πως το φιλτρο βυθου ΙΣΩΣ ανταγωνιστει το κανονικο φιλτρο σε βιολογικη αποικηση και δεν αφησει το ενυδρειο να στρωσει ποτε σωστα.

manolischania > ευχαριστω για τα καλα σου λογια.


ΥΓ Τα τεστ νερου οντως ειναι ακριβα, και το ενυδρειο γενικα ειναι ακριοβο χομπυ. Οποιος υποστηριζει το αντιθετο και ενθαρρυνει την αποκτηση ενυδρειων σε ατομα που δεν μπορουν να αναποκριοθουν σε αυτα τα εξοδα ειναι ανευθυνος και θελει κλωτσιες. (η ειναι αβανταδορος των πετ σοπς).
Η γνωμη μου -οσο κι αν ακουγεται κυνικη και χωρις καμια διαθεση να την πω στην Ινω ουτε σε κανεναν- ειναι πως αν καποιος δε μπορει να ανταποκριθει σε αυτα τα εξοδα και δε μπορει να συντηρει το ενυδρειο του, καλυτερα να μη μπαινει στη διαδικασια αποκτησης του, γλυτωνει και αυτος και τα ψαρακια.
Ισως η αρχικη αποκτηση δεν ειναι μεγαλο προβλημα -πολλες φορες ειναι δωρο- αλλα το προβλημα ειναι το ΜΕΤΑ. (Κι εγω απο την πρωτη φορα που μπηκα σε ελικοπτερο θα ηθελα πολυ να εχω ενα, αλλα και δωρο να μου το καναν μετα τι θα εκανα? θα εβγαζα ερανο για καυσιμα και ανταλλακτικα ή οτι εξαρτημα χαλουσε θα προσπαθουσα να το πατενταρω? )
Η κατοχη ενυδρειου απαιτει τουλαχιστον καποια πολυ βασικα πραγματα οπως τα βασικα τεστ νερου (Αμμωνια, ph, kh, gh no2 και no3 και οταν αρχισει να "παλιωνει" και φωσφωρικων). Ολα μαζι αυτα τα τεστ αν θυμαμαι καλα κοστιζουν γυρω στα 70-80 ευρω.
Επισεις για την καλη υγεια των ψαριων σιγουρα υπαρχουν απαιτησεις σε ποικηλια καλων τροφων, καμια βιταμινη που και που, δοχειο προετοιμασιας νερου, σωστα υλικα φιλτρου κτλ κτλ.

Για να μην φαινεται πως προσπαθω να απογοητευσω τη φιλη μας εδω θελω να τονισω πως τα παραπανω αν αποκτηθουν ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ εννωειται πως -τουλαχιστο για την περιπτωση χρυσοψαρων που δε θελουν καμια τρελη προετοιμασια νερου- η κτηση ενος τετοιου ενυδρειου δεν ειναι απαγορευτικη για κανεναν, ομως οχι με τα ψαρια μεσα (πχ θα μπορουσες να εχεις το ενυδρειο και σιγα σιγα να αγοραζεις τα απαραιτητα μεχρι αυτο να στρωσει).
Τωρα αφου ολα γιναν με τη λαθος σειρα δυστυχως θα πρεπει να γινει οσο πιο γρηγορα γινεται η αποκτηση τουλαχιστων των πιο βασικων τεστ (αμμωνια, νιτρικων και νιτριτη)
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 24-01-12, 11:17
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή φιλτρο βυθου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
. (Μου κανει εντυπωση που βρεθηκε σε μαγαζι εν ετη 2012...)
Προσωπικα -με πολυ επισφαλη και προχειρη εκτιμηση χωρις καμια απολυτως εμπειρια με τετοια φιλτρα- φοβαμαι πως το φιλτρο βυθου ΙΣΩΣ ανταγωνιστει το κανονικο φιλτρο σε βιολογικη αποικηση και δεν αφησει το ενυδρειο να στρωσει ποτε σωστα.
Υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε σχαρακια και εγώ έχω στήσει φίλτρο βυθού σε συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλα τις φίλης μας το πρόβλημα είναι ότι ο τρόπος που το έχει στήσει είναι να μπουκώνει το μοναδικό τις φίλτρο .
Επίσης βασικό είναι να γνωρίζουμε τι κάνει και πως πρέπει να το κάνει και τι συντήρηση χρειάζεται όταν πάμε σε τέτοιες λύσεις μιας και το συγκεκριμένο δεν λέγεται ακριβώς φίλτρο βυθού και αν κατάλαβα σχαρακι έχει βάλει μονο στην περιοχή τις σωλήνας και θα βουλώσει ακόμα ποιο γρήγορα που εκεί εγώ εστιάζω το πρόβλημα στο συγκεκριμένο setup
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 24-01-12, 22:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Βασικα προσωπικα δεν εχω ασχοληθει ποτε με φιλτρα βυθου, αλλα αυτο που καταλαβαινω ειναι πως ειναι ενα πλεγμα που συγκρατει το χαλικι, και μπαινει η αναροφηση απο ενα αντλιακι κατω απο το χαλικι και η καταθλιψη βρισκεται καπου χμμμμ... ψηλα? (ή καπου μεσα στο ενυδρειο? )
Ετσι λογικα το ιδιο το χαλικι μετατρεπεται σε υλικο αποικησης βακτηριων...

Βασικα επιφανειακα δεν ακουγεται λαθος σαν ιδεα αλλα αν μου ζητουσαν να στησω κατι τετοιο θα σκεφτομουν να βαλω ενα "υποστρωμα" απο siporax και δε θα εβαζα καθολου "κανονικο" φιλτρο. Απο πλευρα βιολογιας ακουγεται οκ, αλλα το συστημα θα ειχε μια χοντρη αδυναμια σχετικα με τη μηχανικη φιλτρανση... Αυτη θα την αναλαμβανε το χαλικι?
Αν ναι, τοτε το ολο φιλτρο δε συμβαδιζει με τη "νεα μοδα" που θελει το μηχανικο φιλτρο πεντακαθαρο και απαλλαγμενο απο βιολογια. (αρα λογικα μολις παλιωνε το ενυδρειο τα νιτρικα θα καναν παρτυ)
Επισεις δεν ξερω, αλλα στο σχαρακι πανω βαζουν μηπως κανενα μπλε σφουγκαρι ή μπαινει κατ ευθειαν το χαλικι?

Απο την αλλη εχω διαβασει σε φορουμ (τωρα εδω ηταν η σε καποιο αλλο? δε θυμαμαι) χρηστη που εχει καμια εικοσαρια χρονια δισκοενυδρειο (νταμαρακι φανταζομαι) με φιλρο βυθου και δεν εχει κανενα προβλημα απ οτι εγραφε...
Ποιος ξερει?
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 01-02-12, 22:46
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

παιδια το ψαρακι μου πεθανε. Σας ευχαριστω παντως ολους για τη βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 03-02-12, 15:51
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Κρίμα. Απο τις περιγραφές δεν φαινόταν κάτι που θα οδηγούσε σε θάνατο. Βέβαια είχε ταλαιπωρηθεί απο αμμωνία και ίσως ήταν και ταλαιπωρημένο ήδη απο το μαγαζί πριν το αγοράσεις (οι συνθήκες εκεί δεν ειναι και οι καλλιτερες σε πολλά μαγαζιά)
Τώρα, πριν αγοράσεις άλλο, μέτρα τα έπίπεδα και της αμμωνίας και των νιτρωδών (κι άς έχεις μπόλι). Αν είναι 0 τότε είσαι οκ.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 04-02-12, 11:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

κριμα...
δεν πειραζει.εκανες οτι μπορουσες!
καλη συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 04-02-12, 17:54
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα. Απο τις περιγραφές δεν φαινόταν κάτι που θα οδηγούσε σε θάνατο. Βέβαια είχε ταλαιπωρηθεί απο αμμωνία και ίσως ήταν και ταλαιπωρημένο ήδη απο το μαγαζί πριν το αγοράσεις (οι συνθήκες εκεί δεν ειναι και οι καλλιτερες σε πολλά μαγαζιά)
Τώρα, πριν αγοράσεις άλλο, μέτρα τα έπίπεδα και της αμμωνίας και των νιτρωδών (κι άς έχεις μπόλι). Αν είναι 0 τότε είσαι οκ.
την τελευταια βδομαδα που το ειχα ηταν μηδεν ολα.. μου χαρισανε τεστ και εκανα τακτικα..
απ'οτι διάβασα εκ των υστερων, πρεπει να ειχε swimbladder γιατι ηταν γυρισμενο στο πλαι κ δεν κολυμπουσε καθολου για μιαμιση μερα πριν πεθανει.. Μπορει και οχι βεβαια γτ δεν ετρωγε σχεδον καθολου ηταν πολυ ανορεχτο..του ειχα δωσει και αρακα προληπτικα.. τι να πω!

δεν θα αγορασω αλλο πριν παρω μεγαλο ενυδρειο κριμα ειναι..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τη βοηθεια σας arkoudoulis Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-01-11 22:49
Ετοιμοθανατο gyppy aNe Ζωοτόκα 17 02-11-09 20:25
βοηθεια!! filipposster Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 07-05-09 10:21
ΒΟΗΘΕΙΑ KARAGIANNISV Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 24-02-07 19:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11134 seconds with 15 queries