Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-09, 14:08
petros27 Ο χρήστης petros27 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2008
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Eρωτηση για CO2

Γεια σας παιδια,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για την αγορα ενος απλου συστηματος co2 για το 125αρι ενυδρειο μου με φυτα χαμηλων απαιτησεων,valisneria,echinodorus,κ.α.Ειμαι αναμεσα στο απλο κιτ της ferplast και το αναλογο της hydor.Θα ηθελα γνωμες για το αν θα αποδωσουν στα φυτα μου και αν διατρεχει καποιους κινδυνους για την υγεια των ψαριων λογω ελλειψης μανομετρου.Το ενυδρειο εχει υποστρωμα για φυτα της σερα και χαλικι διαμετρου 2-3 χιλιοστων και φωτισμο απλο του ριο 125,τα φυτα πανε αρκετα καλα,απλα πιστευω πως το co2 θα βοηθησει ακομη περισσοτερο.Το συστημα που προαναφερω κοστιζει γυρω στα 40ε και ειναι αυτο με το μειγμα στα φακελακια με ανανεωση καθε μηνα,συμφωνειτε με τη αγορα του?αν ναι πιο απ τα δυο?Ευχαριστω πολυ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-09, 15:02
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Εγω προτεινω κατευθειαν μπουκαλα.
Αυτα ειναι μεσοβεζικες λυσεις.
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-09, 15:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα φυτα σου δεν εχουν αμεση αναγκη απο διοξειδιο...τωρα το οτι θα βοηθησει δεν αντιλεγω...αλλα εφοσον μιλας για diy (τετοιο ειναι ουσιαστικα ασχετα αν ειναι κατασκευασμενο απο εταιρεια) στα λιτρα σου δεν θα κανει και πολλα...καλυτερα κρατα το 40αρι καιμαζεψε λιγα χρηματα ακομη για μπουκαλα...δε θα το μετανιωσεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-09, 17:05
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petros27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για την αγορα ενος απλου συστηματος co2 για το 125αρι ενυδρειο μου με φυτα χαμηλων απαιτησεων,valisneria,echinodorus,κ.α.Ειμαι αναμεσα στο απλο κιτ της ferplast και το αναλογο της hydor.Θα ηθελα γνωμες για το αν θα αποδωσουν στα φυτα μου και αν διατρεχει καποιους κινδυνους για την υγεια των ψαριων λογω ελλειψης μανομετρου.Το ενυδρειο εχει υποστρωμα για φυτα της σερα και χαλικι διαμετρου 2-3 χιλιοστων και φωτισμο απλο του ριο 125,τα φυτα πανε αρκετα καλα,απλα πιστευω πως το co2 θα βοηθησει ακομη περισσοτερο.Το συστημα που προαναφερω κοστιζει γυρω στα 40ε και ειναι αυτο με το μειγμα στα φακελακια με ανανεωση καθε μηνα,συμφωνειτε με τη αγορα του?αν ναι πιο απ τα δυο?Ευχαριστω πολυ...
Επειδή έχω το σύστημα της ferplast θα σου αναφέρω ένα - και ένα +.
- Η ποσότητα του CO2 που παράγει είναι λίγη και
+ με το εν λόγο σύστημα (διαχυτήρας, βαλβίδα ανεπιστροφής και Bouble Counter), μία μπουκάλα CO2 και ένα μανόμετρο είσαι κομπλέ.

¶ρα από τη στιγμή που τα φυτά σου πάνε καλά και είναι χαμηλών απαιτήσεων μπορείς προς το παρών να το αγοράσεις και αν μετά ανέβουν οι απαιτήσεις με τις πιο πάνω προσθήκες να έχεις ένα πιο απόδοτικό σύστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-09, 07:48
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται κατα την γνωμη μου να κανεις εξωδα για CO2 για τετοια φυτα που εχεις χαμηλων απαιτησεων.
Κανε ενα μονος σου diy και θα σου πηγαίνει 1 μηνα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
κανενα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eρωτηση για CO2 petros27 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 26-03-09 17:07
Eρωτηση για jbl crystal profi e 900 mpampis 1969 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-10-08 23:09
Eρωτηση για ΑΟ giannisfot Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 13-05-08 21:41
Eρωτηση για FLUVAL octania246 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 13-06-07 08:29
Eρωτηση! (κυκλοφορητης) CC-Gio Αρχάριοι γλυκού νερού 36 10-07-06 14:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03586 seconds with 13 queries