Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-05, 20:08
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Με ψησατε ρε παλιοπαιδα.......

Θα την κανω την κουτσουκελα και εγω...... Ειδα το reef του Φωτακη και εχω αναψει......... Ο Lasal βεβαια μου λεει πως δεν ειμαι ετοιμος ακομα αλλα αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.... Λοιπον εχω αγορασει απο το καρφουρ ενα ενυδρειο 80*35*35 το οποιο και προοριζω για τη μυηση μου στο αλμυρο ..... Ταλανιζομαι αναμεσα σε ενα μινι μινι reef και ενα fish only με κανα δυο τρια ψαρακια.... Τι λετε εσεις οι αλμυροι;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-05, 20:27
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Κανεις δεν θα γλυτωσει.....κανεις

Ειμαστε ολοι καταδικασμενοι στην αλμυρα!!

Οι πιο εμπειροι θα σουν πουν περισσοτερα..η γνωμη μου ειναι να το ξεκινησεις σαν Fish only με live rock/sand και αν δεις οτι μπορεις να βαλεις αργοτερα και καποια κοραλλια (μαλακά για αρχη)... Θα χρειαστεις αρκετο εξοπλισμο ακομα για να μπορεσεις να το κανεις θαλασσινο...σιγουρα ενα καλο Skimmer για παραπανω λιτρα απο οσα το ενυδρειο σου και φυσικα θα πρεπει να αλλαξεις το φωτισμο σου μαλλον σε T5...δεν γνωριζω τι ακριβως εχεις η πως μπορεις να αλλαξεις λαμπες αλλα σιγουρα θα χρειαστεις και εκει καποιες αλλαγες...χημικο φιλτρακι για ανθρακα και αντιφωσφορο και βεβαια αρκετα καλη κυκλοφορια νερου ωστε ο ζωντανος βραχος και η αμμος να μπορεσουν να λειτουργησουν σαν βιολογικο φιλτρο (και οχι μονο γι αυτο).

Η ερευνα που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι για πιο μεγαλο συστημα και οχι για Mini Reef αλλα σκεφτομαι πριν την εναρξη του μεγαλου μου να κανω και εγω κατι μικρο (που μετα να γινει Καραντινα) οποτε με πολυ ενδιαφερον θα παρακολουθησω το θεμα σου!

Καλη Αρχη !!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-05, 07:52
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Βρε καλώς τον…….



Το έχω πει πολλές φορές, ότι μετά τους δίσκους, το πέρασμα σε «αλμυρό», είναι φυσική κατάληξη…..



Τώρα το θέμα είναι τι αρέσει σε σένα, οπότε και αυτό θα φτιάξεις. Σίγουρα ξέρεις τι χρειάζεσαι…(μη γινόμαστε κουραστικοί) από εξοπλισμό.

Το μόνο που θα σου πω είναι να βάλεις μόνο reef safe ζωντανά, γιατί που ξέρεις μπορεί και να γίνει ένα καταπληκτικό mini-reef !



Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-05, 17:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το παλευω ακομα μεσα μου.... Φοβαμαι οτι το ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο ακομα και για μινι reef 0,35 υψος μηπως ειναι λιγο;;;;;Για βραχο θα βοηθησετε εσεις οι αθηναιοι;;;; Εψησα και τον mikenuke τον αχαϊρευτο να βοηθησει στο στησιμο και στον εξοπλισμο.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-05, 18:57
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

προσπαθω να βρω τις απαιτησεις για εξοπλισμο σε reef αλλα τα ποστς δεν βοηθανε ιδιαιτερα... Υπαρχει κανενα sticky με προδιαγραφες ή κανενα site να βοηθησει την αρχη;;;; Επισης θελω κατι να βοηθησει να καταλαβω τη λογικη στο στησιμο ενος reef ..... Βοηθηστε λιγο τον γλυκο ρε αλμυροι.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-05, 20:02
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Καλωσόρισες στα αλάτια. Νομίζω ότι όντως τα 35 εκ. ύψος είναι λίγα αλλά αυτό δεν είναι απαγορευτικό.Επίσης το ενυδρείο είναι περίπου 100 λίτρα οπότε ξεφεύγει από το mini reef. Επειδή μελλοντικά θα θέλεις να βάλεις και λίγα κοραλάκια τα ψάρια σου να είναι reef safe καλού-κακού.Τα βασικά εφόδια για το ξεκίνημα είναι : R.O. για καλό νερό,ένα βιολογικό φίλτρο με siporax,ένα χημικό φίλτρο με αντιφώσφορο και ενεργό άνθρακα,
ένα skimmer για λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο εξωτερικό όπως το prizm της Red Sea,ένα θερμοστάτη 150 watt,ζωντανό αραγωνίτη και βράχο,καλό αλάτι,
δύο-τρείς κυκλοφορητές των 500 L/h έκαστος, κατάλληλο φωτισμό που λόγω μικρού ύψους θέλει προσοχή μεγάλη, διάφορα test νερού και πολύ υπομονή και μελέτη. Καλό ξεκίνημα και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-05, 22:41
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

κοιτα να δεις που ο πανεπιστημιακος θα με κανει να αρχισω να διαβαζω και θαλασσινο, μονο και μονο να γελαω με τις γκαφες του!
Παμε δυνατα, νικολη!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-05, 15:58
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
κοιτα να δεις που ο πανεπιστημιακος θα με κανει να αρχισνα διαβαζω και θαλασσινο, μονο και μονο να γελαω με τις γκαφες του!
Παμε δυνατα, νικολη!
Αυτη ήταν η καλύτερη ατάκα που διάβασα εδω και πολλλλλλλλλλυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιρο!
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04219 seconds with 14 queries