Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-11, 15:05
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή Ολα τα φυτα απο το κακο στο χειροτερο

Το ενυδρειο μου τρεχει 3.5 μηνες τωρα. ενω τα ψαρια μου πανε καλα τα φυτα πανε απο το κακο στο χειροτερο. οχι μονο δεν εχω κλαδεψει αλλα καθε μερα μαζευω λιωμενα κλωναρια και κομμενα φυλλα απο ολα τα φυτα να αιωρουνται στο ενυδρειο. ειναι ολα τους κατσιασμενα κοβονται συνεχεια και για νεες κορυφες και φυτρες ουτε λογος. τα φυτα που μπηκαν στο στησιμο ηταν τα εξης:

Microsorum pteropus
Hygrophila Polysperma
Hygrophila Polysperma Rosa NerviS
ludwigia palustris
xmas moss
willow moss
3 ειδη vallisneria κοντη , μακρια λεπτη και μακρια πλατια
κερατοφυλλο
egeria densa
Hydrocotyle leucocephala
anubia nana
Cryptocoryne flaccidifolia
Limnophila sessiliflora
hygrophila difformis
ludwigia repens
echinodorus bleheri

απο αυτα ελιωσαν τελειως και εξαφανιστηκαν τα Limnophila sessiliflora, κερατοφυλλο echinodorus bleheri(λιωσαν και κοπηκαν ολα τα φυλλα. τωρα τα εκοψα απο τη ριζα και τις ξαναφυτεψα αλλα δεν εχει βγει ουτε ενα κοτσανακι). το μονο που μπορω να πω οτι εχει μια αναπτυξη ειναι η μοςς αν και αυτη στους 3.5 μηνες απλα εχει διπλασιαστει ενω απο οτι εχω ακουσει κανονικα μεγαλωνει σα δαιμονισμενη.
το καπακι εχει μια sylvania grolux 39w και μια sylvania daylight 860 39w. οι οποιες μετα απο 6 ωρες που το μειωσα στην αρχη λογω εξαρσης αλγης τωρα σιγα σιγα εχω φτασει στο 8ωρο. υποστρωμα απλο χαλαζιακο χαλικι . το μονο λιπασμα - ζουμι που εχω ριξει γενικα ειναι το seachem-flourish excel στην αρχη αραια και μετα το δευτερο μηνα καθε μερα το μισο της συνιστωμενης δοσης χωρις ομως καμια απολυτως αλλαγη στα φυτα(καλυτερευση).
να σημειωσω τα εξης που εχω παρατηρησει σε αλλα μου ενυδρεια. με το ιδιο υποστρωμα και μια σειρα led κιτρινο και μια λευκο οι Hygrophila Polysperma
Hygrophila Polysperma Rosa NerviS
ludwigia palustris και micranthemum micranthemoides που εχω στο 13αλιτρο γαριδαδικο μου πανε μια χαρα αναπτυσσονται κανονικα απλα δεν κοκκινιζουν τα κοκκινα ειδη λογω χαμηλου φωτισμου.
επισης στο προηγουμενο μου 50αρι ενυδρειο με λευκη αμμο κατω και μια osram fluora 18w μεγαλωναν σα δαιμονισμενα ολα...
αν μπορει καποιος να βγαλει ακρη απο ολα αυτα και να μου πει τι εχω κανει λαθος να το διορθωσω γιατι μου ερχεται να τα πεταξω ολα...

__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-11, 15:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις βαλει πολλα φυτα φαγανες και γρηγορης αναπτυξης.
Ποιο να πρωτοπρολαβει να φαει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-11, 16:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις βαλει πολλα φυτα φαγανες και γρηγορης αναπτυξης.
Ποιο να πρωτοπρολαβει να φαει.
Μπορει να κανει καλο στο παιδι να παρει seachem nitrogen?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-11, 16:21
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αν υπαρχει ελλειψη νιτρικων φυσικα. Πιο ευκολο είναι να ταϊζεις λίγο παραπανω τα ψαρια (εφοσον έχεις επαρκη φιλτρανση.)

Αλλαγες καθε ποσο κανεις, και τι ποσοστο; Πριν κάνεις, μετράς νιτρικά;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-11, 16:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπαρχει ελλειψη νιτρικων φυσικα. Πιο ευκολο είναι να ταϊζεις λίγο παραπανω τα ψαρια (εφοσον έχεις επαρκη φιλτρανση.)

Αλλαγες καθε ποσο κανεις, και τι ποσοστο; Πριν κάνεις, μετράς νιτρικά;
Οταν λες ελειψη νιτρικων? Εγω πχ που εχω νιτρικα: 10 και μολις πανε λιγο πανω απο 15 κοντα στο 20 κανω αλλαγη νερου για να πανε παλι κοντα στο 10 εχω ελειψη? Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν εχουμε ελειψη νιτρικων? 'Η για να πουμε οτι εχουμε ελειψη νιτρικων πρεπει να ειναι 0?

Σε ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-11, 16:36
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

αλλαγες κανω καθε 15 μερες το 50 %
το επιπεδο των νο3 μου παιζει στο 20-25.
τα φυτα μιλαμε οτι κυριολεκτικα σαπιζουν δεν ειναι οτι απλα δε μεγαλωνουν πολυ. μηπως φταιει το φως η κατι αλλο?
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-11, 16:52
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

σορυ αλλα απο λιπασματα υγρα ή ταμπλετες δεν εχεις ριξει τιποτα?
Μηπως το εχεις γραψει αλλου και δεν το ειδα ?
CO2 υπαρχει ? Τα φυτα τα πηρες απο χομπιστα που τα ειχε με λιπασματα και διοξειδιο ?
Ριχνεις μονο excel ? το οποιο αν δεν κανω λαθος δεν ειναι λιπασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-11, 16:55
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες ελειψη νιτρικων? Εγω πχ που εχω νιτρικα: 10 και μολις πανε λιγο πανω απο 15 κοντα στο 20 κανω αλλαγη νερου για να πανε παλι κοντα στο 10 εχω ελειψη? Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν εχουμε ελειψη νιτρικων? 'Η για να πουμε οτι εχουμε ελειψη νιτρικων πρεπει να ειναι 0?

Σε ευχαριστω.
Ελλειψη νιτρικων εχεις οταν εισαι κάτω απο 6-7. Το νορμάλ είναι 10-15. Μια χαρά είσαι εσύ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγες κανω καθε 15 μερες το 50 %
το επιπεδο των νο3 μου παιζει στο 20-25.
τα φυτα μιλαμε οτι κυριολεκτικα σαπιζουν δεν ειναι οτι απλα δε μεγαλωνουν πολυ. μηπως φταιει το φως η κατι αλλο?
Περίεργο μου φαίνεται. Νιτρικά είσαι και λιγο παραπανω.
Ριχνεις καθόλου αλάτι στο ενυδρείο; Θερμοκρασία;
Καλα, μη παραπονιεσαι για την moss! Εγώ δεν μπορώ να την κανω να πιασει σε 2 διαφορετικά ενυδρεία! (αμα μετρήσω και το προηγουμενο σετ-απ 3) Θα σου πρότεινα να παρεις μια λαμπα με φασμα στα 5500-6500Κ, μια καπως κιτρινωπη. Υπαρχουν φτηνες της Hagen που εχω ακουσει οτι ειναι καλουτσικες.

Δεν μπορω να σκεφτώ κατι άλλο. Περιμενε κανεναν μποστανα...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-06-11, 16:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Λιμνοφυλλα και κερατοφυλλο με excell σε μενα (κι οχι μονο...) δεν κρατησαν...
αα να μην το ξεχασω.... και τα αγκιστρακια σου εφαγαν τον εχινοδωρο...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-11, 16:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελλειψη νιτρικων εχεις οταν εισαι κάτω απο 6-7. Το νορμάλ είναι 10-15. Μια χαρά είσαι εσύ!
Σε ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-06-11, 18:01
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελλειψη νιτρικων εχεις οταν εισαι κάτω απο 6-7. Το νορμάλ είναι 10-15. Μια χαρά είσαι εσύ!



Περίεργο μου φαίνεται. Νιτρικά είσαι και λιγο παραπανω.
Ριχνεις καθόλου αλάτι στο ενυδρείο; Θερμοκρασία;
Καλα, μη παραπονιεσαι για την moss! Εγώ δεν μπορώ να την κανω να πιασει σε 2 διαφορετικά ενυδρεία! (αμα μετρήσω και το προηγουμενο σετ-απ 3) Θα σου πρότεινα να παρεις μια λαμπα με φασμα στα 5500-6500Κ, μια καπως κιτρινωπη. Υπαρχουν φτηνες της Hagen που εχω ακουσει οτι ειναι καλουτσικες.

Δεν μπορω να σκεφτώ κατι άλλο. Περιμενε κανεναν μποστανα...
θερμοκρασια 26 και η sylvania daylight 860 ειναι 6000κ αλλα ειναι κατασπρη. η grolux ειναι η κλασσικη ροζ. αλατι φυσικα οχι εχω μεσα 7 ph και μαλακονερο
και στον αλλο φιλο που ρωτησε μονο excel τιποτε αλλο ετσι ακριβως εκανα και στο πενηνταρι μου που πηγαινε πολυ καλα με τα ιδια ειδη φυτων...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-11, 20:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελλειψη νιτρικων εχεις οταν εισαι κάτω απο 6-7.
Πως βγηκε αυτο το συμπερασμα?
Με 6-7 σημαινει οτι υπαρχει περισσευμα και οχι ελλειμα.
Αν ηταν μηδεν θα ειχε ελλειψη.
Και με 1 ppm σημαινει οτι εφαγαν οτι εφαγαν τα φυτα και περισσεψε και 1.


Τα φυτα δεν χρειαζονται μονο νιτρικα.
http://www.istellas.gr/aquarium/plants_feeding_plants_nutrients
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-06-11, 21:18
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απλα επειδή σε ολα τα θεματα η προτεινόμενη τιμή είναι γύρω στο 10, συμπερανα πως εκει πρεπει να είναι. ^^
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-06-11, 21:44
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Τα φυτα απο που τα πηρες ?
Το αλλο το ενυδρειο υπαρχει ακομα και πηρες κλαδεματα απο εκει ?
Στα ρωταω ολα αυτα γιατι το οτι πηγε σε ενα ενυδρειο ενα φυτο , υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην παει σε αλλο αν αλλαζει εστω και κατι μικρο.

Για αυτο το λογο σου προτεινω να ξεκινησεις να ριχνεις λιπασματα, να ελεγξεις αν οι λαμπες σου ειναι παλιες και επισης το νερο ( αν ειναι οσμωσης να δεις αν χρειαζεται αλλαγη η μεμβρανη).

Μπορει ολα αυτα να τα εχεις ηδη κανει και ελπιζω να μην φανω κουραστικος αλλα οπως καταλαβαινεις μεσω γραπτων πρεπει να εχει καποιος πιο ολοκληρωμενη εικονα για να μπορει να βοηθησει.Σιγουρα παντως με το excel μονο δεν θα μπορεσεις να εχεις την αναπτυξη που θελουν τα φυτα.

Βεβαια μερικα απο αυτα τα φυτα που εχεις δεν ειναι δυσκολα, οποτε κοιτα λιγο εκτος απο τα λιπασματα για τα υπολοιπα.
+ την καλη ροη του φιλτρου σου.(κανε και μια καλη αλλαγη νερου τωρα που τα λεμε)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-06-11, 21:54
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτα απο που τα πηρες ?
Το αλλο το ενυδρειο υπαρχει ακομα και πηρες κλαδεματα απο εκει ?
Στα ρωταω ολα αυτα γιατι το οτι πηγε σε ενα ενυδρειο ενα φυτο , υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην παει σε αλλο αν αλλαζει εστω και κατι μικρο.

Για αυτο το λογο σου προτεινω να ξεκινησεις να ριχνεις λιπασματα, να ελεγξεις αν οι λαμπες σου ειναι παλιες και επισης το νερο ( αν ειναι οσμωσης να δεις αν χρειαζεται αλλαγη η μεμβρανη).

Μπορει ολα αυτα να τα εχεις ηδη κανει και ελπιζω να μην φανω κουραστικος αλλα οπως καταλαβαινεις μεσω γραπτων πρεπει να εχει καποιος πιο ολοκληρωμενη εικονα για να μπορει να βοηθησει.Σιγουρα παντως με το excel μονο δεν θα μπορεσεις να εχεις την αναπτυξη που θελουν τα φυτα.

Βεβαια μερικα απο αυτα τα φυτα που εχεις δεν ειναι δυσκολα, οποτε κοιτα λιγο εκτος απο τα λιπασματα για τα υπολοιπα.
+ την καλη ροη του φιλτρου σου.(κανε και μια καλη αλλαγη νερου τωρα που τα λεμε)
τα φυτα τα ειχα παρει απο διαφορους χομπιστες και μπηκαν στο ενυδρειο μου το πρωτο το πενηνταρι οπου και πηγαιναν πολυ καλα για κανα τριμηνο. μετα πουλησα το πενηνταρι και τα φυτα εμειναν σε κουβα με σκετο νερο χωρις θερμοστατη η οτιδηποτε αλλο για 3 περιπου εβδομαδες. μετα ετοιμασα το μεγαλο και μπηκαν. τα ιδια φυτα με τις ιδιες διαδικασιες ειναι και στο γαριδαδικο και πανε καλα εκτος του οτι οσα πρεπει να ειναι κοκκινα δεν κοκκινιζουν λογω λιγων βατ των λεντ. οι λαμπες στο μεγαλο ειναι καινουριες αγοραστηκαν απο μενα οταν εφτιαχνα το καπακι. απο φιλτρο εχω το 2217 στα 250 λιτρα πιστευω ειμαι ανετος...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-06-11, 22:02
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μα τι το ψάχνουμε... 3 εβδομαδες ειναι παρα πολυ χωρις φως και θρεπτικα συστατικα. Εδω μεσα σε μια εβδομαδα θα αρχισουν να παραπαιουν. Τωρα, αυτό που εχεις να κανεις, είναι παρακάλια!!!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-06-11, 22:23
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Δοκιμασε να παρεις κανενα κλαδεμα απο το μικρο και να δεις πως θα παει στο μεγαλο. Ή ακομα καλυτερα αν μπορει να σου δωσει καποιος κλαδεματα μα νεα φυτα για να δεις αν οντως θα αρχισουν να αναπτυσονται ή θα εχουν και αυτα προβλημα.
δλδ εχεις 78watt στα 250 λιτρα ?
Μηπως ειναι λιγα ?
250αρι με Τ5 των 39watt ? Ειναι σιγουρο αυτο ?

Για το φιλτρο παντως εγω εχω το 2215 στο 80αρι μου και ειναι λιγο.ΕΗΕΙΜ βλεπεις .

Και εγω οταν τυχει να παρω φυτα απο πουσαρισμενα ενυδρεια τα περισσοτερα δυσκολευονται στην αρχη (π.χ. τα πογκοστεμον ειχαν λιωσει σχεδον μεχρι να αρχισουν να ξανα δινουν ) .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-06-11, 22:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το φιλτρο παντως εγω εχω το 2215 στο 80αρι μου και ειναι λιγο.ΕΗΕΙΜ βλεπεις .
Αυτό είναι σίγουρο; Υπερβολη... Το 2213 μεχρι 120 λιτρα καλα είναι. Εχεις μετρησιμες τιμες; Απο πια αποψη δεν ειναι αρκετό;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-06-11, 22:39
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι σίγουρο; Υπερβολη... Το 2213 μεχρι 120 λιτρα καλα είναι. Εχεις μετρησιμες τιμες; Απο πια αποψη δεν ειναι αρκετό;
δεν ειναι επι του παροντος αυτο.
Αλλα σαν παρενθεση θα μπορουσα να σου πω οτι ειναι ΕΗΕΙΜ. Αν θελεις να το βαλεις εσυ σε 120αρι καντο. εχω δουλεψει 3-4 φιλτρα της και τα ειχα ολα σε μισα απο τα λιτρα που αναφερονται, ενυδρεια για να εχω καλουτσικη ροη. Και αποδεδειγμενο.Κλεινει η παρενθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-06-11, 12:14
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

φιλε μου επειδη οταν πρωτοπηρα κι εγω τα φυτα μου ειχαν την ιδια συμπεριφορα θα σου πω εγω τι εκανα.ειδικα η egeria σαν να σαπιζε.βασικα λοιπον 6-7 ωρες φωτισμο, seachem nitrogen οπως ειπε και καποιος συμφορουμιτης πιο πανω, και παρε λιπασματα (trace,flourish,iron,potassium).εμενα παντως μολις εβαλα nitrogen σταματησε να σαπιζει η egeria και πεταξα οσα της κομματια ειχαν αυτη την ταση και κρατησα κατι παραφιαδες που ηταν καλες.τωρα παει μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-06-11, 19:55
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμασε να παρεις κανενα κλαδεμα απο το μικρο και να δεις πως θα παει στο μεγαλο. Ή ακομα καλυτερα αν μπορει να σου δωσει καποιος κλαδεματα μα νεα φυτα για να δεις αν οντως θα αρχισουν να αναπτυσονται ή θα εχουν και αυτα προβλημα.
δλδ εχεις 78watt στα 250 λιτρα ?
Μηπως ειναι λιγα ?
250αρι με Τ5 των 39watt ? Ειναι σιγουρο αυτο ?

Για το φιλτρο παντως εγω εχω το 2215 στο 80αρι μου και ειναι λιγο.ΕΗΕΙΜ βλεπεις .

Και εγω οταν τυχει να παρω φυτα απο πουσαρισμενα ενυδρεια τα περισσοτερα δυσκολευονται στην αρχη (π.χ. τα πογκοστεμον ειχαν λιωσει σχεδον μεχρι να αρχισουν να ξανα δινουν ) .
ναι 2 τ5 των 39w 90 εκ μηκος. οι εχινοδοροι που πηρα ηταν απο ενυδρειο που δουλευε και απο την αλλη μερα αρχισαν να σαπιζουν τα κλωναρια λιγο κατω απο τη ριζα. απο αλλον φιλο πηρα κλαδεματα ludwigia repens η οποια μεγαλωσε ελαχιστα αλλα ειναι σαν αρρωστιαρα.(απο αυτα μονο η ludwigia repens μπηκε κατευθειαν μεσα οι εχινοδοροι περασαν και αυτοι καμια δεκαρια μερες σε κουβα στα σκοτεινα)
απο λαμπες δηλαδη λετε πως ειμαι καλα? ειδος εννοω το ξερω οτι πιθανον να θελω μια ακομα σε βατ αλλα δε νομιζω αυτο να τα κανει να σαπιζουν
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου επειδη οταν πρωτοπηρα κι εγω τα φυτα μου ειχαν την ιδια συμπεριφορα θα σου πω εγω τι εκανα.ειδικα η egeria σαν να σαπιζε.βασικα λοιπον 6-7 ωρες φωτισμο, seachem nitrogen οπως ειπε και καποιος συμφορουμιτης πιο πανω, και παρε λιπασματα (trace,flourish,iron,potassium).εμενα παντως μολις εβαλα nitrogen σταματησε να σαπιζει η egeria και πεταξα οσα της κομματια ειχαν αυτη την ταση και κρατησα κατι παραφιαδες που ηταν καλες.τωρα παει μια χαρα.
μα νιτρικα εχει το ενυδρειο μου 25 να προσθεσω κι αλλα? δε θα εχουν κινδυνο τα ψαρια?
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη irongud : 14-06-11 στις 19:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-06-11, 21:35
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

αμα τα νιτρικα σου ειναι 25 τοτε οχι, μη ριξεις.με τι μετρας?αν βλεπω καλα εχει και κιτρινα φυλλα ενα φυτο σου.πιθανη ελλειψη καλιου.γενικα αφου υπαρχει σε ολα καποιο προβλημα, τοτε υπαρχει και ελλειψη συστατικων. εγω θα εβαζα λιγο λιπασμα για αρχη να δω τι παιζει και ιχνοστοιχεια και καλιο , κι απο κει και περα βλεπεις.λιγο ομως μην αρχισουν οι αλγες και δεν συμμαζευοντε.μετα αναλογως πως παν προσθετεις η αφαιρεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-06-11, 21:55
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα τα νιτρικα σου ειναι 25 τοτε οχι, μη ριξεις.με τι μετρας?αν βλεπω καλα εχει και κιτρινα φυλλα ενα φυτο σου.πιθανη ελλειψη καλιου.γενικα αφου υπαρχει σε ολα καποιο προβλημα, τοτε υπαρχει και ελλειψη συστατικων. εγω θα εβαζα λιγο λιπασμα για αρχη να δω τι παιζει και ιχνοστοιχεια και καλιο , κι απο κει και περα βλεπεις.λιγο ομως μην αρχισουν οι αλγες και δεν συμμαζευοντε.μετα αναλογως πως παν προσθετεις η αφαιρεις.
στειλε μου τα προιοντα σε πμ απο καποιο λινκ δε σκαμπαζω απο λιπασματα κλπ
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-11, 17:45
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Κοιτα την προσφορα που εχει ο Cumulus με τα προιοντα της Seachem.

Σιγουρα παντως ολα αυτα ειναι απο ελλειψη ουσιων χρησιμων για τα φυτα.

Υπομονη θελει και ολα θα στρωσουν. Για τον φωτισμο τωρα σαν λαμπες ειναι πολυ καλα απο κελβιν, αλλα αν ενισχυσεις το φως θα βοηθησει στην αναπτυξη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-11, 21:57
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

μου φαινεται τραγικα πολυς καιρος 3.5 μηνες και ολα να σαπιζουν ενω στο πενηνταρι μου χωρις να βαλω τιποτε σε λιπασμα και με μονο μια osram fluora 18w οι υγροφιλες πηγαιναν σα δαιμονισμενες και κουρευα καθε 2 εβδομαδες απο την πρωτη μερα που τις πηρα... εκει ειναι που χανω τη μπαλα και λεω μηπως φταιει κατι αλλο
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-11, 22:20
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
και στον αλλο φιλο που ρωτησε μονο excel τιποτε αλλο ετσι ακριβως εκανα και στο πενηνταρι μου που πηγαινε πολυ καλα με τα ιδια ειδη φυτων...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φυτα τα ειχα παρει απο διαφορους χομπιστες και μπηκαν στο ενυδρειο μου το πρωτο το πενηνταρι οπου και πηγαιναν πολυ καλα για κανα τριμηνο. μετα πουλησα το πενηνταρι και τα φυτα εμειναν σε κουβα με σκετο νερο χωρις θερμοστατη η οτιδηποτε αλλο για 3 περιπου εβδομαδες. μετα ετοιμασα το μεγαλο και μπηκαν. τα ιδια φυτα με τις ιδιες διαδικασιες ειναι και στο γαριδαδικο και πανε καλα εκτος του οτι οσα πρεπει να ειναι κοκκινα δεν κοκκινιζουν λογω λιγων βατ των λεντ. οι λαμπες στο μεγαλο ειναι καινουριες αγοραστηκαν απο μενα οταν εφτιαχνα το καπακι. απο φιλτρο εχω το 2217 στα 250 λιτρα πιστευω ειμαι ανετος...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
μου φαινεται τραγικα πολυς καιρος 3.5 μηνες και ολα να σαπιζουν ενω στο πενηνταρι μου χωρις να βαλω τιποτε σε λιπασμα και με μονο μια osram fluora 18w οι υγροφιλες πηγαιναν σα δαιμονισμενες και κουρευα καθε 2 εβδομαδες απο την πρωτη μερα που τις πηρα... εκει ειναι που χανω τη μπαλα και λεω μηπως φταιει κατι αλλο

Τελικα στο 50αρι σου τι εκανες-εβαζες ή οχι excell?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-06-11, 22:24
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα φυτα δεν χρειαζονται μονο νιτρικα.
http://www.istellas.gr/aquarium/plants_feeding_plants_nutrients
πρεπει πρωτα να διαβασεις και να κατανοησεις τα παραπανω που σου εδωσε
delta
το προβλημα σου ειναι οτι δεν ταιζεις τα φυτα σου θελεις ταμπλετες για να εμπλουτισεις το υποστρωμα για τα φυτα που τρεφονται απο το ριζικο συστημα και συνχρονος ιχνοστοιχεια μακροστοιχεια καλιο σιδηρο και διοξιδιο
και ολο αυτα σε συνδιασμο με τον φωτισμο που θελεις περισσοτερα watt
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ούτε αμμωνία ούτε NO2 ούτε NO3 καλο η κακο? OLYMPIC Αρχάριοι γλυκού νερού 31 29-05-11 11:43
απ το κακο στο χειροτερο LunaDark Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 01-11-09 21:12
Τι ειναι?Καλο η κακο? Nikos! Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 4 11-01-09 17:08
Πρασινη Ηydra Καλο η κακο? Stilatos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 12-06-06 00:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09773 seconds with 15 queries