Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-08, 22:42
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Ταμπετα co2

Υπαρχει τετοια ταμπλετα απο οτι ειδα.Την ριχνεις μεσα αφριζει και σε λιγο εχει διαλυθει.Τι γινεται με αυτην κανει δουλεια?Στο πετ που ρωτησα λεει ριχνει μια την ημερα σε μια πλαστικη υποδοχη που ειναι κολλημενη στο τζαμι μεσα στο ενυδρειο.Να υποθεσω οτι και απο οικονομικης αποψης δεν πολυσυμφερει εναντι ενος συστηματος c02?Επισης μια γνωμη απο τον πετσοπα ο οποιος γνωριζε καποια πραγματα περι του θεματος για το χομπυ ειναι οτι με το DIY co2 δεν εχεις αξιοπιστια γιατι λεει δεν μπορεις να μετρησεις ποσο co2 διοχετευεται στο ενυδρειο κτλ.Η γνωμη των ειδικων στα παραπανω ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-08, 22:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το συστημα με την ταμπλετα ειναι της σερα.....υπαρχει μια πλαστικη θηκη στην οποια ριχνεις την ταμπλετα κι αυτη αντιδρα με το νερο και παραγει διοξειδιο...αυτο παγιδευεται μεσα στη θηκη η οποια ειναι απο ειδικο πλαστικο ωστε να διαχεει το διοξειδιο..βαζεις το διαχυτηρα (θηκη) κοντα στην εξοδο του φιλτρου για καλυτερη διαχυση και εισαι οκ...οσο το χρησιμοποιουσα ημουν ικανοποιημενος...αλλα τοτε δε μετρουσα σκληροτητες σε εκεινο το ενυδρειο και δε ξερω αν ανεβαζε σκληροτητα η ταμπλετα....
επισης επειδη συντομα διαχεεται το διοξειδιο (σε μερικες ωρες)..πρεπει να ριχνεις ταμπλετα λιγες ωρες αφου αναψουν τα φωτα ωστε τα φυτα να εχουν αρχισει να φωτοσυνθετουν και τοτε ειναι που χρειαζονται πιο πολυ το διοξειδιο...
το να υπολογισεις ποσο διοξειδιο βαζεις...δε ξερω αν εχει νοημα...γιατι σε εμενα δεν προκαλουσε καμια μεταβολη στο πεχα (σκληρο νερο δικτυου) και φυσικα δε μπορουσε να βλαψει τα ψαρια...η ποσοτητα ειναι μικρη...οποτε δε θα το χρησιμοποιουσα σε μεγαλο ενυδρειο...
το diy το θεωρω καλυτερο γιατι παραγει συνεχως αεριο και οποτε το χρειαζονται τα φυτα ειναι διαθεσιμο...
ο συνδυασμος των 2 ακομα καλυτερος..δηλαδη αφου τελειωσα τις ταμπλετες δεν ξανααγορασα αλλα εκανα diy και εβαλα την εξοδο του αεριου μεσα στο διαχυτηρα της σερα....ετσι ειχα τη μεγιστη διαχυση και δε χριεαζομουν και ταμπλετες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-08, 23:03
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Το διοξειδιο ουσιαστικα δεν ριχνει το πεχα?
Στην περιπτωση που το ενυδρειο πλυμμυρισιε απο ανεξελεκτο διοξειδιο τα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα αναπνοης και ολα τα συναφη??Πιστευεις οτι μπορει να με καλυψει στην περιπτωση μου?Αν και πρεπει καθε 10 μερες να αγοραζω ταμπλετες,απο οικονομικης αποψεως συμφερει??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-08, 23:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ενω με τις ταμπλετες ή με κανονικο συστημα μετρας "ποσο" CO2 διοχετευεται στο ενυδρειο?
Ειτε με DIY ειτε με συστημα μπουκαλας, ο φυσαλιδομετρητης (δουλευει και με τα δυο) σου δειχνει ποσες φυσαλιδες ανα λεπτο στελνεις μεσα. Απο κει και περα, παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες, οπως ο τροπος διαχυσης, η αναταραξη της επιφανειας, το ποσο τρωνε τα φυτα κλπ, για το ποσο διοξειδιο βρισκεται μεσα στο νερο, κι αυτο μετριεται με τον γνωστο πινακα Co2/pH/KH.
To DIY συστημα μια χαρα "αξιοπιστο" ειναι για ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα, δοκιμασμενα. Προφανως ενα συστημα μπουκαλας ειναι πολυ πιο σταθερο και μακροβιο. Και επισης προφανως, το μονο που δεν ειναι καθολου αξιοπιστο σ αυτην την ιστορια ειναι οι ταμπλετες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-08, 02:18
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

+1000, ξεκίνησα και εγώ με τις συγκεκριμένες ταμπλέτες.είδαι μία μικρή διαφορά στα φυτα μου που αναζωογονήθηκαν εμφανώς,αλλά είδα τραγική αύξηση της σκληρότητας.δεν χρειάζεται να ξαναναφέρω το γεγονός ότι στο θέμα ¤¤ δεν συμφέρει καθόλου(μόλις το έκανα,ε?) μετά από 1 βδομάδα αγανάκτησης(ακόμη προσπαθώ να ρίξω τη σκληρότητα,τώρα και με την τρελή εξάτμιση λόγω ζέστης), έκατσα μέσα σε 1 ώρα και έκανα το κλασσικό diy Co2, με ικανοποιητικότατα αποτελέσματα και σταθερότατη παροχή.(άργησα μία βδομάδα γιατί περίμενα να πιώ 2 λίτρα κόκακόλα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-08, 07:36
Το avatar του χρήστη panagiotis265
panagiotis265 Ο χρήστης panagiotis265 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Καλημέρα!!! Εγώ έκανα το σύστημα diy αλλά δέν μου έβαζε μέσα φυσαλίδες παρα μόνο όταν κουνούσα το μπουκάλι και έτσι πήρα τις ταμπλέτες.Για την ώρα είμαι μία χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-08, 22:25
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Λοιπον θα δοκιμασω μεσα στην προσεχη εβδομαδα να φτιαξω diy co2 αλλα εχω 3 αποριες.Α)το σωληνακι που θα ειναι μεσα στο μπουκαλι θα ειναι μεχρι τον πατο του μπουκαλιου η θα ειναι ακριβως κατω απο το καπακι δεν θα ακουμπαει το μειγμα δηλαδη?Β)το σωληνακι που θα καταληγει στο ενυδρειο λεει πρεπει να μπει στην εισοδο του φιλτρου.Το δικο μου φιλτρο ειναι στυλ καρφουρ εσωτερικο δηλαδη ο κυκλοφοριτης ειναι μεσα στο κουτι και κατω κατω που ακριβως θα πρεπει να το (βαλω - στερεωσω?) το σωληνακι?Γ)οταν τελικα βαλω το σωληνακι εκει που μου πειτε τι θα πρεπει να περιμενω να δω να βγαινουν φουσκαλες η κατι παρομοιο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-08, 22:58
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Α)το σωληνακι που θα ειναι μεσα στο μπουκαλι θα ειναι μεχρι τον πατο του μπουκαλιου η θα ειναι ακριβως κατω απο το καπακι δεν θα ακουμπαει το μειγμα δηλαδη?

Aκριβώς κάτω από το καπάκι, ΔΕΝ θα ακουμπάει στο μείγμα. Σκοπός είναι να φύγει ΜΟΝΟ το αέριο που παράγεται από το μείγμα.


Β)το σωληνακι που θα καταληγει στο ενυδρειο λεει πρεπει να μπει στην εισοδο του φιλτρου.Το δικο μου φιλτρο ειναι στυλ καρφουρ εσωτερικο δηλαδη ο κυκλοφοριτης ειναι μεσα στο κουτι και κατω κατω που ακριβως θα πρεπει να το (βαλω - στερεωσω?) το σωληνακι?

Εγώ σε αντίστοιχο φίλτρο, τοποθέτησα το σωληνάκι κάτω από τον κυκλοφορητή με πολύ καλά αποτελέσματα διάχυσης. Ή αν δεν γίνεται αυτό, βάλε μια αερόπετρα και μέσα στο ενυδρείο.

Γ)οταν τελικα βαλω το σωληνακι εκει που μου πειτε τι θα πρεπει να περιμενω να δω να βγαινουν φουσκαλες η κατι παρομοιο??


Ναι, φουσκάλες

Καλή επιτυχία.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-08, 23:08
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Οκ οταν εχω νεα θα επανελθω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-08, 23:22
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

η αεροπετρα δεν θα κανει τιποτα βαλε το σωληνακι στην εισοδο του κυκλοφορητη αλλιως πρεπει να ακολουθησεις κατι αλλο για διαχυση αλλα μια χαρα μπαινει
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-08, 23:34
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Ο κυκλοφοριτης φαντασου ειναι στον πατο του φιλτρου οποτε βαζω το σωληνακι ακριβως απο κατω απο τον κυκλοφοριτη?ειναι δηλαδη σαν να ρουφαει απο το σωληνακι το διοξειδιο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-08, 23:58
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φιλε Απολλωνα , εγω αγορασα για διαχυση ενα εσωτερικο φιλτρακι Dolpin με συστημα venturi και πανω σε αυτο συνδεσα το σωληνακι του diy CO2. Κοστος 7,50 ευρω και εχω και την ασφαλεια ενος δευτερου φιλτρου, εστω και μικρου.Οι φυσαλιδες το εχω στρεψει ωστε να παγιδευονται κατω απο την κοντρα του ενυδρειου και ετσι επιτυγχανω πολυ καλη διαχυση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-08, 00:05
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Αν καταλαβα καλα ειναι αυτα τα μικρα φιλτρακια που συνηθως μπαινουν σε μονομαχοενυδρεια και εχει ενα σωληνακι το οποιο ναι μεν βγαινει απεξω στην επιφανεια πανω απο το νερο αλλα και βγαζει και μπουρμπουληθρες για να οξυγονωνει το νερο απο κατω.Εχω και γω ενα τετοιο στην καβατζα αν ειναι θα το χρησιμοποιησω.(αυτο εννοεις ετσι)?Το εβαλες κατω απο την κοντρα δηλαδη περιπου στην μεση του ενυδρειου για να πιανει ολο το φασμα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-08, 08:28
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Το καλύτερο αποτέλεσμα θα το πετύχεις με το σωληνάκι κάτω από την εισαγωγή του κυκλοφορητή γιατί το αέριο περνάει μέσα από την φτερωτή του κυκλοφορητή και "τεμαχίζεται" σε παρα πολύ μικρές φουσκάλες. Αυτό με το venturi εγώ το δοκίμασα αλλά δεν είχα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-08, 10:16
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

η στον κυκλοφορητη η περνεις μια μεγαλη αντλια αυτου του τυπου http://www.aquadiskont.com/shop/prod...roducts_id/422 και βαζεις το co2 στη θεση για venturi το μικρο φιλτρακι ισως δεν τις τεμαχιζει τελειως
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-08, 10:21
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω και γω ενα τετοιο στην καβατζα αν ειναι θα το χρησιμοποιησω.
Βάλε αυτό που έχεις και τοποθέτησε το σωληνάκι κάτω ακριβώς από την είσοδο του κυκλοφορητή. Εγώ έτσι το έχω κάνει με κυκλοφορητή που είχα περίσευμα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-08, 10:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το venturi δεν κανει πολυ παραπανω δουλια απο μια αεροπετρα, απλως διαλυει το διοξειδο σε πολυ μικρες φυσαλιδες που φευγουν αμεσως στην επιφανεια.

Ο λογος που το βαζουμε σε εισοδο φιλτρου ειναι για να διαλυεται σε μικρες φυσαλιδες και να παγιδευεται στα υλικα του φιλτρου, οπου με τη ροη του νερου γινεται καλυτερη διαχυση. Αν δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο, καλυτερα με εναν διαχυτηρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 05-06-08 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-08, 11:10
Το avatar του χρήστη panagiotis265
panagiotis265 Ο χρήστης panagiotis265 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Το diy που είχα κάνει εγώ δέν έβγαζε φυσαλίδςες μέσα στο νερό παρα μόνο όταν κουνούσα το μπουκάλι.Γιατί?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-08, 11:16
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis265 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το diy που είχα κάνει εγώ δέν έβγαζε φυσαλίδςες μέσα στο νερό παρα μόνο όταν κουνούσα το μπουκάλι.Γιατί?
Υποθέτω ότι είχες κάποια διαροή.'Οταν κουνούσες το δοχείο αυξανόταν η παραγωγή και η πίεση για λίγο και έβλεπες φουσκάλες καθώς δεν προλάβαινε το αέριο να φύγει από το σημείο της διαροής. Το έχω πάθει και εγώ.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-08, 06:06
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Ο διαχυτηρας τι ακριβως ειναι???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-08, 07:19
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εχω εχω ανουμπιες αρκετο καιρο με ταμπλετες και αναπτυσσονται πολυ καλα..........αλλα για ενα ενυδρειο με πολλα φυτα η φυτεμενο φουλ δεν κανουν δουλεια χρειαζεται c02
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-08, 11:18
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο διαχυτηρας τι ακριβως ειναι???
Μία συσκευή που "κρατάει" το CO2 πολύ ώρα στο νερό, ώστε να γίνει η διάχυσή του.. Το θέμα έχει συζητηθεί κι εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23411

Όσο για τις φυσαλίδες, που λες, στην περίπτωση διάχυσης με σκαλίτσα, μπορείς να βλέπεις πόσες φυσαλίδες βγαίνουν.. Σε άλλες περιπτώσεις, π.χ. στην είσοδο του φίλτρου, χρειάζεσαι έναν μετρητή φυσαλίδων.. Κάνοντας μία αναζήτηση θα δεις ότι είναι πάρα πολύ εύκολο να φτιάξεις, χρησιμοποιώντας το δοσομετρητάκι από κάποιο τεστ νερού..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-08, 23:10
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το venturi δεν κανει πολυ παραπανω δουλια απο μια αεροπετρα, απλως διαλυει το διοξειδο σε πολυ μικρες φυσαλιδες που φευγουν αμεσως στην επιφανεια.

Ο λογος που το βαζουμε σε εισοδο φιλτρου ειναι για να διαλυεται σε μικρες φυσαλιδες και να παγιδευεται στα υλικα του φιλτρου, οπου με τη ροη του νερου γινεται καλυτερη διαχυση. Αν δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο, καλυτερα με εναν διαχυτηρα.
το venturi οντως δεν κανει καλλη δουλεια αλλα σε diy co2 καλυτερη απο αεροπετρα σιγουρα αφου με την συχνοτητα που βγαινουν οι φυσαλιδες περνανε σχεδον αδιασπαστες απο την αεροπετρα σε σχεση με το venturi οπου καποιες φυσαλιδες εστω ελαχιστες θα βγουν αρκετα μικρες ωστε να σκαλωσουν καπου μεσα στο ενυδρειο η να διαλυθουν στο νερο αφου φευγουν μακρυα μεχρι να φτασουν στην επιφανεια

Παράθεση:
Μία συσκευή που "κρατάει" το CO2 πολύ ώρα στο νερό, ώστε να γίνει η διάχυσή του..
αυτο ειναι η σκαλα διαχυσης διαχυτηρας μπορει να ειναι και με κεραμικη μεμβρανη που επισης ειναι ακαταλληλο για diy co2 με τη ροη που βγαζει

οπως και να χει εγω εχω καταληξει οτι αν δεν γινεται στο φιλτρο η διαχυση η με τροπο που να ανακατεβεται το co2 με δυνατη ροη με το νερο οπως σε διαχυτηρες τυπου
http://www.aquadiskont.com/shop/prod...oducts_id/1856
η
http://www.aquadiskont.com/shop/prod...oducts_id/1172

μεγαλη ποσοτητα co2 παει χαμενη
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-08, 16:08
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Λοιπον το DIY CO2 ειναι ετοιμο και λειτουργει ηδη.Το θεμα ειναι οτι το εβαλα στην εισοδο του εσωτερικου φιλτρου που εχω αλλα η φουσκαλιτσα που βγαινει καθε λιγο καταληγει στην επιφανεια σχεδον αμεσως και δεν υπαρχει τροπος να την περασω απο τα υλικα του φιλτρου αφου σηκωνετε αμεσως στην επιφανεια ,τωρα δοκιμαζω με αυτο το μικρο φιλτρακι οπως στο σχεδιαγραμμα του Τσαμη που εχει ενωσει το σωληνακι του co2 στο εσωτερικο φιλτρακι (στην εισοδο του ατμοσφαιρικου αερα) προς το παρον διασπαει τις φουσκαλες σε κατι πολυ μικρες οι οποιες μενουν για καποιο διαστημα μεσα στο νερο εν αντιθεση με πριν.Τι λετε κανει δουλεια???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-08, 22:44
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Στην αρχή και εγώ είχα το πρόβλημα που αναφέρεις. Αλλά στην συνέχεια έβαλα το σωληνάκι παροχής CO2 ακριβώς κάτω από την εισαγωγή του κυκλοφορητή και διορθώθηκε.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-06-08, 01:36
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

To diy co2 στο υπομνημα λεει κραταει περιπου 3 εβδομαδες.Εμενα κλεινει μια εβδομαδα λειτουργιας σημερα,αλλα η σταθμη του δεν εχει πεσει παρα μονο 2 εκατοστα απο τον λαιμο του μπουκαλιου.Λογικα το μειγμα θα επρεπε να εξατμιζεται και να κατεβαινει η σταθμη???Εντωμεταξυ βγαζει παρα μονο λιγες φουσκαλιτσες(σαν κοκους σκονης) μεσα απο το φιλτρακι που του εχω βαλει,μονο οταν πιεσω το μπουκαλι βγαζει πολλες φουσκαλες.Δεν νομιζω να χανει απο καπου,αφου οταν το πιεζω βγαζει κανονικα.Μηπως δεν ειναι αρκετο και να φτιαξω αλλο ενα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-06-08, 19:48
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

η στάθμη του νερού δεν πέφτει...απλά το νερό λίγο ξεθολώνει..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-06-08, 20:28
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ίσως θέλει ελάχιστα περισσότερη μαγιά.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11820 seconds with 14 queries