Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-09, 13:42
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Πως να κατασκευάσω σπίτι για σκίουρο

Καλησπέρα παιδιά.
Μετά απο σκέψεις ανοίγοντας αυτό το θέμα, και βλέποντας οτι δεν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ζωάκι για κατοικίδιο, σκέφτηκα να μείνω στην αρχική μου σκέψη και να πάρω σκίουρο.
Σκέφτηκα επειδή το γουστάρω(συγγνώμη για την έκφραση ) και το "πάω" το όλο θέμα, να καθίσω να κατασκευάσω ένα μικρό σπιτάκι.
Θέλω γνώμες σας για πλάτος/ύψος.Σκέφτομαι ύψος κάπου στο 1 μέτρο και 60-70cm. πλάτος.
Τι λέτε;Θα τα καταφέρω;
Ως δάπεδο να βάλω ξύλο;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Καλή σας ημέρα.

Υ.Γ.Μιλάω για εξωτερικό χώρο.Όχι μέσα στο σπίτι.
  #2  
Παλιά 15-04-09, 14:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με μια αναζητηση στο google θα βρεις πολλες σελιδες να διαβασεις....
και να λυσεις αποριες οπως...πρεπει ο σκιουρος να ειναι σε εξωτερικο χωρο?? αλλο στη φυση..σε ενα κλουβι που θα ηταν καλυτερο να τον κρατησουμε...ποιος ο ελαχιστος χωρος που πρεπει να εχει ενα ατομο..ειναι καλο να εχεις μονο εναν?? και αλλα τετοια...ειναι ενα ζωακι που προσωπικα δεν εχω ασχοληθει....
και για την πρωτη σου ερωτηση..."προτεινετε μου ενα ζωο"...αν εξαιρεσεις σκυλο και γατα ...η πρωτη μου σκεψη ειναι ενας παπαγαλος...αλλα ειναι φυσικα μεγαλη ευθυνη...οποτε πρεπει να μας πεις ποσο χρονο μπορεις να διαθετεις στο κατοικιδιο σου...
__________________
  #3  
Παλιά 15-04-09, 14:38
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Μπορώ να διαθέτω πολλές ώρες την ημέρα ανα διαστήματα.Π.χ. γυρίζω απο σχολείο έχω ένα δυωρο κενο, μετά μια ώρα κενο, μετά μάθημα π.χ. και μετά ξανά.Απο χρόνο ΔΕΝ υπάρχει θέμα.
Το έψαξα πολύ το θέμα αλλά δε βλέπω οδηγίες για τη κατασκευή σπιτιού.Ξέρω οτι σε εξωτερικό χώρο θα πέφτει π.χ. σε χειμέρια νάρκη αλλά αφού δεν υπάρχει άλλη λύση;Θα ήθελα πολύ να το είχα μέσα στο σπίτι, αλλά είναι και το θέμα οτι δε θέλω να έχω ένα κλουβί 1 μέτρου και 60-70cm πλάτος.Αν με καταλαβαίνεις...
  #4  
Παλιά 15-04-09, 17:24
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Εγω δεν καταλαβα ακριβως τι θες ...

Εδω :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....762#post348762
θες ενα κατοικιδιο για να σου κανει παρεα στο γραφειο σου.

Τωρα λες να του φτιαξεις κλουβι να μενει εξω ...

Εφοσον εχεις 19 γατες , σκυλο , πουλια ΚΑΙ ενυδρειο , φανταζομαι πως αν ασχοληθεις 5 λεπτα τη μερα με το καθενα γεμισε η μερα σου.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
  #5  
Παλιά 15-04-09, 18:11
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν καταλαβα ακριβως τι θες ...

Εδω :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....762#post348762
θες ενα κατοικιδιο για να σου κανει παρεα στο γραφειο σου.

Τωρα λες να του φτιαξεις κλουβι να μενει εξω ...

Εφοσον εχεις 19 γατες , σκυλο , πουλια ΚΑΙ ενυδρειο , φανταζομαι πως αν ασχοληθεις 5 λεπτα τη μερα με το καθενα γεμισε η μερα σου.
Ωπα....Ωπα

Πρώτα απο όλα....Με τα ψάρια ασχολείται ο πατέρας μου(καθαρισμός-τάισμα-περιποίηση κ.λπ.) με τις γάτες πόση ώρα να περάσω;Αφού όποτε πάω ή θα κοιμούνται ή θα παίζουν όλες μαζί...Οπότε...Εμένα και γραμμένο με έχουν ,με τον σκύλο περνάω λίγη ώρα επειδή δε μπορώ να τον βγάζω έξω βόλτες κ.λπ.(είναι κανισάκι και έξω είναι κάτι άγρια αδέσποτα σκυλιά...Οπότε....)
Το οτι είπα να το βγάλω έξω το κλουβί το είπα επειδή διάβασα οτι θέλουν πολύ χώρο.Μη το παίρνετε ως πλην
Το πολύ πολύ να πάρω ένα πιο μικρό κλουβάκι και όποτε το θέλω δίπλα μου να το έχω στο μικρό κλουβάκι, και να ρίχνει τους ύπνους του στο μεγάλο κλουβι Με "πιάνετε";
Αυτό που θέλω να μάθω, είναι που μπορώ να βρω τα κάγκελα ώστε να αρχίσω.Τη βάση θα τη κάνω με ξύλο(έχω ξυλουργό για να μου δώσει ξύλο για βάση.)Το σύρμα όμως;Διάβασα οτι πρέπει να είναι οριζόντια τα κάγκελα με απόσταση 2cm ανά σύρμα.Που να βρω βρε παιδια;

Ξέχασα να αναφέρω το πουλι ....Καναρίνι είναι...Πόση ώρα πρέπει να περνάω μαζι του;.....Νταξ, μη τα κάνουμε όλα δύσκολα.Δεν είναι και παπαγάλος.Ένα καναρίνι είναι....
  #6  
Παλιά 15-04-09, 19:25
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Επειδη οι περισοτεροι πιστευουν οτι ισως δεν εχεις τιποτα απο οσα λες και οτι γραφεις για να γραφεις δε σου απαντουν.
Καλο θα ηταν να βαλεις εστω και μια φωτογραφια απο τα υπαρχων ζωα σου οχι τιποτα για να ξερουμε οτι λες αληθεια.
Δυστυχος πολλα παραξενα θεματα ανοιγοντε ξαφνικα .
Και πολλοι πιστευουν οτι ισως θα χασουν το χρονο τους αδικα συμβουλευοντας.
__________________
  #7  
Παλιά 15-04-09, 19:26
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη οι περισοτεροι πιστευουν οτι ισως δεν εχεις τιποτα απο οσα λες και οτι γραφεις για να γραφεις δε σου απαντουν.
Καλο θα ηταν να βαλεις εστω και μια φωτογραφια απο τα υπαρχων ζωα σου οχι τιποτα για να ξερουμε οτι λες αληθεια.
Δυστυχος πολλα παραξενα θεματα ανοιγοντε ξαφνικα .
Και πολλοι πιστευουν οτι ισως θα χασουν το χρονο τους αδικα συμβουλευοντας.
Νταξ.
Θα ανεβάσω σε λιγο.
Αν και πραγματικά δε σας δουλεύω.
  #8  
Παλιά 15-04-09, 20:07
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Συγγνώμη για τη ποιότητα... Αλλά με 2mp δε κάνεις και πολλά...
Το καναρίνι το άφησα επειδή το έχω βάλει να κοιμηθεί και δε θέλω να το ενοχλώ με το φως. Αν θέλετε το βγάζω μία αύριο.
Απο τις γάτες μόνο τις τρεις μεγάλες βρήκα. Οι άλλες θα έχουν πάει καμιά βόλτα. Αν θέλετε να τις δείτε και τις άλλες πείτε μου να τις βγάλω μόλις τις βρω.
Τον σκύλο δυστηχώς δεν τον έβγαλα καλά. Είναι η κάτοψή του.Δε νομίζω να σας πειράζει (ξέρω θέλει κουρεμα.Απλά δε τον πηγαινα επειδή είχε κρύο αυτό το καιρό)
Τώρα για τα ψάρια, τέσσερα υπάρχουν.Το ένα "κρύβεται" πίσω απο τον βράχο, και το άλλο μια που είστε και ειδικοί δε ξέρω τι έχει πάθει. Εδώ και μια εβδομάδα δε κουνιέται. Κάθεται στο πάτο. Δε μπορεί να κουνήσει το πίσω πτερύγιο. Για να το ταϊσω το βάζω σε ένα ποτήρι και βάζω τροφή έτσι ώστε να τη φτάνει. Τι λέτε να φταίει; Αυτά

Υ.Γ.Η γάτα με τα μικρά της μη νομίζετε οτι είναι σε καμιά κούτα.Σε σπιτάκι είναι και μάλιστα απο αυτά που βάζουν στα σκυλιά. Στα μεγάλα δηλαδή
Υ.Γ.2 Η γάτα μπροστά από το ενυδρίο είναι απο Βιέννη :P
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00222.jpg
Εμφανίσεις:  679
Μέγεθος:  51,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00224.jpg
Εμφανίσεις:  895
Μέγεθος:  52,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00227.jpg
Εμφανίσεις:  568
Μέγεθος:  58,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00228.jpg
Εμφανίσεις:  715
Μέγεθος:  55,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00235.jpg
Εμφανίσεις:  676
Μέγεθος:  60,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00234.jpg
Εμφανίσεις:  566
Μέγεθος:  46,5 KB  
  #9  
Παλιά 15-04-09, 20:08
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι είπα να το βγάλω έξω το κλουβί το είπα επειδή διάβασα οτι θέλουν πολύ χώρο.Μη το παίρνετε ως πλην
Το πολύ πολύ να πάρω ένα πιο μικρό κλουβάκι και όποτε το θέλω δίπλα μου να το έχω στο μικρό κλουβάκι, και να ρίχνει τους ύπνους του στο μεγάλο κλουβι Με "πιάνετε";
Κοιτα , μικρος ειχα δυο σκιουρακια ...ζευγαρι ηταν κιολας.
Δεν ειναι ζωο να το πιανεις και να το πιλατευεις ...ειναι φοβητσιαρικα και ταχυτατα.Αν σου φυγει , βλεπω τις γατες να κανουν παρτι

Για το κλουβι , μην προβληματιζεσαι τοσο ...πηγαινε σε ενα σιδηροπωλειο και σου κοβουν συρμα με το μετρο.

http://www.quiko.gr/FF9D9EFB.el.aspx
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 15-04-09 στις 20:45
  #10  
Παλιά 15-04-09, 20:13
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα , μικρος ειναι δυο σκιουρακια ...ζευγαρι ηταν κιολας.
Δεν ειναι ζωο να το πιανεις και να το πιλατευεις ...ειναι φοβητσιαρικα και ταχυτατα.Αν σου φυγει , βλεπω τις γατες να κανουν παρτι

Για το κλουβι , μην προβληματιζεσαι τοσο ...πηγαινε σε ενα σιδηροπωλειο και σου κοβουν συρμα με το μετρο.

http://www.quiko.gr/FF9D9EFB.el.aspx
Το ξέρω οτι δεν είναι ζώο για να...Παίζεις μαζί του.
Αν και διάβασα σε ένα forum(insomnia.gr-Τεχνολογική ιστοσελίδα είναι...) ένας ο οποίος λέει είχε και το έβαζε και στους ώμους τους κ.λπ.Τι να πω.
Απλά τα "γουστάρω" πολύ σαν ζώα.Τώρα για το σίδερο... Δε ξέρω που έχει σιδεράδικο κοντά σε μένα Αλήθεια... Ααααν βρω σιδεράδικο. Τι να του ζητήσω; Πόσα μέτρα λέτε;Δε θέλω να μου φάει όλο το μπαλκόνι, αν και είναι μεγάλο.Και πως να είναι τα σίδερα;Οριζόντια;Με χιαστί;
  #11  
Παλιά 15-04-09, 20:27
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Το link που σου εδωσα το ανοιξες ?

Εχει και φωτογραφια απο το συρμα του κλουβιου
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
  #12  
Παλιά 15-04-09, 20:27
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Το link που σου εδωσα το ανοιξες ?

Εχει και φωτογραφια απο το συρμα του κλουβιου
Για αυτό ρώτησα αν ειναι να το πάρω σε στυλ χιαστής το σύρμα. Για να μάθω τι είναι καλύτερο
Ήδη αυτό το άθρο το έχω διαβάσει.
Έχω έναν γείτονα που επισκευάζει αυτοκίνητα κ.λπ.Λέτε να ξέρει που μπορώ να βρω;
  #13  
Παλιά 15-04-09, 20:44
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω έναν γείτονα που επισκευάζει αυτοκίνητα κ.λπ.Λέτε να ξέρει που μπορώ να βρω;
Πιστευω πως οποιοσδηποτε ενηλικας θα ξερει που ειναι το πλησιεστερο μαγαζι σιδηρικων / βιομηχανικων / ειδων κηπου κλπ κλπ
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
  #14  
Παλιά 15-04-09, 20:47
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω πως οποιοσδηποτε ενηλικας θα ξερει που ειναι το πλησιεστερο μαγαζι σιδηρικων / βιομηχανικων / ειδων κηπου κλπ κλπ
Πουλάνε το σύρμα που ζητάω σε μαγαζιά με είδη κήπου;;;;
Πες το ρε μεγάλε. Την "πνευματική μητέρα" μου τότε τι την έχω; Μόνο για το Πάσχα και τα Χριστούγεννα;
Τελικά, τι διαστάσεις λες να το κάνω; 1 μέτρο ύψος με 60cm πλάτος είναι καλά;Μη μας βγει και... Τεράστιο.

Δείτε πως το φαντάζομαι.Εννοείται πως στα 20cm της βάσης θα μπαίνει μέσα το σίδερο και εκεί θα υπάρχει πριονίδι.(πριονίδι;Ωπα....Κόλλησα...Έτσι δε το λένε; )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σπιτι.jpg
Εμφανίσεις:  687
Μέγεθος:  38,7 KB  
  #15  
Παλιά 15-04-09, 21:35
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μπορείς να αγοράσεις πλέγμα έτσι λέγετε από μαγαζιά με χρώματα σιδερικά, κάποια από αυτά φέρνουν διαφόρους τύπους από πολύ μικρές τρύπες σαν δίχτυ έως να περνάει και το χέρι σου μέσα . Αν δε βρεις αυτό που θέλεις σε κάποιο μαγαζί ψάξε μέχρι να βρεις. επειδή έψαχνα για πλέγμα παρατήρησα ότι υπάρχουν αρκετοί τύποι που θα σε καλύψουν.
Ποιο πάνω ρωτάς αν θα βάλεις ξύλινο πάτωμα, μπορείς να βάλεις απλά η θα πρέπει να βάλεις από πάνω μετά κολλά πλακιδίων και πλακάκια η μια λαμαρίνα έτσι ώστε να μπορείς να την βγάζεις από πλαγιά σαν συρτάρι έτσι είναι και σε πολλά κλουβιά για πουλιά ο τρόπος καθαρίσματος του κλουβιού. ΞΥΛΟ έτσι εκτεθειμένο μπορεί να στο φάει.
Για να μπορέσεις να των πηγαίνεις από εδώ και από κει μέσα έξω, να ξέρεις ότι πρέπει να ασχοληθείς μαζί του για να εξοικειωθεί μαζί σου.
στο κλουβί το εξωτερικό να σκεφτείς ότι πρέπει να βάλεις λαμαρίνα από πάνω για να μη βρέχετε. σίγουρα καμιά φωλιά να φτιάξεις για να μπορεί να έχει ζεστα έως ένα σημείο.
για μέσα στο σπίτι αφού κύριος θα των έχεις για να των βλέπεις για λίγο ένα κλουβί για πουλιά νομίζω ότι είναι αρκετό
__________________
  #16  
Παλιά 15-04-09, 21:58
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να αγοράσεις πλέγμα έτσι λέγετε από μαγαζιά με χρώματα σιδερικά, κάποια από αυτά φέρνουν διαφόρους τύπους από πολύ μικρές τρύπες σαν δίχτυ έως να περνάει και το χέρι σου μέσα . Αν δε βρεις αυτό που θέλεις σε κάποιο μαγαζί ψάξε μέχρι να βρεις. επειδή έψαχνα για πλέγμα παρατήρησα ότι υπάρχουν αρκετοί τύποι που θα σε καλύψουν.
Ποιο πάνω ρωτάς αν θα βάλεις ξύλινο πάτωμα, μπορείς να βάλεις απλά η θα πρέπει να βάλεις από πάνω μετά κολλά πλακιδίων και πλακάκια η μια λαμαρίνα έτσι ώστε να μπορείς να την βγάζεις από πλαγιά σαν συρτάρι έτσι είναι και σε πολλά κλουβιά για πουλιά ο τρόπος καθαρίσματος του κλουβιού. ΞΥΛΟ έτσι εκτεθειμένο μπορεί να στο φάει.
Για να μπορέσεις να των πηγαίνεις από εδώ και από κει μέσα έξω, να ξέρεις ότι πρέπει να ασχοληθείς μαζί του για να εξοικειωθεί μαζί σου.
στο κλουβί το εξωτερικό να σκεφτείς ότι πρέπει να βάλεις λαμαρίνα από πάνω για να μη βρέχετε. σίγουρα καμιά φωλιά να φτιάξεις για να μπορεί να έχει ζεστα έως ένα σημείο.
για μέσα στο σπίτι αφού κύριος θα των έχεις για να των βλέπεις για λίγο ένα κλουβί για πουλιά νομίζω ότι είναι αρκετό
Παιδία, αρχικά θα ήθελα να με συγχωρέσετε για τις πολλές μου ερωτήσεις.

Λοιπόν, στο θέμα μας.
Πρώτα απο όλα θα πάω να δω αύριο που μπορώ να βρω πλέγμα.
Δεύτερον, με προβλημάτισες με αυτό που είπες. Δε το είχα σκεφτεί καθόλου.Λέω με τη λαμαρίνα.
Κατάλαβα τι εννοείς. Έτσι είναι και το κλουβί του καναρινιού που έχω.
Προσπαθώ να σκεφτώ πως θα γίνει αυτό.
Τέλος πάντων. Θα κάτσω τώρα να τα σκεφτώ αυτά.
Πλακάκια... Κάπου θα βρω... Δε μπορεί. Θα έχει ξεμείνει κανένα καρύστου στην αποθήκη απο όταν φτιάχναμε την αυλή(πριν 17 χρόνια )
Δες στις συννημένες πως το σκέφτομαι...

Πιστεύω να καταλάβαιτε τι εννοώ στις επισυναπτώμενες εικόνες.(συγγνώμη αν σας μπέρδεψα, αλλά έχω μπερδευτεί πολύ)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  35,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  44,1 KB  
  #17  
Παλιά 15-04-09, 22:19
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θα βαλω κατι εικονες που εφταξα ισως σε βοηθησουν σε αυτο που θες να κανεις.
Σκευτηκα οτι ισως μπορεις με την βοηθεια φυσικα και του Μπαμπα να βαλεις τις 2 πλευρες τζαμι για να το χαζευεις καλητερα. Απλα αν το κανεις ετσι πρεπει να προσεχεις να μη το χτυπαει ο ηλιος γιατι θα το κανει σαουνα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skioyros_1.jpg
Εμφανίσεις:  771
Μέγεθος:  41,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skioyros_2.jpg
Εμφανίσεις:  556
Μέγεθος:  55,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skioyros_3.jpg
Εμφανίσεις:  686
Μέγεθος:  37,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skioyros_4.JPG
Εμφανίσεις:  583
Μέγεθος:  35,1 KB  
__________________
  #18  
Παλιά 15-04-09, 22:23
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Πολύ ωραία σχέδια.Απλά δε σκέφτηκα για γυαλί γιατί όπως είπες θα γίνεται φούρνος το καημένο(φαντάσου το καλοκαίρι) και δεύτερον θα μειωθεί ο χώρος για σκαρφάλωμα, άρα και για ψυχαγωγία.
Αλήθεια...Τόσο λίγο πριονίδι θα μπει;Επειδή πόση ποσότητα θα υπάρχει αν είναι τόσο μικρή η λαμαρίνα;(εννοώ σε πάχος)Περίμενα κάτι με βάθος.Ή όχι;

Μήπως τυχαίνει να έχεις msn;
  #19  
Παλιά 15-04-09, 22:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία σχέδια.Απλά δε σκέφτηκα για γυαλί γιατί όπως είπες θα γίνεται φούρνος το καημένο(φαντάσου το καλοκαίρι) και δεύτερον θα μειωθεί ο χώρος για σκαρφάλωμα, άρα και για ψυχαγωγία.
Αλήθεια...Τόσο λίγο πριονίδι θα μπει;Επειδή πόση ποσότητα θα υπάρχει αν είναι τόσο μικρή η λαμαρίνα;(εννοώ σε πάχος)Περίμενα κάτι με βάθος.Ή όχι;

Μήπως τυχαίνει να έχεις msn;
Εχεις δικιο βαζω καινουργια εικονα.
μπορεις να την κανεις ετσι σαν ριχο συρταρι και να μη χωραει να βγει ο σκιουρος αλλα να περνει και πριονιδη νομιω καπου στα 1 με 1,5 cm ειναι καλα.

Οχι δεν εχω msn
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skioyros_5.jpg
Εμφανίσεις:  562
Μέγεθος:  26,2 KB  
__________________
  #20  
Παλιά 15-04-09, 22:41
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο βαζω καινουργια εικονα.
μπορεις να την κανεις ετσι σαν ριχο συρταρι και να μη χωραει να βγει ο σκιουρος αλλα να περνει και πριονιδη νομιω καπου στα 1 με 1,5 cm ειναι καλα.

Οχι δεν εχω msn
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την όλη δουλειά που έκανες (εννοώ με τις εικόνες.Με βοήθησαν πάρα πολύ!)και για τις απαντήσεις σου.

Θα πάω αύριο στο ξυλουργό να δω!
  #21  
Παλιά 15-04-09, 22:47
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την όλη δουλειά που έκανες (εννοώ με τις εικόνες.Με βοήθησαν πάρα πολύ!)και για τις απαντήσεις σου.

Θα πάω αύριο στο ξυλουργό να δω!
παρακαλώ.
χαρά μου να βοηθώ οπού μπορώ
__________________
  #22  
Παλιά 15-04-09, 22:50
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
χαρά μου να βοηθώ οπού μπορώ
Χαίρομαι πάρα πολύ

Να ρωτησω και κάτι άλλο!
Επειδή αυτό το "συρτάρι" που θα κρατάει και το πριονίδι...Θα το φτιάξω και αυτό απο ξύλο.. Μπορώ να πω στον ξυλουργό να βάλει κάτι εκείνος ώστε να μην βάζω πλακάκια;
  #23  
Παλιά 15-04-09, 23:00
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι πάρα πολύ

Να ρωτησω και κάτι άλλο!
Επειδή αυτό το "συρτάρι" που θα κρατάει και το πριονίδι...Θα το φτιάξω και αυτό απο ξύλο.. Μπορώ να πω στον ξυλουργό να βάλει κάτι εκείνος ώστε να μην βάζω πλακάκια;
Λαμαρίνα να βάλεις απλά να είναι λίγο χοντρή τώρα δε ξερώ ποσά χιλιοστά θα δεις με την αφή και με το μάτι να μην λυγίζει εύκολα.
μάλλον από αλουμίνιο θα ήταν καλυτέρα να μη σκουριάζει, καλυτέρα ρωτά το σιδερά ο οποίος πιστεύω να σου πει τι μέταλλο να βάλεις .
Ξύλο όχι καλυτέρα γιατί και μπορεί να στο ροκανίσει ο σκίουρος και από τίποτα νερά υγρές τροφές να μουλιάσει το ξύλο και να δημιουργούν ίσως μικρόβια.
__________________
  #24  
Παλιά 15-04-09, 23:02
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαμαρίνα να βάλεις απλά να είναι λίγο χοντρή τώρα δε ξερώ ποσά χιλιοστά θα δεις με την αφή και με το μάτι να μην λυγίζει εύκολα.
μάλλον από αλουμίνιο θα ήταν καλυτέρα να μη σκουριάζει, καλυτέρα ρωτά το σιδερά ο οποίος πιστεύω να σου πει τι μέταλλο να βάλεις .
Ξύλο όχι καλυτέρα γιατί και μπορεί να στο ροκανίσει ο σκίουρος και από τίποτα νερά υγρές τροφές να μουλιάσει το ξύλο και να δημιουργούν ίσως μικρόβια.
Χμμμ...Πάλι πίσω στον σιδερά.
Θα δω τι θα κάνω τότε
Σκέφτηκα ταψι...Αλλά λίγο δυσκολο να βρεις στο μέγεθος της βάσης.
  #25  
Παλιά 15-04-09, 23:47
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη οι περισοτεροι πιστευουν οτι ισως δεν εχεις τιποτα απο οσα λες και οτι γραφεις για να γραφεις δε σου απαντουν.

Μήπως τελικά εγώ είμαι υπερβολικά αφελής?
__________________

  #26  
Παλιά 15-04-09, 23:52
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μήπως τελικά εγώ είμαι υπερβολικά αφελής?
Γιατί το λες αυτό;

Αλήθεια...Λέτε αν πάω και πάρω αύριο ένα με ένα μικρό σπιτάκι, όταν το βάλω στο μεγάλο να το στρεσάρω;Διάβασα οτι τώρα ειναι η καλύτερη εποχή για να τα πάρεις,οπότε...Μη το καθυστερώ.
  #27  
Παλιά 16-04-09, 01:35
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μήπως τελικά εγώ είμαι υπερβολικά αφελής?
τι να σου πω μια και απο την συμετοχη σου στο θεμα αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31459
υπαρχει ποστ δικο σου θα έπρεπε ίσως να μην απορείς εσύ συγκεκριμένα
.
το ότι αμφισβήτησα τον φίλο που ήθελε βοήθεια με το σκιουράκι, ήταν γιατί σκόπευα να ασχοληθώ όσο μπορώ μαζί του κάτι που φάνηκε κιόλας.
Από φόβο σαν το θέμα που βάζω στο λινκ έπρεπε κάπως να προστατεύσω το χρόνο μου.
Οταν ακους 19 γατες κτλ κτλ ειναι κομματακι καπως

Υ.Γ, Υπαρχει και ενα λινκ αναμεσα στα γραφομενα του φιλου αν δε το ειδες δε φταιω Εγω
__________________
  #28  
Παλιά 16-04-09, 10:18
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Διαβαζα το θεμα σου κι εχω να σου προτεινω μερικα πραγματα.

Μην βαλεις ξυλο ουτε στον πατο ουτε στις βαζεις επειδη και θα στο φαει ο σκιουρος αλλα το χειροτερο ειναι οτι οταν εσυ θα πλενεις το κλουβι η οταν ο σκιουρος θα κατουραει το ξυλο θα σαπισει και θα μαζεψει μυκητες που θα σου αρρωστησουν τον σκιουρο.

Επισης στις προσοψεις βαλε κουνελοσυρμα.Ετσι ζητα το.Ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεσαι.Το μονο κακο ειναι οτι μετα απο 1-2 χρονια ισως θελει αλλαγη γιατι σκουριαζει.

Επισης πριονιδι η ροκανιδι(οπως θες πες το) δεν χρειαζεται πολυ.Οι σκιουροι εχουν φωλιες στην φυση μεσα σε δεντρα.Το πριονιδι το βαζουμε και για την καθαριοτητα(για ευκολο καθαρισμα) αλλα και για να ωιωθουν οι σκιουροι ασφαλεια οπως θα ταν μεσα στην φωλια.Εσυ λοιπον μπορεις να αφορασεις ενα κουτακια ξυλινο(φωλια πουλιων εινα) και να το κρεμασεις στο πιο ψηλο σημειο του κλουβιου.Αυτο θα μεταφερει εκει πριονιδια(βαλε του και αχυρα) και θα το κανει φωλια.

Και κατι τελευταιο.Επειδη βλεπω οτι θα θελες να ναι εξικιωμενο κλπ.Παρε καλυτερα ενα ζευγαρι βαλε του την φωλια πουσ ου λεω παραπανω και περιμενε να σου γεννησουν.Τα μωρα που θα κανουν θα μπορεις πολυ ευκολα να τα εκπαιδευσεις.Ενω αμα παρεις τωρα αυτο το ενα θελει πααααρα πολυ χρονο κοπο και υπομονη για να το εκπαιδευσεις.Ειναι δυσκολα στην εκπαιδευση.

Μολις το αγορασεις μην ξεχασεις να βαλεις μια φωτογραφια του.
__________________
Φιλικα Φώτης!
  #29  
Παλιά 16-04-09, 10:37
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω μια και απο την συμετοχη σου στο θεμα αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31459
υπαρχει ποστ δικο σου θα έπρεπε ίσως να μην απορείς εσύ συγκεκριμένα
.
το ότι αμφισβήτησα τον φίλο που ήθελε βοήθεια με το σκιουράκι, ήταν γιατί σκόπευα να ασχοληθώ όσο μπορώ μαζί του κάτι που φάνηκε κιόλας.
Από φόβο σαν το θέμα που βάζω στο λινκ έπρεπε κάπως να προστατεύσω το χρόνο μου.
Οταν ακους 19 γατες κτλ κτλ ειναι κομματακι καπως

Υ.Γ, Υπαρχει και ενα λινκ αναμεσα στα γραφομενα του φιλου αν δε το ειδες δε φταιω Εγω
Και στις δυο περιπτώσεις, δεν πήγε καν το μυαλό μου οτι μπορεί για κάποιο διεστραμμένο λόγο, να ψεύδονται..
Τι να πω, από εδώ και στο εξής αν μπορώ και θέλω να βοηθήσω κάποιον, ίσως θα πρέπει να είμαι πιο καχύποπτος και να τον τσεκάρω πρώτα.

Ζητώ συγνώμη απ'τους moderators για την, άσχετη με το θέμα, παρέμβαση.
__________________

  #30  
Παλιά 16-04-09, 11:07
giorgos147 Ο χρήστης giorgos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζα το θεμα σου κι εχω να σου προτεινω μερικα πραγματα.

Μην βαλεις ξυλο ουτε στον πατο ουτε στις βαζεις επειδη και θα στο φαει ο σκιουρος αλλα το χειροτερο ειναι οτι οταν εσυ θα πλενεις το κλουβι η οταν ο σκιουρος θα κατουραει το ξυλο θα σαπισει και θα μαζεψει μυκητες που θα σου αρρωστησουν τον σκιουρο.

Επισης στις προσοψεις βαλε κουνελοσυρμα.Ετσι ζητα το.Ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεσαι.Το μονο κακο ειναι οτι μετα απο 1-2 χρονια ισως θελει αλλαγη γιατι σκουριαζει.

Επισης πριονιδι η ροκανιδι(οπως θες πες το) δεν χρειαζεται πολυ.Οι σκιουροι εχουν φωλιες στην φυση μεσα σε δεντρα.Το πριονιδι το βαζουμε και για την καθαριοτητα(για ευκολο καθαρισμα) αλλα και για να ωιωθουν οι σκιουροι ασφαλεια οπως θα ταν μεσα στην φωλια.Εσυ λοιπον μπορεις να αφορασεις ενα κουτακια ξυλινο(φωλια πουλιων εινα) και να το κρεμασεις στο πιο ψηλο σημειο του κλουβιου.Αυτο θα μεταφερει εκει πριονιδια(βαλε του και αχυρα) και θα το κανει φωλια.

Και κατι τελευταιο.Επειδη βλεπω οτι θα θελες να ναι εξικιωμενο κλπ.Παρε καλυτερα ενα ζευγαρι βαλε του την φωλια πουσ ου λεω παραπανω και περιμενε να σου γεννησουν.Τα μωρα που θα κανουν θα μπορεις πολυ ευκολα να τα εκπαιδευσεις.Ενω αμα παρεις τωρα αυτο το ενα θελει πααααρα πολυ χρονο κοπο και υπομονη για να το εκπαιδευσεις.Ειναι δυσκολα στην εκπαιδευση.

Μολις το αγορασεις μην ξεχασεις να βαλεις μια φωτογραφια του.
Τελικά καλά που δε πήγα ακόμα στον ξυλουργό

Οπότε, πρέπει να είναι κάπως έτσι όπως σε αυτό που επισυνάπτω, ε;(Όπως είπα, πάντα είχα το χάρισμα του αρχιτέκτων )

Κουνελόσυρμα μπορώ να βρω σε κατάστημα με είδη κήπου;Για βάση τι να βάλω όμως;Να το αφήσω όλο με σύρμα και απλά να βάλω ένα κουτί μέσα με πριονίδι;

Edit:Επειδή δε κατάλαβα.Όταν λες στις προσόψεις κουνελόσυρμα... Τι εννοείς; Όλο το κλουβί θα είναι με κουνελόσυρμα, ή απλά κάποια σημεία;Μπερδεύτηκα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  935
Μέγεθος:  54,3 KB  
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούριο σπίτι chemical mac Bettas 7 28-08-08 15:12
Το σπίτι των άπιστων. Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 34 11-09-07 11:35
Ετοιμάζω το σπίτι του ΠΑΝΟΣ Bettas 14 17-02-07 01:37
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11816 seconds with 14 queries