Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-13, 16:39
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Φωτισμος Σε Φυτεμενο(Επιλογη Λαμπτηρων Τ5)

Έχω το rio 180 όπου τρέχει με 2χ45watt (sera plant colour '4500k' και sera brilliant day light '6500k') με 9 ωρες φωτοπεριοδο
Σε 2 μερες περιμένω φωτιστικό +2χ39 watt και ολοκληρωμένο σύστημα co2 τι λαμπτηρες να επιλέξω με τι kelvin και ποση φωτοπεριοδο αρχικα με το που μπουν(5 ωρες κατευθείαν ενδιαμεσα των αλλων δυο?)?

σκεφτομαι για arcadia plant pro / arcadia Τ5 Original Tropical Pro(Πηρα τηλεφωνο στον ωκεανο και δεν ειχε που μπορω να βρω?)
επισης διαβασα οτι καλο ειναι να μπει και μια 9000κελβιν ισχυει?
τι γνωμη εχετε για τις jbl?
συμφωνα μ αυτο σκεφτομαι μια κιτρινιαρα tropical και μια daylight στα 9000κελβιν
ακουω προτασεις!
εχω ηδη ελαχιστη green spot sto τζαμι και στις πετρες μπροστα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-13, 18:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θα εβαζα μια sylvania grolux και μια daylight ακομα. Θα σου βγει και πιο φθηνα απο τις δυο arcadia που σκεφτεσαι.

Στο θεμα της προσαρμογης, να δωσεις προσοχη, για να μην αναπτυχθει η αλγη. Αρχισε με κανενα 3ωρο ενδιαμεσα και ανεβαζε 15 λεπτα ανα 3-4 μερες, ωστε να μην υπαρχουν αποτομες αλλαγες. Υποθετω σκεφτεσαι στην τελικη μορφη να μην αναβουν και οι τεσσερεις ταυτοχρονα, ετσι? Καλο θα ειναι αν κρατησεις τις 9 ωρες φωτισμου να εχεις τις υπαρχουσες δυο τοσο και τις αλλες για λιγοτερες ωρες, ωστε να υπαρχει μια μορφη κορυφωσης του φωτος κατα τη διαρκεια της ημερας, ενω το περασμα στη νυχτα να γινεται ομαλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-13, 20:10
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Sylvania grolux που θα βρω?δεν εχω ιδεα :P!!daylight στα ποσα κελβιν και ποια?6500κ η 9000κ?
καταρχας θα μπουν οταν αναπτυχθει λιγο η φυτομαζα και δεσουν τα φυτα γιατι μεχρι σημερα εκανα αλλαγες επανατοποθετησεις οποτε θα αφησω πρωτα το co2 που ερχεται κ αυτο λογικα την παρασκευη μεχρι να το προσαρμοσω και αυτο σιγα σιγα στις φυσαλιδες που θελω διοτι αλλαζει το Ph και δε θελω να χουμε θεματα με τα ψαρια και μετα θα δωσω και αλλο φως αν συμφωνεις....
και λογικα θα κανω αυτο που ειπες προσαρμογη στο φως απο 3 ωρες και αν τεταρτο να φτασει τις 5 ωρες!Δε θελω να ανοιγουν και να κλεινουν και οι 4 μαζι πρωτα για το στρεςς των ψαριων και δευτερον το θεωρω υπερβολη αλλα βλεποντας και κανοντας αρχικα θελω 5 ωρες και αναλογα τι θα ζητησουν τα φυτα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-13, 06:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για grolux στον Ιγνατιο ή ρωτας σε καταστηματα με ηλεκτρολογικα. Μερικα ισως εχουν. Για εμενα ειναι οι κορυφαιες λαμπες για φυτεμενο. Daylight μια 6500Κ ειναι μια χαρα.

Πολυ σωστα το σκεφτεσαι. Ολα να γινουν σιγα σιγα για να υπαρχει ισορροπια και κυριως, καθε αλλαγη μετα απο παρατηρηση της πορειας των φυτων σου. Το θεμα ειναι τι εχουν πραγματικα αναγκη, οχι τι νομιζουμε οτι εχουν αναγκη. Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-13, 07:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα εχετε υποψιν σας οτι τα juwel δεν φορανε κοινες λαμπες σε μηκος.
Sylvania Gro υπαρχει σε μηκος juwel.
Daylight juwel εννοεις?

Kαι arcadia σε μηκος juwel υπαρχει, αλλα δεν εχω δει ποτε στην Ελλαδα.
Θα ηταν η καλυτερη επιλογη αν εβρισκες μια tropical και μια freshwater, κατα την αποψη μου

Απο εκει και μετα, αλλες ποιoτικες λαμπες για φυτεμενο με juwel μηκος, ειναι οι Dennerle και οι Jbl αλλα ακριβες, Oι 2ες δυσευρετες κι αυτες (petcity κυριως εχουν jbl αλλα δυσκολα για juwel) Τις πρωτες τις εχω δει wateriin.

Ενας φιλος εκανε πατεντα με τεφλον και αρσενικα-θηλυκα pins και επιμήκυνε τις κοινες λαμπες εμποριου για να φτανουν στα ακροφυσια του juwel. Αν το φτιξαω κι εγω θα το παρουσιασω εν ευθετω χρονο.

Φυσικα για απαιτητικο φυτεμενο δεν φτανουν οι 2 λαμπες του juwel και θελεις πατεντα για προσθηκη επιπλεον. Εκει, με πατεντα πρασθηκη, βαζει οτι μηκος θελεις φυσικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-13, 09:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, αυτο με το μηκος ισχυει. Αλλα με λιγη προσπαθεια και ψαξιμο, υπαρχουν σε ολα τα μεγεθη (για arcadia εχω βρει εδω μηκος της juwel, αλλα για 24w).

Για daylight εννοω μια στα 6500Κ περιπου (αν δεν κανω λαθος η juwel εχει 9000Κ). Για την arcadia original tropical συμφωνω οτι ειναι πολυ καλη λαμπα, τη χρησιμοποιω. Αλλα γενικως δεν βρισκουμε και πολλα στην Ελλαδα απο arcadia, δυστυχως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-13, 09:22
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Για δες και εδω ,http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...id=9&show=grid.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-13, 23:34
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για grolux στον Ιγνατιο ή ρωτας σε καταστηματα με ηλεκτρολογικα. Μερικα ισως εχουν. Για εμενα ειναι οι κορυφαιες λαμπες για φυτεμενο. Daylight μια 6500Κ ειναι μια χαρα.

Πολυ σωστα το σκεφτεσαι. Ολα να γινουν σιγα σιγα για να υπαρχει ισορροπια και κυριως, καθε αλλαγη μετα απο παρατηρηση της πορειας των φυτων σου. Το θεμα ειναι τι εχουν πραγματικα αναγκη, οχι τι νομιζουμε οτι εχουν αναγκη. Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.
Δηλαδή 2 grolux + τις ηδη υπαρχον?Προπάντων μετρο μονο με τα λιπασματα θα ξεφυγω γιατι θελει δοκιμες :P και σιγουρα οχι ακομα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα εχετε υποψιν σας οτι τα juwel δεν φορανε κοινες λαμπες σε μηκος.
Sylvania Gro υπαρχει σε μηκος juwel.
Daylight juwel εννοεις?

Kαι arcadia σε μηκος juwel υπαρχει, αλλα δεν εχω δει ποτε στην Ελλαδα.
Θα ηταν η καλυτερη επιλογη αν εβρισκες μια tropical και μια freshwater, κατα την αποψη μου

Απο εκει και μετα, αλλες ποιoτικες λαμπες για φυτεμενο με juwel μηκος, ειναι οι Dennerle και οι Jbl αλλα ακριβες, Oι 2ες δυσευρετες κι αυτες (petcity κυριως εχουν jbl αλλα δυσκολα για juwel) Τις πρωτες τις εχω δει wateriin.

Ενας φιλος εκανε πατεντα με τεφλον και αρσενικα-θηλυκα pins και επιμήκυνε τις κοινες λαμπες εμποριου για να φτανουν στα ακροφυσια του juwel. Αν το φτιξαω κι εγω θα το παρουσιασω εν ευθετω χρονο.

Φυσικα για απαιτητικο φυτεμενο δεν φτανουν οι 2 λαμπες του juwel και θελεις πατεντα για προσθηκη επιπλεον. Εκει, με πατεντα πρασθηκη, βαζει οτι μηκος θελεις φυσικα.
Σπυρο στο φωτιστικο της juwel εβαλα sera plant colour(4500k 'ροζ')και daylight brilliant(6500κ)που ειχα πολυ καλα αποτελεσματα απο παλιο ενυδρειο γνωριζω οτι ειναι δυσκολο γι αυτο και το αλλο φωτιστικο ειναι 2χ39watt στα 850mm και οχι στα 895mm!(αναφερω οτι ψαχνω λαμπες για την 3τη και 4τη)
τωρα για τις jbl σκεφτομουν tropical(4000k) και την daylight(9000k την φοβαμαι λιγο και δε ξερω το φασμα της ουτε ειχα ποτε εμπειρια απο το συγκεκριμενο προιον αν οντως ειναι καλες ειναι οι πιο βολικες!)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αυτο με το μηκος ισχυει. Αλλα με λιγη προσπαθεια και ψαξιμο, υπαρχουν σε ολα τα μεγεθη (για arcadia εχω βρει εδω μηκος της juwel, αλλα για 24w).

Για daylight εννοω μια στα 6500Κ περιπου (αν δεν κανω λαθος η juwel εχει 9000Κ). Για την arcadia original tropical συμφωνω οτι ειναι πολυ καλη λαμπα, τη χρησιμοποιω. Αλλα γενικως δεν βρισκουμε και πολλα στην Ελλαδα απο arcadia, δυστυχως.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο τις dennerle εχω υποψιν μου...
ευχαριστω για τις απαντησεις
και διευκρινηζω προς αναζητηση 3της - 4της λαμπας
Αααα και το co2 ηρθεεεεεεεεεεεε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-13, 23:40
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω παντως θα σου πρότεινα grolux sylvania που ειναι και δοκιμασμενες και υπεραξιοπιστες....γενικα δεν ειμαι του κιτρινιαρικου φωτισμου οποτε κατι σε ψυχρο-ροζ θα το προτιμουσα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-13, 00:03
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως θα σου πρότεινα grolux sylvania που ειναι και δοκιμασμενες και υπεραξιοπιστες....γενικα δεν ειμαι του κιτρινιαρικου φωτισμου οποτε κατι σε ψυχρο-ροζ θα το προτιμουσα
Δεν ειναι ουτε μενα το καλυτερο μου αλλα σκεφτομουν μηπως καλυψω ολα τα δυνατα φασματα για καλυτερα χωρις να το λεω απο καποια εμπειρια αν θα ειχε διαφορα...

για τις jbl που ανεφερε και ο Σπυρος τι ξερουμε την daylight που ειναι στα 9000κ?αλγες η καλο φασμα?

κ εγω προς το παρον σκεφτομαι για κατι 'κοκκινοροζ' και μια ακομη daylight!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτισμος σε φυτεμενο ενυδρειο Larry Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-04-13 21:16
φωτισμος σε φυτεμενο 25λτ Liz@ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 28-01-11 10:38
φωτισμος με led σε φυτεμενο ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 08-04-10 19:45
επιλογη φωτισμου!!!!δυσκολιες agge Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 19-05-08 16:50
φωτισμος για φουλ φυτεμενο kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 17-05-08 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05323 seconds with 13 queries