Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-10, 10:03
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Αλλαγη νερου:ποσο απαραιτητη ειναι...

Παιδια καλησπερα. Με αφορμη ενα τοπικ που διαβασα σε αλλο φορουμ αποφασισα να κανω ενα πειραμα μιας κ παρατηρουσα καποια πραματα στα δικα μου ενυδρεια.
Τονιζω οτι το κανω μονο κ μονο για να ικανοποιησω την δικια μου περιεργεια κ δεν το προτεινω σε κανεναν να το κανει...

Τον τελευταιο χρονο εκανα αρκετες αλλαγες στα ενυδρεια μου κ μια απο αυτες ηταν η ιχθυοφορτιση που ποτε δεν ηταν μεγαλη εκτος απο το 1ο 6μηνο ζωης του 1ου ενυδρειου. Το 1ο ενυδρειο ηταν ενα cayman 80 120lt με χαλικακι ψιλο δλδ 3-5χλ. Εκει φιλοξενηθηκαν διαφορα ψαρια απο αρχαριου(ψαροσουπα) εως το τελικο στησιμο βιοτοπικο για σκαλαρια. Αφου ομως το εκανα αποφασισα οτι τελικα ηταν μικρο κ για τον χωρο που το ειχα αλλα κ για τα σκαλαρια οποτε εψαξα για μεγαλυτερο. Απο τις 5 Οκτωβριου ειμαι κατοχος ενος cayman 110 230lt. Αφου λοιπον ειχα διαβασει αρκετα τοπικ κ αντιστοιχα τοπικ του κυκλου του αζωτου κατεληξα οτι τις αλλαγες του νερου της κανουμε κυριως για 2 λογους. Απομακρυνση νιτρικων κ εμπλουτισμος του νερου με ιχνοστοιχεια. Λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο. Αν η ιχθυοφωρτηση ειναι τετοια οπου τα νιτρικα δεν ειναι πολλα αλλα παραλληλα τα φυτα που θα εχω μεσα ειναι τοσα οσα χρειαζονται ωστε να αποροφουν ενα ικανοποιητικο αριθμο για πιο λογο να κανω αλλαγη? Μονο για τον εμπλουτισμο? Κ παω ενα βημα παρακατω. Με την εξατμιση του νερου υποχρεωτικα θα συμπληρωνω. Αυτη η συπληρωση δεν ειναι αρκετη απο ιχνοστοιχεια?Αν οχι τοτε θα παρω συμπληρωμα ιχνοστοιχειων καποιας εταιριας. Παμε παρακατω. Μιας κ το ενυδρειο ειναι στρωμενο με μαυρη αμμο 05-1χλ με εξυπηρετει στο πειραμα γιατι δεν ειναι πολυ ψιλη αλλα οχι κ χοντρη ωστε να εισχωρει πολυ βρωμια απο κατω. Τοσο οσο χρειαζεται για την βιολογια αλλα κ να μην βλεπω την μπιχλα που θα κατακαθεται στον πατο.Απο ιχθυοφωρτηση εχω τωρα μεσα 8 cory κ 1 pleco. Τα σκαλαρια ειναι στην γενηστρα κ μεγαλωνουν τα εγγονακια μου εδω κ 3 βδομαδες. Οποτε να πω τι εχω παρατηρησει μεχρι τωρα. Απο τις 7/10 που εστησα το ενυδρειο δεν εχω κανει καμια αλλαγη νερου. Το στησιμο του νερου εγινε με πολλα προβληματα στο ph αλλα τελικα το ελυσα το προβλημα με συνδιασμο co2 κ τυρφης. Απο μετρησεις μετραω με υγρα τεστ κ δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης. Ισως επειδη τα σκαλαρια δεν ειναι τωρα μεσα στο ενυδρειο να εδωσα ανασα στο μεγαλο αλλα ακομα κ ετσι ομως παλι εχω προσομειωσει την ιχθυοφωρτηση με τον εξης απλο τροπο. Αλλαγες νερου στην γενηστρα κανω με το νερο απο το μεγαλο ενυδρειο κ το νερο της γενηστρας το βαζω στο μεγαλο ενυδρειο. Δλδ κανω ανταλαγη νερου μεταξυ των 2 ενυδρειων.Τα νιτρικα στην γενηστρα χτυπανε 50αρια σχεδον καθε μερα λογο συχνοτητας ταισματος αλλα στο μεγαλο ποτε δεν ξεπερνανε τα 20mg/lt.Οτι νερο χρειαζεται το συμπληρωνω μονο στο μεγαλο.Το νερο που βαζω δεν ειναι Α/Ο αλλα 50-50 νερο δυκτιου με απιονισμενο. Επισης να συμπληρωσω οτι ουτε σκουπα βυθου εχω βαλει κ ας εχω μια της eheim. Μεχρι στιγμης λοιπον δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα εδω κ 2 μηνες κ κανω μετρησεις καθε 3-4 μερες. Τυχαιο? Δεν προλαβε ακομα να δειξει κατι? Πετυχα κατα λαθος ισοροπια μεταξυ ιχθυοφωρτησης κ φυτων? Τι πιστευετε? Κανω κατι λαθος η σωστο? Εμενα προσωπικα με χαλαει πολυ η Α/Ο γιατι παιρνεις 1λτ κ πετας 3λτ κ γι'αυτο δεν εχω παρει αλλα ουτε κ προκειτε να παρω συντομα. Βαζω κ μια φωτο για να δειτε το ενυδρειο κ πως ειναι στημενο ωστε να εχετε μια πληρη εικονα στησηματος. Απο φιλτρανση εχω ενα eheim ecco pro 3 2075 με 3λτ βιολογια substrut pro κ 1 λτ βιομπαλες τις eheim επισης. Το σφουγγαρι της eheim μεσα στο φιλτρο εχει αλλαχθει με ενα δικο μου πιο μεγαλης πυκνοτητας γιατι δεν ημουν ευχαριστημενος απο της eheim κ για να μειωθει λιγο η κυκλοφορια του νερου μιας κ το 2075 εχει ονομαστικη κυκλοφορια 1250λτ. Για παμε να τα πουμε λιγο μιας ειμαι σιγουρος οτι ολους μας ενδιαφερει λιγο πολυ το θεμα των αλλαγων ειδικα σε τετοιους καιρους οπου κ λεφτα δεν ειπαρχουν αλλα κ το νερο δεν ειναι σε αφθονια για να το σπαταλαμε...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12-12-10.jpg
Εμφανίσεις:  499
Μέγεθος:  62,0 KB  
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-10, 10:53
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

εγω παλι εχω ενα γνωστο μου, ο οποιος κανει μια αλλαγη νερου, καθε 6 μηνες...
ολο τον υπολοιπο καιρο τα ψαρια του ζουνε μεσα στην βρωμα και την δυσοδια....
δεν του ψωφανε ομως... παει να πει πως κανει καλα? η οτι πετυχε το απολυτο?
δεν ξερω τι να σου πω φιλε μου, παντως αν μετρας και δεν βρισκεις κατι παραξενο....(αλλαξε τεστ )

παντως και τα φυτα σου, δεν ειναι αρκετα ωστε να δουλεψουνε σαν "φιλτρο" για το ενυδριο σου...
αργα η γρηγορα πιστευω θα καταρευσει το συστημα σου...μακαρι να βγω ψευτης βεβαια!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-10, 11:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε νομιζω πως το πειραμα σου μπορει να βγαλει καποιο συμπερασμα.
καταρχην δεν ειναι μονο τα νιτρικα οι "βλαβερες" ενωσεις σε ενα ενυδρειο. εχουμε και τα φωσφορικα και πιστευω (χωρις να εχω σκαλισει εξειδικευεμενες γνωσεις χημειας ενυδρειου) οτι υπαρχουν και αλλες ενωσεις που πρεπει να απομακρυνονται. καλο ειναι να ψαξεις προς αυτη την κατευθυνση.
επιπλεον θα μπορουσε ισως να εβγαινε ενα συμπερασμα μονο συγκριτικα με ενα αλλο ιδιο ενυδρειο οπου θα γινοταν τακτικες αλλαγες και θα φαινοταν σε βαθος ΕΤΩΝ η διαφορα στην αναπτυξη, τη συμπεριφορα, την αναπαραγωγη των ψαριων αλλα και εκει παλι το dna και αλλοι παραγοντες μπορει να ευθυνονται για τις διαφορες που θα παρατηρηθουν.

η γνωμη μου ειναι πως μπορεις να επιλξεις σαφως οποιο δρομο θελεις...αλλα συμπερασματα δε μπορεις να βγαλεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-01-11 στις 00:38
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-10, 11:32
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ο λογος που ξεκηνησα να το κανω ειναι ο εξης απλος. Ολοι λιγο πολυ κανουμε η καναμε αλλαγες καθε βδομαδα η καθε 15 μερες. Εγω παρατηρησα σιγα σιγα οτι αραιωνοντας τις αλλαγες του νερου εως κ 1 μηνα στο 1ο ενυδρειο των 120λτ με χαλικακι δεν ειχα προβλημα. Μεχρι εκει ομως μιας κ στις 40 μερες οντως γινοταν ψιλο χαλια το ενυδρειο. Στο μεγαλο που εχω τωρα ομως δεν βλεπω το ιδιο. Αντιθετα το νερο παραμενει διαυγες οσο γινεται λογο τυρφης κ δεν ειπαρχουν αιωρουμενα σωματιδια οπως σε ενα βρωμικο ενυδρειο. Η συμπεριφορα των ψαριων παραμενει η ιδια κ οι μετρησεις βγαινουν ολες καλες.Απο φωσφορικα εχω τεστακι κ κανω τεστ. Αυτο με εβαλε στο τρυπακι να το τραβηξω μεχρι να δω κατι το ανυσηχητικο. Δεν ξερω αν κανω καλα απλα θελω να δω κατα ποσο μπορει να σταθει ενα κλειστο συστημα ισορροπιμενο κ για ποσο καιρο. Δεν προσπαθω να βγαλω καποιο συμπερασμα ως γενικο κανονα γιατι κανενα ενυδρειο δεν ειναι ιδιο με ενα αλλο οσο ιδια κ να προσπαθησουμε να τα στησουμε. Οσο για αλλαγη νερου εχω σκοπο αν ολα πανε καλα να κανω μια αλλαγη στους 3 μηνες κ αλλη μια μετα απο 5. Καπου ειχα διαβασει οτι οσο τραβας τις αλλαγες αρκει να μην εχεις προβλημα τοτε τοσο πιο πολυ προσαρμοζεται κ το κλειστο οικοσυστημα που ειπαρχει κ στο ενυδρειο. Αληθεια? ψεματα? Θα δειξει. Αλλωστε σε ενα μηνα που θα κανω την αλλαγη θα μπουν κ τα σκαλαρια με τα παιδια τους οποτε θα αλλαξει η ιχθυοφωρτηση. ΑΝ μεχρι τοτε δεν εχω επιπλοκες τοτε πιστευω οτι θα επιβεβαιωθει τουλαχιστον ο κανονας οτι "Οσο περισσοτερα τα λιτρα τοσο περισσοτερα λαθη συγχωρουνται"...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-10, 14:23
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Πιστεύω οτι οι αλλαγές νερού εμπλέκονται σε ζητήματα πολύ πιο πολύπλοκα από τον κύκλο του αζώτο και την αναπλήρωση κάποιων ιχνοστοιχείων.Υπάρχουν περιπτώσεις κλειστών συστημάτων που λειτουργούν για καιρό άψογα όπως ας πούμε εκείνες οι κλειστές γυάλες με τις γαρίδες αλλά τα ενυδρεία μας αποτελούν πιο πολυπαραγοντικά συστήματα και δεν είναι τόσο εύκολο να ελέγξεις όλες τις παραμέτρους.

Εκτιμώ οτι τα οποιαδήποτε προβλήματα στο πείραμα σου θα φανούν σε βάθος χρόνου,δηλαδή μετάαπό αρκετούς μήνες.

Κάπου υπήρχε ένα άρθρο του Χαλβά για ένα πειραματικό ενυδρείο στο οποίο δεν έκανε αλλαγές νερού και σε κάποιο σημείο σχεδόν δεν τάιζε κιόλας αλλα δεν μπόρεσα να το βρώ.Αν μπορεί κάποιος mod ας βοηθήσει..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-10, 14:58
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον θέμα όντως. Πιστεύω ότι, όπως αναφέρεις και εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά, συμπέρασμα δύσκολα να βγεί
Υπάρχουν πολύ παράγοντες.. όπως ο αριθμός των ψαριών, το μέγεθός τους, τα φυτά, το μέγεθος των φυτών τα λίτρα, τα μηχανήματα ..... κτλ...
Η αλήθεια είναι οτι και γω αποφεύγω να κάνω κάθε βδομάδα αλλαγή (εκτός αν κάτι δεν πάει καλά). Κανένας δεν θα πει ότι δεν κάνει καλό.. Σίγουρα, αλλά η συχνότητα των αλλαγών θα πρέπει να μας προβληματίζει... Πολλές και συχνές αλλαγές θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα...
Μπορούμε να το πούμε και ανάποδα.... Αν κάναμε κάθε μέρα αλλαγές της τάξεως (40% και πανω), θα το κάναμε λόγο κάποιου προβλήματος που αντιμετωπίζουμε...
Υποθέτω πως όσο ποιο πολύ είναι "δουλεμένο" ένα ενυδρείο, τόσο λιγότερο (σε φυσιολογικό πλαίσο το λιγότερο),απαιτεί αλλαγές... Εξάλλου όπως αναφέρθηκε ήδη, χρειάζεται αναπλήρωση, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες...ή π.χ για ανέβασμα της kh.... συνεπώς θεωρώ ότι ένας-δυο κουβάδες κάθε 15-20 μερες αναλογα τα λίτρα του καθενός να είναι καλό τόσο για τα ψάρια μας όσο και για τα φυτά μας...
Εξάλλου ο σκοπός μας είναι να πετύχουμε και να διατηρήσουμε μια ισορροπία μέσα στο ενυδρείο μας..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-10, 16:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για την αναγκαιοτητα των αλλαγων ποσοστου νερου απο το ενυδρειο, παιζει ρολο το ειδος των ψαριων (ευαισθησια), η ιχθοφορτωση, τα στησιμο του ενυδρειου (φυτεμενο κλπ) ή φιλτρανση.

Με τα ιχνοστοιχεια ή μονο με την αναπληρωση του εξατμιζομενου νερου, δεν μπορεις να αναπληρωσεις ολα τα (χρησιμα) στοιχεια που χανονται στο νερο.
Ουτε με τα φυτα ή την φιλτρανση, να αφαιρεσεις ολα τα (βλαβερα) στοιχεια που προσθετονται.

Απο τις αναφορες σχεδον ολων των εμπειρων χομπιστων, οι αλλαγες νερου παιζουν σημαντικο ρολο στην αναπτυξη των ζωντανων.

Ενα αλλο στοιχειο που πρεπει να απασχολει τον ευσυνειδητο χομπιστα ειναι η καλη διαβιωση και οχι η επιβιωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-10, 17:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για αλλαγη νερου εχω σκοπο αν ολα πανε καλα να κανω μια αλλαγη στους 3 μηνες κ αλλη μια μετα απο 5. Καπου ειχα διαβασει οτι οσο τραβας τις αλλαγες αρκει να μην εχεις προβλημα τοτε τοσο πιο πολυ προσαρμοζεται κ το κλειστο οικοσυστημα που ειπαρχει κ στο ενυδρειο. Αληθεια? ψεματα? Θα δειξει. Α.
Τα περι προσαρμογης σε αραιες αλλαγες ειναι απλα μπουρδολογια επιπεδου.

Τα νιτρικα πανω απο τα 20mg ειναι τοξικα, και αυτο ειναι αποδεδειγμενο, δεν αποτελει αντικειμενο ερευνας.
Το να εκθετεις ζωντανους οργανισμους σε τοξικες ουσιες ειναι αντιθετο στη λογικη του συνειδητοποιημενου χομπιστα.
Απο κει και περα το θεμα μαλλον αγγιζει την περιπτωση βασανισμου ζωων...

Οσο για τη χρηση απιονισμενου, συχνα η παραγωγη του γινεται μεσω εναλλακτη ιοντων, που ναι μεν το νερο θεωρειται τεχνικα μαλακο, ομως τα ιοντα νατριου φαινεται να ενοχλουν και παλι τα ψαρια του μαλακου νερου.
Και για τη παραγωγη, μεταφορα και συσκευασια του απιονισμενου καταναλωνεται ενεργεια που μονο οικολογικη χρηση δεν ειναι.

Τα περι χρησης οσμωσης και σπαταλης ειναι κάπως υπερβολικα, μιας και οι ποσοτητες δεν ειναι και τοσο μεγαλες.
Μετρα ποσο νερο θελει το καζανακι και θα καταλαβεις τι εννοω.
Εξαλλου τα απονερα της οσμωσης κανουν για ποτισμα, και σε καθε περιπτωση ειναι καθαρα και πληρως ανακυκλωσιμα.

(το μπαλκονι μου τα κατεβαζει στο κηπο. Ο κηπος στραγγιζει στο πηγαδι, και το πηγαδι τροφοδοτει το πιεστικο του ποτισματος...)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-10, 18:25
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περι προσαρμογης σε αραιες αλλαγες ειναι απλα μπουρδολογια επιπεδου.
Κ αυτο πως το τεκμηριωνεις ???
Τα νιτρικα πανω απο τα 20mg ειναι τοξικα, και αυτο ειναι αποδεδειγμενο, δεν αποτελει αντικειμενο ερευνας.
Εδω θα συμφωνησω
Το να εκθετεις ζωντανους οργανισμους σε τοξικες ουσιες ειναι αντιθετο στη λογικη του συνειδητοποιημενου χομπιστα.
Απο κει και περα το θεμα μαλλον αγγιζει την περιπτωση βασανισμου ζωων...
Εαν υπονοεις οτι ειμαι σαδιστης τοτε ειμαι τοσο οσο κ εσυ μιας κ δεν μπορω να πιστεψω οτι εισαι πανω απο το ενυδρειο με ενα τεστ νιτρικων κ μολις δεις 21mg/lt τοτε κανεις αλλαγη νερου
Οσο για τη χρηση απιονισμενου, συχνα η παραγωγη του γινεται μεσω εναλλακτη ιοντων, που ναι μεν το νερο θεωρειται τεχνικα μαλακο, ομως τα ιοντα νατριου φαινεται να ενοχλουν και παλι τα ψαρια του μαλακου νερου.
Και για τη παραγωγη, μεταφορα και συσκευασια του απιονισμενου καταναλωνεται ενεργεια που μονο οικολογικη χρηση δεν ειναι.
Ενω για την παραγωγη, συσκευασια, και μεταφορα της Α/Ο ειναι ολα ανακυκλωσιμα υλικα...Το μαλακο νερο στο ενυδρειο μου ειναι μαλακο λογο τυρφης κ οχι λογο απιονισμενου νερου. Τα σκαλαρια μου που γενανε καθε 13-14 μερες μαλον εχουν αντιθετη αποψη απο σενα στο θεμα ποιοτητας νερου
Τα περι χρησης οσμωσης και σπαταλης ειναι κάπως υπερβολικα, μιας και οι ποσοτητες δεν ειναι και τοσο μεγαλες.
Το να "πετας" 3λτ νερου για να παρεις 1λτ δεν νομιζω να ειναι υπερβολη
Μετρα ποσο νερο θελει το καζανακι και θα καταλαβεις τι εννοω.
Ακριβως 3λτ μιας κ ειμαι υδραυλικος κ το εχω ρυθμισει ετσι
Εξαλλου τα απονερα της οσμωσης κανουν για ποτισμα, και σε καθε περιπτωση ειναι καθαρα και πληρως ανακυκλωσιμα.
Εχεις δοκιμασει να ποτισεις γαρδενια με νερο Α/Ο να δεις ποσες μερες θελει να μαραθει?
(το μπαλκονι μου τα κατεβαζει στο κηπο. Ο κηπος στραγγιζει στο πηγαδι, και το πηγαδι τροφοδοτει το πιεστικο του ποτισματος...Εσυ εχεις κηπο. οι υπολοιποι δεν νομιζω να εχουμε ολοι πηγαδι με πιεστικα)
Συγνωμη αλλα αισθανομαι μια προσωπικη επιθεση ανευ λογου κ χωρις καποια προηγουμενη αντιπαραθεση...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-10, 18:42
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή μια προσωπική άποψη

Τα ενυδρεία μου είναι πυκνοφυτεμένα με χαμηλή ιχθυοφόρτιση και τα νιτρικά είναι καρφωμένα στο μηδέν ακόμα και 3-4 βδομάδες μετά την αλλαγή νερού. Προσωπικά έχω επιλέξει τις μικρές εβδομαδιαίες αλλαγές νερού (10-15%) αντί για αραιότερες αλλαγές και προσθήκη ιχνοστοιχείων. Νομίζω ότι είναι οικονομικότερη και οικολογικότερη λύση η αντικατάσταση μικρής ποσότητας νερού από την προμήθεια και προσθήκη ιχνοστοιχείων. Βέβαια τα ενυδρεία είναι μικρά (50-100 λίτρα) και το νερό είναι βρύσης και όχι Α/Ο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-10, 19:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη αλλα αισθανομαι μια προσωπικη επιθεση ανευ λογου κ χωρις καποια προηγουμενη αντιπαραθεση...
Κανεις λαθος, σου εγγυωμαι οτι δεν υπαρχει τιποτα το προσωπικο και ειμαι σιγουρος οτι ο netblues μιλαει γενικα για το θεμα και οχι για να σου την μπει ή οτιδηποτε αλλο πιστεψες..
Επειτα θα ηθελα να αναφερω οτι πιστευω πως ειναι κριμα που οι δουλειες τον κρατανε απασχολημενο και δεν συμμετεχει συχνα στις συζητησεις. Θεωρω τον netblues εναν απο τους καλυτερους γνωστες με τεραστια εμπειρια σε πολλα θεματα και εχω μαθει (και μαθαινω ακομη) πολλα πραγματα απο αυτον.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-10, 19:47
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις λαθος, σου εγγυωμαι οτι δεν υπαρχει τιποτα το προσωπικο και ειμαι σιγουρος οτι ο netblues μιλαει γενικα για το θεμα και οχι για να σου την μπει ή οτιδηποτε αλλο πιστεψες..
Επειτα θα ηθελα να αναφερω οτι πιστευω πως ειναι κριμα που οι δουλειες τον κρατανε απασχολημενο και δεν συμμετεχει συχνα στις συζητησεις. Θεωρω τον netblues εναν απο τους καλυτερους γνωστες με τεραστια εμπειρια σε πολλα θεματα και εχω μαθει (και μαθαινω ακομη) πολλα πραγματα απο αυτον.
Εγω παντως ετσι αισθανθηκα κ ετσι απαντησα.... Οσο για την εμπειρια του δεν την αμφησβητω αλλα δεν επικροτω κ τον τροπο γραφης του προς εναν συνχομπιστα που ουτε τον ξερει ουτε ξερει την δικια του εμπειρια...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-10, 21:08
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Στο θεμα μας....τα ψαρια μας ειτε ειναι ποταμισια με το νερο να ανανεωνεται συνεχως,ειτε λιμνισια που ζουν μεν σε συγκεκριμενο χωρο αλλα με εκατομυρια κυβικα νερου,ειτε ειναι θαλασσινα με οτι αυτο συνεπαγεται για τον ογκο του νερου.
Αν θελουμε να αναπαραστησουμε τη φυση στο ενυδρειο μας το ιδεατο θα ηταν να ειχαμε συνεχως ανανεουμενο νερο πραγμα που δεν ειναι ευκολο να γινει για πολλους λογους....
Ετσι λοιπον ανανεωνουμε το νερο μας κρατωντας ενα μπουσουλα μετρωντας τα ΝΟ3.Αυτο χοντρικα-εμπειρικα (αν δε κανουμε τεστακια) παραπεμπει σε αλλαγες εβδομαδιαιες ή και παραπανω ημερων αναλογα με τον τυπο του ενυδρειου.Το οτι το νερο ομως πρεπει να αλλαζει εστω ποσοστιαια και σε ευλογο χρονικο διαστημα νομιζω οτι πρεπει να γινει κανονας σε ολους μας ωστε να εχουμε ενα υγειες (μινι) οικοσυστημα....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-10, 23:06
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
μετρωντας τα ΝΟ3....Το οτι το νερο ομως πρεπει να αλλαζει εστω ποσοστιαια και σε ευλογο χρονικο διαστημα νομιζω οτι πρεπει να γινει κανονας
Αυτο ακριβως ειναι το θεμα μου. Το "ευλογο" χρονικο διαστημα. Αυτο θελω να εξακριβοσω στο δικο μου μινι οικοσυστημα ωστε να ξερω ποια ειναι τα ορια του. 1ον για να μην τα ξεπερασω ποτε, 2ον για να μην σπαταλαω νερο που κακα τα ψεματα απο τα παιδια μου θα λειψει σε βαθος χρονου, κ 3ον γιατι μπορει σαν κοστος να ειναι αμελητεο αποσπασματικα αλλα επι συνολου δεν παυει να ειναι κοστος ειτε μιλαμε για νερο απιονισμενο ειτε για Α/Ο με αντιχλωρια, θερμοστατες, τυρφη, κτλ. Τελος δεν μιλαμε να γινει κανονας κατι που ειναι κανονας τοσα χρονια αλλα αναλογα τα λιτρα κ την ιχθυοφωρτηση αν μπορουμε να αραιωσουμε τις αλλαγες νερου.

Να δωσω ενα παραδειγμα ωστε να γινω πιο κατανοητος. Στα παλιοτερης τεχνολογιας αμαξια αλλαζαμε λαδια καθε 5.000χλμ. Σε επομενης γενιας αμαξια πηγε η αλλαγη στα 7.500-10.000χλμ λογο καλυτερης ποιοτητας λαδιων αλλα κ κινητηρες με μεγαλυτερη ακριβεια λειτουργιας, ενω τωρα καταληξαμε να κανουμε αλλαγες πια στα 15.000χλμ. Καπως ετσι ισως να γινεται κ στα ενυδρεια μας. Παλια δεν ειπηρχαν καλα φιλτρα νερου η υλικα βιολογιας αλλα με την παροδο του χρονου κ της τεχνολογιας των υλικων αυτα ολα αναβαθμηστηκαν συν οτι πολλες τροφες πια δεν επιβαρυνουν το νερο οπως παλιοτερα. Οι γνωσεις μοιραζονται μεταξυ μας κ δεν ειναι επτασφραγγιστο μυστικο, οποτε θεωρω οτι ετσι θα ειναι εφικτο να γινουν κ αραιοτερες οι αλλαγες νερου. Κ μην ακουσω καποιον να λεει οτι συγκρυνω αμαξια με ψαρια. Ενα παραδειγμα εφερα εστω κ ατοπο για καποιους...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-10, 23:37
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

..το θεμα οδευει σιγα σιγα προς κλεισιμο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-12-10, 23:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
2ον για να μην σπαταλαω νερο που κακα τα ψεματα απο τα παιδια μου θα λειψει σε βαθος χρονου
αυτη τη λογικη προσωπικα δε μπορω να την καταλαβω. μπορεις να μην πετας το νερο απο τις αλλαγες και να το εχεις για να ποτιζεις τα λουλουδια οπως κανω εγω ή να το ριχνεις στην τουαλετα. το ιδιο και για την ΑΟ μπορεις να χρησιμοποιεις οικολογικη ΑΟ που βγαζει περιπου νερο 1-1 και παλι κρατας το σκληρο για αλλες χρησεις (ή το χρησιμοποιεις σε αλλο ενυδρειου σκληρου νερου )
με την ιδια λογικη λοιπον δε πρεπει καν να εχουμε ενυδρειο γιατι δεν ειναι απαραιτητο για την επιβιωση μας και ξοδευουμε ενεργεια. το λιγο νερο που καταληγει παλι στο εδαφος δεν ειναι τοσο σημαντικο μπροστα στην ενεργεια που "σπαταλα" η λειτουργια του ενυδρειου. αρα πρεπει να βρουμε και τα ορια θερμοκρασιας των ψαριων για να εχουμε το θερμοστατη στο χαμηλοτερο...τα ορια των φυτων για να εχουμε τις λαμπες κατα το δυνατον λιγοτερο αναμμενες...και το οριο της αντοχης τους σε αμμωνια για να εχουμε το μικροτερο δυνατο φιλτρο?
κ 3ον γιατι μπορει σαν κοστος να ειναι αμελητεο αποσπασματικα αλλα επι συνολου δεν παυει να ειναι κοστος ειτε μιλαμε για νερο απιονισμενο ειτε για Α/Ο με αντιχλωρια, θερμοστατες, τυρφη, κτλ. Τελος δεν μιλαμε να γινει κανονας κατι που ειναι κανονας τοσα χρονια αλλα αναλογα τα λιτρα κ την ιχθυοφωρτηση αν μπορουμε να αραιωσουμε τις αλλαγες νερου.
μα δεν υπαρχει κανονας στις αλλαγες...λεμε οτι ΣΥΝΗΘΩΣτο 30% εβδομαδιαια καλυπτει τα περισσοτερα ενυδρεια...αλλα υπαρχουν πολλοι αλλοι λειτουργικοι συνδυασμοι αναλογα το ενυδρειο. και σε πολλα ενυδρεια δε φτανει αυτο και οι αλλαγες ειναι πολυ συχνοτερες.
απλως το πειραμα σου ειτε δε θα βγαλει συμπερασματα...ειτε θα βγαλει μονο για σενα (και κατεμε θα ειναι λανθασμενα και εξηγω το γιατι παραπανω) οποτε δεν εχει καποιο νοημα να το διαβασει καποιος τριτος και να το ερμηνευσει οπως θελει.
το οτι καθενας βρισκει το μπουσουλα του αυτο το λεμε και το ξαναλεμε....

Να δωσω ενα παραδειγμα ωστε να γινω πιο κατανοητος. Στα παλιοτερης τεχνολογιας αμαξια αλλαζαμε λαδια καθε 5.000χλμ. Σε επομενης γενιας αμαξια πηγε η αλλαγη στα 7.500-10.000χλμ λογο καλυτερης ποιοτητας λαδιων αλλα κ κινητηρες με μεγαλυτερη ακριβεια λειτουργιας, ενω τωρα καταληξαμε να κανουμε αλλαγες πια στα 15.000χλμ. Καπως ετσι ισως να γινεται κ στα ενυδρεια μας. Παλια δεν ειπηρχαν καλα φιλτρα νερου η υλικα βιολογιας αλλα με την παροδο του χρονου κ της τεχνολογιας των υλικων αυτα ολα αναβαθμηστηκαν συν οτι πολλες τροφες πια δεν επιβαρυνουν το νερο οπως παλιοτερα. Οι γνωσεις μοιραζονται μεταξυ μας κ δεν ειναι επτασφραγγιστο μυστικο, οποτε θεωρω οτι ετσι θα ειναι εφικτο να γινουν κ αραιοτερες οι αλλαγες νερου. Κ μην ακουσω καποιον να λεει οτι συγκρυνω αμαξια με ψαρια. Ενα παραδειγμα εφερα εστω κ ατοπο για καποιους...
τα περιττωματα των ψαριων επιβαρυνουν το νερο οπως και παλια...τα φυτα καταναλωνουν οπως καταναλωναν παντα. τα καλα υλικα φιλτραρισματος απλα αποδομουν γρηγοροτερα την αμμωνια αλλα παλι το τελικο προιον ειναι τα ιδια νιτρικα ειτε φιλτραρεις με ενα υπερσυγχρονο φιλτρο ειτε με μια παλια μπακατελα....
διαβαζω το ποστ σου γιατι προσπαθω αλλα ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω που θελεις να καταληξεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-12-10, 01:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
δε μπορω να καταλαβω που θελεις να καταληξεις.
Σε ενα βιβαριουμ χωρις ψαρια και αλλα ζωντανα που δε χρειαζονται αλλαγες νερου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-01-11, 00:04
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Η αλλαγη νερου ειναι απαραιτητη οταν καποιος παραγοντας (πχ. νιτρικα, φωσφορικα, χρωμα νερου, αλγη κλπ) ξεφυγει απο τον ελεγχο μας και θελουμε να τον ελεγξουμε. Αυτο συμβαινει στα περισσοτερα "κοινα" ενυδρεια.

Υπαρχουν ομως ενυδρεια (πολυ λιγα) που στηνονται με γνωμονα τις ελαχιστες παρεμβασεις η προσθηκες. Αυτα τα ενυδρεια εχουν απαραιτητως χωμα η αλλο πλουσιο θρεπτικο υποστρωμα, αρκετα και επιλεγμενα φυτα και επιλεγμενα ψαρια και φωτισμο ωστε να επιτευχθει ισορροπια (οχι ομως εσαει...) και να μη χρειαζονται συχνες αλλαγες νερου παρα ελαχιστες. Θα μου πειτε ποσο πιθανο ειναι αυτο? Διαβαστε το Ecology of plant aquarium της Diana Walstad και θα δειτε οτι δεν ειναι και τοσο ακατορθωτο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-01-11, 01:25
robius Ο χρήστης robius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλησπερα ,καπου ειχα διαβασει για ενα τετοιο τυπο ενυδρειου που ειχε κανει μια αμερικανιδα [εχει γραψει και βιβλια] αλλα με καποιες μεγαλες διαφορες .Το ενυδρειο ηταν 450 λιτρα καθαρα ,το υποστρωμα ηταν πολυ καλης ποιοτητας με λατεριτη κτλ ,τα φυτα τα αγοραζε μεγαλωμενα σε τελικο μεγεθος και η φυτευση γινοτανε πολυ πυκνη και το πιο σημαντικο μεσα ειχε 8 ροδοστομους ολους κι ολους.Φυσικα οπως ελεγε η αναπτυξη των φυτων ηταν πολυ αργη γιατι δεν ειχε διοξειδιο κ συμπληρωνε μονο το εξατμισμενο νερο. Οπως καταλαβατε ειναι κατι εντελως διαφορετικο,σε φωτογραφιες που ειχε τα φυτα ηταν τοσο πυκνα που δεν εβλεπες ουτε φοντο ουτε ψαρια ουτε διακοσμηση.Σε μια τετοια περιπτωση δικαιολογημενα να μην αλλαζει νερο αλλα σε ενυρεια με κανονικους πληθυσμους δεν μπορει να γινει κατι τετοιο.Σκεψου το και αλλιως αμαρτια ειναι να κολυμπανε μεσα στο δηλητηριο,μεχρι να ψοφησουνε για να καταλαβουμε τα ορια τους .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-01-11, 11:52
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Σωστα robius,
δεν ειναι ακριβως ετσι οπως το περιγραφεις, αλλωστε η συγκεκριμενη εχει πολλα και διαφορετικα ενυδρεια, μικρα και μεγαλα, αλλα σε γενικες γραμμες ναι.
Γι' αυτο ειπα οτι τα ενυδρεια αυτα ειναι πολυ λιγα και γινονται με γνωμονα τις μικρες παρεμβασεις η προσθηκες
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-01-11, 12:18
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι ο φίλος μας είναι κάποιος ψυχοπαθής σαδιστής που βγάζει τα απωθημένα του στα ενυδρεία. Πειραματίζεται (και καλά κάνει) αν κι αυτά τα "πειράματα" τα έκαναν άλλοι, παλιότερα, πριν από αυτόν (ο τροχός ανακαλύφθηκε χρόοοοοονια πριν).
Είναι γνωστό ότι όσο μεγαλύτερο ενυδρείο διαθέτεις, τόσο λιγότερες αλλαγές νερού χρειάζονται (σεμινάριο Konnings - βέβαια αυτός δεν θεωρεί ενυδρείο κάτι κάτω από 600 λίτρα).
Στο γαριδάδικο αλλάζω νερό 30% κάθε βδομάδα. Οι γαρίδες μου ζουν όμορφα κι ωραία. Αν τις αφήσω κάνα μήνα, αυγατίζουν, παίρνουν ωραίο χρώμα και βλέπω άλλη συμπεριφορά.
Στα φυτεμένα μας είμαστε με το μπλοκάκι στο χέρι για να δούμε ανάπτυξη στα φυτά. Τα κλαδέματα τα πετάμε σε ένα κουβά και γίνονται τούμπανα.
Πιστεύω λοιπόν ότι η εβδομαδιαία αλλαγή νερού ΔΕΝ είναι απαραίτητη όταν είσαι πολύ καλός γνώστης κάποιων πραγμάτων όπως απαιτήσεις των ζωντανών σου, παραμέτρων νερού, ισχυρού και καλοστρωμένου φίλτρου και διάφορες τέτοιες "λεπτομέρειες" που κάνουν όμως τη διαφορά.
Τώρα οι πειραματισμοί είναι ωραίοι (Σε προσωπικό επίπεδο) αλλά περιττοί και πολλές φορές οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα (και παρεξηγήσεις).
Την ΑΟ την θεωρώ κι εγώ άχρηστη (και πάνω απ' όλα αντιοικονομική) εκτός κι αν κάποιος διαθέτει το εξαιρετικό ψάρι που απαιτεί κάτι τέτοιο.
Καλά κάνεις λοιπόν φίλε tsaftsouf και "παίζεις" με τα ενυδρεία σου αλλά μην περιμένεις να βγουν συμπεράσματα που μπορεί να χρησιμοποιηθούν κι ως "μπούσουλας" από άλλους χρήστες. Κανένα ενυδρείο άλλωστε δεν είναι το ίδιο με κάποιο άλλο.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-01-11, 13:26
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Μια χαρά τα είπες chemical... Εξάλλου, για να κάθεται κάποιος και να πειραματίζεται και να μοιράζεται οn top τα συμπεράσματά του γράφοντας τόσο κείμενο, σίγουρα αγαπά πολύ τα ψαράκια του...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-01-11, 14:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
μην περιμένεις να βγουν συμπεράσματα που μπορεί να χρησιμοποιηθούν κι ως "μπούσουλας" από άλλους χρήστες.
Κανένα ενυδρείο άλλωστε δεν είναι το ίδιο με κάποιο άλλο.
Ετσι.
Γιαυτο και ξεκιναμε στα νεα ενυδρεια και στους νεους χομπιστες με την ασφαλη οδηγια μια φορα την εβδομαδα αλλαγη 30% και μετα ο καθενας, δεδομενης και την εμπειριας που αποκτα πρακτικα αλλα και απο μελετη, ρυθμιζει τις ρουτινες του.
Φυσικα υπαχουν και αυτοι που δεν "μελετανε" και δεν "παρατηρουν", οποτε οσο καιρος και να περναει δεν αποκτουν εμπειρια.
Εκει παραμενει ο κανονας ασφαλειας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-01-11, 14:57
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι ο φίλος μας είναι κάποιος ψυχοπαθής σαδιστής που βγάζει τα απωθημένα του στα ενυδρεία. Πειραματίζεται (και καλά κάνει) αν κι αυτά τα "πειράματα" τα έκαναν άλλοι, παλιότερα, πριν από αυτόν (ο τροχός ανακαλύφθηκε χρόοοοοονια πριν).
Είναι γνωστό ότι όσο μεγαλύτερο ενυδρείο διαθέτεις, τόσο λιγότερες αλλαγές νερού χρειάζονται (σεμινάριο Konnings - βέβαια αυτός δεν θεωρεί ενυδρείο κάτι κάτω από 600 λίτρα).
Στο γαριδάδικο αλλάζω νερό 30% κάθε βδομάδα. Οι γαρίδες μου ζουν όμορφα κι ωραία. Αν τις αφήσω κάνα μήνα, αυγατίζουν, παίρνουν ωραίο χρώμα και βλέπω άλλη συμπεριφορά.
Στα φυτεμένα μας είμαστε με το μπλοκάκι στο χέρι για να δούμε ανάπτυξη στα φυτά. Τα κλαδέματα τα πετάμε σε ένα κουβά και γίνονται τούμπανα.
Πιστεύω λοιπόν ότι η εβδομαδιαία αλλαγή νερού ΔΕΝ είναι απαραίτητη όταν είσαι πολύ καλός γνώστης κάποιων πραγμάτων όπως απαιτήσεις των ζωντανών σου, παραμέτρων νερού, ισχυρού και καλοστρωμένου φίλτρου και διάφορες τέτοιες "λεπτομέρειες" που κάνουν όμως τη διαφορά.
Τώρα οι πειραματισμοί είναι ωραίοι (Σε προσωπικό επίπεδο) αλλά περιττοί και πολλές φορές οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα (και παρεξηγήσεις).
Την ΑΟ την θεωρώ κι εγώ άχρηστη (και πάνω απ' όλα αντιοικονομική) εκτός κι αν κάποιος διαθέτει το εξαιρετικό ψάρι που απαιτεί κάτι τέτοιο.
Καλά κάνεις λοιπόν φίλε tsaftsouf και "παίζεις" με τα ενυδρεία σου αλλά μην περιμένεις να βγουν συμπεράσματα που μπορεί να χρησιμοποιηθούν κι ως "μπούσουλας" από άλλους χρήστες. Κανένα ενυδρείο άλλωστε δεν είναι το ίδιο με κάποιο άλλο.
με βρισκεις απολυτα συμφωνω φιλε μου!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ :-/ bantourakis Αρχάριοι γλυκού νερού 16 31-08-10 19:08
Ποσο καλη ειναι; fear81 Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 0 19-07-10 02:57
αλλαγη νερου!!!!??? douran_p Αρχάριοι γλυκού νερού 1 04-07-09 16:32
ποσο απαραιτητη ειναι η αλλαγη νερου? johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-05-08 08:40
ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ CENTAUR Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 17-03-05 11:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10977 seconds with 14 queries