Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-07, 14:38
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή FOWLR & Soft Corals

Το ενυδρείο μου είναι FOWLR και έχω μερικά κοράλλια μαλακά, sinularia, σαρκόφυτο, και μανιτάρια, εάν τσιμπηθή και κανένα δεν πειράζει αρκεί να μην μου χαλάσει το νερό. Ερώτηση για Reef keepers, αυτά γράφει στο ίντερνετ είναι κοράλλια που δεν θέλουν πολύ φως και ούτε ιδανικές συνθήκες νερού, συμφωνείτε? εάν ναι, όπου πετύχω κανένα το βάζω στο ενυδρείο μου? Starlet Coral, Cladiella, Montipora capricornis, Pachyclavularia, Zoanthus,
Starlet Coral, Cactus Coral, Actinodiscus discosoma.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-07, 19:53
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

To Cactus Coral, το Montipora capricornis θέλουν έντονη ροή και πολύ φώς.
Και για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις όλα τα κοράλλια θέλουν ιδανικές συνθήκες νερού για να ευδοκιμήσουν. Απλά αυτά που θες εσύ δεν είναι τόσο απαιτητικά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-07, 16:43
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Πώς καταλαβαίνουμε ότι είναι αρκετή η ροή? αυτά που έχω τα λυπάμαι που πάνε πέρα δώθε έτοιμα να ξεριζωθούν!!! χωρίς, επαναλαμβάνω, χωρίς να τα χτυπάει κανένας κυκλοφορητής! Φώς δεν έχω καλό 3 λάμπες Τ8 στό 1,5 μέτρο, και στην μια ανακλαστήρα για λίγο αύξηση στο φώς!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-07, 21:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αυτό είναι ένα πρόβλημα σχετικά με ροή. Λες να βάλω δυνατή δεν ανοίγουν σωστά τα Lps. Την χαμηλώνεις και δεν επαρκεί για τα Sps.
Αλλά εσύ δεν θες μεγάλη ροή για κοράλλια. Fish only έχεις και άντε να βάλεις κανένα εύκολο κοραλλάκι. Απλά στρέψε σε άλλη κατεύθυνση (αν γίνεται) τους κυκλοφορητές.
Όσο για τις λάμπες θα σου πρότεινα όταν τελειώσει η «ζωή» τους να πας σε T5 και να προσθέσεις λίγα μόνο watt.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-07, 16:36
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Αυτό σκέφτομαι και εγώ ευχαριστώ πολύ παιδιά!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-07, 15:22
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ο Αυτοκράτορας τέλειος, τα (μαλακά) κοραλλάκια μου όχι τέλεια αλλά καλά (μάλλον λόγω ασβεστίου 220), το οποίο ανεβάζω τώρα σιγά σιγά, όλα καλά μέχρι στιγμής αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αρχίζουν και μου αρέσουν τα κοράλλια, μάλλον εάν καταφέρω να τα διατηρήσω θα βάλω κι'άλλα, δεν βλέπω σε τι θα πειράξει αυτό!!! (εκτός από την τσέπη μου).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-07, 06:16
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν βλέπω σε τι θα πειράξει αυτό!!! (εκτός από την τσέπη μου).
εκτος απο την τσεπη σου, σιγουρα αυτα που θα πειραχτουν πιο πολυ ειναι τα ιδια τα κοραλια,απο την στιγμη που στο ενυδρειο υπαρχουν αυτοκρατορικα αγγελοψαρα και πεταλουδες,αν εχεις.....
ειμαι πεπεισμενος οτι αργα η γρηγορα θα ερθεις στο διλημα της επιλογης,θαλασσινα ψαρια η κοραλια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-07, 14:08
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Σημερινές μετρήσεις έχουμε και λέμε, Αμμωνία=0 Νιτρίτ=0 Νιτράτ=0 PH=8.0 Alkalinity=3 KH=11 Ασβέστιο=280, όπως βλέπεται το Ασβέστιο δεν ανεβαίνει ικανοποιητικά, θα αυξήσω την δόση στο διπλάσιο, αλλιώς θα μου πάρει ένα μήνα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-07, 20:07
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Το ασβέστιο πήγε 340, σταμάτησα για να κάνω θεραπεία ίκ στον Αυτοκράτορα λόγω στρες, (μου έφυγε η πρίζα του θερμοστάτη και πήγε η θερμοκρασία 23 από 27) το ψάρι ανταποκρίθηκε στην θεραπεία και πάει καλά.
Σας εύχομαι καλό Πάσχα!!! θα τα πούμε μετά τις γιορτές γιατί θα λείπω!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-04-07, 00:08
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μετράμε μαγνήσιο πρώτα και όχι ασβέστιο για να δεις αν έχεις της προϋπόθεσης να ανεβάσεις ασβέστιο.
Τη θεραπεία έκανες και που?
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-07, 18:46
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Εκανα θεραπεία με ένα φαρμακο της ΚΕΝΤ, αλλα την διέκοψα και το ψάρι απεβίωσε, τώρα καθαρίζω και έβαλα ένα YELLOW TANK το οποίο δεν φέρετε φισιολογικά πάει περα δωθε συνέχεια σαν να το ενοχλει κάτι
Μετρήσεις, Αμμωνία=0, Νίτριτ=0, Νίτρατ=10, KH=17, PH=8,4, Phosphate=0, CA=340.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-04-07, 19:09
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τι να πω ρε παιδί μου όλα τα άσχημα σε σένα τυχαίνουν???
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-04-07, 10:50
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Να πώ και το άλλο, τα μαλακά που έχω 1 σαρκόφυτο και 2 sinularia δεν λένε να πάρουνε τα επάνω τους, τους άλλαξα μέρος μήπως εκεί δεν τους άρεσε!!!
αλλά δεν νομίζω ότι φταιει αυτό, το φώς δεν είναι τέλειο, αλλα για αυτά μου είπαν οτι δεν χρειάζεται έντονος πολύ φωτισμός έχω 200 watt.
Οπότε κάτι άλλο συμβαίνη στο ενυδρείο μου και δεν μπορώ να το ανακαλύψω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-07, 13:53
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ξεκίνησε το (νέο) ενυδρείο, fish only, μπήκε ο βράχος που εξακολουθή μετά από ένα μήνα και κάτι να είναι ακόμη ζωντανός αλλά δεν με ενδιαφέρει πλέον, γιατί μόλις μπει χαλκός θα πεθάνει,δεν υπάρχει fish only χωρίς χαλκό!!!
Το λάθος που έκανα, ήταν να προσπαθήσω να μην βάλω χαλκό στο ενυδρείο μου, και το οποίο απέβη μοιραίο για τα ψάρια, κάποιος είπε καλύτερα να πεθάνουν τα ψάρια, ναι για τα reef, όταν όμως έχουμε ψάρια μεγάλα και ακριβά? η άμμος βγήκε σχεδόν όλη, ίσα που καλύπτει τον πάτο, αυτό το έκανα γιατί έκανα 2 ημέρες να καθαρίσω την βρωμιά που μαζεύτηκε σε μόλις 8 μήνες!! και χωρίς πολλά ψάρια, ακολούθησα την σχολή των Αμερικανών σε αυτό το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-07-07, 15:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αυτά που λες βέβαια, είναι προσωπικές απόψεις και μόνο.
Επέτρεψέ μου να μην συμφωνήσω…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
Ξεκίνησε το (νέο) ενυδρείο, fish only, μπήκε ο βράχος που εξακολουθή μετά από ένα μήνα και κάτι να είναι ακόμη ζωντανός αλλά δεν με ενδιαφέρει πλέον, γιατί μόλις μπει χαλκός θα πεθάνει,δεν υπάρχει fish only χωρίς χαλκό!!!

Και βέβαια υπάρχει fishonly χωρίς χαλκό. Αν ξεκινήσεις ένα ενυδρείο χωρίς λάθη και ακολουθήσεις τους γενικούς κανόνες, τότε δεν θα χρειαστείς να βάλεις χαλκό. Αλλά και να δημιουργηθεί πρόβλημα, τότε θα πρέπει να αποσύρεις το άρρωστο ψάρι σε ενυδρείο καραντίνας και εκεί να κάνεις την θεραπεία που ενδείκνυται.
Και μην ξεχνάμε, κανονικά σε όλα τα νέα ψάρια πρέπει να εφαρμόζεται η καραντίνα για ένα με ενάμιση μήνα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
Το λάθος που έκανα, ήταν να προσπαθήσω να μην βάλω χαλκό στο ενυδρείο μου, και το οποίο απέβη μοιραίο για τα ψάρια, κάποιος είπε καλύτερα να πεθάνουν τα ψάρια, ναι για τα reef, όταν όμως έχουμε ψάρια μεγάλα και ακριβά?


Τότε προσπαθούμε από πριν να τους παρέχουμε από την αρχή τέλειες συνθήκες για να μην αρρωστήσουν. Βέβαια υπάρχουν και ορισμένα ψάρια που είναι καταδικασμένα εξ΄ αρχής. Αλλά εδώ μιλάμε για υγιή ψάρια χωρίς προβλήματα που αρρωσταίνουν από δικά μας λάθη.
Κάλλιστα στο ενυδρείο μου με ζωντανό βράχο θα μπορούσα να μην έχω καθόλου κοράλλια, αλλά να έχω τα δικά σου ψάρια. Είμαι σίγουρος πως όπως και τα δικά μου ψάρια έτσι και τα δικά σου δεν θα είχαν το παραμικρό πρόβλημα. Τώρα ο διαχωρισμός που κάνεις ανάλογα με το κόστος των ψαριών, είναι άτοπος. Δεν μετράμε μόνο ανάλογα με το κόστος αγοράς. Επίσης ο λευκόστερνος που έχω εγώ είναι σχετικά δύσκολο ψάρι. Να σου πω λοιπόν ότι δεν έχει και ούτε είχε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
¶ρα αν εγώ στο reefενυδρείο μου (και ίσως επειδή είναι reef), κρατούσα τις σωστές συνθήκες όχι οριακά, αλλά κανονικά, τότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί και εσύ δεν θα μπορέσεις να το κάνεις σε οποιοδήποτε ενυδρείο. Είτε είναι reefείτε fishonly.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
η άμμος βγήκε σχεδόν όλη, ίσα που καλύπτει τον πάτο, αυτό το έκανα γιατί έκανα 2 ημέρες να καθαρίσω την βρωμιά που μαζεύτηκε σε μόλις 8 μήνες!! και χωρίς πολλά ψάρια, ακολούθησα την σχολή των Αμερικανών σε αυτό το θέμα.


Δεν είναι σχολή των Αμερικανών αυτή, αλλά ορισμένων χομπιστών. Το ότι δεν έχουν άμμο για να μην έχουν βρωμιά, είναι η μισή αλήθεια. Απλά δεν θέλουν να έχουν DSB, με όλες τις δυσκολίες του (και ευκολίες βέβαια).
Το ότι είχες βρωμιά κάτω, αυτό σημαίνει ότι η κυκλοφορία σου ήταν λάθος σχεδιασμένη.


__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-07-07, 15:27
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Αυτή η καραντίνα μας τα χαλάει όλα, εάν μπορούσα και ασφαλώς θα είχα όμως......
Ίσως έχεις δίκιο σε μερικά, όμως reef με αγγελόψαρα,πεταλούδες,τριγκερ κτλ. δεν έχω δεί , ακόμη και το ενυδρείο του water in με την τεράστια υποδομή, χωρίς χαλκό δεν θα ήταν αυτό που είναι, και αυτό σε πιο μικρό είναι το ιδανικό fish only για μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-07-07, 16:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
Ίσως έχεις δίκιο σε μερικά, όμως reef με αγγελόψαρα,πεταλούδες,τριγκερ κτλ. δεν έχω δεί,
Μα δεν είπα κάτι τέτοιο....
Είπα ότι όπως σε ένα reef ενυδρείο έχουμε σωστές συνθήκες και ισορροπία σχετικά με τα είδη των ψαριών, έτσι και σε ένα fishonly μπορούμε κάλλιστα να έχουμε ένα ίδιο αποτέλεσμα. Και αυτό το είπα γιατί….

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
κάποιος είπε καλύτερα να πεθάνουν τα ψάρια, ναι για τα reef, όταν όμως έχουμε ψάρια μεγάλα και ακριβά?


Όμως δεν μπορούμε να αγοράζουμε -όπως λες- πανάκριβα ψάρια και να μην διαθέτουμε μια καραντίνα. Όχι μόνο για τα λεφτά μας, αλλά και για τα άμοιρα ψάρια μας....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-07-07, 16:58
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Συγνώμη παρεξήγηση, καραντίνα λόγω χώρου και τίποτε άλλο!!!
Μια σωστή καραντίνα θέλει τουλάχιστον 70 λίτρα νερό, εγώ δεν έχω χώρο ούτε για γυάλα!!!
Ο μόνος χώρος είναι το (παιδικό) αλλά βλέπεις τα (παιδιά) είναι πλέον 25 και 21 γυναίκες, και ο χώρος είναι όλο κουκλάκια, κρέμες μπιχλιμπίδια, εάν τους πώ να βάλω καραντίνα, θα με κλείσουν εμένα σε καραντίνα Χα! Χα!
Αστα αυτά είναι υπαρκτά προβλήματα που δεν έχουν λύση φίλε μου!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-07-07, 07:57
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι πολλές φορές κάποια πράγματα είναι πιο δύσκολα απ΄ ότι φαίνονται.

Πάντως με αρκετή προσοχή από δω και στο εξής, δεν νομίζω να έχεις άλλα προβλήματα. Και είναι πραγματικά κρίμα γιατί έχεις ταλαιπωρηθεί αρκετά. Έχεις βέβαια επιμονή. Πολλοί στην θέση σου θα τα είχαν παρατήσει.

Όμως ξανασκέψου το θέμα του χαλκού, γιατί είναι κρίμα τόσος βράχος (και τόσα λεφτά) να πάνε χαμένα….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-07-07, 08:41
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν μπορώ να έχω καραντίνα οπότε δεν τον βλέπω να ζεί για πολύ, γιατί παρακολουθώντας λίγο το γνωστό μας μεγάλο ενυδρείο, κατάλαβα (και είδα) ότι και καραντίνα να υπάρχει τα ψάρια για διάφορους λόγους, (στρες,κυνηγητό, κτλ.) μπορεί να εμφανίσουν ασθένειες, οπότε είναι πολύ δύσκολο να αποφύγω την θεραπεία μέσα στο κυρίως τάνκ!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-07-07, 20:27
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Κακό παράδειγμα το ενυδρείο του waterinn και σε καμία περίπτωση ενυδρείο προς μίμηση .
Έχω την εντύπωση ότι παίρνεις από διαφορές πήγες πληροφορίες και διαλέγεις όποιες σε βολεύουν .
Συγγνώμη αλλά δεν μας έχεις ακούσει ούτε μια φορά και έχεις κάνει και 100 πειράματα στην ποριά .
Κάνε μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου και γράψε τα πάντα σου λέμε τη να κάνεις και αποκτάς fish only .
Δεν πας να αγοράσεις ψάρια χωρίς να ρωτήσεις ,δεν ρίχνεις βακτηρίδια χωρίς να ρωτήσεις ,δεν βάζεις ζάχαρη χωρίς να ρωτήσεις .
Δεν θέλεις δεν πειράζει αλλά να θυμάσαι ότι ο χαλκός για να αφαιρεθεί ώστε να μην είναι μετρήσιμος θέλει πολύ καιρό .
Η απάντηση γιατί δεν βάζουμε χαλκό είναι απλή ,ο χαλκός σκοτώνει και την βιολογία και σε ένα ενυδρείο που τα ψάρια έχουν μηδενική ανεκτικότητα στην αμμώνια όπως τα θαλασσινά δεν είναι και από τα εξυπνότερα πράγματα που μπορείς να κάνεις .
Καραντίνα σου κάνει το μαγαζί και το ψάρι το κοιτάμε πριν το πάρουμε
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-07-07, 09:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Διονυση σε ολα.

Και ιδιαιτερα στο γεγονος οτι προσλαμβανεις ,φιλε Ηλια, τις πληροφοριες αποσπασματικα.

Αρχικα , συγκρινεις και κυνηγας κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που εχεις ή μπορεις να εχεις :
Το δικο σου ενυδρειο των 350 λιτρων , με το 5τονο του Water Inn που εχει 5 υπαλληλους απο πανω να το φροντιζουν και ποιος ξερει τι μηχανηματα απο κατω ...και στο κατω-κατω ,αυτο το μεγαλο ενυδρειο ειναι η βιτρινα ενος καταστηματος και οφειλει να ειναι ομορφο.

Γιατι δεν ''κυνηγας'' κατι στα μετρα σου ? Γιατι ή θα πρεπει να πεισεις εμενα και οσους αλλους εχουν Fish only και δεν ριχνουν χαλκο οτι πορευονται στην καταστροφη ή θα πρεπει να κανεις μια αυτοκριτικη και να δεις τι πηγε στραβα.Σε αυτο το ιδιο ποστ παραπανω , εγω βλεπω αρκετα λαθη (ο θερμαντηρας βγηκε απο την μπριζα , παραθετεις διπλες τιμες ΚΗ και alkalinity παροτι ειναι το ιδιο πραγμα , αναφερεις μετρηση ΚΗ =17 κλπ).

Αν θεωρεις οτι εκανες ολα τα υπολοιπα σωστα και παρολα αυτα το ενυδρειο απετυχε , τοτε οκ βαλε χαλκο αλλα αν δεν παει κατι καλα και παλι ,να μας το πεις.

Και σε ξαναρωτησα : οσοι εχουν μεγαλο reef , τι κανουν ? Και μην πουμε οτι ενας λευκοστερνος ειναι πιο ανθεκτικος στις ασθενειες απο ενα trigger ...

H τελικη αποφαση ειναι δικη σου και οσα σου λεω ειναι καλοπροαιρετα.

Εγω στη θεση σου:

1)Θα αφηνα το ενυδρειο με τον ζωντανο του βραχου να δουλευει μεχρι Σεπτεμβρη ...αδειο χωρις ψαρια (θα ταιζα τροφες για να κρατω βιολογια)
2)Θα ξεκιναγα με ψαρια ευκολα ...ενα καθε μηνα.
3)Τον οποιο αυτοκρατορα θα τον αφηνα για το τελος , κανα χρονο μετα.
4)Δεν θα εμπλεκα με ασβεστια και λοιπα reefοειδη...Εγω στο fish only μου το μονο που μετραω ειναι PH ...τιποτε αλλο.Κανω και μια αλλαγη νερου 40% το μηνα και τερμα.

Φιλικα ,
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-07-07, 11:12
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Λοιπόν έχετε δίκιο σχεδόν σε όλα, ξεκινώ λοιπόν με το προηγούμενο setup, πριν 10 περίπου μήνες, έχοντας για βιολογικό 2 κάνιστρα ένα 2229 WET-DRY, και ένα 2217, επίσης ένα μηχανικό-χημικό 2217 με άνθρακα και αντιφώσφορο, όλα με ξεχωριστές εισόδους-εξόδους. Ένα skimmer (ίσα ίσα για τα λίτρα μου) MIDIFLOTOR, λάμπα UV, ψυκτικό, και μέσα στο ενυδρείο κυκλοφορητές, ένα MAREA 6000, και έναν MAXI-JET 1200.
Μετά από καλό στρώσιμο και τιμές σχεδόν μηδενικές, ότι ψάρι έβαζα το πολύ σε ένα μήνα πέθαινε, υπόψιν είχα 5 μαλακά κοράλλια, και 2 γαρίδες καθαριστές, από την αρχή που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, η εξήγηση απο πολλούς χομπίστες, και έμπειρους, και απο επαγγελματίες, ήταν παράσιτα και δή amiloodinium το οποίο χωρίς χαλκό, ή εναλλακτικά φορμόλη, δεν καθάριζε το ενυδρείο μου, αυτό που έκανα, ήταν να βάλω τον βράχο σε δοχεία και να πλύνο το ενυδρείο από την αρχή, αυτά πριν ένα μήνα, τώρα αυτή την στιγμή που γράφω,το ενυδρείο ξεκίνησε με το ίδιο setup, έχω βάλει νερό από RO και δύο damsel για τον κύκλο!!
Όσο για τις ερωτήσεις μου , ασφαλώς ρωτάω πιο έμπειρους από εμένα, και προσπαθώ να βγάλω κάποιο νόημα, βέβαια οι περισσότεροι που μου απαντούν βασίζονται στα ενυδρεία reef, και εκεί γίνεται το μπέρδεμα, όσο για το καλοπροαίρετα τι ήταν αυτό? εγώ σας θεωρώ όλους φίλους και δεν παρεξηγώ τίποτα ότι και να πείτε, και εάν σας ζαλίζω λίγο είναι και η ηλικία βλέπεις, (θα με βλέπεται σαν ένα γέρο του αλλάζεις εύκολα μυαλά αυτουνού? θα λέτε, ρε που πέσαμε!!! Χα! Χα! πλάκα κάνω μην με παρεξηγείται)
Πάντως ευχαριστώ όλους τους χομπίστες που μου δίνουν την εμπειρία τους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-07-07, 12:24
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad Εμφάνιση μηνυμάτων
...ήταν παράσιτα και δή amiloodinium το οποίο χωρίς χαλκό, ή εναλλακτικά φορμόλη, δεν καθάριζε το ενυδρείο μου, αυτό που έκανα, ήταν να βάλω τον βράχο σε δοχεία και να πλύνο το ενυδρείο από την αρχή....
Αν όντως ήταν αυτό, αρκούσε να αφήσεις το ενυδρείο σου χωρις κάποιο ψάρι μέσα, για ένα διάστημα 2 περίπου μηνών (για σιγουριά). Αυτά τα παράσιτα χρειάζονται τα ψάρια για να ζήσουν και ακόμη και τα αυγά τους αν μείνουν, στο διάστημα των δύο μηνών θα έχουν εκκολαφθεί και θα έχουν ψοφήσει (πάντα χωρίς ψάρια).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-07-07, 13:45
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μπορείς να μας πεις ποσά λίτρα έχει το ενυδρείο σου και μια φωτο να σε βοηθήσουμε για τον βράχο .
Καθώς τους κυκλοφορητές σου και που τους έχεις .
Πάρε και ένα σκιέρ για παραπάνω από τα λίτρα σου να κάνουμε μια αρχή .
Τα damsel δεν είναι η καλύτερη επιλογή εκτός κάποιον μικρών εξαιρέσεων ενώ αντίθετος υπάρχουν αρκετά που είναι μεγάλο πρόβλημα ακόμα και για μεγάλα ψάρια .Δες λες και ποια πήρες να μην ψαχνόμαστε αργότερα .
Σκέψου τι θέλεις να βάλεις ,ένα ψαρί και τα υπόλοιπα θα συνδυαστούν συμφώνα με αυτό .
Έλα βρε μάστορα γιατί θα ακούνε εσένα και θα σκέπτονται ότι το θαλασσινό είναι κάτι δύσκολο.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-07-07, 15:08
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Λίτρα 350, παλιά κατασκευή δεν γίνονται τρύπες, δεν παίρνει άλλο από εσωτερικό skimmer (μόνο tunze 350 ευρώ το αφήνω για αργότερα),
τα damsel δεν τα ήθελα και εγώ αλλά όλοι αυτά είπανε να βάλω.
Το ένα λεγεται Abudefduf saxatilis ασημένιο με μαύρες ρίγες, το άλλο είναι μπλέ σκούρο με κίτρινη ουρά, και όντως θα μπορούσα να κάνω αυτό που είπε ο accnt αλλά το σκέφτηκα μετά!! οι κυκλοφορητές είναι ο MAREA αριστερά χτυπάει και επιφάνεια, και ο MAXI δεξιά πισω απο τους βράχους, επίσης σκέφτομαι μετά τον κύκλο για αγορά οζωνιστήρα.
Δεν πειράζει τώρα ξανά κύκλο!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish_tank1.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  140,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-07-07, 16:10
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μια παρατήρηση που (ΙΜΟ) πρέπει να την λάβεις σοβαρά υπόψη σου.
Πρέπει να αλλάξεις το aquascapingτου ενυδρείου σου.
Α. Είναι λίγο αφύσικο έτσι όπως το έχεις και
Β. (και κυριότερο) Δεν υπάρχουν μέρη στα οποία τα στρεσαρισμένα ψάρια θα μπορούσαν να ηρεμήσουν λίγο. Διάφορες σπηλιές, εσοχές έτσι ώστε να γίνονται «φυσικά καταλύματα» για τα ψάρια.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-07-07, 16:31
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ναι αυτό το σκέφτηκα και εγώ, βέβαια για μικρά ψάρια έχει αρκετές, αλλά αν βάλω κανένα μεγάλο θα είναι πρόβλημα, πω πω για να το κάνω να μου αρέσει έκανα μια μέρα, ποιος το ανακατεύει πάλι ρε γαμώτο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-07-07, 16:50
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Και ο βράχος δεν θα ακουμπήσει στα τζάμια και θέλεις και άλλο αλλά όχι τεράστιες κοτρόνες και να είναι φρέσκος .Θέλεις και άλλη κυκλοφορία ξεκινά με μια μεγάλη marea και βλέπουμε.
Και ο κύριος Abudefduf saxatilis παίρνει πόδι με την πρώτη ευκαιρία.
Κάνε κάτι τέτοιο με τον βράχο σου.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-07-07, 18:43
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ναί θα προσπαθήσω, αυτό δεν είναι reef παιδιά? εγώ το θέλω κάπως έτσι!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1010702 7.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  80,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
AQUARIUM CORALS - Eric Borneman & Scott W. Michael ninikos58 Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 2 26-06-05 22:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10052 seconds with 14 queries