Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-03, 01:21
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Tests για ελεγχο συνθηκων στα ενυδρεια.

Ηθελα να μαθω τι τεστς χρειαζονται για εχεις πληρη ελεγχο και εικονα του τι συμβαινει με στοιχεια του νερου του ενυδρειου.

Ποσα ειναι πως ονομαζονται τι τιμες εχουν κλπ.

Απο μια ματια εριξα μου φανηκανε πολυ ακριβα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-03, 02:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα απολύτως απαραίτητα test είναι για αμμωνία (ΝΗ3), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3).
Για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα καλό θα ήταν να έχεις και tests που μετράνε τα pH, γενική και ανθρακική σκληρότητα (GH, KH).
Αυτά είναι τα βασικά tests που χρειάζεται ένας χομπίστας. Βέβαια υπάρχουν κι άλλα test που μετράνε κι άλλα στοιχεία του νερού όπως σίδηρο (Fe), διοξείδιο του άνθρακα (CO2), οξυγόνο (Ο2), φωσφάτη (ΡΟ4), χαλκό (Cu), κ.α.

Οι τιμή του κάθε test κυμαίνεται από 7-10€. Υπάρχουν όμως και τα e-shops (από το διαδίκτυο) που μπορείς να τα βρεις αρκετά φθηνότερα...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-03, 02:58
FOUS Ο χρήστης FOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2003
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Βασικά εγώ φίλε mikenuke αγόρασα πρόσφατα για το νέο ενυδρείο μου από το aquaristic.net το βαλιτσάκι της tetra (tetratest analy set) το οποίο περιέχει τα τεστ για PH, NH3, NO2, NO3, GH, KH, O2 στη τιμή των 41 ευρώ (χωρίς τα μεταφορικά). Εναλλακτικά υπάρχει το Τetra test laborett με 22 ευρώ αλλά με τέστ μόνο για PH, GH, KH, NO2.Δές λίγο στο internet υπάρχουν καλές τιμές (πιστεύω),μην ξεχνάς πως είναι ένα έξοδο που δεν θα το μετανιώσεις.Το μόνο κακό που είχα εγώ είναι το οτι οι οδηγίες για τα τέστ μου ήρθαν στα γερμανικά αλλά ευτυχώς (όπως μου έδειξαν τα παιδιά εδώ) υπάρχουν οι οδηγίες στα αγγλικά στο site της tetra.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-03, 14:20
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Και ποσο κοστισαν τα μεταφορικα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-03, 20:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=68
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-03, 17:35
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Simera brika ena set tis ESHA me 15€ pou exei ta basika tests kai boutas ena xartaki kai perneis apotelesmata gia oles tis basikes endeikseis.

Epeidi einai arketa akriba auta...einai kalo auto to set? i mipos den prepeina kseftomai ta lefta? Mipos iparxei κapio allo set se oikonomiki siskeuasia?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-03, 20:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτά τα tests σε sticks δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα θεωρώ ανακριβή και αναξιόπιστα. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να αγοράσεις tests σε υγρή μορφή.

ΥΓ. Αν αποφασίσεις να αγοράσεις τα sticks, δεν τα βουτάμε στο ενυδρείο αλλά σε ένα μικρό δοχείο με νερό από το ενυδρείο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-03, 21:30
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Αυτά τα tests σε sticks δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα θεωρώ ανακριβή και αναξιόπιστα. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να αγοράσεις tests σε υγρή μορφή.
Συμφωνώ με τον Γιώργο κατα βάσει.Αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι ουδέποτε διαφώνησαν τα sticks με τα πιό αξιόπιστα test μου.Όμως σίγουρα τα δεύτερα ήταν πιό ακριβή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-05-03, 19:02
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τον Γιωργο οτι τα τεστ σε υγρη μορφη ειναι πιο αξιοπιστα καθοτι οσες φορες συγκρινα τις μετρησεις τους με αυτες ενος ψηφιακου οργανου οι τιμες συμφωνουσαν απολυτως, πραγμα που δυστυχως δεν συνεβαινε παντα οταν εκανα συγκριση με τα sticks, ειδικα αυτα της Sera! Δυστυχως τα sticks επιρεαζονται ευκολα απο εξωτερικους παραγοντες μερικες φορες ακομη και απο το ιδιο το χερι και την θερμοκρασια του!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-05-03, 20:29
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Εγώ μιλούσα για sticks της tetra.Προσοχή στις ημερομηνίες λήξης!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-03, 18:01
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Σημερα που μιλουσα με τον δικο μου που αγοραζω ψαρακια συζητησαμε και το θεμα των τεστ.

Η γνωμη του ηταν οτι τα απολυτως απαραιτητα τεστ ειναι γiα το Ph και την σκληροτητα του νερου. Οσο για τα νιτρικα κτλ λεει οτι με συχνες αλλαγες νερου μπορεις να τα κρατας χαμηλα οποτε δεν ειναι απαραιτητο να τα ελεγχεις. Και οτι πιο πολυ στα θαλλασινα ενυδρεια πρεπει να εχεις πληρη ελεγχο αυτων των στοιχειων.

Και οτι οντως τα στικς δεν και τοσο αξιοπιστα.

Πια ειναι η γνωμη σας επι της γνωμης του?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-03, 18:16
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Όταν στρώνεις ένα ενυδρείο ξεκινάς με της αμωνίας και nitrite (NO2). Το επόμενο τεστ που θα αγοράσεις θα είναι το nitrate (NO3).

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://faq.thekrib.com/begin-tests.html

Τα ίδια και παρόμοια θα βρείς και σε χιλιάδες άλλα sites κια φορουμς.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-07-03, 23:04
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Τελικα την πατησα σαν να μην ειμαι μελος του GAB !!!

Και ενω τα ρωτησα, δεν τα ρωτησα? (εχω ορεξη να γραψω πολλα με μουσικουλα στο PC! )

Στην παραγγελια που εκανα απο το νετ πηρα και τεστς για το νερο αλλα δεν πηρα αμμωνιας και νιτρατη, την πατησα επειδη πηρα το Τetra Laborret και νομιζα οτι εχει ακριβως οτι χρειαζεσαι. Αλλα εχει μονο Σκληροτητας, pH, Νιτριτη ΝΟ2. Δε διπλοτσεκαρισα το θεματακι που εγω ο ιδιος ανοιξα εδω!

Ετσι λοιπον εψαξα λιγο τα μαγαζια της θεσσαλονικης για να δω ποσο θα μου το ξυρισουνε για τα τεστ που χρειαζομουνα. Βρηκα σε ενα "γερμανικο" της Tetra αλλα σχεδον 15 € το καθενα!
Τελικα στο επομενο που πηγα στην πλατωνος βρηκα φτηνοτερες τιμες!!! Γυρω στα 12€ το καθενα. Ομως αυτο το καταστημα φερνει τα προιοντα της Aquarium Pharmaceuticals και ειχε το τεστ για αμμωνια σε φθηνοτερη τιμη κατα 2 € το οποιο ειναι και για περισσοτερες χρησεις, 130 αντι 25 που ειναι της Tetra οποτε το προτιμησα καθοτι και η Aquarium Pharmaceuticals φημιζεται για τα προιοντα της.

Αυριο λοιπον θα κανω τα τεστακια μου και θα σας τα δωσω προς αναλυση!

Και τωρα ερχομαι στα ερωτηματα που προεκυψαν....

1) Ειναι καλο το τεστ αμμωνιας της Aquarium Pharmaceuticals ?

2) καποιος ανεφερε προσοχη στις ημερομηνιες ληξεις! Αυτο το ειχα στο νου μου και το προσεξα, μαλιστα βγηκα απο το μαγαζι και επειδη καπου ειχε τυπωμενο το "EXP.DATE"και απο πανω κολλημενο ενα αυτοκολλητακι για να μη φαινεται, αλλα δεν εγραφε τιποτα απο ημερομηνια ουτε φαινοταν να εχει σβησμενο κατι ξαναγυρισα πισω και το συζητησα με το παιδι και το κοιταξαμε αλλα δεν φαινοτανε κατι!!! Αλλα μολις τωρα που ξανακοιταξα την συσκευασια παρατηρησα οτι κατω απο το φως του λαμπατερ το χαρτι γυαλιζει εκτος απο ενα ορθογωνιο μακρυ σημειο οπου προφανως ηταν κολλημενο το ετικετακι της ημερομηνιας!!! Και ηθελα να ρωτησω αν εχει η δεν εχει ημερομηνια ληξης στην πραγματικοτητα!!!

πωπω τωρα τρελαθηκα αυριο θα παω απο εκει και θα τον σκισω!!!
Στο καπακι θα κανω και ενα mail στην εταιρια να ρωτησω τα παντα γυρω απο το θεμα!Ελπιζω να μου απαντησουν γρηγορα για να παω με στοιχεια!

Σε αντιθεση βεβαια με τα τεστ της τετρα σε κανενα δεν ειδα πουθενα τιποτα που να δειχνει πως μπορει να υπαρχει ημερομηνια ληξεις. Αυτα δεν εχουν?

Πωπω δεν μπορω να το χωνεψω!!! ε ρε τι θα γινει !!! θα τον βαλω να κανει τεστ επι τοπου και με των 2 εταιρειων.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-07-03, 03:18
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

H Aquarium pharmaceuticals είχει δύο είδη τεστ αμμωνίας.

Το πρώτο (nessler) είναι με ένα μόνο μπουκαλάκι, ρίχνεις 8 σταγώνες στο δείγμα, αμέσως έχεις ένδειξη.

Το δεύτερο (salicylate) ειναι fresh/salt water, έχει 2 μπουκαλάκια, είναι παρόμιο με της tetra.

Ημερομηνίες λήξης εδώ δεν έχω δει σε κανένα τεστ της ΑΡ.
Πάνω στη ετικέτα που έχει κολλημένη πάνω στο μπουκαλάκι, στο μπροστά μερος, πάνω απο τον τίτλο του προϊόντος, έχει τυπωμένο έναν κωδικό 'LOT NO.' και μετά κάτι σαν '33Α0402'.
Το 0402 ειναι ο μήνας κατασκευής, δηλαδή Απρίλιος 2002.

Κάπου είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που, ότι αυτά έχουν διάρκεια ζωής 4-5 χρόνια.

Αν θέλεις να δοκιμάσεις ότι δουλεύει, ρίξε σε ένα ποτήρι νερό μια σταγόνα καθαρή αμμωνία, πρέπει να γίνει κατακίτρινο (με το nessler).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-07-03, 15:03
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

To δικο μου ειναι αυτο με τα 2 μπουκαλακια.
Αν ισχυει αυτο που λες με το LOT NO. τοτε το δικο μου ειναι του '99 ληγει απο στιγμη σε στιγμη!!!
Να το παω πισω?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-07-03, 16:07
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Να το παω πισω?
Αφού δουλεύει, όχι!

Απο περιέργεια, το ΝΟ3 σου τι είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-07-03, 16:54
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Το δουλευει μου φαινεται σχετικο, αν δε δουλευε τι θα παρουσιαζε?
μηπως αμα ειναι ληγμενο βγαζει μονο κιτρινακι?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-07-03, 23:45
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Το δουλευει μου φαινεται σχετικο, αν δε δουλευε τι θα παρουσιαζε?
μηπως αμα ειναι ληγμενο βγαζει μονο κιτρινακι?
Aν δεις καλά 4 μυνήματα ποιό πάνω είπα μια ιδέα πώς δοκιμάζεις αν δουλεύει το τεστ αμμωνίας.
Στο καθαρό νεράκι πρέπει λογικά να δίχνει καθαρά 0.
Αν μετράς 0.26 ή 0.75, δεν είναι και τόσο σημαντικό, το σημαντικό είναι ότι έχεις αμμωνία!

Εμπειρία με ληγμένα τεστς δεν εχω ......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-07-03, 16:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Το δουλευει μου φαινεται σχετικο, αν δε δουλευε τι θα παρουσιαζε?
μηπως αμα ειναι ληγμενο βγαζει μονο κιτρινακι?
Είναι πολύ απλό.
Πρώτα κάνεις τη δοκιμή σε νερό από την βρύση σου. Λογικά το test πρέπει να δείξει μηδέν.

Μετά ξανακάνε την δοκιμή σε νερό αφού έχεις ρίξει μέσα καθαρή αμμωνία όπως και είπε παραπάνω ο George-A.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-07-03, 01:14
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Σε αντιθεση βεβαια με τα τεστ της τετρα σε κανενα δεν ειδα πουθενα τιποτα που να δειχνει πως μπορει να υπαρχει ημερομηνια ληξεις. Αυτα δεν εχουν?
Εγω γιατί δεν βλέπω ημερομηνίες λήξης ούτε στα Τετρα;
Που βρίσκεται;
Το μόνο που φένεται να ξεχωρίζει είναι ενας αριθμός 'Ch-B.0263023' πανω στο μπουκαλάκι κάθετα που μιάζει Lot No.

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-07-03, 12:40
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αυτο ειπα κι εγω, οτι στα τεστ της τετρα δεν υπαρχει ημερομηνια ληξης. οχι οτι δεν την βρισκω, ενω εχει.
Γι'αυτο και ρωτω μηπως εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-07-03, 10:32
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Η TETRA το τελευταίο εξάμηνο νομίζω έχει αρχίσει και βάζει ημερομηνίες λήξεως στα προϊόντα της , οπότε ότι παλαιότερο έχει μόνο το LOT number .
Μια έρευνα στα ράφια , εύκολα θα μας λύσει αυτή την απορία , εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω για να το επιβεβαιώσω και έτσι να παίρνω πάντα φρέσκα προϊόντα ,
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-07-03, 18:08
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Χρονια ζωης απο ημ.παραγ. των τεστ της AquaPharm

λοιπον φιλοι εκεινο το βραδυ με το τεστ αμμωνιας εστειλα ενα mail στην ΑΡ και μου απαντησε σημερα με πολυ χρησιμες πληροφοριες.

σας τις παραθετω παρακατω.
και σε λιγο θα παω το τεστ πισω

---------------------------------

Thank you very much for contacting us regarding our products. All of your comments and questions are valuable.

Test Solutions Shelf Life from bottling date

Wide Range pH Test Solution , 3 Years
Ammonia Test Solution # 1 , 3 Years
Ammonia Test Solution # 2 , 3 Years
High Range pH Indicator Solution (m-Cresol Purple) , 3 Years
Νitrate Test Solution # 1 ,3 Years
Nitrate Test Solution # 2 , 3 years
GH Test Solution , 3 Years
KH Test Solution , 4 Years
Nitrite Test Solution , 4 Years
Fresh Water Ammonia Test Solution (Nessler) , 5 Years
Fresh Water pH Indicator Solution , 5 Years
High Range pH Indicator Solution (Cresol Red) , 5 Years
Salt Level Test Solution # 1 , 5 Years
Salt Level Test Solution # 2 , 5 Years

To determine bottling date check the lot # on the reagent bottle. The last 4 digits are the month and year of bottling.

Example: 33A1201 would = a bottling date of December 2001.



If you have any more questions please contact me.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-07-03, 16:50
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Είναι πολύ απλό.
Πρώτα κάνεις τη δοκιμή σε νερό από την βρύση σου. Λογικά το test πρέπει να δείξει μηδέν.

Μετά ξανακάνε την δοκιμή σε νερό αφού έχεις ρίξει μέσα καθαρή αμμωνία όπως και είπε παραπάνω ο George-A.
OK... εκανα τα τεστ αυτα που λετε.

Πηγα και αγορασα αμμωνια απο το φαρμακειο.

εκανα πρωτα τεστ με σκετο νερο βρυσης και μου εβγαλε το χρωματακι που σας ελεγα οτι βγαζει το νερο του ενυδρειου. αρα απο αμμωνια ειμαι στα μηδενικα επιπεδα. Αυτο το ειχα ξανακανει αλλα επρεπε να σιγουρευτω και να κανω και τεστ με νερο και αμμωνια, οποτε εχθες πηρα αμμωνια απο το φαρμακειο και δοκιμασα.
Στην αρχη εριξα μια σταγονα. και το νερακι εγινε πρασινο που σημαινει οτι τελικα το τεστ δουλευει σωστα το αποτελεσμα ηταν 1 ppm αμμωνιας. Μετα προσθεσα αλλες 2 σταγονιτσες και ξαναλλαξε χρωμα και εδειξε 4 ppm αμμωνιας.

Αρα ολα καλα. Ομως θα το παω πισω για το γαμωτο.

Υ.Γ. αυτη ειναι η ιδια αμμωνια που χρησιμοποιουμε για στρωσιμο ενυδρειων,σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-07-03, 17:37
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Εγώ μπερδεύτηκα.

1. Γράφεις ότι μετράς κάποια ποσότητα αμμωνίας στο ενυδρείο, το ίδιο μετράς και από την βρύση σου.... Αυτό συμαίνει ότι η βρύση σου βγάζει αμμωνία; Μέτρησες και κάποιο άλλο νερό πχ εμφυαλωμένο ή απεσταγμένο;

2. Οταν λες ότι έριξες 1 και 2 σταγονίτσες αμμωνίας, τις έριξες στο σωληνάκι ενώ είχεις κάνει την μέτρηση; Νομίζω, δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω το ίδιο τεστ, για να δουλέψει το τεστ πρέπει να βάλεις πρώτα απο το ένα, περιμένεις λίγο και μετα βάζεις απο το άλλο. Εγώ σε ένα ποτηράκι αμα ρίξω μια σταγόνα αμμωνία και κάνω μέτρηση απο αυτό, μου μετράει άπειρο και όχι 4 ppm...... Βεβαίως εξαρτάται και το πόσο πυχτή ειναι η αμμωνία που έχεις.

3. Αν η αμμωνία αυτή ειναι καθαρή, είναι αυτή που χρησιμοποιούμαι για στώσιμο χωρίς ψαράκια.

4. (ασχετο) Προτιμήστε το τεστ αμμωνίας της ΑΡ με τό ένα μπουκαλάκι (nessler). Είναι το ποιό απλό, εύκολο, γρήγορο. Ρίχνεις 8 σταγονίτσες και αμέσως παίρνει το χρώμα.

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-07-03, 17:52
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Εγώ μπερδεύτηκα.

1. Γράφεις ότι μετράς κάποια ποσότητα αμμωνίας στο ενυδρείο, το ίδιο μετράς και από την βρύση σου.... Αυτό συμαίνει ότι η βρύση σου βγάζει αμμωνία; Μέτρησες και κάποιο άλλο νερό πχ εμφυαλωμένο ή απεσταγμένο;

2. Οταν λες ότι έριξες 1 και 2 σταγονίτσες αμμωνίας, τις έριξες στο σωληνάκι ενώ είχεις κάνει την μέτρηση; Νομίζω, δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω το ίδιο τεστ, για να δουλέψει το τεστ πρέπει να βάλεις πρώτα απο το ένα, περιμένεις λίγο και μετα βάζεις απο το άλλο. Εγώ σε ένα ποτηράκι αμα ρίξω μια σταγόνα αμμωνία και κάνω μέτρηση απο αυτό, μου μετράει άπειρο και όχι 4 ppm...... Βεβαίως εξαρτάται και το πόσο πυχτή ειναι η αμμωνία που έχεις.

3. Αν η αμμωνία αυτή ειναι καθαρή, είναι αυτή που χρησιμοποιούμαι για στώσιμο χωρίς ψαράκια.

4. (ασχετο) Προτιμήστε το τεστ αμμωνίας της ΑΡ με τό ένα μπουκαλάκι (nessler). Είναι το ποιό απλό, εύκολο, γρήγορο. Ρίχνεις 8 σταγονίτσες και αμέσως παίρνει το χρώμα.

1. H μετρηση που παιρνω απο το ενυδρειο δεν ειπα οτι μου βγαζει πως εχω αμμωνια, αλλα πιθανον εγω να μπερδευω το χρωμα του 0,25 με του 0 γιατι μοιαζουνε. οποτε κανοντας το τεστ στο νερο της βρυσης το οποιο θετω ως νερο με μηδενικη ποσοτητα αμμωνιας, και συγκρινωντας τα 2 χρωματα συμπεραινω οτι τελικα η αμμωνια στο ενυδρειο μου ειναι 0.

2. οταν εριξα την πρωτη σταγονα την εριξα πριν ξεκινησω να ριχνω τις σταγονες του τεστ.μετα αφου διεπιστωσα οτι το τεστ οντως δουλευει ειπα να ριξω κανα 2 σταγονες ακομα αφου ειχε παρει το χρωμα του και να δω τι θα γινει, και οντως πρασινησε ακομη πιο πολυ το υγρο. Στις οδηγιες δεν λεει να περιμενεις για να βαλεις μετα το αλλο υγρο. την διαδικασια την κανω σωστα.

3. αυτη ειναι γραφει 10% ΝΗ3 επανω.

4. το nessler ομως δεν το εχουνε στα μαγαζια φιλε μου. μονο αυτο των 2 συστατικων.

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-07-03, 21:28
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

3. Αυτό σημαίνει ότι έχεις διάλυμμα αμμωνίας:νερού = 1:10.
Αν ανακινήσεις το μπουκάλι και η αμμωνία δεν αφρήσει, τότε είναι καθαρή. Λέγοντας καθαρή εννοούμε να μην έχει πρόσθετα (εκτός του νερού) όπως χρώμα, άρρωματικά κλπ.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-07-03, 21:38
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ναι το διαβασα στο fishless cycling το ανακουνημα.
Ευχαριστω πολυ παιδια για τη συμμετοχη σας.

Σημερα πηγα και αλλαξα το τεστ με ενα της Τετρα.Αληθεια αυτα εχουν ημερομηνια ληξης?Επανω δε γραφει κατι.
Στο καταστημα ηταν ολα ληγμενα της ΑΡ ειπε πως θα τα στειλει πισω να τα αλλαξουνε και οτι ευθυνοτανε ο αντιπροσωπος, αλλα... Προσοχη στις ημερομηνιες ληξεις στο συγκεκριμενο καταστημα της Θεσσαλονικης

Το επομενο που θα παρω θα ειναι αυτο που λεει ο George, απο το ιντερνετ. Προς το παρων με το τετρα!

Μαλλον καλυφθηκε το θεμα απο καθε αποψη, ελπιζω να τελειωσε γιατι το καταντησα "Soap opera" που λεει και ενας φιλος!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-06-04, 20:29
aquatrue Ο χρήστης aquatrue δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να μου πεί με κάποιον τρόπο τις οδηγίες του τεστ ΝΟ3 της SERA (αυτό με με τα δύο μπουκαλάκια και το μικρό με τη μαύρη σκόνη)
Έχω χάσει το χαρτί με τις οδηγίες και το color chart.
Aν δεν γίνεται να μπεί εδώ μέσα σαν σκαναρισμένη φοτο, τότε ας μου δοθούν οδηγίες (πόσο απο ποιό) και μια στοιχειώδη χρωματική κλίμακα με τα νούμερα.
Ή αν υπάρχει σε κάποιο σάιτ για να το βρώ .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-01-06, 15:59
Το avatar του χρήστη amorealex
amorealex Ο χρήστης amorealex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Σαν αρχάριος, ζητώ την εμπειρία σας και ρωτάω:

Ποιας εταιρείας τα τεστ πιστεύετε ότι είναι τα πιο αξιόπιστα? Αναφέρομαι σε τεστ αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών, ΚΗ και GH και μόνο υγρής μορφής, επιδή διάβασα ότι καλό θα ήταν να αποφεύγονται τα sticks.
__________________
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09888 seconds with 12 queries