Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-02-10, 20:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς. Πάντως ειδικά για δίσκους (όχι ότι έχω προσωπική άποψη, απλά από αυτά που έχω διαβάσει για τις απαιτήσεις νερού που έχουν) μου ακούγεται πολύ περίεργο. Έχω αυτό τον σωλήνα που μπορεί να ρουφάει από τον πάτο για να τραβάω τα περιττώματά τους και ελπίζω να δουλέψει εύκολα το ζήτημα. Αλλιώς θα αναγκαστώ να αλλάζω πιο συχνά νερό όπως μου λες.

Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-02-10, 20:58
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μη μου πεις οτι θα ρουφιξεις νερο απο της χελωνες ???????????
μη το κανεις δεν ειναι ψαρια
προσεχε μη παθεις τιποτα πολλα μικροβια ιδικα στο νερο της χελωνας

ο παππους μου μου ελεγε αμα σε κατουρισει χελωνα βγαζεις σπιρια
φαντασου να το βαλεις στο στομα

δεν γραφω επιθετικα να σε προστατεψω θελω νομιζω φενετε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-02-10, 21:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όχι ρε! Δε θέλω να ρουφήξω σαλμονέλα! Τα extreme sports θα τα αρχίσω αργότερα στη ζωή μου! Αυτό που έχει μπροστά ένα ποτηράκι για να αδειάζει ο σωλήνας από αέρα χωρίς να χρειαστεί να ρουφήξεις έχω! Μέχρι να μου πέσουν από τον ουρανό λεφτά για να μπουν χαλίκια και υποστρώματα για να φυτευτεί κιόλας που θα πάρω και σκούπα μου είναι αρκετό!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-03-10, 13:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας γιατί αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.

1. Τελικά φάνηκε ότι το φίλτρο δεν είχε στρωθεί, παρόλο που έτσι ψιλοέδειχναν οι μετρήσεις. Έτσι τώρα προσπαθώ με αλλαγές νερού να μειώνω τα νιτρώδη, τα οποία και παραμένουν σε γενικές γραμμές γύρω στο 2, με τα νιτρικά όμως να μη φτάνουν στο 10. Είναι πάντα στο 5, 5 και κάτι. Αμμωνία δεν έχω ούτε για δείγμα. Τι παίζει και δε στρώνει; Μέσα στο φίλτρο μου έχω λίγο ενυδρειακό υαλοβάμβακα στην είσοδο που τον αλλάζω όταν μπουκώνει, το σφουγγαράκι του και ελάχιστο Substrat Pro μέσα σε διχτάκι. Δεν παίρνει ούτε μπαλάκι παραπάνω και είναι και στουμπωμένο! Είχα σκεφτεί να βγάλω το σφουγγάρι και να το γεμίσω με Substrat Pro και παραπάνω υαλοβάμβακα από πάνω του, αλλά στο μαγαζί μου είπαν ότι αυτή η σειρά φίλτρων δε δουλεύει σωστά χωρίς το σφουγγαράκι της και τους πίστεψα. Σε γενικές γραμμές είναι σαν να έχουν πιάσει όλες τις θέσεις τα Nitrosomonas και να μη χωράνε τα Nitrobacter στην πολυκατοικία! Τι έχετε να μου προτείνετε;


2. Επίσης το ένα από τα δύο ξύλα που έχω μέσα (το άλλο είναι ένα μικρό μοπάνι και δεν έχει κανένα πρόβλημα) πιάνει μούχλα στο μέρος του που είναι εκτός νερού. Δεν είναι δυνατό να βραστεί και λόγω του μεγέθους του και του σχήματός του, οπότε του κάνω μπάνιο με το βραστήρα, αλλά κάθε φορά μετά από 3-4 μέρες αρχίζει να ξαναβγαίνει. Το πήγα στο pet shop που το πήρα και μου είπε κι αυτός να το βράσω κι ότι μάλλον δε θα ξαλαβγάλει και άμα συνεχίσει να του το πάω πίσω και να πάρω κάτι άλλο, αλλά δεν παίζει να ξαναβρώ τέτοιο εύκολα και για αυτό θέλω να το σώσω. Βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-03-10, 18:04
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αλλαγες νερου
οσο για το μοπανι θα κανει τον κυκλο του ο μυκητας και θα φυγει μονος του
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-03-10, 18:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το μοπάνι είναι μια χαρά, το άλλο έχει το πρόβλημα, το απλό. Και εμφανίζεται στο κομμάτι που είναι εκτός νερού. Να μην το ξανακάψω άμα βγει; Είναι κανονική μούχλα (αν δεν κάνω λάθος). Άμα το αφήνω καταλαμβάνει όλο το κομμάτι που είναι έξω από το νερό.

Για το φίλτρο έχεις άποψη άμα θα ήταν καλύτερα να βγάλω το σφουγγάρι και να έχω μόνο Substrat Pro; Και αν όχι τώρα ίσως αργότερα μετά το στρώσιμο ή να πιστέψω το μαγαζί;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-03-10, 21:54
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μη βγαλεις το σφουγκαρι
σου χρειαζετε το μηχανικο φιλτρο παρα το βιολογικο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-04-10, 12:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τελικά δεν ήταν γραφτό να ζήσουν τα πρώτα χελωνάκια. Και τα δύο αποκτήθηκαν άρρωστα. Το ένα χάθηκε πριν προλάβουμε να κάνουμε κάτι. Το άλλο το σώσαμε με πολλή φροντίδα. Ζούσε βασιλικά, είχε γίνει ο μάγκας του ενυδρείου, έγινε μέσα σε 3 μήνες από 7,5 γραμμάρια 12, σκλήρυνε το μαλακό του κέλυφος και μετά από όλα αυτά που λέγαμε αυτό θα ζήσει 30 χρόνια πήγε και έπαθε πνευμονική λοίμωξη. Όταν ψάχνοντας την απάντηση στην περίεργη συμπεριφορά του δεν μπορούσα να κάνω κάτι γιατί το είχε πάρει η κοπέλα μου μαζί της όταν έφυγε για Πάσχα. Μίλησα με πολύ κόσμο, πήγα σε reptile shop όπου έγινε κομμάτια το παιδί για να μου βρει την καλύτερη λύση. Όλοι έλεγαν το ίδιο για πιο σίγουρο αποτέλεσμα. Ένεση Baytril. Η κοπέλα μου φοβόταν να το κάνει μόνη της μήπως έκανε κάποιο λάθος και το σκότωνε η ίδια, η κτηνίατρος άσχετη με ερπετά (εννοείται πως εκεί που μένει δεν υπήρχε σχετικός) αρνιόταν να της δώσει το φάρμακο και μετά έλεγε ότι δεν το έχει, για να καλυφθεί. Βέβαια και να το έπαιρνε στα χέρια της άντε να έφτιαχνε δόση 5mg ανά κιλό βάρους του ζώου, με το διάλυμμα να είναι ας πούμε στο 10%. Τέλος πάντων, εδώ και μία εβδομάδα δεν έχει φάει και απλά περιμένουμε το μοιραίο. Τα παιδιά στο reptile shop απορούσαν και που υπάρχει άνθρωπος στην Ελλάδα που έχει τις χελώνες σε τέτοιες συνθήκες και πώς κατάφερε να κολλήσει κάτι το οποίο οφείλεται κυρίως στις πολλές αλλαγές θερμοκρασίας, ενώ ζει σε ενυδρείο με τα πάντα ελεγχόμενα.

Η απορία που με ενδιαφέρει είναι πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό εκτός από ολική αλλαγή νερού για να βάλω καινούργιους κατοίκους ή θα κολλήσουν και τα καινούργια και πρέπει να κάνω και κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-04-10, 13:36
Το avatar του χρήστη marin0s
marin0s Ο χρήστης marin0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: lemeso
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Να αφερέσεις μπόλικο νερό απο το ενυδρείο
__________________
Μην χαριζεις σε καποιον ενα ψαρι,μαθε του να ψαρευει...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-04-10, 13:38
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Άμα είσαι σίγουρος ότι είναι αρκετό οκ. Σε ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-04-10, 13:39
Το avatar του χρήστη marin0s
marin0s Ο χρήστης marin0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: lemeso
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παρακαλώ δεν πρέπει ποτέ το νερό να καλύπτει ολοκληρη την χελώνα
__________________
Μην χαριζεις σε καποιον ενα ψαρι,μαθε του να ψαρευει...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-04-10, 13:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάτσε με μπέρδεψες. Εγώ ρωτούσα τι να κάνω αφότου πεθάνει για να μην κολλήσουν και τα επόμενα. Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν περιοχές για κάθε τι που θέλει να κάνει, είτε αυτό είναι κολύμπι είτε στέγνωμα είτε να είναι μισή μέσα μισή έξω. Ποιος σου είπε ότι δεν πρέπει να καλύπτεται ολόκληρη; Εδώ όταν μεγαλώνει μπορεί να μη σου φτάνει και ενυδρείο 300 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-04-10, 13:48
Το avatar του χρήστη VLASIS
VLASIS Ο χρήστης VLASIS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: γκυζη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

οι χελωνες χρειαζονται θερμαντικη λαμπα και λαμπα uvb οπωσδηποτε,αν δεν ειχες πρεπει να τους βαλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-04-10, 13:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VLASIS Εμφάνιση μηνυμάτων
οι χελωνες χρειαζονται θερμαντικη λαμπα και λαμπα uvb οπωσδηποτε,αν δεν ειχες πρεπει να τους βαλεις.

Ρε παιδιά είχαν τα πάντα όλα, μην με τρελαίνετε. Αρκετή στεναχώρια περνάω.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-04-10, 18:35
Το avatar του χρήστη marin0s
marin0s Ο χρήστης marin0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: lemeso
Μηνύματα: 41
Smile

Φίλε χαλάρωσε λίγο και ναί η χελώνα περνάει το 60 τησ εκατό έξω απο το νερό τέλοσπαντον δέν ανακατέβομαι
__________________
Μην χαριζεις σε καποιον ενα ψαρι,μαθε του να ψαρευει...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-04-10, 19:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Χαλαρός είμαι, δεν έκανα επίθεση σε κανέναν. Μην το αναλύσουμε πολύ αλλά έκανα μια ερώτηση και σίγουρη απάντηση δεν πήρα ακόμα.


Άμα ξέρει κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμήσω. Άμα απαντάμε σε άσχετα πράγματα τα οποία δεν ξέρουμε και σίγουρα δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα. Κι εγώ ξέρω να πω σε ένα νέο πώς να στρώσει το φίλτρο του αλλά δεν ξέρω να τον βοηθήσω στην επιλογή των ψαριών του και δεν μιλάω.


Στο pet shop που δουλεύεις Μαρίνο έχει χελωνάκια; Άμα πέθαινε κανένα τι κάνατε;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-04-10, 19:35
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από potami Εμφάνιση μηνυμάτων
exelix

εγω πηρα εναν 150W και δεν επαρκουσε για 50 λιτρα νερο σε χωρο χωρις θερμανση

αναγκαστηκα και εβαλα ενα 300αρι
Εγω εχω εναν jager 150w σε 260 λιτρα και δουλευει ρελαντι....Μαλλον δεν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμοστατης σου φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-04-10, 19:46
Το avatar του χρήστη marin0s
marin0s Ο χρήστης marin0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: lemeso
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ψάχνεις τον λόγο και τις αιτίες που πέθανε το χελωνάκι γιανα μην απαναληφθή.
__________________
Μην χαριζεις σε καποιον ενα ψαρι,μαθε του να ψαρευει...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-04-10, 19:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω εναν jager 150w σε 260 λιτρα και δουλευει ρελαντι....Μαλλον δεν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμοστατης σου φιλε.

Φίλε μου τι να σου πω. Τον είχα καλιμπράρει κανονικά και δεν ήταν το ζήτημα ότι μου το πήγαινε σε άλλη θερμοκρασία από τη ρυθμισμένη. Αν δεις τι λέω πήγαινε μέχρι μία θερμοκρασία και δεν μπορούσε να πάει παραπάνω. Δούλευε όλη μέρα στο φουλ χωρίς να κλείνει ποτέ και ήταν σταθερή η θερμοκρασία, που σημαίνει ή ότι δεν έφτανε για τα λίτρα μου (ήταν για τα διπλά) ή ότι είχε πρόβλημα και από τη στιγμή που δεν τον έστειλε πίσω η αντιπροσωπεία όπως μου είχαν πει αν έβλεπαν ότι δούλευε κανονικά πιστεύω ότι δε δούλευε σωστά. Αλλά αυτό δεν με νοιάζει γιατί έχω έναν κατοστάρη Jager (όχι Eheim-Jager) και όλα δουλεύουν κανονικά. Πάει αυτό το πρόβλημα ήταν πριν μήνες!


Αυτό που με νοιάζει είναι αν αρκεί μια ολική αλλαγή νερού τώρα που χάνω τη χελώνα από βακτηριακή λοίμωξη του αναπνευστικού για να βάλω άλλη. Μην την αρρωστήσω με το που τη βάλω. Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν είναι κάτι το μεταδοτικό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marin0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάχνεις τον λόγο και τις αιτίες που πέθανε το χελωνάκι γιανα μην απαναληφθή.

Δυστυχώς δεν πέθανε ακόμα και ταλαιπωρείται ακόμα, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ξέρω την πάθησή του, ξέρω τη γιατρειά, αλλά επειδή δεν το είχα στα χέρια μου όταν το έμαθα δεν μπορούσα να την εφαρμόσω. Το χελωνάκι ζούσε σε άριστες συνθήκες και όσους ρώτησα μου είπαν ότι ήταν κάτι τελείως τυχαίο και απρόβλεπτο στην περίπτωσή μου, δεν έκανα κάτι λάθος. Αυτό που είπες για να μην καλύπτεται τελείως το ακούω πρώτη φορά από εσένα και δεν είναι γραμμένο πουθενά. Είναι κάτι που κάνουμε όταν εφαρμόζουμε κάποια θεραπεία για μύκητες, από όσο έχω διαβάσει. Για αυτό σε ρώτησα ποιος σου το είπε.

Τελικά η αλλαγή νερού είναι αρκετή;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 09-04-10 στις 19:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-04-10, 20:02
Το avatar του χρήστη marin0s
marin0s Ο χρήστης marin0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: lemeso
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Συγνώμη που ανακατέβομαι.
Μια εξέταση του νερού για βάκτηρια και παράσιτα νομίζω κάτι θα έκανε.
__________________
Μην χαριζεις σε καποιον ενα ψαρι,μαθε του να ψαρευει...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 09-04-10, 20:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Άμα μπορείς να βοηθήσεις ανακατέψου! Πού να το κάνω αυτό που λές όμως και πόσο θα κοστίζει; Είναι απαραίτητο; Νόμίζω ότι είναι κάτι που το κολλάει από τον αέρα όχι το νερό. Νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-04-10, 11:49
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μισο ποτιρακι χλωρινη και ολα ειναι σα καινουρια αλλα να τα πλινεις μετα πολυ καλα και να προσθεσης αντιχλωριο και ξανα απο την αρχη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-04-10, 15:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Λοιπόν, ήρθε η ώρα να δείξω κι εγώ κάτι από αυτό που αποκαλώ ενυδρείο, τώρα που έχει τους νέους του ενοίκους. Πάει μία εβδομάδα που άρχισε να ξαναλειτουργεί με δύο "φρέσκες" χελωνίτσες, δύο apple snails, δύο zebra nerite και δύο γαριδούλες amano, οι οποίες προς το παρόν δεν έχουν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, παραδόξως.

Οι χελώνες αυτή τη φορά αγοράστηκαν πολύ μικρές, λίγες μέρες αφότου παρέλαβε το μαγαζί, και ελπίζω να μην είναι άρρωστες, όπως οι προηγούμενες. Έχουν προσωπικότητα και δεν πρόλαβαν να ζήσουν άσχημα για να τους έχει σπάσει το ηθικό!

Ο Indy, ως άλλος Indiana Jones γουστάρει να σκαρφαλώνει από τα πιο δύσκολα σημεία. Από το πιο ψηλό σημείο της πέτρας (από την πίσω μεριά!), από το κάθετο από δεξιά ξύλο και η αγαπημένη του ασχολία είναι να ανεβαίνει ψηλά στο ξύλο, να κοιτάει δεξιά... αριστερά και να βουτάει από πίσω στο νερό μπροστά στο φίλτρο! Αν και ο μεγάλος της παρέας (8gr ) είναι ο ντροπαλός μας, δηλαδή δύσκολα θα μείνει στην πέτρα όταν λιάζεται και δε θα βουτήξει να σωθεί από... αυτούς που τον ταΐζουν! Δείχνει μια προτίμηση στις ταμπλέτες βυθού των σαλιγκαριών, τα οποία τρώνε γρήγορα πριν τα προλάβει! Είναι εκπαιδευμένος να έρχεται για τάισμα όταν κουνάς μπροστά του το κουτί της τροφής!


Η Lara, η Lara Croft της παρέας (ή αλλιώς η κοιΛΑΡΑ!) τρώει τα πάντα όλα και κυνηγάει τα τέρατα του ενυδρείου (σαλιγγάρια!). Δύο φορές δοκίμασε να τα φάει από το κέλυφος (αν είναι δυνατόν) και άλλες δύο δάγκωσε το σωλήνα αναπνοής των μηλοσαλίγγαρων, αλλά χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα. Όταν λιάζεται δε χαμπαριάζει μία κι ας την κοιτάς στους 10 πόντους (με ξένους δεν έχουμε δοκιμάσει). Θα φάει το φαΐ της όποια μορφή κι αν έχει αυτό και όπως και να της το δώσεις. Μια φορά της δώσαμε, ενώ ήταν πάνω στην πέτρα, και επειδή μόλις είχε ανέβει και ήταν βρεγμένη μπόρεσε να καταπιεί. Μια άλλη επειδή είχε στεγνώσει την άρπαξε από το χέρι, βούτηξε για να την καταπιεί και ξανανέβηκε! Δε διστάζει όταν σε βλέπει κοντά στο ενυδρείο να βουτάει και να σε κοιτάει με τα μεγάλα της μάτια μέχρι να την ταΐσεις!. Αγαπημένη ασχολία η αερόβια άσκηση πάνω κάτω για να διατηρήσει τη σιλουέτα της.


Προς το παρόν ταΐζονται με γαρίδες της JBL, οι οποίες είναι πιο μικρές από τις άλλες και μπορούν να τις καταπιούν άνετα και είναι και φουλ στη βιταμίνη. Τρώνε πάρα πολύ και ζητάνε κι άλλο, αλλά δε θέλουμε να τους κόψουμε το φαΐ τώρα που είναι μικρές μέχρι να στανιάρουν ή να δούμε ότι παχαίνουν. Παράλληλα τους δίνονται δειλά δειλά μακαρονάκια πάλι της JBL (εννοείται κι αυτά φουλ στη βιταμίνη) και λίγες της Sera για να συνηθίζουν σε ποικιλία. Σιγά σιγά θα αρχίσουμε και τις έξτρα βιταμίνες και τα χορταρικά για να είναι άρχοντες και να γίνουν πέτρα τα κελύφη τους.

Οι amano δεν μπήκαν για ζωντανή τροφή, μπήκαν δοκιμαστικά για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα στη συμβίωση και ευτυχώς όλα κοιλούν ομαλά. Κολυμπάει ο ένας δίπλα στον άλλο και δεν ενοχλούνται. Άμα δω επιθετικές τάσεις και το προλάβω θα τις χαρίσω.

Πήρα ο κακομοίρης ένα ξύλο με λίγη Java Moss, αλλά ενώ όλα πήγαιναν καλά κάποια, δε λέω ποια (!), ξέχασε ένα βράδυ να ρίξει ταμπλέτες στα σαλιγγάρια και έγινε λες και την ξύρισες. Άμα ζήσει έζησε.

Επίσης, και αυτές οι χελώνες δείχνουν το μίσος τους στο καλαμάκι που χρησιμοποιούμε για να τους δείχνουμε την τροφή τους και το έχουν μαδήσει!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά αυτή τη φορά, γιατί δε νομίζω ότι τους λείπει κάτι!











Ακόμα ζητώ να μεταφερθεί το θέμα στα πιράνχας, γιατί αυτές δεν είναι χελώνες! Σε λίγο θα φάνε κι εμάς!

Άμα τα καταφέρω θα ανεβάσω και ένα βίντεο από τον ντεμέκ ντροπαλό να τρώει από το χέρι μου, απλά κάτι έχει πάθει το youtube τώρα ή κάτι κάνω λάθος.
Η καλύτερη φωτογραφική-κάμερα που έχω στην κατοχή μου είναι του κινητού, οπότε ζητώ κατανόηση για τις φωτογραφίες.
-------------------------
Ορίστε και το βίντεο:

BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 19-04-10 στις 15:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-04-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να σου ζησουν οι χελωνιτσες σου!
ωραια ονοματα τους εδωσες...ειδικα την λαρα την κοιΛαρα...
τι εξολπισμο εχεις??
νομιζω πως δεν ειναι καλη επιλογη οι γαριδες και τα σαλιγκαρια με τις χελωνες. συνηθως στα χελωνοενυδρεια παρατηρειται που και που αμμωνια ειδικα αν μεγαλωσουν σε λιγο καιρο..και τα ασπονδυλα ειναι αρκετα ευαισθητα σε αυτη. απο την αλλη και πιο σημαντικη μερια με το που θα μπουν στο νοημα οι χελωνες..πιστευω πως και τα σαλιγκαρια και οι γαριδες δεν εχουν μελλον και αργα η γρηγορα θα γινουν βορα των χελωνων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-04-10, 21:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου ζησουν οι χελωνιτσες σου!
ωραια ονοματα τους εδωσες...ειδικα την λαρα την κοιΛαρα...
τι εξολπισμο εχεις??
νομιζω πως δεν ειναι καλη επιλογη οι γαριδες και τα σαλιγκαρια με τις χελωνες. συνηθως στα χελωνοενυδρεια παρατηρειται που και που αμμωνια ειδικα αν μεγαλωσουν σε λιγο καιρο..και τα ασπονδυλα ειναι αρκετα ευαισθητα σε αυτη. απο την αλλη και πιο σημαντικη μερια με το που θα μπουν στο νοημα οι χελωνες..πιστευω πως και τα σαλιγκαρια και οι γαριδες δεν εχουν μελλον και αργα η γρηγορα θα γινουν βορα των χελωνων.

Για τα σαλιγγάρια είχα διαβάσει ότι μπορώ να βάλω όταν είναι μικρές για να βοηθήσω στον καθαρισμό και διάλεξα apple snails που είναι πολύ μεγάλα και zebra επειδή κρύβονται καλά και δεν περίμενα να ενοχληθούν. Για τις γαρίδες μάλλον θα αποδειχτεί ότι έχεις δίκιο, αλλά επειδή έχει μέρη όπου δεν μπορούν να τις φτάσουν μπορούν να κρυφτούν άμα τις κυνηγήσουν (μέχρι στιγμής ούτε που τις κοιτάνε) και άμα δω κάποια τέτοια κίνηση θα τις χαρίσω, όπως έγραψα και άμα δω αγρίεμα και προς τα σαλιγγάρια το ίδιο.


Αμμωνία δεν έχω δει από τότε που στρώθηκε το φίλτρο και με τις προηγούμενες ούτε για δείγμα. Άμα δω ότι παρουσιάζεται θα βάλω άλλο ένα φίλτρο μόνο με βιολογικό υλικό για να διορθωθούν όλα. Κάνω μετρήσεις, δεν τα αφήνω έτσι τα πράγματα κι όπως πάνε.

Εξοπλισμό έχω ένα φίλτρο Eheim 2008 με ελάχιστο έξτρα Substrat Pro μέσα, ένα θερμαντήρα Jager 100W, μία λάμπα UVB 4% της Sera, μία λάμπα για να ζεσταίνεται το basking spot τους... νομίζω δεν ξεχνάω κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-04-10, 23:26
logio Ο χρήστης logio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Περιοχή: Κολωνος/Μαραθωνας
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

για σας παιδια εγω τι χελοναμου τιν εχο 5 χρονια εχει γινι 7 εκατοστα κε τισ αλαζω νερο καθε εβδομαδα τισ εχω λαμπα θερμοσττι κ φιλτρο το ενιδριο το εφτιαξα εγω κ ειναι 60 επι 50
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-04-10, 23:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να τη χαίρεσαι! Κι εγώ μόνος το έφτιαξα για τα πρώτα τους χρόνια μέχρι να χρειαστούν μεγαλύτερο. Μακάρι να ζήσουν πολύ! Γνώρισα και ένα παιδί που έχει τη δικιά του από το 1982 περίπου!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-07-10, 19:38
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτή είναι μάλλον η τελευταία φωτογραφία που θα έχουμε από αυτό το ενυδρείο, γιατί... Ελπίζω να μεγαλώσει καλά η χελώνα που ζει τώρα μόνη της, εδώ και αρκετό καιρό. Η Lara μας άφησε χρόνους νωρίς με edema άγνωστης προέλευσης (σίγουρα όχι αβιταμίνωση πάντως!).

Ο Indy ζει και βασιλεύει και από 7 γραμμάρια που ήταν όταν αποκτήθηκε μετά το Πάσχα τον έφτασα στο τελευταίο ζύγισμα στα 34. Ελπίζω να τον φροντίζουν όπως κι εγώ.



Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-07-10, 21:17
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

μπραβο σου που ασχοληθηκες τοσο πολυ με τα χελωνακια! Εχει και ο φιλος μου, εχουμε φιλτρο eheim μεσα αλλα και παλι αλλαζουμε και πλενουμε το φιλτρο και το ενυδρειο γιατι γεμιζει "πρασιναδες" αν το αφησεις καιρο..
ειπαμε να βαλουμε σαλιγκαρια μεσα για τις αλγες αλλα τα χελωνακια δεν αφηνουν τιποτα σε ησυχια αλλα και το νερο της χελωνας δε τους κανει καλο..

μακαρι να καταφερεις να το κρατησεις χωρις αμμωνια και μετα που θα μεγαλωσουν τα χελωνακια.
Οι αμανο θα καταληξουν τροφη καποια στιγμη αν επιβιωσουν
καλυτερα να τις εβγαζες ...

τα σαλιγκαρια τα ζεμπρα ειναι καλη επιλογη.. τα απλε σνειλ επειδη βγαινουν πολυ απο το καβουκι τα φοβαμαι και αυτα αργοτερα..

Τις δικες μας τις εχουμε περιπου 2,5 χρονια εχουν μεγαλωσει περιπου το τριπλασιο απο τοτε και τρωνε τα ΠΑΝΤΑ !!!

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-07-10, 01:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολλή φροντίδα στο καθάρισμα.

Θα μπορούσαμε να συζητήσουμε πολλά πάνω στο ενυδρείο αυτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολλή διάθεση. Αν δεις καλά γράφω ότι δεν είναι πια στα χέρια μου και αυτή είναι η τελευταία εικόνα που θα έχω και εγώ από αυτό.

Ελπίζω να πάει καλά και χωρίς εμένα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος - νέο ενυδρείο - χαλίκι/πέτρες/στρώσιμο aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-08-08 17:04
Αρχαριος με χελωνάκια ntararis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 09:03
Στρώσιμο Εξωτ. φίλτρου σε υπάρχον ενυδρείο Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 23-11-07 14:45
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Ενυδρείο για χελωνάκια spirit Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-09-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09244 seconds with 13 queries