Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-13, 21:31
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή Diy ενυδρείο με πολυουρεθάνη.

Καλησπέρα σε όλους.

Ξεκίνησα μια κατασκευή ενυδρείου για ένα μονομάχο και θέλω την βοήθεια σας. Το project έχει ως εξής: πήρα μια από τις 20λιτρες μποτίλιες νερού και έκοψα το πάνω μέρος και ένα κομμάτι περιφερικά (σαν παράθυρο) στο οποίο κόλλησα ένα τζάμι για να μπορώ να έχω ορατότητα μέσα (μέχρι εδώ έκανα!!!). Από έξω σκέφτομαι τα το ντύσω με αφρό πολυουρεθάνης και να βάλω κυπελάκια ώστε αργότερα να τα γεμίσω με χώμα και να τα φυτέψω.

Το ερώτημα είναι με τι να βάψω και αδιαβροχοποιήσω την πολυουρεθάνη ώστε να την προστατέψω και ταυτόχρονα να μην είναι τοξική? Επίσης τα "γλαστράκια πρέπει οπωσδήποτε να έχουν τρύπες για να στραγγίζουν?

Για φίλτρο λέω να βάλω αυτό:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2161
θα είναι αρκετό?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-13, 21:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε αφου το φτιαχνεις που το φτιαχνεις γιατι δεν το κανεις λιγο μεγαλυτερο;δε θελω να σε αποπαρω φυσικα,οτι φτιαχνουμε καλο ειναιαλλα καντο λιγο μεγαλυτερο ναναι λιγο πιο ανετα το ψαριτα γλαστρακια δεν ειναι απαραιτητο να στραγγιζουνε αλλα αυτο εξαρταται και απτο ποσο θα ποτιζεις και τι φυτα θα βαλεις κυριως.

το φιλτρο σε καλυπτει για ενα ψαρι αλλα θα πρεπει να προσεξεις τη ροη του κ την αναταραξη στο δοχειο που εχεις.ειδικα αφου ειναι σχετικα στενο κ κυκλικο(αν δεν κανω λαθος)για να μη στο κανει πλυντηριο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-13, 21:45
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Έχω και άλλες μποτίλιες και σκοπεύω μετά να κάνω κάτι μεγαλύτερο. Έχω στο μυαλό μου κάτι σαν καταρράκτη. Αυτό είναι το πρώτο για δοκιμή και για να διορθώσω τα τυχών λάθη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-13, 23:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κατ αρχας το "βιοτοπικο νιαγαρα" που σκεφτεσαι δεν εχει σχεση με τα απολυτως στασιμα νερα των ορυζωνων που ζει αυτο το ψαρακι.
Δευτερον καλο ειναι να σκεφτεις για πολυ περισσοτερα λιτρα, κριμα ειναι να ειναι εγκλωβισμενος σε κελι.
Τριτον, προσωπικα διαφωνω με τα υλικα που δεν ειναι food grade (αφρο πολυουρεθανης)
Θα μπορουσες να φτιαξεις κατι πολυ ομορφοτερο και μεγαλυτερο με πολυ πιο ασφαλη φυσικα υλικα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-13, 23:23
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Αυτο το φιλτρο δεν παιρνει υλικα μεσα. Εχει ενα σφουγγαρι μονο και τιποτε αλλο.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-13, 23:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αμα κοψει το σφουγγαρι παιρνει σιποραξ μινι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-13, 23:42
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχας το "βιοτοπικο νιαγαρα" που σκεφτεσαι δεν εχει σχεση με τα απολυτως στασιμα νερα των ορυζωνων που ζει αυτο το ψαρακι.
Δευτερον καλο ειναι να σκεφτεις για πολυ περισσοτερα λιτρα, κριμα ειναι να ειναι εγκλωβισμενος σε κελι.
Τριτον, προσωπικα διαφωνω με τα υλικα που δεν ειναι food grade (αφρο πολυουρεθανης)
Θα μπορουσες να φτιαξεις κατι πολυ ομορφοτερο και μεγαλυτερο με πολυ πιο ασφαλη φυσικα υλικα.
spam

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το φιλτρο δεν παιρνει υλικα μεσα. Εχει ενα σφουγγαρι μονο και τιποτε αλλο.
Ναι το γνωρίζω. Νομίζεις πώς δεν είναι αρκετό για ένα ψαράκι σε 20 λίτρα περίπου?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα κοψει το σφουγγαρι παιρνει σιποραξ μινι
Αυτό σκέφτηκα να κάνω με substrat pro από τα ήδη στρωμένα φίλτρα μου. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-13, 23:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
spam


????? απο που κι ως που?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-13, 00:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
spam

δε νομιζω...


Ναι το γνωρίζω. Νομίζεις πώς δεν είναι αρκετό για ένα ψαράκι σε 20 λίτρα περίπου?

το φιλτρο ειναι αρκετο για ενα ψαρακι,αλλα τα 20 λιτρα δεν ειναι...


Αυτό σκέφτηκα να κάνω με substrat pro από τα ήδη στρωμένα φίλτρα μου. Ευχαριστώ
παρακαλω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-13, 21:15
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Αφού η πρώτη προσπάθεια ναυάγησε ξεκίνησα με ένα άλλο τρόπο και ελπίζω αυτή τη φορά να έχω τέλια στεγανοποίηση. Την πρώτη φορά κόλλησα απευθείας το τζάμι στην μποτίλια και άφηνε μεγάλα κενά τα οποία γέμισα με σιλικόνη και έχανε σε 2 σημεία. Μπορούσα βέβαια να τα κλίσω αλλά φοβήθηκα για το μέλλον. Επίσης έβαψα την μποτίλια από έξω με σκούρο καφέ χρώμα. Βάζω μερικές φωτογραφίες για να δείτε την πορεία. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι προσπαθώ να κάνω ε? Επίσης το υλικό που χρειάζομαι για στεγανοποίηση είναι το epoxol allimentary. Μου το είπε μέλος που το έχει χρησιμοποιήσει σε κατασκευή BG και έμεινε ευχαριστημένος.





Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-13, 01:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα σου ξαναπω τη γνωμη μου και ας γινομαι κουραστικος(φιλικα).

μου αρεσει η κατασκευη που κανεις,αλλα εξακολουθω να πιστευω πως ειναι ακαταλληλη σαν ενυδρειο.οχι γιατι δεν μπορει να γινει,και αεροπλανο μπορεις να μετατρεψεις σε ενυδρειο αν θες.αλλα γιατι ηθικα και μονο δεν μου φαινεται σωστο να μπει ψαρι εκει μεσα.φαντασου να σε βαζανε εσενα να ζησεις σε ενα βυτιο πως θα ητανε.

πρακτικα τωρα,το δοχειο εχει τετοιο σχημα που πιστευω πως ακομα και ελαχιστη ροη θα εχει εχει την ταση να το κανει πλυντηριο.επισης,τα φυτα(αν βαλεις) δεν θα εκτιμησουν το περιορισμενο φως.αν δεν βαλεις φυτα, στα 20 λιτρα οχι μονο δεν θα το εκτιμησει και το ψαρι,αλλα δεν θα την παλεψει κιολας.

δεν μιλαω καν για θερμοκρασιες κλπ σαυτα τα λιτρα σε πλαστικο δοχειο,ακομα και με κοντρολερ.η γνωμη μου ειναι πως οτι βαλεις μεσα θα βρασει.

εφοσον εχεις ορεξη,μπορεις να φτιαξεις πολυ ωραιο ενυδρειο για μονομαχο με αλλα υλικα.συμβατικα η οχι,αλλα σε σωστες διαστασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-13, 16:04
Το avatar του χρήστη Nektamen
Nektamen Ο χρήστης Nektamen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαιδάρι
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

τρελε μου πιο ξεκουραστα kai πιο σωστη θα γινοταν η κατασκευη σου εαν επερνες με 20 ευρω τζαμια και να τα κολουσες εσυ, εφοσον βλεπω θες να κανεις κατι diy με τα χερια σου.

Χωρις παρεξηγησεις ε! παντα φιλικα : αν θες να κανεις κατι καντο σωστα και για εσενα αλλα και για το ψαρι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-13, 13:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με 20 ευρω θα επαιρνες τζαμια και σιλικονη για 100ρι απο το leroy merlin και αυτο σιγουρα θα το εκτιμησει το ψαρακι...
Τωρα αυτο που πας να φτιαξεις δε μπορω να πω οτι το βλεπω με καλο ματι απο τη στιγμη που θες να χωσεις εκει μεσα ενα ψαρι (απο τα πλεον ταλαιπωρημενα ειδη ψαριων μαλιστα στα χερια του καθε ασχετου )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35
πολυουρεθάνη chemical mac DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 26-06-08 23:58
Πολυουρεθάνη αντι φελιζόλ; dmnds DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 08-08-06 07:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05074 seconds with 15 queries